!!!!!!!!!LA IASI ...DIN NOU SCANDAL!

iarba verde de acasa
User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

!!!!!!!!!LA IASI ...DIN NOU SCANDAL!

Postby doctoritz » Mon Jan 24, 2005 12:00 pm

Cei care au cerut detasari si transferuri ....cititi cu atentie!
Am sunat acum 5 minute la Iasi sa ii intreb cand ne trimit prin posta minunatele acorduri de detasare...Si ce credeti ca mi-a spus tipa care a raspuns?1Ca de miercuri pana azi..s-au razgandit si nu mai accepta detasarile...Dar acum sunt intr-o sedinta in care se discuta din nou daca le accepta sau nu...Dupa ce voi suna din nou la finalul sedintei am sa spun ce s-a hotarat.
In caz ca zic NU....Am incurcat-o....Si uite cum ne-au tras pe sfoara si ne-au trimis acasa linistiti doar ca sa scape de noi...
Sa mai comenteze cineva ca Iasi-ul e misto, ca are de a face cu noi multii care fugim de acolo.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Mon Jan 24, 2005 2:29 pm

Si eu am dat telefon la rectoratul umf (de acum voi scrie numai cu litere mici cind am sa ma refer la ei). Cica cerererile se discuta in biroul lor de senat dar data nu este inca stabilita.,..la viitorul birou de senat cica. Oriucum pe 1 feb o sa fie o sedinta cu rezidentii la care trebuie sa mergem, cica...eu nu cred ca o sa ajung. Din salariu de 3 mil nu imi permit sa dau 500.000 dusul 500.000 intorsul.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

!!!!!!!

Postby doctoritz » Mon Jan 24, 2005 2:44 pm

Pe bune vrea ei sa dicuteze cu noi?Pe 1 febr?Unde?La ce ora?Ca eu nu stiu si am sunat si eu la recotrat azi si mnu mi-a zis nimic de treaba asta.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Mon Jan 24, 2005 3:07 pm

Am sunat la madam Donos, secretara care se ocupa de rezidenti din umf si ea mi-a zis ca este o sedinta cu rezidentii pe 1 feb. Hai sa vb pe yahoo mess (luca_lucian)
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Mon Jan 24, 2005 7:45 pm

azi la ora 12 s-a terminat sedinta in legatura cu transferurile si detasarile rezidentilor din iasi...oriunde altundeva, in care s-a hotarit neacordarea transferurilor si detasarilor!
cei care au depus cereri ( atentie doctoritz) la dsp iasi miine dupa ora 13 li se vor inmina oficial respingerea cererii!
cam asta este!
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

alinacamelia
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 20, 2005 10:17 pm
Contact:

Postby alinacamelia » Mon Jan 24, 2005 8:07 pm

Stimati colegi nu disperati!Luati frumos cererile cu respingerea, atasati acceptul centrului de primire si trimiteti-le la CNPP...pt.detasare si la MS pt transfer si asteptati raspunsul.Asta am aflat de la DSP Craiova.Tot de SUS se va decide,nu in teritoriu.NU VA LASATI PACALITI!Doamne ajuta!Si eu sunt in aceeasi situatie la Brasov.

cocolino
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:11 pm

Postby cocolino » Tue Jan 25, 2005 2:33 am

Ba fratilor... citesc ce e scris pe acest forum si nu-mi vine a crede....chiar asa, am ajuns la mana unor necunoscuti ...sa ia ei deciziile importante privind viata fiecaruia dintre noi...ca le zic ceva cu carne acum... :evil: ....si eu imi doresc mult sa ma transfer din Iasi...cred ca ar trebui sa facem presiuni si sa mergem acolo inainte de 1 febr...voi ce ziceti?
MMMMMM

cocolino
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:11 pm

Postby cocolino » Tue Jan 25, 2005 2:36 am

Si eu am sunat la dsp Iasi si mi s-a spus ca maine se va ajunge la o decizie privind detasarile ...asteptam...
MMMMMM

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

!!!!!

Postby doctoritz » Tue Jan 25, 2005 10:56 am

Am vorbit la CNPP si i-am explicat situatia si mi s-a spu ca nu este nici o problema daca mergem la ei cu acordulrile de detasare prin 3-4 febr caci pana se aseaza fiecare in primul modul dureaza cateva zile si nu zice nimeni nimic daca nu mergi 4 zile la serviciu.
Eu nu mai merg saptamana asta la Iasi merg doar sapt viitoare si pentru detasare si pentru transfer.
La CNPP mi-a spus tipa ca ,sunase ministrul sana tatii in cursul zilei de ieri, s le spuna sa dea detasari sa nu chinuie razidentii.Tipa a fost fiarte deraguta si mi-a spus ca v-a suna chiar imediat la Iasi sa vada ce au .....itii.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

!!!!!!

Postby doctoritz » Tue Jan 25, 2005 11:33 am

Yupiiiiiiiiiiiiiiieeeeeeeeeeeee.....Sunati la dsp Iasi la nr 0232.258023 si intrebati daca ati primit detasarea.Eu am sunat si mi-a spus ca da.Mi-au trimis-o azi acasa.Bafta si voua!!!!!
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Tue Jan 25, 2005 5:57 pm

Cei care au probleme cu transferul - detasarea va trebui sa facem un memoriu pe care il adaugam la cererile noastre de tranfer detasare si il semnam toti care sintem in aceasta situatie.
Deci cine vrea sa fie pe memoriul ala pt ministerul sanatatii (cu cit mai multi cu atit mai bine) sa imi trimita numele si o adresa de contact, nr tel la 0724469793 sau sa ma sune.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

!!!!

Postby doctoritz » Tue Jan 25, 2005 6:02 pm

Exista cineva care nu a primit detasarea de la Iasi?
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

!!!!!!!!

Postby doctoritz » Wed Jan 26, 2005 4:05 pm

Primul care primeste prin posta detasarea ...va rog postati aiici.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

trichinelutu
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Dec 19, 2004 10:17 pm

detasare

Postby trichinelutu » Wed Jan 26, 2005 4:18 pm

Eu am vorbit cu cineva din Iasi si mi-a pus detasarea la posta cu prioripost.Vine maine pe la pranz.Apropo a fost babacu la cmm... si au spus acolo ca ar avea acolo nevoie pt detasare doar de acordul dsp plecare.A vorbit chiar cu directoarea centrului.

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

!!!!

Postby doctoritz » Wed Jan 26, 2005 5:59 pm

Nu a inteles bine.Te asigur.Am citit legea cu ochii mei.Directoarea CNPP nu e obligata sa stie treburile aste.Este o alta sefa la departamentul "rezidenti".
Dsp plecare+Dsp primire+prof primire-----pt modul complementar
dsp plecare+dsp primire+prof primire+prof plecare-----pt modul de baza.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Wed Jan 26, 2005 6:47 pm

Si mie mi-a spus de la cnpp...:
modul compl: dsp plecare
modul baza; dsp plecare + acord prof plecare

Asa mi s-a spus acum cateva ore.

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Wed Jan 26, 2005 6:48 pm

Doctoritz: ce lege ai citit? Zi-mi te rog sa ma uit si eu.

cmemargis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:40 pm

Postby cmemargis » Thu Jan 27, 2005 9:12 am

Eu am fost la CNP si mi-a trebuit doar avizul DSP de plecare(sunt in modul complementar).Mi-a dat o hartie cu care ma duc la proful de pe modulul complementar

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

!!!!

Postby doctoritz » Thu Jan 27, 2005 3:06 pm

Despre asta vorbeam....ca sa nu va trimita cnpp la ce prof de modul complementar vor ei----ca sa le ceri aprobarea, pe mine de la cnpp m-au invatat sa merg la ce prof vreau u si sa vin cu ea gata semnata.
Am primit prin posta detasarea de la Iasi.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Thu Jan 27, 2005 3:11 pm

Nu mi-a ajuns inca prin posta adeverinta de detasare. A primit-o cineva?
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

trichinelutu
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Dec 19, 2004 10:17 pm

Am nevoie si eu de un raspuns

Postby trichinelutu » Thu Jan 27, 2005 4:09 pm

Stiu ca nu prea are legat cu topic-ul dar fiind pe med de fam si avand detasarea pe 2 luni nu cred ca pot sa ma duc la centru si sa incep cu modulul de med de fam(3 luni) pt ca ar fii modul de baza si nu aprobarea coordonatoarei din Iasi pe med de fam.Am o intrebare?As incepe cu gineco(2 luni) dar nu stiu unde sa iau ca sa pot avea timp liber nu de alta dar am drumuri de facut la Iasi si prin alte parti.Se face serios gineco la municipal sau e lejer?

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Mon Jan 31, 2005 7:22 pm

In legatura cu memoriul pt ministerul sanatatii:
- va cuprinde o infatisare a situatiei de la fata locului din iasi in care vom explica ce se intimpla acolo ca desi sint oamnei cu copii mici si fara posibilitati de sustinere nu li se da acordul
- amestecul flagrant al UMF in problema rezidentilor
- lipsa de cooperare cu cordonatorii de rezidentiat care sint subordonati UMF-ul ca si DSP
- lista celor care vor sa se transfere de la Iasi in alt centru universitar si care adera la memoriul respectiv
Pina pe data de 14 feb astept numele, repartitia (spitalul, specialitatea) si centrul univesrsitar in care doresc trasnferul, impreuna cu motivul daca exista un altul in plus fata de lipsa posibilitatilor materiale in Iasi.
Pe data de 15 feb voi trimite lasa acest memoriu la minister.
0724469793
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests