CUM E LA MEDICINA?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

CUM E LA MEDICINA?

Postby ilinca96 » Sun Jan 30, 2011 6:12 pm

buna tuturor! :D m.am hotarat sa dau la medicina(generala) si as vrea sa stiu cum e examenul de admitere,cum e la facultate(UMF Carol Davila),ce va place si ce nu.merita sa dau acolo?

multumesc anticipat. :)

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby magdutz » Mon Jan 31, 2011 2:59 pm

buna, ilinca!

nu stiu din ce punct de vedere intrebi daca merita sau nu sa dai la medicina...dpdv financiar nu merita, trec prea multi ani pana cand incepi sa castigi niste bani decenti, ca sa nu mai vorbim de bani buni, pe care poate nu o sa ii faci niciodata prin munca cinstita.

nu merita nici macar pentru ceea ce considerau unii la un moment dat ca ar fi respectul/statutul social..nu stiu care va fi tendinta peste 10-20 de ani, dar acum in RO esti mai degraba privit prost daca esti medic (spagar, slab pregatit-daca nu recomanzi leacurile date de tanti leana in formula as).

merita daca asta simti tu ca iti doresti din tot sufletul, asta si nimic altceva, daca esti in stare sa renunti la distractii de weekend, la iesiri cu prietenii ca sa inveti..in primii 2-3 ani ai sesiuni, apoi faci module- adica 2-12 saptamani pe o specialitate, dupa care imediat dai examen..asta inseamna invatat aproape permanent daca vrei sa te tii de treaba.

cartile sunt scumpe, e drept ca se gasesc si in format electronic, dar depinde cum iti e tie mai usor ca citesti/inveti.

ai nevoie de un partener de viata care sa te inteleaga si sustina (moral si financiar) in toti anii astia frumosi in care tu iti urmezi pasiunea si studiezi.

bineinteles ca se poate face medicina si la modul neserios, chiul la greu, copiat la examene, tocit pt examen cu 2 nopti inainte, dar in felul asta nu vei ramane cu mare lucru in cap...si asta inseamna deja ca nu mai faci medicina din pasiune si din dorinta de a sti.

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby ares/tm » Mon Jan 31, 2011 4:00 pm

deci, te rog, ascult-o pe mama/tata, care sigur nu te sfatuiesc sa dai la medicina
si daca esti majora, bea o bere
i can resist everything except temptation

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Blegoo » Mon Jan 31, 2011 4:37 pm

La medicină e greu.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby ndsimona » Mon Jan 31, 2011 5:21 pm

E nashpa, nu "se" merita!
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby 187.92a » Mon Jan 31, 2011 5:27 pm

depinde. singurii care mai pleaca la munca in vest acum sunt medicii, restul nu se mai cauta (acpsuni, zugravi, muncitori in constructii, ingrijitori batrani).

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby CristianM » Mon Jan 31, 2011 7:11 pm

D-șoara a întrebat cum e examenul de admitere și cum e UMF Carol Davila. Ea s-a hotărât deja să dea la medicină. Chiar n-a observat nimeni ?

Dar oricum, al 2-lea post e adevărat.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Calico » Mon Jan 31, 2011 8:07 pm

merita sa dau acolo?

tu n-ai observat asta?

ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby ilinca96 » Mon Jan 31, 2011 9:56 pm

Ea s-a hotărât deja să dea la medicină.


Asa e,sunt f pasionata de medicina si clar nu dau inapoi,orice as auzi de salariile mici si sistemul prost din Romania..si cine stie,poate pana dau eu se vor mai schimba lucrurile. :D

Dar tot nu mi.a spus nimeni despre examenul de admitere...e greu? si la UMF Carol Davila,sunt curioasa cum e.am auzit ca profii sunt conservatori,cartile de la biblioteca sunt vechi-nu merita sa mai inveti din ele...+ ca cica trebuie sa stai de la 5-6 dimineata la cozi in primul an ca sa faci rost de cateva.a adevarat :?:

ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby ilinca96 » Mon Jan 31, 2011 10:02 pm

nu merita nici macar pentru ceea ce considerau unii la un moment dat ca ar fi respectul/statutul social..nu stiu care va fi tendinta peste 10-20 de ani, dar acum in RO esti mai degraba privit prost daca esti medic


Nu cred ca oamenii nu te respecta pentru ca esti/vrei sa devi medic.Pana la urma,toti au nevoie de doctori..Deci totusi respect pentru noi astia care invatam de rupem cred ca exista.. :D :lol:

multumesc pt info :peace:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Calico » Mon Jan 31, 2011 10:11 pm

Te respecta pe draq. Magdutz are dreptate cu Forumula As.

ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby ilinca96 » Mon Jan 31, 2011 10:17 pm

MumaPadurii, tu in ce an esti :?:

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby drcraciun » Mon Jan 31, 2011 10:20 pm

ilinca96 wrote:MumaPadurii, tu in ce an esti :?:


:lol:

Mai corect intrebai in ce luna e ! (Sorry, MP, nu m-am putut abtine; nu cred de fapt ca esti prea batrana !)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Chingachgook » Mon Jan 31, 2011 10:21 pm

in ce an de pensie cred ca o intrebi

:)



asa e cu cartile in primul. majoritatea am stat ca prostii de la 5 dar e fun, mai cunosti lume
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Calico » Tue Feb 01, 2011 5:30 am

da, mai cunosti lume... eu stiu ca am plecat cu bodyguardul dupa mine ca sa nu ma manance cainii prin grozavesti la ora aia

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Phat Skidz » Tue Feb 01, 2011 9:23 am

ilinca96 wrote:Asa e,sunt f pasionata de medicina si clar nu dau inapoi,orice as auzi de salariile mici si sistemul prost din Romania..si cine stie,poate pana dau eu se vor mai schimba lucrurile. :D

Dar tot nu mi.a spus nimeni despre examenul de admitere...e greu? si la UMF Carol Davila,sunt curioasa cum e.am auzit ca profii sunt conservatori,cartile de la biblioteca sunt vechi-nu merita sa mai inveti din ele...+ ca cica trebuie sa stai de la 5-6 dimineata la cozi in primul an ca sa faci rost de cateva.a adevarat :?:


Ok, o să răspund referindu-mă la sublinierile mele.
1. De unde știi că ești pasionată? Nu știi nimic despre medicină. E bine să fii conștientă de treaba asta, să fii conștientă de faptul că faci un joc de noroc cu viața ta, după care să te arunci în gol. Nu am văzut mulți tineri în stare de asta, majoritatea se amăgesc singuri cu chestii de genul "pasiunea vieții mele".

2. Toți, absolut toți, am sperat treaba cu "poate se vor mai schimba lucrurile". Lucrurile s-au agravat progresiv din vremea când eram eu student în anul 1. În momentul de față, cred că toată lumea e de acord că nu se întrevede nici cea mai mică rază de speranță că lucrurile vor merge mai bine în sistemul medical românesc.

3. Examenul de admitere nu a mai fost greu de peste 10 ani. Dar e bine să înveți nițeluș, ca să iei la "fără taxă"

4. Ce e aia "conservatori"? Majoritatea cadrelor universitare NU sunt la înălțimea scontată, și studiul individual e cel mai important.

5. Da, cărțile sunt niște jerpelituri străvechi. Dacă chiar le vrei, se rezolvă dacă te duci din timp cu o "mică atenție": adevăr trist. Dacă nu le vrei, no problemo, trăim într-o eră în care informația circulă liber, și e mult mai bine să înveți după cărți noi, străine, acceptate de comunitatea medicală internațională.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby ilinca96 » Tue Feb 01, 2011 10:25 am

De unde știi că ești pasionată? Nu știi nimic despre medicină. E bine să fii conștientă de treaba asta, să fii conștientă de faptul că faci un joc de noroc cu viața ta, după care să te arunci în gol.


Vlad,imi place tot ce e legat de medicina si stiu ca asta o sa fac,asta vreau sa fac.Tu cum ti.ai dat seama ca vrei sa fii medic?Banuiesc ca nici tu nu stiai mare lucru despre medicina atunci.

Toți, absolut toți, am sperat treaba cu "poate se vor mai schimba lucrurile".


Eu acum sunt in clasa a 9-a :lol: deci mai sunt in jur de 10 ani pana termin eu facultatea...chiar crezi ca lucrurile vor ramane la fel? :?

Si legat de examenul de admitere,da,am auzit ca intra multi care n.au habar de medicina..so sad :( ma rog,tot de ei se alege praful la examene.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Phat Skidz » Tue Feb 01, 2011 10:41 am

ilinca96 wrote:Si legat de examenul de admitere,da,am auzit ca intra multi care n.au habar de medicina..so sad :( ma rog,tot de ei se alege praful la examene.

Ce să știi, mamă, de medicină înainte să o fi făcut? Nu era un atac, sigur că nici eu nu am avut habar în ce mă introduc. Ție ce îți place la medicină?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby 187.92a » Tue Feb 01, 2011 11:32 am

n-auzi, e pasionata :)

oare poti sa zici ca iti place (macar) ceva pana sa faci chestia aia?

ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby ilinca96 » Tue Feb 01, 2011 11:42 am

Ce să știi, mamă, de medicină înainte să o fi făcut?


Scuze,nu m.am exprimat bine.vroiam sa zic ca intra multi care nu-si doresc cu adevarat sa faca medicina,ci doar pentru ca asa vor mama/tata sau pentru ca asa li se pare lor ca ar fi vazuti bine de lume..si reusesc sa intre pentru ca examenul de admitere este foarte usor,deci nu prea invata :arrow: nu stiu mai nimic.

Ție ce îți place la medicină?


Pai.in primul rand,e o meserie de care nu te plictisesti niciodata.n.ai cum,n.ai cand :) e plina de riscuri,de mister.. apoi,imi plac operatiile.asta e principalul motiv ptr care vreau la medicina.biologia si chimia sunt preferatele mele.Eu invat f repede,asa ca tocitul nu.i o problema.ah,da,si ajut oamenii. :lol: daca plec si in strainatate(in cazul in care aici nu se schimba nimic),mai castig si bine.Oare ce sa nu.mi placa?

sigur că nici eu nu am avut habar în ce mă introduc.


Adica,regreti ca ai dat la medicina?ca asa suna..

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby kitty2705 » Tue Feb 01, 2011 12:32 pm

am inteles bine ca esti pe a 9-a?
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby ilinca96 » Tue Feb 01, 2011 12:47 pm

da :)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Phat Skidz » Tue Feb 01, 2011 1:01 pm

Nu regret, nu știu de ce zici că sună așa.
Eu ziceam că cel mai sănătos (mintal) e să intri în momentele de cotitură (cum e alegerea viitorului profesional) printr-o decizie cât mai conștientă. Chiar dacă e măcar conștiința de a nu avea habar ce o să faci. Nu sunt însă tâmpit, știu că asta e o pretenție foarte de la un adolescent, foarte puțini sunt așa (poate în filme, stil Juno), majoritatea bâjbâie total și nici nu-și dau seama (inclusiv subsemnatul).
Cum adică îți plac operațiile? Ce anume la ele îți place?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby kitty2705 » Tue Feb 01, 2011 1:16 pm

mai ai ~4 ani pana sa iei decizia finala. e timp destul sa iti dai seama ce vrei cu adevarat. pana atunci ai putea sa mergi pe la spital "in vizita", sa vezi cum e. iti recomand sa mergi pe cam toate sectiile posibile, pentru a observa avantajele/dezavantajele fiecareia. eu pe clasa a 9-a nu ma gandeam la facultate. eu iti zic sa iti traiesti anii de liceu, pentru ca o sa iti fie dor de ei.
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby ilinca96 » Tue Feb 01, 2011 1:33 pm

ms ptr sfaturi,kitty2705! :D nu inteleg ce vrei sa spui prin vizitele la spital.. :? adica daca as merge acolo as vedea numai bolnavi,nimeni si nimic care sa imi explice avantajele/dezavantajele de a fi medic.asa as fi venit chiar la facultate,sa vad cum se lucreaza si acolo poate mi.as fi format o parere mai clara..dar cica n.am voie:/

Si stai linistita,ca traiesc anii de liceu din plin! :lol:

Mai am o intrebare :) Pentru admitere,in afara de examen mai conteaza cva?cum ar fii media din anii de liceu sau de la bac... :?:

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby drcraciun » Tue Feb 01, 2011 1:42 pm

Eu am simtit un interes fata de medicina in jurul varstei de 13 ani, dar pe urma am uitat de el pana in clasa a 12-a. La inceputul clasei a 12-a ma uitam cu admiratie la colegii mei olimpici care deja se pregateau de examenul de admitere (eu nu am ajuns decat la faza pe capitala la chimie si la...culmea...filozofie, unde m-am dus indemnat de profesoara in urma unei lucrari de control la care am luat 10 desi habar n-aveam despre ce e vorba si aberasem ceva la intamplare) si ma gandeam ca eu, mai mult ca sigur, nu sunt indeajuns de bun sa indraznesc sa dau la medicina. Deoarece pe vremea aia idealizam atat medicina cat si medicii, care mi se pareau un fel de genii sau supraoameni. Poate si pentru ca cel mai bun prieten din copilarie al tatalui meu era medic (reumatolog) si mereu il auzisem pe tatal meu vorbind cu admiratie despre el. Eu deja incepusem sa ma pregatesc sufleteste sa dau la ASE (iar culmea...la cibernetica, desi habar n-aveam nimic despre calculatoare, dar vroiam probabil sa fac altceva decat finante, care fusese meseria tatalui meu). Pe urma, cu 3 luni inainte de examenul de admitere, mi-am zis "F..k it ! De ce sa nu incerc ?", si am inceput sa tocesc pentru admiterea la medicina. Si am intrat. Si abia dupa aia a inceput sa imi placa, desi am continuat sa ma uit cu admiratie la colegii care pareau ca tin minte anatomia ca si cum ar fi absorbit-o prin pori si imi faceam mereu probleme ca eu nu voi putea niciodata sa fiu la fel de capabil ca ei. Pe urma, prin anul II mi-a placut fiziologia, prin anul III semiologia medicala (unde am avut si gratificatia ca m-a laudat un pacient ca i-am luat, dupa parerea lui, o anamneza foarte completa; il intrebasem daca avea aparat auditiv ca il vazusem cu niste sarme in urechi care se duceau catre o cutiuta alba dreptunghiulara, dar el mi-a raspuns vesel ca nu e surd, doar asculta muzica !), iar prin anul IV (cand naiba se face chirurgia, ca am uitat ?), oricum, la examenul de chirurgie, am avut un pacient cu cancer rectal si profesorul m-a intrebat daca "l-am tusat" si ce-am simtit (prin manusa, evident, nu in creier), iar eu i-am descris masa respectiva si profesorul mi-a dat 10, iar in anul VI, la psihiatrie, m-au intrigat: o pacienta schizofrena cu idei de referinta care desena toata ziua patratele si zicea ca patratelele au cumva o legatura cu faptul ca alti oameni isi faceau diverse impresii, de obicei negative, despre ea; o alta pacienta catatonica, care functionase foarte bine ca profesoara si mama pana in ziua in care, brusc, a amutit; un pacient homosexual dezamagit in dragoste care vrusese sa se sinucida; o pacienta care fusese judecatoare si careia ii murisera ambii copii si care acum avea depresie cu psihoza si era convinsa ca trebuie sa primeasca o pedeapsa divina binemeritata. Si pe urma mi-am facut lucrarea de diploma la ginecologie, despre tratamentul conservativ al fibroamelor uterine, dupa ce am renuntat sa fac o lucrare la reumatologie despre factorii genetici din etiologia spondilitei ankilopoetice, sub indrumarea prietenului tatalui meu, care mi-a zis sa ma las de ea ca i se pare subiectul prea complicat pentru mine. Si pe urma m-am facut psihiatru.

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby kitty2705 » Tue Feb 01, 2011 2:43 pm

ce poveste frumoasa cu happy ending.
pai daca nu intrebi doctorii, logic ca nimeni nu iti va explica ilinca draga. trebuie sa stii cu ce se mananca meseria, nu doar din serialele pline de pink. nu trebuie sa te astepti sa te bage in seama. poate stii vreo asistenta/infirmiera. te bagi in seama cu cineva. insista, mergi o perioada mai lunga.
ce are de a face facultatea cu meseria de medic? la facultate ai vedea doar cum se tin cursurile.
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Calico » Tue Feb 01, 2011 4:04 pm

ilinca986 wrote:Si legat de examenul de admitere,da,am auzit ca intra multi care n.au habar de medicina..so sad ma rog,tot de ei se alege praful la examene
Se alege pe draq. Asta e ca aia cu respectul. Las ca vezi tu.

Ce aveti cu fata? Cati oameni iau o decizie constienta cand aleg o facultate? Nu putem sa experimentam fiecare meserie inainte a alege, asa ca oricum nu putem sa stii cu ce se mananca la fel ca unul care practica.

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby procust » Wed Feb 02, 2011 11:44 am

daca esti hotarata ca vrei medicina alege medicina! Si eu vroiam acelasi lucru inca din clasa a 8 a si, pana acum, nu regret deloc alegerea facuta! Nu te lasa foarte influentata de sfaturile de pe forumuri, fiecare povesteste prin prisma experientelor avute si a asteptarilor, indeplinite sau neindeplinite! Sunt bune sfaturile dar pana la urma trebuie sa faci ceea ce simti!

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Feb 02, 2011 12:25 pm

eu iti zic sa iti traiesti anii de liceu, pentru ca o sa iti fie dor de ei.

Foarte inteligent sfat, la acelasi nivel cu ai grija sa respiri, sa profiti de mâncare etc.
Observam si grija incomensurabila a înteleptului altruist: sa precizeze ca El îti zice, nu e un text idiotic oarecare, e chiar sfatul Lui personal pretios.

Ne-am opri din a trai daca n-ar exista asemenea întelepti care sa arunce cu sfaturi "traieste-ti viata", iar turma de adolescenti ar trebui sa revina la clisee motivationale învechite ca sa însire tembelismele pe banda.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: CUM E LA MEDICINA?

Postby Phat Skidz » Thu Feb 10, 2011 9:30 am

Ce-ai cu noi? Astea sunt rarele momente în care putem să ne prefacem mai importanți decât suntem, în viețile noastre meschine.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 86 guests