De ce iau spaga?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale

De ce iau spaga?

Simplu. Pt ca mi se da
30
18%
Simplu. Pt ca am salariul f mic
47
28%
Simplu. Pt ca asa fac si ceilalti
2
1%
Complicat. Incerc sa nu iau
45
27%
Simplu. EU NU IAU SPAGA
44
26%
 
Total votes: 168

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Wed Aug 18, 2010 8:16 am

pai dupa ce mori te doare la basca. eu unul de exemplu nu vreau autopsie. de fapt mi-e indiferent, ca tot mort sunt
qpepsi.gif

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Wed Aug 18, 2010 8:53 am

VoxEgo wrote:Si tot in tema: este aberant sa spui ca nu poti refuza spaga. Mie discursurile de genul 'nu am putut sa scap altfel de pacient' mi se par construite pe o incercare de justificare a dorintei de a primi respectiva spaga.


Pai sunt cazuri in care nu poti. D exemplu cand pacientul iti lasa banii pe targa si pleaca, cand iti trimite dupa o ora pizza pt. toata lumea, cand iti lasa banii la altcineva.

Krisler, se vede ca esti mic. la legala se invart cei mai multi bani .

Auzi, Krisler, vrei sa exprimi aici ca tu iti vei alege o ramura in functie de cum se dau sau nu se dau cadouri? mare e gradina!
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 18, 2010 9:27 am

nu, marmotul . lucrurile nu stau asa simplist.
de exemplu trebuie sa satii ca inml Mina m nu mai efectueaza autopsii si diverse analize criminalistice deoarece NU au .. fonduri.
si asta de foarte mult timp, din cate am citit.
asa ca nu e ca nu conteaza, ca poate cineva e drogase si te-a urcat pe motor, nu e la fel ca si cand ai avea un accident etc.
sigur, nu e cel mai bun exemplu. si nici nu e vba despre spaga.


acum serios: titlul topicului este foarte ciudat. nimeni nu a raspuns de ce ia spaga, sigur .. pt ca nimeni nu ia. dar serios vbind, raspunsul rezida in salariile mici.

ce alte raspunsuri puteau fi: pt ca imi palce? pt ca e ca un drog?

deci titlul este rauvoitor sau in cel mai bunca z stupic "ce de iau spaga?.. intrebarea eterna?|"
pai ce, suint consivns ca nimeni nu s-a intrebat de ce ia spaga.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Wed Aug 18, 2010 4:41 pm

au raspuns destui de ce iau, dar in poll :)

Simplu. Pt ca mi se da 22% [ 17 ]
Simplu. Pt ca am salariul f mic 25% [ 19 ]
Simplu. Pt ca asa fac si ceilalti 1% [ 1 ]
Complicat. Incerc sa nu iau 26% [ 20 ]
Simplu. EU NU IAU SPAGA 25% [ 19 ]

Mai interesant mi s-ar parea un poll despre cerutul spagii. Azi la tv un nene parlamentar (Visan, habar n-am cine e) a zis de mai multe ori ca roaga pacientii sa nu mai dea spaga. A mai zis ca problema spagii nu e in principal la medici (in sensul ca se da spaga la tot personalul) si ca nici un medic nu refuza sa trateze un pacient care n-are sa-i dea bani. L-a contrazis moderatoarea, a zis ca sunt si medici corecti dar sa nu spuna ca nu exista medici care refuza sa trateze fara bani. Eu n-am intalnit medic care sa refuze sa trateze fara bani, dar poate n-am destula experienta. Nici nu mi s-a cerut vreodata spaga si de obicei nu zic ca sunt studenta/medic.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby kitty2705 » Wed Aug 18, 2010 4:50 pm

destul de interesant rezultatul, oare asa e si in realitate? 49% primesc, 49% nu primesc, iar restu' de 2% au evitat sa spuna categoric DA sau NU. motivele reale nu avem de unde sa le stim, dar tot ce putem sa facem e sa apreciem onestitatea si sa speram ca numarul celor care nu accepta mita va fi intr-o buna zi la fel in toata tzara, ca si pe forum , poate chiar sa depaseasca 60% :D
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Wed Aug 18, 2010 8:17 pm

Ioio wrote:
VoxEgo wrote:Si tot in tema: este aberant sa spui ca nu poti refuza spaga. Mie discursurile de genul 'nu am putut sa scap altfel de pacient' mi se par construite pe o incercare de justificare a dorintei de a primi respectiva spaga.


Pai sunt cazuri in care nu poti. D exemplu cand pacientul iti lasa banii pe targa si pleaca, cand iti trimite dupa o ora pizza pt. toata lumea, cand iti lasa banii la altcineva.

Krisler, se vede ca esti mic. la legala se invart cei mai multi bani .

Auzi, Krisler, vrei sa exprimi aici ca tu iti vei alege o ramura in functie de cum se dau sau nu se dau cadouri? mare e gradina!

La mine e mai importanta viata decat banii asa ca voi alege ceva care sa-mi placa dar in acelasi timp sa am si un salariu frumusel.
In cazul in care am de ales intre o specializare care imi place dar in care banii sunt multi dar nu chiar asa ca in celalata in care imi place mai putin dar banii sunt mai multi, o voi alege pe prima.
In cazul in care am de ales intre una care imi place dar banii cam lipsesc cu desavarsire si una care nu imi place asa de tare dar banii sunt mult mai multi, o voi alege pe cea de-a doua.
La mine placere fara bani nu exista. Asa e si la voi si la orice om, e pur omenesc chiar daca unii recunosc iar altii ba.
In cazul in care o specializare imi place, se castiga foarte bine, dar nu prea te intanlesti cu lumina zilei si risti sa ajungi la un moment dat sa te intrebi daca ai tai sunt copiii pe care ii ai acasa, mai bine nu aleg asa ceva.
Eu nu voi IMPUNE spaga nimanui, niciunui pacient, dar daca se gaseste vreunu sa imi dea nu refuz ptr. ca nici omu' ala fie el angajat pe la nush ce birou la primarie sau mai stiu eu ce, nu o sa ma refuze. Asa ca mai bine sa iei cand iti vine randu' decat sa iti para rau cand trebuie sa dai.
Dupa cum am zis: NU IMPUN, NU REFUZ, si ii tratez pe toti la fel indiferent ca imi dau sau nu imi dau ceva.

@Soricel: toti suntem egali aici. Daca vrei respect invata sa respecti tu mai intai ca asa in fiecare dintre noi zace un mic rege sensibil si la cea mai mica vorba.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Calico » Sat Aug 21, 2010 5:18 pm

Kristler wrote:Eu nu voi IMPUNE spaga nimanui, niciunui pacient, dar daca se gaseste vreunu sa imi dea nu refuz ptr. ca nici omu' ala fie el angajat pe la nush ce birou la primarie sau mai stiu eu ce, nu o sa ma refuze. Asa ca mai bine sa iei cand iti vine randu' decat sa iti para rau cand trebuie sa dai.
Dupa cum am zis: NU IMPUN, NU REFUZ, si ii tratez pe toti la fel indiferent ca imi dau sau nu imi dau ceva.

Vax. Si ce mare chestie ca nu impui? Numai ticalosii impun.
Chiar si sa nu refuzi e rau. Toti doctorii care nu refuza participa la propagarea acestui sistem. Pacientul o simte ca pe o impunere. Nu alearga ei dupa tine pe hol sa-ti vare banii in buzunar degeaba. Si nu, nu alearga de recunostinta. Vlad are dreptate, e o naivitate sa-ti inchipui ca-ti dau bani din recunostinta. Nu zic ca in unele cazuri nu e si recunostinta atunci cand iti dau banii, dar banii in sine n-au legatura cu recunostinta.

Am luat si eu spaga cand am inceput rezi in Romania si nu ma simteam bine cand o faceam, desi lucram mult peste program si as fi putut zice ca meritam banii aia (de fapt asta era si scuza mea de atunci). Pana la urma m-am decis sa n-o mai fac pentru ca nu voiam sa fiu si eu raspunzatoare de propagarea acestui sistem oribil. Ma rog, si am trecut si eu de atunci de multe ori prin experienta asta cu alergatul dupa mine pe holuri si varatul banilor cu de-a sila in buzunar. Odata n-am putut refuza, pur si simplu mi-a fost rusine sa fac scandal, dar de cate ori am refuzat m-am simtit foarte bine si nu as mai lua spaga, chiar daca m-as intoarce in Romania.

Ma socheaza cat de multi colegi din generatia mea sau viitori medici privesc chestia asta cu detasare, ba chiar privesc spaga ca pe un drept, ca pe ceva ce e normal ca pacientii sa dea. "Daca nu cer e ok". Lol. Intai incepi prin a primi, apoi te frustreaza daca pacientul nu da (cum zicea ares ca ar fi fost frustrat, de parca meseria lui nu era sa stea cu pacientii si de parca ar fi fost treaba lui sa le cumpere oxitocina), apoi incepi sa ii judeci "uite si nesimtitul asta, nu mi-a dat nimic", apoi sa te porti inconstient mai bine cu cei care iti dau ceva (ca te simti obligat, mi-a dat omul, nu se poate sa nu-i fac si RMN), apoi sa fii mai morocanos cu cei care nu dau etc. Si ne mai miram ca pacientii alearga dupa noi pe holuri cu plicurile in mana.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sat Aug 21, 2010 10:11 pm

suntem victime, ne alearga lumea cu plicurile...

m51505985
Posts: 3
Joined: Thu Aug 19, 2010 7:07 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby m51505985 » Tue Aug 24, 2010 10:02 am

Krisler12 wrote:
Ioio wrote:
VoxEgo wrote:
Dupa cum am zis: NU IMPUN, NU REFUZ, si ii tratez pe toti la fel indiferent ca imi dau sau nu imi dau ceva.



Barvo! Cea mai corecta atitudine. Plus ca este legala! Vedeti legea 46 din 21.03.2003,(pe care ar trebui sa o cunoasteti, ca medici), unde se spune ca pacientii pot oferi personalului medical cadouri, donatii, dupa finalizarea actului medical. Legea va interzice conditionarea, nu primirea. Atitudinea de mironosita nu face decat sa intareasca convingerea pacientului ca este ceva de ascuns in spatele fenomenului. Unii nu s-au maturizat deloc in sase ani de forum....
Puteai sa pui ca "...la fel de bine, indiferent ca...". Indivizii astia care stau pe forumuri si fac analiza de text, ar avea motive sa te critice.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby soricel » Tue Aug 24, 2010 6:47 pm

b3 wrote:nene parlamentar (Visan, habar n-am cine e)

Dorel Visan, actor contemporan, director la Teatrul din Cluj, nush daca nu cumva si Prof la Teatru.

dintre rolurile lui in filme: temnicerul din "cel mai iubit dintre pamanteni", smecherul din "senatorul melcilor" (de obicei joaca pe scena, totusi).

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby Enemy » Tue Aug 24, 2010 9:03 pm

trident wrote:suntem victime, ne alearga lumea cu plicurile...



cat platesti intretinerea?
cat cheltuiesti pe mancare?
ai al doilea job?
hai noroc!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Tue Aug 24, 2010 10:59 pm

daca iti spun toate astea si inaltime si greutate (eventual si cati copii am, cu cine si de ce) o sa-mi calculezi tu cu ce zodie ma potrivesc - nu mersi, nu simt sa impartasesc chestiuni personale. cunosc pe cineva care manca doar covrigi, isi mentinea colaceii si traia foarte bine, avea o fericire interioara, probabil si profesionala, deci oricum este irelevant.
pana acum NU am vazut prin spitale medici alergati cu plicul; daca ar fi atat de frecvent pe cat vad pe aici, ar trebui zilnic sa intersectez sute de linii imaginare la capatul carora se gaseste cate un medic respectiv un pacient transpirat alergand si stergndu-si fruntea cu batrista.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Tue Aug 24, 2010 11:30 pm

soricel wrote:
b3 wrote:nene parlamentar (Visan, habar n-am cine e)

Dorel Visan, actor contemporan, director la Teatrul din Cluj, nush daca nu cumva si Prof la Teatru.

dintre rolurile lui in filme: temnicerul din "cel mai iubit dintre pamanteni", smecherul din "senatorul melcilor" (de obicei joaca pe scena, totusi).


nu, e altul, mai tanar, si cred ca doar politician. il stiam pe actor :)

trident, poate o fi spitalul tau special de nu vezi la tine..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Tue Aug 24, 2010 11:50 pm

NU am vbit despre spitalul meu sau al tau sau al lui Gigel sau Floreasca, am spus spitale. puneti foarte mult accent pe personal. este aiurea.
m-am plimbat prin acelasi nr de spitale ca si tine (facultate, rezidentiat, +/- cateva, nesemnificativ statistic avand in evdere ca in studentie vazuram jde spitale).
tu unde ai vazut ca alearga pacientii dupa medici cu plicul, de te lovesti de ei pe hol?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 25, 2010 12:03 am

poate sunt eu mai orientat spre partea profesionala in detrimentul acesteia materialiste, "pamantene"... nu stiu... este foarte posibil ca din cauza asta sa nu fi observat.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Calico » Wed Aug 25, 2010 12:08 am

Normal ca nu vezi, pentru ca majoriteatea accepta, nu fug de plic.

m51505985 wrote:Barvo! Cea mai corecta atitudine. [...] Atitudinea de mironosita nu face decat sa intareasca convingerea pacientului ca este ceva de ascuns in spatele fenomenului.

Eu propun ca cei ce nu accepta sa fie exclusi din Colegiu pentru comportament inadecvat meseriei si lipsa de solidaritate fata de breasla.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 25, 2010 12:11 am

ciudat, daca ia, atunci de ce cei de aici au doar pb de genul "cum sa refuzam pacientul, ca pacientul fuge dupa noi, etc" in loc de "cum sa multumim pacientului, cu ce atitudine primim noi darul acestuia, caare este cel mai elegant mod de a primi", etc.

credeti ca medicii care primesc au formule favorite cand li se da ceva, sau buzunare favorite, etc? oare ce se prefera, plicul sigilat sau deschis. sau banii asa, naked?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Calico » Wed Aug 25, 2010 12:45 am

trident wrote:de ce cei de aici au doar pb de genul "cum sa refuzam pacientul, ca pacientul fuge dupa noi"

mi se pare ca exagerezi, doar s-au povestit cateva experiente, de aici pana la a trage o concluzie ca asta... e o cale lunga

trident wrote:credeti ca medicii care primesc au formule favorite cand li se da ceva

Sunt sigura. Cel mai mult ma enerveaza medicii care ignora pacientul atunci cand le da plicul sau se uita dispretuitor la el, de parca i-ar jigni cu gestul asta. Sau care zic surprinsi "ce-i asta?" sau "aa, nu trebuia". Daca tot iei spaga, un simplu "multumesc" e de ajuns.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Wed Aug 25, 2010 8:43 am

eu propun sa ni se lipeasca bancnotele( sau monele) cu schuipinol pe frunte, toata actiunea petrecindu-se pe un fundal romantic de manele plingacioase gen valeu valu piciorul meu
qpepsi.gif

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby Bogdan_DD » Wed Aug 25, 2010 8:49 am

"Dar, daca pacientul considera ca a beneficiat de un act medical ca la carte, e multumit, nu a fost conditionat si doreste sa faca un cadou unui medic, atunci e problema lui. Nu e in niciun caz de condamnat nici medicul si nici pacientul"

http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... vat__8813/

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Wed Aug 25, 2010 9:03 am

si se bucura ca a dat si banu fara numar- cu dedicatie speciala
qpepsi.gif

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Wed Aug 25, 2010 9:49 am

o sa traim zilele cand o sa fim la bulau dupa un multumesc ce va fi considerat spaga.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Wed Aug 25, 2010 12:37 pm

Bogdan_DD wrote:"Dar, daca pacientul considera ca a beneficiat de un act medical ca la carte, e multumit, nu a fost conditionat si doreste sa faca un cadou unui medic, atunci e problema lui. Nu e in niciun caz de condamnat nici medicul si nici pacientul"

http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... vat__8813/



in plus

http://www.dreptonline.ro/legislatie/le ... ntului.php
Art. 34
(1) Personalul medical sau nemedical din unitatile sanitare nu are dreptul sa supuna pacientul nici unei forme de presiune pentru a-l determina pe acesta sa il recompenseze altfel decat prevad reglementarile de plata legale din cadrul unitatii respective.
(2) Pacientul poate oferi angajatilor sau unitatii unde a fost ingrijit plati suplimentare sau donatii, cu respectarea legii.

Discutabil daca "cu respectarea legii" inseamna chitanta sau nu, fiind vorba de donatii si de persoane fizice (in cazul angajatilor), care nu pot da chitanta. In fond si cand se cer bani prin anunturi umanitare nu da nimeni chitanta pentru banii depusi intr-un cont. Sau pt cei bagati in cutia de donatii. Sau poate se gandesc ca fiecare spital isi face si o fundatie non-profit si daca vrei sa donezi ceva dai acolo, ca sa fie legal. Cum e fundatia de la M. Curie pt sectia de CCV sau cea a SMURDului cu 2%. Ma intriga acel "angajatilor sau unitatii". Ar fi trebuit sa fie doar "unitatii", pt ca n-ai cum sa le dai angajatilor, cu respectarea legii. De altfel si bacsisul dat la bodega, frizer, taxi sau restul pe care nu-l mai iei la magazin ar fi in afara legii.

MumaPadurii wrote:
trident wrote:de ce cei de aici au doar pb de genul "cum sa refuzam pacientul, ca pacientul fuge dupa noi"

mi se pare ca exagerezi, doar s-au povestit cateva experiente, de aici pana la a trage o concluzie ca asta... e o cale lunga


Sunt de acord cu Muma :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 25, 2010 3:03 pm

b3 wrote:cand se cer bani prin anunturi umanitare nu da nimeni chitanta pentru banii depusi intr-un cont.

aici nu ai dreptate. banca (ea fiind cea care incaseaza) iti da chitanta.


despre afirmjatia mea, concluzia "cei de aici (as in 'topicul asta') au doar pb de genul "cum sa refuzam pacientul, ca pacientul fuge dupa noi" este justificata. poate nu i-am vazut eu pe cei care povesteau cum iau ei spaga pe banda, si mi-au sarit in ochi doar mimizosmele "vai nu stiu cum sa mai refuz".

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Wed Aug 25, 2010 3:33 pm

acum mai nou se numesc DONATII

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 25, 2010 3:53 pm

in definitiv medicii sunt o categorie defavorizata. pe bune, atatea ore la munca, nu-ti mai ramane deloc timp sa faci bani.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Wed Aug 25, 2010 3:59 pm

ai dreptate cu banca, dar in restul cazurilor ?

topicul este "de ce iau spaga", nu "iau/luati spaga?", mi se pare normal sa se discute motivele, nu sa se confeseze toti daca iau sau nu. In plus aici suntem majoritar rezidenti, eu n-am vazut rezident care sa ceara sau sa i se ofere ceva. Din nou, poate e experienta mea prea redusa. Discutiile mi se par mai mult din sfera ce-am vazut la altii, ce experiente am avut noi ca pacienti cu medicii.. Si vreo 2-3 (din maxim 10 care vorbim aici) au zis ca ei au acceptat (primit, nu cerut) si au oferit motive. Deci de ce zici ca nimeni nu "recunoaste" ?

Eu nu-s de acord ca salariul mic justifica spaga. Asta e gandirea comunistilor si a astora care conduc acum: le dam salarii mici ca sa ii santajam cu spaga :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 25, 2010 4:07 pm

b3 wrote:ai dreptate cu banca, dar in restul cazurilor ?

in restul cazurilor nu am dreptate si bat in retragere.
si ONG-urile de salvati copilul iti ofera chitanta, si ssmbu ofereea chitanta olografa..
oricum nu faci nimic ca iti da chitanta.
cutia milei este o evaliune fiscala, biserica etc.
b3 wrote:n-am vazut rezident care sa ceara sau sa i se ofere ceva


corect :"n-am vazut rezident care sa ceara sau caruia sa i se ofere ceva"

b3 wrote:topicul este "de ce iau spaga", nu "iau/luati spaga?", mi se pare normal sa se discute motivele, nu sa se confeseze toti daca iau sau nu.


topicul implicaca repondentul accepta ca ia spaga, asadar se confeseaza implicit. nu este "de ce iau medicii spaga", desi ala este titlul potrivit si dezincriminator. si logic la urma urmei, caci se presupune ca pe topicul "de ce sunt gay" raspund ga-ii, "de ce dau in cap la lume" raspund criminalii etc.

pana acum motivele au fost:

-lipsa banilor
-presiunea din partea colegilor

in rest au fost confesiuni (prima spaga, exemple desre cum s-a oferit spaga , cum s-a refuzat)...

si foarte-foarte mult despre refuz, incat un titlu mai potrivit ar fi "de ce refuz sa iau spaga".
da, mi se pare foarte ciudat ca pe topicul de ce iau spaga raspund mostly cei care refuza spaga.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Wed Aug 25, 2010 4:21 pm

pai pornesti de la o ipoteza falsa. Eu am raspuns pe topic si totusi eu nu am luat niciodata spaga. Si tu ai raspuns pe topic si vad ca esti f vehement impotriva spagii, deci as deduce ca nici tu nu ai luat niciodata spaga.

Pai nu faci nimic cu chitanta, dar nu e ilegal sa faci donatii. Eu ziceam si de bacsis si mai ziceam de "personalului medical sau unitatii" din Legea pacientului. Pentru alea ce explicatie ai ? Eu zic ca statul roman considera ilegal si pedepseste doar obtinerea de foloase necuvenite prin conditionare (adica spaga ceruta), si i se rupe de ce buchete de flori, animale de plus, ciocolata si plicuri cu 500 euro primeste medicul dupa. Altfel ar fi reglementat si chestia asta, asa cum e la functionarii publici chestia aia cu trebuie sa declare orice cadou in valoare de peste nu stiu cat. Si chiar si acolo, uite, li se rupe de buchete de flori si ciocolata. Orice discutie de genul asta o ia la vale daca nu se specifica f clar despre ce vorbim.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 25, 2010 4:32 pm

vorbim despre "de ce iau spaga". sugestia mea este sa schimbi titlul ca e aiurea rau.
altfel TOTI sunt/em offtopic. iei spaga b3? nu? atunci ce cauti aicea, aici e pt astia care luam spaga, va spune X. teoretic, altfel se vorbeste despre spaga la modul general, ca lumea daca vede un cuvant sare imediat, including noi.


eu cred ca "statul" nu exista, iar institutiile sale functioneaza cretinoid si prost. orice idee de genul "statul tinteste spre", "statul doreste".. este doar o sursa de amuzament. statul nu e constant, consecvent, unitar, etc.

si cred ca daca cineva doreste (nu, nu statul) sa faca flagrant pt o cafea il face fara probleme. tot folos necuvenit. oricum aia cu mita prevede ci promisiunea, indemnarea la, tot felul de ciudatenii.

cred ca e doar o chestie de hazard daca il ia pe unul pt 10 lei, 100 sau trei cafele.

dupa cum exista oameni condamnati la inchisoare c-au furat nush ce lantisor de aur sau tel mobil, miste chestii de-ti sta mintea in loc.

este posibil ca si acest topic sa fie cu tainuire de, etc. eu nu am vazut sa fi zis cinev ca ia spaga :D

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby mariac81 » Wed Aug 25, 2010 10:45 pm

ce imi plac cei care fac pe lupul moralist din franta/belgia/elvetia/germania/....hai sa nu mai tinem predici din tari unde nu exista spaga, unde nu exista riscul/tentatia/inevitabilitatea spagii.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 25, 2010 10:49 pm

exista, doar ca se numeste argent sous la table, sau altfel. sigur, nu are proportiile nesimtite de aici.

totusi eu cred ca este bine in RO, platesti multa spaga, dar la dentist iesi ieftin, comparativ cu afara unde (cica) nu este spaga dar (tot cu "cica") te costa dentistuld e te rupe. nu platesti spaga la dentist, dar asa, ca si idee de servicii de sanatate in RO comparativ cu afara.

ok, poate nu e cel mai bun exemplu.

eu nu inteleg de ce nu se ia la medic procent din valoarea omului, care este ea valoare.
de exemplu avocatul care castiga pt tine un palat ia X procent, tu de ce ca is medic sa nu primesti y% din venitul lui al ape delta t?

gasesc ca ar fi o solutie interesanta. sa mai vad eu pe vreunu care zice "valoarea mea, nu o are nimenea"

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Wed Aug 25, 2010 11:05 pm

trident wrote:vorbim despre "de ce iau spaga". sugestia mea este sa schimbi titlul ca e aiurea rau.
altfel TOTI sunt/em offtopic. iei spaga b3? nu?

schimba-l in 'viata in spitalele din Romania'

normal ca ia spaga, dar probabil mai putina, de aia ce nu se pune ca spaga.
tre sa fii foarte smecher sa nu iei spaga in ziua de azi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Wed Aug 25, 2010 11:19 pm

holliday wrote:normal ca ia spaga, dar probabil mai putina, de aia ce nu se pune ca spaga.
tre sa fii foarte smecher sa nu iei spaga in ziua de azi.


:shock:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Thu Aug 26, 2010 5:20 pm

b3 wrote:eu nu am luat niciodata spaga.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Thu Aug 26, 2010 6:32 pm

b3 wrote:
b3 wrote:eu nu am luat niciodata spaga.

eu nu te cred :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Thu Aug 26, 2010 6:37 pm

Esti liber sa crezi ce vrei :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Thu Aug 26, 2010 6:58 pm

... si chiar sa afirmi cu tarie :) ("normal ca ...")


apropos de spaga, voi ce stiti, au scazut spagile odata cu criza economica?
cum ati estima? (din auzite, desigur)
sau nu: "cum comentati" :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Thu Aug 26, 2010 11:06 pm

cred ca ar trebui sa ne intrebam de ce lui holliday, care cunoaste totusi sistemul, i se pare asa greu de crezut ca sunt si unii care nu au luat spaga.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: De ce iau spaga?

Postby dexter65 » Fri Aug 27, 2010 8:02 am

eu nu iau spaga (desi la mine cred ca e mai corect mita) si nu sunt interesat sa lucrez indr-un mediu in care asta e regula de supravietuire. cred ca e din cauza faptului ca nu am fost invatat acasa sa fur.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests