Contracte pe PFA pentru medicii din spitale

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Contracte pe PFA pentru medicii din spitale

Postby b3 » Sun Jan 09, 2011 3:45 pm

Cât munceşti, atâţia bani primeşti. Cel puţin asta li se promite medicilor din spitale. Preşedintele Traian Băsescu cere ca fiecare doctor să aibă contract cu spitalul la care lucrează. Mai mult, şeful statului propune ca medicii să fie plătiţi pentru fiecare operaţie sau consultaţie. Ministrul Sănătăţii, Cseke Attila, spune că medicii ar trebui să nu mai fie incluşi în categoria bugetarilor.

Invitat într-o emisiune la televiziunea publică, preşedintele Traian Băsescu a vorbit chiar despre demararea unor proiecte pilot în privinţa plăţii la operaţie sau consultaţie a medicilor.

"Medicii să nu mai fie angajaţi ai statului, ci ai spitalului, cu contract şi cu prestaţie definită ca preţ. Intenţia este să punem medicul unde e, aşa cum vom face şi cu profesorii. Ei vor avea un nivel minim de plată garantat de stat, dar pot primi mai mult", a explicat preşedintele Traian Băsescu.

Şi ministrul Sănătăţii îşi doreşte un sistem de retribuţie care să stimuleze medicii buni.

"Astăzi practic avem un sistem de tip comunist, nu pot să-i spun altfel. Cred că ar fi binevenit ca în interiorul acelui buget de cheltuieli de personal, conducerea acelui spital, managerul sau consiliul de administraţie să aibă posibilitatea de a acorda retribuţii diferenţiate", a declarat Ministrul Sănătăţii, Cseke Attila.

Ministrul a mai spus că şi în acest moment, autorităţile locale au posibilitatea de a încheia contracte de prestări servicii cu medicii, dacă aceştia se înregistrează ca persoană fizică autorizată. Totuşi, lucrurile sunt mult mai complexe.

"Lucrurile trebuie cuantificate şi responsabilizate. În sarcina cui cade şi cine răspunde într-un film care este terapia unui pacient", a declarat medicul chirurg Gheorghe Borcean.

sursa: realitatea


Cum credeti ca se va aplica asta in Romania ? :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Contracte pe PFA pentru medicii din spitale

Postby DarkComy » Sun Jan 09, 2011 10:44 pm

din pacate este o aberatie din moment ce nu exista decat CNAS pe piata. mai intai sa permita prin legislatie aparitia altor jucatori pe piata asigurarilor de sanatate si abia apoi putem discuta de contracte incheiate intre medici si spitale, pentru ca atunci si spitalul va putea incheia contracte cu alta casa de asigurari, nu doar cea nationala, si va incasa mai multi bani din serviciile medicale oferite. ne-am obisnuit deja ca lui basescu ii place sa vorbeasca in necunostinta de cauza, iar ministrul o tine sus si tare cu "atributiile managerului" in conditiile in care managerul nu face altceva decat sa puna in aplicare un buget decis in prealabil de MS si Primarie. treaba asta imi aduce aminte de situatia scolilor si liceelor care primesc instintari de la ME prin intermediul inspectoratelor scolare ca trebuie sa cheltuiasca in 2-3 zile niste sume pe diferite articole de uz intern, si daca este posibil de la anumite firme aprobate si preferate de ME 8) ce conteaza ca liceul are nevoie de o centrala termina noua, daca in buget scrie ca e nevoie de mobilier, atunci luam mobilier, ca sa nu mai spun ca orice abatere de la buget trebuie aprobata de catre diferite institutii :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Contracte pe PFA pentru medicii din spitale

Postby Chingachgook » Sun Jan 09, 2011 10:51 pm

DarkComy wrote:din pacate este o aberatie din moment ce nu exista decat CNAS pe piata.


cer warn pentru userul de mai sus ca propaga informatii false.

"pe piata" sunt cateva case de asigurari.


in alta ordine de idei o sa fie iures mare la cine/ ce opereaza.
in afara de spaga care e acum o sa mai fie si banii care vin de la casa.

+ raportarile fictive
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Contracte pe PFA pentru medicii din spitale

Postby b3 » Sun Jan 09, 2011 10:59 pm

ce case sunt ? te referi la transporturi si opsnaj ?

si mie mi se pare amuzant. Ca si cum spitalele ar avea un buget nelimitat, dar platesc medicii prost doar din cauza ca grila de salarizare le limiteaza :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Contracte pe PFA pentru medicii din spitale

Postby Iepurita » Mon Jan 10, 2011 6:29 am

Chiar am avut discutia asta cu un chirurg extraordinar de bun. Bine, a vorbit e, ca eu habar nu aveam cum stau treburile, prin urmare voi spune parerea lui : ar fi bine sa fie platiti in fctie de operatie, asa s-ar inlatura cei care stau in spital doar cu titlu de medic si in rest nu fac nimic, daaar a spus ca atunci ar trebui sa fie ca in alte tari, unde MF nu te trimite la dr. popescu ci te trimite la spitalul X unde tu ajungi la dr care este de garda in ziua aia/care e a polilicnica in ziua aia, ca sa aibe toti sanse egale. Daca tu ca pacient vrei neaparat la Dr. popescu, ca ai auzit ca e cel mai cel atuni platesti in plus.
daca ar fi ca pana acum, ar fi o hacuiala totala intre dr. (asta e parerea mea).

hai sa fim seriosi, cati stiti medici care sunt buni in teorie, dar in practica absolut deloc?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Contracte pe PFA pentru medicii din spitale

Postby b3 » Mon Jan 10, 2011 7:05 pm

Pai si acum scrie pe biletul de trimitere "chirurgie generala", nu "dr x". Ca-i zice pacientului "du-te la dr x ca e bun" sau chiar il suna pe dr si intreaba cand e de garda e altceva. Pacientul are dreptul sa-si aleaga medicul. Si toti medicii din ambulatoriu si chiar si spitale pot sa dea bilete de trimitere, nu doar mf.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Contracte pe PFA pentru medicii din spitale

Postby DarkComy » Mon Jan 10, 2011 10:36 pm

kooksee wrote:
DarkComy wrote:din pacate este o aberatie din moment ce nu exista decat CNAS pe piata.


cer warn pentru userul de mai sus ca propaga informatii false.

"pe piata" sunt cateva case de asigurari.


in alta ordine de idei o sa fie iures mare la cine/ ce opereaza.
in afara de spaga care e acum o sa mai fie si banii care vin de la casa.

+ raportarile fictive


ca e si mare diferenta intre ele, tot de stat tin :P


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests