Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby amalia93 » Mon Jan 25, 2010 10:21 pm

si primul rand ii apartine tot susnumitului user. Nu e shitu meu

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Jan 25, 2010 10:26 pm

E simpatic în public dar de-a dreptul adorabil pe MP. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby amalia93 » Tue Jan 26, 2010 12:33 am

nu-i asa? de-aia n-am vrut nici eu sa-l tin pentru mine. l-am pus in vitrina sa-l admire toti. adorabilul mamii, adorabil!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42680
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby Calico » Tue Jan 26, 2010 12:49 am

Lasa ca nici tu nu prea esti doamna sa pui pe forum mesaje primite pe privat.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Jan 26, 2010 12:58 am

Mumo, ia contrazice-l (sau contrazi-l ?) un pic, sa vezi ce mesaj croit pe sufletul tau îti serveste, apai de n-o sa-l faci public, omori un eminescu. :mrgreen:

(imagineaza-ti literatura româna fara corespondenta lui Violeta cu Mihai scoasa de sub secret)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42680
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby Calico » Tue Jan 26, 2010 1:04 am

Pai putea sa astepte si amalia pana la moartea lui si apoi era ok.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Jan 26, 2010 1:07 am

Pai sunt sigur ca ea a asteptat, macar din politete si spirit etic.
Nu-i asa Amalio ca ai asteptat ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby Dan » Tue Jan 26, 2010 1:26 am

Poate reveniti la topic - amalia93 si J.C. - nu e locul sa va postati aici parerile personale despre celalalt. Aveti destule programe de IM cu voce, sunet, emoticoane si "audibili" sa va exprimati.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby J.C. » Tue Jan 26, 2010 1:48 am

acestea sunt si gandurile mele cu exactitate. adica oricat de amuzante ar fi, totusi incerc sa port aceste discutii in privat, nu de alta dar nu vreau sa deturnez aiurea discutia de pe forum departe de subiectul meu preferat, nu atat partea cu "gauri negre" cat mai ales cea cu "sistemul de sanatate" :D a thank you ! wow, de unde le scot ? cat despre partea cu IM si acest gen de solutii, io am incercat, amalia nu poate nega! e a doua oara cand mi se posteaza pe forum un mesaj strict privat si mi se pare amuzant, da, dar nu mai putin adorabil, mai ales cand e vorba de gramatica. uitati ce urat arata discutia dupa doar vreo 5 postari off-topic! :(

inapoi la discutie: trident, e tare aia cu "sa se dea drumul la cashcaval" e chiar prea belea... dar cum o vezi tu infaptuita? vrei ca cineva sa ne dea ceva fara ca noi sa cerem, sau eventual sa strangem si cu usa? atata doar ca eu nu mai cred in atitudini din astea de genul "sa ne unim", nu cred in sindicate, nu si-au dovedit eficienta in tari mai incercate ca noi. cred ca intai si intai trebuie sa urmeze un mic haos, o miniapocalipsa medicala, ca apoi sa se puna pret pe sanatate, ca fiecare dintre noi sa poata cere direct ceva in schimbul a ce stie sa faca... cumva. tu cum zici ca e ?

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby ssss » Wed Jan 27, 2010 4:27 am

Care Violeta, ba, aia de la scara 3?
Reality is an illusion due to lack of wine

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby burlacelul » Wed Jan 27, 2010 7:51 pm

Mie imi place de J.C ca se lupta sa nu isi schimbe parerea. Trimite MP-uri agresive ca sa intimideze pe oricine are o parere diferita de a lui.
Nu stiu cum e in tara dar la Sibiu exista spital privat. Bineinteles ca fara serviciu de urgenta. Si nici in utmatorii 50 de ani nu vom avea spital privat cu urgenta in Romania , dupa cum nici mai toate tarile civilizate nu au. De ce? Costa prea mult si nu e profitabil. In spitale private se face cosmetica, mici interventii chirurgicale la pacienti fara comorbiditati si planning familial. Cazurile grele peste tot in lume, dupa cunostintele mele, (s-ar putea sa gresesc) se trateaza in spitalele de stat.

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby J.C. » Wed Jan 27, 2010 8:47 pm

Exact ! si este si logic sa fie asa, de aici ia nastere si notiunea de "solidaritate sociala", pe care se si bazeaza un sistem social, care sa acopere niste potentiale nevoi de sanatate mult peste puterile economice ale unor oameni care ar avea nevoie de ele. este "the humain thing", ca sa zic asa.
dar eu nu vorbesc atat de "spital privat" cat de ASIGURARI PRIVATE DE SANATATE, care sa poata oferi servicii clientilor si sa incheie contracte cu agenti medicali etc., cam ca la masini sau case sau ce vreti voi. la noi este nevoie SI de o componenta de asigurari private, in paralel cu asigurarea de stat si sistemul social. de fapt la masini nu exista si RCA si CASCO ? intr-o tara totusi saraca, si care nu-si aduna taxele si impozitele, iar banii adunati oricum nu sunt bine administrati, nu putem avea pretentiile unei sanatati moderne si performante si europene si bla, deci este vital sa existe si componenta privata de asigurari, in mare masura pentru a degreva sistemul de stat, subfinantat, insuficient, praf in general, sistem ce trebuie sa recunoasa faptul ca nu poate oferi servicii superioare, gratuite, intregii populatii, ci doar medicina primara, aia de urgenta si ... cam atat. pur si simplu nu sunt BANI DESTUI pentru TOATA LUMEA.

in alta ordine de idei: yes, I am aggressive! :D

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby burlacelul » Thu Jan 28, 2010 12:42 am

Masina nu e politica de stat. Sanataea da. Daca iti bulesti masina, scapam de un berbec pe sosea. Daca devii invalid exista nenumarate cheltuieli colaterale. Deci sanatatea este si trebuie sa fie politica de stat si implicit puternic sustinuta de stat. Nu doar din asigurarile de sanatate ci si din alte fonduri. Din pacate statul roman e hot. Asigurarile private vor fi si mai hoate. Cati bani s-au incasat din malpraxis?
Cati s-au platit la rebuturile sistemului sanitar? De ce au crescut tarifele la malpraxis daca riscul tinde spre 0? Pai de ce nu daca se poate?
Doar tre sa lucram pe profit, sa fim eficienti! Asa si cu viitoarele asigurari private de sanatate. te vor intreba de mama si de tata si daca esti prea costisitor iti baga un pret de preferi sa mori de de bola pe care o ai decat sa platesti asigurarea profitabila.
Problemele cele mai mari ale sistemului nostru sanitar, dupa puterea mea de intelegere, sunt nesimtirea statului, nesimtirea (neimplicarea) medicilor si managementul dezastruos al spitalelor (majoritatea). In concluzie, prefer sa platesc asigurari de stat si sa primesc ingrijiri de la stat decat sa primesc ingrijiri profitabile de la privat, privat care, peste tot in lume, cand se complica un caz, isi declina competenta. Vorbesc din experienta personala. Cam tragica experienta. Pentru pacient. In rest, pofta buna ca de sanatate are grija Dumnezeu, nu spitalul privat.

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby J.C. » Thu Jan 28, 2010 8:30 pm

da, prietene, dar statul roman este FALIMENTAR ! si chiar cand nu a fost sau cand nu o sa mai fie, nu va fi un stat BOGAT. medicina costa la fel de mult ca in vest, dar noi nu avem la fel de multi bani ca in vest. si atunci cum propui sa avem medicina la standarde moderne ? noi nu avem zeci de miliarde de euro, sau chiar sute, de dat PE AN pentru sistemul social de sanatate, intelegi asta? ca sa nu mai vorbim de faptul ca aia putini bani cat sunt distribuiti catre sanatate dintr-un pib de 200 300 mld pe an, sunt distribuiti aiurea. adica chiar daca nu ar fi furati, sa zicem ipotetic, tot se duca aiurea. marea majoritate (90%) sunt directionati catre spitale, cand grosul banilor ar trebui sa fie directionati catre medicina primara, medicina de familie si eventual niste servicii locale de urgenta.
e normal ca o casa privata sa iti ceara bani in functie de cat estimeaza ca o sa cheltuiasca in viitor cu tine.
cat despre malpraxis, voi probabil nu ganditi: cum sa accepte STATUL sa iti dea despagubiri pentru o nedreptate pe care ti-a facut-o TOT EL ? abia din 2007 se pune problema fortarii unor asemenea chestii, prin apelul la mecanismele de justitie europene, dar nu mi se pare un proces prea rapid si eficient, client oriented.
daca am fi si noi o tara bogata ca Franta sau UK, cu bani pe masura, ne-am permite si noi o sanatate unde oamenii sa apeleze in procent de sub 10% la asigurarile private, caci sa zicem nu ar avea nevoie de ea. dar la noi, unde din cauza saraciei sistemul nu e sigur daca isi permite sa asigure aspirina pentru toti asiguratii... ? ce propuneti ? despre nesimtirea statului... asta e sintagma veche, dar care nu inseamna nimic. managementul dezastruos ? pai cine sa faca management bun daca nu are competitie, daca nu e amenintat de faliment sau incurajat de profit ? neimplicarea medicilor ? pai unde in lume mai fac medicii din ***** bici, cum se vede la noi in marea majoritate a cazurilor ? io zic ca un sistem organizat CA AL NOSTRU si finantat CA AL NOSTRU nu are cum sa mearga mai bine de atat.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby burlacelul » Thu Jan 28, 2010 9:09 pm

Un sistem privat puternic nu inseamna si o inbunatatire a asistentei medicale pentru majoritatea oamenilor. Doar cei cu cascaval vor beneficia de pe urma lui. Nemaivorbind ca indirect va fi finantat din bani de la stat. Am spus ca sanatatea nu e nici masina de lux si nici o cina romantica sau in familie la restaurant. Din pacate, noi nu stim ce e ala interes national si platim aiurea aparatura si medicamente la preturi care nu fac. Ia cazul aparaturii din toate UPU-rile din tara sau a antibioticelor romanesti comparativ cu similarele din import. Cate medicamente ieftine si eficiente nu s-au retras petru ca s-a defectat linia de productie in timp ce aiurea in lume alta linie producea pentru Ro medicamente similare. Dar totusi, e frumos la prezentari, se mananca bine si se face stiinta. Constiinta nu prea, dar nu e de demnitatea medicului. In concluzie, la noi medicina, la nivelul la care se face, e mai scumpa decat cea din vest. Sa traiti bine. Cu bine!

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby J.C. » Thu Jan 28, 2010 10:05 pm

da la ora actuala sistemul este just si ii trateaza pe toti la fel ? toti platesc la fel, si totusi unii pot sa faca transplant de ficat sau protezare de aorta, pe cand altii, la fel, platitori de taxe si impozite, prin diverse colturi ale tarii, mor de pneumonie. asta e cinstit ?
in momentul in care se va face reforma, statul va fi obligat sa puna cartile pe masa si sa recunoasca faptul ca banii din sistem abia ajung pentru fundamentarea, cu chiu cu vai, a unui sistem de medicina primara care ar absorbi oricum cam 90% din bani. ce ramane poate fi folosit pt niste servicii mai centralizate de urgenta si niste chirurgii, etc. dar nu invers, ca acuma, cand toti banii se duc aiurea in spitale si spitalele ii toaca, doar ce mortii lor, nu sunt banii lu ma-sa, cum s-ar zice.
ei, si in momentul ala, cand vei constata ca toata medicina noastra pretioasa sociala platita din taxe si impozite nationale, abia daca ajunge pentru cabinete de MF prin toata tara, dotate cu maxim seringi, aspirina, furosemid si alcool iodat, va fi obligat sa ofere o alternativa printr-o lege care sa lase sa functioneze si case private de sanatate, care, da, cinic si rece, sa NU fie pentru toata lumea, ci doar pt cine are loc de munca si isi permite. e normal ca intr-o tara saraca, sistemul privat sa ocupe un loc cu atat mai important. daca eram suedia, da, mergea 100% social. dar si acolo stai 3 ani la coada pentru o protezare de shold, chiar daca e gratis si e impozitul 30%.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby burlacelul » Thu Jan 28, 2010 10:15 pm

Reforma e una si sistemul privat e alta. Dar nu vreau si nici nu ar fi bine sa continuam discutia fiecare pe limba lui.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Jan 28, 2010 10:22 pm

In sfârsit a renuntat si ultimul opozant la consensul cel mai inteligent. :D

Gata J.K. a ramas cum ai stabilit tu.

Happy :?: :rightblinky:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby J.C. » Thu Jan 28, 2010 10:29 pm

iarasi Im asta, care n-are nimic de spus dar tine el neaparat sa vorbeasca :D happy ?

frate, cum NU e reforma o lege care reglementeaza modalitati de finantare si functionare in sanatate ? daca pentru tine sistemul DE STAT este echivalent cu SANATATEA, atunci e logic ca zici ca REFORMA se refera doar la reorganizarea sistemului de stat, insa nu cred ca privesti problema in ansamblu, ci te marginesti de aiurea. uita-te la cum a fost fundamentat cel mai bun sistem de sanatate din lume, NHS-ul, dupa parerea mea, si anume: incepand de la medicina PRIMARA. fa asta la noi in tara, cu banii pe care-i avem, si vei vedea ca nu ramane mai nimic pentru cea secundara. dar asa este cinstit, in medicina sociala, toti platesc LA FEL, toti AU LA FEL. dar trebuie sa existe si ceva in plus fata de asta, in primul rand din ratiuni economice liberale, care sunt singura cura pentru revigorarea societatilor astora asa de grav post-comuniste, ca a noastra.

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Gauri negre in sistemul de sanatate!!

Postby voicutu » Sat Oct 30, 2010 2:10 pm



Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests