Sistem de formare profesionala in domeniul bio moleculara

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Sistem de formare profesionala in domeniul bio moleculara

Postby Riley » Thu Jan 20, 2011 7:35 pm

Un anunt pentru cei interesati de managementul proiectelor europene si cei interesati de tehnici de diagnostic si cercetare ale biologiei moleculare

Comunicatul de presa aici:

http://www.comunicatedepresa.ro/incd-vi ... 2007-2013/

Pagina web a proiectului

www.tdm-dru.ro

INSCRIEREA la conferinta de deschidere este pe pagina web a proiectului. Conferinta va avea loc luni, 24 ianuarie la ora 10 la Institutul Victor Babes.

Acolo aveti detalii suplimentare. Costurile cursurilor sunt suportate din fonduri europene (asa scrie pe site). Revin cu detalii luni ;).


Cursuri:

Proteomică

a) curs de bază

b) curs avansat

Citogenetică moleculară

Histopatologie moleculară a ţesutului arhivat

Gene microarray

a) curs de bază

b) curs avansat

Citometrie în flux

Imagistică moleculară

Histopatologie in vivo

Hibridizare in situ

PCR

Spectrometrie

Managementul proiectelor cu fonduri europene



Proiect cofinantat de Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013

BUCURESTI - 20 ianuarie 2011

Comunicat tip General in Sanatate
Fondul Social European
„Investeşte în oameni!”
Axa prioritară: 3 Domeniu major de interventie: 3. 2
Titlul proiectului: Sistem de formare profesională a personalului medical în domeniul noilor tehnologii din sistemul de sănătate (diagnostic molecular)
Cod Contract: POSDRU/81/3.2/S/58819; Acronim TDM
Beneficiar : Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Domeniul Patologiei şi Ştiinţelor Biomedicale „Victor Babeş”, Bucureşti

Comunicat de Presa

Lansarea proiectului

“SISTEM DE FORMARE PROFESIONALĂ A PERSONALULUI MEDICAL IN DOMENIUL NOILOR TEHNOLOGII DIN SISTEMUL DE SĂNĂTATE (DIAGNOSTIC MOLECULAR)“

Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Domeniul Patologiei şi Ştiinţelor Biomedicale „Victor Babeş”, Bucureşti anunţa derularea proiectului “SISTEM DE FORMARE PROFESIONALA A PERSONALULUI MEDICAL IN DOMENIUL NOILOR TEHNOLOGII DIN SISTEMUL DE SANATATE (DIAGNOSTIC MOLECULAR)”/ TDM.

Proiectul este cofinanţat din FONDUL SOCIAL EUROPEAN prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013.

Beneficiar:

Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Domeniul Patologiei şi Ştiinţelor Biomedicale „Victor Babeş”, Bucureşti

Parteneri:

Universitatea de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa”, Iaşi

şi

Institutul Oncologic „Ion Chiricuţă”, Cluj-Napoca.

Va invitam la Conferintele de lansare a proiectului, la sediile:

INCD „Victor Babeş”, Bucureşti - 24 ianuarie 2011, ora 1000

UMF ”Grigore Popa” Iaşi - 25 februarie 2011

Institutul Oncologic “Ion Chiricuţă” Cluj-Napoca - 18 februarie 2011

Obiectivul general al proiectului

Crearea unui sistem complex de formare profesională a personalului medical cu studii superioare din sectorul sănătăţii din România, în domeniul noilor tehnologii de diagnostic molecular.

Durata proiectului: 36 de luni, începand cu 02.12.2010

Valoarea totală a proiectului: 17.439.757 lei, din care asistenţa financiară nerambursabilă de la FONDUL SOCIAL EUROPEAN este de 16.272.903 lei.

Costuri per cursant: 22.288 lei

Grupul ţintă: 700 participanţi selectaţi din personalul cu studii superioare din unităţi ale sistemului de sănătate din România (medici, biologi, biochimişti, chimişti, biofizicieni).

Se vor susţine 2.952 ore de curs, împărţite pe 19 module, în 68 serii de formare pentru un număr de 7 – 40 cursanţi/serie, cu acoperire naţională.

Cursuri:

Proteomică

a) curs de bază

b) curs avansat

Citogenetică moleculară

Histopatologie moleculară a ţesutului arhivat

Gene microarray

a) curs de bază

b) curs avansat

Citometrie în flux

Imagistică moleculară

Histopatologie in vivo

Hibridizare in situ

PCR

Spectrometrie

Managementul proiectelor cu fonduri europene



Impact profesional şi social

- Formarea profesională a 640 participanţi din grupul ţintă în domeniile: genomică, proteomică, histopatologie şi imagistică moleculară;

- Constituirea unui corp funcţional de 46 de experţi specializaţi in TDM, la dispoziţia personalului si instituţiilor interesate, cu acoperire natională;

- Perfectionarea a 60 de angajaţi din cadrul personalului de conducere din domeniul sanitar si al cercetării medicale, cu atribuţii in procesul decizional privind achiziţionarea TDM, formaţi in managementul proiectelor finantate din fonduri europene;

- Creşterea capacităţii de accesare şi gestionare a fondurilor europene;

- Acces crescut al pacienţilor la diagnostic performant;

- Ameliorarea indicilor de morbiditate şi mortalitate;

- Eficientizarea raportului cost/beneficii în sistemul de sănătate;

- Grad ridicat de precizie în diagnostic, prognostic şi monitorizare/ individualizare a terapiei;

- Proiectul atrage fonduri europene în domeniul perfecţionării personalului ce îşi desfăşoară activitatea în domeniul sănătăţii, în condiţiile în care accesul pe această axă prioritară a fost facut concurenţial, pentru programe de formare în foarte variate domenii de activitate.

Informatii suplimentare si inscrieri:

websites: www.tdm-dru.ro www.ivb.ro

e-mail: tdm-dru@ivb.ro

Despre INCD Victor Babes

Splaiul Independentei 99-101, sector 5, 050096 Bucuresti www.ivb.ro
Persoana de contact: Eleonora Codorean, Expert PR proiect TDM
Tel. 021/319.45.28, int. 213; Fax: 021/319.45.28 e-mail: tdm-dru@ivb.ro

*

Eleonora Codorean - Expert PR TDM
*

Pentru telefon si e-mail click aici
o
o 0213194528
* INCD VICTOR BABES
*

www.ivb.ro
*

Contact INCD VICTOR BABES




As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio moleculara

Postby Riley » Thu Jan 20, 2011 7:53 pm

Invitatia


INCD „Victor Babes” Bucuresti va invita la CONFERINA DE LANSARE
a proiectului:
“SISTEM DE FORMARE PROFESIONALA A PERSONALULUI MEDICAL ÎN
DOMENIUL NOILOR TEHNOLOGII DIN SISTEMUL DE SANATATE (DIAGNOSTIC
MOLECULAR)“/TDM
Proiectul este cofinanat de Fondul Social European prin Programul
Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013
INCD „Victor Babes” coordoneaza derularea proiectului având ca parteneri
Universitatea de Medicina si Farmacie „Grigore T. Popa”, Iasi si Institutul Oncologic
„Ion Chiricua”, Cluj-Napoca.
CONFERINA DE LANSARE va avea loc pe data de 24 ianuarie 2011, ora 1000, la
sediul INCD „Victor Babes” din Splaiul Independenei 99-101, sector 5, Bucuresti.
Înscrierile se fac
on-line: www.ivb.ro ; www.tdm-dru.ro
sau prin
e-mail: tdm-dru@ivb.ro

Programul pentru conferinta de deschidere de luni 24 ianuarie de la Institutul Victor Babes, Bucuresti

Program conferinta de lansare
930-1000 Înregistrare participanti
1000-1015 Cuvânt de deschidere – Acad. L. M. POPESCU, Manager de proiect, INCD „Victor
Babes” , Bucuresti
1015 – 1025 Cuvânt reprezentant Ministerul Muncii/ Organism Intermediar
1025 – 1035 Cuvânt reprezentant Ministerul Sanatatii
1035 – 1100 Pauza de cafea
1100 – 1130 Prezentare proiect coordonator - Conf. dr. M. Hinescu, INCD „Victor Babes”
Bucuresti
1130 – 1145 Prezentare proiect partener 1 - Prof. Dr. E. Carasievici, UMF „Gr. T. Popa”, Iasi
1145 – 1200 Prezentare proiect partener 2 - Dr. I. Neagoe, Institutul Oncologic „Dr. Chiricua”,
Cluj-Napoca
1200 – 1215 Prezentare cursuri Proteomica
1215 – 1230 Prezentare cursuri Genomica
1230 -1245 Prezentare cursuri Histologie si imagistica
1245 -1400 Pauza de prânz
(masa de prânz asigurata de beneficiar)
1400 -1500 Discutii, întrebari
Înscriere participanti la cursuri
Cuvânt de încheiere
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio moleculara

Postby jewelieta_iasi » Fri Jan 21, 2011 10:05 am

multumim riley

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio moleculara

Postby marmotul » Fri Jan 21, 2011 12:13 pm

n-am prea priceput, cursurile se tin numai in buc? ca am vazut ca este sedinta de aia de deschidere si in iasi
qpepsi.gif

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio moleculara

Postby Riley » Fri Jan 21, 2011 1:02 pm

Pentru putin :).

Din cate am inteles s-ar tine si in Iasi si Cluj (UMF-ul din Iasi si Institutul Oncologic din Cluj sunt parteneri in proiect). Ei spun acolo de acoperire nationala. Oricum cred ca se pot afla detalii la conferinta de deschidere care in Iasi am vazut ca e in februarie.
Revin cu detalii luni.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio moleculara

Postby Riley » Fri Jan 21, 2011 3:09 pm

Si va rog, daca mai stiti persoane care ar dori sa se instruiasca sau sunt interesate de aceste domenii sa le transmiteti. Din pacate nu e foarte mediatizat acest eveniment.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio moleculara

Postby Riley » Mon Jan 24, 2011 3:51 pm

Conferinta de azi s-a incheiat.
Bref, inca nu s-au facut inscrierile la cursuri, te poti inscrie NUMAI la un singur curs (la finalul cursului cursantului i se va da o diploma de participare). Cazarea, transportul, masa e asigurata de ei. Inca nu se cunosc criteriile de selectie, va fi un formular on-line pe adresa http://www.tdm-dru.ro/ si am inteles ca trebuie sa fim cu ochii pe acest site, acolo vor fi anunturile ulterioare. Din cate s-a discutat am inteles ca te-ai putea inscrie la mai multe cursuri doar ca nu ti se asigura masa, transport, cazare si nici nu vei avea diploma la final. Ni s-a mai comunicat totusi ca pana nu se strang cei 700 de participanti nu se vor putea face inscrieri peste numarul de locuri la un anumit curs.
Detaliile organizatorice vor fi puse pe site.

Ni s-a dat si o borsurica in care sunt puse cursurile si perioadele lor. Din cate am inteles eu (nu a fost foarte bine specificat) cursurile si lucrarile practice vor avea loc la Bucuresti, Cluj si Iasi.
La Bucuresti am inteles ca se vor face la Institutul Babes si se vor tine toate cursurile din lista mai putin cele de gene microarray care se va face numai la Cluj. La Iasi am inteles ca se va face cursul de citometrie in flux. Nu a fost insa foarte clar acest aspect asa ca probabil se va afisa pe site la momentul inscrierii.

O sa postez noutatile pe masura ce ele apar.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio molecular

Postby Riley » Sat Feb 05, 2011 10:11 pm

Au inceput inscrierile pt cursul de proteomica si cel de citogenetica.

Mai multe detalii la http://www.tdm-dru.ro/cursuri.html
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio molecular

Postby Riley » Sat Feb 12, 2011 12:54 pm

Au inceput inscrierile si pt histopatologie moleculara a tesutului arhivat, citometrie în flux si spectrometrie si au imbunatatit aplicatia online de inscriere.

Mai multe detalii

http://www.tdm-dru.ro/cursuri.html

Daca aveti probleme cu inscrierea scrieti un mail la cvtdm@ivb.ro (o colega a intampinat niste probleme si atunci m-am gandit ca poate se mai intampla si altora).

Multa bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio molecular

Postby Riley » Thu Mar 03, 2011 7:19 pm

A aparut programul tuturor cursurilor si sunt si informatii suplimentare pe site!
Pentru mai multe detalii http://www.tdm-dru.ro/cursuri.html

Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio molecular

Postby Riley » Tue Mar 29, 2011 10:54 am

Pentru cei interesati de cursurile tdm si care s-au inscris online, pentru validarea inscrierii trebuie trimisa cat de curand in format electronic de preferat scrisoarea de intentie la adresa de mail tdm-dru@ivb.ro
Eu le-am scris zilele trecute si mi s-a raspuns ca este neaparat necesar acest lucru. In plus, inca nu s-au stabilit participantii. Probabil si sper ca vom primi mail de la organizatori sa ne spuna cum si unde suntem inscrisi.
Revin daca mai am alte amanunte!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio molecular

Postby Melania » Tue Mar 29, 2011 10:31 pm

Cum fuse cursul lui Constantinescu?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio molecular

Postby Riley » Wed Mar 30, 2011 8:52 am

Probabil un deliciu, ca de obicei. Dar e optional la anul 2 din cate stiu eu si e pacat ca nu e promovat mai bine.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio molecular

Postby Riley » Thu Apr 14, 2011 6:44 pm

Aici aveti calendarul cursurilor 2011
http://www.tdm-dru.ro/Calendar%20cursuri%20anul1.pdf

Din cate mi s-a comunicat, pentru ca scrisoarea de intentie sa fie eligibila ea trebuie semnata de catre indrumatorul de rezidentiat sau coordonatorul de rezidentiat, parafat de acesta si obligatoriu stampila unitatii unde aveti stagiul. Oricum in cea mai mare majoritate a cazurilor cursurile sunt in weekend si sunt condensate.

O sa va rog sa contactati pe email la tdm-dru@ivb.ro pentru detalii.

Mult succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio molecular

Postby Riley » Sat May 07, 2011 3:31 pm

Cursul de proteomica mi se pare foarte important pentru orice medic de laborator sau biolog, sau biochimist care se confrunta cu studiul si evaluarea biomarkerilor in diferite patologii.

Jos palaria Institutului Babes care organizeaza cursuri de un inalt nivel, cu informatie de ultima ora, prezentand practic toata tehnologia implicata in proteomica, cu principiul metodelor, optimizarea protocolului de lucru, aplicatii in cercetarea fundamentala si in cercetarea clinica de validare a biomarkerilor. Intreaga echipa este foarte bine pregatita si deschisa la dialog cat si la viitoare cooperari.

Cursului teoretic ii urmeaza cursul practic in care se aprofundeaza una din tehnicile studiate in care cursantul realizeaza un protocol cap-coada.

Pentru un clinician recunosc ca sunt notiuni dificile, nu imposibile intrucat nu sunt aspecte de neinteles, dar pe alocuri unele portiuni erau dificile pana si pentru cei care sunt obisnuiti cu laboratorul. Totusi pentru acei clinicieni interesati de validarea biomarkerilor cursul ajuta foarte mult (trecand sigur peste aspectele tehnice).


Daca este cineva interesat sa mearga la acest curs, va puteti inscrie pentru cursurile din 2012 si 2013, mai sunt programate 4 astfel de serii in urmatorii doi ani. Inscrierile se fac accesand site-ul http://www.tdm-dru.ro/

Pentru o mai buna intelegere a informatiei pe care o veti primi in cursul de proteomica (pentru ca el este foarte incarcat si contine multiple notiuni prezentate intr-un timp relativ scurt) puteti cititi dinainte pentru a fi familiarizati cu notiunile prezentate
-definitia si clasificarea proteinelor si ale aminoacizilor si structura primara, secundara, tertiara si cuaternara
-notiuni de biostatistica (care vor fi prezentate si in timpul cursului dar nu s eva pune mult accent pe ele si sunt necesare validarii markerilor la detectia cu spectrometria de masa): sensiblitate, specificitate, curba ROC
-principiul tehnicilor de imunodetectie si electroforeza
-principiul si tipuri de spectrometrie de masa
-definitia si clasificarea biomarkerilor

Pt partea de biochimia proteinelor orice carte de biochimie (eu o prefer pe aceasta http://www.amazon.co.uk/Lippincotts-Ill ... =1-1-spell )
Pt biostatistica v-as recomanda http://www.amazon.co.uk/Medical-Statist ... 0727918125 (ultimele 10-20 de pagini se ocupa cu sensibilitate, specifictate, ROC)

Pt notiunile de imunodetectie, electroforeza si spectrometrie de masa http://www.amazon.co.uk/Textbook-Clinic ... 476&sr=1-1 capitolele 5, 7 si 9

Pt biomarkeri http://www.nature.com/nrclinonc/journal ... c1187.html (articol la liber)

Toate cartile se gasesc si in format electronic pe net, nu este nevoie sa le cumparati.

Nu este nevoie sa va pregatiti foarte mult pt acest curs, este mai usor de inteles si integrat cu aplicabilitatea daca ai cateva cunostiinte minime despre principii, oricum tehnicile vor fi prezentate pe larg.

Pentru nelamuriri,probleme la inscriere sau altele privitoare la cursul de proteomica scrieti la mailul tdm-dru@ivb.ro

Mult succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem de formare profesionala in domeniul bio molecular

Postby Riley » Tue Jan 10, 2012 12:40 am

As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests