Cum te muti in alt oras-pasii precisi-aceeasi specialitate

iarba verde de acasa
trichinelutu
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Dec 19, 2004 10:17 pm

Cum te muti in alt oras-pasii precisi-aceeasi specialitate

Postby trichinelutu » Tue Jan 04, 2005 3:18 pm

Stiu ca mai exista alte topicuri asemanatoare dar nici unul nu spune ce si cum ce acte iti trebuie,de la cine obtii hartiile,cu ce profesori trebuie sa discuti samd.Se spune doar ca mutarea pe aceeasi specialitate se face destul de usor dar nimeni nu a postat nimic concret.Rezidentii care au facut acesta mutare sunt rugati sa posteze.

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

cum te muti

Postby doctoritz » Wed Jan 05, 2005 11:11 am

Si eu am nevoie de aceeasi informatie...Please...
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Wed Jan 05, 2005 6:16 pm

SI EU AS VREA SA STIU!!!

timon
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Mar 12, 2004 8:28 am

Postby timon » Thu Jan 06, 2005 12:59 pm

Cica tre sa ne mai shi linishtim! Mai e putin pana pe 9 asa ca ....calmati-va! Din 2 surse diferite (2 rezidenti) am aflat ca informatiile de spre transferuri postrepartie se vor afisa la CNPPMFAPSSAM! Asa ca rabdare! Plus ca o sa ne spuna si ei la repartietie despre asta!

alexandra
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Aug 01, 2003 10:34 am
Location: Bucuresti

Postby alexandra » Sat Jan 08, 2005 2:53 pm

Salut!
Eu am fost ieri la dsp in Bucuresti si la avizier era o foaie pe care scria asa:
- incheierea formelor de incadrare se face intre 17.01 si 31.01.2005 la dsp din centrul ales;
- repartitia pe clinici se va face pe 19.01 in tara si 19.01-21.01 in Bucuresti;
- cererile de transfer se fac dupa incadrare si trebuie sa cuprinda: motivele, acte justificative ( nu scria ce inseamna asta), avizele de la cele 2 dsp ( de plecare si de primire), avizul de pimire de la indrumator. Aceste cereri se vor depune la Ministerul Sanatatii la departamentul de Resurse umane, formare profesionala, concursuri si examene, in perioada 14.02-28.02.2005
- schimbarea cetrelor universitare se va face pe 15.03.2005


Pe o alta foaie, scria ca, repartizarea pe clinici in Bucuresti se va face pe 18.01.2005 in amf. de la fac. de farmacie

Sper sa va fie de folos si sper sa aflam mai multe informatii de la cei care vor organiza repartitiile de duminica.

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sat Jan 08, 2005 4:39 pm

alexandra,multumim pt ca te-ai gandit sa pui si pe forum ce ai aflat .
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Postby jj » Sun Jan 09, 2005 8:22 pm

alexandra wrote:- schimbarea centrelor universitare se va face pe 15.03.2005

Adica o luna si jumatate trebuie sa fac in orasul pe care am ales???
In cazul meu este vorba, sa ma duc la Bucuresti pt. 1.5 luni, eu fiind clujean de cand ma stiu... Am fost numai o data la Bucuresti...
Asta inseamna o gramada de bani si de umblat. Chiar asa de nasol e? Please help.

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Sun Jan 09, 2005 8:26 pm

s-ar putea sa poti sa-ti trimiti pontajul la spitalul platitor din bucuresti prin posta,iar tu sa faci stagiul in spitalul indrumator din ...cluj parca ai zis..mai intreaba totusi :)

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Postby jj » Sun Jan 09, 2005 8:28 pm

te pup :wink:

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Sun Jan 09, 2005 8:28 pm

:) bafta!

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Sun Jan 09, 2005 8:51 pm

jj wrote:
alexandra wrote:- schimbarea centrelor universitare se va face pe 15.03.2005

Adica o luna si jumatate trebuie sa fac in orasul pe care am ales???
In cazul meu este vorba, sa ma duc la Bucuresti pt. 1.5 luni, eu fiind clujean de cand ma stiu... Am fost numai o data la Bucuresti...
Asta inseamna o gramada de bani si de umblat. Chiar asa de nasol e? Please help.

Si eu sunt clujean get-beget si in aceeasi situatie. Eu am auzit ceva de o cerere de detasare(pe langa cea de transfer) ca sa poti ajunge la povestea cu trimisul pontajului prin posta. Cine stie mai multe, il(o) rog si eu sa posteze.

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sun Jan 09, 2005 9:52 pm

Pt aniceboy :coroboreaza datele pe care le-a postat alexandra mai sus ,cu cele povestite de saba in postul de aici
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=1991&start=0
si iti faci un plan de actiune.In Bucuresti spitalul platitor se alege pe 18 ian.in aula Fac de farmacie(ti-am scris asta pt ca din postul lui saba reiese ca acesta este primul pas ,iar spit platitor trebuie sa fie in orasul ales de tine astazi la repartitii si inteleg ca ai ales Buc).
Cred ca se va afisa ceva despre alegerea(data ,ora,locul)spit.platitor si indrumator si pe site-ul oficial.Urmareste-l !
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Sun Jan 09, 2005 11:23 pm

si eu as dori sa ma transfer TM-->CJ si ma intreb ce motiv sa invoc ... n-am buletin de cj , n-am casa in cj ....adica n-am nici un motiv "beton" si nu stiu ce sa scriu pe cerere...ajutati-ma!!!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Mon Jan 10, 2005 12:14 am

Am o mare rugaminte : daca este cineva din Craiova pe aici ,va rog sa-mi scrieti in ce zi se face alegerea spitalului platitor la Craiova si ,daca nu cer prea mult, la ce ora si unde anume ca loc pt MF .
Prietena mea este din Bucuresti si a prins MF la Craiova.Vrea sa se transfere in Buc. Primul pas inteleg ca este alegerea spitalului platitor in orasul ales la repartitii,in cazul ei la Craiova.Dar nu stie in ce zi trebuie sa fie acolo.Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Mon Jan 10, 2005 12:17 am

Am luat la Bucuresti.Pe repartitia mea scrie ca urmat. etapa e intre 19-21 la Bucuresti.Alexandra scrie mai sus ca pe 18 la Bucuresti.Ma lamureste cineva!?

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Mon Jan 10, 2005 12:17 am

boo wrote:si eu as dori sa ma transfer TM-->CJ si ma intreb ce motiv sa invoc ... n-am buletin de cj , n-am casa in cj ....adica n-am nici un motiv "beton" si nu stiu ce sa scriu pe cerere...ajutati-ma!!!

Mai aproape de orasul natal/rude in Cluj....dar nu stiu daca merge.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Mon Jan 10, 2005 12:24 am

ardt wrote:Am luat la Bucuresti.Pe repartitia mea scrie ca urmat. etapa e intre 19-21 la Bucuresti.Alexandra scrie mai sus ca pe 18 la Bucuresti.Ma lamureste cineva!?


Si eu am luat pe Bucuresti si sunt din Buc. La iesirea din sala ,in stanga pe perete, erau doua afise pe care scria urmatoarele(valabile pt cei din Buc !!!):
- pe 18 ian se alege spitalul platitor ,in aula Fac. de farmacie,dar la diferite ore in fct de grupa de sp.(din pacate nu stiu ora decat pt MF,caci asta ma intereseaza)
- intre 19-21 ian se alege centrul de pregatire,la CNPP...,dar si asta este variabil ca zi si ora in fct de grupa de sp. (de ex pt MF este pe 21 ian la ora 15 )
Probabil ca vor aparea si pe site-ul of aceste date.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Mon Jan 10, 2005 3:57 am

dr_mihalache wrote: Pt aniceboy :coroboreaza datele pe care le-a postat alexandra mai sus ,cu cele povestite de saba in postul de aici
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=1991&start=0
si iti faci un plan de actiune.In Bucuresti spitalul platitor se alege pe 18 ian.in aula Fac de farmacie(ti-am scris asta pt ca din postul lui saba reiese ca acesta este primul pas ,iar spit platitor trebuie sa fie in orasul ales de tine astazi la repartitii si inteleg ca ai ales Buc).
Cred ca se va afisa ceva despre alegerea(data ,ora,locul)spit.platitor si indrumator si pe site-ul oficial.Urmareste-l !

Intr-adevar, vreau sa ma transfer din Buc. in Cluj, problema e ca nicaieri nu gasesc formulari mai concrete si chiar "cronologice" cu ceea ce trebuie sa facem. Formulari de genul "acte justificative" sunt extrem de evazive si confuze. Iti multumesc pentru clarificarea cu spitalul platitor, dar eu habar n-am ce spitale platitoare sunt in Bucuresti, adica mai exact, este vreunul anume pe care ar fi indicat sa-l aleg in ideea usurintei transferului?

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Mon Jan 10, 2005 3:58 am

dr_mihalache wrote: Pt aniceboy :coroboreaza datele pe care le-a postat alexandra mai sus ,cu cele povestite de saba in postul de aici
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=1991&start=0
si iti faci un plan de actiune.In Bucuresti spitalul platitor se alege pe 18 ian.in aula Fac de farmacie(ti-am scris asta pt ca din postul lui saba reiese ca acesta este primul pas ,iar spit platitor trebuie sa fie in orasul ales de tine astazi la repartitii si inteleg ca ai ales Buc).
Cred ca se va afisa ceva despre alegerea(data ,ora,locul)spit.platitor si indrumator si pe site-ul oficial.Urmareste-l !

Intr-adevar, vreau sa ma transfer din Buc. in Cluj, problema e ca nicaieri nu gasesc formulari mai concrete si chiar cu o eventuala ordine cronolgica legat de ceea ce trebuie sa facem. Formulari de genul "acte justificative" sunt extrem de evazive si confuze. Iti multumesc pentru clarificarea cu spitalul platitor, dar eu habar n-am ce spitale platitoare sunt in Bucuresti, adica mai exact, este vreunul anume pe care ar fi indicat sa-l aleg in ideea usurintei transferului?

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Mon Jan 10, 2005 9:52 am

Din pacate nimeni din cei care anul trecut au facut transferuri nu vrea sa ne lumineze si pe noi.... :(
Ca sa va fie mai usor ma gandeam sa facem o lista de intrebari clare si la obiect...a mea ar fi cam asa:
1.prima data ma duc sa ma angajez la spitalul platitor din umf ales la repartitie?
2. dupa angajare solicit detasare pentru primul modul? trebuie sa am aprobare de la dsp primitor si cel care te lasa sa pleci plus sefii de clinica respectivi?
3. pana cand se aproba transferurile trimit pontajele la sp.platitor?
4.prin martie ma duc cu alte aprobari de la dsp si sefii de clinica, de data asta ai stagiului de baza si solicit transferul definitiv?
5.dupa toate astea dau o bere celui care ma lumineaza?

Eu vreau raspunsuri da/nu (cu explicatii pentru "nu")...multam

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Mon Jan 10, 2005 12:08 pm

"aniceboy"
Intr-adevar, vreau sa ma transfer din Buc. in Cluj, problema e ca nicaieri nu gasesc formulari mai concrete si chiar "cronologice" cu ceea ce trebuie sa facem.

Nici aici ,in Bucuresti,nu gasesti ceva concret despre ceea ce trebuie facut.Totusi incearca la DSP-ul din Cluj,poate iti dau mai multe informatii.
Formulari de genul "acte justificative" sunt extrem de evazive si confuze.

Cred ca se refera la diploma de studii,act de identitate,carte de munca -daca ai deja una etc.
Iti multumesc pentru clarificarea cu spitalul platitor, dar eu habar n-am ce spitale platitoare sunt in Bucuresti, adica mai exact, este vreunul anume pe care ar fi indicat sa-l aleg in ideea usurintei transferului?

Spitalele platitoare pt Bucuresti sunt urmatoarele :
-Spit Clinic de Urgenta (zona: Stefan cel Mare -Floreasca)
-Spit Universitar Buc. (zona: Eroilor -Fac de medicina )
-Spit. Sf. Pantelimon (zona: Pantelimon)
-Spit Sf. Ioan (zona: Vitan)
Eu zic sa alegi SUB (Spit Universitar Buc.) pt ca este mai usor de gasit si mai aproape de centru(eu pe asta am sa-l aleg pe 18 ian ! ).Nu cred ca vor fi probleme legate de transfer,indiferent ce spital alegi.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Mon Jan 10, 2005 1:14 pm

mamma-bear
1.prima data ma duc sa ma angajez la spitalul platitor din umf ales la repartitie?

Da.
2. dupa angajare solicit detasare pentru primul modul? trebuie sa am aprobare de la dsp primitor si cel care te lasa sa pleci plus sefii de clinica respectivi?

Da.Da.
3. pana cand se aproba transferurile trimit pontajele la sp.platitor?

Da.Cand primeste pontajul,spit platitor iti vireaza pe card salariul.Pontajul il trimiti prin posta.
4.prin martie ma duc cu alte aprobari de la dsp si sefii de clinica, de data asta ai stagiului de baza si solicit transferul definitiv?

Nu.Trebuie sa rezolvi cu spitalul platitor,aprobarile pt detasarea pt 1 luna si 1/2 si aprobarile pt transfer la aceeasi "vizita" in orasul ales la repartitie.Cererile pt transfer trebuie depuse in perioada 14 febr-28 febr. la MS.Dupa 15 martie te mai duci o data in orasul cu pricina(ales la repartitii) doar ca sa-ti ridici cartea de munca,de la spitalul platitor, si sa o aduci acolo unde vrei sa ramai.
5.dupa toate astea dau o bere celui care ma lumineaza?

Berea trebuie sa mai astepte ! Ce ti-am scris nu este oficial,ci asa ma gandesc eu ca ar fi logic ,punand cap- la- cap informatiile.
Last edited by dr_mihalache on Mon Jan 10, 2005 1:27 pm, edited 2 times in total.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Mon Jan 10, 2005 1:21 pm

Din cate am auzit eu, motivele de transfer sunt mai mult formale. Spui ca vrei sa stai cu familia sau ca ai conditie materiala proasta etc. Nu am auzit de cazuri in care sa nu se poata realiza transferul dintr-un oras in altul.

Pt Boo - spui si tu ca viitorul sot/sotie este in Cluj. Nu cred ca iti cere nimeni acte sa dovedesti asta.

gabiacas
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 19, 2004 1:25 pm

Postby gabiacas » Mon Jan 10, 2005 1:55 pm

:cry: SERVUS.SUNT PE ATI TIMISOARA.DORESC TRANSFER PE BUCURESTI PT.CA AICI AM LOCUINTA.CE PASI TREBUIE SA URMEZ.(ADICA LA CARE DINTRE SPITALE TRE'SA AJUNG?.PROFII DP ATI ISI DAU USOR ACORDUL DE TRANSFER? MULTZAM FAIN PT.INFORMATII(SUNT CASATORIT) :(

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Mon Jan 10, 2005 3:31 pm

Multumesc pentru raspunsul, chiar si neoficial....treaba e ca ar fi fost asa de usor sa apara o hartie la DSP sau la MS in care sa ne scrie cu liniute ce trebuie sa facem ...ne-ar fi scutit de multa umblatura, emotii si altele, dar banuiesc ca nu mai intereseaza pe nimeni problemele altora.

edera
Posts: 2
Joined: Mon Jan 10, 2005 3:23 pm

transfer

Postby edera » Mon Jan 10, 2005 3:38 pm

Stie cineva daca se obtine repede un transfer pe gineco din Brasov in Bucuresti?Eu stiu ca se poate din Craiova si Timisoara-cunosc rezidenti care s-au transferat anul trecut.

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Mon Jan 10, 2005 4:56 pm

[quote="gabiacas"]:cry: SERVUS.SUNT PE ATI TIMISOARA.DORESC TRANSFER PE BUCURESTI PT.CA AICI AM LOCUINTA.CE PASI TREBUIE SA URMEZ.(ADICA LA CARE DINTRE SPITALE TRE'SA AJUNG?.PROFII DP ATI ISI DAU USOR ACORDUL DE TRANSFER? MULTZAM FAIN PT.INFORMATII(SUNT CASATORIT) :([/quote]
...neoficial am auzit ca in fundeni e usor sa ajungi...

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Mon Jan 10, 2005 5:40 pm

O precizare pt cei care isi vor alege spitalul platitor in Bucuresti :si alegerea aceasta se va face pt fiecare grupa de specialitati in parte separat(la alta ora) si ,daca ati observat pe lista afisata la Farmacie ,pt fiecare gr de specialitati sunt alocate un nr de locuri pt fiecare din cele 4 spitale.Asa ca tot in ordinea punctajelor celor care au ales Bucuresti-ul ca centru, cred ca se va alege si spitalul platitor.
(De exemplu pt MF sunt in total 120 locuri pe Buc care sunt repartizate egal intre cele 4 spitale -cate 30 de locuri in fiecare spital).Cu cat ai un punctaj mai mare ,cu atat ai o sansa mai mare sa-ti alegi ce spital doresti.Asa ma gandesc eu.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
arkan_ul
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 20, 2004 10:54 am

Postby arkan_ul » Mon Jan 10, 2005 7:50 pm

din pacate nu va puteti muta decat prin martie. Tb cerere + acte justificative: copiii de intretinut, sotie, probleme financiare etc.
And the girls say
Save a horse, ride a cowboy

saba
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 03, 2005 8:37 pm
Location: cluj

Postby saba » Mon Jan 10, 2005 8:47 pm

Am si eu o intrebare? Eu sunt din Cluj si ca si anul trecut am prins tot Bucurestiul ca centru de pregatire.De la DSP din Cluj am aflat doar ca transferurile se aproba din 15 martie ,dar in cea ce priveste detasarile nu stiau inca nimic sigur.Ma intrebam daca se respecta procedurile din anul trecut pt detasare pt ca eu nu vreau sa stau in Bucuresti pana la transfer si daca se dau detasari anul acesta.Asa ca ii rog pe cei din Bucuresti sa ne ajute daca pot.Anul trecut detasarile erau aprobate de Centrul national de perfectionare din Buc pe Str.Bodesti Nr1 sect.2 si ca acte aveai nevoie de aviz de primire DSP de prmire aviz de plecare Spital Platitor BUCURESTI(doar pt BUC pt restul tari era nevoi de aviz de plecare DSP oras de plecare)avizele celor doi indrumatori de rezidentiat si acte doveditoare pt motivul detasarii.Cand am avut aceste acte Centrul National mi-a dat pe loc aprobare asa ca eu nu am facut nici macar o zi stagiul la Bucuresti . In cea ce priveste transferul mai era nevoie parca de avizul DSP Buc in plus fata actele de detasare,acte pe care le depuneai la MS(nu era nevoie sa mergi personal,putai sa le trimiti si prin priori post ,dar actele trebuia sa fie in original,eu persoanal la imputernicit pe varul meu din BUC).
Deci in esenta pt cei din Bucuresti sau care se pot interesa:se aproda anul acesta DETASAREA?
Cu multumiri din Cluj!

alexandra
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Aug 01, 2003 10:34 am
Location: Bucuresti

Postby alexandra » Mon Jan 10, 2005 9:01 pm

Salut!

Am si eu o rugaminte pentru cine este din Cluj sau are repartitie acolo: cand se face incadrarea, unde si la ce ora ( pt medicina dentara)

Va multumesc,
Alexandra

medic aspirant
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Nov 23, 2004 8:32 pm

Postby medic aspirant » Tue Jan 11, 2005 1:17 am

Salut! Stie cineva sa-mi spuna ceva de Oradea?Ziua ,ora si locul cand se face repartitia pe Spitale?
Care sunt spitalele ce aproba detasarea si transferul in alt centru universitar?(eu fiind din TImisoara).
Ceva persoane de contact?
Pasii ce trebuie sa-i urmez pentru obtinerea detasarii si a transferului?
Merci!
Lekar

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Tue Jan 11, 2005 10:37 am

saba wrote:Am si eu o intrebare? Eu sunt din Cluj si ca si anul trecut am prins tot Bucurestiul ca centru de pregatire.De la DSP din Cluj am aflat doar ca transferurile se aproba din 15 martie ,dar in cea ce priveste detasarile nu stiau inca nimic sigur.Ma intrebam daca se respecta procedurile din anul trecut pt detasare pt ca eu nu vreau sa stau in Bucuresti pana la transfer si daca se dau detasari anul acesta.Asa ca ii rog pe cei din Bucuresti sa ne ajute daca pot.Anul trecut detasarile erau aprobate de Centrul national de perfectionare din Buc pe Str.Bodesti Nr1 sect.2 si ca acte aveai nevoie de aviz de primire DSP de prmire aviz de plecare Spital Platitor BUCURESTI(doar pt BUC pt restul tari era nevoi de aviz de plecare DSP oras de plecare)avizele celor doi indrumatori de rezidentiat si acte doveditoare pt motivul detasarii.Cand am avut aceste acte Centrul National mi-a dat pe loc aprobare asa ca eu nu am facut nici macar o zi stagiul la Bucuresti . In cea ce priveste transferul mai era nevoie parca de avizul DSP Buc in plus fata actele de detasare,acte pe care le depuneai la MS(nu era nevoie sa mergi personal,putai sa le trimiti si prin priori post ,dar actele trebuia sa fie in original,eu persoanal la imputernicit pe varul meu din BUC).
Deci in esenta pt cei din Bucuresti sau care se pot interesa:se aproda anul acesta DETASAREA?
Cu multumiri din Cluj!


intrebari ptr saba:
1.cei de la cluj aproba primirea :

a. usor
b. mai greu
c. cu interventii
d. doar ptr motive solide
e. nu aproba

2. De unde iti stii indrumatorul de rezidentiat din cluj? Trebuie sa il gasesti tu?...ma gandesc la specialitati care se fac in mai multe clinici ...iti trebuie neaparat aprobarea unui indrumator din cluj?

3. Poti sa spui cronologic pasii care trebuie sa ii faca cineva care vrea sa se transfere in cluj?

scuze ptr "bombardamentul" de intrebari dar se pare ca esti singurul care stie ceva concret si care si vrea sa impartaseasca cu ceilalti aceste lucruri
multumesc anticipat ptr raspunsuri!!!

velupei
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Nov 08, 2003 2:57 pm

Postby velupei » Tue Jan 11, 2005 12:04 pm

Salut
O prietena de-a mea a luat pneumologie pe Bucuresti pt ca nu a mai prins Iasi-ul. Ar putea sa imi spuna cineva care sunt spitalele unde se face pneumo si la care din ele s-ar obtine mai usor acordul de transfer de la Bucuresti la iasi?va multumesc!! :D

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Tue Jan 11, 2005 1:20 pm

Actele necesare pt incadrare rezidentiat sunt :
-dosar plic
-ordin de confirmare (il vom primi dupa alegerea spit platitor)
-carte de munca (original)
-diploma de studii (1 copie xerox nelegalizata)
-certificat de nastere(2 copii nelegalizate)
-certificat de casatorie(2 copii nelegalizate)
-CI/BI (2 copii nelegalizate)

Incadrarea se face intre 17-31 ian la DSP-ul din centrul ales.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Tue Jan 11, 2005 3:38 pm

eu am auzit de la Cluj ca primesc detasari pe primele 2 luni si ca metodologia este aceeasi de anul trecut

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

cum te muti

Postby doctoritz » Tue Jan 11, 2005 7:06 pm

Detasarea se face pe maximum 1 an.Sursa ----CNPP.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Postby jj » Tue Jan 11, 2005 10:04 pm

Buna. Eu sunt clujean, si am ales o specialitate medicala la Bucuresti. Vreau sa ma detasez la Cluj, si apoi sa ma transfer la Cluj. (Daca va intereseaza ce spec, va spun in PM.)
Eu asa am inteles, ca va fi:
1. in 18 ian ma prezint la Buc, aula Fac de Farma ca sa-mi aleg spitalul platitor; voi avea la mine buletinul, certificatul primit in 9 ian si dovada platii a 420 000 la posta.
2. stau noaptea la Buc, si a doua zi, in 19 ma duc la Centrul de perfectionare (?), unde voi alege spitalul unde voi face primul stagiu
(Intrebare nr. 1: trebuie sa raman la Buc in 19, daca spitalul platitor e identic cu spitalul, unde fac primul stagiu, sau pot pleca in 18?)
4. in 19, dupa ce am rezolvat treaba la Centrul de perfectionare, ma duc la spitalul platitor si cer aviz favorabil pt. detasare (ce urmeaza sa trimit cu posta, impreuna cu alte documente la Centrul de perfectionare). Cu aceasta ocazie cer sa mi se faca si carte de munca. (Nu am inca.)
5. Ma intorc la Cluj si ma duc la DSP si cer si acordul lor pt. detasare. Dosarul pt. detasare fiind facut, trimit acest dosar la Centrul de perfectionare.
(Intrebare nr. 2: Ce credeti, ar fi posibil, sa-i rog pe cei de la DSP Cluj ca sa-mi dea aviz favorabil pt. detasare INAINTE sa plec in 18 la Buc? Astfel as putea depune dosarul de detasare personal la Centrul de perfectionare, si lucrurile ar merge mai repede.
Intrebare nr. 3: Ce se intampla daca acordul pt. detasare vine dupa 1 feb?)
6. Primesc acordul pt. detasare de la Centrul de perfectionare si din 1 feb incep sa lucrez la Cluj.
7. In perioada 14-18 feb trimit dosarul la Centrul de Perfectionare pt. transfer.
(Intrebare nr. 4: Cand si cum obtin acordul DSP Bucuresti pt. transfer? Trebuie sa ma duc din nou la Bucuresti sau pot sa cer acest document in 19 ian, cand sunt la Bucuresti?)
8. Mi se aproba transferul. Intrebare nr. 5: Trebuie sa ma duc dupa carnetul de munca (din nou) la Buc?

Intrebare nr. 6:Cum e cu contul unde primim salarul?

Intrebare/rugaminte nr. 7: Va rog frumos…, in cazul in care trebuie sa raman peste noapte la Buc (noaptea 18-19 ian), sa ma primiti intr-un camin studentesc in Bucuresti. As sta chiar si in sala de lectura… :(
(Pot sa ofer prietenia si sfaturi pt. USMLE. :roll: )

Multumesc anticipat.

baby
junior
junior
Posts: 48
Joined: Tue Nov 16, 2004 1:59 pm
Location: bucuresti

rez

Postby baby » Tue Jan 11, 2005 10:56 pm

Alexandra,nu inteleg de ce ai luat Cluj,pt. ca erau multi din Cluj,sau care au terminat acolo si le-ai luat locul;nu e cazul meu.Puteai sa iei Craiova pt. ca erai mai aproape de Bucuresti.Nu te supara pe mine,dar cand mai erau unii care nu auzisera ca nu mai sunt locuri la Cluj si li se spunea ca s-au terminat ,m-am simtit groaznic si ma intrebam ce e in sufletul lor...

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Wed Jan 12, 2005 1:13 am

Si cei care au aflat ca nu mai sunt locuri la Bucuresti s-au simtit la fel.De ei nu te doare sufletu?


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests