Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Iepurita » Wed Dec 08, 2010 6:49 pm

kooksee wrote:asa flateaza-te
sa ii intrebi pe colegii tai care vor pleca daca vad porumbul polonez de ep fereastra spitalului

la noi in bucuresti nu se faceau din astea.



Cucule, eu nu vreau sa plec in Germania asa ca te poti linisti.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

ina_doc

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby ina_doc » Wed Dec 08, 2010 6:53 pm

imi vine sa rad unde scrie cineva pe pagina anterioara ca daca vrei viata sociala, incepi prin a te intalni cu colegii romani. in germania, de exemplu, sunt betivani cronici. in norvegia totul e prea public, in franta e xenofobia, in anglia e fitze, in state nu spune nimeni pt ca este prea departe, in spania dorm, in romania se inteleg bine de tot. :lol: :lol:

nu, ma insel. nu e asa.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Dec 08, 2010 7:12 pm

Cloacele sociale cele mai infecte pe care le-am întâlnit erau alea de români. Nu generalizez, nu am nimic cu nationalitatea nimanui, dar asa, ca observatie de la distanta ...

Ma întâlnesc cu placere cu români oriunde, dar nu cu vestitele comunitati. De altfel alt factor de prognostic pentru fericirea natângilor peste hotare e la a câta fraza de la aterizare întreaba unde-s românii din zona.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re:

Postby Melania » Wed Dec 08, 2010 7:23 pm

Im wrote:Cloacele sociale cele mai infecte pe care le-am întâlnit erau alea de români. Nu generalizez, nu am nimic cu nationalitatea nimanui, dar asa, ca observatie de la distanta.

in special cele de pe langa biserici romanesti

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re:

Postby burlacelul » Wed Dec 08, 2010 10:30 pm

Im wrote:Cloacele sociale cele mai infecte pe care le-am întâlnit erau alea de români. Nu generalizez, nu am nimic cu nationalitatea nimanui, dar asa, ca observatie de la distanta ...

Ma întâlnesc cu placere cu români oriunde, dar nu cu vestitele comunitati. De altfel alt factor de prognostic pentru fericirea natângilor peste hotare e la a câta fraza de la aterizare întreaba unde-s românii din zona.


Ma ca destept mai esti tu. Adica daca pleci printro-o firma de recrutare esti natang? Daca vei sa te integrezi in comunitatea romaneasca esti natang? Eu te contrazic si te contrazic cu argumente. Comunitatea noastra romaneasca din Scotia e f faina. Integrata bine in societate si respectata de localnici. Personal ne-am facut f multi prietni scotieni dar nu refuzam relariile cu romanii doar pentru ca sunt romani. La scoala fetitei mele sunt 5 copii romani si dintre ei 4 sunt elevi f buni.
Cat priveste firmele de recrutare, la inceput m-am simtit expluatat de ele. Am renuntat la contractul cu firma de recrutare si mi-am gasit singur un spital super fain. Numai ca banii pe care ii castigi printr-o firma de recrutare sunt, paradoxal, mai multi. Cand lucrez locum printr-o firma de recrutare (ca de altfel toti colegii mei scotieni natangi) castig de 2.5 ori mai mult. Daca tu ai facut o virtute din faptul ca ai plecat singur, esti liber sa ti-o afisezi unde vrei, dar nu fa pe altii natangi. Mai ales ca te afisezi printe ei pe forum.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Dec 08, 2010 11:40 pm

Pe natângi îi mai recunosti si dupa cum stau cu ochii pe integrometru, pe respectul comunitatii, pe bla-bla câti copii sunt nustiuunde si ai cui. Cu argumente, nu asa. ;)

Dar totusi, oameni seriosi ca oameni seriosi, dar nu se poate sa nu pufnesti în râs când îi vezi cum nu au stiut cum s-o roiasca mai departe de comunitatea româneasca, si primul lucru facut la destinatie e sa se reintegreze în ea. :)

Ah si burlacelule, e problema ta daca ai plecat prin agentie. Oricum nu ne putem compara, am plecat în epoci total diferite, eu si sa fi vrut si nu existau pe-atunci. :lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby burlacelul » Thu Dec 09, 2010 12:23 am

As intelege reactia ta daca ai avea maxim doi ani de la plecare. Daca as fi fara copii poate ca putin mi-ar pasa de integrarea in societate. Dar copiii au nevoie sa se dezvolte in armonie si, totodata, trebuie sa isi cunoasca originile si sa fie mandrii de ele. Daca pe tine comunitatea romaneasca din Franta te-a dezamagit, pe mine cea din Scotia nu. Nu generaliza experientele tale personale. Mai multi ani de stat departe de tara nu iti dau dreptul sa jignesti si sa desconsideri. Cat despre argumente, imi pare rau, studii oficiale nu s-au facut. Din fericire cersatorii de la colt de strada nu sunt romani, iar hotiile aici nu le fac preponderent romanii. Si da, copii pentru parinti sunt f importanti si un mare motiv de satisfactie sau insatisfactie. Daca nu iti plac copiii sau daca nu ti-i permiti, e treaba ta. Asta poate fi un semn al prostiei, al irosirii (mentinez ca e o parere personala).

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby burlacelul » Thu Dec 09, 2010 12:33 am

Pe mine unde sunt nu m-a adus comunitatea romaneasca si nici nu mi-a trecut prin gand sa o roiesc departe sau aproape de ea. Ma simt bine unde sunt, cu prietenii scotieni, romani si de alte natinalitati pe care ii am, si nu cred ca asta e un simptom de om natang. Dar tu poti sa jignesti in continuare pe oricine. Nu vei fi cu nimic mai intelept sau cum vei vrea sa te consideri. Vietile oamenilor sunt mult mai complexe decat parerile tale superficiale.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Dec 09, 2010 1:05 am

burlacelul wrote:copiii au nevoie sa se dezvolte in armonie

Vara e cald, iarna e frig, e fantastic ce lucruri importante ne spui.


burlacelul wrote:totodata, trebuie sa isi cunoasca originile si sa fie mandrii de ele

Mândru ca ta-su e român, nu ? Btw se spune "mândri" cu un singur i. Vezi, exact la tipologia asta faceam trimitere, omuletul preocupat de scoringul comunitatii (?), de mândrie nationala (?), care baga în discutie plozii desi nu intereseaza pe nimeni.


burlacelul wrote:copii pentru parinti sunt f importanti si un mare motiv de satisfactie sau insatisfactie

Iarasi, fantastic, cât de lucid esti raportat la medie. Ai uitat un i.


burlacelul wrote:Daca nu iti plac copiii sau daca nu ti-i permiti, e treaba ta. Asta poate fi un semn al prostiei, al irosirii (mentinez ca e o parere personala).

Poti sa încerci sa mai acordezi o data cele doua fraze, te rog, ca nu se întelege nimic ?

Pâna acum ceea ce n-ai mai povestit despre tine este în concordanta cu profilul vizat de agentii, deci în fond e ok, nu ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Melania » Thu Dec 09, 2010 1:38 am

Carutzele se mai rastoarna si in Alba.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Chingachgook » Thu Dec 09, 2010 2:17 am

eu cat am fost in elvetia, in afara de colegii medici am mai cunoscut 2 romani.
eu singur, fara sa mi-i prezinte cineva

unu cersea in piata, unul in tren.

si eu de cate ori am fost printr-o tara straina am incercat (instinctual cred, dracu stie) sa caut romani.

din ziua 2 m-am prins ca e vai steaua lor.

teoria mea e ca sunt si romani ok dar aia nu vor sa se intalneasca cu romani abia aterizati. si bine fac.
eu de ex daca aud de vreun roman proaspat venit nu prea doresc sa ma intalnesc cu el.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby burlacelul » Thu Dec 09, 2010 2:47 am

Melania wrote:Carutzele se mai rastoarna si in Alba.

Alba de Spania.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby burlacelul » Thu Dec 09, 2010 3:30 am

Mai ce intelegenti ati devenit de cum ati plecat din tara! Cred ca nu va e usor incercand sa va ascundeti originea.
Im, eu nu cred ca sunt al mai destept din emisfera nordica dar nu am nici o legatura cu nici o medie. Sunt un personaj total atipic. Atipic esti si tu. Doar ca, uneori, atipic inseamna si patologic.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Melania » Thu Dec 09, 2010 2:18 pm

burlacelul wrote:
Melania wrote:Carutzele se mai rastoarna si in Alba.

Alba de Spania.

Alba in gaelic.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Melania » Thu Dec 09, 2010 2:21 pm

kooksee wrote:eu cat am fost in elvetia, in afara de colegii medici am mai cunoscut 2 romani.
eu singur, fara sa mi-i prezinte cineva

unu cersea in piata, unul in tren.

si eu de cate ori am fost printr-o tara straina am incercat (instinctual cred, dracu stie) sa caut romani.

din ziua 2 m-am prins ca e vai steaua lor.

teoria mea e ca sunt si romani ok dar aia nu vor sa se intalneasca cu romani abia aterizati. si bine fac.
eu de ex daca aud de vreun roman proaspat venit nu prea doresc sa ma intalnesc cu el.

Prietenii mei romani sunt cativa: unul e de vreo 5 ani in afara, doua din ele sunt de vreo 6 ani dupa ce a stat vreo 10 in america, alta tipa e de 10 iar alta de 7 ani in afara.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Thu Dec 09, 2010 4:47 pm

dar pe forum la romani nu a incetat niemni sa scrie :)

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Doftoroiu` » Thu Dec 09, 2010 5:28 pm

ina_doc wrote: in germania, de exemplu, sunt betivani cronici.

Te rog flumos, tanti doctor`na!!!!Aici suntem de mana doar cu voia-buna....parerea mea! :mrgreen:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Thu Dec 09, 2010 7:34 pm

si cu umorul de clasa I (la propriu).

am vazut la proteve cum niste dubiosi plecasera in spania , din cate am itneels erau ditnr-aceia fara rezidentiat, dar medici adevarati, faceau un fel de garzi sau ceva acolo.

aia incepuse sa planga ca nu putea in RO sa isi ia ceva in magazin si ca "e normal dupa 6 ani de medicina sa stai cu sotul sa pui uite astia sunt pt chirire, astia pt utilitati, etc" (?). si ca romanul isi luasera un teren si o masina.

si aia avea un carnetel mic-mic in care nota cu minutiozitate tot ce cheltuia.

pai frate, daca esti dintr-asta care numara si imbucaturile ce te plangi ca erai asa si in RO? zi ca te bucuri ca ai mai multi bani (aveau 5900 E impreuna in anumite luni sau ceva), nu ca "e normal dupa 6 ani de medicina sa stai cu sotul sa pui uite astia sunt pt chirire, astia pt utilitati,"

am fost foarte scarbit. si ce fetze tipice aveau, asa imi imaginam si eu ca arata un cuplu migrat la munca in vest.

ina_doc

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby ina_doc » Thu Dec 09, 2010 7:56 pm

Doftoroiu` wrote:
ina_doc wrote: in germania, de exemplu, sunt betivani cronici.

Te rog flumos, tanti doctor`na!!!!Aici suntem de mana doar cu voia-buna....parerea mea! :mrgreen:


hai pa.
nu se stie de ce este romanul in stare ca sa se integreze in societatile europene... unii, nu toti.

incearcati sa va luati de mana si cu altceva ca sa va sporiti voia buna. sunteti mandria romaniei! bravo!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Chingachgook » Thu Dec 09, 2010 8:44 pm

pai si aia care se integreaza sunt betivani cronici?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ina_doc

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby ina_doc » Thu Dec 09, 2010 8:56 pm

eu ma refeream la o anumita categorie care circula pe imed.
nu cred ca Romania plange de dorul lor... ba mai trage o dusca de bucurie. :D

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Melania » Thu Dec 09, 2010 9:53 pm

trident wrote:pai frate, daca esti dintr-asta care numara si imbucaturile ce te plangi ca erai asa si in RO? zi ca te bucuri ca ai mai multi bani (aveau 5900 E impreuna in anumite luni sau ceva), nu ca "e normal dupa 6 ani de medicina sa stai cu sotul sa pui uite astia sunt pt chirire, astia pt utilitati,"

Ah, ii cunosc pe astia doi.
Si da trident, am si prieteni romani (n-am 'comunitate de romani') si nu am renuntat sa scriu pe forum. Inseamna ca nu m-am integrat si derivat?
Veata la noi la Geneva e grea cand ai luat cu credit un BMW la mana a doua si un televizor cu plasme.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Iepurita » Thu Dec 09, 2010 9:56 pm

trident wrote:si cu umorul de clasa I (la propriu).

am vazut la proteve cum niste dubiosi plecasera in spania , din cate am itneels erau ditnr-aceia fara rezidentiat, dar medici adevarati, faceau un fel de garzi sau ceva acolo.

aia incepuse sa planga ca nu putea in RO sa isi ia ceva in magazin si ca "e normal dupa 6 ani de medicina sa stai cu sotul sa pui uite astia sunt pt chirire, astia pt utilitati, etc" (?). si ca romanul isi luasera un teren si o masina.

si aia avea un carnetel mic-mic in care nota cu minutiozitate tot ce cheltuia.

pai frate, daca esti dintr-asta care numara si imbucaturile ce te plangi ca erai asa si in RO? zi ca te bucuri ca ai mai multi bani (aveau 5900 E impreuna in anumite luni sau ceva), nu ca "e normal dupa 6 ani de medicina sa stai cu sotul sa pui uite astia sunt pt chirire, astia pt utilitati,"

am fost foarte scarbit. si ce fetze tipice aveau, asa imi imaginam si eu ca arata un cuplu migrat la munca in vest.




Baiatul luase pediatrie in Ro, ea a fost secretara pt. ca nu si-a luat rezi-ul. Au spus pe ce sunt in Spania?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Thu Dec 09, 2010 10:15 pm

nu cred ca sunt rezi in Spania, am spus mai sus ce au spus, oricum exista www.protv.ro pt amanunte.

nu am solicitat informatii despre viata lor de aici. am spus doar ce au spus la teve. nu cred ca erau rezidenti, aprca tipa a spus ca fac doar garzi? nu eram atent ca facaeau copi zgomot.

Melania mi se pare un regres poate nu la tine, dar la cei care pleaca dar intra pe forumul romanesc.
SI nimeni nu eser de vina pt masina pe care ai achizitionat-o in sistem tip rate, daca erai maui cu piciooarele pe pamant iti luai si tu un renault.

pt cei care ii cunoasteti: nu vi s-a parut ciudat cum lacrimau cand se gandeau ca intra intr-un magazin si nu0-si pot lua nimic?

funny nu e asta, ci atentie! faptul ca erau genul care scrie tot ce cumpara, aveau carnet si tipa tinea socotelile, deci PARIU pe ce vreti ca aia nu isi cumpara nici acolo din magazin (decat poate de la SH), ca strangeau bani pt sa-si ridice casa pe terenul luat intr-o mizerie de sat spaniol,unde baiatul ala zicea ca vrea sa isi bea dimineata cafeaua pe terasa casei - si parca a schitat si gestul respectiv? :lol:

din chestii dintr-astea este facuta economia, din "vreau casa sa beau cafeaua pe terasa".
oricum foarte roamani, imediat sa fie si ei proprietari pe ceva :)

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Doftoroiu` » Thu Dec 09, 2010 10:24 pm

ina_doc wrote:
Doftoroiu` wrote:
ina_doc wrote: in germania, de exemplu, sunt betivani cronici.

Te rog flumos, tanti doctor`na!!!!Aici suntem de mana doar cu voia-buna....parerea mea! :mrgreen:


hai pa.
nu se stie de ce este romanul in stare ca sa se integreze in societatile europene... unii, nu toti.

incearcati sa va luati de mana si cu altceva ca sa va sporiti voia buna. sunteti mandria romaniei! bravo!


Mdeaahhhh, de-asta e bine sa nu faci glume cu anumiti oameni.....si cand te gandesti ca regretam ca aici n-am colegi romani......de atitudinea asta de flegma aruncata smechereste si de " ba pe-a matii " am avut parte din plin in (sper) singurii 10 ani lucrati in Romania..... " hai pa!" sau ceva de genul asta mi-a zis un prof pe care il rugasem sa-mi citeasca un referat pentru doctorat....sunt convins ca te simti perfect in lumea medicala romaneasca, iti prevad un viitor stralucit.....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Chingachgook » Fri Dec 10, 2010 1:44 am

doftoroiule nu te supara, atata poate ea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby soricel » Fri Dec 10, 2010 5:06 am

trident wrote:ei da, acolo se lucreaza 250 de ore pt o mie de E?

adica e cam acelasi raport ca si pe orice alta specialitate in tara-sa u p-aolo? LOL

hai ca am duby majore :D :D

nu cred ca ii lasa pe aia sa munceasca 250 ore pe luna. lol.

turele mele vin cam asa: 10 ore pe zi, 6 zile. apoi 3 zile libere. apoi iar 6 de 10 ore, apoi iar 3 libere. calculeaza tu, cate ore vin? si asa e peste tot in urgenta, cel putin in uk. si are dreptate cog, esti cam de capul tau, in marea majoritate a timpului, supravegheat retroactiv pe fisele pacientilor. doar ca nu e o mie de e.

eu n-am comunitate si cred ca e mai bine asa. stilistul - lituanian, taximetristul - ceva din africa, tipa de la magazin sri lanka, colega de pe pedi spanioleasa, tipul de la fast - sicilian, colegii, marea majoritate indieni. si se fac chefuri si e iese la baute si totul e ok. am avut cateva zile o colega locum romanca - parea ok si ea, dar e deja de 2 ani aici, s-a dat deja dupa sistemul lor.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Doftoroiu` » Fri Dec 10, 2010 8:24 am

kooksee wrote:doftoroiule nu te supara, atata poate ea.

parca numai ea ar fi asa de putincioasa....a bon antandeur saliut! :devil:

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Doftoroiu` » Fri Dec 10, 2010 8:32 am

Adevarul e ca aici am mult mai mult timp liber ca in tara(acolo il pierdeam cu tot felul de rahaturi) si munca nu dureaza( nu poate dura!) mai mult de vreo 10 ore pe zi, totul e sa iti dozezi bine efortul pe parcursul intregii zile.
Iar cu romanii din Jermanica, doftori sau nu, ma inteleg foarte bine dar o fi din cauza ca toti au cativa ani de cand au plecat si li s-o fi atrofiat organul cu care se benoclau asupra caprei vecinului :lol:

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby schnauzer » Fri Dec 10, 2010 11:50 am

Pai n-ati vazut in ce oras/sat distrus au ajuns???
Parca era mahalaua din Brazilia.
Comprese reci,var rog!!!!!!!!!!!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Fri Dec 10, 2010 12:01 pm

favele se numesc alea.

soricel wrote:turele mele vin cam asa: 10 ore pe zi, 6 zile. apoi 3 zile libere. apoi iar 6 de 10 ore, apoi iar 3 libere. calculeaza tu, cate ore vin? si asa e peste tot in urgenta, cel putin in uk. si are dreptate cog


era greu sa caluclezi, ha?

vine mai putin de 250 de ore, deci nu se sustine :D
deci nu e ca se lucreaza 250 de ore, diferenta este semnificativa :)

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby soricel » Fri Dec 10, 2010 12:31 pm

trident wrote:era greu sa caluclezi, ha?

nu, mi-e lene. :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Fri Dec 10, 2010 1:15 pm

mi-e lene sa calculez, mi-e lene sa fac gura, si uite asa se ajunge la numar de ore de munca de-a dreptul impresionant! (250??).

Diferenta dintre ce zici tu si ce sustine cog (ciudat, depsre aceeasi specialitate!) este mai mare decat o saptamana de lucru :D :D

ina_doc

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby ina_doc » Fri Dec 10, 2010 2:43 pm

Doftoroiu` wrote:Mdeaahhhh, de-asta e bine sa nu faci glume cu anumiti oameni.....si cand te gandesti ca regretam ca aici n-am colegi romani......de atitudinea asta de flegma aruncata smechereste si de " ba pe-a matii " am avut parte din plin in (sper) singurii 10 ani lucrati in Romania..... " hai pa!" sau ceva de genul asta mi-a zis un prof pe care il rugasem sa-mi citeasca un referat pentru doctorat....sunt convins ca te simti perfect in lumea medicala romaneasca, iti prevad un viitor stralucit.....


inteleg gluma cand vine de la unul treaz.
cat despre capra honeste a vecinului, lasa ca stiti voi la ce ma refer... aici nu se aplica proverbul.
sunteti oricum un grupulet acolo vesel, nu stiu ce ma amestec in onestitatea voastra, ahem smecherie!

pot sa-mi fac o parere despre tine daca profu ti-a spus "hai pa"?

ps. kooksee, sa porti izmene iarna asta; am auzit ca va fi ger mare. sau ca "o sa fie", ma rog.

ina_doc

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby ina_doc » Fri Dec 10, 2010 2:46 pm

faza misto e ca romania va ramane in 10 ani si fara consumatori de alcohol printre "elite". :lol:

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby md_gr » Fri Dec 10, 2010 3:42 pm

Sa stii ca am observat ca medicii beau destul de mult (eu facand parte dintre aia, rar si mult :lol: ).
Cred ca medicii se duc la popoarele ce beau mult.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Doftoroiu` » Fri Dec 10, 2010 4:25 pm

ina_doc wrote:inteleg gluma cand vine de la unul treaz.

Q.e.d. : unii oameni nu fac distinctie intre caterinca si realitate, deci fara glume cu ei!

ina_doc wrote:pot sa-mi fac o parere despre tine daca profu ti-a spus "hai pa"?


sigur ca poti sa-ti faci cate pareri vrei, doar datul cu parerea fara habar reprezinta sport national..... asta se refera si la trancaneala ofuscata despre cei ce suntem pe-afara, am intalnit destui inteligenti care fara sa fi iesit din tara imi dadeau sfaturi despre cum sa ma comport ca sa-mi fie " bine printre straini", asa ca da-i nainte cu parerile! :lol:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Melania » Fri Dec 10, 2010 5:28 pm

ina e clona lui H?

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Doftoroiu` » Fri Dec 10, 2010 5:52 pm

Mai degraba a lui T, vorba lu`armeanu`ala Vosganian (sau era Halagian?) " sunt legati la acelasi creier!" :lol:

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby soricel » Fri Dec 10, 2010 6:22 pm

trident wrote:mi-e lene sa calculez

da, am libere si am trecut pe automat. si la automat i-e lene.

trident wrote:mi-e lene sa fac gura

mie? niciodata. tocmai am avut un episod sapt trecuta. interesant ca s-a terminat intr-o nota haioasa.

trident wrote:Diferenta dintre ce zici tu si ce sustine cog (ciudat, depsre aceeasi specialitate!) este mai mare decat o saptamana de lucru :D :D

esti sigur ca ai calculat bine? la 3 saptamani pe luna iese 180 de ore, iar la 4 sapt iese cam 240. daca faci media se apropie. oricum in tara pe pontaj am avut si hartie cu 280 de ore pe ea. deci da, aceeasi specialitate, pentru ca se pun si uichendurile, asa ca saptamana de lucru e mai lunga. si mai socotete ca niciodata nu termini cand ar trebui. de obicei e pentu ca nu poti preda cazul, nu merita, mai bine il duci la capat. plus ca pe mine in urgente pedi ma fura peisajul, ma uit acolo. trebuia sa ma fac pediatru, cred.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests