Alegerile pentru noul rector UMF

iarba verde de acasa
User avatar
ilici
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:31 am

Alegerile pentru noul rector UMF

Postby ilici » Sun Jul 06, 2003 12:34 pm

Nu stiu cati din tre voi stiu - dar vremea celui de-al treilea mandat al rectorului de la UMF se apropie de sfarsit. In toamna ar trebui sa aiba loc alegerile. La nivel national - peste tot sunt rectori PSD, aflati la al treilea mandat. Dupa ce s-a "scos" ca afacerile cu UMFuri nu sunt in relatie de incompatibilitate cu statutul de senator sau alte hestea - tre' gasita o cale noua. ultima oara - la UMF - a fost ceva de genul ca s-a schimbat carta universitara, si rectorul poa' sa prinda si un al treilea mandat. S-a pus cu el doar prof. Eremia de la biofizica, si mi se pare ca "neoficial" a cam luat-o in goarna, nu a mai ajuns nici in consiliu, nici in senatul universitar sa mai poata sa aiba un cuvant de zis, desi a continuat sa aduca garla de bani pentru UMF prin proiectele sale la CNCSIS(http://www.edu.ro).

schema prin care s-ar putea asigura un al 4-lea mandat la cele 3/4 universitati cu rectori la al treilea mandat - inclusiv umf carol davila - e viitoarea schimbare a legii invatamantului postuniversitar, speculata la ultimul consiliiu al rectorilor cu o noua metoda de algere a rectorului - de catre tot corpul profesoral, si nu de catre senate ca pana acum (in senate mai erau 25% studenti, asta-i alta chestie).

ca sa mearga ca unsa treaba, s-a votat in parlament ca profilor universitari din toamna sa li se dubleze salariile, pregatindu-se "ati vazut ca avem grija de voi, deci... stiti ce trebuie sa faceti". a sarit ministerul finantelor ca doar din ianuarie, ca nu se poate... da' pana la urma ca s-ar putea si din toamna.

acum insa... se pare ca http://www.sindy.home.ro, afiliat la Alma mater, despre care nervosii din UMF zic ca ar fi tot cu prof. Eremia in umbra... sare din lant si incepe sa urle. Da' noua ce ne dati? corp profesoral bine-bine - da' astia care muncesc pentru el?


FSN "Alma Mater" acuza Comisia de invatamant din Camera Deputatilor de discriminare
Ieri, conducerea Federatiei Sindicale Nationale (FSN) "Alma Mater" si-a exprimat protestul vi-zavi de initiativa Comisiei de invatamant din Camera Deputatilor de a dubla doar salariile profesorilor universitari incepand din luna ianuarie anul viitor.

"Elita stiintifica si artistica merita o astfel de recunoastere a muncii sale. Totusi, aceasta initiativa nu tine cont de conferentiarii universitari, de asistentii si prepa-ratorii universitari care duc greul muncii de catedra. Proiectul, vadit discriminatoriu, va crea tensiuni in interiorul corpului didactic. Tinerii de valoare ar trebui stimulati pentru a veni in invatamant. Salariul minim pentru un tanar care intra in invatamantul universitar nu ar trebui sa fie mai mic de 200 de euro", a spus ieri conf. univ. Razvan Bobulescu, presedintele FSN "Alma Mater".

De viitoarea majorare salariala ar urma sa beneficieze doar 4475 de profesori universitari. In semn de protest, FSN "Alma Mater" a trimis o scrisoare deschisa premierului Adrian Nastase, caruia ii solicita sprijin in rezolvarea acestei chestiuni.

"Motivatia Comisiei ca astfel ar creste atractivitatea pentru tineri sa ramana la catedra este falsa. Acestia sunt interesati de un post platit corespunzator pregatirii lor in prezent, nu peste 15-20 de ani. Prin aceasta initiativa, raportul dintre venitul maxim si cel minim ale cadrelor didactice universitare ar fi de 8,5, raport care nu se mai intalneste in nici o tara din lume. In plus, cei care sunt profesori universitari si nu se aproprie de pensie sunt foarte putini. Astfel ca nu putem vorbi despre un efort bugetar prea mare", a mai spus prese-dintele "Alma Mater".

http://www.romanialibera.com/2SOC/05s2sfsn.htm


Acum - ce parere aveti de scenariul acesta? ce stiti in plus? ce speculati in plus? cam pe ce rector "speculati"? daca mai aflati detalii din somnul rascolit de vise politice al profilor dintre noi - please be so kind and tolerable sa ni le ziceti si noua. Eu v-am zis ce ma duce capu' :D

acu' nu stiu chiar cum sa fac poolul - pe cine vreti sau cine credeti ca o sa iasa... poate spuneti voi ce votati, oricum nu conteaza, ca de obicei luati-va gandul de la asta.
Codru-i frate cu romanul.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Jul 06, 2003 1:52 pm

Eu cred ca are alte probleme :lol:
Ispas, ca-i singurul pe care-l stiu.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Jul 06, 2003 9:11 pm

Tentativele rectorilor cu mai mult de 2 mandate de a schimba conditiile cred ca presupun o "unda verde" de undeva de mai sus...Si oricum schimbarea stapanilor bucuria nebunilor.. :lol: :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Sep 10, 2003 9:29 pm

http://www.sindy.home.ro/anunt.htm wrote:Adunarea General? a SPD, din 30 iunie 2003 a fost revocat?, din lips? de cvorum, în data de:

Vineri, 3 Octombrie, 2003
Orele: 12:00


unde se vede ca nici macar sindicatul UMF nu se prea organizeaza, darmite studentii :lol:

apropos - ultima propunere pt legea invatamantului postuniversitar prevede "numirea rectorului de catre ministrul educatiei" - model administrativ versus politic. Asa e cazul de pilda in Danemarca, da' la noi... cu asa ceva orice este posibil. om trai si-om vedea.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Sep 15, 2003 11:09 am

In aceasta toamna,
Mai mult de jumatate dintre rectorii de la stat vor fi obligati sa renunte la functii

Dintre cei 49 rectori ai universitatilor de stat, 29 se afla in imposibilitatea de a mai putea candida pentru aceasta functie la viitoarele alegeri academice programate pentru aceasta toamna. Legea Invatamantului prevede ca un rector nu poate ocupa functia respectiva mai mult de doua mandate succesive. La fel ca si unii politicieni avizi de putere, cei mai multi dintre rectorii care se afla la finele celui de-al doilea mandat consecutiv nu par dispusi sa renunte prea usor la functii. In aceasta toamna se implinesc patru ani de la ultimele alegeri desfasurate in universitati, dar "batalia" pentru confortabilele fotolii de rector a inceput deja in umbra. Sfori abil trase in culise, coalitii de conjunctura, presiuni asupra ministerului pentru a se modifica legea in favoarea lor si zvonuri raspandite prin comunitatea academica - toate manevrele au fost din timp si meticulos studiate de catre cei interesati. Desi nu toti rectorii au fost de acord, Consiliul National al Rectorilor a cerut inca de acum o jumatate de an fostului ministru al Educatiei sa amendeze Legea Invatamantului (nr. 84/1995), care prevede la art. 93, alin 2, ca "o persoana nu poate ocupa functia de decan sau rector mai mult de doua mandate succesive". Renuntarea la limitarea numarului de doua mandate pentru functiile de rector si decan nu a fost acceptata de Ecaterina Andronescu. Desi legea nu le mai permite sa-si depuna o noua candidatura, multi dintre actualii rectori sunt siguri ca problema se va rezolva in mod favorabil si ca vor mai putea sta la carma universitatilor multi ani de-aici inainte, "ca sa duca la capat treaba pe care au inceput-o". Neoficial, unii sustin ca vor beneficia de sprijinul actualului ministru al Educatiei, Alexandru Athanasiu. Acesta spune insa ca, cel putin pentru moment, modificarea legii in sensul dorit de rectori "nu este o prioritate". Iata care sunt cativa dintre rectorii care ar trebui sa predea stafeta dupa viitoarele alegeri: Ioan Mihailescu - rectorul Universitatii Bucuresti, este profesor universitar de sociologie si spune ca "nimeni nu este de neinlocuit". Presedinte al Institutului Social Roman si al Consiliului National de Evaluare Academica si Acreditare, a preluat, in 1996, conducerea UB de la Emil Constantinescu. Cea mai importanta realizare pe care a avut-o ca rector este compatibilizarea structurii invatamantului din UB cu cel din universitatile vest-europene, UB fiind prima institutie de invatamant superior din tara unde s-a aplicat sistemul de credite transferabile pentru studenti. Ioan Mihailescu nu face parte din nici un partid politic. In schimb, rectorul Universitatii "Babes-Bolyai" din Cluj-Napoca, Andrei Marga, care nu va mai putea candida nici el la viitoarele alegeri pentru aceasta functie, este inregimentat politic. Marga a fost ministru al Educatiei in perioada 1997- 1999 si in timpul mandatului ministerial a devenit membru al Partidului National Taranesc Crestin si Democrat. A fost simultan rector si ministru, iar de curand s-a inscris in Partidul National Liberal. Andrei Marga se afla la conducerea universitatii clujene de 10 ani. El ar mai putea candida pentru functia de rector numai daca pana la alegerile academice s-ar infiinta in Cluj Universitatea Metropolitana, pentru care fostul ministru a si facut o serie de propuneri omologilor sai din Cluj. Paul Bran este rectorul Academiei de Studii Economice din Bucuresti din anul 1996 si nu este membru al vreunui partid. In perioada 1991-1994 a fost rectorul Academiei de Studii Economice din Chisinau, fiind unul dintre fondatorii acesteia. Fost consilier guvernamental in perioada 1990-1994, prof. univ. Paul Bran detine si functia de presedinte al Asociatiei Generale a Economistilor din Romania. In timpul celor doua mandate, Bran a pus bazele invatamantului economic la distanta si a conectat ASE-ul la magistralele informationale, la care au acces studentii. La conducerea Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti se afla de mai bine de 10 ani prof. univ. Laurentiu Mircea Popescu. Este membru PSD din anul 2000, cand a fost ales si senator. La alegerile din anul 2000 a fost reales in functia de rector, desi mare parte a cadrelor didactice si studentilor din universitate au contestat alegerile. L.M. Popescu este vicepresedintele Consiliului National de Evaluare Academica si Acreditare si membru corespondent al Academiei Romane. "Daca va aparea un candidat mai bun, ma voi da la o parte", ne-a declarat L.M. Popescu. Daca nu... Stefan Iosif Dragulescu nu mai este implicat in politica. In decembrie 1989 a intrat in Partidul National Taranesc Crestin si Democrat, din care a fost exclus in anul 2000. Este rector al Universitatii de Medicina si Farmacie Timisoara din anul 1992. In timpul mandatelor sale, UMF Timisoara a devenit cea de-a doua universitate din tara care a fost evaluata international. Dl. Dragulescu nu exclude posibilitatea de a-si mai depune candidatura si la viitoarele alegeri, deoarece, "conform Cartei Universitare, un rector poate fi ales doua mandate complete si consecutive, iar eu mi-am intrerupt pentru un an mandatul, cat am fost ministru al sanatatii". Ioan Paun Otiman este rectorul Universitatii de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara din Timisoara din anul 1996. Senator din partea Partidului National Liberal, Otiman este presedintele Comisiei de invatamant si stiinta din camera superioara a Parlamentului. Este singurul rector academician din Romania. Adrian Bavaru, din 1996 rectorul Universitatii "Ovidius" din Constanta, se mai gandeste daca va mai candida pentru inca un mandat la viitoarele alegeri academice, in cazul in care legea-i va permite. "Este necesara o schimbare a echipelor de conducere, mai ales acolo unde treaba nu merge bine. Pe de alta parte, un om cu experienta ar mai putea sa fie rector inca un mandat, ca sa termine ceea ce a inceput", ne-a declarat dl Bavaru. In cazul in care nu va mai ramane in functie, cel mai probabil dl Bavaru va candida pentru functia de decan al uneia din facultatile universitatii. Cel mai des, numele rectorului Universitatii de Medicina si Farmacie "Grigore T. Popa" din Iasi, Carol Stanciu, este pomenit in legatura cu scandalul diplomelor false, eliberate unui numar de 60 de cetateni italieni care a izbuncnit acum cativa ani. Desi a fost suspendat din functie de fostul ministru Andrei Marga, Senatul UMF Iasi a refuzat inlocuirea acestuia din functie. Acum, dupa 11 ani de cand se afla la conducerea UMF Iasi, Carol Stanciu declara ca, daca "legea va permite si nu va aparea un candidat care sa merite sa vina la conducere, voi concura si eu". Intre altii, vor fi obligati sa renunte la functia de rector incepand din aceasta toamna si: Vasile Secares - rectorul Scolii Nationale de Studii Politice si Administrative Bucuresti; Sergiu Chiriacescu - rectorul Universitatii "Transilvania" Brasov, totodata presedintele Consiliului National al Rectorilor si membru PSD; Mircea Ivanescu - rectorul Universitatii Craiova; Dumitru Dinu - rectorul Universitatii Maritime Constanta; Emil Constantin - rectorul Universitatii "Dunarea de Jos" Galati; Teodor Maghiar - rectorul Universitatii Oradea; Gheorghe Barbu - rectorul Universitatii Pitesti; Napoleon Antonescu - rectorul Universitatii de Petrol si Gaze Ploiesti, deputat PSD; Dumitru Ciocoi Pop - rectorul Universitatii "Lucian Blaga" Sibiu; Emanuel Diaconescu - rectorul Universitatii "Stefan cel Mare" Suceava.

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=52853

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Dec 03, 2003 2:57 am

Incepe procedura alegerii conducerii universitatilor
Jumatate din rectorii de la stat trebuie sa renunte la functii

In perioada 1 decembrie 2003 - 31 martie 2004 se vor desfasura alegeri pentru functia de rector din institutiile de invatamant superior acreditat, arata un ordin emis de Ministerul Educatiei saptamana trecuta. Ordinul a fost emis ca urmare a faptului ca se implinesc 4 ani de la precedentele alegeri academice si ca in anii 2002 si 2003 au fost acreditate inca 20 de universitati particulare. Dintre cei 49 de rectori ai universitatilor de stat, 29 au ocupat aceasta functie pe o perioada de doua mandate succesive, iar legea nu le mai permite sa participe la noile alegeri. Printre rectorii "babani" care trebuie sa renunte la functii se numara Ioan Mihailescu, de la Universitatea din Bucuresti, Laurentiu Mircea Popescu, de la Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti, Paul Bran, de la Academia de Studii Economice Bucuresti, Andrei Marga, de la Universitatea "Babes-Bolyai" din Cluj-Napoca, Ioan Paun Otiman, de la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara din Timisoara (presedintele Comisiei de Invatamant din Senatul Romaniei), sau Sergiu Chiriacescu de la Universitatea "Transilvania" din Brasov (presedintele Consiliului National al Rectorilor). Alegerea rectorilor se va face prin vot direct si secret, deci nu se va putea vota prin corespondenta. La sedinta de alegeri trebuie sa participe 2/3 din numarul membrilor structurii universitare pentru care se alege conducerea. "Fata de ordinul precedent, acest ordin a fost simplificat. Am eliminat, de exemplu, criteriile greu masurabile pentru accesul intr-o functie de conducere academica", a declarat, pentru Adevarul, Ioan Ianos, directorul Directiei Invatamant Superior din Ministerul Educatiei. Atat rectorii, cat si prorectorii, decanii, prodecanii, directorii de colegii si departamente, sefii de catedre pot fi alesi, daca au obtinut jumatate plus unu voturi din numarul total al membrilor cu drept de vot prezenti. Daca nici unul dintre candidati nu a obtinut cel putin jumatate plus unu din voturi, atunci se organizeaza al doilea tur de scrutin la care participa primii doi clasati la primul scrutin. Daca alegerea, validarea interna si inaintarea propunerilor de confirmare a rectorilor se fac intre 1.XII.2003 si 31.III.2004, etapele de desfasurare a alegerilor la nivelul structurilor interne si la nivelul fiecarei institutii de invatamant superior vor fi stabilite de senatele universitare.


Eugen CHELEMEN


http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=62673

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Dec 03, 2003 3:46 am

Incepe jocul ...de-a Johny 3 mandate.. uite carta, nu e carta...care carta? :lol: lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Wed Dec 03, 2003 4:32 am

hmmm... de unde stiti voi ca tre sa fie numai 2 mandate ? ??? :lol: 8)
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Mon Feb 02, 2004 12:29 pm

Ultimele vesti (de fapt vechi de o saptamana, dar merg :D ):
un ordin al MECT care initial "recomanda" ca acele cadre didactice care in cursul unui eventual mandat (in orice functie, de la sef de catedra la rector) ar depasi varsta de pensionare, adica 65 ani, sa nu candideze, acest ordin repet a devenit lunea trecuta obligatoriu. Astfel, cel putin in Iasi unde stiu eu, treaba a dat peste cap multe lucruri. La umf, multi membri actuali din consiliu si senat nu vor mai putea candida nici macar la sef de catedra, darmite la posturi. La Univ. "Al. I. Cuza" alegerile trebuiau reluate, la fel si la Univ Tehnica "Gh. Asachi". Nu stiu nimic de Agronomie si Arte, dar cred ca o sa aflu.

In ceea ce priveste UMF.... eeee, aici e fain! deocamdata atat!

Let the games begin! (si nu alea olimpice :wink: )
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Thu Feb 05, 2004 11:29 pm

revin cu ordinul MECT respectiv...
hehe, daca ati sti ce interesanta a fost obtinerea lui... la noi la decanat nu era...
reformulez ceea ce am scris in mesajul anterior. nu scrie "interzice", ci "recomanda inca o data", dar relevant este ultimul paragraf al actului... cititi si dati mai departe...

Din cate stiu, in aceasta sapt sau poate early next week, mai apare un ordin, al treilea din serie (ehe, si Lord of The Rings 3 a fost cel mai bun dintre cele 3 :lol: ), care va fi si mai clar decat acesta din urma. Re-re-formularea ordinului vine inclusiv din cauza unor universitati din tara care au facut alegerile fara a lua in seama "recomandarile" din primele doua ordine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests