concediul medical

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
zambiluta
Posts: 1
Joined: Sat Jan 22, 2011 7:47 pm

concediul medical

Postby zambiluta » Wed Jan 26, 2011 11:26 am

stie cineva ce trebuie facut in caz de concediu medical?trebuie mers la spitalul platitor cu el banuiesc.mai departe?am inteles ca se prelungeste rezi cu nr de zile de concediu medical.unde trebuie anuntat acest lucru?se prelungeste automat sau trebuie sa fac o cerere ceva?multumesc de raspuns

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediul medical

Postby ndsimona » Wed Jan 26, 2011 12:43 pm

cu concediu te duci la personal, la persoana la care duci de obicei pontajul
apoi spitalul iti da o adeverinta in cae se specifica cate zzile de concediu medical ai avut si cu ea te duci la RUNOS la Ministerul Sanatatii sau la ASP daca esti in alt oras
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

i.ioana84
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 21, 2010 3:50 pm

Concediu medical in timpul Rezidentiatului

Postby i.ioana84 » Sat Feb 05, 2011 5:46 pm

O colega a fost diagnosticata cu o hernie de disc, iar neurochirurgul i-a spus ca trebuie operata imediat. Problema este ca dupa operatie ea va trebui sa stea cel putin o luna in concediu medical si nu stie cum se procedeaza in situatia asta. M-a rugat s-o ajut pentru ca ea nu mai poate umbla de colo-colo ca sa puna in ordine situatia ei ( mi-a facut o procura notariala ca s-o reprezint in perioada asta). Neurochirurgul ii va da concediu medical pe care o sa i-l duc la spitalul platitor, dar cum ramane cu stagiul in care se afla (este in stagiul de medicina interna). Trebuie sa merg si la minister sa anunt, sa cer intrerupere de stagiu?... Am sunat la RUNOS, dar doamna de acolo nu m-a lamurit cu nimic...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Concediu medical in timpul Rezidentiatului

Postby 187.92a » Sat Feb 05, 2011 5:57 pm

daca are mai multe luni de med interna nu trebuie, te duci si vbesti cu cei de acolo si le zici.
nu cred ca tbuia procura

i.ioana84
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 21, 2010 3:50 pm

Re: Concediu medical in timpul Rezidentiatului

Postby i.ioana84 » Sat Feb 05, 2011 6:18 pm

Adica trebuie sa merg doar la seful de sectie de la medicina interna si sa il anunt despre problema ei? La minister nu trebuie anuntat? Ma gandeam ca cei de la minister au o evidenta a stagiilor noastre (ea va trebui sa termine in septembrie medicina interna, dar daca isi ia medical probabil ca o va termina pe la mijlocul lunii noiembrie... nu trebuie sa aiba un act care sa justifice aceasta intarziere?)...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Concediu medical in timpul Rezidentiatului

Postby 187.92a » Sat Feb 05, 2011 6:24 pm

pentru o luna nu trebuie sa prelungasca niciun stagiu.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: Concediu medical in timpul Rezidentiatului

Postby ndsimona » Sun Feb 06, 2011 11:16 am

Fa o copie dupa concediul medical pe care il duci la RUNOS si du-o la spitalul unde face med interna,una la seful sectiei si una la personal
Puteti suna la RUNOS la MS la dna Chivu si sa intrebati daca pentru o luna se prelungeste rezi(de fapt toata perioada in care a fost spitalizata si a primit concediu medical). Daca da, atunci cand se va intoarce in activitate va merge la RUNOS-ul spitalului platitor care-i va da o adeverinta cu cate zile a stat in total in concediu;cu aia se duce la Minister si cei de acolo ii elibereaza o hartie cu perioada cu care-si prelungeste rezi.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

i.ioana84
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 21, 2010 3:50 pm

Re: Concediu medical in timpul Rezidentiatului

Postby i.ioana84 » Sun Feb 06, 2011 6:06 pm

Multumesc pentru raspuns! Din pacate e asa mult de umblat...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Concediu medical in timpul Rezidentiatului

Postby 187.92a » Sun Feb 06, 2011 6:22 pm

mai mult optimism, mai mult optimism!nu este mult de umblat.
un drum la spital cu niste xeroxuri si un telefon dat la MS inseamna mult?(desi e redundant, pt o luna nu s preelungeste nimic, abia de la 2 luni incolo). deci nici ala nu este necesar telefonul.
dar trrebuie anuntat la locul de munca, altfel nu se poate.

nu cred ca e necesara procura pt ca e normal ca un om imobilizat sa poata rezolva problema odata ce se poate misca. concediul medical se duce DUPA ce se rezolva boala, la reintegrarea in munca, asa este firesc. cred ca va faceti prea multe griji. succes colegei la operatie, cincentrati0va pe ce este cu adevarat improtant si mai mult optimism!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Concediu medical in timpul Rezidentiatului

Postby cog1983 » Sun Feb 06, 2011 6:24 pm

i.ioana84 wrote:Adica trebuie sa merg doar la seful de sectie de la medicina interna si sa il anunt despre problema ei? La minister nu trebuie anuntat? Ma gandeam ca cei de la minister au o evidenta a stagiilor noastre (ea va trebui sa termine in septembrie medicina interna, dar daca isi ia medical probabil ca o va termina pe la mijlocul lunii noiembrie... nu trebuie sa aiba un act care sa justifice aceasta intarziere?)...

Pai nu trebuie sa prelungeasca stagiul. Daca face mai mult de jumatate din el si ii da nota, nu mai trebuie sa anunte nici o intrerupere de rezidentiat.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

anafotescu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Mar 10, 2011 8:53 pm

Re: concediul medical

Postby anafotescu » Tue Mar 22, 2011 9:01 am

Eu trebuie sa intru in concediu medical pentru ca in curand voi naste. Incerc de o luna sa aflu ce trebuie sa fac, unde si ce acte trebuie sa depun pentru acest concediu, dar fiecare dintre cei pe care i-am intrebat mi-au dat un alt raspuns... As vrea sa imi iau acest concediu peste 2 sapamani, cand voi termina si stagiul de Pediatrie. Nu stiu cum trebuie sa procedez... Trebuie sa merg la Centru sa imi iau alt stagiu incepand cu 1 aprilie, stagiu pe care sa il intrerup cu concediul medical sau nu imi mai iau niciun stagiu si imi intrerup rezidentiatul cu concediul medical? Ideea e ca eu nu vreau sa stau prea mult in acest concediu medical, adica nu vreau sa imi intrerup rezidentiatul pt o perioada prea mare (o sa imi iau maxim maxim 3 luniconcediu, dupa care ma intorc la spital). Pe dns Chivu, despre care am vazut ca s-a vorbit anterior, unde o pot gasi sau la ce nr de telefon pot suna pt a lua legatura cu dumneaei? Multumesc anticipat pt raspuns!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: concediul medical

Postby cog1983 » Tue Mar 22, 2011 10:00 am

anafotescu wrote:Eu trebuie sa intru in concediu medical pentru ca in curand voi naste. Incerc de o luna sa aflu ce trebuie sa fac, unde si ce acte trebuie sa depun pentru acest concediu, dar fiecare dintre cei pe care i-am intrebat mi-au dat un alt raspuns... As vrea sa imi iau acest concediu peste 2 sapamani, cand voi termina si stagiul de Pediatrie. Nu stiu cum trebuie sa procedez... Trebuie sa merg la Centru sa imi iau alt stagiu incepand cu 1 aprilie, stagiu pe care sa il intrerup cu concediul medical sau nu imi mai iau niciun stagiu si imi intrerup rezidentiatul cu concediul medical? Ideea e ca eu nu vreau sa stau prea mult in acest concediu medical, adica nu vreau sa imi intrerup rezidentiatul pt o perioada prea mare (o sa imi iau maxim maxim 3 luniconcediu, dupa care ma intorc la spital). Pe dns Chivu, despre care am vazut ca s-a vorbit anterior, unde o pot gasi sau la ce nr de telefon pot suna pt a lua legatura cu dumneaei? Multumesc anticipat pt raspuns!

Pai si prenatalul e tot un concediu medical, deci trebuie doar sa duci concediul la spital in luna respectiva. Stagiile nu iti sunt alocate automat?! Trebuie tu sa mergi sa ti le alegi? :shock:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

anafotescu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Mar 10, 2011 8:53 pm

Re: concediul medical

Postby anafotescu » Tue Mar 22, 2011 4:40 pm

cog1983 wrote:
anafotescu wrote:Eu trebuie sa intru in concediu medical pentru ca in curand voi naste. Incerc de o luna sa aflu ce trebuie sa fac, unde si ce acte trebuie sa depun pentru acest concediu, dar fiecare dintre cei pe care i-am intrebat mi-au dat un alt raspuns... As vrea sa imi iau acest concediu peste 2 sapamani, cand voi termina si stagiul de Pediatrie. Nu stiu cum trebuie sa procedez... Trebuie sa merg la Centru sa imi iau alt stagiu incepand cu 1 aprilie, stagiu pe care sa il intrerup cu concediul medical sau nu imi mai iau niciun stagiu si imi intrerup rezidentiatul cu concediul medical? Ideea e ca eu nu vreau sa stau prea mult in acest concediu medical, adica nu vreau sa imi intrerup rezidentiatul pt o perioada prea mare (o sa imi iau maxim maxim 3 luniconcediu, dupa care ma intorc la spital). Pe dns Chivu, despre care am vazut ca s-a vorbit anterior, unde o pot gasi sau la ce nr de telefon pot suna pt a lua legatura cu dumneaei? Multumesc anticipat pt raspuns!

Pai si prenatalul e tot un concediu medical, deci trebuie doar sa duci concediul la spital in luna respectiva. Stagiile nu iti sunt alocate automat?! Trebuie tu sa mergi sa ti le alegi? :shock:

As avea rugamintea sa abordeze raspunsul doar persoane care au fost in aceeasi situatie ca si mine sau care cunosc subiectul. Multumesc anticipat!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: concediul medical

Postby Riley » Tue Mar 22, 2011 6:23 pm

Vezi ca s-a mai scris mai demult pe forum unde o gasesti pe dna Chivu.

viewtopic.php?f=2&t=8036
Trebuie sa mergi la Ministerul Sanatatii la dna Chivu de la Resurse Umane , marti sau joi intre 12-14
Contact: Chivu Marilena
tel.: 021 3072 615

As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: concediul medical

Postby cog1983 » Wed Mar 23, 2011 7:58 am

anafotescu wrote:As avea rugamintea sa abordeze raspunsul doar persoane care au fost in aceeasi situatie ca si mine sau care cunosc subiectul. Multumesc anticipat!

Si de unde ai dedus tu ca n-am fost in aceeasi situatie ca tine sau ca nu cunosc subiectul?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: concediul medical

Postby nicoletaghe » Wed Mar 23, 2011 10:47 am

cog1983 wrote:
anafotescu wrote:Eu trebuie sa intru in concediu medical pentru ca in curand voi naste. Incerc de o luna sa aflu ce trebuie sa fac, unde si ce acte trebuie sa depun pentru acest concediu, dar fiecare dintre cei pe care i-am intrebat mi-au dat un alt raspuns... As vrea sa imi iau acest concediu peste 2 sapamani, cand voi termina si stagiul de Pediatrie. Nu stiu cum trebuie sa procedez... Trebuie sa merg la Centru sa imi iau alt stagiu incepand cu 1 aprilie, stagiu pe care sa il intrerup cu concediul medical sau nu imi mai iau niciun stagiu si imi intrerup rezidentiatul cu concediul medical? Ideea e ca eu nu vreau sa stau prea mult in acest concediu medical, adica nu vreau sa imi intrerup rezidentiatul pt o perioada prea mare (o sa imi iau maxim maxim 3 luniconcediu, dupa care ma intorc la spital). Pe dns Chivu, despre care am vazut ca s-a vorbit anterior, unde o pot gasi sau la ce nr de telefon pot suna pt a lua legatura cu dumneaei? Multumesc anticipat pt raspuns!

Pai si prenatalul e tot un concediu medical, deci trebuie doar sa duci concediul la spital in luna respectiva. Stagiile nu iti sunt alocate automat?! Trebuie tu sa mergi sa ti le alegi? :shock:


:shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol:

cred ca de aici si-a dat seama ca nu cunosti subiectul :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: concediul medical

Postby cog1983 » Wed Mar 23, 2011 11:04 am

nicoletaghe wrote:
cog1983 wrote:Pai si prenatalul e tot un concediu medical, deci trebuie doar sa duci concediul la spital in luna respectiva. Stagiile nu iti sunt alocate automat?! Trebuie tu sa mergi sa ti le alegi? :shock:


:shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol:

cred ca de aici si-a dat seama ca nu cunosti subiectul :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

Mie imi sunt alocate automat stagiile. Le am scrise pe o foaie pana la sfarsitul rezidentiatului. Cand se termina un stagiu, ziua urmatoare ma duc pe altul. Nu trebuie sa ma duc in fiecare luna la DSP sa-mi "cer" stagiile.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: concediul medical

Postby nicoletaghe » Wed Mar 23, 2011 1:07 pm

la noi(buc) nu este asa. trebuie sa mergem dupa fiecare stagiu la cnpds sa luam rotatia de stagiu. f rar ne dau pt 2 stagii; asta cand primul stagiu este mic, de o luna. :?
si la sfarsit, mamotaaa....

anafotescu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Mar 10, 2011 8:53 pm

Re: concediul medical

Postby anafotescu » Wed Mar 23, 2011 1:08 pm

Riley wrote:Vezi ca s-a mai scris mai demult pe forum unde o gasesti pe dna Chivu.

viewtopic.php?f=2&t=8036
Trebuie sa mergi la Ministerul Sanatatii la dna Chivu de la Resurse Umane , marti sau joi intre 12-14
Contact: Chivu Marilena
tel.: 021 3072 615


Multumesc pentru raspuns!!!!!


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests