De ce iau spaga?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale

De ce iau spaga?

Simplu. Pt ca mi se da
30
18%
Simplu. Pt ca am salariul f mic
47
28%
Simplu. Pt ca asa fac si ceilalti
2
1%
Complicat. Incerc sa nu iau
45
27%
Simplu. EU NU IAU SPAGA
44
26%
 
Total votes: 168

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Fri Aug 27, 2010 8:13 am

b3 wrote:cred ca ar trebui sa ne intrebam de ce lui holliday, care cunoaste totusi sistemul, i se pare asa greu de crezut ca sunt si unii care nu au luat spaga.

pentru ca nu ramaneai in tara sa te chinui sa nu iei spaga.
plecai cat vedeai cu ochii.
dar ma rog, eram si eu tanar si nelinistit cand credeam ca pot sa schimb ceva.
acum incep incet incet sa devin neutru :)

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: De ce iau spaga?

Postby dexter65 » Fri Aug 27, 2010 8:57 am

eu nu cred ca aici poate fi vorba de neutralitate. oamenii nu au realizat inca ca hotia nu e un mod de a-si asterne un loc de viata, iar lipsa ei ii ajuta sa traiasca mai bine. cei care nu traiesc dupa regula asta nu cred ca pot fi neutri, ptr ca vor fi intotdeauna impotriva, dar asta inseamna ca daca au alte variante isi pot vedea de treaba lor, fara sa le poarte de grija altora care vad in asta un mod de a trai. nu putem sa uitam ca toti am avut (cel putin, ptr ca altii deja au plecat) de suferit din cauza hotiei si tot din cauza asta unii au trebuit sa fuga de locul unde s-au nascut, copilarit, au rude si prieteni. eu nu mi-am propus sa lupt sa zicem de la minister cu hotia din sanatate ptr ca asa ceva in tara asta nu se poate.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Fri Aug 27, 2010 9:13 am

holliday wrote:
b3 wrote:cred ca ar trebui sa ne intrebam de ce lui holliday, care cunoaste totusi sistemul, i se pare asa greu de crezut ca sunt si unii care nu au luat spaga.

pentru ca nu ramaneai in tara sa te chinui sa nu iei spaga.


HAITI, ce i-a zis-o :D :D
asa se intampla daca "ne intrebam".

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Fri Aug 27, 2010 9:13 am

atunci de ce iau spaga?

ei, medicii aia mai mari?
simplu, pentru ca li se da. sunt obligati-subjugati de pacient sa ia spaga. deci ce e de facut?
mai nimic din pacate.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Fri Aug 27, 2010 9:30 am

desigur: sa limitam contactul medic-pacient.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: De ce iau spaga?

Postby dexter65 » Fri Aug 27, 2010 11:47 am

holliday wrote:atunci de ce iau spaga?

ei, medicii aia mai mari?
simplu, pentru ca li se da. sunt obligati-subjugati de pacient sa ia spaga. deci ce e de facut?
mai nimic din pacate.


sau marii directori.
mie de ex mi s-a propus colaborarea cu o companie multinationala pe cercetare. poate ajung chiar director. ce sa fac, sa selectez oamenii in functie de cat de umflat e plicul sau in functie de prezenta lui? cu ce as imbunatati situatia asa? deci, cum m-ar avantaja si cum as putea sa pretind mai mult de la big boss?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Fri Aug 27, 2010 11:52 am

dexter65 wrote:sa selectez oamenii in functie de cat de umflat e plicul sau in functie de prezenta lui?

da, eu te sfatuies sa nu'i angajezi p'aia care nu prezinta plic. :)

eu cred ca nu ai dumneata nevoie de sfaturile noastre pe aici, ci doar voiai sa ne mentionezi ca o sa devii un big boss, lucru pentru care trebuie sa te felicitam!

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: De ce iau spaga?

Postby dexter65 » Fri Aug 27, 2010 11:59 am

mersi de felicitari, dar e precoce.
cam asa se intampla si la stat. noi prea avem cum sa emitem pretentii de la stat in conditiile astea. adica in loc sa dai spaga, mai bine cotizezi mai mult la asigurare si medicii la stat castiga mai bine. dar in conditiile in care functioneaza spaga se considera ca recompensa se regleaza acolo, pe de o parte, iar pe de alta parte poporul, clientela, nu va fi multumita si nu va fi de partea medicilor. iar poporul este big boss aici.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Fri Aug 27, 2010 1:34 pm

esti Privat.
Ai zece angajati si il doresti pe al treilea. ii intrebi pe aia doi daca stie pe vreunu, si in functie de referinte. daca gresete ala, zboara amandoi,a sa ca toata lumea are interesul. si asa se si face in firmele mici.

esti Provat.
Ai 300 de angajati. Aia care angajeaza baga pe cine vor ei, ca doar nu ii controlezi tu pe toti, samd.

iti sugerez sa-i selectezi pe baza de plicuri, mai precis inmultesti nr angajati x plic si apoi imparti la produsul rezultat din inmultirea 12 X venit lunar de la job si vezi cat iti da.
este vorba despre indicatorul trident (IT)

daca IT >= 5 atunci se (atentie d gadea, se!) merita. daca este sub 5 normal ca te vei intersa de productivitate si restul de prostii.

oricum discutia nu este asta cu angajarile, ci este vorba despre spagi. si spaga este peste tot, si la privat si peste tot.

de exemplu la modul la care se sparg fondurile din frmele private pe cotnracte cu terti, etc.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: De ce iau spaga?

Postby dexter65 » Fri Aug 27, 2010 3:50 pm

spaga e jacmaneala mascata de scopurile umanitare ale medicului si indiferent cat am zice ca acolo se regleaza recompensa medicului oamenii simt ca nu e corect si lucrurile nu sunt spre bine si nu sunt de partea medicilor si automat nu sunt de acord cu marirea salariului. daca maine s-ar interzice spaga (sanctionata cu inchisoare sa zicem de 10 ani), s-ar creste contributia la asigurare si odata cu ea salariul la un nivel acceptabil, s-ar introduce niste servicii speciale cu pachete de baza de servicii medicale ptr defavorizati si pensionari care nu-si permit o asigurare normala eu cred ca lucrurile ar sta altfel. problema e ca cei care doresc pastrarea spagii sunt cei care i-au decizii si care au si castiguri mari din spaga. in plus medicii care cred ca merita mai mult ptr cat stiu pot lucra in privat unde pot avea o clientela mai selecta.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: De ce iau spaga?

Postby dexter65 » Fri Aug 27, 2010 3:58 pm

am gresit un iau ("i-au")

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Fri Aug 27, 2010 4:03 pm

dexter65 wrote:daca maine s-ar interzice spaga (sanctionata cu inchisoare sa zicem de 10 ani)


Oferirea si primirea mitei/spagii este deja pedepsita prin lege. Dar trebuie organizat flagrant. Ori asta inseamna responsabilitate ori din partea pacientului care chipurile nu mai vrea sa i se ceara spaga, ori din partea medicului care chipurile nu mai vrea sa i se ofere spaga. Greu, f greu. Not in our lifetime.

trident wrote:
holliday wrote:
b3 wrote:cred ca ar trebui sa ne intrebam de ce lui holliday, care cunoaste totusi sistemul, i se pare asa greu de crezut ca sunt si unii care nu au luat spaga.

pentru ca nu ramaneai in tara sa te chinui sa nu iei spaga.

HAITI, ce i-a zis-o :D :D
asa se intampla daca "ne intrebam".


Nu ma chinui si nici nu stii daca am ramas sau nu in tara. My point is ca faceti prea multe presupuneri si in general discutiile pe imed si cu romanii au devenit f plictisitoare pt ca toti au certitudini, "hai domne ca se stie", "stim cu totii" etc. .
Oricum nu consder ca ai raspuns la intrebare. Mai ales ca exista un exemplu din mult iubitul tau Cluj, prof Barsan, care sustine ca n-a luat niciodata spaga.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: De ce iau spaga?

Postby dexter65 » Fri Aug 27, 2010 5:10 pm

e interzisa si sub forma de recompensa sau doar in cazul in care se pretind bani?

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: De ce iau spaga?

Postby dexter65 » Fri Aug 27, 2010 5:41 pm

da, intra la foloase necuvenite.
oricum nu ai vrut sa-mi raspunzi. e prea injositor sa dai asemenea lamuriri puerile. te cred.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Fri Aug 27, 2010 6:01 pm

edit: din contra, am vrut sa dau un raspuns documentat, nu "mi se pare ca".

Ce chestie :) Am cautat un pic pe google si am gasit ca se considera "dare de mita" sau "luare de mita" doar banii dati unui/ceruti de un functionar public, ca sa faca ceva ce oricum este obligatie de serviciu. Cum medicii nu sunt functionari publici, inseamna ca nu exista nici o prevedere in Codul Penal referitor la spaga medicilor ? Am gasit ca oricum noua varianta de Cod Penal ar fi mai permisiva cu mita dar, din cate stiu, inca nu se aplica noul cod. edit: Si termenul de "foloase necuvenite" inteleg ca nici el nu mai apare in noul cod, dar ca se referea tot la functionari publici, si era legat de banii primiti dupa ce isi face treaba.

Deci la medic nu putem vorbi de mita (si nici de foloase necuvenite) ? Spaga este un sinonim al mitei. Putem vorbi cel mult de ciubuc/bacsis :) Chiar daca e unul de 1000 euro cerut inainte de operatie. Si asta nu se incadreaza cf codului penal la mita ci cel mult cf codului fiscal la bani nedeclarati. Pedeapsa probabil e o amenda ca nu ti-ai platit impozitul. Daca stie altcineva altceva sunt si eu curioasa, eu atat am gasit. edit: Poate legea pacientului sa interzica banii dati in timpul sau inaintea actului medical.

Cazurile alea cu flagrant la medici pe care le-am mai vazut la tv erau, din cate imi amintesc, pt pensionari medicale, concedii medicale si alte acte d-astea, si incadrarea cred ca se facea la fals in acte. edit: am gasit si cateva de "foloase necuvenite".

Iar prin legea pacientului, banii primiti dupa ar fi legali, cu paranteza aia pe care am facut-o mai sus (cum ii declari, dar de fapt cum declara ospatarul bacsisul ?).

In ce tara traim, ce legi are :(

Deci are dreptate trident, titlul topicului este gresit. Ar trebui sa fie de ce iau ciubuc sau bacsis :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Fri Aug 27, 2010 6:05 pm

dexter65 wrote:e interzisa si sub forma de recompensa sau doar in cazul in care se pretind bani?


Prin spaga eu inteleg banii pe care ti-i da cineva ca sa faci ceva ce tu nu ar trebui sa faci.
"Chestia" despre care se vorbeste in acest topic nu se poate numi spaga din moment ce medicul primeste lunar un salariu ptr. ceea ce face. => Banii primiti de la pacient nu sunt spaga.
Am putea sa ii denumim mai bine..."cadou" sau "atentie".
Nu cred ca atunci cand nu impui dar primesti acei bani este ilegal.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: De ce iau spaga?

Postby dexter65 » Fri Aug 27, 2010 6:14 pm

ai vazut ce multa incredere aveam eu in tine, incepusem sa ma cred prost. fa si tu afirmatii documentate, pls, ca ma descurajezi.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Fri Aug 27, 2010 6:55 pm

bai toti ati luat spaga.
ganditi'va mai bine si recunoasteti in gand.
nu neaparat pe forum.

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby mariac81 » Fri Aug 27, 2010 10:11 pm

dexter65 wrote: daca maine s-ar interzice spaga, s-ar creste contributia la asigurare si odata cu ea salariul la un nivel acceptabil, s-ar introduce niste servicii speciale cu pachete de baza de servicii medicale ptr defavorizati si pensionari care nu-si permit o asigurare normala eu cred ca lucrurile ar sta altfel..



romantismul nu moare niciodata

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Fri Aug 27, 2010 11:09 pm

mai, discutiile cu romanii ma cam irita... funny este ca si strainii au niste certitudini despre noi care numai ok nu suna :lol:

Krisler12 wrote:Nu cred ca atunci cand nu impui dar primesti acei bani este ilegal.


ei da, nu pot sa cred :D
este ilegal si sa indemni pe cineva sa dea ceva :)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Fri Aug 27, 2010 11:44 pm

trident wrote:ei da, nu pot sa cred :D
este ilegal si sa indemni pe cineva sa dea ceva :)

e ca si cand ai indemna pe cineva sa te pupe si aia nu vrea. e viol. e exact acelasi lucru :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Fri Aug 27, 2010 11:53 pm

nu e acelasi lucru. citeste legea cu spaga

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Calico » Sun Aug 29, 2010 7:15 pm

Topicul asta nu e doar pentru cei care iau spaga, pentru ca in poll exista si optiunea "nu iau spaga".

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Sun Aug 29, 2010 7:48 pm

Cum stam noi sa gasim ce-a vrut sa zica poetul.
AI dreptate, eu zic ca este in principal pt cei care nu iau spg

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby alina_ok » Sun Aug 29, 2010 11:16 pm

totusi spuneti-mi si mie cum se iese din situatia aia jenanta in care pur si simplu apartinatorul te inghesuie si iti indeasa bani in buzunar pentru ca ai tinut mana unei paciente in coma ca sa i se ia sange pentru analize? eu am pus banii sub cot la pacienta. m-am simtit aiurea rau de tot. poate femeia aia moare si chiar nu am ajutat-o cu nimic. a mai fost o faza idioata cu un pacient, in stop cardio-respirator, au venit apartinatorii si au inceput sa indese bani prin buzunare, desi li s-a spus destul de clar ca nu se mai poate face nimic pentru ca era neresuscitabil. am facut acelasi gest, am pus banii sub mana pacientului, dar m-au vazut rudele si au sarit pe mine si iar am luat-o de la capat. pana la urma am plecat cu ”spaga”, ce era sa fac? si acum inca ma simt aiurea pentru asta. de ce au oamenii astfel de tendinte? cred ca se schimba ceva daca arunca cu bani aiurea? eu nu am intalnit inca nici un doctor care sa se afle in fata unei situatii grave si care sa stea cu mainile in san sa astepte recompensa anticipat. nu cred ca in momentul ala daca vin apartinatorii si vara bani in buzunare se schimba soarta pacientului.
khabi kushi khabie gham...

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Sun Aug 29, 2010 11:25 pm

alina_ok wrote:totusi spuneti-mi si mie cum se iese din situatia aia jenanta in care pur si simplu apartinatorul te inghesuie si iti indeasa bani in buzunar pentru ca ai tinut mana unei paciente in coma ca sa i se ia sange pentru analize? eu am pus banii sub cot la pacienta. m-am simtit aiurea rau de tot. poate femeia aia moare si chiar nu am ajutat-o cu nimic. a mai fost o faza idioata cu un pacient, in stop cardio-respirator, au venit apartinatorii si au inceput sa indese bani prin buzunare, desi li s-a spus destul de clar ca nu se mai poate face nimic pentru ca era neresuscitabil. am facut acelasi gest, am pus banii sub mana pacientului, dar m-au vazut rudele si au sarit pe mine si iar am luat-o de la capat. pana la urma am plecat cu ”spaga”, ce era sa fac? si acum inca ma simt aiurea pentru asta. de ce au oamenii astfel de tendinte? cred ca se schimba ceva daca arunca cu bani aiurea? eu nu am intalnit inca nici un doctor care sa se afle in fata unei situatii grave si care sa stea cu mainile in san sa astepte recompensa anticipat. nu cred ca in momentul ala daca vin apartinatorii si vara bani in buzunare se schimba soarta pacientului.


Iei si taci ! Simplu !
Decat sa faci un teatru de doua parale in care sa va impingeti banii unu la altul si eventual sa va mai si alergati (pe holuri, cum zic unii, eu cred ca cel mult doar in cabinet), nu mai bine ii iei, zici multumesc si cu asta basta ?
Am uitat: inainte de ai lua sa le explici clar situatia si ca nu este nevoie sa iti dea ceva, insa daca tot iti da faci ca mai sus.
Apropo, unde "se castiga" asa de bine ?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 30, 2010 1:19 am

pai sa incalci elgea si principiile si tot, doar ca sa nu faci o "scena"?!

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Mon Aug 30, 2010 1:42 am

trident wrote:pai sa incalci elgea si principiile si tot, doar ca sa nu faci o "scena"?!

e complicat, trebuie sa facem o banderola pe care sa le-o punem medicilor la umar.
ceva scris cu rosu, eu sunt medic, nu iau spaga.

oare ar prinde?

ps: banuiesc ca au mai fost intentii d-astea inovatoare, oare puse in practica, au vreun efect?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 30, 2010 2:04 am

sau mai bine sa creasca salariile, dar sa nu intervenim cu amanunte in discutie.

aia cu banderoal e aiurea, ce sa fac, sa vina un mos lana mine sa isi puna ochemlarii sa citeasca?

suna airuea

sa se declare banii la intrarea si iesirea din post! :peace:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Calico » Mon Aug 30, 2010 8:13 am

alina ok wrote:totusi spuneti-mi si mie cum se iese din situatia aia jenanta in care pur si simplu apartinatorul te inghesuie si iti indeasa bani in buzunar pentru ca ai tinut mana unei paciente in coma ca sa i se ia sange pentru analize? eu am pus banii sub cot la pacienta. m-am simtit aiurea rau de tot. poate femeia aia moare si chiar nu am ajutat-o cu nimic. a mai fost o faza idioata cu un pacient, in stop cardio-respirator, au venit apartinatorii si au inceput sa indese bani prin buzunare, desi li s-a spus destul de clar ca nu se mai poate face nimic pentru ca era neresuscitabil. am facut acelasi gest, am pus banii sub mana pacientului, dar m-au vazut rudele si au sarit pe mine si iar am luat-o de la capat. pana la urma am plecat cu ”spaga”, ce era sa fac? si acum inca ma simt aiurea pentru asta. de ce au oamenii astfel de tendinte? cred ca se schimba ceva daca arunca cu bani aiurea? eu nu am intalnit inca nici un doctor care sa se afle in fata unei situatii grave si care sa stea cu mainile in san sa astepte recompensa anticipat. nu cred ca in momentul ala daca vin apartinatorii si vara bani in buzunare se schimba soarta pacientului.

In general oamenii sunt disperati cand le moare cineva drag, poate si tu ai face la fel.
E un comportament normal. Nimeni nu da cu adevarat din recunostinta, ci pentru ca se asteapta sa te porti mai bine cu pacientul daca dai. Si da, chiar sa salvezi un pacient pe moarte. In momentul in care exista atatia medici care stramba din nas pana nu primesc plicul si spun ca nu au locuri de internat sau ca nu se poate opera azi, de unde sa stie omul ca nu e doar o tactica de-a medicului de a-i mai stoarce niste bani? N-ai vazut cazuri in care, in mod misterios s-a gasit un loc de internare dupa ce a aparut plicul, desi doctorul ii spusese initial ca nu se poate?

Deci comportamentul e normal. Nu poti face sa dispara, pentru asta ar insemna sa nu mai ia nimeni spaga, dar ce poti face tu e sa nu iei niciodata spaga, ca sa fii consecventa (nu doar cand pacientul e pe moarte) si sa-i ameninti cu politia in momentul in care insista. Stiu o doctorita specialist care facea asta si in momentul in care le amintea ca e un delict (pe un ton ridicat), oamenii renuntau. Poate o facea doar fata de noi, dar metoda functiona.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Mon Aug 30, 2010 4:10 pm

holliday, aia cu banderolele scrise e aiurea. Poate o campanie de presa si sa stie toata lumea ce inseamna banderola de o anumita culoare. Dar a incercat un ong sau un ziar sa face ceva de genul, sa puna afise prin spitale cu "in aceasta unitate nu primim spaga" sau ceva de genul. Si ziceau ca unii au fost de acord, altii au fost de acord dar a doua zi erau toate afisele rupte, altii n-au fost deloc de acord si chiar s-au enervat.. :D

Cum privesc niste ne-medici problema spagii http://forum.desprecopii.com/forum/topi ... _ID=155224
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 30, 2010 5:24 pm

trident wrote:aia cu banderoal e aiurea,

apoi altcineva:
b3 wrote:holliday, aia cu banderolele scrise e aiurea


mai nu inteleg, voi sunteti de acord ca un chirurg sa aiba 15 milioane pe luna?
eu nu.

dupa ce se rezolva pb salariilor sigur ca aia cu s[paga devine de porc. dar pana atunci...

exista o vorba care spune "siguranta salvatorului". daca nu ar manca medicul ala calumea, daca s-ar agata de o bara infecta de troleu cu mana aia cu care coase lu ala matele si se uita in abdomen, daca ar face 5 pene la vechea dacie in drum spre spital, nu cred ca ar mai avea cine sa salveze pe cineva si asa mai deprate

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Mon Aug 30, 2010 5:31 pm

n-ai observat "scrise" si ca am continuat ideea. e aiurea sa fie scrise, are sens sa fie o banderola cu semnificatie cunoscuta, eu asta ziceam. dar oricum, daca are cineva aproximativ aceeasi opinie/idee cu tine nu mai are voie s-o scrie, sau cum ?

care chirurg are 15 mil salariul ? discutam de specialisti, da ? 1400-1900 e baza + 15% + 50% sporuri, + garzi. Dar da, oricum este putin pentru cat munceste si ce responsabilitate are, cu asta sunt de acord.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 30, 2010 5:34 pm

nu am spus ca nu are voie. ba chiar este recomandat. m-a amuzat ac ai preluat mot-a mot, hai recunoaste ca e amuzant. in scurt timp o s preiei si semnatura "trident"- ma intrebasesi de ce am spus ceva despre originalitate acum cateva zile.


bine, 20 de milioane, 25 de milioane :D
sau daca vrei: mai putin decat un MF?
sa concesioneze domle salile de chir ca la MF.
parerea mea.
si atunci va fi nu-i asa, CORECT! (fiecare castiga cat merita, nu vor mai fi spagi etc etc etc)
si o sa poata si chirurgul sa abereze chestia aia cu "domle am venit mic, ca am de platit o asistenta si gazele")

nu iti iei din ei o envasta, un copil si o masina care sa te duca la serviciu din douaj de milioane, nu-i asa?! dar ce conteaza, e opb noastra? nu, domle, e a lor, a chirugilor.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Mon Aug 30, 2010 5:38 pm

pai am zis ca nu e deloc ok, mai ales ca vorbim de oameni de minim 30 de ani, dar nu e nici 15 milioane.

mie mi se pare mai stupid ca basescu si videanu zic luati-va al doilea job, dupa care cseke zice ori la stat ori la privat. evident, toti am dat la medicina cu gandul sa fim dimineata medici iar dupa-amiaza taximetristi, operatori la call centre, chiar repi, de ce nu ?

n-a fost mot a mot, tocmai ti-am zis ca altul era sensul. "aiurea" e un cuv des folosit, sau preferai "nu este o idee chiar stralucita" ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 30, 2010 5:45 pm

ai luat fix 5 cuvinte in aceeasi ordine, zau. da ma, nu le-am inventat eu, dar ma termin de ras cum au incoltit la tine acolo fix vorbele mele :D inception de-a binelea
daca vrei iti scriu eu posturile, le dau pe PM si tu doar le postezi :wink:


se zice minimum, dina celeasi motive ca si data trecuta.


ai dreptate, este stupid.; nu cunosc niciun medic care sa faca taximetrie totusi, desi cunosc care au cochetat cu ideea.
repi nu pot fi medicii, s0a mai dxcutat.
dar da, se contrazic aia de n-au treaba. trist, dar asta este.
desi daca e sa te amuzi, ai de ce :) depinde de firea fiecaruia,

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby pc7 » Mon Aug 30, 2010 8:46 pm

s-a mai discutat ca repii nu pot fi medici, da aasta nu inseamna ca nici nu sunt
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 30, 2010 9:09 pm

dar cu declararea monetarului la intrarea si iesirea din post? nu e o solutie?

aia cu banderola e aiurea :D daca o uiti vreodata, ala esti, iti face lumea poze, etc etc etc.

nu mi se pare corect.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby holliday » Wed Sep 01, 2010 8:27 am

de ce iau aia spaga? pentru ca nu's vazuti.
sa puna camere video peste tot!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: De ce iau spaga?

Postby cog1983 » Wed Sep 01, 2010 10:53 am

alina_ok wrote:totusi spuneti-mi si mie cum se iese din situatia aia jenanta in care pur si simplu apartinatorul te inghesuie si iti indeasa bani in buzunar pentru ca ai tinut mana unei paciente in coma ca sa i se ia sange pentru analize? eu am pus banii sub cot la pacienta. m-am simtit aiurea rau de tot. poate femeia aia moare si chiar nu am ajutat-o cu nimic. a mai fost o faza idioata cu un pacient, in stop cardio-respirator, au venit apartinatorii si au inceput sa indese bani prin buzunare, desi li s-a spus destul de clar ca nu se mai poate face nimic pentru ca era neresuscitabil. am facut acelasi gest, am pus banii sub mana pacientului, dar m-au vazut rudele si au sarit pe mine si iar am luat-o de la capat. pana la urma am plecat cu ”spaga”, ce era sa fac? si acum inca ma simt aiurea pentru asta. de ce au oamenii astfel de tendinte? cred ca se schimba ceva daca arunca cu bani aiurea? eu nu am intalnit inca nici un doctor care sa se afle in fata unei situatii grave si care sa stea cu mainile in san sa astepte recompensa anticipat. nu cred ca in momentul ala daca vin apartinatorii si vara bani in buzunare se schimba soarta pacientului.

Simplu! Ii ameninti ca vei chema politia daca insista. La treaba asta renunta chiar si cel mai indarjit apartinator Daca mai sunt si camere de supraveghere in sectie i le arati si ii spui sa zambeasca la ele in timp ce iti da plicul ca apoi il gasesc cei de la politie pe acasa... :mrgreen:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests