Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby schnauzer » Mon Nov 26, 2012 6:53 pm

In curriculum- ul meu scrie vacanta. 4 sapt anual.
Cine ma ponteaza??
Pe ce??

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby Chingachgook » Mon Nov 26, 2012 8:11 pm

Concediu e ala
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22030
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby Melania » Tue Nov 27, 2012 6:29 pm

schnauzer wrote:In curriculum- ul meu scrie vacanta. 4 sapt anual.
Cine ma ponteaza??
Pe ce??

Eu. Pe masa.

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby AllBlue » Tue Nov 27, 2012 8:50 pm

te referi la minunata curricula de nefro? nu cred ca mai exista o alta specialitate cu cele 4 saptamani de vacanta. teoretic e concediul care ti se scade din stagiul de baza. practic, trebuie sa ai grija cand mergi la centru la care tanti de acolo te prezinti. doctorita asezata diametral opus usii, pe stanga, stie alte reguli fata de ceilalti si daca ti-ai terminat stagiile, pe anul 1 sa zicem, si ai ramas cu vacanta o sa te puna sa iei musai stagiul de baza (sau vacanta). de asemenea, ea nu da stagii din alti ani daca nu le-ai terminat pe cele din anul in curs.
unele spitale platitoare isi obliga angajatii sa isi ia concediul (de ex sf ioan). daca, de exemplu, ai avut libere la mica intelegere cu doctorii in stagiile pe care le-ai facut si pe pontaj nu ai zilele de concediu, la sfarsitul anului esti obligat sa le iei pe toate. in timpul ala poti sa stai acasa sau poti sa mergi pe stagiul de baza.
Carpe Diem, Baby!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby Riley » Tue Nov 27, 2012 11:42 pm

AllBlue wrote:doctorita asezata diametral opus usii, pe stanga, stie alte reguli fata de ceilalti


Subscriu. Respectiva tanti nu prea coopereaza foarte bine si nici nu da mai multe stagii odata, chiar daca sunt de cate o luna. Asta ca sa mai vii iar si iar la coada in fiecare luna :hate: .
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby schnauzer » Wed Nov 28, 2012 5:45 pm

Da, dar eu am fost trecuta direct pa stagiul de baza in vacanta, nu in vacanta.
Cand am cerut explicatii, mi-au zis iritati ca asa este si gata.

:DDD

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby AllBlue » Wed Nov 28, 2012 6:44 pm

pai da, ai nimerit la doctorita care nu discuta si nu se lasa impresionata de proteste sau cereri de explicatii. in luna de "vacanta" poti sa-ti iei concediu (daca nu ai avut pe anul acesta) sau esti nevoita sa mergi la stagiul de baza. si data viitoare fa tot posibilul sa nu mai ajungi la biroul din stanga :)
Carpe Diem, Baby!

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby razi » Thu Nov 29, 2012 11:03 pm

De fapt acea vacanta idioata se ia din stagiul de baza si nu din stagiul in care esti atunci, cum este in alte curricule. Daca faci asta vei termina mai repede rezidentiatul decat trebuie.Si cel mai bine ar fi sa va pastrati un stagiu de nefro la sfarsit ca sa va reglati ca oricum cu saptamanile alea tampite mereu ies zile in plus sau in minus la sfarsit.

User avatar
nejla_dr
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:45 am

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby nejla_dr » Sun Dec 02, 2012 10:56 am

poti sa-ti ies vacanta din ce stagiu vrei, pt ca oricum in carnetul de rezident nu apare nicaieri cand ai fost in concediu. important e ca la sfarsit sa completezi perioadele de vacanta cu stagiul de baza( nefrologie). si nu e obligatoriu sa-ti ies stagiile in ordine. eu mi-am luat in anul 2 materie de anul 4 si nu a fost problema. atentie...in curricula nu e trecuta bioetica medicala de 2 saptamani....probabil se scade din saptamanile de vacanta :)

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby AllBlue » Sun Dec 02, 2012 11:03 am

e si bioetica, in anul al treilea. vacanta e sfanta la nefrologi!
Carpe Diem, Baby!

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby schnauzer » Sun Dec 02, 2012 11:07 am

Da, dar este scris pe undeva negru pe alb ca vacanta se completeaza cu stagiul de baza??
Sau se presupune numai?

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby schnauzer » Sun Dec 02, 2012 11:09 am

Eu inteleg ca logic este asa, evident. Dar eu n-am gasit unde scrie asta.

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby AllBlue » Sun Dec 02, 2012 11:11 am

eu stiu doar "din auzite", n-am gasit vreo lege sau vreun anunt oficial.
Carpe Diem, Baby!

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby schnauzer » Sun Dec 02, 2012 11:17 am

Asta e. Si eu stiu numai din auzite, DSP -ul considera ca e evident, dar nicaieri nu est scris.
Oricum le dau eu putin de lucru fac o cerere oficiala unde car sa mi se indice precis de unde iau faza asta :D

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby razi » Sun Dec 02, 2012 2:39 pm

nejla_dr wrote:poti sa-ti ies vacanta din ce stagiu vrei, pt ca oricum in carnetul de rezident nu apare nicaieri cand ai fost in concediu. important e ca la sfarsit sa completezi perioadele de vacanta cu stagiul de baza( nefrologie). si nu e obligatoriu sa-ti ies stagiile in ordine. eu mi-am luat in anul 2 materie de anul 4 si nu a fost problema. atentie...in curricula nu e trecuta bioetica medicala de 2 saptamani....probabil se scade din saptamanile de vacanta :)

Da, dar la sfarsit vei ramane cu multe saptamani neacoperite pe care va trabui sa le incluzi in nefrologie si totusi avem un nr de saptamani din stagiul de baza, nu poti sa il dublezi ca atunci va trebui sa explici ca ti-ai luat vacanta din alte stagii si te pun astia sa-ti termini stagiile....eu am facut cum am povestit si nu am avut probleme pana la sfarsit. Teoria lui nejla-dr nu e probata inca.

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby AllBlue » Sun Dec 02, 2012 4:08 pm

razi wrote:
nejla_dr wrote:poti sa-ti ies vacanta din ce stagiu vrei, pt ca oricum in carnetul de rezident nu apare nicaieri cand ai fost in concediu. important e ca la sfarsit sa completezi perioadele de vacanta cu stagiul de baza( nefrologie). si nu e obligatoriu sa-ti ies stagiile in ordine. eu mi-am luat in anul 2 materie de anul 4 si nu a fost problema. atentie...in curricula nu e trecuta bioetica medicala de 2 saptamani....probabil se scade din saptamanile de vacanta :)

Da, dar la sfarsit vei ramane cu multe saptamani neacoperite pe care va trabui sa le incluzi in nefrologie si totusi avem un nr de saptamani din stagiul de baza, nu poti sa il dublezi ca atunci va trebui sa explici ca ti-ai luat vacanta din alte stagii si te pun astia sa-ti termini stagiile....eu am facut cum am povestit si nu am avut probleme pana la sfarsit. Teoria lui nejla-dr nu e probata inca.



nu mi se pare drept sa comenteze, cel putin in primul an cand in curricula NU exista stagiu de baza. nici in anul al doilea, cand juma de an e cu stagii complementare. noi aici vorbim vorbe, pana la urma exista undeva o lege dupa care sa fie reglementate toate trebile astea? o asteptam pe schnauzer sa primeasca raspuns de la dsp! :)
Carpe Diem, Baby!

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby schnauzer » Sun Dec 02, 2012 5:57 pm

Altceva.
Avem in curriculum n+1 de optionale.
Despre care zice ca se pot efectua ''pe seama'' stagiului de nefro adulti.
Cu asta ce este?
Ca ai voie la 24 de sapt (daoua stagii de max 12 sapt)

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: Vacanta in curriculum? Chiar? Ce nu inteleg??

Postby sen » Sat Dec 29, 2012 3:12 am

Adica 24 de saptamani din rezidentiat, in mod normal alocate stagiului de Nefrologie Clinica Adulti, le poti aloca unui optional.

Oricum rezidentiatul il termini mai repede.. oricum examenul de specialitate il dai inainte sa termini rezidentiatul.. "vacanta" aia e o gluma proasta, mostenire de la Prof. Ursea.. impreuna cu stagiile ce dureaza x saptamani in loc de y luni.
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests