Rezidentiat 2004 in decembrie!

iarba verde de acasa

Rezidentiat la inceputul lui decembrie?

1. daaa - super!
109
47%
2. hm - nu stiu ce sa zic
37
16%
3. nu e bine deloc
86
37%
 
Total votes: 232

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Wed Oct 06, 2004 2:32 pm

Citit respectivul ordin (pe http://www.rezidentiat2004.ro), care nu precizeaza nimic de data inscrierilor (ma refer la ordinul guv p-z), e doar o nota a celui care a publicat stirea, pe care il felicit pe aceasta cale :wink: pt ca ne ajuta sa dam din colt in colt.

In concluzie, ca m-am plictisit de tot tam-tamu:
1- Pt pers calme recomand sa astepte Viata Medicala de vineri
2- Pt pers care se pierd cu firea scrieti-le la presa@ms.ro sau presams@ms.ro si va veti convinge.

Inscrierile sunt pana pe 24 nov! Punct.

teo77
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 31, 2003 9:37 pm

Postby teo77 » Wed Oct 06, 2004 3:02 pm

in respectivul ordin sunt trecute toate modificarile din metodologie legate de schimbarea datei examenului.
nu inteleg insa de ce atata valva pentru un lucru banal. care ar fi problema daca data inscrierilor nu se modifica? voua va convine sa va plimbati pe drumuri chiar inainte de examen? mie imi este indiferent daca se prelungesc sau nu inscrierile.
daca cineva din comisia de rezidentiat citeste discutiile de pe forum probabil se distreaza pe cinste!
dati-mi un motiv plauzibil pentru ingrijorarea voastra cu privire la perioada inscrierilor. nu e tot aia daca se prelungeste sau nu? tot taxa aia e,tot actele alea se fac,doar ca inainte de examen sau in ultimele zile o sa fie nebunie la dsp....

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Wed Oct 06, 2004 3:24 pm

mickeygreen wrote:Nu e ceva publicat pe vreun site, dar nu e nici zvon. E raspunsul biroului de presa al MS la solicitarea mea de amanare implicita a inscrierilor. Mi l-au trimis pe mail si i-am dat copy paste. Cu toata buna credinta. Cei de la DSP nu pareau sa stie nimic de vreo schimbare.
Cel mai bine, daca nu ma credeti, ar fi sa asteptati aparitia in Viata Medicala cum au promis.
Sau sa scrieti direct biroului de presa al MS cum am facut si eu (presams@ms.ro, adresa e pe site-ul lor).


doua variante:

1. ori tu minti (mai scade concurenta hah?! :evil: )

2. ori aia de la centru te-au dezinformat din neatentie sau cu bunastiinta

Pentru verificare oficiala vezi:

http://www.rezidentiat2004.ro/documenta ... alare.html

daca e varianta 1. eu propun BAN din prima pt mickeygreen!!!

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Wed Oct 06, 2004 4:39 pm

zad wrote:
mickeygreen wrote:Nu e ceva publicat pe vreun site, dar nu e nici zvon. E raspunsul biroului de presa al MS la solicitarea mea de amanare implicita a inscrierilor. Mi l-au trimis pe mail si i-am dat copy paste. Cu toata buna credinta. Cei de la DSP nu pareau sa stie nimic de vreo schimbare.
Cel mai bine, daca nu ma credeti, ar fi sa asteptati aparitia in Viata Medicala cum au promis.
Sau sa scrieti direct biroului de presa al MS cum am facut si eu (presams@ms.ro, adresa e pe site-ul lor).


doua variante:

1. ori tu minti (mai scade concurenta hah?! :evil: )

2. ori aia de la centru te-au dezinformat din neatentie sau cu bunastiinta

Pentru verificare oficiala vezi:

http://www.rezidentiat2004.ro/documenta ... alare.html

daca e varianta 1. eu propun BAN din prima pt mickeygreen!!!


Cica mai esti si senior pe site... de ce nu verifici?
Ordinu din linku tau nu precizeaza nimic de data inscrierii. NU ordinu oficial, CI precizarea moderatorului saracu... citeste mai atent.
Hai sa traim si sa vedem. Esti amator de un pariu?

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Wed Oct 06, 2004 4:41 pm

Conform metodologiei de desfasurare a concursului, la pct.8.1 "Înscrierile la concurs se fac la sediile directiilor de sanatate publica judetene sau a municipiului Bucuresti din momentul aparitiei in presa a publicatiei de concurs si se termina cu 25 zile înaintea concursului"
Si eu am intrebat la DSP si nimic. In afara de zvonuri si alea posibil culese de la cei care s-au inscris, nu au primit nimic oficial, desi teoretic e posibila amanarea pana spre sfarsitul lui noiembrie

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Oct 06, 2004 6:03 pm

Daca depasim problema principiala: decalezi rezidentiatul, decalezi si inscrierile, nu inteleg care este problema in a va inscrie acum si numai incolo :?: daca incercati sa gasiti vreo logica in ce se intampla in tara astaGood Luck!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Thu Oct 07, 2004 11:12 am

Pe site apare un ordin al ministrului sanatatii, care cred ca este destul de clar in privinta tuturor datelor referitoare la examenul de rezidentiat. Cred ca este evident: data limita de inscriere se va decala si ea pana pe (19dec - 25zile).

Spor la invatat tuturor!
Take it or leave it...

tania
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Dec 10, 2003 6:05 pm

Postby tania » Thu Oct 07, 2004 8:47 pm

Hellllppp! Am nevoie de pag. 27-28 din Pediatrie-Ciofu, ma poate ajuta cineva cu un scan?multumiri anticipate si recunostinta eterna!

User avatar
zziggy
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am

Postby zziggy » Sat Oct 09, 2004 11:30 am

MODIFICAREA DATEI DE DESFASURARE A CONCURSULUI DE REZIDENTIAT - IMPORTANT
06 .10.2004
Ministerul Sanatatii a hotarat decalarea datei concursului de rezidentiat in medicina, medicina dentara si farmacie din 14 noiembrie 2004 in 19 decembrie 2004 (Ordinul 1210/29.09.2004). Conform acestui Ordin, noua data de desfasurare a concursului de rezidentiat, este 19 decembrie 2004. In aceste conditii, data la care candidatii inscrisi vor putea afla sala si ora inceperii probei de concurs pe site-ul oficial http://www.rezidentiat2004.ro, va fi 16 decembrie 2004, in timp ce data la care se va desfasura eventuala proba de departajare va fi 8 ianuarie 2005.
Intervalul de inscriere a candidatilor la concurs s-a modificat astfel: 27 septembrie - 24 noiembrie 2004.
Contul in care se poate achita taxa de participare la concursul de rezidentiat din 19 decembrie 2004 este RO72TREZ7025025XXX000266, deschis la Trezoreria sector 2, Bucuresti.


http://www.rezidentiat2004.ro/index1.html
.. and there you were, taking flowers from my grave
.. and there you were, stealing flowers from my grave

mimosa
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Apr 19, 2004 11:08 am
Location: bucuresti

Postby mimosa » Fri Oct 15, 2004 8:56 am

Se poate da rezi pe post?Nu ma refer la post de preparator,ci de medic angajat de spital

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Oct 27, 2004 10:26 pm

Ati vazut ca in sfarsit cineva recunoaste de ce s-a amanat rezidentiatul!
Nu sunt un mare fan (nu sunt deloc, chiar) al lui Oprescu dar la Turcescu in seara asta a spus adevarul. la intrebarea de bila alba, bila neagra a fost intrebat de ce s-a amanat rezidentiatul: din cauza alegerilor si de frica unui scandal sau din motive administrative. A spus ca s-a amanat din "precautie" ca sa nu fie nici un pericol! Evident a capatat bila alba!
Comisia de rezidentiat si MS au aparut niste mincinosi! nu ajuta la mult dar macar, asa o satisfactie mica!
Be careful what you want, it may happen to you!

Ayrt
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Oct 22, 2004 12:13 pm

Postby Ayrt » Thu Oct 28, 2004 2:30 pm

D-ul Oprescu a spus ca motivul amanarii rezidentiatului este acela ca "le este frica de scandal". A fost sincer si a capatat bila alba. Cinste lui!
Noua insa, recunoasterea acestui fapt nu ne este de nici un folos. De examenul de rezidentiat oricum isi vor bate joc.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests