Familia nu mai conteaza...

iarba verde de acasa
alinacamelia
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 20, 2005 10:17 pm
Contact:

Familia nu mai conteaza...

Postby alinacamelia » Sat Jan 22, 2005 1:50 pm

Eu vreau sa ma intorc la Craiova de la Brasov.Am luat Urgente la Brasov ,am familie-sot ,copil,domiciliul la Craiova,6ani de casatorie si cei de la Brasov VOR SA-MI SCHIMB VIATA DUPA CUM AU EI CHEF.Vreau sa stiu de la voi daca ceea ce cer ei e normal, moral si legal:ne-au pus sa facem pentru detasare patru cereri adresate decanului, profesorului,director spital si director Directie.De transfer nici nu poate fi vorba,doamna decan nu este impresionata ca avem familie, copil ,etc. pentru ca ea a pierdut trenul acesta sau poate e inca pe peron...are 50 de ani si e inca domnisoara.Dupa ea la finalul primului modul pe care l-am detasat la Craiova voi primi o nota la Craiova si apoi voi merge la ea sa dau examen pentru recunoasterea notei.Va intreb pe voi daca este normal sau mai bine zis normala?Vrea sa aduc om la schimb dar doar din specialitatea ATI sau Urgente.Astept semnale de la voi in acest sens.Cred ca o sa merg chiar la Minister.Ce credeti? Va multumesc!

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Sat Jan 22, 2005 7:25 pm

Atata vreme cat exista o metodologie LEGALA pentru transferuri si detasari, eu zic sa nu te lasi, mai ales ca miza ta e mare...transferurile de la Craiova in alte parti au mers snur, deci la mijloc nu este lipsa legilor, ci rea-vointa unora. Trebuie sa se termine cu indivizii astia care cred ca dupa ce ajungi in varf nu mai dai socoteala nimanui. Reclama-i la ministerul sanatatii.

alinacamelia
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 20, 2005 10:17 pm
Contact:

Postby alinacamelia » Sun Jan 23, 2005 10:44 am

Mamma-bear,multumesc pentru raspuns.Daca ai aceasta metodologie legala pentru transfer, te rog trimite-mi-o si mie.Am auzit ca la Cluj a fost afisata la DSP o lista cu motivele pentru care se poate cere transfer legal.Multumesc mult!

User avatar
arkan_ul
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 20, 2004 10:54 am

Postby arkan_ul » Sun Jan 23, 2005 10:59 am

Buna Camelia,

este o aberatie ceea ce cere domnisoara decan. Eu zic sa te tii tare si sus pe feli, bineinteles cu dovezi: certificat de casatorie, certificat de nastere, si in cazul in care nu cere te duci frumos la Minister si duci personal o cerere la registratura (iti da un nr. de asteptare) si in 30 de zile maxim iti vine un raspuns ....si asta sigur favorabil. Ah, si te rog sa-i transmiti domnisoarei profesoare ca nu stiam ca este facultate de medicina si la BV. Sa-i spui ca se deschide una si la Caracal.
And the girls say
Save a horse, ride a cowboy

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Sun Jan 23, 2005 11:29 am

In Bucuresti a aparut la CNPP o lista cu motivele pentru care se poate solicita transferul: familie si domiciliu stabil in alt oras, graviditate, convalescenta dupa o boala tratata in alt oras, parinti bolnavi care trebuie ingrijiti...in Craiova chiar ni s-a spus sa trecem la motive si faptul ca nu au locuri in camine de rezidenti.
Metodologia legala nu o am, scrisa negru pe alb, dar atata vreme cat noua la repartitie in Craiova ni s-au spus oficial pasii pentru transfer, inseamna ca asta e:
- pentru primele 2 luni ceri detasare (1 febr- 31 martie), apoi depui dosarul pentru transfer, la MS, in perioada 14-31 februarie.
- pentru dosarul de detasare iti trebuie: dovada ca te-ai angajat in Vagauna, acordul DSP de plecare si al celui care te primeste, acordul profesorului care coordoneaza stagiul tau de baza
- pentru transfer, aceleasi acte, numai ca le faci pentru transfer + acceptul profesorului care te va coordona in orasul in care te transferi + lista de motive

Bafta si nu te lasa!

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

familia nu mai conteaza...

Postby doctoritz » Sun Jan 23, 2005 1:45 pm

Gresit Mamma bear.Nu ai nevoie pt transfer de acordul profului de plecare ci doar cel de primire.Asa cum spui tu era anii trecuti.Anul asta au schimbat legea si nu mai e necesar pt transfer decat de semnaturile dsp de plecare si primire si a profului indrumator de primire.
Dosarul trebuie depus intre 14-28 februarie nu 14-31februarie (nici nu exista anul asta mai mult de 28 febr) la MS.
Ai zis ca au afisat la CNPP ceva despre motivele de transfer?Eu nu am vzut si te intreb pe tine...Exact asa era si scris:"familie si domiciliu stabil"?Eu am domiciliul stabil unde vreau sa ma transfer dar familia este intr-un oras neuniversitar.Crezi ca nu e un motiv suficient?!Mie la dsp Buc mi-au zis ca e.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

alexandra
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Aug 01, 2003 10:34 am
Location: Bucuresti

Postby alexandra » Sun Jan 23, 2005 2:36 pm

La Cluj, printre motivele pt care ceream transfer+detasare era si "lipsa locuintei".Acesta cred ca este motiv pt toti.

De semnatura pof. de plecare nu ai nevoie la trnsfer, dar fara ea, dsp-ul nu-ti da avizul.

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Sun Jan 23, 2005 2:39 pm

Dar ca sa te transferi (sp. de baza) in acelasi centru univ. de la un spital la altul ai nevoie si de acordul de plecare nu?

alinacamelia
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 20, 2005 10:17 pm
Contact:

Postby alinacamelia » Sun Jan 23, 2005 8:05 pm

Mamma-bear,profesorul specialitatii de baza nu este de fapt profesor,ci sef de lucrari ATI si nu semneaza transferul fara d-na decan.Decana nu vrea sa piarda facultatea banii pe care-i primeste sa ne invete "meserie" pe noi,iar directorul DSP nu semneaza fara semnatura dir.spital.Ori eu sunt grea de cap ori ei se tin in brate unul pe celalalt,ori ceva este putred undeva la mijlocul problemei.Imi pun nadejdea in Dumnezeu si sper sa reusesc.Doamne ajuta tuturor!Multumesc pentru intelegere!

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Mon Jan 24, 2005 12:31 am

arkan_ul wrote:Buna Camelia,

este o aberatie ceea ce cere domnisoara decan. Eu zic sa te tii tare si sus pe feli, bineinteles cu dovezi: certificat de casatorie, certificat de nastere, si in cazul in care nu cere te duci frumos la Minister si duci personal o cerere la registratura (iti da un nr. de asteptare) si in 30 de zile maxim iti vine un raspuns ....si asta sigur favorabil. Ah, si te rog sa-i transmiti domnisoarei profesoare ca nu stiam ca este facultate de medicina si la BV. Sa-i spui ca se deschide una si la Caracal.


intr-adevar, cu transferul ar trebui ssa se rezolve. dar asta nu pentru ca asa ar fi normal ci pentru ca asa se intampla in toata tzara si de cativa ani buni. daca am lua de buna chestia cu nr de locuri gandit astfel incat sa acopere niste necesitati oarecare....alta ar fi problema. dar stim ca nimeni nu le gandeste asa. so...bafta multa Cameliei la transfer. eventual si o prima detasare ca apoi sa ceri transferul si tot e ceva.

total absurda mi-a parut, in schimb, remarca arkanului....ce-ai dom'le cu facultatea din bv? iti pare ca sunt oamenii mai prosti doar pt ca s-a infiintat facultatea doar de vreo 12ani? nu te mai lauda ca u stiai ca e fac la bv ca trebuia sa-ti dai seama, din moment ce au fost scoase locuri de pregatire in rezi. chestia asta se face doar in centrele unde exista fac de medicina (ca si in craiova sau constanta, de altfel). Si cu cei din Caracal ce probleme existentiale ai? oameni buni, fiti atat de dragutzi incat sa va abtineti de la comentarii absurde si potrivite...ca nuca-n perete
"Dont't just Do something, Sit there!"

alinacamelia
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 20, 2005 10:17 pm
Contact:

Postby alinacamelia » Mon Jan 24, 2005 6:04 pm

Stimati colegi,astazi am aflat de la DSP Craiova ca de anul acesta pentru transfer avem nevoie doar de acordul celor doua DSP-uri fara acordul indrumatorilor.Ma intreb de ce le este asa de greu celorlalte centre in care exista probleme sa priceapa acest lucru sau se fac ca nu pricep sau cred ca nu ne dam seama si ca vom face asa cum le convine lor?Totusi avem niste drepturi si trebuie sa ni-le cerem. In final tot Ministerul decide,nu va lasati pacaliti!

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Tue Jan 25, 2005 8:57 am

Eu am alergat dupa transfer anul trecut.Nu conteaza amanuntele.Ideea e ca in dosarul pe care l-am depus la minister am scris la finalul cererii ca in centrul din care voiam sa plec " nu am gasit intelegerea necesara, motivele fiind reale" si am atasat actele doveditoare. Dosarul mi-a fost acceptat fara probleme.Si fara pile la minister. Ma gandesc ca puteti incerca si voi varianta asta,nu vad de ce mie mi l-au aprobat si voua vi l-ar respinge... :roll:

In ceea ce o priveste pe d-na decan de la Brasov, Radoi pe numele ei de domnisoara...e nebuna!E asa de mult timp asa ca are experienta in domeniu!!Spunea cineva la un moment dat ca trebuie sa se intoarca sa isi echivaleze nota la ea.Daca se intampla e nasol, stiu ca examenele sunt crunte cu ea :cry:
Printr-o indelunga practica, prostia se inrautateste, nu se amelioreaza! (G. B. Shaw)

User avatar
blackgirl
Posts: 4
Joined: Sat Sep 18, 2004 5:12 pm
Location: brasov
Contact:

salutari din...brasov!

Postby blackgirl » Tue Jan 25, 2005 11:39 am

Imi pare tare rau de Camelia, dar d-na Decan Radoi este o doamna cu totul speciala, un om deosebit si un medic de exceptie. Intr-adevar, este un profesor sever, dar cred ca asa trebuie sa fie toti profesorii intr-o astfel de profesie (adica sa faci rabat de la calitate taman la medicina??? asta se sugereaza??).Si chiar este faculatate de medicina la Brasov, si chiar sunt mandra de acest lucru. Si DA, se invata si carte (cam peste tot!), iar daca mai esti si motivat si iti si place ceea ce faci, cu atat mai bine! Nu stiu de faza cu transferurile, insa mi se par josnic sa ataci un om doar pentru ca nu se potriveste cu planurile tale personale. mai bine ai incerca sa-ti rezolvi preoblema fara sa aarunci cu noroi in oamenii pe care nu ii cunosti! Parerea mea!!!

Cu prietenie,
salutari din BRASOV!
Sic tibi terra levis!

adiam
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Dec 09, 2004 2:52 pm

familia

Postby adiam » Tue Jan 25, 2005 12:39 pm

Draga blackgirl...am impresia ca esti vreo ruda a dansei....nu????Sau si tu esti afectata de ceva asemanator ca ea?!
Daca tu crezi ca este normal sa nu dai transferul unei persoana care este casatorita, are si un copil de 5 ani...asta mie imi spune ca ai sa fii un doctor plin de calitati.Sa ai noroc..
Si intre noi fie vorba...cati absolventi ai minunatei faculati din Bv ajung specialsti??"Multi",nu?
Nu zic ca tu nu vei ajunge dar nu generaliza ceva ce e demonstrat de statistici care arata clar ca cei care termina l Bv isi iau rezidentiatul intr-un procent foarte mic.3-4%.Sau....sa fie nenorocul?!

adiam
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Dec 09, 2004 2:52 pm

familia

Postby adiam » Tue Jan 25, 2005 12:53 pm

Iarta-ma Blackgirl.Am exagerat!Anul asta din 50 cati au terminat in centrul universitar brasov, doar 2 au luat rezidentiatul.Deci nu 3-4%au luat rezi ci fix 4%.

alinacamelia
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 20, 2005 10:17 pm
Contact:

Postby alinacamelia » Tue Jan 25, 2005 2:31 pm

Scuze!Nu am vrut sa supar pe nimeni,nu am nimic personal cu nimeni.Avem totusi niste drepturi si ar trebui sa beneficiem de ele toti ,in mod egal.M-am adresat voua in ideea de a primi si oferi ajutor,macar noi cei" mici "sa ne ajutam unul pe celalalt.Multe spune omul la suparare.Brasovul e foarte frumos,spitalul super,dar locul meu este langa familie unde cred ca pot cel mai bine si sa profesez.Care dintre voi, care sunteti parinti ,puteti sa va faceti traba cu succes cand aveti copilul la 300 km si in urechi va rasuna glasul lui care va intreaba cant "te intorci acasa mami?"Multumesc celor care au inteles!Pt ceilalti ma rog sa-i lumineze Dumnezeu si pe ei intr-o zi!

gabiacas
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 19, 2004 1:25 pm

Postby gabiacas » Tue Jan 25, 2005 4:34 pm

Eu am ales ATI TM dar am reusit sm detasez in Buc.la Fundeni-ATI.Din TM mi-au dat primul stagiu pneumologie-3luni.Ce trebuie sa fac pe 1feb.:ma duc la pneumologie acolo unde ma vor trimite(unde e mai bine?) sau sa ma prezint la Fundeni la ATI? Voi,cei care ati luat ATI pe Bucuresti cum ati procedat la repartitia pe spitale si stagii pe data de 19ian.?Va multumesc.

uca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:00 pm

Postby uca » Wed Jan 26, 2005 9:33 am

pt arkan-ul:
imi pare rau ptr camelia si sunt de acord cu ea,DAR: pentru o doamna decan nu are rost sa jignesti facultatea din Brasov care EXISTA din 1990, la fel ca si Craiova si altele din tara.Mentionez ca nu sunt studenta la brasov dar nu mi se pare corect ca noi din centre mari sa ii privim de sus pe cei din cele mai mici si mai noi.

alinacamelia
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 20, 2005 10:17 pm
Contact:

Re: Familia nu mai conteaza...

Postby alinacamelia » Wed Jan 26, 2005 9:54 am

alinacamelia wrote:Eu vreau sa ma intorc la Craiova de la Brasov.Am luat Urgente la Brasov ,am familie-sot ,copil,domiciliul la Craiova,6ani de casatorie si cei de la Brasov VOR SA-MI SCHIMB VIATA DUPA CUM AU EI CHEF.Vreau sa stiu de la voi daca ceea ce cer ei e normal, moral si legal:ne-au pus sa facem pentru detasare patru cereri adresate decanului, profesorului,director spital si director Directie.De transfer nici nu poate fi vorba,doamna decan nu este impresionata ca avem familie.Dupa ea la finalul primului modul pe care l-am detasat la Craiova voi primi o nota la Craiova si apoi voi merge la ea sa dau examen pentru recunoasterea notei.Va intreb pe voi daca este normal ?Vrea sa aduc om la schimb ,dar doar din specialitatea ATI sau Urgente.Astept semnale de la voi in acest sens.Cred ca o sa merg chiar la Minister.Ce credeti? Va multumesc!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests