Carta UMF "Carol Davila" - in procedura de votare

iarba verde de acasa
User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Carta UMF "Carol Davila" - in procedura de votare

Postby victor » Sat Jun 05, 2004 6:13 pm

In baza deciziei dn prof. Florian Popa - rector interimar, consecutiva ordinului ministrului educatiei de restaurare a legalitatii la UMF "Carol Davila" - s-a numit o comisie de redactare a cartei universitare (7 cadre didactice si 2 studenti), document pe care universitatea noastra pe actuala lege a invatamantului (din 1997) nu l-a avut niciodata functional, votat de senat, cu atat mai mult public.

Puteti gasi aici ultima versiune a cartei -versiunea predata catre UMF, asa cum a integrat in cadrul comisiei propunerile primite de la cadre didactice si studenti, ultima versiune de lucru pentru senatul universitar, care a votat deja primele 15 articole, pe data de 3 iunie. Pe data de 4 iunie, senatul intrunit sa continue votarea cartei nu a mai avut cvorum, urmatorul senat care va continua votarea cartei va avea loc luni, 7 iunie. Simultan, va fi prezentata pe toate caile comunitatii academice a UMF (cadre didactice si studenti).

Discutiile pe baza variantelor de lucru ale comisiei au inceput deja pe alt topic, sunteti invitati sa luati parte la acestea.

http://medicina.no-ip.org/forum/viewtopic.php?t=1269
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by victor on Thu Jun 10, 2004 8:14 pm, edited 1 time in total.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Jun 07, 2004 5:09 pm

Astazi cu un cvorum mentionut cu mare greutate si la limita mereu - s-a votat carta pana la art. 73, exclusiv. Senatul se va intruni si maine in sedinta extraordinara la ora 13.00.

S-au facut si adoptat urmatoarele amendamente, forma este aproximativa, sunt notitele mele, pana obtin forma actuala in format digital:

art 16 c) de a comunica liber şi de a discuta rezultatele cercetării în cadrul Universităţii şi în afara ei;

- eliminat liber

art 19. Membrii comunităţii universitare au dreptul să îşi exprime orice opinie în domeniul lor de competenţă, în acord cu propria conştiinţă. ÃŽngrădirea dreptului de exprimare a unui membru al comunităţii universitare este considerat atac la adresa Universităţii.


inlocuit "este considerat atac la adresa Universităţii" - "contravine prevederilor cartei universitare";

art 20. Membrii comunităţii universitare au obligaţia de a respecta standardele eticii Universităţii în orice împrejurare.

adaugat "cf. normelor stabilite de senat".

Art 29. [...] Protecţia se asigură împotriva persoanei sau grupului de persoane care aduce atingere demnităţii umane şi profesionale a cadrului didactic sau care împiedică exercitarea drepturilor şi obligaţiilor sale. Protecţia este asigurată la solicitarea decanului sau Rectorului, în acord cu prevederile art. 98 din Statutul personalului didactic.


adaugat inaintea paragrafului "ÃŽn spaţiul universitar sau în vecinătatea acestuia,[/quote]

art 37 Universitatea, be baza criteriilor stabilite de senat, cu acordul biroului de Senat, la propunerea decantelor, acoperă, integral sau parţial, cheltuielile de deplasare şi de participare ale membrilor comunitatii universitare la manifestări ştiinţifice organizate in tara si în străinătate, conform art. 107 alin. (2) din Statutul personalului didactic si a cartei universitare.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Jun 07, 2004 5:19 pm

art 42: [..]f) să facă parte din organizaţiile sindicale studenţeşti, să aleagă şi să fie aleşi reprezentanţi ai studenţilor în organismele de conducere ale facultăţii şi Universităţii; [..]

- punct nou pentru textul italic
- adaugat paragraf nou la sfarsitul articolului: sa evalueaze si sa isi exprime parerea asupra calitatii invatamantului [/quote]

art 43. a) să participe la activitatea didactică, după cum urmează : obligatoriu la stagii, lucrări practice , seminarii, laboratoare si facultativ la orele de curs in baza normelor stabilite de consiliile universitare.

adaugat textul italic

art 57. g) poate delega oricare din competenţele sale unui prorector in conditiile legii;

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Jun 07, 2004 5:30 pm

art 61. Senatul este alcătuit din reprezentanţi aleşi ai facultăţilor componente ale Universităţii, după cum urmează:
a) 60 de reprezentanţi ai Facultăţii de Medicină Generală, dintre care 45 cadre didactice şi 15 studenţi;
b) 13 reprezentanţi ai Facultăţii de Medicină Dentară, dintre care 9 cadre didactice şi 4 studenţi;
c) 8 reprezentanţi ai Facultăţii de Farmacie, dintre care 6 cadre didactice şi 2 studenţi.
d) până la 8 membri de onoare, fără drept de vot.
modificata structura senatului, sper sa nu fi gresit cifrele in notitele mele

art 64.
Senatul este legal întrunit în prezenţa a cel puţin 2/3 din totalul membrilor săi. La şedinţele Senatului pot participa invitaţi ai Biroului de Senat sau ai Rectorului fara drept de vot.

adaugat textul sublinat

art 71. Membrii Senatului care lipsesc nemotivat la 4 şedinţe ordinare de Senat în timpul unui an universitar îşi pierd calitatea de membru. isia de validare si incompatibilitati face propuneri senatului in acest sens
adaugat text subliniat

art 72. k) aprobă modificarea statelor de funcţiuni la propunerea decanatelor


aprobă, anual, prin vot direct şi secret, menţinerea în activitate până la împlinirea vârstei de 70 de ani a profesorilor şi conferenţiarilor peste vârsta de pensionare.

inlocuit votul in "nominal deschis", adaugat "la propunerea consiliilor" (aprox), cf statutui pers didactice

w) avizează planul editorial al Universităţii;

scos, probleme se pare de patrimoniu la editura, care a capatat un statut discutabil.

Adaugat "x). valideaza comisiile de concurs elaborare de consiliu"

- si aici s-au oprit discutiile.

NOTA: adnotarile sunt orientative pentru discutiile purtate, textul precis cum il fac rost il va inlocui pe cel anterior. Scuze de inconsistenta in modalitate semnalizare amendamente(italic.adaugat.scos) - timp putin.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Jun 10, 2004 12:14 am

Ieri s-a ajuns pana la urma cu votarea la urmatorul articol

Articolul 179. De organizarea, supravegherea şi validarea alegerilor sunt responsabile structurile în funcţie, la momentul declanşarii procesului electoral.


restul adnotarilor sunt numeroase, si nu foarte importante - o sa incerc sa le aduc cu textul final, s-au mai acceptat cateva propuneri ale studentilor, aletele nu. Permanent au fost probleme de cvorum, si la "validare" se stia dinainte de sedinta ca "tabara LM" va opri discutiile, asa cum se stie cam pe unde se va incerca sa se opreasca data urmatoare - desi ar fi de ajuns o singura sedinta pentru terminarea cartei.

Azi nu s-a mai intrunit cvorumul, lucru de care sunt responsabili si studentii - azi nu au participat Razvan Popescu, Sandrin Bergheanu si George Agafitei, in conditiile in care fiecare om e important pentru cvorum si ei o stiu prea bine - caci senatul este descompletat, cu membrii decedati, studenti nealesi in locul celor care au absolvet, cadre didactice mai mult sau mai puti strategic plecate din tara etc. Pentru sedinta de senat de maine se stie deja ca exista ordin din partea LM (ca si azi) de neintrunire a cvorumului, situatie confirmata de unele discutii intre diversi profi si de atitudinea evaziva a unor studenti de a declara ca macar vor si vor incerca macar sa vina maine, desi stiu si li s-a scos permanent in evidenta ca nu reprezinta parerea lor, ci sunt acolo pentru toti studentii - ca daca ar avea nevoi din partea umf de orice ajutor, orice hartie, orice discutie cu catedrele sau cadrele didactice - se face. Asta e - exista reactii "de grup".

Sa vedem - sa vedem...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Jun 10, 2004 11:37 am

latest "trafic" news: se pare ca va fi cvorum azi. Sa vedem sa vedem :twisted:

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Jun 10, 2004 8:14 pm

Pana la urma, dupa palpitante momente limita - s-a votat carta in conditii de statutaritate. AVEM CARTA LA UMF CAROL DAVILA!

O sa apara imediat si pe internet.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests