CUM SE FACE CU REPARTITIA?

iarba verde de acasa
iuli 2004
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 22, 2004 4:36 pm

CUM SE FACE CU REPARTITIA?

Postby iuli 2004 » Thu Dec 23, 2004 12:32 pm

CUM ARE LOC REPARTITIA? SE FACE PE 9 IAN IN BUC.?
SAU SE FACE LA FIECARE DSP PRIN VIDEOCOMFERINTA?

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

cum se face repartitia

Postby doctoritz » Thu Dec 23, 2004 12:43 pm

Se face in fiecare centru universitar prin televideo conferinta pe 9 ianuari, dar inca nu stim in ce sali.Pe site-ul oficial o sa fie anuntat.Tu ce stii de stagiatura.Trebuie sa ne mai angajam ca stagiari dacaam luat rezi?
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Thu Dec 23, 2004 12:46 pm

cei care mergeti la repartitie, sa ne spuneti si noua, cei care n-am luat, citi au intrat din cei sub linie :roll:

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Thu Dec 23, 2004 6:18 pm

Vedeti info despre repartitia din 9 ianuarie la:

http://www.ms.ro comunicat de presa din 23 dec .
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Thu Dec 23, 2004 11:55 pm

....si voi intelegeti din comunicatul asta si UNDE se fac repartitiile?...sau sunt eu absolut pe dinafara si se fac de cand veacu` intr-un singur loc???

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Fri Dec 24, 2004 2:08 am

O informatie, va rog: pe lista nu mi-au aparut ambele initiale ale tatalui; credeti ca astia de la videoconferinta vor fi atat de chitibusari incat sa se lege de asa ceva?(mentionez ca nu ma cheama Popescu Ion sau ceva asemanator, dimpotriva atat numele cat si prenumele mele sunt rare).
Va multumesc!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Fri Dec 24, 2004 11:51 am

Pt mamma-bear : pt Bucuresti se fac de obicei in aula Fac. de Farmacie.Dar ,oricum, cred ca vor mai reveni ei si cu precizarea locului.

Pt aniceboy
: nu-ti face probleme,caci nu o sa te strige nimeni, cand iti vine randul, si cu initiala tatalui ! Poate ar fi cazul pt doua persoane cu acelasi nume si cu punctaje unul dupa altul ,dar altfel nu.

Stiu de la sotul meu,ca la repartitii stateau toti in sala respectiva si cand le venea randul pe lista ,in ordinea punctajului,erau stigati la catedra ca sa-si aleaga centrul universitar si spitalul platitor.Dupa asta se anuntza, tot cu voce tare ,ce a ales fiecare,ca sa stie si cei din sala ce locuri mai sunt disponibile.

Faceti-va un tabel cu locurile si centrele universitare,in care sa bifati ,progresiv,locurile care sunt deja luate pana se ajunge la voi,ca sa nu va balbaiti, cum ca nu stiu ce s-a luat si ce a mai ramas,atunci cand sunteti stigati la catedra.Daca aveti un punctaj mai mare ,atunci o sa aveti mai putin de lucru ! :D
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Fri Dec 24, 2004 1:20 pm

dr_mihalache wrote:Pt mamma-bear : pt Bucuresti se fac de obicei in aula Fac. de Farmacie.Dar ,oricum, cred ca vor mai reveni ei si cu precizarea locului.

Pt aniceboy
: nu-ti face probleme,caci nu o sa te strige nimeni, cand iti vine randul, si cu initiala tatalui ! Poate ar fi cazul pt doua persoane cu acelasi nume si cu punctaje unul dupa altul ,dar altfel nu.

Stiu de la sotul meu,ca la repartitii stateau toti in sala respectiva si cand le venea randul pe lista ,in ordinea punctajului,erau stigati la catedra ca sa-si aleaga centrul universitar si spitalul platitor.Dupa asta se anuntza, tot cu voce tare ,ce a ales fiecare,ca sa stie si cei din sala ce locuri mai sunt disponibile.

Faceti-va un tabel cu locurile si centrele universitare,in care sa bifati ,progresiv,locurile care sunt deja luate pana se ajunge la voi,ca sa nu va balbaiti, cum ca nu stiu ce s-a luat si ce a mai ramas,atunci cand sunteti stigati la catedra.Daca aveti un punctaj mai mare ,atunci o sa aveti mai putin de lucru ! :D

Multumesc frumos pentru informatii, eu imi faceam probleme chiar de la aparitia repartitiilor pe sali dinainte de examen: tanti de la inscrieri a insistat sa scriem toate initialele tatalui, eu m-am conformat, insa pe urma mi-a aparut mereu(atat la repartitia pe sali cat si la rezultate) doar prima initiala a tatalui si mi-am facut probleme tocmai fiindca acea tanti insista sa scriem toate initialele cand eram la inscriere(pe urma tot dumneaei se pare ca n-a mai fost atenta la transcrieri, dealtfel se tot vaicarea ca are prea mult de lucru ca-i lipsea colega).

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Sun Dec 26, 2004 2:58 am

Stie cineva unde pot gasi date despre fiecare specializare in rezidentiat? Si anume cat dureaza in general cu ce se manancaa!
Merci

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sun Dec 26, 2004 1:10 pm

Stie cineva daca si cum te poti transfera dintr-un centru in altul ? Adica sa zicem ca vreau sa fac cardiologie la Bucuresti, dar atunci cand imi vine randul la repartitie nu mai sunt locuri decat la Iasi. Daca iau la Iasi ma pot transfera ulterior ?
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Sun Dec 26, 2004 2:34 pm

aniceboy wrote:
dr_mihalache wrote:Pt mamma-bear : pt Bucuresti se fac de obicei in aula Fac. de Farmacie.Dar ,oricum, cred ca vor mai reveni ei si cu precizarea locului.

Pt aniceboy
: nu-ti face probleme,caci nu o sa te strige nimeni, cand iti vine randul, si cu initiala tatalui ! Poate ar fi cazul pt doua persoane cu acelasi nume si cu punctaje unul dupa altul ,dar altfel nu.

Stiu de la sotul meu,ca la repartitii stateau toti in sala respectiva si cand le venea randul pe lista ,in ordinea punctajului,erau stigati la catedra ca sa-si aleaga centrul universitar si spitalul platitor.Dupa asta se anuntza, tot cu voce tare ,ce a ales fiecare,ca sa stie si cei din sala ce locuri mai sunt disponibile.

Faceti-va un tabel cu locurile si centrele universitare,in care sa bifati ,progresiv,locurile care sunt deja luate pana se ajunge la voi,ca sa nu va balbaiti, cum ca nu stiu ce s-a luat si ce a mai ramas,atunci cand sunteti stigati la catedra.Daca aveti un punctaj mai mare ,atunci o sa aveti mai putin de lucru ! :D

Multumesc frumos pentru informatii, eu imi faceam probleme chiar de la aparitia repartitiilor pe sali dinainte de examen: tanti de la inscrieri a insistat sa scriem toate initialele tatalui, eu m-am conformat, insa pe urma mi-a aparut mereu(atat la repartitia pe sali cat si la rezultate) doar prima initiala a tatalui si mi-am facut probleme tocmai fiindca acea tanti insista sa scriem toate initialele cand eram la inscriere(pe urma tot dumneaei se pare ca n-a mai fost atenta la transcrieri, dealtfel se tot vaicarea ca are prea mult de lucru ca-i lipsea colega). La examen am fost sfatuit sa scriu doar prima initiala asa cum aparea pe lista de repartitie pe sali! Pe mine chitibusurile astea birocratice ma cam streseaza, asa ca daca este cineva sa ma lamureasca daca aceasta neconcordanta imi va crea probleme, i-as fi recunoscator. Sa aveti cu totii Sarbatori fericite!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sun Dec 26, 2004 2:55 pm

Pt uno : desi sunt putine informatii despre ceea ce te intereseaza,citeste totusi la :
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=1991

Pt lupi : vezi postul lui evo la
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=15 ... c&start=30
sau in VM nr 39 ,din 24 sept 2004 (contine acelasi lucru ca si postul lui evo)
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Sun Dec 26, 2004 3:16 pm

dr_mihalache wrote:Pt uno : desi sunt putine informatii despre ceea ce te intereseaza,citeste totusi la :
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=1991

Pt lupi : vezi postul lui evo la
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=15 ... c&start=30
sau in VM nr 39 ,din 24 sept 2004 (contine acelasi lucru ca si postul lui evo)

dr_mihalache, mie nu mai vrei sa-mi dai lamuriri suplimentare legate de postul meu de mai sus? Sa ai Sarbatori fericite!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sun Dec 26, 2004 6:02 pm

Nu stiu ce se intampla ca-mi dispare mesajul cand ii dau "submit" ????
Care-i explicatia ????!!!!!
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sun Dec 26, 2004 6:42 pm

aniceboy ,am vazut mesajul tau ,dar consider ca exagerezi.
La inscrieri se insista ca datele personale sa fie cat mai complete ,pt a fi mai usoara o eventuala deosebire intre doua persoane cu nume similare.De exemplu daca pe doua persoane le cheama Stefanescu I. Mihaela si Stefanescu I.C.Mihaela,ceea ce le deosebeste este cea de-a doua initiala a tatalui,plus alte criterii :orasul ,nr de concurs,seria si nr CI,poza etc.Asa ca, este exclusa posibilitatea ca una dintre ele sa revendice punctajul celeilalte,in cazul in care una ia si una pica,sau ajuta la repartitie, in a le deosebi, in cazul in care iau ambele.
Daca tu ai numele si prenumele rare si in sala de examen nu a mai fost nimeni cu acelasi nume ca al tau, nu ai de ce sa-ti faci probleme,pt ca in aceasta situatie(la repartitie) nici nu mai conteaza initiala tatalui,cu atat mai putin nr acestora.
Deci stresul tau nu se justifica !
(Probabil ,ca pe listele de repartitie pe sali s-a omis cea de-a doua initiala a tatalui din greseala ,sau pur si simplu s-a considerat ca nu este necesara, din moment ce in sala respectiva nu mai era nimeni cu acelasi nume ca al tau.)
Ai grija sa nu-ti uiti buletinul acasa si sa fii la timp acolo,caci cine nu ajunge la timp ia ce a mai ramas in momentul cand ajunge ,sau mai da o data rezidentiatul daca nu ajunge deloc! Pt nume,stai linistit !
Sarbatori fericite si tie ! :D
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Sun Dec 26, 2004 9:44 pm

dr_mihalache wrote:aniceboy ,am vazut mesajul tau ,dar consider ca exagerezi.
La inscrieri se insista ca datele personale sa fie cat mai complete ,pt a fi mai usoara o eventuala deosebire intre doua persoane cu nume similare.De exemplu daca pe doua persoane le cheama Stefanescu I. Mihaela si Stefanescu I.C.Mihaela,ceea ce le deosebeste este cea de-a doua initiala a tatalui,plus alte criterii :orasul ,nr de concurs,seria si nr CI,poza etc.Asa ca, este exclusa posibilitatea ca una dintre ele sa revendice punctajul celeilalte,in cazul in care una ia si una pica,sau ajuta la repartitie, in a le deosebi, in cazul in care iau ambele.
Daca tu ai numele si prenumele rare si in sala de examen nu a mai fost nimeni cu acelasi nume ca al tau, nu ai de ce sa-ti faci probleme,pt ca in aceasta situatie(la repartitie) nici nu mai conteaza initiala tatalui,cu atat mai putin nr acestora.
Deci stresul tau nu se justifica !
(Probabil ,ca pe listele de repartitie pe sali s-a omis cea de-a doua initiala a tatalui din greseala ,sau pur si simplu s-a considerat ca nu este necesara, din moment ce in sala respectiva nu mai era nimeni cu acelasi nume ca al tau.)
Ai grija sa nu-ti uiti buletinul acasa si sa fii la timp acolo,caci cine nu ajunge la timp ia ce a mai ramas in momentul cand ajunge ,sau mai da o data rezidentiatul daca nu ajunge deloc! Pt nume,stai linistit !
Sarbatori fericite si tie ! :D

Iti multumesc inca o data pentru lamuriri, mi-am facut probleme mai ales ca dau a 3-a oara si in cei 2 ani precedenti nu s-a intamplat sa-mi omita vreo initiala sau orice altceva desi nici atunci nu mai era nimeni cu numele meu si oricum atunci nu mai conta deloc din moment ce nu luasem. Insa taman acu' cand mi-a iesit si mie si inca binisor pentru ce vreau eu sa iau a trebuit sa apara aceasta inadvertenta(legile lui Murphy?:)) Eu asa sunt, daca nu iese totul uns si apare cea mai mica problema, ma stresez... Sau cu alte cuvinte, dupa ce m-am luptat atat ca sa-mi iau rezi, am o teama (probabil exagerata, asa cum zici) ca orice amanunt m-ar putea obstructiona...

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Mon Dec 27, 2004 6:46 pm

Stie cineva cind incepe anul? Pe 1 februarie sau mai tirziu?
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Wed Dec 29, 2004 11:20 am

...eu stiam ca pe 1 februarie, dar tocmai am aflat un zvon, ca n-ar fi bani de platit noii rezidenti si ca ne-ar angaja de la 1 martie... :evil:

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Wed Dec 29, 2004 4:29 pm

...eu am auzit la DSP ca pe 15 martie se fac imcadrarile pt rezidenti.Mi s-a precizat ca e un zvon si ca nu se stie nimic oficial.Cu toate astea imi fac actele pt stagiar -ca nu strica 2 luni jumate dc se confirma zvonul.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Wed Dec 29, 2004 6:43 pm

ce e cu dezinformarea asta?
Chiar asa?Au bani pt stagiari dar nu si pt rezidenti,care dupa parerea mea sunt mai putini si nu au salariu mult mai mare.
Parerea mea e ca va incepe la 1 februarie,asa cum era programat.

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Wed Dec 29, 2004 9:18 pm

eu auzisem ca ne ar incadra chiar de la 15 ianuarie :?
cat e salariul in anu 1 de rezident?

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Dec 29, 2004 10:24 pm

Au innebunit de tot?!?!?! Cum va inscrieti pt stagiatura? Putem|? Ca am inteles ca nu! Ce naiba mai este si cu 15 martie? :shock:
Be careful what you want, it may happen to you!

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Wed Dec 29, 2004 11:21 pm

Se poate sa te angajezi ca medic stagiar.Acu o sapt si mie mi-au spus sa mai astept ca daca iau ex de rez.(aveam slabe sperante!)nu ma angajeaza stagiar.Azi s-a schimbat:daca vreau pot sa ma angajez -asa mi s-a raspuns azi si ,in plus,zvonul cu luna martie.Imi era greu sa cred dar am venit acasa si am citit ce postase Mamma-bear si m-am gandit ca...totul e posibil in Romania!!!!!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Dec 29, 2004 11:39 pm

Stie cineva care este "politica" la Victor Babes sau in Bucuresti? S-a inscris cineva care a luat rezi-ul la stagiu?
Be careful what you want, it may happen to you!

ilsa
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 28, 2004 10:21 pm

Postby ilsa » Thu Dec 30, 2004 11:21 pm

Pt. Mama Bear si ceilalti zvoneri cu rezidentiatul in martie:
Eu am sunat azi la DSP Bucuresti si persoana care se ocupa de distributia rezidentilor si inceperea rezidentiatului a spus nu numai ca nu stie de acest zvon cu martie ci nu stia nici cand are loc repartitia !!!
Asa ca nu mai zvoneriti atata pe forumu asta si daca aveti ceva concret ziceti clar si raspicat sa stie toata lumea ca deja asta suna a bataie de joc pe fata!!!!
Ce se stie sigur sa se spuna ce nu , nu!! Ca imi ajunge tot anu asta de zvonuri, vreau si eu macar Revellionul in liniste!!!
Nu s-a spus clar la repartita la stagiu ca daca iei rezi nu te mai incadrezi ca stagiar sau ce ??? Nu erau tot felul de "inteligenti" care au tot intrebat acelash lucru de zeci de ori??? Pana unde mergem cu prostia? Acum sa ma incadrez ca stagiar, maine ma dezincadrez (daca exista cuvantul asta dar asta imi vine in minte), poimaine ma incadrez ca rezident si tot asa??? Terminati-va cu zvonurile rau intentionate si pana nu se da ceva oficial hai sa o lasam balta!
la multi ani si vom mai vedea ce si cum!!!

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Fri Dec 31, 2004 11:06 am

....ilsa, nu te mai enerva atat ca-ti cade greu mancarea de Rev...
Eu am specificat de la inceput ca e vorba de un zvon (= lucru neconfirmat, auzit din diverse surse)...si stiam de la cineva deja rezident in Colentina, care pe motivul asta (ca noii rezidenti nu vor veni prea curand) a fost pus in mai multe garzi decat de obicei....plus niste comentarii la raport.
Asa ca mai mult eu vroiam sa mi se confirme/ infirme ce auzisem, nu neaparat sa pun creierii altora pe moatze....
....la multi ani!

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Fri Dec 31, 2004 11:57 am

...ilsa,mai usor cu jignirile!Nu stiu dc are sens.Am scris exact ceea ce mi-au zis cei de la DSP si de la spital.Sunt zvonuri,intradevar ,dar nu rau intentionate.Nu ma avantajeaza in nici un caz sa ma apuc sa-mi fac acte de stagiar si. apoi,peste cat o fi alt dosar (pt ca am slabe sanse sa raman in orasul meu -nu ca ma omor dupa capitala dar acolo sunt cele mai multe locuri)!!Am postat gandindu-ma ca sunt si altii care nu vor sa stea fara salariu sau chiar le treb sal asta chiar dc e mic!!!!!!Asa ca intentiile mele au fost bune!!Si nu am nici un avantaj dc incepe tarziu rezidentiatul-poate doar ca stau mai departe de rautatile bucurestenilor si de aglomeratia de acolo si ca nu-mi dau tot salariul inca pe chirie !!
Altfel...toate bune!!!Si ...La multi ani!!

timon
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Mar 12, 2004 8:28 am

Salariu

Postby timon » Fri Dec 31, 2004 12:47 pm

Pt studmed
Salariu in anul intai de rezi era la inceputul anului 2004 3 200 000 ( in mana)

User avatar
maestru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:01 am

ce stagii sunt?

Postby maestru » Sat Jan 01, 2005 7:45 pm

In primul rand: Felicitari tuturor si la multi ani

Am si eu cateva nelamuriri:

ce stagii sunt pe lab? stie cineva ??
care ar fi bine sa fie la inceput si care la sfarsit??
pt transfer trebuie sa locuiesti in orasul unde vrei sa te transferi sau nu?

Mersi anticipat

PS: cand afla cineva in ce sala se face repartitia la BUC sa puna pe forum pls.

crisz
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 10:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby crisz » Sun Jan 02, 2005 6:19 pm

Stie cineva unde se are loc repartitia in Cluj? Sau de unde putem afla? La DSP, unde ne-am inscris? Am inteles ca pentru chirurgie e la ora 13, dar nu stiu unde. Mersi!

crisz
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 10:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby crisz » Sun Jan 02, 2005 6:21 pm

Inca ceva, daca cineva care a mai trecut prin asta ne poate informa. Cand iti alegi o specializare, iti alegi singur stagiile pe care le faci, ma refer la ordinea lor, sau ni-i se impune ordinea. Eu una as vrea sa incep cu ce specialitate mi-am ales, nu cu altceva. Mersi!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sun Jan 02, 2005 7:30 pm

"crisz"Inca ceva, daca cineva care a mai trecut prin asta ne poate informa. Cand iti alegi o specializare, iti alegi singur stagiile pe care le faci, ma refer la ordinea lor, sau ni-i se impune ordinea. Eu una as vrea sa incep cu ce specialitate mi-am ales, nu cu altceva. Mersi!


Poti sa-ti alegi ordinea modulelor.Dar in ultimul an de rezi trebuie sa fii in pregatirea de baza (adica de ex daca ai ales cardio,trebuie sa fii pe cardio) si sa fi terminat cu modulele pana atunci. In general, este de preferat sa faci modulele in primii doi ani de rezi si apoi sa intrii in pregatirea de baza,care variaza in fct de sp. intre 1 an(ex pe MF) si 5 ani (ex pe neurochirurgie)
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Sun Jan 02, 2005 11:35 pm

ce module sunt la chirurgie generala?

madutza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Jul 12, 2003 7:17 pm

Postby madutza » Mon Jan 03, 2005 12:19 am

spuneti-mi si mie ce stagii sunt pe medicala?

madutza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Jul 12, 2003 7:17 pm

Postby madutza » Mon Jan 03, 2005 12:20 am

ce as putea sa prind la pozitia 1046?

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Mon Jan 03, 2005 11:19 am

e undeva o lege ceva unde poti citi toate modulele din cadrul unei specialitati? ma intereseaza ATI

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Mon Jan 03, 2005 12:37 pm

La unele specialitati ordinea stagiilor e impusa. Sau e impus primul si ultimul an numai. Din cate stiu e cazul chirurgiei generale cel putin. La Med de Urg iti alegi singur ordinea stagiilor pentru tot rezidentiatul.
ok. who's next?

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Mon Jan 03, 2005 3:20 pm

ce e impus la chirurgie generala?
care e ordinea?
Merci anticipat yyan

ilie
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Aug 13, 2004 12:08 am

Postby ilie » Mon Jan 03, 2005 5:32 pm

Daca imi permiteti, as vrea sa ii sfatuiesc pe cei care isi vor alege specialitatea, sa nu tina cont de oras. Multi au ratat degeaba specialitati mai bune, doar pt ca le era teama ca nu or sa reuseasca sa se mute. E suficient motivul social (salarii prea mici ca sa stai cu chirie in Iasi, de exemplu, sau ca sa-ti vizitezi parintii etc).


Dintre specialitatile "bune" pe medicala, ATENTIE LA DIABET !!!

Nici in europa, nici in Sua nu exista ca specialitate de sine statatoare (se ocupa de diabet fie endocrinlologii, fie internistii, in functie de tara). In Romania, la ultima Conferinta de diabet de la Arad, s-a zis clar ca se desfiinteaza si la noi, pana in 2007. Nu s-au lamurit daca se transforma in interna sau in endocrine (Prof Ctin Ionescu Targoviste tinde spre med.interna). Mai bine luati endocrine, gastro, dermato, cardio.

Diabetul se incepe obligatoriu cu un an de diabet.

IN general, restul specialitatilor medicale incep cu med interna.

Atentie unde luati medicina interna !!! Eu recomand sa va feriti de Colentina. Spital sarac, murdar, pacienti cronici (multe cazuri sociale - au contract cu salvarea sociala a mun Bucuresti). Din primul an garzi neplatite (Cel putin doua pe luna. Nici sa nu va ganditi la altfel de castiguri in garda !) Plus ca acolo rezidentii sunt asteptati cu disperare, ca sa faca foi de internare, externari, si, mai ales, GARZI :) In ultimele luni din 2004, a fost disperare (medicii nu vor sa faca garzi, de obicei se acopereau cu rezidenti, care au fost insa prea putini in ultimul timp.) In schimb, nici o invitatie la vreun cocktail, congres, prezentari, sedinte ale societatilor de specialitate. Nu se tin cursuri pt rezidenti.

Daca totusi ajungeti in Colentina :cry: , feriti-va cu toata puterea voastra de dr Magda Parvu (mai nou e sefa de sectie de reumato, dar i se trimit rezidenti pt med. interna -nu poate avea rezidenti de reumato, pt ca nu e medic primar reumatolog, nu e cadru UMF). E dificila. Rezidentii ei fac un singur lucru: scriu dupa dictare internari/iesiri (ii considera prea .. ca sa gandeasca singuri). Si ii mai rezolva mici probleme (facturi etc)
Daca vrea proful sa va trimita la ea, spuneti-i in fata ca nu vreti (nu o sa se enerveze).

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Mon Jan 03, 2005 5:57 pm

Am si eu doua intrebari.II rog pe cei mai mari,care stiu,sa-mi raspunda:

1)Alegerea spitalului platitor se face odata cu alegerea centrului si a specialitatii,sau intr-o alta zi ? Cum a fost anul trecut ?

2)Pt Bucuresti care sunt cele mai bune spitale platitoare (salariul la timp,sporuri,al 13-lea salariu etc.) ?

Multumesc.
Cristina Mihalache
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests