BBBUUUMMM

iarba verde de acasa
User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

BBBUUUMMM

Postby Gongul » Fri Nov 26, 2004 12:06 am

cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

rugaminte

Postby Gongul » Fri Nov 26, 2004 12:07 am

(rog moderatorii sa ma inteleaga de ce am facut un topic nou si sa-l stearga dupa ce va citi toata lumea! Va multumesc anticipat!)
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

balaur_daniel
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun May 16, 2004 11:49 pm
Location: constanta

Postby balaur_daniel » Fri Nov 26, 2004 12:21 am

Sa ma lamureasca si pe mine cineva daca stie:treb sa fim prezenti si pe 6 dec la DSP sau suntem repartizati direct in orasul din care provenim?Daca nu ne prezentam nu ne repertizeaza sau ne repartiz unde ramane?Multumesc
dan

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Fri Nov 26, 2004 12:39 am

Super misto, cu 2 saptamani inainte de rezi voi face o plimbare pana la Cluj....Pai de...si asa stiu prea bine materia.Chiar aveam nevoie de o plimbare. Le propun celor de la Minister data de 18 decembrie pt prezentarea la DSP ca sa fie totul cat mai incitant...
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri Nov 26, 2004 1:49 am

Nu se poate o dezlegare la injuraturi, macar cand e vorba despre imbecilii astia de la MS, si CSVFSMSINPM?
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

myself
junior
junior
Posts: 41
Joined: Mon May 24, 2004 3:00 am

ce inseamna asta?????

Postby myself » Fri Nov 26, 2004 3:07 am

MINISTERUL SĂNĂTĂŢII .
.
Str. Cristian Popişteanu, nr.1-3, sector 1, cod 010024, Bucureşti
Tel: (+4) 021 307 2514; 314 1912; Fax: 307 2513 .
.
Bucureşti, 25/11/2004 .
.
Noutăţi .
.

MINISTERUL SANATATII



Anunta absolventii facultatilor de medicina, medicina dentara si farmacie cetateni romani care au promovat examenul de licenta in sesiunea septembrie 2004 ,ca repartitia in stagiatura va avea loc in doua etape:

Etapa I- in data de 6 decembrie 2004
La directia de sanatate publica din centrul universitar de absolvire, pentru alegerea judetului de efectuare a stagiaturii.

Etapa a IIa-in data de 13 decembrie 2004
La directia de sanatate publica din judetele alese in etapa I pentru repartitia pe unitati sanitare.

La aceasta repartitie se pot prezenta si absolventi serii anterioare, licentiati in sesiunea septembrie 2004 ,cu dovada de domiciliu si adeverinta de licenta.
In conformitate cu aprobarea Ministerului Apararii Nationale, absolventii licentiati in sesiunea septembrie 2004 sunt amanati, pentru un an, de la incorporare.
Metodologia de repartitie si numarul de locuri pe judetele arondate centrelor universitare vor fi afisate la directiile de sanatate publica judetene: Arad ,Bihor, Brasov, Constanta, Cluj, Dolj, Iasi, Mures, Sibiu,Timis si a Municipiului Bucuresti si pe site-ul Ministerului Sanatatii http://www.ms.ro, incepand cu data de 29.nov.2004.
Incadrarea si salarizarea se va face incepand cu data de 1.01.2005.


Oameni buni, ce inseamna chestia asta:"La aceasta repartitie se pot prezenta si absolventii din serii anterioare"????????????
Adica si eu pot sa ma duc (iar)sa fac a doua oara anul de stagiu????Sau...?Ce draq, nu mai inteleg nimic! Cum se face repartitia in anul de stagiu inainte de rez?!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Nov 26, 2004 3:16 am

Mai mult ca sigur ca se refera la cei care au absolvit in anii anteriori lui 2004, dar care nu au facut anul de stagiu.

Repartitia pe anul de stagiu s-a facut cam intotdeauna inainte de rezidentiat...
Nu prea vad...BOOOOOM-ul :?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Fri Nov 26, 2004 3:37 am

S-a facut cand stagiul era obligatoriu, si nu puteai sa dai rezi daca nu faceai intai stagiul.
Acum e doar inca o dovada ca incompetentza a atins cote maxime.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Fri Nov 26, 2004 3:59 am

Nu inteleg mai multe lucruri:
1. Pt multi dintre noi (Da Doamne sa fiu si eu in aceasta categorie! ) va fi inutila aceasta repartizare pt ca vor lua rezidentiatul si pierderea de timp va fi inutila
2. Ne ducem pur si simplu si spunem ca vrem sa facem in spitalul X sau ne trebuie si acordul spitalului?
3. Stiu ca ar conta media din facultate: cea de absolvire (de pe diploma) sau cea din cei 6 ani?

De ce naiba pierdem timpul?!!!!!!!!!!!!!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Fri Nov 26, 2004 3:59 am

Nu inteleg mai multe lucruri:
1. Pt multi dintre noi (Da Doamne sa fiu si eu in aceasta categorie! ) va fi inutila aceasta repartizare pt ca vor lua rezidentiatul si pierderea de timp va fi inutila
2. Ne ducem pur si simplu si spunem ca vrem sa facem in spitalul X sau ne trebuie si acordul spitalului?
3. Stiu ca ar conta media din facultate: cea de absolvire (de pe diploma) sau cea din cei 6 ani?

De ce naiba pierdem timpul?!!!!!!!!!!!!!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Fri Nov 26, 2004 4:00 am

scuze pt dublura!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Fri Nov 26, 2004 9:12 am

Dan wrote:Mai mult ca sigur ca se refera la cei care au absolvit in anii anteriori lui 2004, dar care nu au facut anul de stagiu.

Repartitia pe anul de stagiu s-a facut cam intotdeauna inainte de rezidentiat...
Nu prea vad...BOOOOOM-ul :?


intr-adevar, in primul rand....scrie clar "absolventi serii anterioare, licentiati in sesiunea septembrie 2004".
furthermore, de ce l-ati pus la sectiunea de rezidentiat cu ditamai titlul (care de altfel nici nu spune despre ce e vorba in topic, asa cum ar trebui, as I know)? ca eu am sarit pe el asteptandu-ma la ce-i mai rau si cand colo...vorba lui Dan :) tot timpul a fost asa. so what?!
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Murdoc
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 03, 2004 4:34 am

Postby Murdoc » Fri Nov 26, 2004 9:27 am

Posibil sa gresesc eu dar mi se pare ca este asa:
-ii anunta pe toti care au luat licenta in septembrie 2004 ca....;uite:
Anunta absolventii facultatilor de medicina, medicina dentara si farmacie cetateni romani care au promovat examenul de licenta in sesiunea septembrie 2004 ,ca repartitia in stagiatura va avea loc in doua etape:
-acest anunt se adreseaza in special celor care au terminat acum anul 6 dar se pot prezenta si din cei mai vechi care au luat acum licenta;uite:
La aceasta repartitie se pot prezenta si absolventi serii anterioare,(deci SE POT prezenta SI aia pe langa ceilalti).
Mie asa mi se pare:mai vede cineva ca mine?
Sweet dude!

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Fri Nov 26, 2004 10:03 am

Murdoc wrote:Mie asa mi se pare:mai vede cineva ca mine?


Toata lumea "vede ca tine", or they should :)
ce e neclar este: "ce e neclar?" de ce atata agitatia pe o tema atat de ... benigna?
"Dont't just Do something, Sit there!"

ducool2001
junior
junior
Posts: 44
Joined: Tue Sep 07, 2004 12:05 pm
Location: Bucuresti

ce e neclar?

Postby ducool2001 » Fri Nov 26, 2004 11:34 am

Pai e foarte neclar.Repartitia pentru stagiatura se face o data pentru toata lumea atat timp cat stagiul nu este obligatoriu.Atunci.de ce se spune in comunicat ca se face repartitia inainte de rezi? :x .Chiar nu este ciudat?oricum dupa rezi tre' sa se mi faca o data repartitia pentru ce care dau rezidentiatul,il pica,si nu au facut inca stagiul.Victore,stii ceva de treaba asta?

ducool2001
junior
junior
Posts: 44
Joined: Tue Sep 07, 2004 12:05 pm
Location: Bucuresti

o posibila explicatie

Postby ducool2001 » Fri Nov 26, 2004 11:48 am

Poate comunicatu a fost redactat de mult,si abia acum il fac public,asta insemnand ca s-a avut in vedere rezi-ul pe 14 noiembrie.La cat de aiuriti sunt,posibil sa fie asa.Astept si eu pe cneva care poate face lumina in cazul asta

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Gongul » Fri Nov 26, 2004 12:27 pm

ducool2001 : hello2.gif
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri Nov 26, 2004 1:37 pm

Am sunat la minister si mi-au spus, pe cateva voci, ca datele sunt corecte. Chiar si asa, vorbind cu ei, nu imi dau seama care este, de fapt, problema? Practic vorbind, cei care dau rezidentiatul, au o luna de salarizare in plus datorita chestiei asteia, iar eu, care nu dau rezidentiatul, stiu, macar, ca o sa am dreptul de practica la 1 ianuarie 2006, nu naiba stie cand...
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri Nov 26, 2004 2:23 pm

Ah... am uitat sa va spun faza amuzanta... de la DSP Bucuresti citire:

"Noi nu stim nimic. Am inteles si noi ca ar fi aparut ceva pe site-ul ministerului, dar noi nu stim nimic. Probabil ca e asa cum zice acolo, eu ce sa va spun... sa aflam si noi, saptamana viitoare, candva... "
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Fri Nov 26, 2004 5:15 pm

otalen wrote:ce e neclar este: "ce e neclar?" de ce atata agitatia pe o tema atat de ... benigna?

Benign?
Cum naiba e benign sa ma duc sa-mi iau repartizare pentru stagiatura cand eu nu stiu daca am luat sau nu rezidentiatul, pentru simplul motiv ca nu l-am dat inca!?
Sau nu ma duc si se mai face inca o repartizare pentru cei care au dat si n-au luat?
Sau ne repartizeaza de la inceput, apoi se elibereaza locurile celor care reusesc sa intre si ramane repartitie "in fagure de miere"? Si apoi se incepe un joc de-a "pasarica muta-ti cuibul"?
Nu e deloc benign, e pur si simplu bataie de joc.
Anul trecut repartizarea s-a facut dupa rezidentiat, ceea ce mi se pare absolut normal... De fapt nici nu mi-ar fi trecut prin cap ca se poate altfel. In alti ani nu stiu... Desigur, atunci cand stagiatura era obligatorie nu mai era nici o problema, puteau sa fie si in aceeasi zi, ca nu se adresau aceleiasi populatii, dar asa...
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Sat Nov 27, 2004 1:02 am

Stie cineva daca trebuie neaparat sa ai in buletin domiciliul pe Bucuresti ca sa faci stagiatura in Bucuresti?Sau se poate daca ai terminat facultatea in Bucuresti dar nu mai ai domiciliu aici sa te inscrii totusi In Bucuresti la stagiatura?

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

tot o intrebare!

Postby Gongul » Sat Nov 27, 2004 1:28 am

Stie cineva daca trebuie neaparat sa ne prezentam personal sau poate sa vina cineva cu buletinul nostru???
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Sat Nov 27, 2004 2:22 am

Trebuie o imputernicire facuta la notar daca vrei sa mearga altcineva in locul tau. Cel putin asa a fost acum 2 ani.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Sat Nov 27, 2004 2:51 pm

stie cineva daca se poate face stagiatura intr-un cabinet de medicina de familie(macar acele 6 luni care se fac pe medicala)? :?:

Dd
Posts: 3
Joined: Thu Sep 18, 2003 5:48 pm

Postby Dd » Sat Nov 27, 2004 3:04 pm

nu se poate

e obligatoriu sa se faca stagiu intr-o clinica

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Sat Nov 27, 2004 4:23 pm

Ba se poate...scrie si in legea de organizare a stagiaturii...problema e sa gasesti un medic de familie (medic primar) care sa te angajeze...eu una nu am avut noroc....

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sat Nov 27, 2004 4:48 pm

S-a gandit cineva ce nebunie va fi la dsp in zilele alea? Va dati seama cum va fi in Bucuresti la vreo 500-600 de oameni intr-o singura zi!
Programul ramane ala de la inscrierea la rezi? Daca da va fi omor :evil:
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
kiku
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Jan 14, 2004 2:10 am
Location: timisoara
Contact:

Postby kiku » Sat Nov 27, 2004 9:40 pm

stiu ca nu e obligatoriu acest an de stagiu. adica pot sa nu-l fac daca nu am chef (am terminat si eu in toamna asta).. si sa ma prezint la anu la rezidentiat fara sa fi facut anul de stagiu.
stiu bine sau rau? :roll:

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Sat Nov 27, 2004 10:05 pm

Stii bine.......

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

wow

Postby Gongul » Mon Nov 29, 2004 11:00 am

Am trimis un mail la ms sa vad daca trebuie sa fie candidatul sau se poate sa fie si un reprezentant al acestuia!
Spre surprinderea mea mi s-a raspuns!
Iata raspunsul:



"Stimate domnule doctor,

Astazi pe site-ul Ministerului Sanatatii se va afisa Metodologia de repartitie a stagiarilor si numarul de locuri pe specializari. Aceste informatii le gasiti si la Directia de sănătate publica.
Referitor la intrebarea Dvs. raspunsul este DA, dar numai cu Procura notariala.

Succes!

Adela Neagoe"

Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

iata!

Postby Gongul » Mon Nov 29, 2004 11:34 am

MINISTERUL SĂNĂTĂŢII
BIROUL DE PRESĂ
Str. Cristian Popişteanu, nr.1-3, sector 1, cod 010024, Bucureşti
Tel: (+4) 021 307 2514; 314 1912; Fax: 307 2513 .
Bucureşti, 11/29/04 .

COMUNICAT DE PRESĂ

METODOLOGIE PRIVIND REPARTITIA IN STAGIATURA A ABSOLVENTILOR FACULTATILOR DE MEDICINA, MEDICINA DENTARA SI FARMACIE , CU EXAMEN DE LICENTA PROMOVAT IN SESIUNEA
SEPTEMBRIE 2004

In conformitate cu prevederile in vigoare absolventii licentiati ai facultatilor de medicina, medicina dentara si farmacie,cetateni romani, efectueaza un stagiu practic de un an , in unitati sanitare acreditate.
In acest sens repartitia absolventilor licentiati ai facultatilor de
medicina, medicina dentara si farmacie promotia 2004, se va desfasura in colaborare cu Universitatile de Medicina si Farmacie , Colegiul Medicilor din Romania, Colegiul Medicilor Dentisti din Romania si Colegiul Farmacistilor din Romania dupa cum urmeaza:
Etapa I- In data de 6 dec.2004 in centrele universitare Bucuresti, Cluj, Craiova, Iasi, Tg.Mures, Timisoara, Brasov, Constanta, Oradea, Sibiu, Arad ,directiile de sanatate publica judetene si respectiv a Municipiului Bucuresti, in colaborare cu universitatile de medicina si farmacie vor proceda la repartitie, pe judetele arondate ,pe baza clasificarilor intocmite de facultati. In centrul universitar Bucuresti se vor repartiza absolventii U.M.F.Carol Davila si cei ai Universitatii Independente Titu Maiorescu , iar in centrul universitar Iasi, se vor repartiza absolventii U.M.F.Iasi si ai Facultatii de Medicina dentara Apollonia Iasi, pe clasificari si locuri separate.

Criterii de repartitie:
-ordinea descrescatoare a mediei de absolvire, pe baza careia facultatile au intocmit clasificarea absolventilor;
-absolventii sot-sotie ai aceleiasi facultati aleg la media cea mai mare;
-dovada de domiciliu;
Comisia de repartitie va fi formata din:
-Presedinte:-directorul directiei de sanatate publica din centrul
universitar in calitate de reprezentant M.S.
-Membrii : -decanul sau reprezentantul legal al acestuia(in calitate
de reprezentant M.E.C.)
-reprezentantul Colegiului Medicilor, al Colegiului Medicilor
Dentisti, si al Colegiului Farmacistilor judetean,
-inspectorul responsabil cu problemele stagiarilor
-secretarul de an
-2-
-Secretar - seful serviciului RUNOS din directia de sanatate publica

Listele cu locurile pe profile si judete arondate centrului universitar respectiv,precum si clasificarile absolventilor vor fi afisate la sediul directiilor de sanatate publica din centrele universitare incepand cu data de 29.nov.2004. Comisia de repartitie va elibera fiecarui absolvent o dispozitie de repartitie semnata de directorul directiei de sanatate publica din centrul universitar respectiv, cuprinzand: nume, prenume, facultatea absolvita,media de repartitie si judetul in care va efectua stagiatura.
In cazul in care exista absolventi care solicita repartitia in judetul de domiciliu (judet care nu este arondat centrului universitar respectiv) presedintele comisiei de repartitie poate elibera,pe baza buletinului de identitate, repartitia pentru judetul solicitat. Absolventii aflati in aceasta situatie vor fi consemnati pe o lista separata la care se va atasa copia xerox a buletinului de identitate.
In situatia in care doi sau mai multi absolventi cu medii egale opteaza pentru ultimul loc dintr-un anumit judet sau Municipiul Bucuresti, numarul locurilor se va suplimenta in consecinta ,astfel incat solicitantii sa primeasca repartitie conform optiunii.
La aceasta repartitie se pot prezenta si absolventi ai promotiilor anterioare , care au promovat examenul de licenta in sesiunea septembrie 2004.
Sub nr. SG/4935/2004, Ministerul Apararii Nationale a aprobat amanarea de la incorporare , cu un an ,a absolventilor facultatilor de medicina, medicina dentara si farmacie, licentiati in sesiunea septembrie 2004.
Absolventii care din motive obiective nu pot participa la repartitia din 6.dec.2004, pot fi reprezentati de alte persoane prin procura notariala sau se vor adresa in perioada 7-10 dec.2004 directiilor de sanatate publica din centrul universitar de absolvire pentru eliberarea dispozitiei de repartitie, criteriul de repartitie fiind domiciliul.
-ETAPA a-IIa La data de 13 dec.2004, absolventii se vor prezenta la directiile de sanatate publica judetene sau a Municipiului Bucuresti,cu
dispozitia de repartizare,pentru alegerea unitatii de efectuare a stagiaturii.
Incepand cu data de 7 dec.2004, directiile de sanatate publica judetene si a Municipiului Bucuresti vor afisa unitatile sanitare de incadrare a stagiarilor precum si numarul de locuri repartizat acestora.
- 3 –
Comisia care va coordona repartitia din data de 13 dec.2004, va fi compusa din:
Presedinte- directorul directiei de sanatate publica
Membrii - inspectorul responsabil cu problemele stagiarilor
-reprezentantul Colegiului Medicilor, al Colegiului Medicilor Dentisti si respectiv al Colegiului Farmacistilor judetean
Secretar: - seful serviciului RUNOS
Se mentin aceleasi criterii de repartitie ca in data de 6.dec.2004.
Absolventii care nu se prezinta la aceasta repartitie,vor putea
alege unitatea de incadrare in perioada 14-17 dec.2004,din locurile ramase libere.
Incadrarea si salarizarea se va face incepand cu data de 1.ian.2005.
Unitatile sanitare care incadreaza stagiari incheie cu acestia contract individual de munca pe perioada determinata de un an si beneficiaza de prevederile OUG.nr.58/2001 aprobata prin Legea nr.41/2002, cu modificarile si completarile ulterioare. Stagiatura cu durata de un an constituie vechime in munca sanitara.
Pregatirea de stagiu se desfasoara pe module conform structurii de profil a stagiului prevazut de Regulamentul de organizare si efectuare a stagiaturii(O.M.S.F.Nr.846/2001).
Absolventii facultatilor de medicina si farmacie pot opta pentru efectuarea stagiaturii in sector privat, sau in afara normei de baza si fara a fi salarizati ca stagiari, cu respectarea prevederilor Regulamentului de organizare si efectuare a stagiaturii.

Directiile de sanatate publica vor inainta Ministerului Sanatatii,
Directia Resurse Umane Formare Profesionala ,Concursuri si Examene si Directiei Startegie si Structuri Sanitare, pana la data de 17 ian.2004 situatia nominala ,pe profile a stagiarilor care au incheiat contract de munca ,cu precizarea unitatii de incadrare.


CENTRUL UNIVERSITAR ARAD
Judetul Medicina Generala Medicina Dentara
Arad 45 35
Alba 25 25
Total locuri 70 60
Total absolventi 58
52

CENTRUL UNIVERSITAR BRASOV
Judetul Medicina Generala
Brasov 90
Total locuri 90
Total absolventi 79

CENTRUL UNIVERSITAR CONSTANTA
Judetul Medicina Generala Medicina Dentara Farmacie
Constanta 110 50 35
Braila 20 10 5
Tulcea 20 10 5
Total loc. 150 70 45
Total abs. 134 59 35

CENTRUL UNIVERSITAR CLUJ
Judetul Medicina Generala Medicina Dentara Farmacie
Cluj 300 80 80
Bistrita Nasaud 30 5 20
Maramures 40 15 15
Satu Mare 30 10 5
Total Loc. 400 110 120
Total abs. 375 99 104

CENTRUL UNIVERSITAR CRAIOVA
Judetul Medicina Generala Medicina Dentara Farmacie
Dolj 220 50 60
Gorj 20 6 10
Mehedinti 15 6 5
Olt 25 12 10
Total Loc. 280 74 85
Total abs. 260 64 76

CENTRUL UNIVERSITAR IASI
Judetul Med.Gen. Med. Dent.
U.M.F.Iasi Med.Dent.
Univ. Apollonia Farmacie
Iasi 224 70 14 40
Bacau 50 15 2 20
Botosani 23 6 2 11
Galati 23 10 2 6
Neamt 28 11 4 20
Suceava 23 12 3 8
Vaslui 20 6 2 8
Vrancea 9 7 5 3
Total loc. 420 137 34 116
Total abs. 396 122 24 95

CENTRUL UNIVERSITAR ORADEA
Judetul Medicina Generala Medicina Dentara Farmacie
Bihor 118 85 50
Salaj 15 10 7
Total loc. 133 95 57
Total abs. 123 84 47

CENTRUL UNIVERSITAR SIBIU
Judetul Medicina Generala Medicina Dentara
Sibiu 95 35
Total locuri 95 35
Total absolventi 86 30


CENTRUL UNIVERSITAR TIRGU MURES
Judetul Medicina Generala Medicina Dentara Farmacie
Mures 230 66 58
Covasna 20 6 7
Harghita 30 8 13
Total loc. 280 80 78
Total abs. 264 69 68


CENTRUL UNIVERSITAR TIMISOARA
Judetul Medicina Generala Medicina Dentara Farmacie
Timis 260 91 50
Caras-Severin 50 6 4
Hunedoara 50 8 6
Total loc. 360 105 60
Total abs. 344 94 49


CENTRUL UNIVERSITAR BUCURESTI
I- ABSOLVENTI U.M.F. BUCURESTIJudetul Med.Gen. Med. Dent. Frmacie
Bucuresti 364 84 82
Arges 35 20 15
Buzau 30 6 15
Calarsi 10 2 5
Dambovita 25 10 5
Giurgiu 6 2 2
Ialomita 6 2 5
Ilfov 5 2 2
Prahova 40 20 15
Teleorman 15 6 6
Valcea 20 6 8
Total loc. 556 160 160
Total abs. 514 146 148
II ABSOLVENTI UNIVERSITATEA "TITU MAIORESCU"Judetul Medicina Generala Medicina Dentara
Bucuresti 70 100
Arges 3 2
Buzau 2 2
Calarsi 2 2
Dambovita 2 7
Giurgiu 2 2
Ialomita 2 6
Ilfov 1 4
Prahova 4 4
Teleorman 1 5
Valcea 1 7
Total locuri 90 141
Total absolventi 81 125

Biroul de presă
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

intrebare

Postby Gongul » Mon Nov 29, 2004 12:42 pm

Eu nu prea inteleg: pe 6 tre' sa fim acolo sau nu?
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Nov 29, 2004 1:28 pm

Eu inteleg ca trebuie sa fim acolo.Dar la ce ora?

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

vaimama lui de ms

Postby Gongul » Mon Nov 29, 2004 1:36 pm

Buna intrebare!
Asta e metodologia de anul trecut numai ca au schimbat datele!
Nu-mi vine sa cred ce isi bat astia joc de noi!
Ce acte sunt necesare? La ce ora tre' sa fim acolo?
Nici ei nu cred ca stiu astea!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

iata

Postby Gongul » Mon Nov 29, 2004 1:43 pm

Am vorbit acum la telefon cu doctorita Nimereanu care este responsabila de la MS pe problema cu stagiatura!Mi-a spus:
-adeverinta de licenta(pentru promotia 2004)
-B.I. sau C.I.
-pentru ora la care trebuie sa fim la DSP mi-a spus sa sun acolo, ca si pentru locul unde va trebui sa ne prezentam pe 6 decembrie!
La DSP suna doar ocupat!
Detalii:
MS-Dr. Nimereanu: 0213072618
DSP: 2527978 sis 2523216
Spor maxim in continuare1
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

din nou

Postby Gongul » Mon Nov 29, 2004 1:47 pm

Am vb si la DSP:
-in aula fac de farmacie pe 6 dec
-ora e in functie de specialitate
-toate datele sunt afisate la DSP

Spor maxim in continuare!

P.S. La 2523216 cere interior 127 si te lamureste doamna de acolo
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Nov 29, 2004 1:58 pm

Mie nu mi-e clar cu media: care este media de absolvire? Media de pe adeverinta de licenta sau se face o medie a anilor cu nota de licenta?
Si care e faza cu sot -sotie se ia media cea mai mare ?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Mon Nov 29, 2004 2:11 pm

Se presupune ca te duci sa faci anul de stagiu dupa o repartitie in functie de medie. Daca sotul are media mai mare decat tine, el alege primul si te ia si pe tine tot acolo.
De fapt, dupa repartitie, te transferi unde vrei, asta daca inainte nu te-ai dus la un spital si nu ai cerut acolo o aprobare de la director si de seful de clinica sa te primeasca la ei. Daca ai aprobarea asta, la repartitie te duci cu ea, si te repartizeaza acolo.
Nu va mai agitati atat cu stagiul.
E circ oricum. Eu m-am dus zilnic 3 luni, de se intrebau toti ce m-a gasit. In aprilie m-am dus numai martea si joia. Din mai pana in decembrie m-am dus la spital numai sa imi iau salariul.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Nov 29, 2004 2:21 pm

Adica pot face amandoi stagiatura la acelasi spital?

Cat priveste dusul la un director de spital inainte de repartitie, am fost si mi s-a spus ca nu se mai poate sa te primeasca dinainte, pentru ca au iesit mici scandaluri anii trecuti, provocate de cei cu medii mai mari care au nimerit in locuri nu tocmai grozave. Nu stiu daca e adevarat...asa si-a motivat refuzul respectivul director. Poate nu m-am dus unde trebuie...
Si media...care medie conteaza ? Care este "media de absolvire?

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Mon Nov 29, 2004 7:07 pm

Pt ciresar:
Poti sa ne spui si noua unde ai facut stagiul?Multumim.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests