cardul de asigurat

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

cardul de asigurat

Postby b3 » Thu Dec 23, 2010 10:01 pm

MS cica a dat azi lamuriri http://www.ms.ro/?pag=62&id=8733&pg=1

Cum comentati ? :) E util ? Va functiona ? Va opri furtul ? Unde o sa opreasca mai mult furtul, in spitale/ambulator/mf sau la laboratoare si farmacii ? (Cardul elimina decontarile pe cnp, ca trebuie sa fie prezent pacientul cu cardul ca sa-i oferi serviciul care ti se deconteaza apoi).

Eu cred ca dupa un haos general si mult scandal in presa initial, dat de baza de date cu asigurati care este VARZA (copii care apar ca salariati sau neasigurati, salariati sau platitori directi care apar ca neasigurati etc.), de pacientii care-si uita cardul acasa, cititoare care nu merg, soft blocat (si SIUIul asta de-l relansara acum este tot varza, nu o sa tina la atatea solicitari in acelasi timp), internet picat si poate si furturi de date personale, toate negate de CNAS si aruncate in carca medicilor, farmac, lab, care vor fi acuzati ca boicoteaza sistemul ca sa poata fura in continuare, se va opri totul pentru cativa ani pana reusesc sa-l faca functional. Eventual cu alte firme, alte licitatii, alti bani.

Plus ca nu vad cum vor ei sa implementeze toata treaba la nivel de spital. Hai ca lab, farmacii si majoritatea mf au deja calc pe care lucreaza in timp real, dar in ambulator si in spital, din cate vad eu, nu exista decat la camera de garda/regisratura, unde se fac internarile. Si nu prea vad miscari de forte sa se apuce sa angajeze/scoleasca pe cate cineva sa lucreze pe comp macar pe fiecare sectie. Si nici nu vad cum sa pui pacientul sa astepte la calculatorul ala unde se face internarea sa bage cardul in cititor, sa chemi si medicul care interneaza sa bage si el (ca asa trebuie, ambele carduri). Probabil vor face cum fac cu parafele ? Dar spre sfarsitul anului cica vor sa bage si reteta electronica, si acolo ar cam trebui cate un comp/sectie. Plus fisa electronica mai incolo...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: cardul de asigurat

Postby DarkComy » Thu Dec 23, 2010 11:07 pm

deci din comunicatul asta stiai tu de taxa de 2 euro si de cine iti livreaza cardul 8) initial se anuntase ca aceasta suma va fi suportata de casa de sanatate . parerea mea e ca va fi un haos. partea cu pacientul care si-a uitat cardul acasa va fi rezolvata in timp, mai toti avem carduri de salariu sau de fidelitate pe la diferite farmacii si ne-a intrat in reflex folosirea lui, mai greu insa pentru cei care nu sunt obisnuiti. lipsa de calculatoare in spitale se va rezolva rapid, iar datele vor fi introduse de asistente si rezidenti :lol: problemele majore vor fi insa cu baza de date si grozavul SIUI al celor de la siveco, mai ales ca informaticienii de la CAS nu ii dau de cap cand apar erori si tot la siveco se ajunge, desi a expirat perioada se asistenta oferita de ei. cand apare cate un update la nomenclator ma ia durerea de cap :lol:

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: cardul de asigurat

Postby voicutu » Fri Dec 24, 2010 2:22 pm

Nu cred ca se baga din 2011. Prima data apar cardurile, apoi agentia care se ocupa de ele, apoi comisia care supravegheaza agentia; dupa ce apar toate astea (fiecare cu denumiri de genul ARNBJHGVBNJMDYJFG si sute de angajati care f...t buha pe salarii imense de la stat, o alta firma va oferi spaga mai mare si se vor schimba cardurile, care, evident, devin mai scumpe, ca au contribuabilii de unde.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: cardul de asigurat

Postby DarkComy » Fri Dec 24, 2010 3:33 pm

si sa nu uitam ca dupa un an de zile vor ajunge la concluzia ca baza de date folosita pentru a stoca informatiile de pe carduri carduri este incompatibila cu SIUI :D

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: cardul de asigurat

Postby b3 » Fri Dec 24, 2010 4:34 pm

cred ca se ocupa siveco si de aia, ca pres casei tot zicea de cele 4 componente ale sistemului si ca acel contract de 120 mil euro e pe 15 ani, au trecut doar 10, si s-au platit doar 20 sau 60 de milioane. deci probleme de incompatibilitate intre card si baza existenta nu cred ca vor fi, dar intre baza existenta si realitate deja sunt :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: cardul de asigurat

Postby DarkComy » Fri Dec 24, 2010 6:08 pm

daca va fi la fel de bun ca si actualul, mai bine ne lipsim. cei de la siveco au pus la dispozitie doar 2 informaticieni pentru fiecare punct de lucru CAS ca sa inregistreze erorile din SIUI, nu stiu ce vor face cand vor trebui sa ofere asistenta pentru toate spitalele din tara :lol: eventual ii duce mintea sa testeze softul intr-un singur spital timp de cateva luni, si abia apoi sa se gandeasca la implementarea lui la nivel national. eu am avut ocazia sa fac niste raportari la CAS folosind SIUI, iar daca nu esti un impatimit al calculatoarele nu ai cum sa ii dai de cap din prima. ce e si mai haios e ca celelalte programe pentru raportari de pe piata nu exporta fisierele in acelasi format ca si cel cerut de SIUI, iar cei de la casa ridica din umeri :) si se exprima la modul "nu sunteti obligat sa folositi pentru raportari softul celor de la SIVECO, puteti folosi ce soft doriti, dar noi dorim in formatul specific xml" evident formatul oferit doar de softul celor de la SIVECO, sau cand gasesti in sfarsit un soft care exporta in xml, constati o droaie de erori de incompatibilitate cu SIUI :lol: nu mai spun ca raportarile nu se pot face online, ci trebuie sa mergi la CAS, numai ca in loc sa duci 20 foi excel, aduci un stick usb sau un cd care contine 20 documente excel, dupa care incepe distractia la modul "noi aici avem win 98/2000 instalat si trebuie sa scrieti cd-ul la viteza minima pentru ca noi sa il putem citi" :lol: apoi softul merge o luna, si doua luni e picat 8)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: cardul de asigurat

Postby b3 » Fri Dec 24, 2010 11:56 pm

cica din ianuarie incepe raportarea online, au rezolvat cu serverele. Nu stiu de unde bani pt internet peste tot dar oricum va trebui pentru carduri.

Ca nu exista compatibilitate e problema alora care fac softurile, ca din cate stiu eu siveco a fost obligat sa publice ce se raporteaza, tocmai ca sa poata sa faca si altii softuri. Deci cine da bani pe soft trebuie sa ceara sa primeasca ce plateste.

Tare aia cu win 98 :))
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: cardul de asigurat

Postby Aurora boreala » Sun Dec 26, 2010 1:27 pm

La ultima sedinta, undeva pe la inceputul lui decembrie, un reprezentant de la Siveco care a venit la CJAS a dat asigurari ca erorile vor fi din ce in ce mai putine ( si aici a fost rumoare in sala :devil: ), ca ultima versiune de SIUI va functiona "impecabil" si cu Win 7, ca raportarile vor fi facute online, dar ca pana in aprilie se va putea raporta ca si pana acum, iar din aprilie numai online si numai pana la o anumita data (daca se doreste raportarea lunara si nu cea zilnica, sau saptamanala). Greu de crezut, atat timp cat pensionari de peste 80 de ani apar in raportari ca nou-nascuti sau chiar salariati de mai bine de 1 an, fara a fi corectata eroarea (raportati in fiecare luna, acesta fiind doar un exemplu :roll: ).
Mai promit de asemenea ca se vor rezolva si problemele privind calitatea de asigurat a fiecarei persoane intrucat vor avea date in timp real (tot raportate online) de la ANAF si ANOFM.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: cardul de asigurat

Postby DarkComy » Sun Dec 26, 2010 2:29 pm

mi se pare si normal ca dupa 2 ani de inregistrat erori, numarul acestora sa scada eventual :lol: asa pot spune si eu "odata cu venirea verii cantitatea de precipitatii/mp va scadea considerabil" :lol: dar suport pentru versiunile pe 64biti va avea? :D raportarea zilnica este greu de realizat pentru ca presupune raportarea doar in timpul celor X ore de program mentionate in contractul cu CAS, si nu stiu cate cabinete functioneaza fara decalaje in program, plus ca ai nevoie de minim 30 min pentru a introduce datele pentr un medic. baietii promit multe si fac putine, nu m-ar mira sa poti faci raportarea online, dar pentru erori sa trebuiasca totusi sa te plimbi cu stick-ul usb dupa tine la CAS. exemplu de birocratie maxima si chiar prostie este sa te cheme la mijlocul lunii, nu mai devreme si nu la urmatoare raportare, pentru emiterea unei facturi pe o suma de 2 lei restanta. pana nu ti se vireaza suma de 2 lei, nu poti lua luam suma de XYZT lei din urmatoarea luna, iar daca nu te-ai dus la timp pentru aia 2 lei trebuie sa faci o droaie de cereri si drumuri. da oameni buni, este posibil sa se blocheze activitatea unei clinici din cauza a 2 lei amarati.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: cardul de asigurat

Postby b3 » Mon Dec 27, 2010 3:28 pm

O rezolva si cu facturile ca cer semnatura electronica de la 1 ianuarie, pentru cine vrea online. N-a zis Basescu ca trebuie informatizata tara ? :D Daca raportarea serviciilor se va face zilnic/saptamanal, va fi destul de dureros pentru cei care mai "aranjau" raportarile, mai ales in spitale. Ma gandesc ca si posibilitatea raportarii lunare se va scoate treptat. Ori suntem golani ori nu mai suntem.

Despre card am mai vazut declaratii ale ministrului si cu "primul semestru al 2011" dar si cu "august-septembrie 2011".

Ma intreb in ce masura va afecta activitatea medicilor introducerea cardurilor, ca va exista si cardul medicului. Si oare cardul asta al medicilor va duce la eliminarea parafelor, atunci cand se vor intruduce si reteta electronica si fisa pacientului (cica pana in 2015) ? :D Si cheia de control din soft va face inutile parafele rezidentilor ? (ca softul va cunoaste care's codurile de parafa cu libera practica, de la CMR, ma gandesc).

Ce distractiv se anunta 2011 :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: cardul de asigurat

Postby DarkComy » Mon Dec 27, 2010 11:38 pm

semnatura digitala ? "dar unde te crezi aici baiatule, razboiul stelelor? noi aici lucram pe incredere domne !" :lol: nu uita ca semnatura electronica e si aia vreo 60-100 euro/medic/an

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: cardul de asigurat

Postby b3 » Tue Dec 28, 2010 12:32 am

Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: cardul de asigurat

Postby DarkComy » Tue Dec 28, 2010 12:38 am

mda, o sa am numai belele pe raportari in 2011, nu cred ca medicii pentru care lucrez s-au interesat de semnatura digitala si presimt ca ma voi ocupa eu de detaliile astea :lol: chiar maine am un drum la CASMB pentru o factura :( o sa intreb si va tin la curent :D

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: cardul de asigurat

Postby b3 » Tue Dec 28, 2010 1:59 am

E necesara doar daca nu vrei sa mai faci drumuri la casa, nu e obligatorie. Cel putin asta reiese din ordin, dar daca vor sa faca raportarea online obligatorie... nu stiu ce sa zic. Posibil sa existe situatia in care .xml-ul sa-l trimiti online, si la ala nu trebuie semnatura, dar .pdf-ul si factura sa le trimiti ori online cu semnatura, ori tiparite si personal...

Vezi ca nu e program cu publicul la casmb saptamana asta, ca-si muta sediile. Suna mai intai :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: cardul de asigurat

Postby DarkComy » Tue Dec 28, 2010 2:07 am

m-au chemat ei, ca nu eram eu nebun sa ii vizitez pe ninsorile astea fara un motiv intemeiat. cu tot online-ul asta, un drum tot va trebui facut :lol:


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest