De ce iau spaga?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale

De ce iau spaga?

Simplu. Pt ca mi se da
30
18%
Simplu. Pt ca am salariul f mic
47
28%
Simplu. Pt ca asa fac si ceilalti
2
1%
Complicat. Incerc sa nu iau
45
27%
Simplu. EU NU IAU SPAGA
44
26%
 
Total votes: 168

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

De ce iau spaga?

Postby zad » Wed Mar 03, 2004 5:25 pm

De ce iau spaga?

intrebarea eterna?!

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Wed Mar 03, 2004 6:16 pm

am impresia ca sunt printre singurii 'cretini' care e interesat de subiectul asta, al spagii (si probabil ca tot unul din putinii 'idioti' care cred ca e imoral, josnic si ilegal pe deasupra)

poate un poll mai starneste mai multe "valuri".

hai copii! ca se poate, putin mai mult spirit civic !

putina moralitate sigur se gaseste in inimile alea de doctori!

doar ca-i bine ascunsa!

Miram-as!

prevad ca va apare si subiectul imediat geaman al micului salariu cu care ne nutreste statu'

vorba aia 'n-avem bani, deci putem sa furam '

parerea mea este ca daca suntem platiti prost ori ne organizam sindical mai bine si schimbam salariul ori iesim din sistem si facem altceva mai profitabil

User avatar
pafaristu'
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Feb 17, 2004 12:10 am

Postby pafaristu' » Wed Mar 03, 2004 6:26 pm

eu cred ca ar trebui sa ne facem un sindicat mai puternic

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Wed Aug 11, 2010 10:41 pm

care mai luati spaga?
si cat?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 11, 2010 10:52 pm

presupui ca printre noi ar fi si oameni care fac acest lucru ilega, personal consider sa nu am colegi de forum care sa faca asa ceva!!!!

nu e o intrebare ok formulata. poti zice de ex "ia careva spaga?", ca asa se presupune ca presupui ca exista unii care fac asa ceva. ceea ce ar putea fi jignitor pt unii. pe mine ma amuza, dar zic asa... ca idee...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Thu Aug 12, 2010 8:26 am

Pai "spaga" inseamna sa ceri tu bani pt. ceva ce e gratuit. Adica sa vina la tine pacientul ca sa il consulti si tu sa-i spui ca o faci doar daca iti 100 de lei .
Cred ca te referi la "foloase necuvenite".
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Thu Aug 12, 2010 8:39 am

ei, da ma recunosc ca mi'e din ce in ce mai greu sa ma exprim coerent in limba romana, dar vad ca ma intelegi pana la urma!

so, a luat cineva vreodata spaga?

eu am luat cand eram in romania. eram in practica de vara si o pacienta mi'a adus un borcan cu miere. (desi nu mi'a incaput in buzunar, l'am luat cu cea mai mare placere). :devil:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: De ce iau spaga?

Postby danhia » Thu Aug 12, 2010 8:52 am

de aia e bine sa ai mereu la tine o sacosa .... :lol: nu stii niciodata ce aduce pacientu'
Red Apple

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Thu Aug 12, 2010 11:59 am

"spaga" ?!
Propun sa o numim: "atentie". :D Suna mai bine ! :lol:

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby kitty2705 » Thu Aug 12, 2010 12:31 pm

Si eu am luat spaga la practica : o ciocolata sau 1 leu pentru o cafea la automat :D . Cel mai mult am primit 5 LEI :shock: si eu sunt doar eleva :green: . In ziua de azi si daca nu vrei, tot iti baga pacientii o atentie si o iau la fuga. Eu ma gandeam, in caz ca o sa termin faculta, ca atunci cand cineva imi va baga "cu forta" banii in buzunar sa ii spun : "Domnle eu nu accept asa ceva, daca vrei sa te trezesti la politie pentru dare de mita e problema ta, eu una nu vreau sa ma trezesc cu vreo surpriza. Daca vrei sa imi dai ceva, accept cafea, ciocolata si un multam din inima. Poti veni sa ma mai vizitezi din cand in cand sa imi mai multumesti" Depinde de la om la om, dar eu vreau sa cred ca nu ma va "corupe" si pe mine sistemul asta "infect"
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: De ce iau spaga?

Postby danhia » Thu Aug 12, 2010 12:48 pm

as zice chiar sa-i spunem bacsis , cu ideea ca nu tb sa fie sub min 10% din valoarea interventie.
Red Apple

mitu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Mar 07, 2007 9:11 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby mitu » Thu Aug 12, 2010 1:52 pm

Recunosc....luai azi spaga 4 piersici de la unu cu rectocolita cand ii spusei ca nu are voie sa manance fructe pana nu se linisteste....i-mi mai pata si halatu in incercarea lui disperata de a-si arata recunostinta prin indesarea lor in buzunar :oops:

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby kitty2705 » Thu Aug 12, 2010 1:56 pm

mitu wrote:Recunosc....luai azi spaga 4 piersici de la unu cu rectocolita cand ii spusei ca nu are voie sa manance fructe pana nu se linisteste....i-mi mai pata si halatu in incercarea lui disperata de a-si arata recunostinta prin indesarea lor in buzunar :oops:

lol dupa ce ca ti-a dat mai .... :lol: halatul se spala , reputatia nu prea :D
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Thu Aug 12, 2010 2:01 pm

kitty2705 wrote: Poti veni sa ma mai vizitezi din cand in cand sa imi mai multumesti"

sa-ti multumeasca pentru ce? ca ti'ai facut datoria?
sau ca ai ajuns la serviciu?
nu iei salariu pentru asta?

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby kitty2705 » Thu Aug 12, 2010 2:04 pm

holliday wrote:
kitty2705 wrote: Poti veni sa ma mai vizitezi din cand in cand sa imi mai multumesti"

sa-ti multumeasca pentru ce? ca ti'ai facut datoria?
sau ca ai ajuns la serviciu?
nu iei salariu pentru asta?

am zis sa imi multumeasca, nu sa imi dea atentie :shock: si asa pot sa ii urmaresc evolutia. cred ca e important sa mentinem legatura cu pacientii, sa ii mai vizitam pe cei cu cazuri mai grave :cry: repede sarisi tu pe mine :(
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Thu Aug 12, 2010 2:14 pm

:) repede tu de acolo sa'ti multumeasca.
e ca si cand ai vrea sa'ti dea spaga..morala!

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby kitty2705 » Thu Aug 12, 2010 2:16 pm

holliday wrote::) repede tu de acolo sa'ti multumeasca.
e ca si cand ai vrea sa'ti dea spaga..morala!

tu crezi ce vrei albastrel :green:
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Thu Aug 12, 2010 4:23 pm

mitu wrote:.i-mi mai pata


imi, nu i-mi.

asa este holiday.

holiday a raspuns corect: nu este etic sa luam nimic de la pacienti, iar umblatul dupa recunostina ar trebui sanctionat.

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby kitty2705 » Thu Aug 12, 2010 4:26 pm

trident wrote:
mitu wrote:.i-mi mai pata


imi, nu i-mi.

asa este holiday.

holiday a raspuns corect: nu este etic sa luam nimic de la pacienti, iar umblatul dupa recunostina ar trebui sanctionat.

daca am gandi toti ca dl. holliday atunci nu ar mai pleca medicii, salariile ar fii pe masura si am trai cu totii fericiti pana la adanci batraneti.
DAR nu e asa :(
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Thu Aug 12, 2010 4:37 pm

kitty2705 wrote:daca am gandi toti ca dl. holliday atunci nu ar mai pleca medicii, salariile ar fii pe masura si am trai cu totii fericiti pana la adanci batraneti.
DAR nu e asa :(

atentie domnu' Gadea...

ce treaba are politicul cu medicina?
eu cred ca in ro se ia spaga din motive politice.
si cand o sa am timp, o sa va detaliez problema, eventual si cu exemple.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Thu Aug 12, 2010 5:16 pm

daca am gandi toti ca holiday n-ar fi rau deloc,. am sta pe pasjiste cu vacute violete si am manca ciocolata langa Muntele Alp.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Sat Aug 14, 2010 9:50 am

e complicata faza cu spaga. eu de asta vreau sa plec in strainezia, caci in ro nu poti trai daca nu faci asta. acum am mai aflat o faza naspa: in timp ce vorbeam cu familia unui pacient cu neo- daca nu accepti crede ca e foarte grav sau ca e pe moarte.nenea respectiv ma tot batea la cap cu dl dr, o mica atentie si dupa nu stiu cite refuzuri omul a tras concluzia ca nu mai apuca saptamina viitoare. si hop cu nevasta-sa pe cap, ca sa ii dau drumul acasa, sa nu moara la spital. e foarte complicata faza cu spaga. eu cind ma fac mare o sa imi pun pe usa ca nu accept $$, ca sa evit situatiile jenante.


acum mai nou am primit o gaina de tara, de la o tanti. maama ce ciorba bestiala a iesit, m-a uns pe suflet. pacat ca nu gasesc si de cumparat asa ceva, decit vii :green:
qpepsi.gif

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby DrBigPharma » Sat Aug 14, 2010 10:11 am

Pai cica unii doctori plecati in strainezia au implementat sistemul de spaga in tarile de adoptie. Foarte tare.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Sat Aug 14, 2010 10:22 am

de ce? crezi ca mai au nevoie acolo de asa ceva? cred ca asta e aberatie.
qpepsi.gif

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby DrBigPharma » Sat Aug 14, 2010 10:33 am

Obiceiurile vechi se dezvata foarte greu; niciodata nu vei avea suficienti bani.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Sat Aug 14, 2010 10:40 am

hai mai nene, ma lasi....
parca ai fi din aia ce baga comment-uri la articolele despre medici prin ziare. asta e o mentalitate de dorel
qpepsi.gif

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby DrBigPharma » Sat Aug 14, 2010 10:43 am

Multumesc pentru aprecieri. Nu inteleg de ce te enervezi. Ai putea sa ma contrazici cu argumente, nu cu apelative.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Sat Aug 14, 2010 10:53 am

ma enervez cind vad mentaliatea asta pina si printre noi. faza asta cu vechile obiceiuri am auzit-o la nu stiu citi taranoi, chiar si dintre rudele mele.
ai auzit tu pe undeva de spaga prin strainatate, exemplu concret? a cerut careva spaga ca sa opereze pe unu, altfel il lasa sa moara?
cind ai un salariu de mii de $$ crezi ca te mai risti sa iei 100$ sau ceva de genul? sau daca faci o faza de genul cite ore sau mai precis minute crezi ca mai lucrezi acolo?
sa nu mai spun ca multe joburi sunt in privat si acolo nu se concepe asa ceva.
qpepsi.gif

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby DrBigPharma » Sat Aug 14, 2010 11:04 am

marmotul wrote: faza asta cu vechile obiceiuri am auzit-o la nu stiu citi taranoi, chiar si dintre rudele mele.

No comment
marmotul wrote: cind ai un salariu de mii de $$ crezi ca te mai risti sa iei 100$ sau ceva de genul?

Da mah, shpaga se ia si in strainatate si de catre ai lor, nu numai de romani. Nu la modul nesimtit ca in romania, normal, dar tot se ia. Nu mai visati cai verzi pe pereti, oamenii sunt la fel peste tot.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby Enemy » Sat Aug 14, 2010 11:15 am

As dori sa te corectez. Oamenii NU sunt la fel peste tot. Asta in cazul in care ai iesit in afara granitelor, ca dupa ce scrii imi pare ca nu.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Sat Aug 14, 2010 11:15 am

si asta tot din categoria ;cica; este?
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sat Aug 14, 2010 1:22 pm

marmotul wrote:de ce? crezi ca mai au nevoie acolo de asa ceva? cred ca asta e aberatie.


nuuuu, freateeee, acolo cu 4-5 mii de euro pe luna traiesti ca un REGE.

pacientii romani dau spaga cu mare larghete cand se opereaza prin vestul apropiat.

in ro poate TU nu poti trai fara spaga, usurel cu generalizarile

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Sat Aug 14, 2010 3:41 pm

Inteleg ca pacientii romani ofera spaga medicilor romani/straini in strainatate, si m-as mira sa nu primeasca chiar si medicii straini :)

Nu m-ar mira sa fie si medici straini care sa ceara spaga (conditioneaza actul medical) si mai ales unii medici romani.

Nu pricep insa cum accepta pacientii straini a doua situatie. Asta daca ziceti spaga in sensul de bani multi, sa zicem peste 100 euro, dati oricand inainte sau dupa actul medical. Daca spaga de care zice DrBigPharma este ciocolata, flori, 10-20 euro din care stafful care l-a ingrijit sa-si ia ciocolata/pizza, aia mai e spaga ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sat Aug 14, 2010 8:21 pm

se dau sute de euro si chiar mii, stiu eu un grec -nu cred ca e cel mai bun ex- care daduse cateva mii DUPA bypassul lui tasu

daca e 10-20 de euro NU MERITA sa vbim despre, nici macar in ro nu faci avere cu aia :D

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Sun Aug 15, 2010 1:01 am

pai si grecul ii daduse medicului in mana, pe ascuns, bani tax-free ? Sau ca donatie spitalului ?

intrebarea era pt DrBigPharma, ca el a zis ca se da si in afara cu siguranta.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sun Aug 15, 2010 1:13 am

mi-a spus ca ii daduse medicului, nu donatie sau alte forme. s-a dus si i-a dat banii.

cand vrei sa intrebi pe X ceva, se recomanda sa spui "draga X, spaga este...?", in loc de "avand in vedere spaga despre care spune X, alt gen de spaga oare o fi..?" etc

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: De ce iau spaga?

Postby ares/tm » Sun Aug 15, 2010 11:02 am

am fost de garda ieri.am nascut 2 tipe, ambele mi-au dat spaga.ce-i drept, dupa ce totul se terminase.si daca nu imi dadeau, la fel m-as fi purtat cu ele.dar devreme ce le-am pazit o noapte intreaga, oxiton-ul l-am dat de la mine, no-spa-ul la fel, scobutil-ul la fel, mi-ar fi fost ciuda sa-mi zica doar multumesc.da, iau spaga, pe munca mea.pe salariul meu de 10 mil, care nu-mi ajunge de chirie.nu mai vb de intretinerea unui copil.
i can resist everything except temptation

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Sun Aug 15, 2010 7:08 pm

ares/tm wrote:am fost de garda ieri.am nascut 2 tipe, ambele mi-au dat spaga.ce-i drept, dupa ce totul se terminase.si daca nu imi dadeau, la fel m-as fi purtat cu ele.dar devreme ce le-am pazit o noapte intreaga, oxiton-ul l-am dat de la mine, no-spa-ul la fel, scobutil-ul la fel, mi-ar fi fost ciuda sa-mi zica doar multumesc.da, iau spaga, pe munca mea.pe salariul meu de 10 mil, care nu-mi ajunge de chirie.nu mai vb de intretinerea unui copil.


Si cat ai primit ? Cat iei spaga asa de obicei ? Care a fost cea mai mica spaga ? (Cat?) Dar cea mai mare ?

Haideti sa vorbim mai bine despre asta !

Cat ati primit spaga ? Haideti sa vedem care primeste mai mult , care primeste mai putin !
Sa stiti ca e foarte importanta chestia asta, mai ales pentru cei ce urmeaza aceasta meserie si sunt inca la inceput ! :D
Are un rol pur orientativ !
Vreau sa zic ca ne poate orienta pe noi astia mai mici sa stim unde se dau spagi mai mari ca sa ne putem feri de astfel de specializari unde se poate veni in contact direct cu pacatul intr-un mod foarte accentuat !

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sun Aug 15, 2010 10:18 pm

Krisler12 wrote:Vreau sa zic ca ne poate orienta pe noi astia mai mici sa stim unde se dau spagi mai mari ca sa ne putem feri de astfel de specializari unde se poate veni in contact direct cu pacatul intr-un mod foarte accentuat !


genial!

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby Bogdan_DD » Mon Aug 16, 2010 6:52 am

Krisler12 wrote:Vreau sa zic ca ne poate orienta pe noi astia mai mici sa stim unde se dau spagi mai mari ca sa ne putem feri de astfel de specializari unde se poate veni in contact direct cu pacatul intr-un mod foarte accentuat !


Ok, ia epidemio. Si singura placere va fi sa-ti versi frustrarile pe studenti si sa impui cursuri cu definitii despre specialitatea ta pe care n-o vrea nimeni. Apropo de asta, ce relaxata era lumea la gineco, plastica, med legala, "hai copii mai stati si voi acasa, an 6, rezidentiat, poate vreti sa prindeti si voi ceva ca lumea."

Pe cand in stagiile cu specialitati d'astea "departe de pacat" ne-au trantit destul de rau.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests