Rezidentiat 2004

iarba verde de acasa
User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sat Nov 15, 2003 12:44 pm

gaurika wrote:
cdarau wrote:Gaurika, te rog sa precizezi ca mesajul pe care l-ai scris sa fie citit doar cu Alprazolamu' la-ndemana :idea:


CINE-i ala?! :twisted:


Un membru de familie al Diazepamului :idea: :wink:

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Mon Nov 24, 2003 2:16 pm

Ce ziceti, cum va fi la anul?

Daca as avea bani, as pleca acum, azi, inainte sa termin anul 6.
...in alta tara :idea:
Whatever

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Nov 24, 2003 2:32 pm

join the club. :evil:

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Mon Nov 24, 2003 2:57 pm

IDEI:

-idee buna: ex. grila cu grile la prima vedere, baze de grile orientative pe net
-idee buna: ex. grile cu grile dintr-o baza de zeci de mii de intrebari posibile

-idei naspa:- ex grila + ex. practic ( factorul coruptie nu poate fi inlaturat)
- ex. sub forma de interviu ( vezi mai sus)
- indiferent de forma examenului-departajare pe baza note din faculta si / sau licenta( pentru ca nu exista un sistem unic de notare pe toata tara).
Whatever

User avatar
Al
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:47 pm
Location: Iasi
Contact:

Postby Al » Mon Nov 24, 2003 6:28 pm

[img]

Hello

Initial am postat ca berbecu pe rezid si am constatat ca de fapt aici vroiam sa ajung.
Sunt in anu 6 MG Iasi.

Logic ca din acest moment ma gandesc la Rezid 2004.
Si in plus intreb:

Apare Harrison 15 lb Rom?
Si daca apare, vor fi modificari majore?

OK,
De acum,, voi fi si eu pe aici..
Al[/img]
Sandel

User avatar
Maiorescool
Posts: 1
Joined: Mon Nov 24, 2003 7:02 pm

Postby Maiorescool » Mon Nov 24, 2003 7:20 pm

Sper ca toti care au dat rezidentiat sa fie fericiti, daca nu, ganditi-va la alternativa plecarii... va dau un pont : cautati pe GOOGLE - marie curie cordis - veti gasi un excelent site cu si despre burse in EUROPA pe cercetare, foarte bine platite.

Sa fiti iubitzi :wink:
Romania este frumoasa, pacat ca este populata!

User avatar
nge
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sun Nov 23, 2003 8:46 pm
Location: tm

Postby nge » Mon Nov 24, 2003 7:34 pm

nu cred ca se va schimba mare lucru, pentru ca anul electoral bate la usa, si nimanui nu-i convine sa-si distruga sansele. :twisted:

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Mon Nov 24, 2003 8:40 pm

Copii nu va bateti singuri cuie in talpi cu propunerile voastre.Poate le citeste vreun "oficios" .Nu le mai dati idei.

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Mon Nov 24, 2003 10:33 pm

La cate idei se vehiculeaza pe forumul asta nu cred ca ar conta o prostie scrisa de mine in plus. Dar vad ca nimeni nu isi da cu parerea referitor la ideile mele " geniale ".

O fi prea devreme dupa razboi?
Whatever

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Nov 24, 2003 10:46 pm

mai ai rabdare pana se termina cu rezi 2003.. si dupa aia face o categorie noua R2004, k? si o luam de la capat...

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Mon Nov 24, 2003 11:40 pm

OK
Whatever

User avatar
Old Shatterhand
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:16 pm

Postby Old Shatterhand » Tue Nov 25, 2003 1:17 pm

Trebuie sa recunoastem totusi ca acest rezidentiat nu este cel mai bine gandit dar in ansamblu a rezolvat suspiciunea fraudarii examenului.Mie mi s-ar parea normal ca studentii sa aiba si ei un cuvant de spus cu privire la metodologia de examinare.
Eu propun ca examenul sa se dea dintr-o baza de date de 10000 de grile din care sa se extraga 200 ,iar unui procent de 5-10 % din grilele extrase sa li se modifice variantele de raspuns pe loc de catre o comisie speciala ,in masura posibilitatilor cu altele noi sau doar cu mici modificari aduse variantelor existente, enuntul grilei ramanand acelasi.
In acest mod s-ar elimina suspiciunea de frauda si in acelasi timp s-ar invata si materia nu numai grilele.
Ce parere aveti?
Eu sunt anul 6 si sunt direct implicat in acest rezidentiat.

User avatar
nge
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sun Nov 23, 2003 8:46 pm
Location: tm

Postby nge » Tue Nov 25, 2003 3:42 pm

Ceau!

Stiu ca pare ca nu este destul, dar la mine in an se vehiculeaza rezidentiatul ca interviu, la nivel de centru universitar. Si tot de la aceeasi oameni care au pus mana si si-au luat Angelescu si Harrisonulinainte sa fie anuntat ceva. Nu cred in coincidente. :shocked!:

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 3:45 pm

asa ar trebui, ba chiar mai mult: sa ai posibilitatea sa mergi, cum au zis organizatorii in "specialitati" care se pot face la nivel de cabinet.
de ce s-a asteptat atat de mult ca sa se ajunga aici?

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 25, 2003 3:46 pm

nge wrote:la mine in an se vehiculeaza rezidentiatul ca interviu, la nivel de centru universitar. Si tot de la aceeasi oameni care au pus mana si si-au luat Angelescu si Harrisonulinainte sa fie anuntat ceva. Nu cred in coincidente

mda.. cei de care vorbesti faceau deja 960 inainte sa se dezmeticeasca lumea ce se intampla. n-as vrea sa fiu in locul vostru :( oricum, au zis ca anul asta anuntza cu 10 luni inainte, nu cu 6.. sa vedem daca se tin de cuvant

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 3:50 pm

si anul asta a anuntat cu 6 bartosh
cu 5 inainte a schimbat tot bartosh
cu 4 inainte a schimbat beuran
in septembrie au aparut si cartile..
in octombrie s-a oficializat, adica se da doar din grile..
in noiembrie nu se stie ce va fi pentru decembrie - me refer la departajare
s.a.m.d.

User avatar
Al
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:47 pm
Location: Iasi
Contact:

Postby Al » Tue Nov 25, 2003 4:18 pm

Tinand cont ca traim in Romania... nu uitati!!! ,
o eventualitate a unui interviu in loc de rezidentiat ar duce foarte frumos la urmatoarea concluzie:

De ce nu vin cei de la litere sa dea interviul, ca poate au limbaj mai placut?

Sau direct dupa bac...

Tinand cont ca o Constitutie se voteaza de tz ori bucata persoana, de ce nu ar veni ruda lui cutare (printre altele la facultatea de desen)... sa fie medic?

Nu?

Zic si eu... ca daca ma duc eu (si zic ca stiu ceva medicina) vor zice ca nu sunt suficient de pregatit...

Al.
Sandel

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 4:27 pm

da, omule, asta se intampla in marile spitale, unde oricum nu poti intra; dar cunosc multi manageri/sefi de sectie/medici din tara care se plang ca nu au medici; ei ar fi fericiti numai sa vina cineva si pe la ei; si au cam inceput sa se dezvolte si ei; au orgoliul local; si dorinta de mentinere pe plan politic

User avatar
Al
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:47 pm
Location: Iasi
Contact:

Postby Al » Tue Nov 25, 2003 5:03 pm

O mica modificare "din tara" -> "de la tara".
Unde sunt asa dr? Ca sunt si eu curios? Si de ce nu se duce nimeni la ei?
Interesant punct de vedere... :D
Sandel

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 5:08 pm

Ba se duc si inca multi. Nu ii stii tocmai pentru ca se duc sa munceasca ,nu stau pe forumuri.
Contesti ca exista medici bine pregatiti in tara, care nu au mai incaput prin marile centre universitare?

User avatar
Al
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:47 pm
Location: Iasi
Contact:

Postby Al » Tue Nov 25, 2003 5:20 pm

Nu contest.
Insa gandesc asa: ca sa ajunga aceia acolo mai intai au fost in centre.
Asa ca toti tre sa trecem prin centre mai intai... nu vad care e problema.
Era vorba de interviu...
Ca examenul nu alege pe cei mai buni... pai ce? profesorii sunt cei mai buni? Se stie asta...
Poate ca ar fi necesar sa mergem in state sa vedem ce inseamna prof si ce inseamna sistem.
Ei... asta e... Nu vad solutii ... poate altele romanesti.
Sandel

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 5:28 pm

nu inteleg de ce este nevoie de centre univ.
daca aici nea cintezoi te obliga sa inveti ca tu ii dai pacientului eptifibatid si tirofiban, "la tara" trebuie sa fii prompt si sa te descurci cu aspirina pe care o ai sau se gaseste la farmacia din acel oras - in functie de interese locale

User avatar
Balena
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:58 pm

Re: Rezidentiat 2004

Postby Balena » Tue Nov 25, 2003 5:33 pm

Care sunt sansele sa invat dupa Angelescu si sa ma trezesc cu Schwartz ?[/quote]

oricum am impresia ca se va publica programa cu 10 luni inainte de examen, asa ca nu mai ai mult de asteptat
tot oricum, sansele de Schwartz sunt foarte mari :shock:
Totul este cat se poate de bine in cea mai buna dintre toate lumile posibile!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Nov 25, 2003 7:12 pm

daca acceptam metoda interviului la anul la situatia din sistemul de sanatate romanesc actual - suntem prostii si inseamna ca o meritam ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Tue Nov 25, 2003 7:14 pm

gaurika wrote:daca acceptam metoda interviului la anul la situatia din sistemul de sanatate romanesc actual - suntem prostii si inseamna ca o meritam ...


Vad ca iluzia ca noi influentam ceva in vreo directie sau alta persista...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Nov 25, 2003 7:26 pm

oopsminded wrote:
gaurika wrote:daca acceptam metoda interviului la anul la situatia din sistemul de sanatate romanesc actual - suntem prostii si inseamna ca o meritam ...


Vad ca iluzia ca noi influentam ceva in vreo directie sau alta persista...


oopsminded - speranta moare ultima ...

dar in mod SIGUR daca nu facem nimic nici nu se va intampla ceva ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Fixer
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Oct 02, 2003 11:30 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Fixer » Wed Nov 26, 2003 12:30 am

Am inteles ca exista posibilitatea ca in viitor sa bage o proba (la chirurgicale) de indemanare sau ceva de genul asta, pe langa examenul grila, pentru a-i tria pe cei cu aptitudini. Ce ziceti de treaba asta? Eu as fi de acord.. avantaj baieti ;)

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Wed Nov 26, 2003 2:43 am

Eu dau de-abia peste 2 ani dar sunt infricosata de pe-acum de ideea unui concurs de dosare si respectiv interviu...Cat de mare e probabilitatea unei astfel de sarade? Poate ca in acest context cu rezi de anul acesta,se vor face niste schimbari...si se va introduce o forma corecta de diferentiere...nu de alta,dar deja cunosc niste oligofreni prin fac.care spun ca au deja postul asigurat! In cazul asta,eu neputand pleca din tara,mai bine ma reprofilez ....pe orice...imi cumpar o taraba si vand castraveti...hai pa!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
Flying_Snow
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Nov 25, 2003 5:52 pm
Location: Iasi

Postby Flying_Snow » Wed Nov 26, 2003 1:47 pm

Nu cred ca solutia ar fi introducerea unei probe practice. In ce ar consta? Care face mai repede si mai frumos un nod chirurgical?
Cel mai bine ar fi tot cu grile la prima vedere, cel putin eu asa cred. :?

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Wed Nov 26, 2003 1:52 pm

Mai oameni cum sa se dea proba de indemanare, cu cine? Absolventii din Bucuresti sa o dea la Iasi, cei de la Iasi la Cluj, etc? Fiti realisti este un cosmar organizatoric si este imposibil de pus in practica

User avatar
crazydoc
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 23, 2003 8:30 pm

Postby crazydoc » Wed Nov 26, 2003 3:12 pm

Legat de problema cu introducerea Schwartz pt.rezi 2004, din cate am auzit se pare ca legal, materia din care se da reziul trebuie sa existe in librarii cu cel putin 1 an inainte de examen,ori la ora actuala nu exista asa ceva. Dar dupa mascarada de anula asta,ma tem ca orice e posibil.Poate gresesc...

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Wed Nov 26, 2003 3:16 pm

Cica exista deja Schwartzul in librarii cu 5500000. Deci se poate dar ce mai conteaza acum din ce fac ei grilele, tot alea trebuie sa le inveti nu Schwartzul!

User avatar
crazydoc
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 23, 2003 8:30 pm

Postby crazydoc » Wed Nov 26, 2003 3:21 pm

Din cate am citit din ce au scris mai marii forumului,nu s-a putut comanda Schwartz la editura care l-a scos pe motiv ca inca nu exista. Din nou poate ma insel. Dar ai dreptate,la ce mai conteaza din ce se da,cand tot va trebui sa inveti niste grile?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Nov 26, 2003 6:23 pm

Zilele acestea am purtat discutii la ministerul sanatatii; i-am instintat de protocolul cu mect; ne-au instintat de o propunede de modificare de HG 899 ( http://med.pub.ro/forum-old/viewtopic.php?p=7475#7475 ) si au acceptat sa includa in aceasta propunere de HG data de 10 luni. Alte modificari majore din cate mi-au mentionat nu sunt - sper sa obtin o copie sapt urmatoare.

Legat de legea cu preparatorii care sunteaza rezidentiatul a domunului Ifrim - ministrul secretar de stat MS Pavelescu si-a manifestat sprijinul pentru sabotarea ei (numindu-o o "cutie a pandorei" - la cate probleme naste).

despre proba practica - este aproape imposibil sa fie in anul urmator. schema de dorit - ar fi cu un procent de grile la prima vedere (30%-10%) similare cu cele dintr-o baza de date largita (20000 intr pe specialitate) care ar alcatui restul procentului.

User avatar
Al
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:47 pm
Location: Iasi
Contact:

Postby Al » Wed Nov 26, 2003 11:43 pm

In legatura cu preconizarile pentru la anul.
Vreau sa il citez pe un mare clasic in viatza :idea:
care acu e sef de serie B in ultimul an la noi.
"Mai degraba s-ar introduce una din cele 2 idei pentru la anu:
1.tragere la sorti
2.ruleta ruseasca.
"
+3. loto 250 din 7000.

CRed ca o pauza ar fi utila.
Prinde bine la creierash, pentru la anu.
Oricum ne apucam de tocit ...
Succes...
Sandel

cristian
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Nov 27, 2003 9:39 am
Location: cluj-napoca

Postby cristian » Thu Nov 27, 2003 10:48 am

pentru cei care se gandesc sa dea sau vor sau trebuie sa dea rezidentiatul si la anul...
Anul acesta baza de grile de medicale a continut in jur de 4250 intrebari (rezultat - 70 punctaje maxime); pe chirurgie - in jur de 3200 intrebari (rezultat - 250 punctaje maxime). Plus concurenta diferita...Se pot trage tot felul de concluzii. Una din ele ar fi (dupa a amea parere): cu cat baza de grile e mai mare, cu atat plaja de note e mai mare...Alte concluzii?
In plus, o buna parte din concurentii bine pregatiti de anul acesta vor da si la anul...Sa inteleg ca anul viitor va fi si mai mare concurenta? Toti cei pe care ii cunosc eu si care au picat rezi de anul acesta nu se lasa si dau si la anul...Inclusiv eu!
cu ochii in monitor

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Nov 27, 2003 2:31 pm

shi hai sa nu uitam de stagii in Pantelimon, la domnul profesor Popa, unde nu trebuia sa calci deloc, doar inainte de examen cu o sacoshica pentru doamna Geta sa-tzi rezolve prezentzele.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Thu Nov 27, 2003 5:06 pm

este vorba de cea care astepta "sticlutele"? :lol:

geoultras
Posts: 3
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:59 pm

tematica

Postby geoultras » Thu Nov 27, 2003 6:47 pm

Si in 2003 s-a publicat tematica cu mai putin de 6 luni inaintea examenului.6 luni se faceau pe 6 decembrie .Si nu le-a pasat.Au zis sa-i atacam in instanta.Asa ca nu va mai faceti probleme!!!!O sa afle cine trebuie.

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Thu Nov 27, 2003 8:53 pm

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?p=11105#11105


Sper ca e un zvon absolut fals,...nu poate fi adevarat ca am avea stagiatura obligatorie, nu e asa?
Whatever


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests