Rezidentiat 2004

iarba verde de acasa
User avatar
pharaguss
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Oct 24, 2003 10:21 pm

Postby pharaguss » Thu Feb 12, 2004 5:30 pm

Asta inseamna ca daca nu modifica bibliografia si tematica pot sa amane toata tevatura pana in iulie? Cel ptin eu asa inteleg. Daca nu schimba nimic nu au nici un motiv sa anunte cu 10 luni inainte bibliografie &stuff.Si oricum daca ceva nu ne convine ce o sa facem? :?: Ca nici dupa rezi de anu trecut a fost mult fum dar rezultate zero.
A avea constiinta curata inseamna a avea memorie proasta.

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Fri Feb 13, 2004 10:49 am

Viata Medicala - azi, 13.02.2004, nimic despre rezidentiat, dar e un articol pe prima pagina cu poza minstrului: "Continuarea reformei cu motoarele turate la maxim"..... intrebarea mea : care motoare?

User avatar
mircea_radu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Oct 21, 2003 1:12 am
Location: craiova
Contact:

rezidentiat 2004

Postby mircea_radu » Mon Feb 16, 2004 11:32 am

aye signor administrator! sunt in anul 6 la stoma, nefericit ca toti ceilalti si cu o gramada de intrebari...eu am plecat de la ideea ca trebuie sa dau rezidentiatul pe disciplina de stomatologie deci de aici starea de irascitabilitate pt ca nu se anunta nimik si ca suntem in ceata! asta pana deunazi cand am fost la un examen si aici asistentul universitar al decanului facultatii de medicina dentara(umf craiova) a comunicat existenta unui proiect de lege prin care se desfiinteaza unele specializari ale rezidentiatului (stoma generala ,protetica, odonto samd)care vor fi incluse in stomatologia generala si vor putea fi practicate dupa anul de stagiatura!ramanad astfel 2 specializari mari si tari Ortodontia si Chirurgia!toate acestea fiind facute in scopul afilierii la cerintele UE!am inteles ca ar fi aparut ceva in viata medicala dar nu o am! acum, nu ca nu mi-ar surade ideea de a-mi mai pastra niscai neuroni si ai folosi in alte scopuri dar tare imi e frica ce e doar o diversiune! asa ca rogu-te poti a-mi confirma sau infirma temerile?multumesc

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Feb 16, 2004 9:21 pm

mbolos wrote:Am auzit ceva legat de Harrison editia 15 si respectiv Schwartz pentru rez din 2004. E ceva sigur?


kicsi wrote:schwartz este aparut la teora,asa ca nu ar fi exclus sa fie introdus ca bibliografie pe chirurgie...
harrisonul 15 insa nu..aud ca doar in octombrie 2005 se intentioneaza editarea in limba romana..ceea ce inseamna ca poate intra din 2006..
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

rjurescu
Posts: 2
Joined: Tue Feb 17, 2004 12:20 pm
Location: timisoara

Postby rjurescu » Tue Feb 17, 2004 12:44 pm

Salut prieteni!
Daca are cineva BAZA DE DATE CU INTREBARI PENTRU CONCURSUL DE REZIDENTIAT sesiunea 2003 GRUPA MEDICINA DE FAMILIE, il rog mult de tot sa-mi trimita si mie o versiune printabila daca se poate.
Cu multumiri anticipate.
r.jurescu

User avatar
eeyore
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:21 am
Location: twilight zone

Postby eeyore » Tue Feb 17, 2004 2:22 pm

grilele mai sunt inca pe http://www.rezidentiat.ro ....cu raspunsuri si bibliografie

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Feb 18, 2004 1:20 pm

schwartz este aparut la teora,asa ca nu ar fi exclus sa fie introdus ca bibliografie pe chirurgie...


Schwartz NU e aparut la Teora. Am fost azi la libraria editurii si nu a aparut nici un Schwartz. Din spusele celei care vindea acolo: "va aparea la vara, poate mai devreme".
A man is only as big as the dreams he dares to live!

Cristiul
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Aug 14, 2003 5:17 pm

Angelescu...acelasi?

Postby Cristiul » Thu Feb 19, 2004 11:58 am

Hello,

Stiti cimva daca vor fi aceleasi subiecte din Angelescu sau va fi tot Angelescu dar alte subiecte? Thanks

danny
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Feb 14, 2004 3:15 pm
Location: Bucuresti

Postby danny » Fri Feb 20, 2004 1:31 pm

Nici azi nu a aparut nimic in VM.Dupa parerea mea nici nu o sa apara pana in mai(si atunci sa speram ca nu o sa avem parte de alte surprize)

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Feb 20, 2004 9:20 pm

Azi la ministerul sanatatii ni s-a confirmat ca ar trebui sa apara saptamana urmatoare comunicatul. Se pare ca incep sa se razgandeasca sa mai faca ceva cu medicina de familie - discutiile ar urma sa se finalizeze luni-marti.

stancu
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Sep 22, 2003 10:29 am
Location: Ploiesti
Contact:

Anul acesta temetica se va afisa cu 10 sau 6 luni inainte?

Postby stancu » Sat Feb 21, 2004 3:45 pm

Stie cineva cand trebuie sa fie anuntata tematica si regulamentul de examen?

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Feb 26, 2004 4:05 pm

Eu cred ca miine se anunta...sau nu :) :) :) :) :) :) :)
Tovarasi, stati pi locurili voastre!
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

danny
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Feb 14, 2004 3:15 pm
Location: Bucuresti

Postby danny » Fri Feb 27, 2004 8:56 am

27 februarie 2004 -nici un comunicat in VM

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Feb 27, 2004 5:39 pm

am fost la minister azi - mi-au zis ca asa ramane-bibliografia cu siguranta, si nu mi-au dat un motiv de ce nu au tiparit. Imi pare rau - cred ca am supraestimat seriozitatea lor.

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Fri Feb 27, 2004 5:43 pm

Sper Victore sa ramina asa, ca am o colega ce a vazut H 15 in romana la libraria din Municipal.
Poate le da Dumnezeu mintea ce de pe urma si macar bibliografia sa ramina aceeasi....

User avatar
doctor?
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sun Nov 23, 2003 9:41 pm
Location: iasi
Contact:

Postby doctor? » Fri Feb 27, 2004 6:58 pm

da cum sa nu..... :lol:
si o vecina a unei verisoare de a strabunicii mele a terminat de citit harr 15...e piece of cake :lol: :lol: :lol:
:)

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Fri Feb 27, 2004 7:15 pm

Eu am spus doar ca o colega l-a VAZUT, nu l-a citit, nu l-a cumparat. Daca ea a VAZUT gresit sau nu, o poti verifica, de aceea am specificat locul unde s-ar gasi.... Sincer ironia ta cu verisoara strabunicii eu unul nu o inteleg.
Faptul ca exista H 15 tradus in Ro mi-a parut interesant avind in vedere apele tulburi prin care se scalda cei din MSF care au putere de decizie in privinta bibliografiei.
Sa nu uitam ca patronul editurii Teora este Teoreanu, fost ministru al invatamintului pe vremea lui Ceausescu, iar vechile prietenii si relatii nu se uita. Cea mai buna metoda sa mai stoarca niste bani este sa se schimbe cartea care probabil costa ceva milioane.

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Fri Feb 27, 2004 11:13 pm

ce?!!! a aparaut h15 ala mare, ca numai de ala mis stiu.

danny
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Feb 14, 2004 3:15 pm
Location: Bucuresti

Postby danny » Sat Feb 28, 2004 12:48 am

N-as vrea sa fiu carcotas dar din cate am inteles de la niste persoane din facultate cu organizarea rezidentiatului, bibliografie,metodologie se ocupa consiliul rectorilor UMF din tara.Deci daca se aleg noi rectori la sfarsitul lunii aprilie (avand in vedere orgoliile existente la aceste niveluri) si vin altii noi ,cine din minister isi asuma responsabilitatea sa spuna acum negru pe alb care e bibliografia?

Ce se mai aude de proba practica?

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sat Feb 28, 2004 12:56 am

Pe site-ul http://www.teora.ro nu am gasit nici o referire la Harrison 15.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

Postby Blonda » Sat Feb 28, 2004 3:35 pm

Toata lumea se intereseaza de programa si bibliografie dar am o simpla curiozitate: cati dintre voi s-au apucat de invatat deja :?: Ca pe la noi pe acasa, pe la Cluj multi isi dau cu parerea dar si mai multi rup deja cartile (cele cunoscute) pe principiul ca daca nu face bine macar nu strica, sa iti menti creierul antrenat :shock:

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Sat Feb 28, 2004 5:05 pm

asa zic si eu
Whatever

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Sat Feb 28, 2004 5:20 pm

Motivul e simplu: o sa concurez cu oameni din aceeasi promotie cu mine dintre care si acum sunt multi mai buni decat mine, plus o sa fie foarte multi din cei care au picat pe motiv de bulinutza, nu de nestiinta. Adica oameni care au invatat la greu lucruri pe care eu doar le silabisesc si imi dau dureri de cap.
Daca astept ca bleaga sa fie toate lucrurile clare si abia apoi sa incep sa invat, o sa fiu la nivelul de ignoranta unde ma gasesc acum, dar cu cateva luni mai tarziu, poate prea tarziu.
Plus ca anul 6 e o pierdere de vreme aproape continua.
Whatever

dani_x
Posts: 3
Joined: Sat Feb 28, 2004 7:52 pm
Location: regie
Contact:

rezidentiat 2004

Postby dani_x » Sat Feb 28, 2004 8:04 pm

din cate am inteles eu, inca nu s-a afisat nimic pentru rezidentiatu' de anu asta, nu? nu stiu de ce va bateti capul pe chestia asta cu spaga si alte chestii. sa va dau un exemplu: la mine la facultate (si nu sunt la medicina !) un tampit de student s-a dus la un profesor sa cumpere un examen. nimic ciudat , zic eu, dar profu ala e singurul din fac. pe materia aia asa ca i-a cerut 30.000$ !?! asa ca eu ce sa mai zic? 8)

dani_x
Posts: 3
Joined: Sat Feb 28, 2004 7:52 pm
Location: regie
Contact:

rezidentiat 2004

Postby dani_x » Sat Feb 28, 2004 8:11 pm

si inca ceva: si eu fac 6 ani de facultate si la noi nu se da nici macar un loc dupa ce termini , cu sau fara licenta si alte chestii. asa ca macar voi aveti o sansa sa va puteti angaja si degeaba ii injurati pe doctorii de acum si voi veti ajunge la fel ca ei , adica insetati de bani.care nu e de acord cu mine inseamna ca se minte pe el insusi . traiasca romania
traiasca SPAGA !!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Feb 28, 2004 10:20 pm

Traiasca dani_x.



kooksee
:peace:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Re: rezidentiat 2004

Postby And » Sun Feb 29, 2004 12:06 am

Ok Dani_X , te asteptam pe la cabinete.Esti un pacient cu o mentalitate profitabila. :D

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Tue Mar 02, 2004 12:20 pm

Eu tocmai mi-am tras Angelescu. WOW Jesus cat e :)))))) o gramada de materie. Si mai am cate ceva si din Harrison. Mare minune!!!!!

Spor! Masini ne facem.
Take it or leave it...

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

Postby Blonda » Tue Mar 02, 2004 12:25 pm

dani_x daca tot te crezi in asa o mare cunostinta de cauza i-a spune-mi mie cam ce algoritm de rezolvare gasesti la urmatoarea problema: ai un salar de 2.400.000 (in mana, ca brutul numara 2.960.000) , chiria e 85 EURO (85*40.000=3.400.000) intretinerea a fost 950.000 pe ianuarie ca sa nu mai punem restul la socoteala. Daca tu imi dai o solutie la aceasta problema eu ma inchin in fata ta 8)

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Tue Mar 02, 2004 12:35 pm

Berilah wrote:Eu tocmai mi-am tras Angelescu. WOW Jesus cat e :)))))) o gramada de materie. Si mai am cate ceva si din Harrison.


Ia teancul , aseaza-l pe o masa, inmulteste-l in mintea ta cu ,.....(hai sa zicem cu 4) si afli cantitatea pe care o ai de citit anul acesta.Dar exista si varianta scurta : inveti grilele ( si unde mai pui ca la sfarsit drept bonus faci parte din ,,generatia de aur'' a lui Blanculescu). :)

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Tue Mar 02, 2004 12:38 pm

Maaaaah nu ma speriati...cum adik sa inmultesc cu 4? Ati innebunit? Ce eu invat Harrison credeti? :)))
Take it or leave it...

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Mar 03, 2004 5:51 am

Totalmente offtopic:
Blonda wrote:dani_x daca tot te crezi in asa o mare cunostinta de cauza i-a spune-mi mie cam ce algoritm de rezolvare gasesti la urmatoarea problema: ai un salar de 2.400.000 (in mana, ca brutul numara 2.960.000) , chiria e 85 EURO (85*40.000=3.400.000) intretinerea a fost 950.000 pe ianuarie ca sa nu mai punem restul la socoteala. Daca tu imi dai o solutie la aceasta problema eu ma inchin in fata ta 8)

Muta-te in camin pina ti se aproba o marire de shpaga.
Cauta-ti alta meserie, alta ocupatie. Fara mishto, reprezentat la o firma de medicamente.
Lucreaza doua ture. Emigreaza.
Ia-ti un sotz instarit - asta a devenit un standard prin unele parti ale tarii. Mie imi plac arabii.
Sau continua sa iei shpaga, de parca profesorii universitari care iau grosul shpagii (chiar daca nu fac nimic) ar avea chiria la viloi prea mare si nu pot sa se opreasca din luat shpaga. Continua sa faci ceea ce faci pentru ca exista un stereotip, "medicii romani sint printre cei mai buni din lume", iar mortalitatile si morbiditatile, congresele si revistele lor goale de continut, lipsa de respect si bias-ul medicilor, toate te motiveaza sa continui asa.
In alta ordine de idei: azi e miercuri, sa mai intru joi sa "pun presiune" in legatura cu VM?
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

dani_x
Posts: 3
Joined: Sat Feb 28, 2004 7:52 pm
Location: regie
Contact:

Rezidentiat 2004

Postby dani_x » Wed Mar 03, 2004 1:35 pm

de ce ar trebui sa-ti dasesc eu o solutie la problemele tale? mie cine imi da solutii la ale mele, sau macar un loc de munca ? caut sa ma angajez de 2 ani si ceva si se pare ca nu o sa reusesc decat prin cunostinte si dupa ce o sa termin facultatea poate o sa reusesc sa ma angajez ca ,,inginer de vanzari'' adica ceva ca un vanzator, nu?
si eu o sa am 6 ani de facultate si o diploma !!
ce misto... :roll:

rjurescu
Posts: 2
Joined: Tue Feb 17, 2004 12:20 pm
Location: timisoara

Re: Rezidentiat 2004

Postby rjurescu » Thu Mar 04, 2004 2:48 pm

dani_x wrote:.....si eu o sa am 6 ani de facultate si o diploma !!
ce misto... :roll:


Dar ce facultate faci, frate, ca ne facusi curiosi!
r.jurescu

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Fri Mar 12, 2004 12:16 pm

In sfirsit!!!
A aparut in Viata Medicala: ramine aceeasi bibliografie si tematica. Au ramas aceleasi grupe de specialitati si examenul e in noiembrie.
In luna mai se va publica metodologia si numarul de locuri.
Pentru cine nu crede o sa pun si un scan dupa ora 18:00 cind voi face rost de un scaner.
Bafta!

User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby miihai » Fri Mar 12, 2004 2:21 pm

Gata!!! A aparut primul mesaj oficial despre tematica si bibliografia de anul asta! NU S-A SCHIMBAT NIMIC LA NICI O SPECIALITATE! Cititi mai multe , dar nu prea multe in "Viata Medicala" de azi 12.03.2004
Bafta la toata lumea

User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby miihai » Fri Mar 12, 2004 2:51 pm

Iata randurile din "Viata Medicala":
"Ministerul Sanatatii aduce la cunostinta celor interesati urmatoarele:
La concursul de rezidentiat din noiembrie 2004 se mentin tematicile si bibliografiile dupa care s-a sustinut concursul de rezidentiat din 23 noiembrie 2003.
Concursul de rezidentiat se va desfasura pe urmatoarele grupe de specialitati:
- grupa specialitatilor Medicale
- grupa specialitatilor Chirurgicale
- grupa Medicina de Familie
- grupa Medicina de laborator
- grupa Stomatologie
- grupa Farmacie

Publicatia de concurs, numarul de locuri, precum si metodologia desfasurarii concursului vor fi elaborate dupa incheierea lucrarilor de alegere a rectorilor, urmand a fi date publicitatii in cursul lunii mai 2004."

Hai sa rupem cartile...la propriu sau la figurat, caci de-acum s-a cam gatat.

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Rezidentiat 2004

Postby zinitza » Fri Mar 12, 2004 4:35 pm

Multumim Miihai pt vesti!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Mar 12, 2004 8:48 pm

scan - se mentin si toate grupele ca inainte, cu toate problemele ca inainte. spor!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
pity
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Feb 04, 2004 1:12 pm
Location: Bucuresti, Republica Capitalista Romania
Contact:

Postby pity » Mon Mar 15, 2004 12:07 pm

Gata, fiti linistiti! Sau cel putin asa ne spun cei care au publicat in VM de vineri (12 martie) anuntul cu pricina:

"Ministerul Sanatatii aduce la cunostinta celor interesati urmatoarele:
La concursul de rezidentiat din noiembrie 2004 se mentin tematicile si bibliografiile dupa care s-a sustinut concursul de rezidentiat din 23 noiembrie 2003.
Concursul de rezidentiat se va desfasura pe urmatoarele grupe de specialitati:
* grupa specialitatilor Medicale
* grupa specialitatilor Chirugicale
* grupa Medicina de familie
* grupa Medicina de laborator
* grupa Stomatologie
* grupa Farmacie

Publicatia de concurs, numarul de locuri, precum si metodologia desfasurarii concursului vor fi elaborate dupa incheierea lucrarilor de alegere a rectorilor, urmand a fi date publicitatii in cursul lunii mai 2004.

Cam asta e cu rezidentiatul din sursa oficiala, cel putin pana in luna mai. Pana atunci cam asta e de "rumegat", dupa aceea... Dumnezeu cu mila!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests