Un sindicat al medicilor

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Sat Dec 17, 2011 7:17 pm

Pentru cei care zic ca nu exista o relatie inre atractivitatea meseriei si calitatea studentilor si medicilor, uitati aici:
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/vom-mu ... lor~ni40p6

Mediocritatea crasa a patruns la toate nivelurile in UMF Iasi. Pina si cadrele de aici admit ca viitoarele generatii de medici vor fi adevarate catastrofe. S-a ajuns pina acolo incit acum numai cine nu vrea nu intra la Medicina, concurenta depasind cu greu unu pe loc. Anul trecut, de exemplu, nu a fost nici un picat. Cu spaga poti trece ca voda prin loboda. "Astazi la UMF mai putin de 10% dintre studenti sint foarte buni. O treime dintre ei sint mediocri, iar mai mult de jumatate sint foarte slabi, catastrofe", admite chiar rectorul UMF. Cum de s-a ajuns intr-o astfel de situatie jalnica?

Citare din sursa de mai sus. Probabil ca nu stiti cum erau cei de acum 10 ani. Eu sincer n-am avut colegi care nu stiau sa scrie corect, nici macar in liceu.
Sigur ca in timp situatia se mai rezolva, medicina se invata, insa atata timp cat in jurul tau nu exista concurenta, nu e bine sa ne bazam pe asta.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Sat Dec 17, 2011 8:03 pm

ce promotie ai fost?? e f posibil sa fi fost colegi

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Harapu » Tue Dec 20, 2011 5:55 pm

sms_mihai wrote:Pentru cei care zic ca nu exista o relatie inre atractivitatea meseriei si calitatea studentilor si medicilor, uitati aici:
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/vom-mu ... lor~ni40p6

Mediocritatea crasa a patruns la toate nivelurile in UMF Iasi. Pina si cadrele de aici admit ca viitoarele generatii de medici vor fi adevarate catastrofe. S-a ajuns pina acolo incit acum numai cine nu vrea nu intra la Medicina, concurenta depasind cu greu unu pe loc. Anul trecut, de exemplu, nu a fost nici un picat. Cu spaga poti trece ca voda prin loboda. "Astazi la UMF mai putin de 10% dintre studenti sint foarte buni. O treime dintre ei sint mediocri, iar mai mult de jumatate sint foarte slabi, catastrofe", admite chiar rectorul UMF. Cum de s-a ajuns intr-o astfel de situatie jalnica?

Citare din sursa de mai sus. Probabil ca nu stiti cum erau cei de acum 10 ani. Eu sincer n-am avut colegi care nu stiau sa scrie corect, nici macar in liceu.
Sigur ca in timp situatia se mai rezolva, medicina se invata, insa atata timp cat in jurul tau nu exista concurenta, nu e bine sa ne bazam pe asta.

articolul e de acum o suta de ani,,,,,,,,,,Rectorul dragomir?????....In ce lume traiesti omule'? Dupa ce calendar?

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Tue Dec 20, 2011 8:47 pm

Harapu wrote:
sms_mihai wrote:Pentru cei care zic ca nu exista o relatie inre atractivitatea meseriei si calitatea studentilor si medicilor, uitati aici:
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/vom-mu ... lor~ni40p6

Mediocritatea crasa a patruns la toate nivelurile in UMF Iasi. Pina si cadrele de aici admit ca viitoarele generatii de medici vor fi adevarate catastrofe. S-a ajuns pina acolo incit acum numai cine nu vrea nu intra la Medicina, concurenta depasind cu greu unu pe loc. Anul trecut, de exemplu, nu a fost nici un picat. Cu spaga poti trece ca voda prin loboda. "Astazi la UMF mai putin de 10% dintre studenti sint foarte buni. O treime dintre ei sint mediocri, iar mai mult de jumatate sint foarte slabi, catastrofe", admite chiar rectorul UMF. Cum de s-a ajuns intr-o astfel de situatie jalnica?

Citare din sursa de mai sus. Probabil ca nu stiti cum erau cei de acum 10 ani. Eu sincer n-am avut colegi care nu stiau sa scrie corect, nici macar in liceu.
Sigur ca in timp situatia se mai rezolva, medicina se invata, insa atata timp cat in jurul tau nu exista concurenta, nu e bine sa ne bazam pe asta.

articolul e de acum o suta de ani,,,,,,,,,,Rectorul dragomir?????....In ce lume traiesti omule'? Dupa ce calendar?


5-6 ani nu sunt chiar 100. Situatia nu s-a schimbat in mare, pur si simplu pentru ca nu avea de ce se se schimbe. Poate in ultmii 2-3 ani, de cand a crescut concurenta, dar in rest, in toti anii aia cat au fost 1 si ceva pe loc...
Ce conteaza aa de mult rectorul? Nu pricepeti ca putea sa vina orice rector? (nici nu-l stiu, sunt din Bucuresti), atractivitatea mica nu avea cum sa o repare nimeni (la aceleasi conditii mizere).

De fapt ideea plecarii medicilor datorita conditiilor apare mai in orice articol de ziar si este de absolut bun simt. Salariul insusi (numai el) e un argument serios pentru un tanar (chiar pasionat) sa nu aleaga medicina.

Nu e clar de ce s-a scos fizica (in unele centre si chimia) si chiar si asa se intra cu note de 5? Ba in unii ani s-a intrat si cu sub 5, pentru ca nu se ocupau locurile. Sa va arat o teza la fizica, din anii 95, de nu se mai da acum nicaieri asa, nici macar la Automatica?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Tue Dec 20, 2011 9:21 pm

sms_mihai wrote:Nu e clar de ce s-a scos fizica (in unele centre si chimia) si chiar si asa se intra cu note de 5? Ba in unii ani s-a intrat si cu sub 5, pentru ca nu se ocupau locurile. Sa va arat o teza la fizica, din anii 95, de nu se mai da acum nicaieri asa, nici macar la Automatica?


eventual sa ne exemplifici (dar nu acum, ci cand ai timp) cum fac francezii si sa ne prezinti un caiet de fizica din franta, asa cum ne-ai obisnuit.

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Rasurbo » Wed Dec 21, 2011 9:21 pm

sms_mihai tu unde ai terminat prietene? la Oxford? Harward?
Articolul mentionat de tine e antic, si exprima preponderent opinia unui rector la momentul respectiv, si a unui jurnalist(in conditiile in care stim noi exact cum se face presa in Romania).
Nu stau sa te contrazic, nici sa te aprob, te intreb doar ceva simplu: ai absolvit in Romania nu? ce te face sa crezi ca presupusele inadvertente existente in articol, nu se aplica si centrului unde ai terminat? Romania e una singura...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 10:30 pm

Aceeasi intrebare si pt tine, rasub, ca vad ca pui virgula intre subiect si predicat
Eu unul sunt asa de sictirit de " la noi... La ei.."

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Rasurbo » Wed Dec 21, 2011 10:42 pm

trident wrote:Aceeasi intrebare si pt tine, rasub, ca vad ca pui virgula intre subiect si predicat
Eu unul sunt asa de sictirit de " la noi... La ei.."


virgulele puse, la prima vedere mi se par puse corect.
care e intrebarea amice? Vad ca semnul intrebarii nu prea il pui, dar te iei de virgulele mele.
stii ca sictireala trece cu o gura de apa rece, nu? ;)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 10:46 pm

Ai pus virgula inainte de predicat, lol, ai gresit
In cazul meu, nu tb sa pun quest mark, numai fraierii il pun, ha ha ha

Sictireala va disparea cand romanii vor munci! Cand ne vom perfectiona! Cand vom mai pune mana pe o ... Stefania Popescu ...unii dintre noi :)

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Rasurbo » Wed Dec 21, 2011 10:53 pm

ca sa vezi... ce eroare fenomenala am comis, nu stiam ca suntem la clasa 5 si analizam tot ce misca in materie de gramatica.
Vrei sa spui ca semnul intrebarii e pus doar de fraieri? N-as prea crede, mai fraier e ala care nu-l pune, care risca sa fie neinteles in exprimare de catre restul userilor.
Intr-o convorbire reala, tonalitatea vocii poate indica o intrebare sau nu, dar intr-o convorbire pe forum nu prea se prinde omul daca il intrebi ceva daca nu atasezi si SEMNUL ALA DE INTREBARE RIDICOL.
Probabil ai vrut sa te scoti subtil, cu remarca aia, scrisa fara rost (parerea mea)
hai si tu in tara, si munceste cot la cot cu romanii, poate din elan se prind si ei si te imita. Asa de la distanta, e usor sa critici, de fapt nu trebuie cine stie ce materie cerebrala... ;)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Wed Dec 21, 2011 10:59 pm

... cand om avea si noi o institutie in topul ARWU, mai vorbim. Nu Harvard, ci una acolo, pe locul 300...

Deocamdata la noi (pana si) integritatea academica lasa foarte mult de dorit (vorbesc de Romania). Tot asa se copiaza lucrarile de diploma, sau se fac in 3 ore cum spuneti voi? Tot asa iau toti 10, in unanimitate?
Stiti ce patiti pe afara daca faceti asa ceva? Stiti cum se uita altii la voi, care e acceptanta sociala a coruptiei? :wink:
De-aia strainii nu dau 2 bani pe notele noastre (si vorbesc de facultati vai aflate in topul nostru, mai nou cele clasate ca fiind de tip A). Da, nu dau 2 bani (sau aproape)
Last edited by sms_mihai on Wed Dec 21, 2011 11:09 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Rasurbo » Wed Dec 21, 2011 11:04 pm

sms_mihai wrote: Vezi ca Harward se scrie Harvard...


da, pai uite, vezi, asa este, am scris eronat, eu nu am terminat harVard ca tine, nu le am cu institutiile de prestigiu.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Wed Dec 21, 2011 11:15 pm

Rasurbo wrote:
sms_mihai wrote: Vezi ca Harward se scrie Harvard...


da, pai uite, vezi, asa este, am scris eronat, eu nu am terminat harVard ca tine, nu le am cu institutiile de prestigiu.


Am si eu o intrebare: daca nu mai dati fizica (nu o dati pentru ca nu o puteti lua) cum intelegeti voi biofizica? Materia de rezi, ec Bernoulli, toate chestiile alea, cum le intelegeti? Altfel, desigur pe dinafara se poate stii orice, mai ales de azi pana maine.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 11:15 pm

rasurbo, n-auzi m ca nu trebuie pus semnul intrebarii la replica aia? nu te pricepi, nu te mai cazni, harward :)

sms_mihai wrote: la noi
....
sms_mihai wrote: pe afara


la noi.. la ei.

astea nu sunt solutii. cand auzi pe unu cu "la noi ... la ei" e clar! blah blah blah


sms_mihai wrote:Am si eu o intrebare: daca nu mai dati fizica (nu o dati pentru ca nu o puteti lua) cum intelegeti voi biofizica?


aberezi.
daca nu dai la admitere nu insamna ca nu ai absolvit lic, ceea ce presup in majoritatea cazurilor ca ai cunostinte de fizica.

asa si fraierii aia care zic ca trebuie data genetica la rezi ca altfel cum inteleg dupa aia bolile cu determinare genetica etc etc etc

nu intelegeti DELOC diferenta intre un concurs si un examen. la admitere este CONCURS.

le amestecati in ULTIMUL HAL!!!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Wed Dec 21, 2011 11:30 pm

trident wrote:

sms_mihai wrote:Am si eu o intrebare: daca nu mai dati fizica (nu o dati pentru ca nu o puteti lua) cum intelegeti voi biofizica?


aberezi.
daca nu dai la admitere nu insamna ca nu ai absolvit lic, ceea ce presup in majoritatea cazurilor ca ai cunostinte de fizica.

asa si fraierii aia care zic ca trebuie data genetica la rezi ca altfel cum inteleg dupa aia bolile cu determinare genetica etc etc etc



Ahem, tot asa si daca ai absolvit scoala generala, ar trebui sa stii sa scrii corect.. Totusi, e evident ca unii au probleme (si vorbim de clasele I-IV, unde dupa atatia ani lucrurile se mai corecteaza). Judecata ta are profunde lacune. O certificare e valida doar daca cel care certifica e onest si credibil.
Despre bac si liceu ma faci sa rad. Ce pretentii ai cand ani de zile rata de promovare a fost umflata la dublu sau pe acolo? Si de fapt multi nici nu dat bac la fizica. La mine in liceu, clasa care dadea teza la fizica, marea majoritate erau varza, nu stiau nici legea lui Ohm, dar totusi treceau anul. Cum? Invatau 3 formule, luau 5, copiau etc
Serios, de unde ai scos chestia cu "daca ai terminat liceul, ai cunostinte de fizica"? Ai idee cate verze sunt in Politehnica?
Da, normal dupa liceu ar trebui sa ai o baza de bun simt de fizica, matematica etc Ceea ce nu e cazul majoritatii oamenilor, pentru ca la noi scoala se face neaplicat (teorie indesata care se uita repede), iar acum (ultimii 10-15 ani) profesorii si elevii si-au pierdut interesul, pentru ca nu mai exista nici examene de admitere serioase. Pe vremea mea bacul era o varza, insa admiterea la facultatile bune (putine si acum 15 ani) era totusi o chestie. Putine filtre => putini respinsi, oameni neselectati.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Wed Dec 21, 2011 11:35 pm

Auzi, uite daca vrei facem un test: mergem cu un inginer sau prof de fizica pe holurile facultatii de medicina si alegem aleator 20 de oameni, carora le punem intrebari absolut simple si de bun simt de fizica. Asa, o cadere libera, un amestec de gaze, 2 becuri in serie etc. sa vedem cati si ce mai stiu.
Am avut colegi care isi faceau doctoratul in medicina (la noi) si nu aveau habar sa priceapa chestii simple de mate (grafice), asta cu netul in fata.
Last edited by sms_mihai on Wed Dec 21, 2011 11:37 pm, edited 1 time in total.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 11:36 pm

NU
EXISTA
EXAMENE
DE ADMITERE


alea sunt CONCURSURI

frate, intlegi odata? te rog mult, proprietatea termenilor!

si da, se considera ca daca ai terminat liceul ai trecut de fizica.
si de logica, de exemplu, ca nu vrei sa zici ca logica nu este importanta, ar trebui sa existe "examen de admitere" si la logica?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Chingachgook » Wed Dec 21, 2011 11:37 pm

adevarul ca da, mare materie biofizica.

in facultate se invata o gramada de lucruri de la 0, nu e nicio scofala.


mihai semseu astea sunt teste de oameni cretini ce zici tu. merge cand esti la radio sau la tv si vrei sa make a point.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 11:39 pm

bine mihai, acum ar trebjui sa deie si examen de admitere la matematici :)
daaa, si la doctorat.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Wed Dec 21, 2011 11:46 pm

trident wrote:NU
EXISTA
EXAMENE
DE ADMITERE


alea sunt CONCURSURI

frate, intlegi odata? te rog mult, proprietatea termenilor!

si da, se considera ca daca ai terminat liceul ai trecut de fizica.
si de logica, de exemplu, ca nu vrei sa zici ca logica nu este importanta, ar trebui sa existe "examen de admitere" si la logica?

Ei da, concurs (nu examen, pe care-l treci cu nota fixa). La concurs sunt intrati primii n candidati. Cred ca la asta te referi. Si cu ce schimba asta ce am zis eu??

se considera ca daca ai terminat liceul ai trecut de fizica

Cat conteaza ce se considera? Cine da credibilitate unei asemenea afirmatii? Cu ce ramai daca ai trecut de fizica cum spui tu? Ce zici tu o fi valabil strict legal, faptic in niciun caz.
Uite, ceva asemanator: candidatii francezi la medicina sunt selectati puternic dupa anul I (doar 15% trec mai departe). Observand ca la Cluj se poate intra numai cu dosar, unii francezi respinsi in Franta au venit la Cluj. Dupa care (dupa 6 ani) se vor intoarce in Franta. Tu crezi ca vor fi la fel de credibili in fata unui angajator? Eu zic ca nu. Banuiesc ca mai exista naivi care cred ca firmele de recrutare se bat pe medicii romani. Posturile scoase sunt de cele mai multe ori in zone nedorite de bastinasi.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Wed Dec 21, 2011 11:50 pm

trident wrote:bine mihai, acum ar trebjui sa deie si examen de admitere la matematici :)
daaa, si la doctorat.


Nu, n-ar trebui. Poate chiar nici la fizica. Ar trebui sa stie bazele cum zici tu (din liceu). Dar pentru ca, faptic, de prea multe ori, multi termina cu note chiar mari si sunt varza, daca vrei sa selectezi oameni care chiar stiu bazele, atunci da, trebuie dat examen (ma rog, concurs). De-aia se si dadea. Teoria chibritului...

Si de-aia nici nu se mai da! Pentru ca noii candidati nu mai stiu fizica; cei care stiau au optat pentru cariere tehnice, toate mai "avantajoase" decat medicina (4-5 ani si salarii mai mari, din pacate la asta se uita tinerii intr-o societate excesiv marcata de bani)

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8507
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby mihai_525 » Wed Dec 21, 2011 11:52 pm

va clasa amandurora mihai_sms intr-o emisiune tv/dezbatere de exemplu.
sau in niste alegeri, numirea intr-o functie, o negociere sindicat/minister etc etc n-ai nicio sansa trident de cockseed nici nu mai zic.
omul face apel la bun simt desi este foarte, dar foarte agresiv ca sa nu zic nesimtit (in sensul bun, pozitiv al cuvantului) si foloseste o combinatie din asta de realitate si utopie care vinde bine, v-am zis: matura cu voi pe jos.
nu sunt de acord absolut deloc cu el dar eu daca as conduce un spital sau ministerul, l-as numi purtator de cuvant al institutiei.
America first

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 11:52 pm

frate lasa-ne cu Franta, pe bune, e obositor (si amuzant, to a certain extent)
pai schimba, ca poate da concurs si din desen tehnuic, materia de CONCURS nu este VERIFICARE de examen, intelegi?
putea sa dea si din toma alimos, intelegi? admiterea nu trebuie sa ACOPERE toate materiile de care e nevoie dupa admitere.


aceeasi confuzie o faceai si cand vbeai de rezidentiat.

si da, lasa-te si de analize de economie generala, ce spui tu sunt locuri comune.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Wed Dec 21, 2011 11:54 pm

NU
EXISTA
EXAMENE
DE ADMITERE

Bine zici. In unii ani s-a intrat le medicina si cu mai putin de 5. Ca sa se ocupe locurile.
Normal ca oamenii au vazut ca n-au cui sa dea examene grele si au facut ca totul sa fie mai usor.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 11:55 pm

mihai_525 wrote:va clasa amandurora mihai_sms intr-o emisiune tv/dezbatere de exemplu.
sau in niste alegeri, numirea intr-o functie, o negociere sindicat/minister etc etc n-ai nicio sansa trident de cockseed nici nu mai zic.
omul face apel la bun simt desi este foarte, dar foarte agresiv ca sa nu zic nesimtit (in sensul bun, pozitiv al cuvantului) si foloseste o combinatie din asta de realitate si utopie care vinde bine, v-am zis: matura cu voi pe jos.
nu sunt de acord absolut deloc cu el dar eu daca as conduce un spital sau ministerul, l-as numi purtator de cuvant al institutiei.



si eu, pt ca prostii (pulimea) se uita de obicei la cat de lungi sunt frazele si mesajul, nu au capcitatea sa inteleaga ca ala e total in eroare. daca mai baga si un loc comun si un "la noi/la ei" deja e mega tare, caci doar toata prostimea stie ca "la ei" e mai bine. intelegi ce zic, mihai 522?
nu toata lumea are capacitatea sa vada erorile, de obicei fraierii se uita la forma.

de exemplu eu l-as pune purtator de cuvant pe hoara, sau pe sarca de la polita capitalei. cliseisti, in realitatea lor, acolo... gen mihaita sms :)
Last edited by 187.92a on Wed Dec 21, 2011 11:58 pm, edited 1 time in total.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 11:57 pm

sms_mihai wrote:
NU
EXISTA
EXAMENE
DE ADMITERE

Bine zici. In unii ani s-a intrat le medicina si cu mai putin de 5. Ca sa se ocupe locurile.
Normal ca oamenii au vazut ca n-au cui sa dea examene grele si au facut ca totul sa fie mai usor.


bine zic si punct,

de ce trebuie sa adaugi un cliseu din asta, ceva ce toata lumea stie? pe bune, ce sens are mesajul asta???


eu vorbesc la modul general, iti explic ca tu FACI O CONFUZIE iar tu spui ca am dreptate, s-a intrat la medicina sub 5. WHAAAATTT?

jesus! nu pre pricepi cum e cu dialogul, nu? .. fuga de idei, much?

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Thu Dec 22, 2011 12:07 am

trident wrote:frate lasa-ne cu Franta, pe bune, e obositor (si amuzant, to a certain extent)
pai schimba, ca poate da concurs si din desen tehnuic, materia de CONCURS nu este VERIFICARE de examen, intelegi?
putea sa dea si din toma alimos, intelegi? admiterea nu trebuie sa ACOPERE toate materiile de care e nevoie dupa admitere.


aceeasi confuzie o faceai si cand vbeai de rezidentiat.

si da, lasa-te si de analize de economie generala, ce spui tu sunt locuri comune.


Da, este concurs, de ce nu s-ar da un concurs care sa contina si intrebarile grele de chimie si fizica? N-am inteles, vrei sa spui ca pana in 1996-1997 nu a fost concurs? A fost concurs si concurs a ramas. Dar pentru ca medicina a trecut de la 4/loc la 1.5/loc in 2-3 ani, nu puteai da concurs la fel de greu, Iti amintesc ca la 4/loc (anii 90-95) se intra cu 220-240 (din 360 puncte posibile, cate 120 la fiecare proba) 240 din 360 inseamna 2/3, deci se intra cu un 6.6
Daca mentineau examenul de admitere la acealsi nivel, multi ar fi cazut sub nota 5 si trebuiau respinsi (asa era regulamentul, sub 5 nu se intra!)
Sigur ca nu e verificare, de altfel fizica aia de liceu nici nu prea foloseste in mod curent in practica (clinica). Dovada ca nici nu se mai da, si noii rezidenti nu omoara oamenii. fizica aia selecta oamenii cu o gandire logica, cu ceva in cap. Era o chestie recunoscuta pe vremea mea. Cei mai multi scoteau sub 2/3 din punctaj la fizica.

nu trebuie sa ACOPERE toate materiile de care e nevoie dupa admitere

Ahem: atunci trimite-le o scrisoare tuturor celor care organizau admiterea inainte si zi-le ca-s tamp*ti (asta ar insemna, dupa tine). Ce sa vezi, fix atunci cand a scazut concurenta, s-au luminat si-au vazut ca fizica nu mai tebuie.

frate lasa-ne cu Franta

Sigur, numai ca nu eu am venit pt materia de rezi cu o carte atotcuprinzatoare, luata de la francezi. De ce nu una scrisa de romani?...
De ce n-am compara? Examenul de rezi e cam cum era la noi - national, apoi conferinta (care e electronic), apoi alegerea stagiilor. Ce-ar avea Franta? Are printre cele mai apreciate sisteme de sanatate din lume.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Thu Dec 22, 2011 12:15 am

trident wrote:
mihai_525 wrote:va clasa amandurora mihai_sms intr-o emisiune tv/dezbatere de exemplu.
sau in niste alegeri, numirea intr-o functie, o negociere sindicat/minister etc etc n-ai nicio sansa trident de cockseed nici nu mai zic.
omul face apel la bun simt desi este foarte, dar foarte agresiv ca sa nu zic nesimtit (in sensul bun, pozitiv al cuvantului) si foloseste o combinatie din asta de realitate si utopie care vinde bine, v-am zis: matura cu voi pe jos.
nu sunt de acord absolut deloc cu el dar eu daca as conduce un spital sau ministerul, l-as numi purtator de cuvant al institutiei.



si eu, pt ca prostii (pulimea) se uita de obicei la cat de lungi sunt frazele si mesajul, nu au capcitatea sa inteleaga ca ala e total in eroare.

in realitatea lor, acolo... gen mihaita sms :)


Argumente! Ia o fraza si explica de ce nu e asa.
Sa stii ca ad-hominem nu-i argument.
Lungimea frazelor n-ar trebui sa fie relevanta.
Tu sustii in mare ca sistemul actual de selectare si pregatire scoate oameni cam la fel de buni precum cel trecut (cel de acum 15-20 de ani). Interesant, eu nu te contrazic cu totul, asta in mare pentru ca lucrurile se mai aseaza, fizica aia de la admitere nu prea era utila (cel putin pt clinicieni) si oricum mare parte din ce se invata se si uita. Totusi, e nevoie de o selectie mai serioasa.
Sa stii ca oamenii de azi au in tot cazul, per total, acces la servicii mai de calitate decat ce era acum 15-20 de ani. medicii erau mai selectati, cei buni nu puteau pleca (deci ramaneau :wink: ) dar nu aveai aparatura (CT, RMN? vise), in fapt acum 20 de ani si echo era lux. Nu aveai atatea medicamente (poate nu stiati cat costa o statina acum 10-12 ani, o avere). Deci per total populatia nu resimte o scadere a calitatii, asta insa din alte cauze. Adaugati la asta faptul ca echipamentele s-au ieftinit. astazi orice spital din Slobozia ciumpara lejer un echograf la un pret infim fata de cat dadeai acum 10 ani pe el. Deci e vorba de mixed results, insa calitatea medicilor e mai jos decat ce era acum 10-20 de ani. Sigur ca acum 20 de ani nu era deschiderea cu Europa si toate cele, nu puteai citi atlase de pe net seara acasa, insa oamenii erau mult mai merituosi, selectati si muncitori.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Thu Dec 22, 2011 12:17 am

Am spus ca nu este obligatoriu sa acopere toate materiile respective, nu ca este gresit daca dai un concurs din toate acele materii. Sustii ca as fi spus lucruri pe care nu le-am spus. Nu am emis nicio consideratie asupra motivatiei de a scoate o materie din admitere, ti-am explicat doar ca -si aici ma repet- nu este obligatoriu ca un concurs sa acopere toate materiile conexe. Bati campii, in rest.


Nu trebuie sa ne omori pe aici cu Franta ta doar pt ca in nu stiu ce an se va da admitere in rezidentiat dintr-o carte frantuzeasca.

Aproape fiecare fraza de-a ta denota logica fortata sau exagerari, unele dintre ele sunt chiar ilogice (de exemplu daca eu cred ca nu era oblig sa acopere toate materiile implica ca eu sa scriu o scisoare? omg)

Discursul tau este presarat de erori si este dificil sa le demontez pe toate; si da, din respect pt faptul ca esti pana la urma (eventually) si tu medic nu fac nici opusul, sa iau totul si sa ii pun eticheta "tampenie"

trebuie insa sa ai grija sa iti cureti discursul de elemente ilogice si exagerate, chiar daca asta inseamna sa scrii doar "buna ziua, mesajul meu este punct"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Thu Dec 22, 2011 12:22 am

referitor la al doilea mesaj si ce ma intrebi: sigur ca lungimea frazelor nu ar trebui sa fie relevanta, dar realitatea ne arata ca majoritatea persoanelor neavizate sau care nu au un nivel suficient pt a digera discutia sunt sensibile la forma, nu la continut. vezi cazul mihai 525.

pai e simplu: daca l-ai vedea pe hoara, ala face la fel: el zice A. interlocutorul il contrazice cu non A, el zice ca non A nu e adevarat, si adauga fara sa se mai opreasca o fraza B in cond in care B este oarecum apropiata de A dar nu are legatura. (vezi eu zic ca e concrus, tu zici ca aia au scos fizica din nush ce motive, desi eu contrazisesem ceva pucntual, fara legatura cu motivatia de a scoate o materie). si nu se mai opreste, adaugand in avalansa D, E ,F.. multe dintre ele stupide. pe principiul spunand niste adevaruri poti introduce si cateva fraze neadevarate, ele vor fi luate derpt bune.

din fericire unii dintre noi vedem tampeniile/le recunoastem si le sanctionam. sper ca nu te superi.

simplul fapt ca scrii extrem de mult si ca apelezi la locuri comune in 85% din discurs nu arata decat ca bati campii si ca nu ai niciun mesaj, nu arata ca ai dreptate.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8507
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby mihai_525 » Thu Dec 22, 2011 12:28 am

altu care ma ia cu nivelul
mergi la boul baltii si cere-i un sfat sau ceva
du-te tu la o intalnire de sindicat si incepe cu A si non A te huiduie aia si te dau afara iti arunca cu oua in cap cu sticle de apa etc mai rau ca hoara in piata victoriei ti-o iei
discursul fix ca cel al lui mihai_sms trebuie sa fie indiferent ca nu are dreptate, ca bate campii sau ca nu zice nimic, fix despre asta este vorba intr-un topic cu sindicat/politics etc etc
America first

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Thu Dec 22, 2011 12:34 am

Sigur ca acum 20 de ani nu era deschiderea cu Europa si toate cele, nu puteai citi atlase de pe net seara acasa, insa oamenii erau mult mai merituosi, selectati si muncitori.

Ca s-a ales praful, au fost scuipati in ochi de catre populatia care tipa "Vai, va dam spaga" fara sa se uite ca munceau pe bani de alune fata de medicii vestici e altceva. Eu repet ce spune populatia (se plange de medici, in general), fara insa sa vada contextul. Sigur ca, vazand contextul, orice om se satura pana la urma, se duce in privat, pleaca, pretinde spaga, face afaceri cu pilule etc Macar intr-un mediu plin de stres, mancatorie, pile si nerecunostinta (putini sunt cei care vin la tine cu ceva din recunostinta, multi se gandesc ca poate mai au nevoie etc), partea materiala sa fie asigurata. oamenii aia sunt si ei oameni, cu familii, boli, copii care trebuie crescuti, nu Maica Tereza. Or fi si pustnici dar sunt prea putini...
Mai rau, populatia vad ca a intrat intr-un soi de apel la vrajitoare, "medicina alternativa" si alte (sa le zic plastic) balarii. Faptul ca unii cred ca daca al lor copil nu a putut fi tratat de cancer/etc de 5 doctori, lasa ca merg ei la biserica (ca sa ii vindece), e aiurea rau. De fapt la noi probleme sunt mai serioase - lipseste meritocratia, cum sa dai aceeasi credibilitate unui vrajitor (sau pe acolo)?

Inca ceva: am vazut conceptia ca (nu aici, in general): ce dom'le rad strainii de noi degeaba. Incercati sa va ganditi. Uitati-va la asta:

http://www.youtube.com/watch?v=xTJpaAlk9VQ

la cat prozelitism este, la cine si cum isi castiga banii, la cati caini avem , la cate toalete avem la cate parcuri avem , la cum sunt trenurile, soselele, la cat scoate un medic sau profesor in Romania (fara de un vanzator de papuci) si la foarte multe altele.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Thu Dec 22, 2011 12:37 am

sms_mihai wrote:Sigur ca acum 20 de ani nu era deschiderea cu Europa si toate cele, nu puteai citi atlase de pe net seara acasa, insa oamenii erau mult mai merituosi, selectati si muncitori.

Ca s-a ales praful, au fost scuipati in ochi de catre populatia care tipa "Vai, va dam spaga" fara sa se uite ca munceau pe bani de alune fata de medicii vestici e altceva. Eu repet ce spune populatia (se plange de medici, in general), fara insa sa vada contextul. Sigur ca, vazand contextul, orice om se satura pana la urma, se duce in privat, pleaca, pretinde spaga, face afaceri cu pilule etc Macar intr-un mediu plin de stres, mancatorie, pile si nerecunostinta (putini sunt cei care vin la tine cu ceva din recunostinta, multi se gandesc ca poate mai au nevoie etc), partea materiala sa fie asigurata. oamenii aia sunt si ei oameni, cu familii, boli, copii care trebuie crescuti, nu Maica Tereza. Or fi si pustnici dar sunt prea putini...
Mai rau, populatia vad ca a intrat intr-un soi de apel la vrajitoare, "medicina alternativa" si alte (sa le zic plastic) balarii. Faptul ca unii cred ca daca al lor copil nu a putut fi tratat de cancer/etc de 5 doctori, lasa ca merg ei la biserica (ca sa ii vindece), e aiurea rau. De fapt la noi probleme sunt mai serioase - lipseste meritocratia, cum sa dai aceeasi credibilitate unui vrajitor (sau pe acolo)?

Inca ceva: am vazut conceptia ca (nu aici, in general): ce dom'le rad strainii de noi degeaba. Incercati sa va ganditi. Uitati-va la asta:

http://www.youtube.com/watch?v=xTJpaAlk9VQ

la cat prozelitism este, la cine si cum isi castiga banii, la cati caini avem , la cate toalete avem la cate parcuri avem , la cum sunt trenurile, soselele, la cat scoate un medic sau profesor in Romania (fara de un vanzator de papuci) si la foarte multe altele.


da, hoara, despre asta vorbim noi aici :)
da mihai 525, daca zice si de vrajitoare audienta este asigurata. repet, si eu l-as pune purtator de cuvant. dar nimic mai mult! :)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Thu Dec 22, 2011 1:14 am

trident wrote:Am spus ca nu este obligatoriu sa acopere toate materiile respective, nu ca este gresit daca dai un concurs din toate acele materii. Sustii ca as fi spus lucruri pe care nu le-am spus. Nu am emis nicio consideratie asupra motivatiei de a scoate o materie din admitere, ti-am explicat doar ca -si aici ma repet- nu este obligatoriu ca un concurs sa acopere toate materiile conexe.


Da, nu e obligatoriu, nici nu am spus. Era insa un element de selectie in plus. Care s-a eliminat tocmai atunci cand concurenta a scazut dramatic (si chiar dramatic in sensul romanesc). Fizica era piatra de incercare pentru multi.
Si nici examenele celelalte nu mai sunt ce-au fost. Nu vad unde bat campii. Sustin doar ca selectia este mai mica actual. Intocmai cum daca ai 2 gramezi de mere (da, iar vin cu exemple din piata) identice (de aceeasi calitate), altceva e sa poti alege un mar din patru si altceva e sa poti alege din 3 mere, doua. Daca esti fortat sa alegi 2 mere din 3 (adica 1.5/loc) ceea ce vei selecta va fi mai prost. E la mintea cocosului.

Nu stiu cine e Hoara, imi pare rau (banuiesc ca cineva de la tv. Nu prea m-am uitat, n-am fost pe aici)

de exemplu daca eu cred ca nu era oblig sa acopere toate materiile implica ca eu sa scriu o scisoare? omg

Daca tu crezi ca nu e recomandat sa se dea fizica (respectiv ca au facut bine ca au scos-o) nu ar trebui sa scrii o scrisoare, ci sa scrii 3-4 paragrafe, cu argumente.
Nu neaparat la 4 ace (dpdv gramatical, scapam virgule suntem in viteza) etc
Si de fapt eu nu sustin neaparat utilitatea fizicii ca proba de selectie, ci sustin o selectie mai riguroasa. Poti da mai greu la biologie, chimie.

Deci eu spun asa: la 4/loc se putea face o selectie mai riguroasa (ca nu au fost criteriile chiar potrivite e alta treaba). Tu spui ca nu domnule, la 1.5/loc facem aceeasi selectie ca la 4/loc. Ei bine, nu sunt de acord. Eu spun ca materialul uman lasat prin filtrul admiterii este mai de joasa calitate, tu spui ca nu.

Trebuie sa fii naiv sa crezi ca oameni care nu stiu sa scrie corect au numai lacuna asta dpdv educational. Si daca nu stii sa scrii corect, cu putin studiu si spirit de observatie (si citirea unor carti) se poate obtine o corectie...

OK, poate atunci vii cu un criteriu la admitere astfel incat asemenea oameni (care nu stiu sa scrie corect) sa nu mai fie primiti in facultate (sau sa fie?)

Nu, simplul fapt ca scriu mult nu arata nici ca am, nici ca n-am dreptate.

Mesajul meu e unul foarte simplu (ca de aici am pornit). Sintetizez:
Scaderea atractivitatii meseriei de medic (prin conditii profesionale, materiale si umane reduse, raportat la efortul si timpul de pregatire) a dus la scaderea drastica a concurentei. Scaderea concurentei a dus la scaderea calitatii materialului uman (nu ma refer numai la volumul de cunostinte, pana la urma acestea se pot recupera pe parcurs in facultate) La scaderea concurentei a contribuit si faptul ca actual aproape orice meserie ofera unui tanar "o sansa mai buna in viata" cu un efort intelectual mai mic.
... Drept pentru care raman sa dea la medicina cateva categorii:
1. cei foarte pasionati (5% sau pe acolo), dintre care o parte inteleg rapid cum stau treburile si se pregatesc cu o limba straina. Sau mai nefericit: raman si fac doctorat aici in minunatele laboratoare si cu lucrari publicate la gazeta de perete. Dar ei au doctorat
2. cei care au spate (mama, tata cabinete etc sau rude sus puse care pot la o adica sa-i tina pana la 40 de ani, salariul de rezident putand fi dat pe manichiura - desigur exagerez, insa cazuri exista de copii de bani gata exista)
3. cei care nu-s capabili de altceva mai bun, cu gandul la "lasa ca poate se rezolva", sub presiunea familiei si a societatii. Probabil peste jumatate din candidati.
4. (o subspecie a lui 3.) vroiau Automatica, ASE dar nu erau prea buni la mate/fizica, gasesc acest debuseu, dupa care isi urmeaza pasiunea.
5. (tot subspecie a lui 3.) vad ca de fapt sistemul e varza si se orienteaza facand diverse businessuri prin spitale etc, sau facand politica (lui peste), dand mastere de management etc
6. Subspecie a lui 1.) vad clar ca treaba p*te in sistem de la inceput, isi descopera alta pasiune (nu va mirati la noi in Romania vreo jumatate din oameni nu lucreaza in domeniul in care s-au pregatit) si fac alta facultate sau/si trec anii de forma si lucreaza chiar full time altundeva sau/si fac master la noi/in afara sau/si doctorat etc

Dar sunt putini din speciile 1 si 6 (cele mai fericite zic eu). Majoritatea fac alegeri practice, asa cum s-a vazut si la alegerea specialitatilor. Se alege unde se stie ca iesi bine (cu posibilitate de cabinet, rost de incasat cumva bani, sau/si stres mai putin sau/si posibilitatea de a pleca). Se alegea pe banda cardio, gastro, radio la conferinta si nimic de oncologie, MF, epidemio. Sa fie asa toti pasionati numai de astea?? In fapt, s-au si terminat locurile si nimeni nu se atinsese de MF sau epidemio (si altele vreo 10 cel putin).

Si sa nu uit: meseria se face in primul rand pentru a te intretine (pe tine si familia). In vest acest lucru e ceva normal si aceptat. Nu exista conceptia: vai, medicii au facut greva, sunt niste snapani. Nu exista pretentii absurde de apostolat. Numai la noi se face apel la acest argument si in teren realitatea scartaie. Nu prea am vazut lumea sa fie multumita de ingrijirea primita in spitale. Bine, ca unii oameni vor antibiotic pentru orice si cred ca daca nu le dai, nu esti bun, asta e altceva. Asta arata cat de intoarsa pe dos e cam toata ocietatea la noi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Calico » Thu Dec 22, 2011 1:23 am

Poti sa rezumi ce-ai spus in 8 randuri?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Thu Dec 22, 2011 1:25 am

tl;dr

Hoara :D

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Thu Dec 22, 2011 1:26 am

trident wrote:da, hoara, despre asta vorbim noi aici :)
da mihai 525, daca zice si de vrajitoare audienta este asigurata. repet, si eu l-as pune purtator de cuvant. dar nimic mai mult! :)


Da, "v-ati prins", e vorba de politici de sanatate.
Ar trebui sa existe un sindicat al rezidentilor, sau o sectie, acolo, ceva, pentru rezidenti. N-am gasit pe pagina sindicatului de la noi (sau cum se numeste)
De fapt ar trebui ca rezidentii (daca sunt seriosi, isis tiu munca etc) sa tipe ca arsi cand societatea (si politicul) ii trateaza astfel. Cum insa vad ca nu e cazul, probabil sindicatul ar fi de prisos.
De fapt e vorba de o ramasita a comunismului. Foame si frig era, insa asta auzeai cel mult pe la colturi. oficial totul era bine. Cred ca v-ati uitat la filmuletul ala care spune ca Rmania nu raporteaza decat o mica parte din infectiile nozocomiale (vreo 1/8 fata de Europa) si de fapt situatia e cam invers.

Sau dupa voi faptul ca un tanar medic nu-si poate vedea de meserie si din leafa sa-si plateasca chiria, masa si o haina e un lucru neimportant?

Desigur ca, pentru confortul lor psihic, fiecare medic care termina medicina, ebun! Prin decret de stat! "Ce daca aia vechi dadeau examene mult mai grele, si noi suntem la fel" S-o credeti voi, oameni buni!

Bun, trident, atunci daca sustii (poate?) ca atractivitatea meseriei nu are treaba cu selectivitatea (si calitatea) materialului uman, atunci poate explici cum de concurenta la medicina a scazut brusc de la 4/loc la 1.5/loc in numai 2-3 ani. Si cum de gasesti pe forumuri atatea comentarii pline de greseli gramaticale.

Pe astazi, cam ajunge...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22075
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Melania » Thu Dec 22, 2011 1:33 am

MumaPadurii wrote:Poti sa rezumi ce-ai spus in 8 randuri?

sms_mihai wrote:Sintetizez:
Scaderea atractivitatii meseriei de medic (prin conditii profesionale, materiale si umane reduse, raportat la efortul si timpul de pregatire) a dus la scaderea drastica a concurentei. Scaderea concurentei a dus la scaderea calitatii materialului uman (nu ma refer numai la volumul de cunostinte, pana la urma acestea se pot recupera pe parcurs in facultate) La scaderea concurentei a contribuit si faptul ca actual aproape orice meserie ofera unui tanar "o sansa mai buna in viata" cu un efort intelectual mai mic.
... Drept pentru care raman sa dea la medicina cateva categorii:
1. cei foarte pasionati (5% sau pe acolo), dintre care o parte inteleg rapid cum stau treburile si se pregatesc cu o limba straina. Sau mai nefericit: raman si fac doctorat aici in minunatele laboratoare si cu lucrari publicate la gazeta de perete. Dar ei au doctorat
2. cei care au spate (mama, tata cabinete etc sau rude sus puse care pot la o adica sa-i tina pana la 40 de ani, salariul de rezident putand fi dat pe manichiura - desigur exagerez, insa cazuri exista de copii de bani gata exista)
3. cei care nu-s capabili de altceva mai bun, cu gandul la "lasa ca poate se rezolva", sub presiunea familiei si a societatii. Probabil peste jumatate din candidati.
4. (o subspecie a lui 3.) vroiau Automatica, ASE dar nu erau prea buni la mate/fizica, gasesc acest debuseu, dupa care isi urmeaza pasiunea.
5. (tot subspecie a lui 3.) vad ca de fapt sistemul e varza si se orienteaza facand diverse businessuri prin spitale etc, sau facand politica (lui peste), dand mastere de management etc
6. Subspecie a lui 1.) vad clar ca treaba p*te in sistem de la inceput, isi descopera alta pasiune (nu va mirati la noi in Romania vreo jumatate din oameni nu lucreaza in domeniul in care s-au pregatit) si fac alta facultate sau/si trec anii de forma si lucreaza chiar full time altundeva sau/si fac master la noi/in afara sau/si doctorat etc

Dar sunt putini din speciile 1 si 6 (cele mai fericite zic eu). Majoritatea fac alegeri practice, asa cum s-a vazut si la alegerea specialitatilor. Se alege unde se stie ca iesi bine (cu posibilitate de cabinet, rost de incasat cumva bani, sau/si stres mai putin sau/si posibilitatea de a pleca). Se alegea pe banda cardio, gastro, radio la conferinta si nimic de oncologie, MF, epidemio. Sa fie asa toti pasionati numai de astea?? In fapt, s-au si terminat locurile si nimeni nu se atinsese de MF sau epidemio (si altele vreo 10 cel putin).

Si sa nu uit: meseria se face in primul rand pentru a te intretine (pe tine si familia). In vest acest lucru e ceva normal si aceptat. Nu exista conceptia: vai, medicii au facut greva, sunt niste snapani. Nu exista pretentii absurde de apostolat. Numai la noi se face apel la acest argument si in teren realitatea scartaie. Nu prea am vazut lumea sa fie multumita de ingrijirea primita in spitale. Bine, ca unii oameni vor antibiotic pentru orice si cred ca daca nu le dai, nu esti bun, asta e altceva. Asta arata cat de intoarsa pe dos e cam toata ocietatea la noi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Thu Dec 22, 2011 1:39 am

MumaPadurii wrote:Poti sa rezumi ce-ai spus in 8 randuri?

sms_mihai wrote:Sintetizez:
6. Subspecie a lui 1.) vad clar ca treaba p*te in sistem la noi.
Last edited by 187.92a on Thu Dec 22, 2011 1:41 am, edited 1 time in total.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby sms_mihai » Thu Dec 22, 2011 1:40 am

MumaPadurii wrote:Poti sa rezumi ce-ai spus in 8 randuri?


Da, copy/paste de sus, maxim 8 randuri - uite, chiar sinteza:
Scaderea atractivitatii meseriei de medic (prin conditii profesionale, materiale si umane reduse, raportat la efortul si timpul de pregatire) a dus la scaderea drastica a concurentei. Scaderea concurentei a dus la scaderea calitatii materialului uman (nu ma refer numai la volumul de cunostinte, pana la urma acestea se pot recupera pe parcurs in facultate) La scaderea concurentei a contribuit si faptul ca actual aproape orice meserie ofera unui tanar "o sansa mai buna in viata" cu un efort intelectual mai mic.

Explicatiile in text.
Si era sa uit: analog, pe portile scolii ies astazi mult mai multi agramati (si de fapt multi dintre ei au serioase lacune la cunostintele elementare etc) dintr-o cauza asemenatoare: caderea calitatii in invatamant, data dupa mine de:
-scaderea atractivitatii meseriei de profesor (salarii, scaderea prestigiului in societate, "luarea in deradere a meseriei")
-aparitia unor oportunitati mult mai bne: profesorii noi iesiti au avut unde sa fuga
-lipsa motivatiei din partea copiilor ("falsele modele") cat si a parintilor(!) care observa "cum sa reusesti in viata" si nu mai sunt la fel de coercitivi precum acum 20 de ani.
Pradoxal, acum 20 de ani se facea carte chiar si la lumanare si cu frig in case, pentru ca social te puteai realiza aproape numai daca faceai o facultate (nu existau alte cai in viata, nu existau afaceri, nu exista plec la munca in afara), si in plus cei care faceau scoli profesionale erau privit (iarasi, aiurea) ca niste paria. Deci crema scolii se ducea la liceu. Prin anii 90 eram intrebati de profesori "tu unde dai?" in fata clasei si mai era cate unul mai slab care zicea "la liceul cutare" la care toti se mirau. Analog, de anumite facultati nu se atingea nimeni, la mine in clasa se stia ca dau la medicina, eram si luat in ras la cat citeam si pe unde (si ma durea in cot). Era o selectie serioasa pe scurt (poate chiar draconica)
E destul de intuitiv, actual motivatia lipseste si in plus exista cai alternative. Foarte bine ca sunt (ca sin in vest, acum o poti duce bine avand un atelier auto poate) insa la noi problema e ca exista cai alternative semi-ilegale, multe sprte foarte multe. Cai care te duc la aceeasi situatie profesionala si sociala cu un efort mult mai mic si intr-un timp mai mic, ca de aceea se si baga lumea. Ati vazut ce concurenta e (sau era) la administratie publica? De ce oare? S-a indragostit lumea brusc de hartogarie? :wink:


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests