program pentru autoevaluare (grile rezi)

iarba verde de acasa
User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

program pentru autoevaluare (grile rezi)

Postby stefantalpalaru » Mon Sep 06, 2004 6:37 pm

Voi incepe un proiect ce are ca scop autoevaluarea cunostiintelor de medicina in vederea examenului de rezidentiat. Licentiat sub GPL (gratis) si sub forma unei dischete boot-abile, va folosi grilele puse la dispozitie pe site-ul http://www.rezidentiat2004.ro si va avea mai multe variante (pt. diferitele seturi de grile), dar aceeasi baza.

Acum, in faza de design, este momentul sa spuneti ce ati vrea de la un asemenea program. In afara de alegerea numarului de intrebari, timpul de examinare, generarea aleatorie a secventei intrebarilor/variantelor de raspuns, posibilitatea de a revedea intrebarile cu raspuns gresit, salvarea rezultatelor, statistica - lucruri care sunt evident necesare.

Astept propunerile voastre inainte de a ma apuca de treaba.
Stefan Talpalaru

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Mon Sep 06, 2004 6:43 pm

1.daca se poate cand dai sa aleaga grilele sa aleaga proportional din fiecare subiect....
2.sa fie astfel programat cat sa aleaga 50 cu CS si 150 cu CM...
ps.habar n-am daca e posibil,dar asa mi s-ar parea ideal.Merci!Spor la munca!Asteptam vesti cat mai curand :oops:

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Mon Sep 06, 2004 7:10 pm

si online daca se poate face.....

OldMan
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Jul 18, 2004 11:23 pm
Location: Craiova

Postby OldMan » Mon Sep 06, 2004 7:31 pm

Daca ai face asta si e si gratis cred ca iti vei merita pe deplin coroana aia;propunerile sa le faca cei care au mai dat rezi-ul ca au mai multa experienta si stiu mai bine cam ce ar trebui;oricum iti multumim cu totii si spor la treaba!!
Sã creezi ca un Demiurg, sã poruncesti ca un Rege, sã muncesti ca un Sclav - Constantin Brâncusi.

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Mon Sep 06, 2004 7:39 pm

Coroana e o referire deloc criptica la etimologia prenumelui meu.
Revin in cateva zile sa citesc propunerile si ma apuc de codat (nu, nu va fi on-line, va fi on-floppy ;-))
Stefan Talpalaru

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Sep 06, 2004 7:55 pm

bootabila? care-i ratiunea?

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Mon Sep 06, 2004 8:23 pm

Linux.
Stefan Talpalaru

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Mon Sep 06, 2004 8:40 pm

Si sa nu uiti ca alaturi de rezultatul final sa apara si procentul cu grile facute perfect corect.Nota finala te poate imbata cu apa rece fiind de multe ori peste 90% din maxim dar in conditiile actuale procentul de grile corecte exprima mai fidel distanta ramasa pana la 950.
Si vreau sa mai lansez 2 idei fara legatura cu topicul tau ci legate de viitorul site al Imed-ului de rezolvare de grile on-line :
-1)40% din grile stim ca sunt din baza de date.Cele 60% la prima vedere ar putea fi simulate prin modificarea grilelor deja existente(inlocuirea unor raspunsuri cu altele ,,la prima vedere'').Un asemenea set de grile ar putea fi executat pe parcursul unei saptamani si sa fie dat spre rezovare on-line sa zicem in fiecare duminica la ora 10 :twisted: .Trebuiesc modificate doar 120 de grile adica 20 de grile/zi.Acum cine sa faca munca aceasta?Cei care au luat anul trecut am vazut ca mai citesc forumul si poate ar fi incantati sa se ofere voluntari.Ei au citit si cartea si stiu si cum ar trebui sa arate grilele .
-2) a doua varianta este si mai SF.Cele 60% din grile ar putea fi facute de o echipa a domnului profesor Popa exact asa cum doreste dansul sa arate Rezidentiatul 2004.Cred ca este si in interesul domnului profesor Popa sa afle care este nivelul de cunostinte al candidatului inainte de examen ca sa stie cat sa ridice stacheta si aspectul numarul 2 ar fi ca ar evita isteria tocirii grilelor pana la examen si ar reorienta candidatii catre manuale.

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Mon Sep 06, 2004 8:46 pm

eeeeeee....cam complex pt niste oameni care au eliminat mii de grile fara discernamant...totusi sa fim optimisti :cry:

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Mon Sep 06, 2004 8:49 pm

dream on And
Bineinteles ca o sa faca echipa prof Popa grile de orientare, si sa-ti dea si bibliografia cu paginatia, si grilele vor fi corecte si 1 leu va cat 10$ si porcii vor zbura....
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Sep 06, 2004 9:17 pm

Interesanta ideea cu grilele alea la prima vedere, pot modifica codul incat sa sa apara cele 60% din grile- dar nu stiu cine sta sa modifice cele 20 grile pe zi. 8), pentru ca dupa cum ai vazut cu voluntariatul ...mai greu Site-ul va fi disponibil in cateva zile,( cel tarziu in weekend), functie de ce timp mai avem. Stay tunned... 8)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

00mpah
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Aug 13, 2004 8:44 pm

buna idee

Postby 00mpah » Tue Sep 07, 2004 6:14 pm

ar fi foarte benefic sa putem downloada acest program de pe net sa putem face acasa grilele noi cei care nu avem net nonstop, nu doar online; cred ca aceasta ideea ar fi agreata si de cei care au net prin dial-p

OldMan
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Jul 18, 2004 11:23 pm
Location: Craiova

Postby OldMan » Tue Sep 07, 2004 7:27 pm

Nu stiu daca am inteles bine:disketa cu programul va rula sub Linux?Daca e asa, nu prea e de mare ajutor ca majoritatea folosim Windows;mai bine ai face-o sub Windows.
Sã creezi ca un Demiurg, sã poruncesti ca un Rege, sã muncesti ca un Sclav - Constantin Brâncusi.

User avatar
Morcov
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 20, 2004 10:39 pm

Postby Morcov » Tue Sep 07, 2004 8:33 pm

Daca faci un asa program ar fi frumos daca intrebarile ar avea raspunsurile schimbate intre ele asta ca sa fiu sigur ca nu am sa recunosc raspunsul.
Multam'
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Sep 07, 2004 11:41 pm

OldMan wrote:Nu stiu daca am inteles bine:disketa cu programul va rula sub Linux?Daca e asa, nu prea e de mare ajutor ca majoritatea folosim Windows;mai bine ai face-o sub Windows.


Pai de-aia o face bootabila... :roll:

Are loc pe disketa? Stam in consola? :wink:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Sep 08, 2004 2:19 am

floppies suck... no floppy! drop the floppy! update to the decade!
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Wed Sep 08, 2004 9:50 am

daca se pune o arhiva aici cu programul poti sa-ti faci si discheta si cd bootabil :wink:

00mpah
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Aug 13, 2004 8:44 pm

Postby 00mpah » Sat Sep 11, 2004 2:03 pm

ar fi frumos daca s-ar putea face programul asta mai repede,pana pe la sfarsitul saptamanii care urmeaza, dupa licenta toata lumea o cam ia catre casa ; un pic de graba daca se poate :D

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Sat Sep 11, 2004 3:07 pm

Luni incerc sa scot versiunea cu grilele de chirurgie.

Mi-e greu sa fac download la atatea pdf-uri pana incepe scoala si am si eu acces mai ieftin la Internet, asa ca mi-ar fi de mare ajutor o versiune text a grilelor de medicala (si daca se poate si a celorlalte specialitati) inclusiv raspunsurile.
De pe windows se poate obtine asa: deschideti fisierul PDF in Acrobat Reader, apasati <CTRL>+A pt. a selecta tot textul, apoi <CTRL>+C pt. a-l copia in clipboard. Acum deschideti wordpad, dati clic dreapta in el si selectati "Past". Salvati fisierul cu optiunea "Save as" in format text simplu si cu un titlu adecvat. Arhivati acum fisierele text (zip, rar) si trimiteti-le pe adresa mea de mail sau postati-le aici pe forum. Multumesc.
Stefan Talpalaru

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Mon Sep 13, 2004 5:06 pm

Sunt nevoit sa ama^n data primului release din cauza ca am marire de nota joi la endocrinologie.

Chiar nu ma ajuta nimeni cu niste versiuni text ale testelor (includeti va rog si chirurgia)? Am descris mai sus metodologia si trebuie sa fie cineva cu nevoie de program si teava suficienta pt. a o pune in aplicare... Altfel voi intarzia pana se deschide "sectorul de informatica al bibliotecii" :-(
Stefan Talpalaru

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Mon Sep 13, 2004 6:21 pm

pt medicale le pot trimite dar nu stiu unde?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Sep 15, 2004 3:14 pm

salut!
Tocmai am gasit o firma care vinde programul ala cu grile super bine realizat grafic. Problema e ca ei cer 250.000 pe el. Pe mine ma intereseaza pe medicale. Ce ziceti ne asociem cativa (din cei care mai dati pe medicale)?
Ideea ar fi cat mai repede (si cati mai multi)


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Sun Sep 19, 2004 5:04 pm

stie cineva daca programul de grile cu 250000 lei (ce se descarca de pe net) chiar functioneaza sau e doar un excroc care vrea sa faca bani?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Sep 20, 2004 11:23 am

functioneaza dar e destul de prost facut. (ma refer la grafica si statisticile alea cu care se lauda).
in nici un caz nu merita 250k.



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Thu Sep 23, 2004 12:37 pm

lady galadriel wrote:pt medicale le pot trimite dar nu stiu unde?

pe adresa mea de mail (stefantalpalaru@yahoo.com)
merc,i!
Stefan Talpalaru

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Thu Sep 23, 2004 12:51 pm

Prima versiune, doar varianta cu testele de chirurgie deocamdata...

http://prdownloads.sourceforge.net/rezi ... p?download
Stefan Talpalaru

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Thu Sep 23, 2004 3:00 pm

nu merge arhiva
zice:"unexpected end of archive"

User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Thu Sep 23, 2004 3:04 pm

cand incerc sa dezarhivez imi da mesajul "arhiva este compromisa" :shock: , am incercat dwd-urile de pe toate mirourile, toate aceeasi eroare

OldMan
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Jul 18, 2004 11:23 pm
Location: Craiova

Postby OldMan » Thu Sep 23, 2004 11:31 pm

Eu pot lua ariva o dezarhivez cu succes si...SURPRISE e goala :shock: o arhiva goala dar care totusi are 1 mega :lol:
Sã creezi ca un Demiurg, sã poruncesti ca un Rege, sã muncesti ca un Sclav - Constantin Brâncusi.

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Tue Sep 28, 2004 12:42 pm

Scuze! Problema s-a rezolvat. Incercati va rog acelasi link.

Discutia despre rezitest se muta la adresa:
http://nic-nac-project.de/~stefan/forum ... ic.php?t=8

Astept sugestiile voastre.
Stefan Talpalaru

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Sep 29, 2004 12:31 pm

Cine crezi tu ca tine minte adresa aia complicata de forum.
Discutia o sa raman aici, indiferent cat te dai tu peste cap.



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Mon Oct 11, 2004 12:55 pm

Stefan Talpalaru

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Oct 12, 2004 9:07 am

Ideea dumitale e extraordinara, si ai primi recunostinta noastra. Insa mi unul nu-mi merge linkul de download. E de la mine, sau inca nu e gata?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue Oct 12, 2004 12:12 pm

Incearca la adresa http://sourceforge.net/project/showfile ... _id=119015 , (am ajuns la ea prin link-ul de la versiunile vechi'). Am reusit sa le dl-ez dar inca nu le-am incercat.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Tue Oct 12, 2004 1:05 pm

A fost un typo in link-urile de download. Acum functioneaza.
Stefan Talpalaru

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Oct 12, 2004 2:47 pm

Multumesc foarte mult.

Inca o intrebare: setul de intrebari este cel vechi, sau cel nou, "corectat", mai mic?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Cristiul
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Aug 14, 2003 5:17 pm

Problema

Postby Cristiul » Tue Oct 12, 2004 5:27 pm

Salut,

imi pare rau...eu nu reusesc sa downloadez de la nici un link o arhiva care sa mearga. Daca unul dintre voi a reusit acest lucru...va rog sa mi-o trimiteti si mie pe cea de chirurgie la taralunga@yahoo.com. Multumesc anticipat.

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Thu Oct 14, 2004 9:59 am

Vlad, setul de intrebari este cel nou.
Stefan Talpalaru

User avatar
anathema
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed May 12, 2004 2:18 pm
Location: Bucuresti
Contact:

apropos de linux

Postby anathema » Wed Oct 20, 2004 11:54 am

daca tot ai facut programul in linux, nu ai si o versiune care sa mearga sub linux? eu sunt un linux user si ma cam plictisesc sa tot rebootez pentru a rula un alt linux de pe discheta...
te-am cautat si pe yahoo, mancasm@yahoo.com, poate dai un mesaj cand citesti mesajul asta, promit ca dupa ce termin cu rezidentiatul(daca-l si iau bineinteles) te ajut si eu cum pot la programelul asta, poate facem si un GUI ceva mai simpatic...

from a linux forum:
"q: can U run windows from linux?
a: can U shut down your computer and never open it again?"

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Wed Oct 20, 2004 4:11 pm

E trivial sa pun la dispozitie scriptul si sa-l rulezi tu de pe hard (sunt necesare mici modificari la localizarea testelor, daca am timp il fac in seara asta si il fac disponibil maine).

Bafta la ex.!
Stefan Talpalaru


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests