De ce iau spaga?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale

De ce iau spaga?

Simplu. Pt ca mi se da
30
18%
Simplu. Pt ca am salariul f mic
47
28%
Simplu. Pt ca asa fac si ceilalti
2
1%
Complicat. Incerc sa nu iau
45
27%
Simplu. EU NU IAU SPAGA
44
26%
 
Total votes: 168

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Thu Nov 11, 2010 11:15 am

Și fără dinți. Și cu 2-3 BTSuri.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Thu Nov 11, 2010 6:53 pm

marmotul wrote:exact asa ma simteam si eu mumo. ca o femeie de moravuri usoare ieftina


bai dar de unde stiti voi cum se simte o femeie de moravuri usoare ieftina?
eu am cunoscut una si se simtea foarte bine, in general; avea si ea probleme ca toti oamenii, nu mi-a spus ca se simte ciudat sau neplacut sau asa ceva.
ba mai mult, nu inteleg logica pt care s-a adaugat "ieftina".

Avian
Posts: 3
Joined: Wed Jan 13, 2010 5:07 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Avian » Thu Nov 11, 2010 6:59 pm

Daca raman in Romania, cred ca o sa iau spaga din cauza salariilor f mici :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce iau spaga?

Postby Chingachgook » Thu Nov 11, 2010 8:07 pm

da' poate cunosc si ei


ce e mai misto e ca nu au scuza ta cu "prin prisma profesiei"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Thu Nov 11, 2010 8:14 pm

:)

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Fri Nov 12, 2010 9:56 am

kooksee wrote:da' poate cunosc si ei


ce e mai misto e ca nu au scuza ta cu "prin prisma profesiei"

da ce, crezi ca nu gasesti sancru si in git?
sau crezi ca nu se mai lovesc si ele de cite un pumn in nas din senin?
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Fri Nov 12, 2010 6:24 pm

nu7, ca acum se practica sexul protejat

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce iau spaga?

Postby Chingachgook » Fri Nov 12, 2010 10:29 pm

marmotul e din iasi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Sat Nov 13, 2010 7:21 am

piricioasa mica ce esti.
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sat Nov 13, 2010 11:17 am

la ce te referi cand spui mica

am auzit ca spaga este de fapt un sistem priovat de asigurari de sanatate de tip abortiv, care nu se poate manifesta complet etc.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Sat Nov 13, 2010 6:19 pm

marmotul wrote:
Ioio wrote:Eu nu ma iau pe mine ca exemplu din simplul motiv ca nu lucrez, abia acum am terminat facultatea.

bine, atunci stai jos, nota 4.
ar trebui sa te faci epidemolog, numai aia stau si bolborosesc fara sa aiba habar de nimic din spital.



Wow, cuvinte pe care nu le-am auzit pana acum :lol: ma aplec si-mi ridic fustita sa primesc pedeapsa? Am vazut ca se procedeaza si asa...

Habar de spital am, ca din anul 4 tot prin spitale imi petrec timpul.
Mi s-a parut amuzant ca tot aud chestia lacrimogena cu muritul de foame, de frig si de altele ca scuza generala a primirii banilor. De la oricine, chiar daca si ala se scobeste in fund si mananca paine o luna ca sa dea bani la medic.
Si scuza asta vine de la toata lumea, indiferent daca sunt in situatia ingrata de a nu avea ce manca sau cu ce se inveli, sau daca banii sunt folositi intr-o noapte in Bamboo.
Mi se pare ok motivatia ca da, dom'le, am salariul de cacao si de aia accept, e mai realista decat "mor de foame, mor de frig, nu am unde sa locuiesc si cu ce sa ma imbrac", e ca si cum am fura painea de la gura bietilor oameni ai strazii care literalmente au problemele astea.

Sincer, aici am citit prima oara de cineva care literalmente nu a avut cum sa traiasca din bani.
De-aia nu se prea face scandal in breasla asta, ca o parte ignora salariul jenant pt. ca familia oricum are bani (o parte din astia au ajuns medici tocmai din banii familiei) , o parte accepta bani si reusesc sa traiasc a mai mult sau mai putin bine, si o mica parte e mult prea mica pt. un astfel de scandal.


P.S: doar nu credeti ca toti pacientii aia care dau bani ii dau pt. ca au atata de multi incat nu stiu ce sa mai faca si unde sa ii mai cheltuie.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Sat Nov 13, 2010 6:54 pm

Eh, da, acum ajungem undeva. Problema pe care spaga o pune in fata accesului la doctor. Ma refer la pacientii care amana mersul la doctor pentru ca "nu sunt pregatiti".
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Sat Nov 13, 2010 9:35 pm

Ioio wrote:
marmotul wrote:
Ioio wrote:Eu nu ma iau pe mine ca exemplu din simplul motiv ca nu lucrez, abia acum am terminat facultatea.

bine, atunci stai jos, nota 4.
ar trebui sa te faci epidemolog, numai aia stau si bolborosesc fara sa aiba habar de nimic din spital.



Wow, cuvinte pe care nu le-am auzit pana acum :lol: ma aplec si-mi ridic fustita sa primesc pedeapsa? Am vazut ca se procedeaza si asa...

Habar de spital am, ca din anul 4 tot prin spitale imi petrec timpul.
Mi s-a parut amuzant ca tot aud chestia lacrimogena cu muritul de foame, de frig si de altele ca scuza generala a primirii banilor. De la oricine, chiar daca si ala se scobeste in fund si mananca paine o luna ca sa dea bani la medic.

vorbeam de traitul din salariul de rezident, nu de primit spaga. salariul ala care tu consideri ca e arhisuficient.
cit despre stat in spital si sprijinit peretii ca student, asta nu ajuta la nimic, nu iti poti da cu parerea despre viata din sistem.
off topic: eu stau prin spital din anul 3.
qpepsi.gif

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby soricel » Sat Nov 13, 2010 10:36 pm

eu zic sa incerce ioio o luna numai din salariul de rezident. cu chirie, mancare si fara bani de acasa si fara second job. sa vedem.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Sat Nov 13, 2010 10:52 pm

soricel wrote:eu zic sa incerce ioio o luna numai din salariul de rezident. cu chirie, mancare si fara bani de acasa si fara second job. sa vedem.



Eu sunt de acord ca nu ajung banii, dar nici pacientilor nu le ajung banii cand vin la spital.
Si, repet, nu imi plac exagerarile, sa inteleg ca nu-i ok sa iei bani de la parinti si partener, dar e ok de la pacienti?



Marmotule, de unde stii ce-am facut eu in spital? Adica de ce ai tras imediat concluzia ca sprijineam peretii?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby mariac81 » Sat Nov 13, 2010 11:21 pm

Ioio wrote:
soricel wrote:eu zic sa incerce ioio o luna numai din salariul de rezident. cu chirie, mancare si fara bani de acasa si fara second job. sa vedem.



Eu sunt de acord ca nu ajung banii, dar nici pacientilor nu le ajung banii cand vin la spital.
Si, repet, nu imi plac exagerarile, sa inteleg ca nu-i ok sa iei bani de la parinti si partener, dar e ok de la pacienti?



Marmotule, de unde stii ce-am facut eu in spital? Adica de ce ai tras imediat concluzia ca sprijineam peretii?


pentru ca toti am facut aceeasi facultate (bucuresti sau cluj - ca iar vine holliday si zice ca ei erau mana a 2-a la transplant de cord sau diagnosticau cine stie ce boli rare) si stim cum se face. sunt si multe stagii la care inveti mult dar si multe unde sprijini peretii

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sun Nov 14, 2010 4:16 am

Ioio wrote:Marmotule, de unde stii ce-am facut eu in spital? Adica de ce ai tras imediat concluzia ca sprijineam peretii?



tocmai a zis si el ca statea in anul 3 deci stie ca asta se face, se sprijina peretii.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Sun Nov 14, 2010 7:34 am

mariac81 wrote:
Ioio wrote:
soricel wrote:eu zic sa incerce ioio o luna numai din salariul de rezident. cu chirie, mancare si fara bani de acasa si fara second job. sa vedem.



Eu sunt de acord ca nu ajung banii, dar nici pacientilor nu le ajung banii cand vin la spital.
Si, repet, nu imi plac exagerarile, sa inteleg ca nu-i ok sa iei bani de la parinti si partener, dar e ok de la pacienti?



Marmotule, de unde stii ce-am facut eu in spital? Adica de ce ai tras imediat concluzia ca sprijineam peretii?


pentru ca toti am facut aceeasi facultate (bucuresti sau cluj - ca iar vine holliday si zice ca ei erau mana a 2-a la transplant de cord sau diagnosticau cine stie ce boli rare) si stim cum se face. sunt si multe stagii la care inveti mult dar si multe unde sprijini peretii

trident wrote:
Ioio wrote:Marmotule, de unde stii ce-am facut eu in spital? Adica de ce ai tras imediat concluzia ca sprijineam peretii?



tocmai a zis si el ca statea din anul 3 deci stie ca asta se face, se sprijina peretii.

egzact
qpepsi.gif

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Sun Nov 14, 2010 10:09 am

Aţi sărit toţi pe Ioio fiindcă probabil v-a atins la vreo coardă.
De fapt, ea zice nişte chestii de bun simţ:
- că iei şpagă e o chestie, dar să mai şi declari sus şi tare că după părerea ta e foarte bine să iei şpagă, e altceva.
- că rezidenţii nu mor de foame. Acuma, eu înţeleg că rezidenţii au salariul foarte mic (eu acum iau cam un salariu de rezident), dar voi ştiţi mamă ce e aia foame?? Mi-aduc aminte de nişte poze cu marmotul, le pusese chiar el pe aici, nu părea suferind de foame. În ziua de azi, cum zicea profu de la Igienă, şi boschetarii îşi fac necesarul caloric cu ce găsesc prin gunoaie, aşa că ideea că un rezident moare de foame, la propriu, mi se pare foarte exagerată. Aa, credite la bancă, chirie, da, dar foame?
- într-adevăr, toţi ne bombăm peptul şi zicem că e o mare ruşine să iei de la mamiţica ta săraca care de abia se descurcă cu pensia, dar e foarte ok să iei de la pacient, şi care zice altceva e un neatent?

Adevărul e că noi doftorii, între şpagă, Pharma, felul în care suntem în stare să ne cerem drepturile, etc, suntem VARZĂ. Suntem pur şi simplu jalnici. Poate să-mi zică orişicine că vorbesc deampwlea, nu văd nimica să-mi schimbe părerea.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Sun Nov 14, 2010 12:00 pm

Marmotule, eu nu ma refeream la stagiile pe care le faceam ci la garzi, la timpul liber petrecut in spitale.
Si ca ai pomenit de transplant, eram la unc urs de Bioetica, faceam tot anul impreuna. Si cum stam toti adunati in amfiteatru, apare o colega de-a noastra imbracata in costum de spital (candva dupa amiaza, doar cursul ala era in orar) si ii striga tare unei colege, de sus "spune-i ca nu pot sa stau, trebuie sa fug ca e o recoltare de organe. Nu, chiar nu pot, hai ca asteapta doctorii dupa mine, au spus ca nu incep pana nu ma intorc. " :lol: :lol:

Eu am facut UMFT-ul
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby md_gr » Sun Nov 14, 2010 12:29 pm

Nesimtita colega, cam nu are cei 7 ani de acasa.
Stiu specimene d-astea, nu sunt grozave.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Sun Nov 14, 2010 1:33 pm

Pe mine incep sa ma plictiseasca anumiti useri, care au senzatia ca le stiu pe toate, nu numai despre orice subiect dar si despre ceilalti useri. De exemplu acum cu Ioio, cum ati sarit ca sprijinea peretii in spitale, mai ales dupa ce Ioio a zis cam in fiecare topic in care a scris ca s-a dus in multe garzi in spitale in timpul facultatii, in timpul ei liber. Pe de alta parte ma amuza un pic ca a vazut si Ioio cum e sa-si dea cineva cu parerea, cum a facut mai devreme cu spaga pt pizza vs sandwich :D

Daca ati ignorat partea cu piedica pe care o pune spaga in fata accesului la medic, am o alta intrebare: va face spaga (dupa/daca vi s-a oferit si ati primit-o) sa va purtati altfel cu pacientul ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby md_gr » Sun Nov 14, 2010 1:43 pm

Oricum B3 si tu faci parte din categoria spusa de tine.
Specimenul ce se baga la toate topicurile.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Sun Nov 14, 2010 1:58 pm

Ioio wrote:Marmotule, eu nu ma refeream la stagiile pe care le faceam ci la garzi, la timpul liber petrecut in spitale.
Si ca ai pomenit de transplant

nu am fost eu ala. eu eram ala revoltat cu salariul doar
daca ai bagat si garzi, creste nota pe la 7. si daca ai si practica de vara facuta pe bune ajungi la un 9, ca 10 nu se poate.

vlad, daca sunt gras asta nu inseamna ca imi ajung banii sau ca nu am facut foame. de obicei te ingrasi mincind timpenii ieftine, si stai linistit ca de la poza aia am dat jos serios, mai ales in ultimul an.
daca tot esti fan profu de igiena, ia baga tu o cura de gunoaie, de vreo 2-3 luni asa, ca poate facem si un studiu, ceva.

cit despre ceilalti, nu am spus nicaieri ca e ok sa iei spaga, ci doar ca salariul chiar e de *** , ca nu iti ajunge sa platesti chirie si sa si maninci din el. gata, ma opresc aici
qpepsi.gif

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby md_gr » Sun Nov 14, 2010 2:02 pm

Ai dreptate Marmotule.
Iar Vlad care e medic, ar trebui sa stie ca omuls e ingrasa in primul rand ca mananca chestii ieftine, nu gratar si salate. Sunt scumpe.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sun Nov 14, 2010 2:55 pm

vlad s. wrote:Acuma, eu înţeleg că rezidenţii au salariul foarte mic (eu acum iau cam un salariu de rezident),

pai NU ai cum sa intelegi pt ca salariul tau era aproape dublu sau ceva.

aiurea, iei cat DOI REZIDENTI LA UN LOC.

si daca vei lucra dublu vei lua tot cat un rezident (pe mf-pat), dar tot cat un rezident.
b3 wrote:De exemplu acum cu Ioio, cum ati sarit ca sprijinea peretii in spitale, mai ales dupa ce Ioio a zis cam in fiecare topic in care a scris ca s-a dus in multe garzi in spitale in timpul facultatii, in timpul ei liber.


si asta EXCLUDE sprijinitul peretilor? :shock: :shock:
daca era mai de la tzara asa as fi crezut ca respectiva a facut de-a rupt p-acolo, dar nu suntem si stim despre ce este vorba, fie ca suntem din B sau din Is sau altundeva. sigur, operam cu notiuniule de majoritatea si de obicei. poate ca Ioio acolo unde era transplanta cord, dar nu cred.
imi pare rau ca nu ma impresioneaza cuvintele (goale :) )de genul "mergeam in garda".

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby md_gr » Sun Nov 14, 2010 3:38 pm

N-am mers in garda, doar cand eram obligata la stagiu :lol:
Am considerat ca timpul meu liber e doar al meu, nu al spitalului.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sun Nov 14, 2010 3:47 pm

am inteles ca

decat sa mergi la 30 de garzi in studentie
mai bine o zi de rezi pe chirurgie
:)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Sun Nov 14, 2010 4:24 pm

Trident, partea buna e ca nu ma intereseaza daca esti impresionat sau ingretosat. Din nou, nu orice scriem aici are legatura cu tine :)
Marmotule, multumesc, multumesc de note.e bun si 9-le :mrgreen:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sun Nov 14, 2010 4:30 pm

postul la care am raspuns spunea "ati sarit cu toti.." ceea ce ma include si de-asta am raspuns si mi-am justificat afirmatia prin prisma faptului ca sunt mai putin impresionabil.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Sun Nov 14, 2010 10:48 pm

marmotul wrote:
Ioio wrote:
marmotul wrote:fara sa aiba habar de nimic din spital.
Habar de spital am, ca din anul 4 tot prin spitale imi petrec timpul.
cit despre stat in spital si sprijinit peretii ca student, asta nu ajuta la nimic, nu iti poti da cu parerea despre viata din sistem.
off topic: eu stau prin spital din anul 3.


trident wrote:
Ioio wrote:Marmotule, de unde stii ce-am facut eu in spital? Adica de ce ai tras imediat concluzia ca sprijineam peretii?
tocmai a zis si el ca statea in anul 3 deci stie ca asta se face, se sprijina peretii.


trident wrote:daca era mai de la tzara asa as fi crezut ca respectiva a facut de-a rupt p-acolo, dar nu suntem si stim despre ce este vorba


Deci discutia era despre daca Ioio are habar sau nu despre ce se intampla in spitale, in afara de imaginea pe care ti-o faci ca student sprijinind peretii. Nu daca a facut transplant de cord in garzi.

md_gr, eu ziceam de atacatul aiurea al altor useri, venit din senzatia ca le stiu pe toate si doar viziunea lor asupra lucrurilor e cea corecta. Eu nu fac asta, far from it.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 12:39 am

nimeni nu face asta. eu cel putin nici nu ma dau cu parerea de ce se comporta unii intr-un fel sau in altul. (gen frustratilor, invidiosilor, adhd, n-aveti viata sociala, ba tu crezi ca parera ta e singura valabila etc). astea sunt copilarii


:mrgreen:
botamlain, eu am zis ca stud in garzi cam sprijina peretii, si nu retrag asta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce iau spaga?

Postby Chingachgook » Mon Nov 15, 2010 1:16 am

poate la bucuresti

la noi la cj nu era asa, chiar se faceau lucruri in garda
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 1:18 am

cu precizie elvetiana eventual.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce iau spaga?

Postby Chingachgook » Mon Nov 15, 2010 1:20 am

nu

poate in ultimii 2 ani sa fi inceput sa se mai ia dar oricum mult mai putin ca la bucuresti

am auzit ca acolo nici nu se uita al tine daca nu dai bani
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

neurologos
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Oct 19, 2010 7:34 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby neurologos » Mon Nov 15, 2010 4:29 am

loio, am impresia ca nu ai citit urmatorea postare a mea, si anume ca nu inteleg prin spaga si conditionarea actului medical. De fapt, doar conditionarea oricarui act prin atentii poate fi numit spaga, in adevaratul sens al cuvantului. Practic dai "ceva", ca un lucru sa isi urmeze drumul natural.
nu stiu ce ti s-a parut "fantasctic" prin ce am scris, dar ma rog, nu incerc sa trag alte concluzii. :shock:
postul este "de ce iau spaga", si am spus de ce. Nu incerc sa ma sustrag de vina, aici nu inteleg, unde este vina cand nu conditionezi ceva? tu cum raspunzi la intrebarea de ce? de ce da, sau de ce nu? desigur sa nu uiti ce inteleg eu prin spaga. Sunt un om simplu si pragmatic, pt care pasiunea trece prin stomac, cel putin am ajuns la stadiul in care nu mai traiesc in negare.
hmm, sunt curios cat de bine vei stii tu sa tratezi bietzii tai pacienti daca admiti copiatul ca o unealta de ascensiune in cariera ta stralucita de medic. prefer sa ma las pe mana unui spagar caruia nu ii place sa isi taie craca nici lui, dar nici la altii (bietzii pacienti :( ). Nu ai spus nimic de drepturile de autor? sa inteleg ca te bucuri de munca lor linistita ... aici e paradoxul, unii "sfinti" care nu iau spaga, li se pare normal sa mai traga cu ochiul sa isi imbunatateasca "cunostiintele" medicale.
probabil ca pacientii tai vor fi mai pagubiti de viata care nu vei fi in stare sa le-o dai/prelungesti, decat de "uriasa" suma pe care nu le-o iei.
hmm ce extrapolare ai facut, din tanzar armasar :peace: in ceea ce priveste violul si spaga cea de toate zilele. :allright:
nu sunt asa de bun la logica ca sa iti demontez aceasta paralela. multumesc trident :)

in ceea ce priveste alte doua aspecte, cineva drag din familia mea, mi-a spus ca nu merge la medic nepragatit. nu este singura persoana care o aud si am impresia ca este o teama generalizata. prefera sa stea acasa pana "moare" daca e cazul, decat sa fie trata necorespunzator/umilitor/nebagat in seama, ce e si mai trist e ca se intampla ca dr. ia spaga, dar nici nu stie sa te faca bine.

orice dar/atentie/spaga te poate influenta. sunt om, deci gresesc si recunosc. slab e materialul din care e facut omul asta.

astept sa imi spui cat de "fantastica" e si aceasta postare :)

ps: amandoi vorbim doar teorie, tu esti studenta sau proaspat graduat, io sunt pe o specialitate unde traiesc f bine din salariul de rezident (f bine la noi=decent intr-o tara civilizata). cred ca ar fi cazul sa fii un pic mai temperat(a) si mai mult chiar, sa incerci sa nu iti mai furi caciula, ii va ajuta mult mai mult pe viitorii tai pacienti :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce iau spaga?

Postby Chingachgook » Mon Nov 15, 2010 5:20 am

de cand sunt eu anul 1 aud prostia asta cu primesc/accept dar nu conditionez actul medical

pai ori suntem golani ori nu mai suntem?

din exterior se vede asa. bun, stie lumea ca nu ceri ca nu "conditionezi actul medical" dar se vede de la UN KILOMETRU cum iti sticlesc ochii cand se aude fosnetul bancnotelor. si cum iti faci de treaba pe la pacient si cand nu ai, cum pui problema, cum vorbesti cu "apartinatorii".

misto cum incearca neorologiu asta de mai sus sa se dea dupa ciresh.

poate la inceput disociezi, dar dupa o vreme ti se pare natural ca ala sa marce banul (ca doar l-ai facut bine) chiar daca nu ceri efectiv
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Mon Nov 15, 2010 8:29 am

A, ce turnura interesanta :lol: Acum imi compatimesti viitorii pacienti si stii ca eu de fapt nu stiu nimic :lol: Am copiat la Biocel in anul 2, la oftalmo si un subiect la histologie. Fir'ar , mi-am ratat intreaga cariera!!!!!!!!!! pacat ca nu ne-am intalnit mai devreme, sa imi spui asta si sa renunt naibii la medicina, sa ma apuc de altceva. :lol:
Spaga=mita= conditionarea actului
Foloase necuvenite=acceptarea "cadourilor" primite de la pacienti/apartinatori.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Mon Nov 15, 2010 9:53 am

kooksee wrote:de cand sunt eu anul 1 aud prostia asta cu primesc/accept dar nu conditionez actul medical

pai ori suntem golani ori nu mai suntem?

din exterior se vede asa. bun, stie lumea ca nu ceri ca nu "conditionezi actul medical" dar se vede de la UN KILOMETRU cum iti sticlesc ochii cand se aude fosnetul bancnotelor. si cum iti faci de treaba pe la pacient si cand nu ai, cum pui problema, cum vorbesti cu "apartinatorii".

misto cum incearca neorologiu asta de mai sus sa se dea dupa ciresh.

poate la inceput disociezi, dar dupa o vreme ti se pare natural ca ala sa marce banul (ca doar l-ai facut bine) chiar daca nu ceri efectiv


:peace: :peace: :peace: (copirait trident)

Neur ologos, dar dumneata cum faci să NU condiţionezi? Sunt curios, mi se pare o chestie destul de dificilă.

Cel mai bine e să ai la spital post de popă. Sau de femeie de la lumânări. Am auzit că la biserică vin mult mai mulţi bani decât la medici.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 12:17 pm

am auzit ca si printre judecatori, secretare, functionari etc exista dintr-astia care se framanta si nooaptea=n somn cums a faca sa NU ia spaga. si peste tot cica exista. lumea se uita de obicei cu compatimire ca saracu, are el ceva, auzi ce spune.
caci din moment ce exista si spaga la femei de moravuri usoare (sa faca mai mult decat pt ce ai platit la peste) faptul ca voi va puneti asa problema mi se pare super tare.
NOI sa combatem spaga, sa nu mai ia nenorocitii aia de medici bani, sa moara naibii de foame (sau nu, ma refer aici la cei grasi). corect: jos cu medicii. odata am auzit ca un caine caruia i se parea anormal sa aiba coada si-a muscat-o si a sangerat pana a murit, dar ce-i drpet era ferciti ca a facut-o din principiu.


eu refuz spaga ca nu am nevoie de, in sensul ca mananc extrem de putin, nu beau nu ... si nu vbesc la tel mobil.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests