Teste on line pt. Rezidentiat 2004

iarba verde de acasa
his
Posts: 3
Joined: Wed Aug 11, 2004 10:35 pm
Contact:

Teste on line pt. Rezidentiat 2004

Postby his » Wed Aug 11, 2004 11:01 pm

Teste grila pentru rezidentiat - bazate pe grilele oficiale pentru Rezidentiat 2004
- acces gratuit on line;
- selectarea intrebarilor poate fi facuta in mod aleator sau in ordine;
- testul poate fi cronometrat;
- exista posibilitatea corectarii fiecarui raspuns in parte sau a corectarii la finalul testului;
- corectarea testului si calcularea punctajului se face conform metodologiei de concurs pentru Rezidentiat 2004

Intrebarile testului sunt selectate din grilele oficiale pentru Rezidentiat 2004. Se pare ca multe din ele sunt gresite, insa noi suntem programatori si nu prea stim medicina asa ca asteptam revizuirea grilelor oficiale pentru a actualiza baza de date.

NOTA: mesaj cenzurat de administratia forumului la solicitarea oficiala a centrului de pregatire postuniversitara a medicilor si farmacistilor.

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 12:37 am

m-am uitat pe site

evident este o schmecherie

200.000 lei cd-ul

hm

nu sunteti cam nesimtiti??!!

pun pariu ca in maxim 2 saptamani apare varianta gratuita cu aceleasi facilitati

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 12:43 am

trebuie sa recunosc calitatea sitului totusi...

simplu eficient fara zorzoane inutile

asta e de felicitat

oare aveti destul bandwhith ?? :roll:

voi programtorii

User avatar
genutu2003
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Wed Aug 11, 2004 9:22 pm
Location: Craiova
Contact:

Postby genutu2003 » Thu Aug 12, 2004 1:03 am

zad wrote:m-am uitat pe site

evident este o schmecherie

200.000 lei cd-ul

hm

nu sunteti cam nesimtiti??!!

pun pariu ca in maxim 2 saptamani apare varianta gratuita cu aceleasi facilitati

ai mare dreptate!!!
Who want's to live forever?

OldMan
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Jul 18, 2004 11:23 pm
Location: Craiova

Postby OldMan » Thu Aug 12, 2004 1:28 am

Mie mi se pare bine facut testul din toate punctele de vedere;partea cu 200k pe cd-ul cu teste e ca incearca sa bage si ei un ban in buzunar :D oricum cd-ul e pentru acasa pe net poti rezolva gratis;daca isi gasesc sau nu clienti e treaba lor.
Sã creezi ca un Demiurg, sã poruncesti ca un Rege, sã muncesti ca un Sclav - Constantin Brâncusi.

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 1:29 am

feedback pt autorii scriptului:

ce-ar fi sa introduceti optiunea de amestec a raspunsurilor?
sa nu fie ordinea sticta din grilele oficiale ABCDE

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 1:48 am

niste skinuri ceva

posibilitatea urmaririi evolutiei personale in tocirea grileleor

putina muzica ambientala :roll:

poate in varianta 2.0

User avatar
geigle
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:27 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby geigle » Thu Aug 12, 2004 6:22 am

zad wrote:niste skinuri ceva

posibilitatea urmaririi evolutiei personale in tocirea grileleor

putina muzica ambientala :roll:

poate in varianta 2.0


Nu ti se pare ca exagerezi ? Mai ai si pretentii, asa pe gratis.. Programatorii aia nu au nici o obligatie sa faca site-ul ala gratis, chiar mi se pare firesc sa se plateasca o anume suma si pt accesul on-line.
ACHTUNG !!!

User avatar
puiupapp
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Jul 01, 2004 11:07 pm
Location: Cluj
Contact:

Postby puiupapp » Thu Aug 12, 2004 7:21 am

Una peste alta, au facut o treaba buna. Si sincer 200k nu mi se pare mult, in lipsa unei conexiuni internet.

User avatar
namees
junior
junior
Posts: 36
Joined: Tue Aug 10, 2004 8:42 pm
Location: Bwukhale

Postby namees » Thu Aug 12, 2004 8:57 am

si chiar in conditiile unei conexiuni pe net, daca ai ghinionul sa depinzi de romtelecom. Faceti si voi calculele. pun pariu ca pe vreo 10 teste online ati plati banii astia romtel, pe cand daca il iei acasa...
asta nu se aplica, bineinteles, Regiei.
si pana la urma, ce inseamna 200k?

User avatar
acydbabe
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Oct 03, 2003 5:01 pm

Postby acydbabe » Thu Aug 12, 2004 9:03 am

Nu exista posibilitatea alegerii unei singure teme?

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Thu Aug 12, 2004 10:46 am

Da nu pot sa imi introduc punctajul undeva ca sa il vad ca eu sunt aia cu 84% si sa ma speriu?
Whatever

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Thu Aug 12, 2004 10:53 am

200k categoric nu sunt multi si site-ul este util.Dar legea drepturilor de autor este respectata?Totusi grilele respective apartin si ele cuiva (adica preparatorilor si doctoranzilor care le-au facut).TVA se plateste la cei 200k.Dar asigurarile de sanatate ale programatorilor acestui site sunt platite.Ca altfel eu nu cumpar.

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Thu Aug 12, 2004 10:57 am

Nu s-ar putea face in asa fel incat fiecare persoana care se testeaza sa foloseasca un username si sa apara o clasificare a punctajelor obtinute de fiecare? Asa, ca sa stii cam pe unde te afli comparativ cu ceilalti...

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Thu Aug 12, 2004 11:27 am

CD trebuie platit de cineva si apoi multiplicat.Nu cred ca are protectie.
Ce ziceti???


Ma refer la cei din regie.

his
Posts: 3
Joined: Wed Aug 11, 2004 10:35 pm
Contact:

Postby his » Thu Aug 12, 2004 12:21 pm

Din pacate lumea e plina de nesimtiti care vor sa castige (bine) de pe urma muncii lor.
Cei care cred ca 200.000 e prea mult pot sa mai astepte cateva saptamani pana cand cineva din orasul lor va copia programul si il va vinde cu 50.000
Pana atunci noi speram sa vindem destule CD-uri ca sa amortizam investitia facuta si cheltuielile de administrare a site-ului si, eventual, sa realizam si modificarile solicitate mai sus.

Pt CD noi taxam doar aplicatia de generare a testelor, toate celelalte sunt disponibile gratuit pe internet. Daca grilele oficiale sunt protejate cu drepturi de autor (nu am gasit nici o mentiune in acest sens pe site-ul oficial) si proprietarii acestora au pretentii legate de distribuirea lor, valoarea va fi adaugata la pretul CD-ului. Daca acestia nu vor fi de acord cu tesarea gratuita pe net vom fi nevoiti sa restrictionam accesul la site.
Probabil ca nu va fi cazul...

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Thu Aug 12, 2004 12:38 pm

Mie site-ul mi se pare o treaba foarte buna.
Si mor cand vad texte despre dreptul de autor sau alte d'astea. Care drepturi? Care autor? In momentul cand ai pretentia sa iei drept de autor apoi trebuie sa faci ceva mai mult decat sa pastezi propozitii si procente ca sa faci niste grile de second-hand. Si cui sa se plateasca? Ca-s cateva zeci de "grilari" care le-au scos din putzul gandirii lor. Asa ar trebui sa ne plateasca si noua drept de corector, ca ne-am inrosit modemurile contestand.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu Aug 12, 2004 12:47 pm

"Mie site-ul mi se pare o treaba foarte buna.
Si mor cand vad texte despre dreptul de autor sau alte d'astea. Care drepturi? Care autor? In momentul cand ai pretentia sa iei drept de autor apoi trebuie sa faci ceva mai mult decat sa pastezi propozitii si procente ca sa faci niste grile de second-hand. Si cui sa se plateasca? Ca-s cateva zeci de "grilari" care le-au scos din putzul gandirii lor. Asa ar trebui sa ne plateasca si noua drept de corector, ca ne-am inrosit modemurile contestand."

De aceeasi parere!

User avatar
acydbabe
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Oct 03, 2003 5:01 pm

Postby acydbabe » Thu Aug 12, 2004 12:53 pm

Minunata ideea acestui site si varianata cu cd-ul. Nu e scump deloc, imaginati-va la o conexiune dial-up cam care este nota de plata romtelecom. Abia astept sa retrageti grilele gresite!

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Thu Aug 12, 2004 3:56 pm

excelenta treaba;

multumiri

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Thu Aug 12, 2004 4:56 pm

Nu m-am referit la faptul ca cine cumpara CD-ul i-l revinde cu 50.000 de lei. M-am referit la faptul ca poate sa-l cumpere si sa-l dea mai departe la prieteni ,cunostinte si relatii , fara bani, (asa cum ati xeroxat carti de grile si harrisonul).
Ar fi trebuit sa va ginditi si la acest aspect.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Aug 12, 2004 5:06 pm

Din discutiile cu centrul de perfectionare (azi) - ni s-a atras atentia sa nu permitem reclama la un site neautorizat pana nu se defineste politica oficiala vis-a-vis de [..]. Incercati sa vorbiti cu ei pentru definitivarea solutiei.

Cu parere de rau va trebui sa cenzuram topicul, desi e extraordinar de util. Va rugam sa ne intelegeti.

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Thu Aug 12, 2004 5:46 pm

eu sper sa nu dispara site-ul ca ma supar
Whatever

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 6:03 pm

Stii ce-mi place ?

Forumul e monitorizat destul de bine !!!

Nu suntem singuri!

Adica cand e vorba de indicatii de cenzura "centrul de perfectionare a medicilor " imediat sare in sus dar daca ne dam cu capu de tastatura facand niste grile tampite si cerand explicatii nimeni n-vede n-aude.

cu toata antipatia mea pt cei 200.000 lei/cd (e totusi o evaluare personala) declar ca sunt in posesia adresei sitului cu pricina (am fost aici inaintea cenzurii)pm

p.s.
si totusi n-are nimeni angelescu in format electronic :twisted:

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Thu Aug 12, 2004 6:05 pm

cine vrea adresa site-ului poate sa-mi trimita si mie mp

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 6:10 pm

pm !

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 6:42 pm

siteul cu pricina:
http://www.puncte.....puncte.ro :lol:
(se supara victor si cu centrul de perfectionare daca nu suntem cuminti)

nu se gaseste pe google

cam orice ai cauta (grile rezidentiat teste 2004 etc) n-o sa gasesti nimic!!!!

deci mai baieti, programatori din timisoara (nu-i asa ca de-acolo sunteti?) vedeti ce faceti si optimizati-va traficul

asta daca vreti sa va luati "banii aia munciti" in transe mici de 200k

v-as da eu niste hinturi despre motoare de cautare si trafic pe net (targeted!!) dar nu vreau dupa aia sa cresteti pretul la cd (pe motiv de consultanta)

avand in vedere ca sunteti totusi "programatori" ma gandesc ca va veti descurca voi cumva!

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Thu Aug 12, 2004 8:01 pm

am adresa dar ma supar daca dispare site-ul :cry:
Whatever

OldMan
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Jul 18, 2004 11:23 pm
Location: Craiova

Postby OldMan » Thu Aug 12, 2004 8:10 pm

Eu nu inteleg ceva:de la cine aveau nevoie de autorizare cei cu site-ul si PENTRU CE?Grilele le-au luat de pe net gratis ca toata lumea(sa nu uitam ca este un site autorizat care ofera grile gresite pe care suntem pusi noi sa ni le corectam daca vrem sa nu avem stupize-stupize la rezi);acele grile luate de pe net le-au pus intr-un generator de grile(sau cum s-o numi),care e munca lor;deci ce sa se autorizeze??Pe grilele de pe net de pe site-ul oficial nu cere nimeni drept de autor.Iar voi nu ati intrebat si voi :ma dar pentru ce ni se spune sa cenzuram?V-au spus fratiorii mai mari:rade-i pe astia! si asa ati facut.Cei de la centrul de perfectionare au pe site-ul lor niste tematici si mesajul "under construction"de nu stiu cat timp iar astia au facut un site frumos dar neautorizat si au luat-o in barba.Atat am avut de zis.
Sã creezi ca un Demiurg, sã poruncesti ca un Rege, sã muncesti ca un Sclav - Constantin Brâncusi.

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 8:20 pm

aceleasi discutii ;
aceleasi argumente pro si contra "drepturi de autor"
la fel ca anu' trecut
istoria se repeta
problemele raman
anu asta parca e mai bine cu formatu .pdf al grilelor macar faci un download calumea si le poti printa usurel

concluzia:
aceeasi functionari nesimtiti in minister;
aceeasi moderatori prudenti pana-n maduva oaselor pe forum (era sa scriu altceva! ar fi fost totusi nedrept)

de ce am senzatia de deja, vu daja connu ?

pe cat punem pariu ca o sa iasa si anu asta "un rezidentiat organizat exceptional " cu o generatie de concurenti "exceptionala"

stie cineva cand is alegerile :lol: :?: :?:

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 8:23 pm

cica trebuia sa invatam din experienta Rezidentiat 2003 !

total..., da'.... total offtopic :
victoree pe ce dai rezidentiatu?
daca il dai acuma normal...

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Thu Aug 12, 2004 8:58 pm

Sunteti niste cretini daca va luati dupa aia de la centru de perfectionare. Faceti bine si publicati site-ul sa il vedem toti care este .

Ce drepturi de autori ? Dreptul de a-si bate joc de noi

Si asta an de an. Sa ne lase dracului macar sa invatam cacaturile alea de grile cum vrem noi daca ei tot ii doare in fund . Deja ma aduceti la exasperare cu ideile astea , parca va intreceti cu ce sa mai f. candidatii.

Lasa-ti-ne sa vedem site-ul si sa il folosim.

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 9:19 pm

sky wrote:Sunteti niste cretini daca va luati dupa aia de la centru de perfectionare. Faceti bine si publicati site-ul sa il vedem toti care este .

Ce drepturi de autori ? Dreptul de a-si bate joc de noi

Si asta an de an. Sa ne lase dracului macar sa invatam cacaturile alea de grile cum vrem noi daca ei tot ii doare in fund . Deja ma aduceti la exasperare cu ideile astea , parca va intreceti cu ce sa mai f. candidatii.

Lasa-ti-ne sa vedem site-ul si sa il folosim.



cam tare limbaju' nu crezi ?

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Thu Aug 12, 2004 9:24 pm

Pe masura faptelor expuse si pe deplin meritat.

Nu mai stiu ce sa inventeze. Auzi la ei , copyright . Daca e sa fim mai catolici decit papa in primul si in primul rand ei trebuie sa plateasca copyright lui Angelescu si catre Harisson.

Bataie de joc cum am spus.
Last edited by sky on Thu Aug 12, 2004 9:27 pm, edited 1 time in total.

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Thu Aug 12, 2004 9:27 pm

Pentru cei care au facut grilele : Daca tot cereti drept de copyright pentru grile voi ati platit ma lu' Harrison ca sa faceti grile din cartea lui ??
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 10:11 pm

LordSith wrote:Aveti publicatia de concurs, locurile scoase la concurs si metodologia de concurs pe site-ul oficial (update la ora 17.00)

Am mai intrat pe forum dar doar pentru read asa ca incerc sa raspund la ce m-ati intrebat:
1. baza de date in access. Nu am voie sa o dau. Primesc de 2 saptamani in continuu un mail de la cineva care ma intreba cu cine sa vorbeasca pentru drepturile de autor asupra grilelor. Am dat mail-ul mai departe la conducere. Asa ca vedeti cum sta treaba. Ceea ce vreau eu sa fac (nu stiu daca o sa am timp dar as vrea): o aplicatie pe care sa o puteti da jos de pe site dupa ce se corecteaza contestatiile in care sa puteti genera aleator 200 intrebari, cu timer, cu statistici, etc. Sper sa apuc sa o fac...
2. sincronizarea intrebarilor contestate la mai multe specialitati. E imposibil deoarece nu am nici un fel de legatura intre codurile intrebarilor identice dar aflate la specialitati diferite. Am mai spus cum s-a procedat: prof. cutare a primit insarcinarea sa faca intrebari la tema cutare care era comuna la mai multe specialitati. A creat x intrebari la specialitatea y dupa care copy si paste cu ele la specialitatea z. Nu merge faza cu comparatul pentru ca daca a scapat o virgula s-a terminat. Plus ca acele campuri sunt de tip memo si e mai greu sa le compari intre ele. Oricum o sa studiez problema....
3. ce as mai avea de gand sa pun pe site (asta e si un fel de intrebare sa vad ce parere aveti): explicatii amanuntite privind modul de completare a grilei de concurs, modul in care lucreaza programul de corectura, scanuri de grile, chestii tehnice...


deh promisiuni vechi...

bine ca nu s-au respectat!

luna trece, leafa merge, noi muncim cu spor

lordsith cam cat iti da salariu ministeru pt munca mediocra de calculatorist pe care o faci la centru??

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Thu Aug 12, 2004 10:22 pm

Nu inteleg de ce ne miram asa de tupeul celor de la "centrul de perfectionare a medicilor" cand majoritatea dintre ei au trait in cenzura si multi au profitat de un regim care se baza pe aceasta. Daca cei din acest centru cred ca "minunatele" grile ajuta la perfectionarea cuiva, sau mai precis ca ajuta la ceva, inseamna ca nu au nimic de-a-face cu pedagogia sau cu invatamantul.
Desi majoritatea autorilor romani de carti medicale nu au platit nici un drept e autor in viata lor desi si-au castigat titluri universitare "babane" pe traduceri bazate pe munca altora, se gasesc acum sa ceara niste drepturi de autor pt niste aberatii!
Pt baietii cu site-ul: stati linistiti, atat timp cat site-ul functioneaza, se va afla adresa lui, chiar si daca suntem cenzurati si urmariti.
Stiu ca nu ne baga nimeni in seama, dar macar ne asculta cineva, poate pt ca avem o forta de care nu ne dam seama :?:
Eu una ma simt mandra pt ca ii supar si promit sa o fac in continuare!!!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Aug 12, 2004 10:58 pm

Intr-adevar, foarte util site-ul! De mult timp asteptam sa apara asa ceva... Totusi, problema copyright-ului este reala, kiar daca nu indreptatita, tinand cont de bataia de joc in care au trantit grilele alea... :x
Copyright 2004 CNPPMFAPSSAM. Toate drepturile rezervate

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Aug 12, 2004 11:29 pm

pt "baietii cu siteu":
din pacate (sau din fericire-- sunt un client pretentios daca ar fi sa dau bani pe aplicatii software-) m-ati pierdut de client.

definitiv

auzi ? 200k?!

ma rog cei care nu stiu care-i treaba cu softu n-au decat sa dea si 2M

scriptul vostru in simplitatea si utilitatea lui este usor de EDITAT

am copiat cele 54 de subiecte de pe site; le-am lipit frumusel (stravechiul copy/paste)

pot sa-mi pun ce timp vreau (mai mare de 180 min ) pot sa-mi schimb culorile etc.

chiar credeti ca ma intereseaza (sau pe altcineva) sa fac un test cu 400 intrebari random?!

la rez se dau 200!

100+100=200
dupa procedeul de mai sus

si uiteasa merge treaba offline si gratis

sfat: salvati numai htmlu la subiiecte si dupaia js & css

CULMEA Copyrightului:

sa ma dea in judecata "baietii cu siteu" ca nu le-am dat 200.000 leuti

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Fri Aug 13, 2004 2:41 am

Ei au pus ceva pe net si e free. Eu le zic merci frumos pentru ca pe mine ma ajuta ceea ce au facut ei.
Cand s-o gasi altcineva sa faca si aplicatia pentru offline si sa ne-o dea gratis, apoi aluia o sa-i multumesc si mai mult. Pana atunci, ei sunt singurii care au facut ceva.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests