Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby drcraciun » Tue Dec 07, 2010 3:08 pm

Si eu sunt de acord ca de intors se vor intoarce nesemnificativ de putini. In legatura cu varsta, eu am observat, oarecum spre surprinderea mea, ca, in ceea ce priveste Scandinavia cel putin, majoritatea colegilor care au fost cu mine in clasa la cursul de limba aveau peste 40 de ani (erau si din Romania si din Bulgaria, Ungaria, Lituania, etc.) Mai toti erau casatoriti, cu copii chiar maricei, proprietari de case si masini in tara de origine, deci oameni deja aranjati cumva, care acum isi puneau traista-n bat.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 4:46 pm

Ro este un jeg, si desi nu am vreo consideratie pt majoritatea celor plecati, pana si ei se prind ca in ro e mai naspa.


se vor intoarce doar pt rezolvarea treburilor, mai o mostenire, mai vinzi o casa, chestii da0stea.
lasand la o parte militantismul caterincos, Ro este ultimul jeg de tara. daca ne-am nascut aici ok, e un handicap, dar poate fi oartial corectat mutandu-ne mai la vest.
n-am acum chf, dar as ridica problema sanatatii mentale a celor care raman: de ce sa ramai in Ro?? (nu ma refer la cazuri extreme, rude pe moarte, chestii d-astea). Nu cotneaza ca esti sau nu csatorit, ba din contra, cu atat mai mult.

inteleg sa nu plece ailalti de pe alte meserii, dar medicii?? Ro este un sport extrem , sa-l faci singur e o chestie, dar sa te joci cu viata copiilor tai e deja de neinchipuit!

in fine. ce vreau sa zic este ca plecarea se cere pe sine insasi intr-un mod atat de violent incat impinge orice envisajare a reintoarcerii medicilor ca fenomen de masa intr-un ridicol vecin cu prostia.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 4:56 pm

am vrut sa scriu cu culori dar am avut o opb cu conexiunea de netL. suna asa frumos ca nu vreaunsa treaca neobservata din avion
plecarea din tara se cere pe sine insasi intr-un mod atat de violent incat impinge orice envisajare a reintoarcerii medicilor ca fenomen de masa intr-un ridicol vecin cu prostia.

nu se poate vorbi despre revenire cu atat mai mult cu cat aici sistemul rejeteaza medicii. a, esti bun in artrocscopii nush de care? marfa, esti tare, mergi in tara. in tara unde se fac astea? la fosischor? marfa, vezi sa nu te angajeze aia acolo, e deja plin de 3 generatii.

nici macar o schita a vreunui trend de revenire nu se zareste.

prevadca Ro va fi populata d medici chinezi,f ara nicio gluma. indienii sunt maid estepti si merg direct in UK.

sa n-aud aia cu "trident dar tu ziceai ca e de ramas in tara". zic cand vreau ce vreau, mai putin ce gandesc

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Dec 07, 2010 5:09 pm

Enemy wrote:Eu pana acu n-am auzit unu plecat sa se intoarca.

Îl stii pe unu, vlad s. ?

Acum e bine mersi în privat, decarteaza bani. Asta dupa ce timp de câtiva ani ne-a fost un bard al sacrificiului pentru pacient si al anihilarii oricarei forme de interes personal al profesionistului de sanatate.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 5:11 pm

nu cred ca a plecat cu ganduld e a ramane, nu ma pricep daar cred ca mai mult a fost un fel de vacanta in iad ceva, gen work and travel USA.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby cog1983 » Tue Dec 07, 2010 6:03 pm

trident wrote:nu cred ca a plecat cu ganduld e a ramane, nu ma pricep daar cred ca mai mult a fost un fel de vacanta in iad ceva, gen work and travel USA.

Nu cred ca sunt multi care pleaca pentru a ramane definitiv. Eu cu toti cu care am vorbit si au plecat aveau planuri de intoarcere... unii peste 2-3 ani, unii peste 5-10.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 6:06 pm

Sigur, sa se razbune pe sistemul care i-a efjectat. O sa se faca dr-i mari si o sa vina sa deie de pamant cu sistemul. am auzit si eu vraji d-astea. toti cei pe care ii cunsoc eu care au plecat au plecat si gata.
parerea mea intima e ca oricum eram prea multi :)

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22041
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re:

Postby Melania » Tue Dec 07, 2010 6:11 pm

Im wrote:
Enemy wrote:Eu pana acu n-am auzit unu plecat sa se intoarca.

Îl stii pe unu, vlad s. ?

Acum e bine mersi în privat, decarteaza bani. Asta dupa ce timp de câtiva ani ne-a fost un bard al sacrificiului pentru pacient si al anihilarii oricarei forme de interes personal al profesionistului de sanatate.

Tre sa lucreze si el ceva ca sa se intretina, nu? Mi se pare de felicitat ca lucreaza in privat.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Chingachgook » Tue Dec 07, 2010 6:14 pm

cog1983 wrote:
trident wrote:nu cred ca a plecat cu ganduld e a ramane, nu ma pricep daar cred ca mai mult a fost un fel de vacanta in iad ceva, gen work and travel USA.

Nu cred ca sunt multi care pleaca pentru a ramane definitiv. Eu cu toti cu care am vorbit si au plecat aveau planuri de intoarcere... unii peste 2-3 ani, unii peste 5-10.



aiurea

tot tu ai spus si de aia care lucrau 250 de ore deci nu prea se poate pune baza pe ce afirmi

doar aia complet inadaptabili se intorc.

sigurul lucru nasol in alte tari e viata sociala. problema e ca aia care nu sunt in stare sa socializeze afara nici in tara nu erau chiar cele mai populare persoane

eu cred ca se intorc extrem extrem de putini
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby drcraciun » Tue Dec 07, 2010 6:32 pm

De ce sa fie viata sociala mai grea afara? Eu inca nu-mi dau seama prea bine, sunt plecat de mai putin de o luna si sunt inca in modul "turist", dar asa, in perspectiva, sper sa-mi pot dezvolta si o viata sociala. Am de gand sa ma inscriu la o sala de sport, vreau sa ma duc si in niste cluburi, cam asa m-am gandit eu ca as putea sa-mi petrec timpul liber la inceput si sper ca incet incet o sa-mi fac si niste prieteni/cunostinte si in afara serviciului. Sau astea sunt vise nerealiste?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Chingachgook » Tue Dec 07, 2010 6:38 pm

nu, e ok

asa vad si eu problema. dar multi din aia pe care i-am cunoscut nu fac din astea. nu stiu decat spital-acasa si maxim se vad tot cu romani prin we.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby schnauzer » Tue Dec 07, 2010 8:05 pm

Viata sociala este si dincolo,in special se imprietenesc emigrantii.Gen roman -maghiar cei mai buni prietenei, il asteapta la ceai si barbecue pe Dr Brahma din India,dupa aia merg toti trei la Preslava,oncoloaga din Bulgaria care tocmai a nascut :DDDDDDDDD

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 8:55 pm

nu inteleg cum lucrezi 250 de ore si mai ai si timp de socializare

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby md_gr » Tue Dec 07, 2010 9:05 pm

Nu imi fac problema pt socializarea doctorilor. Daca esti baiat, te va place o nemtoaica, iar daca esti fata, s-or gasi niste nemti sau turci.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 9:09 pm

se zice "te va placeA".

cica nemtoaicele nu isi strica pedigreeul, ca nu le lasa familia. o fi adevarat? :)

de exemplu la fel e cu aia care pleaca in state, cica nu se pot cupla cu americance, fie ele si super umflate si naspete

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby md_gr » Tue Dec 07, 2010 9:11 pm

Fiecare face ce vrea.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 9:20 pm

nu e cam cum vrea lumea, ca uite riomanii si romancele spera la aprtide bune p-afara si raman cu buza umflata.
cunosc cazuri!
de obicei tot intre ei ajung sa socielizeze si sa se imperecheze.

pe undeva ma bucura ca RO ramane fara medici: sunt curios cand se va face cu adevarat ceva pe chestia asta.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby md_gr » Tue Dec 07, 2010 9:22 pm

Sincera sa fiu, prefer un roman, decat un neamt pedofil si canibal. Mai bine un betiv si un curvar.

Da, si eu ma bucur ca Romania ramane fara medici, o merita pe deplin.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 9:28 pm

eu as propune sa se faca un perete langa MS si sa se flegmeze pe el, fiecare medica care pleaca sa traga o flegma. democratica.
dar ca de obicei, cei care pleaca lack imagination.

"inca 2 medici s-au prezentat astazi la MS pentru a scuipa pe peretele special amenajat" sau "un grup de 10 medici rezidenti au infruntat frigul in fata MS pentru a scuipa pe " etc.

ina_doc

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby ina_doc » Tue Dec 07, 2010 9:32 pm

schnauzer wrote:In cloaca asta denumita Romania sa se intoarca cineva care e in stare sa se adapteze??

Incredibil.


credibil si adevarat, si aici si acolo (in UE) se va gasi cate-o "proasta-satului" sa se mire de ce un ortoped da nexium combinat cu tador. adaptabilitatea in cazul asta depinde de cat de antrenat esti din romania, peste tot mediul social e impartit in paria si axati pe treaba fiecaruia.
ca femeie, socializarea intr-o tara straina poate incepe si de la un sfat legat de pamatuful de sters prafu, in magazinul universal. dar nu toti vor socializare, au internet sa comunice, e suficient in epoca moderna.

daca si cei care au 40 de ani se pregatesc sa plece, inseamna ca nu si-au consumat energiile pe rezidentiate in romania, pe stress-ul in munca si nu e un impediment neaparat sa ai o varsta oarecare, s-ar putea sa ma fi exprimat eu gresit. faptul ca vor sa plece si ei, ridica mult mai multe intrebari (de parca ar fi prima oara) despre conducerea guvernantilor nostri ilustrii.

totusi, cum sa prescriu un ains eficient daca aia care vin la mine si-au rupt oasele de foame de calciu, pt cine intelege? si cazuri dintr-astea nu-s unu, doua...

ina_doc

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby ina_doc » Tue Dec 07, 2010 9:39 pm

md_gr wrote:Sincera sa fiu, prefer un roman, decat un neamt pedofil si canibal. Mai bine un betiv si un curvar.


au la comun ceva: consumul de etnobotanice, more or less high!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 9:42 pm

se consuma etnobotanice si in afara>?intreb serios, voi ce stiti? :shock:

RO nu merita nimic. nu-si merita medicii.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby DarkComy » Tue Dec 07, 2010 9:48 pm

trident wrote:se consuma etnobotanice si in afara>?intreb serios, voi ce stiti? :shock:


din moment ce le importam, poti fi sigur ca le consuma si ei, posibil sa fie altfel legiferat comertul. cu siguranta nu vei gasi cate 2-3 magazine la mai putin de 50-100m de licee si scoli. in bucuresti sunt mai multe decat benzinariile.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 9:53 pm

nu inteleeg de ce pana acum nu existau!

v-am spus ca plec din tara? pe bune, nu mai pot refuza oferte in ritmul asta. si-asa deja am intins coarda prea mult cu statul in Ro :)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby DarkComy » Tue Dec 07, 2010 9:55 pm

eu zic sa o lasi mai usor cu etnobotanicele :lol:

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby md_gr » Tue Dec 07, 2010 10:07 pm

Mai bine un vin din Oltenia decat un etnobotanic.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby DarkComy » Tue Dec 07, 2010 10:09 pm

e vai de el zaibarul :lol:

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby md_gr » Tue Dec 07, 2010 10:11 pm

Cand am iesit dupa repartitie, am vrut sa iau un vin din Oltenia, erau f scumpe, m-am limitat la un Cotnari.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Tue Dec 07, 2010 10:23 pm

...si ne mai intrebam de ce ne pleaca medicii (oricum nu suport intrebarea asta, de parca nu ar fi clar. toti parca sunt mega super uimiti: de ce ne pelaca medici? de ce? de aprca nu stim cu totii de ce)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby b3 » Wed Dec 08, 2010 2:12 am

incerci sa te convingi ca faci bine ca pleci ? :D sau trebuie sa faci cate un post pro-plecare pt fiecare post anti-plecare/vai cat de varza sunt aia care au plecat ? :D mi-a trecut o idee prin cap ca pana acum erai contra ca sa nu se umple strainatatea de romani si sa mai fie loc si pt tine :D dar destul cu cvasi personalele :D

nu-s de acord ca in provincie nu e piata pt cabinete private. existe centre private peste tot, Arcadia de la Iasi-look it up, si Iasi ai zice ca e saracie lucie pt o asa investie. Fiecare orasel are imbogatitii lui si madam sotia lu' dom' primar si ale tuturor consilierilor locali care mor daca nu se duc la privat si la conditii hoteliere de 5*..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22041
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Melania » Wed Dec 08, 2010 2:42 am

trident wrote:...si ne mai intrebam de ce ne pleaca medicii (oricum nu suport intrebarea asta, de parca nu ar fi clar. toti parca sunt mega super uimiti: de ce ne pelaca medici? de ce? de aprca nu stim cu totii de ce)

Tot la elvetzica pleci?:P

ina_doc

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby ina_doc » Wed Dec 08, 2010 2:45 am

la pariu ca in 2 luni, maxim 3 :lol:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22041
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Melania » Wed Dec 08, 2010 2:48 am

md_gr wrote:Sincera sa fiu, prefer un roman, decat un neamt pedofil si canibal. Mai bine un betiv si un curvar.

E cam extrema atitudinea. Dar e adevarat, mai bine te cuplezi cu un/o conationala sau macar cu cineva din blocul comunist. Diferentele culturale nu se vad la inceput dar dupa cativa ani incep frictiuni.
Nu stiu cum reusesc sa mentina casnicia cuplurile mixte.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby 187.92a » Wed Dec 08, 2010 3:00 am

b3 wrote:mi-a trecut o idee prin cap ca pana acum erai contra ca sa nu se umple strainatatea de romani si sa mai fie loc si pt tine


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Uau! Atata zic: frateeeeee...

b3 wrote:incerci sa te convingi ca faci bine ca pleci ?

dam trebuie sa o fac in scris si in public. abia apoi in forul interior, logic.
b3 wrote:Fiecare orasel are imbogatitii lui si madam sotia lu' dom' primar si ale tuturor consilierilor locali care mor daca nu se duc la privat si la conditii hoteliere de 5*..

dca asta e targetukl mai bine faci un restaurant belea ca scoti inzecit. dintr-o consultatie nu scoti asa bine ca dintr-un purcel rumenit, serios. plus ca ferecventa consultatiilor este redusa fata de cea a meselor.

ina_doc

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby ina_doc » Wed Dec 08, 2010 3:07 am

b3 wrote:incerci sa te convingi ca faci bine ca pleci ? :D sau trebuie sa faci cate un post pro-plecare pt fiecare post anti-plecare/vai cat de varza sunt aia care au plecat ? :D mi-a trecut o idee prin cap ca pana acum erai contra ca sa nu se umple strainatatea de romani si sa mai fie loc si pt tine :D dar destul cu cvasi personalele



acesta nu e un post out of topic pentru ca nu este unul personal! nici daca are multe emoticoane... emotive.


cine vrea sa plece, sa plece si invers. romania nu sufera de pe urma plecarii lor, pacientii vor suferi si medicii care raman sa faca munca dubla la un salariu mizer.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Iepurita » Wed Dec 08, 2010 6:35 am

Ieri a venit un "scouter" neamt care a mers pe toate sectiile pt. a face reclama la spitalul pe care il reprezenta. Astazi face o mica "sedinta" cu cei care doresc sa plece. Si sunt tare multi!
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Dec 08, 2010 10:45 am

90% dintre ei se înfiinteaza la sedinta doar din naduf :) iar din restul, 90% vor avea parte de cu totul altceva decât ce si-au imaginat vazându-l pe nemtzotel. :)
Eu ma întreb cum poate ramâne un nemtzotel serios si sa se uite în ochii tai, când spitalul lui e atât (dar ATÂT) de naspa încât trebuie sa mearga personal dupa albanezi acasa la ei, ca sa-l populeze.

Vorba aia, aia care stiu pe ce lume sunt au plecat deja singuri, acum s-a dovedit ca e nevoie si de ceilalti, si vin unii (cei mai ghinionisti) cu spaclul ca sa-i razuiasca de pe sistemul românesc.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Iepurita » Wed Dec 08, 2010 12:08 pm

Pai depinde ce aume va spune acel neamt. daca est de la o agentie de plasare a fortei de munca nu mi se pare disperat, e tot una ca trimite om in spital, la targ de cariere sau publica pe internet.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mai apare pe net: RO rămâne fără medici în numai 10 ani

Postby Chingachgook » Wed Dec 08, 2010 2:14 pm

asa flateaza-te
sa ii intrebi pe colegii tai care vor pleca daca vad porumbul polonez de ep fereastra spitalului

la noi in bucuresti nu se faceau din astea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Dec 08, 2010 2:20 pm

In acelasi timp e un demers inteligent, parazitii de la firme costa sume cu 5 cifre pe cap de natâng adus, ori parazitii nu-s fiabili. Asa ca spitalul a descoperit ca iese mai ieftin si mai bine daca trimit omul lor personal sa razuiasca prin Albania. Everybody's happy, inclusiv natângul fascinat de brandul Germania, de conditii, de punerea lui sigura în valoare în strainatatea cea corecta etc. Poate aia de la agentie sa faca figuri. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests