Alegere Spital Indrumator

iarba verde de acasa
User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Alegere Spital Indrumator

Postby miihai » Thu Jan 20, 2005 12:10 am

Am si eu o mare intrebare...care e ideea cu clinicile indrumatoare? Ce importanta are aceasta alegere si ce fac daca nu prind spitalul pe care-l doresc?
Astept lamuriri de la unii mai destepti ca mine...multumesc!

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Thu Jan 20, 2005 2:49 am

Eu am luat chir gen in Bucuresti, si m-ar fi tentat Spit de urgenta, dar m-au dezamagit niste prieteni-rezidenti an mai mare, care fac acolo, si mi-au zis ca e foarte aglomerat din pct de vedere al rezid, la care se adauga stressul f mare, si alergatura( covrigi, brinzoaice, pateuri) inutila pt un rezid. :cry:



.

User avatar
Nordica
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Jan 20, 2005 9:05 pm
Location: ...the outter limits...

Postby Nordica » Thu Jan 20, 2005 10:14 pm

garbie wrote:Eu am luat chir gen in Bucuresti, si m-ar fi tentat Spit de urgenta, dar m-au dezamagit niste prieteni-rezidenti an mai mare, care fac acolo, si mi-au zis ca e foarte aglomerat din pct de vedere al rezid, la care se adauga stressul f mare, si alergatura( covrigi, brinzoaice, pateuri) inutila pt un rezid. :cry:



.
:!: Ar trebui sa te tenteze in continuare :!: Eu am petrecut patru ani in spitalul ala si pot sa-ti spun ca toti rezidentii veniti din alte spitale recunosc ca nu exista alt spital in Bucuresti unde sa ai posibilitatea sa faci - sa fii lasat sa faci - atat de multe. De fapt toti cei care s-au transferat din alte spitale au facut-o pe motivul asta! Si nu au regretat! Cu aglomeratia si stressul sunt de acord - trebuie sa te pasioneze chirurgia de urgenta ca sa rezisti... Cat despre covrigi, sa fim seriosi, in alte parti alergi dupa ei si tot nu operezi! Macar aici mai vezi si sala de operatie...cu o mentiune importanta insa: NU ETAJUL III :!: :!: :!: Acolo poti sa fi la fel de bine in orice alt spital!
What we do is not who we are!
What defines us is how we rise after falling!

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Thu Jan 20, 2005 10:59 pm

Ai si tu dreptate in felul tau, dar vremurile bune au apus, din pacate. Asa mi-au spus si tovarasii mei, ca au fost vremuri intr-adevar bune la spitalul asta, dar odata cu "legea preparatorilor" a disparut acea perioada, au aparut prepi in nestire, la care se adauga eternele pile, care cresc de la an la an. Am auzit vorbe bune despre Fundeni si Sf Ioan. M-ar tenta astea.




.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Thu Jan 20, 2005 11:14 pm

Si cum se procedeaza ca sa nu ajungi la etajul III?
Despre SF IOAN si FUNDENI eu am auzit contrariul,in schimb aud vorbe frumoase despre Bagdasar si Municipal.

OaMa
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Jul 26, 2004 6:23 am
Contact:

Postby OaMa » Thu Jan 20, 2005 11:59 pm

Nu stiu cum a fost in alti ani....zvonurile ziceau ca trebuia sa ne prezentam la spitalul mama cand aveam chef....

Anul acesta trebuie sa mergem la spitalul mama sa ne inscriem ...nu stiu exact de ce. Mie mi s-a dat o foaie pe care am scris nume, adresa, nr tel si data la care incep stagiul de specialitate.

vbudescu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Sep 23, 2004 10:05 pm
Location: Grozavesti

Postby vbudescu » Sat Jan 22, 2005 12:34 am

Salutare!Stiti careva, din auzite sau pe pielea voastra cum e ortopedia la Bagdasar?
Life suck!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Jan 22, 2005 1:28 am

Am facut ortopedie in Bagdasar acu vreo 4 ani. A fost un stagiu, dupa parerea mea dintre cele mai misto din toata facultatea.
Prof era Purghel, avea vreo 3 asistenti bine pregatiti si relaxati ca oameni.
Erau vreo 2 rezidenti pe acolo si pareau multumiti de ce se intampla acolo.
Pacat ca Bagdasar e un spital tare departe...In rest toate bune :wink:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Nordica
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Jan 20, 2005 9:05 pm
Location: ...the outter limits...

Postby Nordica » Sat Jan 22, 2005 12:53 pm

Stie cineva exact cand sau pana cand trebuie sa ne prezentam la spitalul mama? Nu reiese din nici o hartiuta pe care ne-au dat-o ceva clar in privinta asta si nici nu-mi amintesc sa ne fi spus cineva. Voi ce stiti?
What we do is not who we are!

What defines us is how we rise after falling!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Mon Jan 24, 2005 12:28 am

eu sunt la Militar...acolo au zis ca pot sa vin pana incepe stagiul meu propriu zis de specialitate

User avatar
Nordica
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Jan 20, 2005 9:05 pm
Location: ...the outter limits...

Postby Nordica » Mon Jan 24, 2005 1:30 am

lady galadriel wrote:eu sunt la Militar...acolo au zis ca pot sa vin pana incepe stagiul meu propriu zis de specialitate


Pe ce specialitate esti, daca nu te superi? Si eu tot la Militar sunt, pe gineco,, de-asta ma interesa... Merci mult!
What we do is not who we are!

What defines us is how we rise after falling!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Mon Jan 24, 2005 1:35 am

pe cardio...acu insa fac med interna la Fundeni

gabiacas
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 19, 2004 1:25 pm

Postby gabiacas » Tue Jan 25, 2005 4:34 pm

Eu am ales ATI TM dar am reusit sm detasez in Buc.la Fundeni-ATI.Din TM mi-au dat primul stagiu pneumologie-3luni.Ce trebuie sa fac pe 1feb.:ma duc la pneumologie acolo unde ma vor trimite(unde e mai bine?) sau sa ma prezint la Fundeni la ATI? Voi,cei care ati luat ATI pe Bucuresti cum ati procedat la repartitia pe spitale si stagii pe data de 19ian.?Va multumesc.

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Thu Jan 27, 2005 10:41 pm

lady galadriel wrote:eu sunt la Militar...acolo au zis ca pot sa vin pana incepe stagiul meu propriu zis de specialitate



Unde ai fost pt cardio la Spitalul Militar ? Ti-au dat sa completezi ceva, ai lasat vreo hartie pe-acolo ?...

Multumesc mult.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests