Alegere Spital Platitor

iarba verde de acasa
User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Tue Jan 18, 2005 6:24 pm

poate sa ma lamureasaca si pe mine cineva?
se dau ori ba bonuri de masa la rezidentii din anul I?
eu am auzitca da, altcineva a zis ca nu! ceva sigur?
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Wed Jan 19, 2005 3:12 am

nu se dau!Anu 1 si 2 nu primesc bonuri de masa!

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Wed Jan 19, 2005 7:46 am

deci rezidentii anulI-II nu trebuie sa manince?!
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Jan 19, 2005 11:04 pm

Am auzit un zvon (repet un zvon ) cum ca la Floreasca la angajare este obligatorie diploma si nu accepta adeverinta de absolvire!
Stie cineva ceva?
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Thu Jan 20, 2005 12:06 pm

trebuie adusa diploma,dar daca nu o elibereaza facultatea...asta e...au zis ca or sa inteleaga,dar noi trebuie sa ne rugam de secretara de la fac. sa o/le elibereze...

User avatar
ovimar
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Mar 19, 2004 2:46 pm

Postby ovimar » Thu Jan 20, 2005 3:27 pm

E aiurea rau de tot.
Daca sotia a terminat la Cta ... tb sa se duca sa ceara diploma?
La cum se misca acolo ... diploma va fi gata peste 1 an ... asa ca ar fi un drum inutil.

Acea adeverinta ar tb sa fie suficienta. Doar nu s-a inscris la Rezidentiat pe vorbe ...


Of birocratia asta.....
O.M.

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Thu Jan 20, 2005 5:54 pm

pt diploma de Bac treb facuta cerere la rectorat la secretariat,si paote fi eliberata...dar atat

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Thu Jan 20, 2005 10:12 pm

Am fost si eu azi la Urgenta. M-am lamurit cat de cat si am facut un mars fortat prin diverse cabinete pt stampile pe foaia medicala. La majoritatea a fost o formalitate cu exceptia analizelor de sange (RBW si HIV) si a micro. Oricum la unele cabinete era lumea isterizata ca, vezi Doamne, i-am asaltat cu cereri si ce obositi sunt si ca sa mai venim si altadata. Vedeti cum faceti cu neuro unde programul este de la 14 (aici ne-a intrebat daca "am suferit cu capul" :P ) si la psihiatrie unde este pana la 12 si trebuie stampile din ambele parti. Recoltarile de sange se fac pana in 12.
Nu stiu daca foaia matricola se elibereaza de la facultate fara diploma :? Eu am o copie legalizata dupa diploma de bac si cum vroiau doar copie banuiesc ca va fi suficient...
Be careful what you want, it may happen to you!

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Fri Jan 21, 2005 3:20 pm

La floreasca trebuie diploma de bac? Merci

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Fri Jan 21, 2005 5:23 pm

da

cristo4
junior
junior
Posts: 35
Joined: Thu Jan 13, 2005 12:51 pm

Postby cristo4 » Fri Jan 21, 2005 6:00 pm

poate e cineva dragut(a) sa posteze toate actele cerute de Floreasca!Multumesc!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Fri Jan 21, 2005 10:22 pm

Pt Sp de urgenta:

Dispozitie de repartitie in original
Diploma de studii -copie xerox
Diplome cursuri absolvite
copii xerox dupa: buletin, certificat de nastere, de asatorie, de nastere copii, livret militar, hotarare de divort
3 poze de buletin
dosar cu sina
si pt cei care au mai fost angajati: : carte de munca, nota de lichidare

Astea sunt scrise pe o lista de la personal. Ni s-a mai comunicat ceva si de foaia matricola dar nu o vad scrisa

Vi se vor da o cerere tip, un formular de completat si o fisa medicala
Be careful what you want, it may happen to you!

myself
junior
junior
Posts: 41
Joined: Mon May 24, 2004 3:00 am

Postby myself » Sat Jan 22, 2005 1:21 am

Pt MUNICIPAL, stie cineva ce acte sunt necesare?
Merci anticipat.

Pickv
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Jan 08, 2005 8:33 pm

Postby Pickv » Sat Jan 22, 2005 3:24 am

Poate cineva sa posteze actele necesare pentru incadrare la Sf. Ioan ?
Eventual si programul Serviciului personal? Multumiri anticipat !

User avatar
Nordica
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Jan 20, 2005 9:05 pm
Location: ...the outter limits...

Postby Nordica » Sat Jan 22, 2005 10:31 am

Pickv wrote:Poate cineva sa posteze actele necesare pentru incadrare la Sf. Ioan ?
Eventual si programul Serviciului personal? Multumiri anticipat !


Cerere catre directorul general al spitalului (o sa-ti spuna ei cum sa o formulezi)
Repartitia de la DSPMB
Repartitia de stagiu de la CNPP...
Copie dupa diploma de licenta
Copie dupa diploma de bac
2 copii buletin/carte de identitate
Copie dupa certificat de nastere
Copie certificat de casatorie
Copie dupa certificatele de nastere ale copiilor
Fisa medicala - ti-o dau ei dupa ce depui dosarul complet
Carte de munca si foaie de lichidare/ 40500 lei daca nu ai carte de munca, ca sa ti-o intocmeasca ei
Un dosar cu sina.

Cred ca programul este 12 - 15 in fiecare zi (luni-vieri)
What we do is not who we are!
What defines us is how we rise after falling!

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Sat Jan 22, 2005 3:38 pm

Pentru incadrare la Sf. Pantelimon stiti cumva ce acte sunt necesare?

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

alegere spital platitor

Postby doctoritz » Sun Jan 23, 2005 1:53 pm

Sui din nou Iasi-ul iese "cu un pas in fata"....Dragii de ei ne-au trimis inapoi la casele noastre dupa cazier.Altfel nu ne fac carte de munca.Nici un alt spital nu mai cere asa ceva.Doar deja vestitul Iasi.Eu am impresia ca acolo e la moda sa fii "Canuta, om sucit"...
Si la analize...dupa ce ne-am pus stampile pt rx,sifilis,neupsihiatric,medicul de medicina muncii ne-a dat o lista cu ce analize mai trebuie sa ii aducem:AgHbs,AcHbs,AgHbc,HIV,Ex coproparazitologic,ex.coprobacteriologic.Cand am intrebat unde sa le facem...ni s-a spus ca le "oriunde,preturile sunt cam la fel".Si stiti cam cat costa astea?!1mililon si jumate aproximativ+-.Incerdibil dar adevarat.Noroc ca am convins-o ca noi trebuie sa ne transferam si nu le vom mai face ci le vom face pe cele care le cere spitalul platitor de unde vom lucra.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
kiku
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Jan 14, 2004 2:10 am
Location: timisoara
Contact:

Postby kiku » Sun Jan 23, 2005 3:44 pm

si la Timisoara ne-au "lovit" cu cazieru'. Noroc ca n-au fost curiosi de nici o analiza...a fost suficienta doar o adeverinta simpla de la medicul de familie.

User avatar
brigaela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:12 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby brigaela » Sun Jan 23, 2005 4:04 pm

Pentru Spitalul Sfantul Pantelimon:
Te duci la Resurse umane si doamna de acolo (Aurelia si nu mai stiu cum) e foarte amabila si iti da niste formulare de completat.
In principiu: doua copii de buletin, cartea de munca sui fisa de lichidare (daca ai), o copie dupa diploma, o copie dupa ordinul de confirmare (ala cu Spitalul Platitor), un dosar de incopciat (foarte important).
Pentru dosarul medical iti trebuie MRF si VDRL (le poti face la Pantelimon contra sumei de 50 000 VDRL-ul, sau oriunde altundeva), apoi te duci la camera 127, la doctorita Itu, care te va pune sa-ti completezi singur examenul obiectiv la angajare si iti va da o parafa de inchidere a dosarului medical. Pentru fisa de PSI il cauti pe domnul Iliescu (intrebi gardienii unde) si ti-o semneaza. Daca te duci la 8 sa-ti recolteze si sa-ti faca MRF-ul (cu asta se incepe), pana la doua termini tot.[/u]
"If He died to make men holy
Let us die to make men free"

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Sun Jan 23, 2005 8:17 pm

Mersi pentru informatii, Brigaela!

ilsa
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 28, 2004 10:21 pm

Postby ilsa » Mon Jan 24, 2005 12:09 am

Pt. Municipal e foarte simplu cu angajarea, program luni-joi 9-14.
Iti trebuie asa
-ordin repartitie
_ordin catre spital platitor
-2 copii buletin
-2 copii certificat nastre
-2 copii certificat casatorie
-adeverinta de la facultate
-carte de munca daca ai
Acolo sunt 2 doamne curios de dragute, iti dau o fisa pt. medicina muncii pe care o faci gratis in Ambulator SUB la cab. de med. muncii unde un doctor extrem de amabil iti face o scurta anamneza si apoi te trimite la recoltare sange si micro.
Te intorci apoi la resurse umane si iti o foaie pe care o completezi la salarizare, impozite, protectia muncii si o cerere de deschidere de card BancPost. daca ai scrii pe ea ca ai. Si asta e tot. Iti vreo 2-3 ore maxim.
Salariul e de 4,8 mil. fara bonuri cred ca nu am intrebat si nici ei nu au spus nimic. Iar pt. parcarea in spatiul spitaluluio tre sa iti iei permis de parcare,.
Asta e tot, extrem de usor fata de Floreasca.

ilsa
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 28, 2004 10:21 pm

Postby ilsa » Mon Jan 24, 2005 12:11 am

Uitasem, iti trebuie dosar plic, dar iti dau ei daca nu ai Chiar doamna de acolo a fost foarte uimita ca l-am cumparat eu:("nu trebuia sa dai banii pe el"!!!) :shock:

Pickv
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Jan 08, 2005 8:33 pm

Postby Pickv » Mon Jan 24, 2005 8:20 pm

Pentru Nordica : In ce consta examenul medical la Sf. Ioan ?Si chiar vor copia dupa diploma de bac? Celor de la rectorat le trebuiesc 2 zile sa o gaseasca !

tania
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Dec 10, 2003 6:05 pm

Postby tania » Tue Jan 25, 2005 1:01 pm

Pickv, daca imi permiti, iti raspund eu la intrebare: ex. medical la Sf. Ioan consta in a-ti completa numele, data nasterii si seria buletinului pe fisa medicala (primita de la biroul personal) pe care apoi o lasi in policlinica la parter, la secretariatul policlinicii (nu este nevoie sa te duci pe la cabinete); de acolo va fi trimisa (completata) la biroul personal de catre ei, nu este nevoie sa o duci tu inapoi. Iti va da amanuntele doamna de la personal cand te duci cu actele de angajare. In privinta diplomei de bac, intr-adevar iti trebuie, dar o poti duce, din cate am inteles, si mai tarziu, de exemplu in luna februarie.

User avatar
Nordica
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Jan 20, 2005 9:05 pm
Location: ...the outter limits...

Postby Nordica » Tue Jan 25, 2005 2:26 pm

Examenul medical este, dupa cum a spus si tania, o formalitate. Despre diploma de bac pot sa-ti spun si eu acelasi lucru - iti trebuie, dar doamnele de acolo sunt foarte amabile si dragute si nu cred ca o sa fie o problema daca le zici ca o sa le aduci copia ceva mai incolo. Eu m-am dus cu o prietena careia ii lpseau niste stampile pe foaia de lichidare de la spitalul din Constanta unde a facut stagiul si i-au dat inapoi foaia sa o completeze cei din Constanta, spunandu-i sa o aduca cand poate: cand vine odata cu pontajul, etc. Deci nu ar trebui sa fie probleme daca nu o ai momentan.
What we do is not who we are!

What defines us is how we rise after falling!

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Tue Jan 25, 2005 2:45 pm

Stie cineva cum se procedeaza pentru alegerea spitalului platitor dupa detasare? Din cate am inteles, Floreasca si Municipalul nu mai primesc rezidenti....ar mai ramane Sf.Ioan si Pantelimon...trebuie facuta cerere de angajare incepand cu 1 aprilie sau cum?

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Tue Jan 25, 2005 3:02 pm

Trebuie formulata corect pentru a fi luata in considerare... Cei refuzati au scris de ex ca vor sa fie incadrati ca rezidenti de la data... ceea ce nici un director nu semneaza ca e ILEGAL!
Cererea trebuie sa sune de genul : va rog sa-mi dati acordul de principiu pentru a fi incadrat in spitalul dvs in urma transferului in centrul universitar Bucuresti.
Si mai jos mentionezi pt ce-ti trebuie cerea adica la MS pt transfer.
Toate hirtiile pe care le stringi pt transfer sint doar niste simple acorduri de principiu care nu au valoare prin ele insele, ci doar daca Ministrul Sanatatii e de acord cu ceea ce ceri.

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Tue Jan 25, 2005 5:27 pm

Stie cineva cu ce banca lucreaza Floreasca si daca trebuie sa venim noi cu un formular sau ne dau ei?
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Tue Jan 25, 2005 5:47 pm

Floreasca lucreaza cu BRD-ul...la "organizarea muncii" ceri un formular pt card. Nici eu nu stiam si nici doamnele de acolo nu mi-au zis....am intrebat eu...si inca ceva..nu accepta alte card-uri de la alte banci.
Cardul BRD o sa ne fie inmanat peste 2-3 luni.Cand depui cererea pt card sa ai si o copie xerox dupa BI.

roxana76
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Sep 07, 2004 3:41 pm
Contact:

Postby roxana76 » Tue Jan 25, 2005 7:40 pm

Pot sa spun si eu cum am facut cererea pt Florasca si a fost aprobata destulde usor.
Subsemnatul/a..................., medic rezident pe.................. , domiciliata in...........va rog sa imi aprobati transferul din Centrul Universitar .......... , unde am fost repartizata conform adeverintei................, in Centrul Universitar Bucuresti , in cadrul Spitalului Clinic de Urgenta Bucuresti , ca spital platitor.
Apoi mai spui si motivele pt care ceri asta si atat.

dan balanu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Dec 20, 2004 9:26 am

Postby dan balanu » Wed Jan 26, 2005 10:25 am

am si eu o problema referitoare la detasare... am obtinut acordul de la dsp-ul unde am repartitia, acordul indrumatorului din bucuresti... se pare ca trebuie sa depun aceste acte la CNPPMFAPSSAM, care se va ocupa de trimiterea hirtiilor spre centre....am fost la CNPPMFAPSSAM pentru a depune aceste hirtii (doamna de acolo mi-a confirmat ca este in regula) , dar, ca nu poate primi aceste acte, pentru ca nu a sosit nu stiu ce ordin de la minister....
poate cineva sa-mi dea mai multe informatii....trebuie sa astept confirmarea de la CNPPMFAPSSAM??? este cineva care a depus aceste acte la CNPPMFAPSSAM???
multumesc anticipat...

cmemargis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:40 pm

Postby cmemargis » Wed Jan 26, 2005 10:50 am

Eu am fost ieri la CNPP si mi-a primit actele si mi-a dat si o hartie pt spitalul unde o sa fac. Mi-a spus ca a primit ordinul ieri dimineata!
Asa ca du-te ca o sa-ti primeasca actele.

cristo4
junior
junior
Posts: 35
Joined: Thu Jan 13, 2005 12:51 pm

Postby cristo4 » Wed Jan 26, 2005 11:34 am

in leg cu cardul BRD de la Floreasca.....zinitza spui ca o sa fie inmanat peste 2-3 luni....pai si pana atunci cum vom primi salariul????

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Wed Jan 26, 2005 11:38 am

Si eu am intrebat acelsi lucru pe Doamnele de acolo..raspunsul a fost : "pai oricum primele salarii le ridicati de la casierie"....

myself
junior
junior
Posts: 41
Joined: Mon May 24, 2004 3:00 am

Postby myself » Thu Jan 27, 2005 1:55 am

Ilsa, merci de informatii, intre timp am rezolvat si eu la Municipal.

Pickv
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Jan 08, 2005 8:33 pm

Postby Pickv » Thu Jan 27, 2005 2:13 am

Multumesc pentru informatie, Nordica si Tania

dan balanu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Dec 20, 2004 9:26 am

Postby dan balanu » Thu Jan 27, 2005 2:11 pm

pentru cmemargis : mersi de informatie...am fost la cnpp si am rezolvat si eu cu detasarea

alinacamelia
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 20, 2005 10:17 pm
Contact:

Postby alinacamelia » Thu Jan 27, 2005 4:19 pm

A trimis cineva actele de detasare la CNPP....prin prioripost?

dan balanu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Dec 20, 2004 9:26 am

Postby dan balanu » Thu Jan 27, 2005 5:28 pm

stie cineva care este salariul rezidentului in anul I ? ma intereseaza salariul net (in mina)....

cristo4
junior
junior
Posts: 35
Joined: Thu Jan 13, 2005 12:51 pm

Postby cristo4 » Sat Jan 29, 2005 12:13 pm

in atentia celor care au ales Floreasca drept spital platitor:s-a uitat careva daca atunci cand vi s-a recoltat sange pt analize la ac,daca era nou,si daca s-a desigilat in fata voastra?Nu de alta,dar eu am omis acest lucru si incep sa am oarece indoieli privitoare la "calitatea" acului!Tot ce-mi amintesc e ca eprubeta sau recipientul ala de colectare s-a atasat la ac in fata mea,in rest nu am certitudinea ca acul era nou.Am mai intrebat si alti colegi si nici unul nu a fost atent la ac!!! Oricum,am scis apoi pe chitanta ca"sunt de acord cu recoltarea"...asa ca.....un pic cam STUPID ME!!!!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests