De ce iau spaga?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale

De ce iau spaga?

Simplu. Pt ca mi se da
30
18%
Simplu. Pt ca am salariul f mic
47
28%
Simplu. Pt ca asa fac si ceilalti
2
1%
Complicat. Incerc sa nu iau
45
27%
Simplu. EU NU IAU SPAGA
44
26%
 
Total votes: 168

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Mon Aug 16, 2010 9:27 am

Au fost destui pacienti care au oferit. Atunci mi-am dat seama ca nu e cum spun romanii nostri la TV, ca dau "spaga" ca sa nu moara, ci e un act relativ reflex care vine dintr-un obicei vechi, din apreciere sau din mila.
O batranica foarte draguta, mica de 1,5 m si cu o tumora renala cat o minge de handbal a fugit (da, fugit, sau na, alergat) dupa mine pe coridor ca sa imi dea o pereche de tanga drept multumire pt. ca i-am facut foaia si am fost draguta.
Alta batranica a incercat sa imi dea cateva zile la rand bani. Era venita din Ungaria, cand ii faceam foaia mi-a bagat 5 lei in buzunar, am facut un mic circ de vreo 3 minute in care eu spuneam ca nu imi trebuie si ea mi-i baga la loc. Bine, am stat cu ei acolo si la sf. i-am pus pe noptiera si am plecat. A doua zi iar mi-a dat 5 lei, am intrebat-o "vreti sa va cumpar iaurt?" a spus ca nu , ca sunt pt. mine. evident i-am dat inapoi. S-a repetat faza, dar mi-a dat bani sa-i cumpar iaurt si a vrut sa tin restul. evident nu l-am tinut.
Cel mai fain a fost la urgente, cand m-am dus cu un scaun cu rotile dupa o batranica imobilizata (cizma scurta, dar nu se putea tara cu ea ), era fiul ei cu ea (amandoi de prin Oltenia veniti ). am stat cel putin jumatate de ora (si nu exagerez) timp in care fiul ei incerca sa ma convinga sa iau ceva bani ca am fost atat de draguta A zis ca imi aduce o cutie de ciocolata, sa imi ia un suc sau ceva. I-am pus sa aprinda o lumanare pt. mine ca sa ma ajute Dumnezeu si e destul.
Cel mai mult am primit 100 ron pt. ca l-am dus pe nashul unui asistent dintr-o cladire in alta. Nici nu am stius ca omul mi-a pus banii in mana, ca m-a luat de mana si a spus
"un buchet de flori pt. dumneavoastra" , stiu ca ma uitam la el si ma intrebam daca e nebun, ca n-avea flori la el. Am inceput sa-i explic si lui ca n-am nevoie, ca nu-mi trebe, ca l-am dus pana acolo, ca sunt studenta, ca il stiu pe asistentul respectiv, dar pana cand a ajuns in fata medicului nu mi-a dat drimul la mana.
Am mai primit 50 de lei, dar nu direct ci prin altcineva. Venise un baiat din Arad cu fractura de tibie, eu cu ortopedul si inca o colega ne-am ocupat de el si la sf. zilei, dupa ce a plecat mi-a dat ortopedul 50 de lei , ca stia ca nu-i acceptam de la bunica baiatului.
A, altadata un barbat a venit cu o plaga taiata pe gamba, i-a cam fost frica la inceput cand m-am apucat sa il suturez, ca stia ca sunt studenta dar a fost ok pana la urma. A vrut sa imi dea 50 de lei, i-am spus ca nu, ca eu nu iau si nu-mi trebe, am si plecat din sala respectiva si el mi-a lasat banii pe targa si a plecat.

Deci nu, benevol nu iau, dar daca pacientul lasa banii la altcineva mi se pare normal sa ii iau eu si nu colegul.
De obicei cand vad ca scoate cineva bani metoda este sa imi pun mainile pe buzunare, sa dau din cap si sa spun ca nu vreau, iar daca asta nu ii convinge plec din sala si revin la iesire daca mai trebuie sa ii spun ceva.

La gineco am ajutat o fata sa nasca (eram pe post de psiholog), eu si inca 2 colege, sotul ei a vrut sa ne dea 20 de euro, nu am acceptat, ne-am dus in vizita la ea si ne-a dat 3 Milka mari. dar noi i-am cumparat haine bebelui asa ca i-am intrecut la "atentii".



Aveam un coleg care facuse o pasiune din a duce pacientii cu scaunul cu rotile la raze, nu am inteles de ce vroia sa faca asa ceva in loc sa puna gipsuri, sa conulte, sa reduca fracturi. Am aflat dupa aceea ca primea 10 ei de la unii pacienti.
Trist, nu?
Am auzit ca atunci cand ti se ofera si nu vrei trebuie sa ii spui pacientului asta pe un ton mai ridicat , sa nu te jigneasca cu astfel de gesturi. Eu cred ca daca ii spun asta se duce naibii toata mini relatia medic/student-pacient, deci nu sunt adepta.
Nu vad nimic rau in a accepta dupa ce e totul gata atata yimp cat tratezi la fel un pacient care da cu unul care nu da si nu conditionezi cu nimic actul medical sau comportamentul tau ca medic. Ca sunt unii care pana sa le dai sunt morocanosi si dupa ce le dai sunt numai un zambet. Asta mi se pare penibil.



P.S: de fapt cea mai mare atentie a fost de 100 de euro , am primit-o de la bunica-miu pt. ca am fost in operatie si dr evident nu a luat banii :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 11:41 am

vai vai ce dragut, spagute mici, bombonele, ciocolata, vai ce amuzat , tanga.

sunt sigur ca despre asta este vorba in topic.
vai-vai ce dragutei suntem noi si ce pacate mici0-micute avem, hihihi

si cred ca la asta se refera si pacientii si intreaba societate cand urla ca se da spaga la dr.
bai, da, ce fug pacientii dupa noi, dar vai-vai cum sa ii refuzam, ne-am face pacat,





pana mea de imaculati!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Mon Aug 16, 2010 11:52 am

Ioio wrote:Au fost destui pacienti care au oferit. Atunci mi-am dat seama ca nu e cum spun romanii nostri la TV, ca dau "spaga" ca sa nu moara, ci e un act relativ reflex care vine dintr-un obicei vechi, din apreciere sau din mila.


Păi parcă erai studentă. Ce fel de concluzii poți să tragi din asta? Eu când eram student, făceam practica la infecțioase (mi-a plăcut, nuș de ce), un pacient a făcut apendicită. Transferul la chirurgie l-a terorizat: nu era "pregătit" pentru operație. Să te operezi fără să dai ciubuc (sau măcar să dai de înțeles că îl dai după aia) este pentru mulți un gest nebunesc.
Oricum, dacă aprecierea poate juca un rol (secundar) în șpaga pe care un personaj accesoriu (student, rezident) o primește, mila - niciodată. E riscant să nu dai peste tot șpagă, de la infirmier la chirurg: oricum ești la mila și ordinele lor, atâta timp cât ești în pijama în regatul lor.

Nu vad nimic rau in a accepta dupa ce e totul gata atata yimp cat tratezi la fel un pacient care da cu unul care nu da si nu conditionezi cu nimic actul medical sau comportamentul tau ca medic.

Asta e o veche prejudecată, falsă de altfel. Conționare e tot timpul, pentru că pacientul se simte obligat din start: există o presiune socială implicită. Chiar dacă tu te porți la fel indiferent de șpagă, pacientul nu are cum să știe asta, dacă nu i-o explici. Șpaga post factum e același lucru, pentru că în majoritatea cazurilor trebuie să vii și la control, și chiar dacă nu, este un obol pe care erai așteptat să-l dai, deci iar presiune socială. Singura soluție e să previi pacientul de la început, chiar dinaintea începerii relației terapeutice, că șpaga nu e binevenită. Eu ajunsesem să le zic, o dată cu semnarea consimțământului informat de internare, că dacă vreodată îmi oferă vreo "atenție", relațiile dintre noi se vor deteriora.

Oricum, e o naivitate uriașă să crezi că vreodată pacientul îți dă bani din recunoștință.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Mon Aug 16, 2010 12:02 pm

Ba, Vlade, tin sa te contrazic. Au fost atatia care au vrut sa imi dea desi stiau ca nu vor mai avea de-a face cu mine vreodata, si au vrut tocmai pt. ca m-am purtat frumos si i-am ajutat. Alte motive nu existau.
Si am vazut destui pacienti care veneau si plecau fara sa dea vreun ban, totul a fost ok, medicii s-au purtat la fel cu toti, deci se poate.
Doar ca la noi povestile din gura in gura sunt mai importante pt. ca dupa cum vedem si pe forumuri, mai repede te increzi in ce spune un necunoscut bucatar decat ce iti spune medicul.
Si asta din cauza:
-medicilor tampiti din sistem
-apartinatorilor care se cred medici (tocmai am citit afirmatia unui barbat cum ca nevasta-sa a stat intr-o camera " pe care o si numesc aia camera de travaliu" sa "se chinuie acolo" pt. ca " nua dat bani " :allright: mareata concluzia).
-mass mediei care face articole de tot rahatul
-sistemului nostru tampit in care medicul isi petrece 3/4 din timp scriind.



trident, care-i baiul , tu iei bani ?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 12:15 pm

vlad s. wrote:Singura soluție e să previi pacientul de la început, chiar dinaintea începerii relației terapeutice, că șpaga nu e binevenită.


"-BUna ziua, D-na dr!
-BUna ziua, doamna pacient. Sa stiti ca nu trebuie sa va simtiti sa imi dati spaga :wink: .
-...?!"


Nu, eu nu iau si nu am luat bani, fie si din simplul fapt ca nu ma fac banii aia pe mine. ciudat, eu consider ca nu au pacientii bani indeajuns pt cat de bine ii tratez eu, asa ca nu iau mai putin decat merit, iar cat merit, iarasi, nu iau ca nimeni nu are.
ciocolata si din astea le-am privit intotdeauna in scarba, desi recunosc ca nu prea am inspirat asa ceva de multe ori, mai degraba bani. pe care repet ca nu i-am luat.

recunosc insa ca imi fac de o MIE DE ORI mai multa scarba cei care iau o cafea, o ciocolata, un mar sau ce mai ziceti voi pe aici (nu ma refer la nimeni in particular, etc). cat da jos sa ajungi?? da pe bune, ce justificari, ce filozofii, cum sa iei ma un mar sau o cafea?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Mon Aug 16, 2010 12:20 pm

trident wrote:vai vai ce dragut, spagute mici, bombonele, ciocolata, vai ce amuzat , tanga.

sunt sigur ca despre asta este vorba in topic.
vai-vai ce dragutei suntem noi si ce pacate mici0-micute avem, hihihi

si cred ca la asta se refera si pacientii si intreaba societate cand urla ca se da spaga la dr.
bai, da, ce fug pacientii dupa noi, dar vai-vai cum sa ii refuzam, ne-am face pacat,





pana mea de imaculati!


Nu sunt de acord cu forma, dar în fond, trident has a point.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Mon Aug 16, 2010 12:22 pm

trident wrote:-...?!


Cred că e relația cu un pacient conține și un contract, cu termeni și condiții, chiar dacă nu e scris și autentificat. E bine ca termenii contractului să fie clar stabiliți de la început. Ce e rău sau de neînțeles în asta?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 12:26 pm

dar chiar nu avem pe nimeni care sa ne spuna cum si-a cusut un buzunar in plus la halat? :)


nu e rau, asa, in principiu. doar ca nu e asa simplu sa stabilesti niste termeni de la inceput, motiv pt care nu e nici eficient - la timp ma refer, preferabil sa spui "nu doar in cazul in care ti se ofera. asa, preventiv, suna a apropos subtil. si parerea mea este ca te faci si de ccao. si frate esti acolo sa il faci pe ala bine nu sa dai explicatii pentru confratii tai spagari si posibila imagine pe care o are ala despre sistem.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 12:32 pm

adica nici cu excesul de zel nu sunt de acord. daca nu stii sa fii categoric cu pacientul si asa, preventiv, simti nevoia de zeci de mii de explicatii ca sa eviti un moment altfel super simplu pt o voce categorica, .... atunci ce pana mea de relatie medic-pacient mai ai, cum ii explici celalalte, si cu cate si cate precautii , etc etc??

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Mon Aug 16, 2010 1:41 pm

trident wrote:adica nici cu excesul de zel nu sunt de acord. daca nu stii sa fii categoric cu pacientul si asa, preventiv, simti nevoia de zeci de mii de explicatii ca sa eviti un moment altfel super simplu pt o voce categorica, .... atunci ce pana mea de relatie medic-pacient mai ai, cum ii explici celalalte, si cu cate si cate precautii , etc etc??

1. Pe ce specializare esti medic ?
2. Lucrezi in spital ?
3. Completarea ti-o dau dupa ce raspunzi. :D

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Mon Aug 16, 2010 1:47 pm

Sa spunem ca lucrati ca medic undeva unde toti colegii dvs. iau, pardon ! , IMPUN spaga.
Voi ce ati face in acest caz ? Veti lua/impune si voi spaga sau nu va veti pata demnitatea ?

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby keroseneSS » Mon Aug 16, 2010 3:18 pm

nu ati invatat nimic de la "batranii" de langa voi
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Mon Aug 16, 2010 4:47 pm

Krisler12 wrote:Sa spunem ca lucrati ca medic undeva unde toti colegii dvs. iau, pardon ! , IMPUN spaga.
Voi ce ati face in acest caz ? Veti lua/impune si voi spaga sau nu va veti pata demnitatea ?

esti suspect de curios
qpepsi.gif

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby VoxEgo » Mon Aug 16, 2010 5:10 pm

marmotul wrote:
Krisler12 wrote:Sa spunem ca lucrati ca medic undeva unde toti colegii dvs. iau, pardon ! , IMPUN spaga.
Voi ce ati face in acest caz ? Veti lua/impune si voi spaga sau nu va veti pata demnitatea ?

esti suspect de curios


El este in general suspect
the Earth is flat

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Mon Aug 16, 2010 5:17 pm

E posibil ca unii să fie interesați despre unde se poate lua mai mult ciubuc, tehinci de luat ciubuc, cum să amplifici ciubucul, etc, și nu găsesc deloc pe imed ce caută, fiindcă toată lumea e supercorectă și nu a luat decât garofițe de la bătrânici haioase care din simpatie și recunoștință, mă-nțelegi, dau mici atenții la micii doctori, ca toată lumea să aibă zâmbetul pe buze and the world be a better place.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 5:21 pm

..cum sa amplifici ciubucul, cum sa indoi ciubucul, cum sa ciufulesti ciubucul etc

crasilar daca vrei bani fa-te tata MF, sau daca tii tu neaparat sa fii medic, fa-te oftalmolog. acolo bani.
sunt foarte multe alte meserii in care faci bani buni, de ce sa faci medicina daca nu iti sta capul DOAR la asta?
plus ca in afara se plateste bine, in primii ani cel putin.
efectiv nu ai de ce sa iei spaga.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Mon Aug 16, 2010 5:47 pm

trident wrote:..cum sa amplifici ciubucul, cum sa indoi ciubucul, cum sa ciufulesti ciubucul etc

crasilar daca vrei bani fa-te tata MF, sau daca tii tu neaparat sa fii medic, fa-te oftalmolog. acolo bani.
sunt foarte multe alte meserii in care faci bani buni, de ce sa faci medicina daca nu iti sta capul DOAR la asta?
plus ca in afara se plateste bine, in primii ani cel putin.
efectiv nu ai de ce sa iei spaga.


Ce e ala MF ?

Dupa cum am zis: eu nu vreau sa primesc nici un fel de spaga de la nimeni. Vreau sa fiu asa cum sunt majoritatea de pe imed: IMACULATI ! Mai mult chiar, daca o sa vrea cineva sa imi dea spaga ii zic ca nu am nevoie de chilotii lor sau de flori sau ce a mai primit lumea de pe imed. :D
Eu vreau doar asa sa ma interesez care sunt specializarile astea unde se dau spagi (si sa ne concentram un pic asupra lor, cat si a spagilor) cat mai mari ca sa stiu sa ma feresc de ele. Mai bine sa previi decat sa tratezi ! Nu ? :D

Apropo, cred ca am mai zis, nu stiu sigur, NU imi place si nu vreau sa fiu oftalmolog. Mai ales ca am si riscul spagii ! :lol:

PS: Te feresti sa raspunzi la intrebari ? :D
Te intreb ptr. ca nu imi pot imagina un medic care sa nu fi primit vreodata ceva de la cineva.
Pur si simplu, NU EXISTA !

Doar medicii legisti cred ca nu au primt ceva vreodata, sau anatomopatologii. Motivul: pacientii nu prea misca... as spune ca sunt chiar nesimtiti. :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 5:58 pm

nu ma, oftalmologul face bani multi si curati, fara spaga.
nu raspund la intebari cu caracter dintr-asta personal. ba craisler ce sa spun, odata am primit si eu un senvis, dar mi s-a parut asa de imoral ca m-am simtit asa prost la principiu si l-am dat inapoi, desi era cu sunca. oricum nu e nimic de zis despre asta, daca primeam o tanga macar aveam cu ce ma lauda.

nu va maculati mai cu bani sau ceva. puteti -daca vreti bani- merge mai la vest si puteti lucra in franta 10 ore pe zi pentru o mie de euro.


referitor la ce intrebati voi (fara caract personal) daca pe o sectie toti iau spaga puteti face asa:
cand pacientul intinde banul, sa spui cu voce puternica mai ales daca este si dr X pe acolo: "nu, te rog sa ii dai doctorului ...X-escu, el primeste".
pacientul va ezita, dar tu il iei de mana si il tragi catre X: "nu, nu, nu te rusina baga-i acolo in buzunar, ia uite ce buzunar mare are", chestii d-astea.
daca X refuza spui: "ce s-a intamplat distins dr X, banii pacientului meu ce au, nu sunt buni pt tine?"

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby Bogdan_DD » Mon Aug 16, 2010 6:04 pm

Krisler12 wrote:Doar medicii legisti cred ca nu au primt ceva vreodata, sau anatomopatologii. Motivul: pacientii nu prea misca... as spune ca sunt chiar nesimtiti. :D


De fapt e cea mai banoasa in .ro, inca din rezidentiat. Si doar 25-40% din timp e cu morti. Cel mai bine termini facultatea si te lamuresti exact ce si cum inclusiv din punctele de vedere non-medicale.

Si mai mult de atat, crezi ca unul care o duce ok indiferent cum (ca in ro din spagi si specialitate ravnita, ca in afara si pune bani si revine in tara cu nu stiu combinatie, ca in afara si nu stiu ce oferte/oportunitati a prins sau si-a facut) iti va zice tie public reteta succesului? Declaratie de avere on-line? Daca are succes la un interviu si negociaza un salariu peste medie iti va zice tie cum a reusit?

In general oamenii care au ajuns intr-un punct in care nu se plang de aproape nimic (si evident muncesc mult ca doar banul nu vine stand acasa) baga 1-2 posturi gen "am citit, m-am informat, acum fac asta" si atat. Restul e confidential.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 6:14 pm

Bogdan_DD wrote:oamenii care au ajuns intr-un punct in care nu se plang de aproape nimic (si evident muncesc mult ca doar banul nu vine stand acasa) baga 1-2 posturi gen "am citit, m-am informat, acum fac asta" si atat. Restul e confidential.


definitia sclavului. bien zis "nu se plang de aproape nimic" :)

este foarte rau cu spaa in Ro, ca daca perpetuati chestia asta nu ajunge tara asta nicaeri, tu iei de la ala, ala ia de la X car e functionar , tu ii dai lui X, si tot asa.
din cauza voastra tara asta este asa cum e.

la legala cica e super spaga sa scoti niste certificate sau sa le masluiasca. sau sa dea mortul acasa mai repede etc.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby soricel » Mon Aug 16, 2010 6:28 pm

Krisler12 wrote:[Te intreb ptr. ca nu imi pot imagina un medic care sa nu fi primit vreodata ceva de la cineva.
Pur si simplu, NU EXISTA !

cu riscul de a-mi lua ban, esti un mare dobitoc, si un cretin ratacit te miri din ce orgoliu patologic prin medicina. mai sunt ca tine, stai lnistit. doar ca unii si-au pus pielea pe bat pe tema asta, asa ca stai sa-ti creasca mustata pana sa vorbesti, dragutule.

warning

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby Bogdan_DD » Mon Aug 16, 2010 7:10 pm

@trident. "aproape"-le ala nu se referea la bani. Lipsuri are oricine si pot fi de multe feluri, stii cum e. Si cu morcovu' si cu sufletu-n rai nu se poate.

Pe de alta parte ma distreaza afirmatiile categorice tip: eu nu voi minti/trece pe rosu/insela/lua spaga/pleca din tara/sta/casatori/bungee jumping etc. Era o vorba apropo de inteligenti, care au indoieli, iar alta categorie are certitudini. De parca ai cunoaste ce-ti rezerva viata si prin ce situatii vei trece peste 5-10-15 ani. Sau daca naste pretena in masina spre spital cu toate principiile tale si strada goala stai la toate semafoarele.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Mon Aug 16, 2010 7:42 pm

vlad s. wrote:Oricum, e o naivitate uriașă să crezi că vreodată pacientul îți dă bani din recunoștință.


Hai, serios ?! EU am dat ciocolata si flori si un animal de plus ( :) ) unor medici / functionari / profi din recunostinta si nimic mai mult, dupa ce am terminat interactiunea cu ei. Nu i-am mai vazut niciodata dupa. Nu au facut nimic deosebit (in sensul de ilegal, sa ma fi ajutat din cale afara), pur si simplu mi-a placut ca au fost corecti, binevoitori, mi-au raspuns la intrebari etc., dupa caz. Asa am vrut eu, sa le multumesc ca sunt oameni normali in societatea asta anormala in care traim si nimic mai mult. Au fost mai multi de felul asta, doar la vreo 4-5 le-am dat ceva, n-as sti sa zic exact de ce unora da si unora nu, nici nu conteaza. Sunt sigura ca nu-s singura care gandeste asa. Unii dau mici cadouri (sau chiar bani, daca se gandesc ca nu mananci flori sau esti diabetic :) ) pur si simplu din recunostinta.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby VoxEgo » Mon Aug 16, 2010 7:46 pm

b3 wrote:
vlad s. wrote:Oricum, e o naivitate uriașă să crezi că vreodată pacientul îți dă bani din recunoștință.


Hai, serios ?! EU am dat ciocolata si flori si un animal de plus ( :) ) unor medici / functionari / profi din recunostinta si nimic mai mult, dupa ce am terminat interactiunea cu ei. Nu i-am mai vazut niciodata dupa. Nu au facut nimic deosebit (in sensul de ilegal, sa ma fi ajutat din cale afara), pur si simplu mi-a placut ca au fost corecti, binevoitori, mi-au raspuns la intrebari etc., dupa caz. Asa am vrut eu, sa le multumesc ca sunt oameni normali in societatea asta anormala in care traim si nimic mai mult. Au fost mai multi de felul asta, doar la vreo 4-5 le-am dat ceva, n-as sti sa zic exact de ce unora da si unora nu, nici nu conteaza. Sunt sigura ca nu-s singura care gandeste asa. Unii dau mici cadouri (sau chiar bani, daca se gandesc ca nu mananci flori sau esti diabetic :) ) pur si simplu din recunostinta.


Subscriu. Eu am avut in facultate o profa asa simpatica, o babuta mica, dedicata meseriei, care incerca, in ciuda rezistentei majoritatii, sa ne invete ceva. Ei i-am dat flori, mult dupa terminarea facultatii, din recunostinta ca facea o nota discordanta in marea de 'academicieni' ai facultatii.

Si tot in tema: este aberant sa spui ca nu poti refuza spaga. Mie discursurile de genul 'nu am putut sa scap altfel de pacient' mi se par construite pe o incercare de justificare a dorintei de a primi respectiva spaga.
the Earth is flat

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Mon Aug 16, 2010 7:52 pm

soricel wrote:
Krisler12 wrote:[Te intreb ptr. ca nu imi pot imagina un medic care sa nu fi primit vreodata ceva de la cineva.
Pur si simplu, NU EXISTA !

cu riscul de a-mi lua ban, esti un mare dobitoc, si un cretin ratacit te miri din ce orgoliu patologic prin medicina. mai sunt ca tine, stai lnistit. doar ca unii si-au pus pielea pe bat pe tema asta, asa ca stai sa-ti creasca mustata pana sa vorbesti, dragutule.

subscriu.
sint alaturi de ruda mea rozatoare :D

warning
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Mon Aug 16, 2010 7:54 pm

VoxEgo wrote:Si tot in tema: este aberant sa spui ca nu poti refuza spaga. Mie discursurile de genul 'nu am putut sa scap altfel de pacient' mi se par construite pe o incercare de justificare a dorintei de a primi respectiva spaga.


pina nu o patesti pe pielea ta nu stii cum e.
qpepsi.gif

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Mon Aug 16, 2010 9:22 pm

VoxEgo wrote:Si tot in tema: este aberant sa spui ca nu poti refuza spaga. Mie discursurile de genul 'nu am putut sa scap altfel de pacient' mi se par construite pe o incercare de justificare a dorintei de a primi respectiva spaga.


Daca ai de-a face cu pacienti care inteleg, da, e aberant. Dar exista si pacientii care te aduc in stadiul de care povestea vlad, cu un coleg al lui: alerga pe hol sa scape de pacient si striga la el "nu domne nu intelegi ca nu vreau sa primesc spaga?" :) In fine, chiar si asa, e penibil pentru pacientul care iti ofera, nu pt tine, deci se poate ajunge si aici fara probleme :) Totusi, o cafea sau un pachet de flori nu cred ca justifica un asemenea circ. Daca omul vrea neaparat sa ti le dea, DUPA ce s-a terminat totul si nu mai ai nici o treaba cu el si DUPA ce i-ai zis de 2-3 ori ca nu e nevoie si tot insista (genul acela care este profund jignit/ii dau lacrimile daca nu vrei sa primesti si vine a doua zi cu ceva mai valoros ca are impresia ca n-ai vrut sa primesti pentru ca era prea nevaloros cadoul - exista si asa, mai ales cei in varsta). In plus, si unele tari din strainatate este acceptat asa ceva, ba chiar sume mici de bani date echipei sa-si ia ceva de mancare sau sa iasa in oras (din banii dintr-o luna, evident).
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Mon Aug 16, 2010 9:49 pm

soricel wrote:
Krisler12 wrote:Te intreb ptr. ca nu imi pot imagina un medic care sa nu fi primit vreodata ceva de la cineva.
Pur si simplu, NU EXISTA !

cu riscul de a-mi lua ban, esti un mare dobitoc, si un cretin ratacit te miri din ce orgoliu patologic prin medicina. mai sunt ca tine, stai lnistit. doar ca unii si-au pus pielea pe bat pe tema asta, asa ca stai sa-ti creasca mustata pana sa vorbesti, dragutule.


Citeste bine ce am scris si inainte de a sari cu gura incearca si sa si intelegi ce am vrut sa spun !

Hai sa iti traduc(si tie si marmotei):
Am zis asa:
Te intreb ptr. ca nu imi pot imagina un medic care sa nu fi primit vreodata ceva de la cineva.
Pur si simplu, NU EXISTA !

Acuma hai sa disec putintel si ptr. capsoru' vostru (al tau si al lui "marmota"):
1. Il intrebam pe Trident pe ce specializare e el ptr. ca am vazut ca se tinea asa tare cum ca nu e de acord cu spaga si ca nu a primit ceva vreodata in viata lui (a recunocut pana la urma un sandvis , dar nu se pune).
Daca te uiti putin mai sus o sa vezi ca la punctul trei zic ca :
3. Completarea ti-o dau dupa ce raspunzi

Ce urma sa ii zic si voi zice acuma ca vad ca nu vrea sa dea detalii personale ?
Ei bine urma sa ii zic cam in felul urmator:
ca nu pot sa cred ca exista medic in toata Romania asta care sa nu fi primit vreodata ceva de la cineva. Asta este echivalentul frazei de mai sus si anume:
Te intreb ptr. ca nu imi pot imagina un medic care sa nu fi primit vreodata ceva de la cineva.
. Asta era sensul frazei pe care l-ai fi inteles daca citeai cu atentie si nu te uitai si pe situri deocheate in acelasi timp !
Asta era sensul si nu faptul ca eu vreau sa ma fac medici si scopul principal este sa ma imbogatesc din spaga pe care mi-o dau pacientii.
Asa ca intelesul este ca nu eu imi doresc sa ma umplu de spaga atunci cand o sa profesez ci era de fapt o descriere a realitatii care este la noi in Romania unde toti oamenii zic ca nu te poti duce la doctor fara sa ii dai ceva ca altfel nu se uita la tine, te trateaza ca pe un ***** si daca nu dai spaga tuturor de la portarul spitalului si pana la doctor nimeni nu te baga in seama.
Chestia asta credeam ca e doar asa, in imaginatia pacientilor, ei bine nu e asa !
In Romania nu numai ca se da spaga dar se si impune spaga ! Da ! Ati citit bine, SE IMPUNE !
Un caz mai concret:
un vecin de al meu s-a dus sa se opereze si chirurgul a intrat frumos la el in salon/rezerva si i-a zis cam in felul urmator:
"onorariul meu este de trei mii de euro, daca vrei sa te operezi dai, daca nu eu pot sa imi gasesc de-a treaba numai de tine sa nu am timp''.
Asta o stiu de la prietenul fiicei sale care si l imi este vecin. Fiti siguri ca daca il iau pe ala si il dau fata in fata cu politia sau cu oricine altcineva nu o sa recunoasca nimic. De ce ?
Motivul e simplu: nu se stie cand mai ai nevoie.

Am mai zis asa:
Sa spunem ca lucrati ca medic undeva unde toti colegii dvs. iau, pardon ! , IMPUN spaga.
Voi ce ati face in acest caz ? Veti lua/impune si voi spaga sau nu va veti pata demnitatea ?

Asta e oarecum asa "finistata", de fapt textul original ar suna cam asa:
"daca sefu' sau colegii iti IMPUN tie sa iei spaga"

Cazul este cat se poate de real, a patit-o o ruda a unei prietene de familie.
Daca nu accepta/impunea spaga o "patea" cu ceilalti.

Nu va agitati prea tare ca nici respectivul nu cred ca va recunoaste ceva vreodata in mod oficial !
Te intreb ptr. ca nu imi pot imagina un medic care sa nu fi primit vreodata ceva de la cineva.
Pur si simplu, NU EXISTA !

Partea cu nu exista:
Ei bine credeam ca anatomopatologii si legistii ar face execptie si nu ar fi auzit vreodata de spaga dar din cate vad ziceti ca si ei sunt destul de "IMACULATI" (ca multi altii de pe imed).=> Chiar NU EXISTA !

----------------------------------
DISCLAIMER:
Orice asemanare cu persoane reale este pur intamplatoare. Faptele si personajele prezentate sunt , bineinteles, fictive.

=> Nici pe mine sa nu ma puneti sa recunosc ceva ca nu o sa recunosc nimic. :D

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Mon Aug 16, 2010 10:16 pm

nea krisler, problema e urmatoarea: aici vorbesti cu rezidenti, multi din ei cu vechime de 1-2 3 ani in cimpul muncii.
1. sunt prea neimportanti ca sa le fie data spaga serioasa.
2. muncesc de prea putin timp pentru a lua ce spui tu acolo
3 . multi din noi am scapat de mentalitatea balcanica si comunista de a da spaga.( oameni educati dupa revolutie)

asa ca exista medici care nu au primit ceva. ca nu au avut timp. sau ca sunt prea mici. sau ca nu vor. te-ai lamurit?
daca nci acum nu pricepi iti recomand un transplant de capsor'
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 10:19 pm

soricel wrote:
Krisler12 wrote:[Te intreb ptr. ca nu imi pot imagina un medic care sa nu fi primit vreodata ceva de la cineva.
Pur si simplu, NU EXISTA !

cu riscul de a-mi lua ban, esti un mare dobitoc, si un cretin ratacit te miri din ce orgoliu patologic prin medicina. mai sunt ca tine, stai lnistit. doar ca unii si-au pus pielea pe bat pe tema asta, asa ca stai sa-ti creasca mustata pana sa vorbesti, dragutule.


eu i-as fi dat flori lui b3 (si un animal de plus) daca ar fi fost corecta si ar fi curatat mizeria asta, pentru a nu fi citata la infinit; de ce sa vad eu aceste reactii nene?!!


eu nu cred ca este ok sa reactionati asa, indiferent ce zice ce zice. oricum am spus ca titlul topicului este jignitor, presupune ca cei de aici am lua spaga, ceea ce mi se pare foarte urat.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Mon Aug 16, 2010 10:25 pm

a primit warning, move on. mesajele nu se sterg.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby marmotul » Mon Aug 16, 2010 10:25 pm

stai linistit ca a reactionat.
si intradevar, e jignitor titlul, de abia acum am observat
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 10:27 pm

nu scria nimic la forum feedback ca ar fi primit warning, putea sa fi scis el/ea. de ce sa nu se stearga, mie nu imi palce sa vad cu X il face pe Y cretin.

daca iti ofer spaga rezolvam? :)

da, titlul este super urat!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce iau spaga?

Postby b3 » Mon Aug 16, 2010 10:33 pm

pai titlul fiind la persoana 1 sg se refera la initiatorul topicului. ce de ia zad spaga ? noi doar ne dam cu parerea de ce ia zad spaga. eu n-am vazut pe niciunul din cei care au scris aici sa fi zis ca ia spaga. daca nu consideram ciocolata/flori/animale de plus spaga.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 10:38 pm

greu de inteles b3, lasa treci peste. e de nuanta.
se presupune ca toti cei care scriu sunt tacit de acord cu asta.
logic.

ah, stiu, putem sa nu scriem. pai da, dar noi nu scirem ca am lua spaga, ci ca nu luam, deci in cel mai bun caz nu se potriveste titlul.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby soricel » Mon Aug 16, 2010 11:36 pm

Krisler12 wrote:Ce urma sa ii zic si voi zice acuma ca vad ca nu vrea sa dea detalii personale ?


de ce sa dea detalii personale?

Krisler12 wrote:...ai fi inteles daca nu te uitai si pe situri deocheate in acelasi timp !


asta nu e de warn? pe langa ca "explicatiile" n-au nici o noima...

Krisler12 wrote:=> Nici pe mine sa nu ma puneti sa recunosc ceva ca nu o sa recunosc nimic. :D

nu doare cand iti lovesti singur picioarele?

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Krisler12 » Tue Aug 17, 2010 2:31 pm

soricel wrote:
Krisler12 wrote:Ce urma sa ii zic si voi zice acuma ca vad ca nu vrea sa dea detalii personale ?


de ce sa dea detalii personale?


Am zis doar asa, nu l-am obligat si nu oblig pe nimeni sa faca ce nu vrea. Aici detaliile personale (cuvintele) trebuiau puse in ghilimele ptr. ca asa le-a numit el. Eu nu as zice ca e asa de mare bai sa zici pe ce specializare esti din moment ce nimeni nu stie nimic altceva despre tine. Toti suntem sub anonimat aici si fiecare poate sa zica verzi si uscate, fie ca sunt adevarate sau nu.
Krisler12 wrote:...ai fi inteles daca nu te uitai si pe situri deocheate in acelasi timp !


asta nu e de warn? pe langa ca "explicatiile" n-au nici o noima...



La cum reactionezi si cum vorbesti tu, eu am fost destul de bland si ti-am dat doar asa usor peste nas ca doar nu era sa nu fac nimica.
Ti-am explicat destul de clar ce ai inteles tu si ceea ce am vrut eu sa exprim de fapt.
Krisler12 wrote:=> Nici pe mine sa nu ma puneti sa recunosc ceva ca nu o sa recunosc nimic. :D

nu doare cand iti lovesti singur picioarele?


La ce te referi mai exact ?
Ce crezi ca vine politia la mine sa ma intrebe daca e adevarat ce am zis ? Crezi ca vreuna din structurile statului si/sau ale ministerului sanatatii isi apleaca urechea la ce zice oricine pe forumuri ?

Sau poate ai inteles (gresit) cum ca sa nu ma puneti sa recunosc ca "iau sau am luat spaga" vreodata. Normal ca nu ca doar sunt student. Crezi ca cinvea are intentia de a da ceva la studenti ?
Eu ma refeream la faptul ca sa nu ma puneti sa recunosc ca cele de mai sus s-au intamplat vreodata ptr. ca nu o sa recunosc.
De ce ?
Simplu:
1.Nici macar cei implicati in mod direct nu vor recunoaste vreodata.
2.Nu am nici un fel de dovada care sa sustina cele spuse de mine, sunt doar din auzite si/sau transmise prin viu grai, exact ca balada Miorita. Pot fi adevarate dar pot si sa nu fie adevarate, totusi , din moment ce atata lume zice ce zice, ma cam indoiesc ca nu ar fi. Dar bineinteles si asta este doar ceea ce cred eu, nu am acuzat si nu acuz pe nimeni de nimic.
3.Cum am mai zis:
tot ce am zis mai sus este pur fictiv, orice asemanare a personajelor cu persoane din lumea reala este pur intamplatoare.

Acuma e clar ?
Eu nu acuz si nu am acuzat pe nimeni de nimic. Cititi mai cu atentie inainte de a va creste tensiunea de geaba.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: De ce iau spaga?

Postby Enemy » Tue Aug 17, 2010 3:49 pm

Acuma da

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby soricel » Tue Aug 17, 2010 4:56 pm

Krisler12 wrote:ti-am dat doar asa usor peste nas

tu peste nas sa dai altcuiva. indiferent de statutul tau, iti permiti cam multe.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby alina_ok » Tue Aug 17, 2010 10:34 pm

Bogdan_DD wrote:
Krisler12 wrote:Doar medicii legisti cred ca nu au primt ceva vreodata, sau anatomopatologii. Motivul: pacientii nu prea misca... as spune ca sunt chiar nesimtiti. :D

pai sa puna si ei afise pe copacii si stalpii de pe marginea autostrazilor, ceva de genul ”daca ai de gand sa faci accident si sa mori vezi sa ai 100 de roni intr-un loc vizibil....pentru autopsie... ca altfel nu ti-o facem”. sa vezi ce o sa scada rata acidentelor mortale!
khabi kushi khabie gham...


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests