Rezidentiat 2004

iarba verde de acasa
timon
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Mar 12, 2004 8:28 am

Postby timon » Fri Dec 17, 2004 6:45 pm

nu conteaza cat de mare sau mic este un capitol, nr de intrebari este aleator. pot fi capitole sin care nici sa nu existe intrebari in grila de examen!

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Fri Dec 17, 2004 6:58 pm

LordSith wrote:Softul care extrage aleator cele 80 de intrebari din baza de date are ca parametru proportionalitatea cu nr. de teme existente. Profesorilor care vor crea celelalte 120 intrebari li s-a pus in vedere sa respecte de asemenea proportionalitatea cu nr. te teme.


adica? :? tema=subiect? te referi la cele 54 teme (pe medicale, de exemplu) ? Sau vor fi proportionale cu nr de grile/subiect? Sau cu nr de pagini/subiect?
Nu inteleg ... :? Te rog lamureste-ma.
Multumesc.

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Fri Dec 17, 2004 7:02 pm

Salutare ! si bafta tuturor! Sa speram ca va fi bine... si ca vom lua rezidentiatul in ciuda faptului ca totul e anormal in tara asta!
Ce ziceti de ultima bomba?Decretul de gratiere a lui Miron Cozma a fost revocat...pana la urma mi se rupe de el, dar ce se intampla cu toti coruptii si violatorii pe care i-a gratiat MR FROG?Ca asa s-a laudat PSD-ul cu tot ce a facut impotriva coruptiei si acu' s-a dus la draq tot.Si peste tot se vbeste numai de Cozma, dar de celelalte 40 de persoane gratiate de ce nu se spune nimic?Nu inteleg ce e in capul astuia...sa elibereze violatori...cred ca e senil!!!!!!!!!!!!

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Fri Dec 17, 2004 7:18 pm

Revin cu o intrebare. Ce profi sunt in comisii? Nu am nici o intentie ascunsa :D :twisted: :D ,doar o curiozitate. Nu am subiect de framantare la ora asta :D .......
lalala lala laaaaaa......

timon
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Mar 12, 2004 8:28 am

Postby timon » Fri Dec 17, 2004 8:23 pm

Daca se foloseste acelashi soft ca anul trecut tin sa va spun ca nu a fost nici o regula ca nr de intrebari dintr-o anumita tema!

seew
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:20 pm

Postby seew » Fri Dec 17, 2004 9:20 pm

octavia wrote:Revin cu o intrebare. Ce profi sunt in comisii? Nu am nici o intentie ascunsa :D :twisted: :D ,doar o curiozitate. Nu am subiect de framantare la ora asta :D .......

La cluj profa de la medicala 3

dannna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Nov 29, 2003 12:10 am

Postby dannna » Fri Dec 17, 2004 10:55 pm

....gata grile...gata bagaje...
...bagaju' si marcaju'....

pai...ne-om mai auzi (citi) dupa marele eveniment mondial...
bafta la toata lumea si....sa fie pe bune de data asta.

ciao-bao
:peace:

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Fri Dec 17, 2004 11:50 pm

Nu e vorba despre nr. de intrebari din fiecare sub. ci din fiecare capitol si anultrecut asa cum am spus mai demult s-a respectat acest lucru, adica cele mai multe grile au venit din pedi,cardio,dig.,respirator si apoi celelalte in ordine. In ceilalti ani insa nu s-a respectat acest lucru.E sigur sigur ca anul asta nu va fi altfel?Si cine mai e in comisie,hai ca nu e asa mare secret.
mimoza

seew
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:20 pm

Postby seew » Sat Dec 18, 2004 1:07 am

din pedi vin cele mai multe intrebari????

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Sat Dec 18, 2004 3:49 am

Asta cu pediatria chiar ar fi o tragedie, daca voi nu considerati deja tragedie faptul ca suntem obligati (a se citi "ni se baga pe gat") sa tocim aceasta materie dintr-o carte proasta scrisa ca sa existe si nu ca sa ofere vreo informatie verosimila. Ciofu, daca e sa ma iau dupa cartea lui, e mediocru cel putin.
Dar deja toate astea au trecut, citita sau necitita pediatria tot ne va da dureri de cap :)

Bafta!
Take it or leave it...

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Sat Dec 18, 2004 11:36 am

Imi pare rau ca v-am dezamagit,dar asa a fost anul trecut,respectiv39 grile pedi ,38 cardio, 26 digestiv,21respirator,cate 15 din reuma ,hema, renal,si restul intre 4-6 din dz,avc, septicemii,chir,dar repet A FOST SINGURUL AN IN CARE S-A INTAMPLAT ASA.In penultimii 4-5 ani au predominat renalul,dar era din Ciocalteu si era mai vast,reuma, hema,digestiv,pedi.Mai intreb o data :e sigur, sigur ca anul asta se va respecta proportia capitolelor?Si mai intreb inca o data si daca se mai stie cine e in comisie? Despre doamna de la 3,stiu ca e o femeie cu capul pe umeri si rezonabila profesional,dar cred ca depinde si de ceilalti....
mimoza

seew
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:20 pm

Postby seew » Sat Dec 18, 2004 1:40 pm

Dumitrascu de la 3 mai face grile, dar nu stiu daca nu in contul Dnei Profesor. in privinta pediatriei...eu cand am citit aberatia aia de carte (si inca mai imi doream sa fac pedi prin anul 5) am renuntat definitiv. n-are cap sau coada...acum insa e prea tarziu pentru o rezolvare...
bafta sa avem!

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Sat Dec 18, 2004 2:10 pm

Cand am facut la 3 si Pascu a facut grilele (nu stiu daca chiar el sau colaboratorii) mi s-au parut destul de inteligente, cu cazuri clinice, au fost unele tip cascada Mi s-au parut unele dintre cele mai bune grile din toata facultatea.
lalala lala laaaaaa......

seew
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:20 pm

Postby seew » Sat Dec 18, 2004 2:39 pm

eu am facut la 1, acelasi lucru pot sa spun, mai ales pe partea de cardio, din pacate nu stiu daca e cineva de la 1 in comisie. iar la padiatrie...a fost cel mai frumos stagiu din viata de medicinist, pacat ca prin cartea lui ciofu se dezice tot avantul din anul 5...
bafta sa avem!

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Sat Dec 18, 2004 4:40 pm

Bafta multa tuturor si de saptamana viitoare sa auzim doar de REZIDENTI!
claudia

User avatar
LordSith
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue May 25, 2004 1:22 pm
Location: Bucuresti

Postby LordSith » Sat Dec 18, 2004 7:36 pm

ChrisP wrote:
LordSith wrote:Softul care extrage aleator cele 80 de intrebari din baza de date are ca parametru proportionalitatea cu nr. de teme existente. Profesorilor care vor crea celelalte 120 intrebari li s-a pus in vedere sa respecte de asemenea proportionalitatea cu nr. te teme.


adica? :? tema=subiect? te referi la cele 54 teme (pe medicale, de exemplu) ? Sau vor fi proportionale cu nr de grile/subiect? Sau cu nr de pagini/subiect?
Nu inteleg ... :? Te rog lamureste-ma.
Multumesc.


M-ai tampit de cap... Daca nu esti cumva plecat deja cat si pentru cei care mai arunca un ochi pe forum inainte de "marea zi" iata lamuririle:

Exemplu:

CHIRURGICALE

In tematica publicata sunt 54 de teme.
Asta inseamna ca soft-ul va trage pentru cele 80 de intrebari din baza de date cate 1 intrebare din fiecare tema (deci 54 intrebari pana acum); pentru restul de 26 ramase se va trage aleator 1 intrebare din cele 54 de teme. Concluzie: la intrebarile trase aleator (40% = 80 intrebari) vom avea asa: 26 teme acoperite cu 2 intrebari si 28 teme acoperite cu 1 intrebare.

Pentru cele 120 intrebari la prima vedere, comisiilor de profesori care au facut deja la ora asta intrebarile, li s-a pus in vedere sa respecte proportionalitatea cu cele 54 de teme. Nu stiu insa daca vor putea face asta la "milimetru".

Din cate vad eu voi vorbiti de "subiecte" adica probabil "capitole" (pediatrie, etc) unde probabil exista mai multe "teme" alocate unui "capitol" in tematica publicata... nu prea imi dau seama daca asa e pentru ca nu sunt de specialitate. Asta s-ar putea sa fie valabil pentru cele 120 de intrebari la prima vedere.

Oricum sper ca v-am lamurit...

BAFTA INCA O DATA MAINE...TUTUROR...
Ceea ce nu poti termina in 30 de zile trebuie sa abandonezi...


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests