Alegeri rector UMF

iarba verde de acasa
User avatar
keep_em_confused
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Apr 06, 2004 7:31 pm

Postby keep_em_confused » Sat May 22, 2004 7:37 pm

De ce oare se tine LM atat de tare sa conduca omul lui UMFul? de cea facut acest kitch din universitate?

UMF e universitate de stat si banii pe care-i are sunt de la minister. In momentul in care finantatorul dupa ce a last UMFul sa se decida singur care-i rectorul zice ca nu a rezolvat cotnestatiile, si dupa ce nu rezolva UMF contestatiile - le rezolva el si invalideaza alegerile - si pune un rector interimar, de ce se tine sa nu piarda, devenind din contestat contestatar? Ce secrete se afla in curtea financiara a umf? curtea de conturi e acum la UMF, politia cu plangerea penala a studentilor lucreaza - nu mai e mult pana se va vedea care e secretul din 1992 care trebuia aparat cu orice pret, de el si de ai lui.

BOP a fost suspendat din functia de purtator de cuvant si nu mai are nici o treaba cu vandutul licentei 2004, cum spera. S-a intors la miile lui de garzi. Trandafir - secretarul rectorului - suspendat, s-a intors la apriga lui activitate de cercetare. Smarandache si Zagrean - secretari ai facultatii si universitatii sunt suspendati - inapoi la catedre unde isi vor desfasura cu deosebita febrilitate activitatea didactica. Pana si LM ar trebui sa se duca la catedra inapoi.

Am auzit o chestie - cica profi contestatari isi vor da demisia in bloc in semn de protest. Asta da proba de credinta fata de LM: sa mori cu Fuhrerul cand Berlinul cade! Ce bucurie mai mare poti sa ai? dar daca LM nu isi semneaza demisia dupa ce profi si-ar semna-o. Ar fi o chestie - o chestie de onoare pentru ei. Oricum - acum in afara de a o lua pe calea pe care au luat-osi fostiipierzatori - memoriu la minister, contestatie, plangere la politie nu au cum sa fac ca ei sunt hotii, plangere la judecatorie pot sa faca - si sa astepte rezultatul care va veni - va veni DEFINITIV.

LM a picat. Ai lui au picat de sus. S-au clatinat - gata. O sa mai later desi ordinul ministrului care da banii la UMF le-a rupt coltii - au pierdut puterea secretariatelor si de a pune orice tampenie - cum a putut sa puna un academician langa frontispiciul facultatii afis cu oprescu sula lui hector?

Legea are alt nume la UMF - Florian Popa, un nume cu muuuulta istorie in spate. Doar intermediar, si sa vedem cine candideaza acum la rector permanent: sigur se lanseaza toti cei care initial cu o carioca au fost scosi de bop, negreanu, trandafir in numele celui unul LM din consiliu.

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sun May 23, 2004 12:02 am

zexe wrote:
"Scandalos! Ministrul Educatiei invalideaza samavolnic alegerile la UMF "Carol Davila":
OMUL CARE SI-A VANDUT PARTIDUL VINDE ACUM INVATAMANTUL UNIVERSITAR"


"...peste noapte, ne-am trezit ca fratii Oprescu (si ei copii de general) joaca septic cu sistemul de sanatate al Romaniei."




Care o fi adevarul ??


te rog da si sursa, sau nu mai trebuie, fiind aceeasi "Cronica romana " ?, desi in ultimul timp asfel de articole au fost si in "Tricolorul" .
Deci care ar fi ?
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Mon May 24, 2004 3:14 am

Revocarea revocarii la UMF Bucuresti

Noii lideri vor validarea alegerilor din martie * Ei il acuza pe ministrul Educatiei de "ilegalitate flagranta" * Senatorul Sorin Oprescu este acuzat ca se vrea si rector


Conducerea Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti solicita ministrului Educatiei revocarea ordinului ministerial prin care nu au fost validate alegerile de la aceasta facultate, organizate in martie 2004. Memoriul, transmis Ministerului Educatiei si Cercetarii, dar si presei, sustine numirea in functia de rector al prof. univ. dr. Dan Andronescu, "care a fost ales democratic si legal". "Actul administrativ a carui revocare o solicitam este de o ilegalitate flagranta, el este emis printr-un abuz de drept de o gravitate care afecteaza nu numai regimul constitutional al autonomiei universitare, ci si statul de drept in ansamblul sau", se precizeaza in memoriu. Conducerea UMF aminteste prevederile Legii nr. 90/2001 privind organizarea si functionarea Guvernului si a ministerelor, prin care ministrii isi indeplinesc atributiile "cu respectarea limitelor de autoritate si a principiului autonomiei locale a autoritatilor publice si a agentilor economici", autonomie de care se bucura si universitatile. Potrivit Constitutiei Romaniei, autonomia universitara este garantata, sustine conducerea UMF. In plus, potrivit legilor in vigoare, competenta ministrului Educatiei vizeaza exclusiv confirmarea rectorului, precizeaza memoriul. "Toate celelalte structuri si functii de conducere se confirma de catre senatul universitar, potrivit metodologiei proprii, dar si a Ordinului ministrului 5530/2003, care au fost intrutotul respectate. Rezulta ca ministrul nu are competenta sa confirme sau sa infirme celelalte structuri sau functii de conducere, cum ar fi senatul universitatii sau prorectorii sa dispuna noi alegeri, sa se comporte ca si cand am fi in cea mai intunecata si sinistra dictatura", se arata in memoriu. "Democratia si autonomia universitara nu inseamna sa fie rector sau membru in Senat cei agreati de ministru, de senatorul profesor si de trei ori director Sorin Oprescu, care acum se doreste rector, sau de Popa Florian", mentioneaza memoriul. Conducerea UMF ii reproseaza ministrului Educatiei si decizia sa de "a numi ca rector si ordonator principal de credite unul dintre contestatari, care nu a intrunit nici macar sufragiile colegilor pentru a fi ales in senatul universitar". Conducerea UMF considera ca, pentru pastrarea impartialitatii, ar fi trebuit numit ca rector interimar prof. univ. Calarasu, prorector in vechea legislatura, "si nu prof. Popa, lider al contestatarilor, nepot al tov. Elena Ceausescu", se arata in memoriu. Conducerea UMF precizeaza ca acest memoriu constituie plangere administrativa.

In martie 2004, la UMF "Carol Davila" s-au organizat alegeri pentru desemnarea noii conduceri, inclusiv a rectorului si senatului universitar. Alegerile nu au fost validate de ministrul Educatiei, Alexandru Athanasiu, considerand ca au fost incalcate prevederile legale. Decizia ministrului a fost urmata de o serie de actiuni din partea ambelor parti, adeptii noului rector Dan Andronescu si contestatarii sai, studenti si cadre didactice. (M.J.)
http://www.ziua.ro/display.php?id=14527&data=2004-05-24


Este vorba de fosta veche noua conducere a UMF (LM Popescu, Andronescu e in USA ca sa nu se poata prezenta la procesul de calomnie intentat lui, nici macar nu participa la lupta sa de confirmare), care inca se mai vrea semnand comunicate de presa cu numele de "conducerea UMF", desi nu mai au drept de semnatura pentru UMF. The show must go on :D

Punctul cheie din comunicat e "legal". Desi ministerul a decis prin comisie (vezi ordinul ... ca alegerile s-au desfasurat cu incalcarea legilor si ordinelor ministerului) - contestatii deveniti contestatari isi joaca ultima carte prin victimalizare cu "alegerile au fost legale". E interesant de notat ca: 1. nu mai cer demisia ministrului 2. nu mai ameninta cu greva generala.

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Mon May 24, 2004 11:00 pm

Florian Popa si-a intrat în atributii la UMF „Carol Davila" din Bucuresti

Vechiul Senat al Universitãtii de Medicinã si Farmacie „Carol Davila" din Bucuresti are la dispozitie mai putin de o lunã pentru pregãtirea alegerilor, redactarea Cartei Universitare, dar si pentru pregãtirea examenelor de licentã si a concursului de admitere în anul academic 2004-2005.
Potrivit unui comunicat al Biroului Senatului, vechile structuri de conducere ale facultãtilor rãmân în functie pânã în 30 iunie, data-limitã stabilitã de ministrul Educatiei pentru finalizarea alegerilor.
Senatul din perioada 2000-2004 a fost convocat pentru 26 mai, ora 12,30, la sediul Rectoratului.
Potrivit rectorului interimar Florian Popa, primele mãsuri luate dupã numirea sa la conducerea UMF au vizat continuarea exercitiului economico-finanaciar, fiind date dispozitii pentru acordarea la timp a burselor studentilor si a salariilor personalului didactic. Toti sefii de catedrã au fost informati în legãturã cu deciziile ministrului Educatiei.
Ministrul Educatiei si Cercetãrii, Alexandru Athanasiu, a anuntat, sãptãmâna trecutã, cã nu l-a validat pe noul rector Dan Andronescu si cã a dispus desfãsurarea de noi alegeri.
Athanasiu l-a desemnat pe profesorul Florian Popa (prorector în perioada 2000-2004) pentru a exercita atributiile de rector pânã la data 30 iunie, interval în care la UMF vor fi organizate noi alegeri.

http://www.azi.ro/social.htm#stirea11

zexe
Posts: 4
Joined: Fri Apr 23, 2004 6:18 pm

Postby zexe » Thu May 27, 2004 4:42 pm

Tricolorul a avut, din nou, dreptate

Stimata Redactie,
Ma numesc Liana Chivu, sint medic stomatolog si imi permit sa fac citeva precizari cu privire la articolul "Diversionista Liliana Szilagy locuieste cu mentorul ei, Sorin Oprescu".
Am cunoscut-o pe Liliana Szilagy acum 3 ani, cind a devenit membru PSD prin recomandarile primite de la Sorin Oprescu si a beneficiat de intregul sau sprijin in politica. Doamna in cauza nu a locuit cu domnul senator, ci locuieste in continuare si ii acorda tot sprijinul de care are nevoie pentru a deveni rector, prin manipularea studentilor medicinisti, metode bine cunoscute de majoritatea celor din facultate.
Desi ambele persoane neaga acest lucru, este mai mult decit evident ca studenta (un fotomodel recunoscut) si profesorul traiesc o adevarata poveste de amor, doar Sorin Oprescu a facut-o secretar adjunct al Comisiei de Sanatate si a sustinut-o in toate proiectele sale megalomanice!
Asadar, stimati prieteni, Liliana Szilagy este una dintre persoanele cu spate din politica româneasca. Aceasta otraveste mediul academic românesc si constituie un prost exemplu pentru studentii medicinisti.

Cu stima, Liana Chivu




Sorin Oprescu a lasat-o gravida
pe Liliana Szilagy?!

Dragi prieteni, va multumesc ca ati publicat informatiile pe care vi le-am trimis; acesta este inca un semn ca incurajati dreptatea si justitia si luptati impotriva coruptiei. Astazi am inteles de ce dl. Oprescu ii ia apararea celei care l-a sprijinit si ajutat in lupta de la Universitatea de Medicina, am inteles de ce locuieste cu dinsul, am inteles de ce a promovat-o in toate functiile posibile, in sfirsit am gasit raspunsul la o intrebare pe care multi si-au pus-o: de ce Liliana Szilagy, studenta UMF, este protejata de profesorul Sorin Oprescu? Pentru ca faimosul fotomodel ii va darui domnului doctor un copil - Liliana Szilagy este insarcinata in doua luni cu nimeni altcineva decit profesorul ei!!! Si asta a fost confirmat astazi, in urma unui "lesin" suspect care i-a determinat pe colegii mei sa o duca la medic. Dupa ce i-au facut analizele de rigoare, medicii au constatat ca este insarcinata. Iar tatal nu poate fi altul decit cel cu care locuieste de aproape sase luni. Acum cred ca este clar pentru toata lumea motivul pentru care cei doi isi tot iau apararea unul celuilalt si se ascund de ochii lumii.
Liliana Chivu, Medic

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu May 27, 2004 4:55 pm

auzi mai zexe, nu ti se pare un gest de minima credibilitate sa dai si sursa?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri May 28, 2004 9:10 am

Sursa e Tricolorul, se pare. Asta ar fi ziarul lui Vadim, de credibilitatea Romaniei Mari.
Fotomodel, ziceti voi? Pai eu cred ca a concurat la Miss Romania, au intrebat-o aia ce ar face ea daca ar cistiga, ea a zis ca ar lupta pentru bunastarea mondiala si a inceput, timid, cu UMF.
Personal, nu-mi pot ascunde aversiunea pentru cei care "muncesc", dar nici cu capul, nici cu miinile. Daca as fi pentru o zi presedinte, i-as poza pe toti in tzepe, tineti minte :)
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Sat Jun 05, 2004 7:59 pm

Probabil ca lumea citeste pe topicurile "adiacente" deschise si afla noutatile inclusiv cele legate cat e cat de alegeri dar intrucat lucrurile au mai evoluat de cand s-a facut ultima discutie aici o sa incerc sa le aduc la zi.

Lucrurile au incercat sa intre intr-o oarecare normalitate dupa numirea in functie a Prof Fl Popa ca si Rector interimar. Dar daca lucrurile ar fi fost "normale" de la inceput nu s-ar fi ajuns in aceasta situatie asa ca probabil ar fi o naivitate sa ne asteptam sa ajunga brusc totul asezat la locul lui.

S-au intrunit atat Biroul de Senat cat si Senatul Universitar in cateva sedinte, s-au constituit premizele unei variante de iesire din criza in special prin eforturile sustinute de a avea o carta a universitatii, indispensabila in conditiile legii. S-au facut propuneri pentru metodologia de alegeri, alegerile facute in martie fiind puse in afara legii.

Punctul "interesant" la care s-a ajuns in aceasta perioada a fost la sedinta de senat de joi, 3 iunie 2004, cand la inceputul sedintei (convocata strict pentru a discuta carta si cu acceptul utilitatii ca atare din partea tuturor membrilor senatului) fostul rector Laurentiu Popescu s-a ridicat si a tinut un discurs lung, declarat inca de la inceput ca se vrea scurt si ca vrea sa ne salveze timp in interesul tuturor si mai ales in interesul repararii imaginii universitatii..
Propunerea de fapt viza ca noi (Senatul UMF) sa acceptam ca dintr-o eroare oarecare, umana sau de calculator.. sau de dactilografiere, s-a gresit numarul de locuri pentru cadrele didactice de la alegerile pentru Consiliul Facultatii de Medicina: 49 in loc de 66.. sau 60 si ceva cate erau prevazute mai demult. Apoi a continuat spunand ca el crede ca astfel s-ar termina totul foarte repede, convenabil pentru toata lumea, si a inceput sa citeasca cine ar intra in consiliu daca se "coboara" linia cu vreo 17 locuri (era vorba in mare majoritate de profesori contestatari). De asemenea a precizat cu larghetea caracteristica dansului ca desigur se pot reface alegerile facute ulterior celor pentru consiliu.. :shock:
Asta in conditiile in care si noi si cadrele didactice am contestat exact alegerile pentru consiliu! :!:
Au urmat aproximativ 2 ore jumatate de discutii inutile pe marginea unei propuneri de a incalca legea. Profesorii vizati sa intre si ei in consiliu prin acest "artificiu" (o parte din ei bineinteles) au aratat in discursurile lor imoralitatea propunerii.
S-a incercat trecerea la subiectul "carta" si s-a si reusit discutarea a 15 articole de carta. Bineinteles ca la fiecare articol de carta LM si Zagrean aveau ceva de comentat desi in articole nu erau continute decat lucruri de bun simt.
"Lumea" a dat semne de oboseala si s-a cerut intrerupera sedintei si continuarea ei a doua zi. Deja LM si cu cei cativa profesori care-i mai sustin cauzele nobile se pregateau sa plece oricum.
A doua zi (adica vineri) au lipsit atat LM cat si cele cateva cadre didactice, cei 3 studenti de la MG pe care-i are la mana intr-un fel sau altul, si cumulat cu celelalte cateva absente "obisnuite" si cu locurile vacante din senat au dus la neintrunirea cvorumului.
A venit in schimb Zagrean care nu a vrut sa semneze de prezenta dar a vrut sa-si exprime "parerea". De asemena au venit 2 "prieteni" ai celor 3 studenti de la MG, acesti prieteni nefiind membri in senat si deci necontand pentru cvorum.
S-a constatat neintrunirea cvorumului dar au fost rugati membrii prezenti sa ramana un pic pe loc pentru a se discuta totusi niste aspecte. S-a citit in deschidere scrisoarea dnei. Prof Dr Cristea de la Farmacie, in care aceasta cere demisia intrucat nu mai poate suporta scarba creeata de senatul din ziua precedenta si mai ales de discursul lui Zagrean.
Apoi s-a cerut opinia membrilor prezenti despre eventualitatea unui referendum prin care sa se faca informarea membrilor comunitatii asupra continutului cartei si sa se ceara opinia. Toti cei prezenti au fost de acord cu aceasta modalitate de implicare a comunitatii, mai putin Prof Zagrean care de altfel n-a vrut sa fie considerat prezent.
S-a convocat un nou senat pentru luni, 7 iunie 2004.

Nu pot sa conchid decat ca LM si grupuletzul care a ramas in jurul lui mai incearca cu ultimele sfortari sa se agate de alegerile alea de la consiliu, cele contestate. Este evident (deocamdata) ca nu doresc (grupuletzul) nici realizarea cartei nici organizarea de alegeri. Cred ca este si mai evident cum au fost facute acele alegeri de consiliu si mai mult acum cand incearca sa le salveze cu orice pret. Probabil ca ei le considera mult prea corecte ca sa se mai repete :wink:

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D

"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sun Jun 06, 2004 8:32 pm

A doua zi (adica vineri) au lipsit atat LM cat si cele cateva cadre didactice, cei 3 studenti de la MG pe care-i are la mana intr-un fel sau altul,

Se poate sa stim si noi numele celor 3 studenti care nu s-au prezentat la sedinta? Sunt "reprezentantii" nostri si corect mi se pare sa stim cine cum se comporta in sedinte, daca absenteaza si pe cine reprezinta de fapt.

Cat despre discurs -> arata si spune muuulte. :D
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Sun Jun 06, 2004 9:38 pm

Ma simt intr-un fel ca si cum i-as "pârâ" pe cei care au lipsit la sedinta dar pe de alta parte cred ca e normal sa se cunoasca numele lor pentru ca nu sunt acolo pe cont propriu si cred ca trebuie sa se stie ca lipsesc la votarea cartei (deocamdata n-a fost vorba decat de o sedinta de senat insa la ora desfasurarii ei se intalneau separat in alta "sedinta" cu LM Popescu).

Astfel, studentii de la MG care au lipsit la sedinta de senat de vineri 4 iunie 2004 au fost:

George Agafitei, Anul IV
Sandrin Bergheanu, Anul V, Razvan Popescu, Anul V
Alexandru Ciudin, Anul VI

Stiu ca pare ca si in "Cei trei muschetari" care erau de fapt 4 dar il uitasem pe Razvan Popescu. Sorry! Doar pare.

Seb

PS: La "sedinta LM" au mai participat si alti studenti, in special cei din "noul senat", cel invalidat. Ar merita mentionat ca nimeni n-a contestat alegerile pentru consiliul facultatii in ceea ce priveste studentii. Din acel consiliu s-au ales insa in prezenta a mai putin de 2/3 din membrii studenti niste "reprezentanti" in senat.
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Sun Jun 06, 2004 10:07 pm

Ca o completare a mesajului precedent as vrea sa pun aici un link si catre topicul de discutii despre carta

http://medicina.no-ip.org/forum/viewtop ... 9&start=45

unde a scris mai multe mesaje si un alt reprezentant al studentilor in senatul UMF, adica Alexandru Ciudin, anul VI (lothlorien este un user pe care-l foloseste pentru acest forum). Va recomand insa sa urmariti discutiile de la inceput si pana la sfarsit pentru a intelege mai bine derulara evenimentelor.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Mon Jun 07, 2004 10:22 am

...fara suparare seb..dar daca te deranjeaza pozitia fostului rector...nu are trebui sa te deranjze si cea a actualului?
...ca un om integru ce se afla ..dupa spusele tale....ar fi tebuit sa refuze propunerea..pe cind el(si aici citez...poate nu integral..dar ma rog, am martori):"am asteptat sa vad reactia salii si dupa aceea am luat o decizie"...desi era unul din primii care a aflat (tot din spusele lui reiese ca stia inainte de inceperea sedintei)... pentru un om care e pus in fatza unor decizii dificile in mod constant a asteptat prea mult..asta nu e cumva oportunism?..asta nu e un atac la persoana si nici nu reprezinat parerea unu grup ci parere mea asa ca sper ca nu o sa iasa iar discutii...
Wake up and smell the roses

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Mon Jun 07, 2004 5:48 pm

Astazi la ora 12:30 s-a intrunit sedinta de senat UMF si s-a reusit parcurgerea a inca aproximativ 60 de articole de carta pe parcursul a mai putin de 3 ore de discutii efective despre carta.
Marturisesc ca a fost o surpriza pentru mine ca absentii de vineri care se intruneau in sedinte paralele au aparut astazi la senat si a fost posibila realizarea cvorumului.

N-a fost in schimb abandonata aducerea in discutie inca o data a propunerii LM, a mai facut si Prof Popa niste propuneri mai mult sau mai putin aplicabile si a mai explicat ce a aflat de la Ministerul Educatiei in legatura cu solutiile care s-ar comporta in cazul in care la UMF nu se poate solutiona criza pe cale legala. Astfel ni s-a spus ca exista varianta prelungirii mandatului pana cand va fi posibila aprobarea cartei si realizarea de alegeri in conditiile legii, sau ar fi posibil sa se ia o masura de gurvern pentru ca situatia de ilegalitate se mentine si la celelalte 4 universitati din tara. Au mai fost niste variante care au fost contestate ca si posibilitate de infaptuire si anume acelea de a alipi UMF-ul unei universitati cu structuri de conducere alese legal, alcatuirea de consortii care nu stiu cum ar rezolva problema etc. Nici eu nu cred ca sunt de luat in seama asemenea variante deocamdata.

Din nou s-a comentat aproape despre fiecare articol de carta, uneori propunerile fiind pertinente alteori fiind evidenta incercarea de a lungi inutil discutiile.

As vrea sa fac o precizare la lista studentilor care au absentat vineri: Sandrin Bergheanu nu a stiut ca era convocata o sedinta de senat intrucat el a plecat mai repede joi, inainte de a se anunta data si ora urmatoarei sedinte. De asemenea m-a informat ca el nu s-a dus la sedinta convocata de LM. Deci pana la urma se pare ca cei 3 studenti erau chiar 3.

Seb





PS: Pentru kamikazee:
Nu am de ce sa ma supar si nu am cum sa stiu ce gandeste fiecare persoana. In plus de asta nu m-am legat de (ne)integritatea persoanelor ci direct de faptele lor. In urma unor fapte fiecare e liber sa traga concluzii si inteleg ca asta ai facut si tu.

Mie mi s-a parut democratica atitudinea Prof Fl. Popa. Putea foarte bine sa "i-o reteze" fostului rector de la inceput si se trecea la discutiile despre carta. Cele 2 ore si jumatate pierdute au au comportat si un aspect pozitiv, acela de a-i lasa pe oameni sa-si exprime o opinie in legatura cu propunerea si de a nu reiesi ca propunerea a fost respinsa pentru ca a vrut Florian Popa.

Nici mie nu mi s-a parut corect sa pierdem vremea pentru o propunere pe care eu din start am considerat-o nefezabila dar si imorala si ilegala, dar nu pot sa am pretentia ca aceeasi parere sa fie imbratisata instantaneu si unanim de catre toti membrii senatului. Au fost necesare cele 2 ore si jumatate.. din pacate.
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

jdoe
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu May 27, 2004 11:43 pm

Postby jdoe » Wed Jun 09, 2004 11:01 pm

O rugaminte pentru cei care participala sedintele Senatului in care se discuta Carta:

Mai postati si pentru noi ultimele stiri/evolutii ale discutarii/votarii cartei. Imi inchipui ca timpul este factorul limitativ cel mai important, dar poate prin rotatie unul dintre reprezentanti ar putea face un scurt rezumat al progresului lucrarilor (presupun ca exista), eg cate articole s-au votat, cate mai sunt, ce obiectii mari au fost, ce a picat, ce s-a introdus interesant...etc

Multumesc

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Thu Jun 10, 2004 11:07 am

Cu ceva intarziere, revenim cu informatii de interior si exterior pline de seva...

04.06.2004
COMUNICAT DE PRESĂ

ÃŽn legătură cu acţiunile în instanţă intentate de Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila” la adresa Ministerului Educaţiei şi Cercetării în numele, Biroul de Presă al MEdC precizează următoarele:

Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila” a intentat anterior datei de 20 mai a.c. o acţiune în instanţă pentru anularea Ordinului ministrului educaţiei şi cercetării nr. 3548/8.04.2004 prin care domnul Dan Andronescu nu a fost confirmat în funcţia de rector, al cărei prim termen a fost fixat la data de 01.06.2004. Actul care face dovada acestei acţiuni poartă semnătura domnului Laurenţiu Mircea Popescu, căruia, prin ordin al ministrului educaţiei, i-a fost prelungit mandatul de rector până în data de 20 mai 2004 în vederea respectării prevederilor legale în procesul de alegeri academice.
Menţionăm că prin Informarea nr. 8533/26.04.2004 semnată de domnul L.M.Popescu, înregistrată la MEdC sub nr. 10134/26.04.2004, se precizează: "conformându-se ordinului MEdC transmis prin fax la data de 14.04.2004, senatul UMF Carol Davila în funcţiune pe perioada 2000-2004 s-a întrunit în şedinţă extraordinară în data de 22.04.2004(….) Membrii senatului au votat prin vot deschis nominal cu semnătură validarea alegerilor academice şi a structurilor şi funcţiilor de conducere”. Important de reţinut e faptul că Legea 128/1997 stabileşte la art. 72(1) faptul că votul este secret.
ÃŽn data de 1 iunie a.c., litigiul care a avut ca obiect acţiunea formulată sub semnătura domnului L.M. Popescu a fost stins prin acceptarea de către instanţă a solicitării de renunţare la judecată formulată de domnul Florian Popa, persoana care exercită atribuţiile funcţiei de rector al UMF până la data de 30.06.2004.
Totodată, în numele UMF "Carol Davila”, dar sub semnătura domnului Iosif Leon Zăgrean, fosrtul secretar şef al acestei universităţi, a mai fost formulată o acţiune de suspendare a unui alt Ordin al ministrului educaţiei şi cercetării şi anume cel emis sub nr. 3877/20.05.2004, acţiune care a avut fixat ca prim termen de judecată data de 26 mai 2004. La acesta din urmă, instanţa a acordat un nou termen pentru data de 2 iunie 2004, pentru ca avocaţii prezenţi în numele reclamantei UMF "Carol Davila” să poată face dovada calităţii de reprezentant legal al acestei instituţii.
ÃŽn data de 02.06.2004 a fost depusă o cerere precizatoare, în cadrul unei audienţe la vicepreşedintele instanţei, prin care secretarul şef, domnul Iosif Leon Zăgrean, alături de alte patru persoane, afirmă că cererea iniţială a fost introdusă şi în nume propriu. ÃŽn urma dezbaterilor, instanţa a respins ca inadmisibilă cererea de suspendare a OMEdC nr. 3877/20.05.2004, formulată în numele UMF sub semnătura secretarului şef al universităţii şi a celor patru persoane neidentificabile.

BIROUL DE PRESĂ
http://www.edu.ro/cpress40605.htm



Ieri 9 iunie - a fost din nou pe rol procesul similar intentat tot catre minister, dar in nume personal de catre Zagrean, Ancar, Bratucu, Diculescu, Simion (daca identificam bine semnaturile :D ) - echipa credincioasa a lui LM si care inca viseaza conducerea UMF. Avocat - "parintele constitutiei" - Iorgovan, se pare platit in avans de UMF printre ultimele acte semante de LM. Iorgovan, acelasi avocat (pila DIP - presedinte PSD Bucuresti, var LM) care l-a aparat pe LM pentru dreptul lui la al treilea mandat cand l-a dat in judecata prof Eremia de la biofizica acum 4 ani, si care atunci primise un jeep in semn de recunostinta. Care iorgovan - a pierdut.

Ieri nu a fost cvorum in senat pentru carta pentru ca isi pusesera toti speranta ca in sfarsit vor avea ce sa fluture deasupra senatului asta nenorocit care voteaza carta: nu existati! :twisted:

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Thu Jun 10, 2004 7:56 pm

De astazi putem spune ca AVEM CARTA!

Cred eu ca este un motiv de a sarbatori cu totii pentru ca reprezinta un pas important spre normalitate pentru intreaga universitate.

Dupa ce ieri acelasi "grup" lipsea si nu se reusea cvorumul (probabil rezultatul procesului cu ministerul i-a facut sa se intalneasca din nou prin alte parti pe o parte dintre ei) astazi a fost prezenta mai toata lumea care putea veni.
N-as spune ca fost usor, n-as spune ca a fost eleganta atitudinea membrilor senatului (fara sa incerc sa jignesc) dar dupa o oarecare sfortare am reusit sa plecam astazi cu o Carta votata si parafata.
LM a plecat din nou inainte de a se face votul final. Nu stiu ce a patit dar nu prea mai sta la sedinte.
Modificari de articole au fost si sper ca o sa reusim sa le punem in curand pe forum.

De asemenea am reusit sa punem la punct (si de acord, mai important poate decat "la punct") metodologia de alegeri la studenti. Au participat toti membrii studenti din Senatul UMF.

Au mai ramas aprobarea metodolgiei de alegeri ca anexa a cartei, aprobarea calendarului de alegeri si a comisiei electorale centrale. Acestea se vor intampla maine speram, la senat, si sunt urmatorul pas important pe calea spre normalitate.

Imi pare rau ca nu am timp sa relatez mai pe larg cele intamplate, asa ca am incercat sa amintesc aici lucrurile mai importante.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

antiseb
Posts: 1
Joined: Fri Jun 11, 2004 2:59 pm

Postby antiseb » Fri Jun 11, 2004 3:37 pm

SCORNICESTI-enii , din nou printre noi


Din zavoaie, cu surle si trambite, Seb zburda, in perspectiva olimpiadei, pe culoarul Pandorei,la doua probe: “scorneli” si “urzeli”.
Acesti doi plimbareti prin strainataturi pe bani de la cei care aici
ii tin in lant, saliveaza pavlovian continuu dar fiind loviti si de un nou sindrom:”forumorelus scornicus limbarnitus perpetuus macanitus balegosus”
Nici nu posteaza bine cineva o idee care sa nu le convina, ca si scapa din lesa ,bale dupa bale,de nici Bardot nu i-ar mai pupa in bot, poate doar le-ar pune o botnita de argint iudat (pana la creanga, ca tot s-au facut de poveste). In Franta nu s-or mai duce, ei, poate doar ceilalti doi “muschetari”, Paun si Cibea, ca studenti nu mai sunt de mult, chiar daca se dau si sunt prezentati asa de capa si spada scornicioase si daca tot or fi administrand vreunul oarece cont paralel cu cel administrat de Sebalos( care, culmea latratului de drag de os, il mai si acuza pe Ene de administrare frauduloasa;are ce are cu osul, balosul).
Avand caninul obicei de a-si ingropa cat mai bine osul primit in dar( din dar se face rai,dul dand din coada),uita, atunci cand le scot,din noroi,ca nici balele nu le mai pot spala si “pupincuresc” (vorba lor) intr-una, ca nici usturoi n-au mancat nici....
Nu-i de mirare ca tot scotand si din contextul de pe forum-cu aerele lor de dulai din masina condusa prin schimbare permanenta de viteze de Liliana sau Corina (functie de interesul de moment)- scornesc intr-una de parca ar fi in balconul C.C.;chiar, ce-o fi pavlovind Seb printre balcoanele de deasupra schimbatorului propriu...de, vitezisti au fost, vitezisti sunt inca...dar no sa-i mai tina mult benzina lu’ “nea Nelu”...co sa-i apuce altii dupa “electorelu” de no sa mai poata sa-si numere ...diurna olimpica de atatea fulgere si...traznaile lor nu vor tine la infinit, prea-s baloase si
vine ISO 14000 !!!


Prea CINSTITILOR si mult prea CORECTILOR SEBASTIAN ZAVOIANU , VOI, CARE NU DORMITI DE GRIJA NOASTRA ,A STUDENTILOR DE LA MEDICINA,CUM DE S.S.M. ARE DOUA CONTURI IAR CEL DE AL DOILEA CONT ESTE ADMINISTRAT DE PAUN CARE NU MAI ESTE STUDENT DE ZECE ANI ?
SI DE CE NU RASPUNDETI LA NICI O INTREBARE CONCRETA DE PE FORUM CI, NUMAI ATACATI?
DECE MANIPULATI GROSOLAN SI IMORAL?DE CE BOICOTATI SISTEMATIC LIGA STUDENTILOR
SI O DENIGRATI PESTE TOT?DE CE NE SFIDATI CONTINUU PRIN ATITUDINEA VOASTRA ATOT STIITOARE SI A TOT CUNOSCATOARE DE DETINATORI UNICI AI ADEVARULUI UNIVERSAL?
DE CE VA CREDETI CEEA CE NU SUNTETI ?
SI,SEBASTIAN ZAVOIANU, DE CE TE AGITI ATAT INCERCAND SA NI-L IMPUI RECTOR PE SORIN OPRESCU ?CU CE ESTE MAI BUN DECAT IRINEL POPESCU,DE EXEMPLU?DE CE NU NE LASI SA ALEGEM SINGURI ?

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri Jun 11, 2004 3:57 pm

Liga era moarta dinainte sa intru eu in facultate, in 1996. Cind am intrat in Universitate, guvernarea CDR, cu care ligile facusera blat, scosese cu picioarele inainte din facultate si LS-ul fizicii.
La liga era o gashca mica de tineri, unii cunoscuti, care mai mergeau la munte impreuna, dar de regula se multumeau cu Opera. Nu zic ca la SSM era activitate mai de soi, dar macar era un nucleu, vreo 30-40 vizitau zilnic sediul si isi permiteau sa faca chefuri impreuna (factor important in coeziunea de grup) - erau ceva mai multi. Jumatate din seria mea erau membri SSM, macar si din cauza cursului de prim ajutor, pe care generatia noastra nu l-a mai pupat oricum. Dar liga avea zero membri. Dupa reprezentativitatea de atunci, eu i-as retrage ligii sediul si i-as da un scaun.
(Am fost corectat si in alte ocazii cum ca sindicalismul studentesc nu mai e ca pe vremea mea si a lui Jipescu. Daca vrei sa ma corectezi, poti sa dai nr. de membri al LSM si SSM.)
Nu prea ii agreez nici pe sindicalistii din cartelul SSM-ASUB, dar liga e acolo unde se afla si PNT, la capitolul nostalgic al inceputurilor de democratie. Cu un alt ton, te-as fi crezut miracolul Ciuhandu, dar asa...
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

A_N_A
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Apr 23, 2004 5:44 pm

Postby A_N_A » Fri Jun 11, 2004 6:58 pm

Cu respect, pentru Vlad Stroiescu -senior si Luci Sandor-junior

Marturisesc, va admir, si nu numai pe voi. Pentru obiectivitatea si curajul cu care va postati opiniile. De fapt am vrut sa revin pe forum dupa ce am citit ceea ce a postat Olivia Zgalbura ca raspuns la “stilul(de acum) Seb”. Ca sa fiu sincera de tot am mai vrut sa postez o data cand mi-a fost mila de candoarea juvenil-naiva cu care Kamikazee si-a postat gandurile. Draga Kamikazee chiar nu pricepi ca tu nu trebuie sa postezi? Ca tot ceea ce gandesti tu, trioul: Seb- Victor- Cibea (pardon am vrut sa spun Smart ass-daca nu gresesc) va spune nu ca este gandit de tine ci ca este dictat in familie ? Chiar nu intelegi ca democratia este numai a lor ?
Dar, sa revin la pasopt ! Din aprilie nu am mai postat pentru ca am avut, vis a vis de forumul nostru , o stare confuza: un amestec de sila, dispret, inutilitate...etc.
Am crezut ca asta si urmaresc cei cativa care domina si administreaza Forumul nostru : sa creeze ori frica, ori dispret, oricum, sa-si atinga scopul-acela de a nu mai posta pe forum decat cei care le canta in struna !
Asta nu inseamna ca nu am incercat sa ma lamuresc asupra situatiei de fapt .Iata ceea ce stiu eu- nu am pretentia ca acesta este si adevarul tuturor dar, pentru mine, el este ADEVARUL !
1. A existat o carta a UMF-ului, dupa care s-au facut alegerile si in 2000 ,cand au fost alesi si actualii contestatari.
2. La alegeri, de fapt la votarea si numararea voturilor au asistat si reprezentanti de-ai nostrii. Credibili. La sortarea acestora, de fapt la numararea “pe candidati” a acestora nu
au fost lasati sa intre studentii pentru ca nu au avut nici o imputernicire in acest sens. Eu, personal, nu sunt de acord cu atitudinea dlui Voiculescu, doar nu erau decat cativa reprezentanti, dar de aici si pana la a-l acuza de frauda...ce naiba , doar destui dintre noi l-am avut si-l cunoastem. Numai ca, ramas cu forta (oare de ce?-prima intrebare ) Seb a apreciat dupa ce a stat 7 ore (de ce atat de mult ?- a doua intrebare ) ca se fraudeaza alegerile drept care a comunicat cu dl. prof.Coculescu si cu dl.prof.Oprescu
(de ce cu ei ? a treia intrebare ) sau l-au sunat dansii (de ce pe el?)
3. Ministrul invalideaza alegerile , pe motiv ca nu au fost validate de fostul senat.
4.Se intruneste fostul senat care le valideaza, dar contestatarii...contesta pe motivul
lipsei cvorumului desi conform comunicatelor din presa au semnat pentru 37. Ori, este evident chiar pentru un student la medicina ca 37 este mai mult de jumatate plus unu din numarul total de membrii (65) si nu numai din 2/3 din membrii (de ce? a patra intrebare)
5. Se intruneste si noul senat care-l revalideaza cu peste doua treimi- cum prevede legea-
pe dl.prof.Andronescu ca rector. Ministrul insa, la solicitarea contestatarilor il invalideaza din nou numind pe unul din contestatari, dl.prof.Florian Popa sa organizeze noile alegeri.(de ce cand legea spune altfel ? a cincea intrebare ).Pentru vesnicii atot stiutori seb, victor si camarila va informez ca am citit atat Constitutia Romaniei-cap. autonomie universitara cat si legea invatamantului si statutul personalului didactic.
Nu ca o scuza , dar, nu am mai postat si pentru faptul ca am vazut ca in “chestiune” intervin si
persoane care mi s-au parut mai avizate : Thor, Superbmitocanul, Adelaide, Efemerix,etc
Evident, in stilul de acum, cel putin pentru mine, caracteristic, seb si suita ma vor ataca. Ei si?
Eu l-as ruga sa-mi raspunda la aceste cinci intrebari. Concret ! si nu batand campii “sindicalist-politicianiste “ ca de obicei.
Si legat de ceva nou aparut astazi pe forum,cu care nu sunt in multe privinte de acord, da-mi,sau mai bine zis dati-mi voie liderilor sa va pun si a sasea intrebare : Este adevarat ca exist un cont al S.S.M. administrat de o persoana ,Paun care nu mai este student???
In spiritul “transparentei,cinstei si corectitudinii si mai ales a devotamentului pentru noi studentii de la UMF” ce-ar fi sa raspundeti ...PUNCTUAL, CONCRET!
p.s. Cred si eu ca sunt multi profesori cu care, eu cel putin, m-as mandrii ca RECTOR al UMF : Prof. Popa, Prof.Cinteza, Prof.Irinel Popescu, Prof. Macarie, Prof.Diculescu, Prof.Bratucu, Prof. Ciofu, Prof.Palade, Prof. Sinescu,Prof. Ispas,Prof.Dorobantu. Si, desigur, lista este mult mai mare.
Draga seb, nu-ti port pica, nu am fata de tine nici un resentiment, dar,nu pot sa nu-ti reamintesc ceea ce ti-am postat si acum cateva luni :
-te-ai “distins” prin aceasta uriasa si unica sansa care a fost :”alegerile de la medicina”
-chiar crezi ca trebuie sa ne murdarim toti de dragul “argintilor” ?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jun 11, 2004 9:45 pm

2. La alegeri, de fapt la votarea si numararea voturilor au asistat si reprezentanti de-ai nostrii. Credibili. La sortarea acestora, de fapt la numararea “pe candidati” a acestora nu
au fost lasati sa intre studentii pentru ca nu au avut nici o imputernicire in acest sens.


Aici este o logica care ma depaseste. Cum adica "sortare"? pai nu asta inseamna de fapt numararea voturilor?
Dpvd al unui independent (adica eu), faptul ca acei studenti au fost dati afara lasa o incertitudine asupra corectitudinii alegerilor peste care nu se poate trece. Daca erau corecte de ce nu s-au repetat fara atata scandal? Ca tot la fel ar fi iesit, nu?
Plus ca afirmatiile in scopul validarii au frizat din cand in cand penibilul (vezi faza cu datul afara din camine). Facultatea noastra e in cadere libera si cei care au condus-o sunt responsabili si merita sa plece. Ca cei care le-ar lua locul nu par a fi mai breji e o problema, dar poate ca vor incerca macar din obligatie sa faca niste schimbari.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Jun 11, 2004 10:25 pm

In Observatorul medical de azi am mai vazut folosit cuvantul camarila, m-a uimit revenirea lui si aici - dar de partea cealalta a baricadei electorale UMF, citez: "Mare om, rectorul LM Popescu, zis si don Lorenzo. De aceeea, operatiunea inceputa de aliati, pe 6 iunie, se numeste marea debarcare. Mai bine cu 60 de ani mai tarziu decat niciodata. Capilarea neconditionata, aceasta este singura optiune pentru dicatator si camarila sa. Eroii Sanitari nu vor fi doar nume de strada, ci si nume propri: oprescu, popa, coculescu, popescu, nu LMul, celalalat Popescu [...] OM 9-16 iunie" Probabil ca nu are nimic de-a face cu camarila ailalta, intra pur si simplu in vocabularul de razboi :)


===
revenind, bine ai revenit si tu ANA pe forum, si bine a revenit si BOP de la congresele internationale si miile de garzi si, se pare si pe forum :) Unii i-au recunosut cu siguranta si i-au apreciat prezenta :) ISO 14000??



O sa incep sa iti raspund, si in completarea intrebarilor iti voi adresa intrebari - sper sa raspunzi si tu la ele, si mai mult - sper sa nu le iei atac la persoana.


1. primul lucru pe care vreau sa il lamuresc este legat de forum:

Dar, sa revin la pasopt ! Din aprilie nu am mai postat pentru ca am avut, vis a vis de forumul nostru , o stare confuza: un amestec de sila, dispret, inutilitate...etc.
Am crezut ca asta si urmaresc cei cativa care domina si administreaza Forumul nostru : sa creeze ori frica, ori dispret, oricum, sa-si atinga scopul-acela de a nu mai posta pe forum decat cei care le canta in struna


fals, daca ai vazut am incurajat cat mai mult prezenta pe forum a cat mai multor voci: de la BOP, Ovidiu Rus, pana la toti care ar fi dorit sa o faca. M-a deranjat modul in care a ales sa posteze kamikaze, un pic cam off-topic (si i-am recomandat sa isi organizeze mai mult posturile, nicidecum sa inceteze), si iresponsabil al unora care nu ar fi avut nici un motiv sa incerce sa arunce vorbe dorite responsabile din pozitii iresponsabile, de pilda alex ciudin, Ovidu Rus etc. referitor la pozitia LSM in campanie am mentionat ca m-a deranjat cum a ajuns sa fie folosita, nu neaparat cum a fost luata. (vezi si viata medicala de azi, care denatureaza cu ajutorul unui comunicat al ligii alt protest care s-a vrut cu totul altceva)

2.
1. A existat o carta a UMF-ului, dupa care s-au facut alegerile si in 2000 ,cand au fost alesi si actualii contestatari.


... poti sa o faci rost? semnata, stampilata, copie macar - semn de "autenticitate"? as zice ca ti-o cumpar daca o ai in regula dpv juridic, dar cadem in desuetitudine. Ai vazut carta trimisa de conducerea UMF pentru validarea lui andronescu la MEC? am reusit sa arunc o privire pe ea - nu era nici macar stampilata, darmite semnata - semn de responsabilitate "precaut" asumata din partea celor care au alcatuit dosarul: au trimis o carta, nu? au trimis. Era in regula? pai nu era in dosar? :lol: :lol: Pe forum se pot regasi mai multe texte de carta UMF - poti sa spui care dintre ele e valida? Unul dintre exemplare e scanat de mine. textul dupa care am scanat acel document vine de cand eram eu in anul 1, de la tudor, pe vremea aceea presedinte la liga. Si el mi-a atras atentia ca nu e carta valabila, e doar un proiect avortat de carta etc etc. Si liga stia ca nu avem carta pe vremea aceea, il puteti gasi pe tudor pentru confirmare, daca nu dau eu cumva de el prin niste prieteni comuni cu care amandoi am pastrat legatura :)

eu personal am incercat si la umf si la mec sa obtin acaesta carta, de-a lungul a 2 ani de zile aproape. Nu cred ca e cazul sa fac istoricul protestelor LSM, SSM, Eremia legate de carta (sindy.home.ro pentru alte date de contact, mai reliable poate pentru unii). Nu am reusit de nicaieri- mec imi spunea prin alta persoana impotriva caruia "camarila" a inceput atac, directorul Ianosi - ca nu raspunde la cerere de punere la dispozitie carta, adresate repetitiv la fiecare 6 luni. "nu o dau si gata". Tu de unde o ai? :) Mai mult, dupa ce s-a laudat ca are carta, conducerea umf cu mandatul prelungit nu a dat-o nici pe cererea de acces la informatii publice, si a ajunsa fie data in judecata de Liliani Silagy dupa expirarea termenului legal, si sa inceapa acea campanie mojiceasca impotriva ei in care a atras si liga (se culca cu oprescu, insarcinata, greturi etc.) cu care a ales sa asezoneze peretii facultatii. Din cate am inteles, selectia textelor (sula lui hector, silagy locuieste cu oprescu) pentru afisele de 39 milioane de la protestul [administratiei convocate de directorul general pahoni] a fost asigurata de BOP, pe vremea aceea textier=purtator de cuvant. Corect?

In senatul de acum 3 zile (cred, 2-4 mai sigur) - am intrebat si eu cati mebri ai senatului au avut carta despre care unii zic ca am avut-o? despre care se zice ca ar fi existat pentru umf? (lm plecase din sala, in semn de protest probabil pentru ciuma rosie, verde, multicolora). Nici macar prof. zagrean nu a raspuns ca ar fi avut-o, sau prof. Bratucu - prof. Zagrean a confirmat insa discutia din 15 ian - si ulterior a luat cuvantul prof. F. Popa si a zis clar ca nu exista carta, ce mai ca a existat etc. oricum - acum avem, ieri s-a votat. s-a stampilat si semnat si trimis la minister.

3.
La alegeri, de fapt la votarea si numararea voturilor au asistat si reprezentanti de-ai nostrii. Credibili. La sortarea acestora, de fapt la numararea “pe candidati” a acestora nu au fost lasati sa intre studentii pentru ca nu au avut nici o imputernicire in acest sens


s-a ajuns la absurd atunci: s-a negat in scris (comunicat comisie electorala) ca am fi cerut vreodata sa avem observatori. s-a gasit hartia, cererea inregistrata a studentilor de a se primi observatori, comisia de ancheta mec a luat-o in considerare si a inclus-o in raport. Voiculescu a zis ca ne-a acceptat din bunatate mai intai, pe urma si-a dat seama ca nu trebuia si ne-a dat afara. (asa mi-a zis mie de curand, ca de fapt a vrut sa fie bun si nu trebuia, nu trebuia sa primeasca observatori de la bun inceput). De ce a acceptat intai? de ce a lasat impresia ca va accepta pana la sfarsit? Mie mi-a zis ca vom semna procesul verbal dimineata la ora 8, dupa ce m-a acceptat ca observator. De ce se fereste sa detalieze povestea cu "Am primit un telefon si am dat studentii afara", declarata imediat presei? (vezi prima pagina a acestui topic). telefonul nu a fost detaliat nici acum, in schimb au aparut referiri alcolice etc.

dar de aici si pana la a-l acuza de frauda...ce naiba , doar destui dintre noi l-am avut si-l cunoastem.


cum zicea si LM, este treaba justitiei, nu? Pana la justitie, alegerile au fost anulate pe criterii de "nerespectare a legii", spune in ordinul de ministru. In raportul comisiei de ancheta ('la umf se impune o ancheta', a spus ministrul - LM a incercat sa o invarta ca nu a fost ancheta, afost doar o comisie etc) se mentioneaza "suspiciuni de fraudare".

la primele tale doua intrebari nu pot raspunde, nu imi sunt adresate - dar la a treia pot sa mentionez ca personal l-am sunat pe prof. F.Popa imediat ce a iesit tarasenia cu pricina - ca prorector pe social s-a comunicat cel mai intens dintre toti membrii biroului de senat.

A patra intrebare:
Ori, este evident chiar pentru un student la medicina ca 37 este mai mult de jumatate plus unu din numarul total de membrii (65) si nu numai din 2/3 din membrii (de ce? a patra intrebare)


raspuns: Cvorumul este de 44(+1).

A cincea intrebare: am inteles ca LM a dat in judecata (indirect, prin sustinatori) MEC, pe Athanasiu - si a pierdut. Probabil ca detaliile juridice le gasesti in dosarul cu pricina, din punct de vedere al justitiei. Mai mult - am inteles (ai am vazut si in presa, OM) - ca a incercat ca aceste cheltuieli de judecata sa fie acoperite din banii UMF.

A sasea intrebare, legata de conturile ssm: dupa cunostiinta mea (ca secretar general al SSM de trei ani de zile) stiu de un singur cont. Poate altii pot sa iti dea mai multe informatii despre alte conturi din elvetia, etc. Pentru detaliere pentru cei care nu stiu despre ce se vorbeste: Paun e fost presedinte SSM, si din cate stiu, i-a exclus intr-un AG din SSM la vremea aceea pe BOP, Firu, Smarandache, la fel cum Ene a fost exclus din SSM in vremea mandatului lui Cibea.


===

cam atat am avut de spus momentan, bine ai revenit in discutie, sper sa iti exprimi in continuare cat mai bine si mai clar pozitia si parerile, sa incurajezi si pe cei din jurul tau sa o faca - pentru ca, spre deosebire de tine, eu unul chiar consider ca esti rau intentionata cand zici ca democratia nu este decat a unora.

As mai avea o intrebare: te-ai putea prezenta? pe mine ma stii - eu intuiesc cam cine ai putea fi, dar decat sa speculez poate te preziniti? My best guess referitor la identitatatea ta ar fi 'sotia lui firu?', membra in comisia de numarare (si sortare :D ) a voturilor?

===
pt luci sandor:

SSM nu e in "cartel" cu ASUB, amandoua organizatiile analizaza posibilitatea parasirii USR datorita protocolului semnat de USR cu TSD.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri Jun 11, 2004 11:45 pm

Un sindicat nu trebuie sa se alieze cu nici un partid. La negocieri ar obtine la fel de mult (santajul grevei si anti-publicitatii este arma #1), dar partidul ar obtine mult mai mult - si teoretic partidele sint non-profit, deci nu le trebuie dat nimic.
Si mai serios vorbind, daca au ajuns sa isi transfere si site-ul sictir.org, astia de la partidul stat sint tare disperati. Urmatorul pas ar fi cumpararea Playboy.
Daca ies SSM si ASUB nu mai ramine nimic din USR in Buc., pentru ca inginerii nu au activitate sindicala logica, ei au doar mitinguri la care vin din placere.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Mon Jun 14, 2004 5:00 am

seb wrote:
sl0bizz wrote:Numai cita hirtie am vazut in pozele alea si imi dau seama ca s-au bagat niste bani in proteste. Portavocea e inchiriata au cumparata? :)


Care poze pe hartie? Ar trebui sa intelegi ca SSM are si incearca sa mentina niste surse de finantare. Nu suntem o organizatie realmente bogata dar nici ca pe vremea cand era Jipescu si in plus de asta daca el ti-a creeat imaginea despre SSM e deeeeparte de cea reala la momentul asta.

sl0bizz wrote:Revin la obsesia mea: sint minim 300 din cei de anul 6 deranjati de forma actuala a rezidentiatului, dar nu sint 300 cei deranjati ca iese x sau y rector sau decan. Au fost mai multi cei "deranjati" ca au picat anul trecut la chirurgie cu punctaje extrem de mari si nu au facut atit scandal (e drept ca nu aveau shefi si ca nu toti erau bucuresteni, dar orisicum...)


Nu putem noi estima exact cati nemultumiti sunt deci cred ca te hazardezi in a da astfel de cifre. Asa cum mentionezi si tu rezidentii (candidatii) sunt realmente dezorganizati pentru ca nu-i reprezinta nimeni si organizatiile studentesti au fost date la o parte la chestia asta pentru ca cei care dau rezidentiatul nu mai sunt studenti

sl0bizz wrote:Sefii de serie sint precum clasa politica, utili in principiu, corupti in esenta: nu "dau socoteala" nimanui, cultiva confuzia intre SSM si totalitatea studentilor, voteaza la comanda (nu e curios ca nu exista curente de opinie sau grupulete si cam toti studentii voteaza la fel in Consiliu?). Imi aduc aminte cum criteriul No. 1 in stabilirea orarului era "seria mea are mai multi fii de prof. sau de secretar de stat".


Eu sunt sef de serie de la inceputul anului I iar acum sunt anul VI. Nu ma regasesc in cuvintele tale si mi se pare ca e o generalizare si ca orice generalizare risca sa fie neadevarata.
Ce curente de opinie? Ce vot? Sa-ti mai explic o data desi am mai facut-o de multe ori: studentii nu voteaza decat acum, o data la 4 ani si voteaza conducerea facultatii respectiv a universitatii (decan si prodecani, rector si prorectori, dar doar cei ce sunt in consiliul facultatii respectiv senatul universitatii). Se pare ca acum 4 ani s-au fraudat alegerile.. au fost doar "barfe" insa din punctul meu de vedere pentru ca nu am vazut nimic (nici nu am participat la observare). S-a format oricum atunci un consiliu monobloc (la fel ca si asta de acum de altfel) si cele 25% voturi ale studentilor n-au mai contat la nimic atata timp cat "profii" erau "de-o singura culoare". Deci ce curente de opinie nene sl0bizz? La ce sa foloseasca ele? In sedintele ulterioare oricum nu se va face altceva decat sa se prezinte diverse si toata lumea sa aprobe decanul in sedintele de consiliu si rectorul in cele de senat. Suntem ignorati total si calcati in picioare ca studenti. Asta trebuia cred sa transmitem mai demult. Astea sunt marile avantaje ale sefiei de serie.
Sau mai sunt si altele: si asta am spus de mai multe ori: daca ieseam din acea sala unde s-au masluit voturi aveam cel putin promisunea (si exemple date ale celor ce au fost studenti si au fost ajutati) ca o sa avem si eu si prietena mea posturi de preparator. Cumulat cu PL 160 suna tentant nu? Pentru unii a sunat, pentru mine nu.


sl0bizz wrote:Citeam in EZ ca decanul "scoate la concurs locurile de cadre didactice", "repartizeaza bursele din fonduri Phare sau de la Bana Mondiala" (precum proiectul "stiintific" de a trage net in Grigore Alexandrescu), "decide daca facultatea plateste participarile la manifestari internationale". Mda, astea sint niste chestii care chiar afecteaza studentii...


Crede-ma ca totul ii afecteaza pe studenti pentru ca "facultatea e a noastra" nu e doar un slogan ci ar trebui sa-i trezeasca si pe studenti sa-si ceara drepturile si pe profi sa nu ne mai trateze in halul asta de cu dosu'

sl0bizz wrote:Cit despre camine, nu stiu ce se mai poate renova si in ce masura s-ar mai acorda bani cind caminele UMF arata mult mai bine decit celelalte. Poate P20 si E... Inca nu am auzit ca Ministerul de Finante sa fi cerut un etaj in Occident sau in Moxa. Un proiect de la UMF are mult mai putine sanse decit unul al Universitatii.


A incercat cineva sa raspunda la faza cu caminele.. nu e scuza daca ai un patrimoniu bogat a-ti bate joc de el si a nu incerca sa-l imbunatatesti. Daca te folosesti de scuza asta esti (nu ma refer la tine) incompetent si cu mentalitate comunista.. dar asta e ceva normal la noi.


sl0bizz wrote:Daca actualul decan e corupt, astea sint lucruri care se pot rezolva si de catre Politie sau PNA, nu trebuie sa astepti sa-l schimbi la 4 ani.
Din cite stiu, UMF nu are Carta. Protestatarii, studenti sau profesori, trebuiau sa fi facut ceva in acest sens inca dinaintea alegerilor.


Ori esti vreun idealist care s-a tinut relativ departe de "realitatile" UMf ori ai plecat in strainatate si ai inceput sa uiti (ori poate esti cu gandul la cum ar trebui sa fie si cam uiti cum e de fapt) dar oricum sunt copilarii cele afirmate de tine vis a vis de situatia reala a conducerii UMF. "Corupt".. eu stiu ca s-a furat la aceste alegeri si asta acuz.. n-am adus alte acuze desi lumea vorbeste si banuieste (si poate e chiar foarte sigura dar fara dovezi pt parchet) despre multe fraude inclusiv despre cea de la alegerile din 2000. Repet: eu am vazut clar doar neregulile de la alegerile de acum si sunt cred printre foarte putinii care au strigat in decursul acestor 12 ani ca au vazut nereguli.. hotii etc (desi toata lumea le banuieste si poate e si sigura de ele)
In plus de asta nici nu-ti imaginezi cate telefoane s-au dat de catre el si pentru el: au fost sunati incapand cu studentii cumparati/santajati/amenintati pana la ministrul educatiei (si include si presa care ne-a confirmat amenintarile primite pentru a nu da materialele cu studentii) . Asta insemna adevarata coruptie in Romania.. un fel de "la piovra"..

Studentii s-au plans de carta inca dinainte. Insa au fost facuti sa cada in dersizoriu de catre marele rector de atunci (ianuarie 2004) si in ciuda cererii scrise a studentilor s-a conchis ca o sa inceapa studentii sa lucreze la o carta... dupa alegeri.. ca pana atunci n-are rost.. neimportant..


sl0bizz wrote:Personal si din afara, nu cred in onestitatea efortului vostru, cind alte lucruri mai stringente "scapa" atentiei. Ca principiu, protestul e frumos, dar ca oriunde in Romania, nu discutam principiul, ci aplicarea lui la situatia data. Si cred ca oricare ar fi in acele locuri, dat fiind ca sint toti profesori cu maxim 10 milioane/luna si cu gipane, ar fi la fel de corupt.
Iar sansele voastre sint alea pe care le-au avut cei picati la rezidentiat anul asta...


Astea sunt parerile tale personale si este adevarat ca nu ma bucura. Imi pare rau ca de data asta intri in categoria "romanashului" care nu crede ca aici poate cineva denunta un furt decat daca este cumparat, daca este manipulat.. iar daca se dovedeste ca nu e asa atunci sigur e nebun de legat..
Nu ma intereseaza de jipanele profilor decat in sensul ca asta constituie unul dintre motivele pentru care nici nu ma gandesc macar sa profesez medicina aici.. nu gipanele singure ci impreuna cu salariile de mizerie ale aceleiasi persoane. Totusi une e shpaga din spitale si alta e sa fori alegerile la nivel de UMF (cel mai mare cel mai prestigios etc)si prin asta sa mergi spre 16 daca nu 20 cu dictatura locala.. Vorbim de monstri aici si nu de doctori care traiesc din spaga de la spital..

Comparatia cu rezidentiatul ar fi pe dos: daca nici acum nu facem nimic puteti sa va luati adio de la rezidentiate "bune" sau de la rezidentiate la care o sa fim/fiti luati in seama.

Seb


daca imi permite sl0bizz sa-l citez...asta este una din discutiile de pe acest forum, la care insa adaug si eu ceva (la vremea respectiva inca nu stiam ca exista): am inteles ca patrimoniul ssm nu este "chiar" mic..ba din contra..
ba kiar..si vad ca nu sint singurul , am auzit ca exista nu unul, ci mai multe conturi ale organizatiei
pe bune, voi kiar ati avut in patrimoniu niste vile pe la mare(Marea Neagra locala vreau sa zic)?
in legatura cu protestul inaintat de studenti inainte de alegeri...a se vedea la capitolul "alegeri reprezentanti studenti" :P
:twisted:
....nu prea are legatura cu subiectul "alegerile rector umf " ..dar cred ca am dreptul sa postez aici..atita timp cit am dat quote..inseamna ca nu sint primul(ba kiar il citez pe ilustrul nostru reprezentant sebastian zavoianu, caruia insa nu ii cer permisiunea)
Wake up and smell the roses

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Mon Jun 14, 2004 10:57 am

Se pare ca nu aveam dreptate. Sansele lor au fost mult mai mari.
Mi-am exprimat constant neincrederea moderata in finalitatile SSM, dar am o empatie (justificabila) la pornirile cathartice ale lor.
Chestia cu patrimoniul... asociatia studentilor comunisti a avut patrimoniu frumos, dar au pus mina pe el primele organizatii. Cred ca LSM e infiintata inaintea SSM, in impulsul ligilor bucurestene de la inceputul lui 1990, desi, pe de alta parte, angajarea politica ar fi impiedicat orice ministru al educatiei iliescian sa dea ceva, cit de mic, unei ligi.
Si as vrea sa vad eu sindicatul ala care refuza asa ceva, vila la mare muncita de parintii nostri in comunism (ca doar nu cotizatiile la asociatia comunista au construit-o). Dar cei care ar fi primit-o ar fi dat-o inainte de expirarea mandatului (doar nu ar fi lasat-o urmasilor!), si nu cred ca ca de cind sint Victor sau Seb in facultate s-a mai "retrocedat" ceva din patrimoniul studentilor roshii.
Morala: 99,9%, ipoteticele vile nu au legatura cu discutia. Si nici fluturasii aia nu sint facuti din inchirierea vilelor. Asta ca sa ramina intrebarea "de unde?".
Whatever...SSM da socoteala doar membrilor si eu nu mai sint si nu mai pot fi membru. Presupun ca nici Kamikazee nu e. Atunci nimeni nu e obligat sa raspunda intrebarilor lui (sau ale mele). K, inscrie-te in SSM si demasca-i in sedinta publica!
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Jun 14, 2004 12:04 pm

Adi, de ce nu il intrebi pe Ene - seful tau de serie? ca si el avea vise de patrimoniu cand era presedinte ssm -si visa sa recupereze nu stiu ce masina pe care o luase nu stiu ce fost presedinte ssm si sa o parcheye langa a recotrului, chestii d-astea. Intreaba-l si cate mii de dolari si-a scos din negocieri pe tema asta - si cat a mai furat pe langa - si de ce a fsot exclus din SSM :D

pt Luci Sandor: patrimoniul UTC - care e intr-adevar una din cele mai vanate chestii din "tineret" - e motivul gancevei de ani de zile intre ANOSR/USR (anosr mai mult sau mai putin ar fi afiliata pd, iar usr - psd)- motivul aparitiei a alte multe si marunte organizatii cu pretentii nationale - forumului tineretului roman, CTR (comitetul/consiliul(?) tinerilor romani parca - presedinte Victor Ponta) - toate organizatii nationale care incearca sa obtina recunoastere parlamentara de reprezentativitate nationala pe tineret pentru a pune mana pe bazele sportive, hoteluri, statiuni etc. De la revolutie incoace (din cate stiu) nu s-a reusit 'transferul'- iar patrimoniul a fost exploatat ad-hoc si "temporar" prin tot felul de fundatii "politice": de pilda discoteca Why Not - fost patrimoniu UTC/OASC etc cu un regim tare interesant de urmarit postrevolutionar pentru cei care ar fi interesati de asta. Acestea sunt chestii ample, in care se invart nume care nu mai au de-a face deloc cu tineretul, dupa intelegerea mea (vezi story-urile din jurul ANSIT, Daciana Sarbu, Gabi Ispas &c)

LSM e infintata dupa SSM, de niste membrii care au parasit SSM.

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Mon Jun 14, 2004 12:27 pm

am incercat ..si m-am dus direct la sursa..adica l-am rugat pe victor sa imi recomande doi membrii(daca nu stiai ai nevoie de doi membri care sa te recomande :)) ..la care el mi-a raspuns gratzios sa plimb ursul(defapt ca sa il citez..nu e treaba mea, descurca-te)
informatiile difuzate aici le am de mai bine de o luna de la un fost sef al ssm acuzat in mod direct, de victor, de furt (adica mihai ene)..si am incercat sa le tin pentru mine..acela ne fiind momentul pentru dezvaluiri cel putin telenovelice
numai ca victor a omis sa spuna ca ene a fost sef ssm doar cu numele..el nu a vazut niciodata registrele contabile si cele de patrimoniu...si nu a semnat nici de primire nici de predare
si ssm nu e continuarea organizatie comuniste ci a celei antebelice cu acelasi nume (desuet ca sa il citez pe victor si limbajul lui academic ... Societatea Studentilor IN Medicina) si la momentul infintarii a revendicat un patrimoniu impresionant care a scazut intr-o maniera cel putin la fel de impresionanta..continuitatea in timp a acestei organizatii este cel putin greu de inteles de catre mine..(poate pentru ca intr-adevar nu cunosc toate necunoscutele problemei)(eu sint prost..au spus-o multi :) )
iarasi, recunosc ca nu sint on topic..decit dintr-un singur pdv..acela al demonstrarii probitatii morale a unor oameni care se erijeaza in reprezentanti ai studentilor
si vreau sa se inteleaga..interlocutorul meu preferat e victor pentru ca pe el il "deranjeaza " felul in care postez eu..(asa ca pot fi acuzat ca o fac cu premeditare..si pledez vinovat) fara sa remarce tonele de informatii inutile pe care le arunca el in discutie, numai ca inclus in tintele mele este si actualul (cred) sef al ssm seb(se stie care din ei)
daca la aceste acuzatii victor doreste sa raspunda si sa imi prezinte si niste dovezi elocvente(cum ar fi registrele sus-numite)..am sa retrag tot ce am postat si am sa imi cer scuze pentru raul pe care l-am cauzat cit pot de bine
...la asta adaug o lista de nume si eu..ca poate si astea au relevanta :
pituru
cheles
moldoveanu
paun
pena
si victore...cum se face ca in doua organizatii studentesti diferite membrii (adica tu : secretar ssm , sef fasmr) sunt aceiasi?..asta e macar legal daca nu moral??
si daca e nevoie o sa mai aduc adaugiri
Wake up and smell the roses

A_N_A
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Apr 23, 2004 5:44 pm

Postby A_N_A » Mon Jun 14, 2004 3:16 pm

1.
daca ai vazut am incurajat cat mai mult prezenta pe forum a cat mai multor voci: de la BOP, Ovidiu Rus, pana la toti care ar fi dorit sa o faca

MINTI!Am vazut ca ai…descurajat cat mai mult.Si nu numai tu.
Si,iarta-ma, dar cine esti tu? Nu esti tot un student la medicina ca si noi ? Nu te “deranjaza prea multe?Dar pe altii nu creazi ca-i deranjaza tupeul si aroganta ta nu suficient de abil mascata?

2.
M-a deranjat modul in care a ales sa posteze kamikaze, un pic cam off-topic (si i-am recomandat sa isi organizeze mai mult posturile, nicidecum sa inceteze), si iresponsabil al unora care nu ar fi avut nici un motiv sa incerce sa arunce vorbe dorite responsabile din pozitii iresponsabile, de pilda alex ciudin, Ovidu Rus etc. referitor la pozitia LSM in campanie am mentionat ca m-a deranjat cum a ajuns sa fie folosita, nu neaparat cum a fost luata. (vezi si viata medicala de azi, care denatureaza cu ajutorul unui comunicat al ligii alt protest care s-a vrut cu totul altceva)

Nu pot sa nu te admir pentru stilul tau.Sincer. Treci cu atata usurinta de la un subiect la altul, diversionezi, dai date aparent cunoscute de toti dar scoase din context si interpretate in stilul tau, de acum bine cunoscut tuturor, incat reusesti sa postezi mult si…pe langa!Daca NU A EXISTAT CARTA DUPA CE S-AU FACUT SI VALIDAT DE CATRE M.E.C .ALEGERILE DE LA FARMA SI STOMA ?Raspunde la intrebarea asta victore!

3.Nu cunosc discutia ta cu dl.Voiculescu deci nu ma pot pronunta.Insa ,cunoscandu-te ,nu vad de ce as crede tot ce spui tu.

4. de ce l-ai sunat pe prof.F.Popa ?(remarc ca dlui conf.univ .B.Voiculescu ii spui Voiculescu iar dlui Prof.F Popa….fii constant!) Ce legatura avea dl.prorector social-fost-cu alegerile? E cumva conducatorul tau la licenta…si de la dansul ai obtinut ttttoate facilitatile de care de bucuri in camin? Si datorita cui ai facut ceea ce ai facut?Oricum, divagatia ta nu-l scuteste pe seb de raspuns si nici nu-l “apara”-de fapt,sa fiu sincera,mi se pare falsa si formala asa zisa ta aparare.Si nici nu cred ca un tip mai destept si mai correct decat tine cum e seb (e parerea mea) are nevoie sa-l aperi tu!

5.
Cvorumul este de 44(+1)

MINTI CU NERUSINARE.Zau ,victore,tu chiar n-ai nici un pic de bun simt sau ne crezi f.prosti(fata de tine,se intelege) ? Cvorumul insemna 2/3 din numarul TOTAL de membrii. Ori, nu mai erau 66 ci 60 (2-decedat si 4 –absolventi). Si votul trebuia sa fie jumatate +1din cvorum .Deci 41. In sala au fost-cu semnatura peste 40 .si au votat “pentru “37.Sa ne intelegem, nu sunt partizana lor,mai bine spus nici a lor, dar,adevarul e adevar!!!

6.
A cincea intrebare: am inteles ca LM a dat in judecata (indirect, prin sustinatori) MEC, pe Athanasiu - si a pierdut.

Nu asta era intrebarea dar…iar faci pe tine….am vrut sa spun “pe victor ciofoaia”,baiatul ala care intelege numai ceea ce-l avantajaza si mai ales merge cu sinceritatea pana la limita interesului propriu.
Oricum unde s-au mai vazut abuzuri ca acelea facute de ministrul athanasiu ? Iti raspund tot eu…la noi in umf!

7.
A sasea intrebare, legata de conturile ssm: dupa cunostiinta mea (ca secretar general al SSM de trei ani de zile) stiu de un singur cont. Poate altii pot sa iti dea mai multe informatii despre alte conturi din elvetia, etc. Pentru detaliere pentru cei care nu stiu despre ce se vorbeste: Paun e fost presedinte SSM, si din cate stiu, i-a exclus intr-un AG din SSM la vremea aceea pe BOP, Firu, Smarandache, la fel cum Ene a fost exclus din SSM in vremea mandatului lui Cibea.

Eu am intrebat de conturile noastre, ale SSm-ului….nu cine si pe cine a exclus…
TU,MITITELUL, NU AI FOST DECAT “SECRETAR GENERAL”

8.
eu unul chiar consider ca esti rau intentionata cand zici ca democratia nu este decat a unora

Reformulez. Democratia este ceea ce constituie paravanul tau pentru ceea ce ai facut si faci,cel putin de cand te cunosc eu, convins ca-i pacalesti pe toti.

9.
As mai avea o intrebare: te-ai putea prezenta? pe mine ma stii - eu intuiesc cam cine ai putea fi, dar decat sa speculez poate te preziniti? My best guess referitor la identitatatea ta ar fi 'sotia lui firu?', membra in comisia de numarare (si sortare ) a voturilor?

Daca as vrea sa fiu rautacioasa, ti-as spune ca esti doar smecher nu si inteligent. Chiar nu pot scrie pe forum decat bop.firu,etc?Sau numai astia ti-ar zice tie ceva?noi,ailalti,studentii, nu suntem de nivelul tau “telectual”.Personal cred ca madam firu are si alte lucruri de facut –ca sotie si mama- DECAT SA POSTEZE PE FORUMUL NOSTRU. Si pentru ce ? ca sa le spuna “democratilor”de studenti ceea ce nu le convine…aida de, victoras mama,dar esti dus cu pluta.De prezentat o sa ma prezint.Ti-o promit.Dar ma gandesc cum si cand.Poate sub forma unei sesizari –e dreptul meu –referitor la ceea ce am auzit despre conturile SSM ,despre baza informatica din camin si mai ales despre tot felul de chitante pe care s-au luat bani de la studenti pentru contacte cu strainatatea (una este la mine).Chiar, nu vrei sa dai ceva detalii ? Sau tu esti mic nu stii nimic …. cum crezi tu ca o sa pleci din facultate si nimeni nu o sa te intrebe de ceea ce ai avut in administrare ?Fii smecher,alunecos si parsiv in continuare dar nu fii naiv…si nici nu te baza pe “experienta” inaintasilor …s-au schimbat si se vor mai schimba si mai multe…uita-te la lm daca nu crezi!

10.
amandoua organizatiile analizaza posibilitatea parasirii USR datorita protocolului semnat de USR cu TSD

termenul “analizei” este ceva legat de “pastele cailor”, nu ?

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Mon Jun 14, 2004 4:55 pm

Salutari,

Apreciez "mobilizarea" de pe acest topic pentru ca ajunsese chiar in afara intereselor vizitatorilor.
Mi s-ar parea normal insa ca discutiile sa se faca on topic, iar cei care acuza si se dau drept "informati" sa prezinte si sursa informatiilor, eventual si identitatea lor de "acuzator". Am luat o decizie personala conform careia n-o sa ma mai lupt cu "fantomele" aici pe forum. Nu mi se pare corect ca atata timp cat identitatea mea e cunoscuta si se fac atacuri directe la adresa mea si improscari cu noroi, eu sa incerc sa raspund responsabil acestor "fantome" care nu-si asuma absolut nici o responsabilitate.
In contextul in care mi-a ajuns la urechi pe mai multe cai ca fostul rector a dat comenzi sa se arunce cu noroi in "contestatari" imi consider optinuea intemeiata.
N-am putut sa nu observ eschivarea a_n_ei in fata cererii de dezvaluire a identitatii si scuzele de genul: "Personal cred ca madam firu are si alte lucruri de facut –ca sotie si mama" .. personal cred ca scuzele astea nu fac decat sa acuze. Imi pare rau dar nici eu care am mai aflat una alta despre Ama (Ana Maria Trandafir) nu stiam ca ea are copil.. probabil informatii absolut necesare de stiut ca si student; detalii exact in genul celor furnizate de studentzel/doctorel despre activitatea mareata a lui BOP.

Kamikazee, de obicei cel ce acuza trebuie sa vina cu un minim de dovezi.. cel putin asa am inteles eu ca functioneaza principiul juridic.
Din fericire Mihai Ene nu are nimic de a face cu alegerile in discutie aici (dupa cate stiu eu la ora asta). Nu cred ca are rost sa dezgropam mortii insa din cate vad eu Ene incearca sa se dezgroape singur pentru ca informatiile astea "scandaloase" despre SSM pe care le tot fluturati pe aici se pare ca sunt debitate de el.
Pot sa-ti spun ca Ene nu a inteles mai nimic din SSM, asa cum au constatat aproape toti membri activi ai SSM de atunci a dus organizatia in pragul dezastrului, a fost exclus din SSM, a fost urmarit de politie pentru niste infractiuni legate de acte ale SSM si a scapat pentru ca s-a rugat sa-l ajutam sa scape - Costin a semnat niste hartii prin care Ene a fost absolvit de raspundere. Am enumerat aici intr-o fraza doar cateva din "mirosurile" fostului pres SSM pentru ca nu cred ca face obiectul acestui topic sa detaliez mai mult.

SSM inseamna Societatea Studentilor in Medicina, adica exact asa cum a fost denumita de la infiintarea ei din 1875 si pana la desfiintarea ei abuziva de catre comunisti. A fost reinfiintata in 1990 cu acelasi nume.
Patrimoniul la care s-au incercat referiri aici este cel detinut de catre societate si confiscat de regimul comunist. La ora actuala societatea nu a recuperat inca nici una din respectivele proprietati imobiliare dar exista documente de proprietate ce provin din perioada interbelica, dovezi ale platilor de impozite pe terenurile respective din partea societatii etc.

FASMR inseamna Federatia Asociatiilor Studentilor in Medicina din Romania iar SSM este membru fondator al ei alaturi de alte 4 "SSM"uri din tara (vezi pagina de la http://www.ifmsa.ro). La randul ei FASMR este membra in IFMSA care inseamna International Federation of Medical Students' Associations (http://www.ifmsa.org). SSM este membra a acestor federatii si deci si membrii SSM sunt automat membrii si ai acestor federatii prin intermediul SSM.

Dupa relatarile primite de la cei care au prins perioada de imediat dupa 89 am inteles ca singura culoare politica a SSM a fost cea anticomunista. E adevarat ca multora le-a fost frica de SSM si poate unora le e in continuare dar motivele dupa cate se pare ar fi atitudinea radical anticomunista avuta de SSMisti pe atunci. De cand am intrat in facultate sunt martor ca SSM s-a ferit de a capata orice fel de culoare sau influenta politica. De asemenea de cand il stiu eu SSMul a facut opozitie reala conducerii facultatii si universitatii in sensul apararii intereselor studentilor, membri sau nu ai SSM. Indiferent ce s-ar spune acesta a fost spiritul promovat in SSM, cel pe care l-am gasit eu si cel care sper ca se va mentine in continuare.

Scuze pentru lectiile SSMiste, stiu ca vor creea reactii din partea unora pe acest forum dar sunt dator sa le fac in conditiile in care vad ca multa lume vorbeste dar putini cunosc..

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
detectoru
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:10 pm
Location: Regie

Postby detectoru » Mon Jun 14, 2004 6:24 pm

Sebastian, daca tot vorbesti de S.S.M. care se apara de politica ca de dracu' poate ne impartasesti si noua din experienta negocierii cu P.U.R. si de ce aceasta nu a fost reusita stiind faptu ca P.U.R-ul, in special sectoarele v-au tratat cu dosul... :wink:
Nu suntem toti fraieri si neinformati precum ne consideri..
Adevarul care nu doare....

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Mon Jun 14, 2004 7:52 pm

deci pina la urma
:cine detine registrele contabile ale ssm (din informatiile mele silviu? paun)?
: ce nu ai inteles este ca NU trebuie sa vin eu cu dovezi (la care nu am acces..pentru ca sint documente confidentiale ssm)..asta e treaba sistemului juridic..treaba mea este sa ridic semne de intrbare(si daca o iei cronologic..tu ii acuzai pe "fostii" ca au furat alegerile..pe cind ministrul a concluzionat ca nu exista carta)

:"costin" este cumva dr cibea? cel care a intrat in fatza okilor mei la adunarea senatului la care eu nu am avut dreptul sa particip?
din cate stiu eu exista doua tipuri de iertare cea de la Dumnezeu si cea de la presedinte..."a fost exclus din SSM, a fost urmarit de politie pentru niste infractiuni legate de acte ale SSM si a scapat pentru ca s-a rugat sa-l ajutam sa scape - Costin a semnat niste hartii prin care Ene a fost absolvit de raspundere." sa te intreb care dintre ele e doctorul cibea?

:mai exact...imi poti explica "orice" in legatura cu imobilul din splai pentru care chiria se ridica cu chitanta de mina...si care bani teoretic intrau in organizarea de baluri..dar scurcircuitau formele legale?
:mai tii minte cind insistam ca nu ar trebui permis cumulul de functii in structurile studentesti? atunci s-a ris..dar nu cred a fi morala forma de conducere a acestor organizatii ... :ssm-ul este afiliata unei federatii care este condusa de un student care este si secretar in structura ssm (e un fel de consangvinizare..sper sa nu avetzi copii cu probleme :) )
:probabil ca nu aveti culoare politica, dar asta poate si datorita faptului ca mercenarii niciodata nu au (si voi acuzati alte "sindicate" studentesti de fraternizare..cred ca imi dai voie sapresupun ca si voi sinteti la fel de implicati)

:iti multumesc pentru respectivele lectii..din orice poti trage o invatatura :)

:revenind la oile noastre..cred ca am tot posta niste intrbari legate de metodologia alegerilor la nivel de studenti...incluzind si comunicatul vostr..imi spui si mie care este logica metodologie adoptate deja?...ca pina la urma e cam ce se facea si pina anul trecut

sper ca am fost destul de la obiect de data asta
Wake up and smell the roses

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Jun 14, 2004 9:10 pm

la ultimul tau post kamikaze o sa raspund un pic mai tarziu, lipsa de timp pentru asta - a aparut dupa ce am terminat ast lung post pentru ana (si altii):

hehe - multe de zis: incep si eu cu raspunsurile cele mai scurte si continui cu tet-a-tet-ul public cu ana :)

detectoru wrote:daca tot vorbesti de S.S.M. care se apara de politica ca de dracu' poate ne impartasesti si noua din experienta negocierii cu P.U.R. si de ce aceasta nu a fost reusita stiind faptu ca P.U.R-ul, in special sectoarele v-au tratat cu dosul...


Probabil ca stii deja despre ce e vorba: asa cum si tu esti implicat nominal in activitatea PUR, asa s-au implicat unii membrii SSM in PUR - alegere personala, care nu a implicat nicidecum organizatia. Nici eu, si din cate stiu - nici sebi - nu avem nici o afiliere politica, desi contactele sunt utile, necesare etc. PUR (si alte partide: PNG, PSD, PD, PNL) a curtat o vreme USR - si indirect membrii SSM - si s-a incercat implicarea in campanii electoarele - cine a mers in asa ceva a mers individual, SSM (ca si FASMR) sunt organizatii apolitice, dorite sa ramana asa. Din cate stiu, cine a icnercat sa se implice in campania PUR s-a retras datorita problemelor legate de plata (vezi articolul din catavencu de miercurea trecuta (parca) cu "tinerii de la pur sunt impuri") :lol:

ANA wrote:10.
amandoua organizatiile analizaza posibilitatea parasirii USR datorita protocolului semnat de USR cu TSD

termenul “analizei” este ceva legat de “pastele cailor”, nu ?


nu - urmeaza o adunare generala USR, si in orice moment cand ar aparea o actiune politica este posibila sciziunea. de pilda era cat pe ce sa se intample cand Nastase prin HG a finantat preferential caminele unei universitati particulare, si USR era cat pe ce sa adopte pozitia PSD (ca totul e legal si e ok). Nu a fsot cazul, intern s-a laut hotarare de condamnare actiune geuvermanentala - si noroc ca s-a anulat HG - si USR nu a mai fost nevoie sa ia o pozitie. dar probabil iti zic lucruri stiute, nu? ;)

kamikaze wrote:si victore...cum se face ca in doua organizatii studentesti diferite membrii (adica tu : secretar ssm , sef fasmr) sunt aceiasi?..asta e macar legal daca nu moral??

ANA wrote:TU,MITITELUL, NU AI FOST DECAT “SECRETAR GENERAL”


Am mai multe afilieri profesionale si sindicale, din organisme distincte sau interconectate, si nici o afiliere politica - in care ma implic in functie de timp, moment, utilitate sau de cum aleg sa o fac sau nu. Mentionez: LSM (membru pasiv din anul 2, din anul 1 membru), SOMS (co-organizator congres UMF), SSM (secretar general si membru activ din anul 4, intiator si coordonator program internet pentru medicina), FASMR (membru in conducere de 3 ani, pe diverse pozitii: editor, responsabil pe probleme de educatie medicala, presedinte anul acesta), IFMSA (coord probleme de educatie medicala europa de est, membru in diverse taskforce-uri si grupe de lucru), AMEE/AMSE (medical education expert - student section - 'asa suna la ei rangul cu pricina; de fapt e un fel de consilier), USR, Asociatia Mediclass, SSCRo, AIM, Fundatia fecioara (o fundatie a unui vecin de scara cu scopuri catarctice :D ), ASCOR, SNN (Soc nationala de neurostiinte) - membru, etc. Dupa cum vezi - o insiruire de nume si initiale care suna de la un punct incolo daca nu stii despre ce e vorba aberant si inutil, si in cea mai mare parte si sunt asa ceva, daca nu ai grija sa le dai singur valoare. Mi-a placut cum merge treaba cu asociatiile si am folosit "aceasta unealta" ca sa cunosc mai multi oameni si sa lucrez mai bine cu unii, sa fac lucruri care singur nu le-as fi putut face etc. Oricum - partea studenteasca anul acesta se cam termina, o sa raman cu cea profesionala si vocationala, parca asa ii zice. In general am incercat sa imi definesc bine pozitia din care vorbesc referitor la fiecare problema (pozitie personala, sau a unui ONG din care fac parte)- este unul din motivele pentru care imi place sa transez foarte atent responsabilitatiile la altii.

kamikaze wrote:-am rugat pe victor sa imi recomande doi membrii
din cate imi aduc aminte - si am fost atent la discutie :D nu mi-ai cerut asta, m-ai intrebat daca poti sa te inscri in ssm, nici macar nu mi-ai cerut sa te recomand eu. oricum nu te-as fi recomandat, si ti-am si mentionat ca asta e datorita modului in care am facut cunostiinta telefonic cand te-ai mutat in camin. mie personal nu imi place metoda asta de inscriere, dar din cate stiu nu a fost niciodata restrictiva, ideea e de fapt a unui fel de "nasit" care se practica in mutle organizatii (si exemplul meu favorit la cat de mult poate degenera treaba asta e Rotaract :D )

kamikaze wrote:..interlocutorul meu preferat e victor pentru ca pe el il "deranjeaza " felul in care postez eu..(asa ca pot fi acuzat ca o fac cu premeditare..si pledez vinovat) fara sa remarce tonele de informatii inutile pe care le arunca el in discutie,


no comment. in alta parte ziceai ca nu iti raspund la intrebari. mi se pare ca m-ai acuzat si de ceva incalcari de regulamente, nu ai detaliat. poate nu uiti :D ce ma deranjeaza e strict "dezorganizarea" posturilor.

kamikaze wrote:daca la aceste acuzatii victor doreste sa raspunda si sa imi prezinte si niste dovezi elocvente(cum ar fi registrele sus-numite)..


cum spunea si Luci sandor, unele probleme sunt interne ssm.
=====

Asa -si acum partea cea mai suculenta, atacul la persoana al Anei - cea care ma cunoaste dar nu binevoieste sa isi decline identitatea. In speranta ca o va face asa cum a promis

De prezentat o sa ma prezint.Ti-o promit.Dar ma gandesc cum si cand.Poate sub forma unei sesizari –e dreptul meu –referitor la ceea ce am auzit despre conturile SSM ,despre baza informatica din camin si mai ales despre tot felul de chitante pe care s-au luat bani de la studenti pentru contacte cu strainatatea (una este la mine).


incep sa ii raspund, dar voi continua acest dialog doar pe masura responsabilizarii lui - adica sa stiu cu cine si din ce pozitie vorbesc. nu vad utilitatea si finalitatea unui asemenea dialog, nu vad persoana responsabila din spatele lui, si in masura in care e facut doar de dragul de a fi facut, si nu ii inteleg ratiunea - si mai ales nu stiu cui la ce foloste acest dialog - mai ales ca e facut si cu tendinte persiflante, sicane, apropouri, tendentiozitati etc.

1.
1. Quote: daca ai vazut am incurajat cat mai mult prezenta pe forum a cat mai multor voci: de la BOP, Ovidiu Rus, pana la toti care ar fi dorit sa o faca
MINTI!Am vazut ca ai…descurajat cat mai mult.Si nu numai tu.


FALS: dovada e tocmai acest forum :)

Si,iarta-ma, dar cine esti tu? Nu esti tot un student la medicina ca si noi ? Nu te “deranjaza prea multe?Dar pe altii nu creazi ca-i deranjaza tupeul si aroganta ta nu suficient de abil mascata?


daca ar fi sa cred ca esti intr-adevar studenta la medicina cum "pozezi" ar fi ok. Nu cred asta (in baza unor discutii pe care nu le pot aduce pe forum) - si pe care vad ca tu nu vrei sa le continui, dar asta e alta problema. In al doilea rand, depinde ce vrei sa stii despre mine - cand intrebi asta, si din ce pozitie responsabila intrebi.

legat de ce ma deranjeaza am ales sa fac ceva in legatura cu asta, si nu doar sa vorbesc despre asta. Dovada - vezi ce am facut in ultimii ani.

Despre cum deranjez pe altii - nu am ce sa comentez decat ca sper sa nu fie asa, sper sa fie cat mai putini deranjati de mine, si cei care trebuie cat mai mult.

2/
Daca NU A EXISTAT CARTA DUPA CE S-AU FACUT SI VALIDAT DE CATRE M.E.C .ALEGERILE DE LA FARMA SI STOMA ?Raspunde la intrebarea asta victore!


Atentie la cuvinte :) daca te uiti la ordinul ministrului cu atentie scrie clar ca alegerile de la facultatea de medicina au fost invalidate pentru nerespectarea prevederilor legale. Asta nu e echivalent cu validarea alegerilor de la farma si stoma, care lucru nu este scris nicaieri si pe care-l deduci in baza propriilor speculatii. Mai mult - daca te uiti la contestatii - OM raspunde la contestatii, iar contestatii au existat la medicina; din cate stiu doar ulterior au aparut si la farma si stoma.

3.
3.Nu cunosc discutia ta cu dl.Voiculescu deci nu ma pot pronunta.Insa ,cunoscandu-te ,nu vad de ce as crede tot ce spui tu.


Ma cunosti? iti arogi niste prerogative care nu ti le confirm :) Mi-ar face placere sa stiu si eu cu cine vorbesc, ca sa pot evalua 'cunoasterea' ta.

4.
remarc ca dlui conf.univ .B.Voiculescu ii spui Voiculescu iar dlui Prof.F Popa….fii constant!)
Aici ai dreptate: in general am tendinta asta, de a transforma persoane publice in "domnul' sau direct un apelativ 'public'. Incerc sa mi-o controlez, mi s-a mai atras atentia. Nu incerc sa arat prin asta o lipsa de respect, dar cand discut despre persoane publice la persoana a 3-a am tendinta aceasta. Niciodata cu ei la persoana a IIa.

E cumva conducatorul tau la licenta…si de la dansul ai obtinut ttttoate facilitatile de care de bucuri in camin? Si datorita cui ai facut ceea ce ai facut?


Conducatorul meu de lucrare de diploma (nu licenta, draga dsoara 'studenta') e asist. Vlad Constantin, ales consectiv recomandarii unui prieten care anul trecut si-a facut cu dansul diploma.

Si nici nu cred ca un tip mai destept si mai correct decat tine cum e seb (e parerea mea) are nevoie sa-l aperi tu!
fara comentarii, aprecierile de valoare sunt strict individuale :lol: cand imi acorzi posibilitatea de a-ti intoarce complimentul? ;)

5.
Cvorumul este de 44(+1)

MINTI CU NERUSINARE.Zau ,victore,tu chiar n-ai nici un pic de bun simt sau ne crezi f.prosti(fata de tine,se intelege) ? Cvorumul insemna 2/3 din numarul TOTAL de membrii. Ori, nu mai erau 66 ci 60 (2-decedat si 4 absolventi).


"zau?" - asta da argument.

numarul total inseamna numarul statutar total, dupa cum s-a detaliat in raportul comisiei de ancheta al umf, la care din discutie am inteles ca ai avut acces. oricum - discutia a fost transata de juristi, probabil ca ai si tu dreptate dintr-un punct de vedere altul decat juridic. Cat despre 'minti cu nerusinare' - as inclinsa sa te invit la un duel pentru asta :lol: mai ales ca dincolo de intelegerea mea care sustine ce am spus mai sus - punctul de vedere a fost confirmat de profesionisti, corpul juridic al ministerului educatiei. Inteleg insa ca tu contesti (ca si prof. Zagrean) ordinul si autoritatea MEC. Ok, e foarte bine: si noi ca org studentesti am contestat destule la mec, nu sunt infailibili. Dar acuza unde trebuie si pe cine trebuie, si cum trebuie - nu fa atac la persoana din ceea ce crezi ca intelegi altfel decat inteleg eu.

6,7,8: persiflezi: iti minimalizez cu asta meritul de a primi un raspuns.

Democratia este ceea ce constituie paravanul tau pentru ceea ce ai facut si faci,cel putin de cand te cunosc eu, convins ca-i pacalesti pe toti.


detaliaza te rog, preferabil cu exemple. Consider ca nu ai dreptate. nu am incercat sa pacalesc pe nimeni, si dovada e tocmai ca am incercat mereu sa fiu disponibil pentru dialog.

9.
Fii smecher,alunecos si parsiv in continuare dar nu fii naiv…si nici nu te baza pe “experienta” inaintasilor …s-au schimbat si se vor mai schimba si mai multe…uita-te la lm daca nu crezi!


NU esti prima care imi trimite avertizari si sfaturi. Iti multumesc pentru ele, dar premiza de la care pornesti e gresita, la fel si destinatia, si "calea".

Cam ce ar fi de vazut la LM "ca sa crezi", dupa intelegerea si parerea ta?

=

eh - si acum ca incepem sa ne cunoastem, iti asumi responsabilitatea pentru ce zici? ;) te prezinti acum? hai curaj! :) "this could be the beninning of a beautiful friendship" :)

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Mon Jun 14, 2004 9:52 pm

..pina acum sint citeva lucruri clare : nu am ce cauta in ssm, nu "iti place de fatza me :D", nu ai raspuns concret la niste intrebari cel putin pertinente(legate de gestiunea ssm..nu are sens sa mai comentez :P) si nu ai raspuns la ultimul punct..cel legat de activitatea ta in ultima luna "in sprijinul studentilor"
..macar la eskive esti bun :)..pentru ca reusesti sa ne intoxici in continuare cu date cel putin inutile...eu nu te intrebam la cite organizatii ai aderat..ci la cite organizatii sindicale esti in "clasa" conducatoare ..pentru ca nu poate fi legal, atita timp cit voi va considerati (fasmr si ssm) independente (adica, ce, conteaza ca sint aceeasi membri?..doar numele difera..deci nu au nici o legatura..asa ca o firma fantoma..)..in aceeasi ordine de idei stiu ca la discutiile legate de aparitia rsm au fost voci care au intrebat de ce trebuie sa intre rsm sub tutela ssm..

si daca tot sintem la "partile suculente" luatzi de va minunatzi :

Quote:
De prezentat o sa ma prezint.Ti-o promit.Dar ma gandesc cum si cand.Poate sub forma unei sesizari –e dreptul meu –referitor la ceea ce am auzit despre conturile SSM ,despre baza informatica din camin si mai ales despre tot felul de chitante pe care s-au luat bani de la studenti pentru contacte cu strainatatea (una este la mine). (A_N_A)


incep sa ii raspund, dar voi continua acest dialog doar pe masura responsabilizarii lui - adica sa stiu cu cine si din ce pozitie vorbesc. nu vad utilitatea si finalitatea unui asemenea dialog, nu vad persoana responsabila din spatele lui, si in masura in care e facut doar de dragul de a fi facut, si nu ii inteleg ratiunea - si mai ales nu stiu cui la ce foloste acest dialog - mai ales ca e facut si cu tendinte persiflante, sicane, apropouri, tendentiozitati etc. (Victor)

...raspunsul perfect:7 rinduri..nimic interesant, dar 7 rinduri :D
..bine victor..imi permiti sa te intreb eu acelasi lucru ?...cred ca stii cum ma keama :)

..."Atentie la cuvinte daca te uiti la ordinul ministrului cu atentie scrie clar ca alegerile de la facultatea de medicina au fost invalidate pentru nerespectarea prevederilor legale" ..pai adica prin inexistenta cartei..ca in asta consta ordinul ministrului ...victore..devi prea politician daca folosesti jocurile astea murdare de cuvinte ca sa iti gasesti scuze :)(in orice lege exista scapari si sint unii care stiu sa le foloseasca)

...la faza cu cvorumul..victore raspunzi strict la ce vrei tu..pentru ca realitatea este ca adunarea e statutara la obtinerea celor 2/3 din numarul alesilor, pe cind votearea nu necesita acest numar ci doar 1/2 + 1 din numarul de voturi :p

per total un bullshit de raspuns
.
Wake up and smell the roses

User avatar
detectoru
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:10 pm
Location: Regie

Postby detectoru » Mon Jun 14, 2004 11:00 pm

Victor, ai decenta si recunoaste ceea ce e de recunoscut.Precum ai spus si tu sun implicat in viata P.U.R. dar in cu totul alt mod de cat iti inchipui sa v-ati fi dorit voi.
De ce nu re cunosti ca voi ati trimis oameni la sect 6, deci nu a fost o actiune in nume personal al unor persoane din S.S.M.
Daca o sa continui sa divaghezi nu cred ca mai are rost sa postezi, incearca sa fi la obiect.
Oricum nu cred ca mai conteaza cine cu ce partid a vrut sa colaboreze, dar Sebastian s-a declarat un anti-politic convins asa ca...
Daca vrei sa continuam pe aceasta tema pot sa scriu si despre sumele imense pe care le cereati pt campanie
Adevarul care nu doare....

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Jun 14, 2004 11:25 pm

pt detectorul: cele ce am scris este ce stiu eu. nu am avut nici o implicare cu PUR directa, mai multe detalii nu am cum sa dau.

kamikaze: vad ca nu pricepi de loc distinctia inte FASMR si SSM. Este aceeasi ca intre un clubul steaua si federatia romana de fotbal, respectiv dintre o organizatie locala si una nationala. iti reiau explicatia juridica, poate pricepi in ceasul al 12lea: fasmr e federatie cu membrii persoane juridice, ssm e organizatie cu membrii persoane fizice. fasmr are ca membrii ssm bucuresti, ssm craiova, ssm timisoara, ssm iasi, osm cluj, osm sibiu, asm oradea. ssm are membrii pe popescu si iliescu. fiecare are scopul si mijloacele specifice de decizie si actiune.

7 randuri: care cer responsabilitate. nu pricepi notiunea, d-asta iti suna pe langa ureche.

ordinul ministrului: citeste-l inca odata sa vezi ca am dreptate. despre validarea de la farma si stoma nu scrie nimic, crede ana ca e acolo cand ii spune prietenul ca e acolo. tu ai putea sa o cauti pentru tine. (joke)

cvorum: depinde la ce intrebare vrei sa raspunzi. vad ca ai schimbat intrebarea, ind iscutia cu ana aratam conditiile de statuaritate a sedintei, nu modul de a se lua decizii, odata conditiile de statuaritate indeplinite.

adi, nu am gasit intrebarea cu activitatea mea - la care soliciti raspuns. te-as ruga sa numerotezi intrebarile, caci cred ca incepi sa le vezi chiar acolo unde nu ai apucat sa le formulezi. ramasese in discutie si regulamentul si berea, ai reusit sa citesti pana la capat treaba de care ma acuzai? ai priceput ceva din ea?

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Tue Jun 15, 2004 12:24 am

poate ca ar trebui sa mai citesti ultimele mele post-uri..si sa raspunzi macar la unele din intrebarile mele de acolo
dar ca sa nu mai continuam discutia fara rost..incearca sa raspunzi la obiect macar intrebarilor pe care le-am pus vis-a-vis de metodologie
..intrebarile legate de activitatea trecuta si prezenta a rsm vad ca oricum ramin fara raspuns(adica cele din umatorul citat )


cine detine registrele contabile ale ssm (din informatiile mele silviu? paun)?

:"costin" este cumva dr cibea? cel care a intrat in fatza okilor mei la adunarea senatului la care eu nu am avut dreptul sa particip?
din cate stiu eu exista doua tipuri de iertare cea de la Dumnezeu si cea de la presedinte..."a fost exclus din SSM, a fost urmarit de politie pentru niste infractiuni legate de acte ale SSM si a scapat pentru ca s-a rugat sa-l ajutam sa scape - Costin a semnat niste hartii prin care Ene a fost absolvit de raspundere." sa te intreb care dintre ele e doctorul cibea?

:mai exact...imi poti explica "orice" in legatura cu imobilul din splai pentru care chiria se ridica cu chitanta de mina...si care bani teoretic intrau in organizarea de baluri..dar scurcircuitau formele legale?


"kamikaze: vad ca nu pricepi de loc distinctia inte FASMR si SSM. Este aceeasi ca intre un clubul steaua si federatia romana de fotbal, respectiv dintre o organizatie locala si una nationala " incearca sa iti imaginezi cum ar fi ca mitica dragomir sa fie angajat al stelei..notiunea de blat ar lua cu totul alte intelesuri...oricum mai rareste-o cu parabolele ca nu esti nici tu isus nici eu apostolii :D...(in sensul ca ai putea sa mai "raresti" tonul condescendent si sa raspunzi la obiect)

apropos de cele 7 rinduri....daca ana nu iti spune cine este..nu raspunzi?(democratic , nu?) nu crezi ca ai putea sa incerci sa spui ceva legat de ce te-am intrebat amindoi decit sa devii din nou..pentru a doua oara condescendent (la a treia reusita promit ca renunt la tatal meu de drept si te iau pe tine "tatic"..ca le ai)


si oricum...ce faci mai cu motiunea aia semnata de ssm adresata lui popescu...si pe care o calcatzi acum in picioare cu noua metodologie..ca in 4-5 raspunsuri nu ai reusit decit sa ma amani :)
Wake up and smell the roses

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Tue Jun 15, 2004 12:35 am

Ovidiu, vii cu acuzatii penibile! Recunosti chiar tu ca te-ai implicat intr-un fel "nu se stie cum" in PUR. Nu e o varianta inteligenta a-i judeca pe ceilalti ca si cum ar fi identici cu propria persoana. Oamenii sunt diferiti, traiesc diferit si reactioneaza diferit. Daca tu te-ai "bagat" in PUR ca pres al ligii nu stiu de unde ai scos-o ca m-am bagat si eu ca pres al SSM.
Da, s-a tot tras de mine sa ma introduc in diferite partide dar chiar daca m-as fi bagat tot nu m-as fi bagat ca presedinte de SSM. Nu e interzis membrilor sa se afilieze partidelor politice dar ii este interzis organizatiei sa faca politica. Si ca o regula nescrisa noi am refuzat orice colaborari cu partidele politice tocmai pentru a ne mentine independenta si secundar pentru a nu da nastere interpretarilor.

S-a mai spus despre "noi" in ziarul de perete Cronica Romana ca am fi "copii de partid" ai lui Oprescu (adica PSD).. ulterior am vazut ca au renuntat.

Si pana la urma ce legatura avea PURul cu alegerile UMF, ca nu prea am inteles? Sau ti s-a deschis pofta de a "da" in SSM si ai gasit ca topicul asta e cel mai bun pentru ca e de mare audienta? As prefera sa cred asta decat faptul ca faci parte din "echipa de innoroire a contestatarilor".. nu de alta dar vorbeam si despre independenta pe aici.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Tue Jun 15, 2004 12:42 am

detectoru wrote:Victor, ai decenta si recunoaste ceea ce e de recunoscut.Precum ai spus si tu sun implicat in viata P.U.R. dar in cu totul alt mod de cat iti inchipui sa v-ati fi dorit voi.
De ce nu re cunosti ca voi ati trimis oameni la sect 6, deci nu a fost o actiune in nume personal al unor persoane din S.S.M.
Daca o sa continui sa divaghezi nu cred ca mai are rost sa postezi, incearca sa fi la obiect.
Oricum nu cred ca mai conteaza cine cu ce partid a vrut sa colaboreze, dar Sebastian s-a declarat un anti-politic convins asa ca...
Daca vrei sa continuam pe aceasta tema pot sa scriu si despre sumele imense pe care le cereati pt campanie


Ovidiu, singurul care a vrut sa se implice in campania electorala sunt eu. Si am facut-o in nume personal, fara sa implic SSM-ul. Victor si Sebi au stiut de incercarea mea de "implicare", dar niciodata nu si-au manifestat interesul pentru implicarea in politica.
Cat despre asa zisii "trimisi ai SSM-ului la sectorul 6" este vorba de prietena mea, fratele ei si inca un prieten (care intre altele nici nu e student), nici unii din ei nu sunt membrii SSM.
Si toata chestia asta nu a fost implicare politica, ci incercarea de a scoate nishte bani din campania electorala, ca simpli tehnicieni. Ca urmare am renuntat in momentul in care dupa 1 sapt nu vazusem nici un ban.
Iar daca e sa vb de etica, cum de esti tu - presedinte a unei organizatii studentesti - membru de partid. Din cate stiu in legea ONG-urilor este stipulat ca presedintele unui asociatii non-guvernamentale nu are voie sa aiba apartenenta politica.

Alin Bulugean
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue Jun 15, 2004 12:58 am

A_N_A e "studenta" asa cum noi toti suntem profesori universitari. Draga A_N_A oricine iti citeste posturile si il duce cat de cat mintea, chiar daca e neavizat in problemele care se discuta, isi da seama ca nu esti decat o copie ipocrita a unei asa-zise studente. :D

Nu mai vorbesc de faptul ca minti fara pic de jena. Am sa-ti dau doar un exemplu, caci sa-ti raspund la toate ineptiile ar insemna chiar ca am timp prea mult de pierdut:

A_N_A a scris:
Am crezut ca asta si urmaresc cei cativa care domina si administreaza Forumul nostru : sa creeze ori frica, ori dispret, oricum, sa-si atinga scopul-acela de a nu mai posta pe forum decat cei care le canta in struna !

Scrie-mi te rog cateva link-uri catre mesaje ale admin-ilor acestui forum prin care ei incearca "sa creeze ori frica, ori dispret" si incearca sa faca pe cineva sa renunte la a mai posta ceva pe forum. Chiar sunt curios sa vad si eu mesajele astea.
Eu sincer ii admir mult pe admini pentru ca au creat acest forum care este este intr-adevar o buna sursa de informare. Mai grav e cand apar creaturi ca tine puse pe dezinformare si fel de fel de zvonaci (vezi post-urile cu rezi).

Si alte aberatii...

A_N_A a scris:
Se intruneste si noul senat care-l revalideaza cu peste doua treimi- cum prevede legea- pe dl.prof.Andronescu ca rector

Hai sa fim seriosi ca aici chiar stie toata facultatea cati au fost... Si daca tot vorbesti de lege, de ce nu spui si de felul cum s-a votat, de faptul ca votul NU a fost secret, asa cum prevede legea? Deci chiar daca ar fi ca tine peste 2/3, tot nu ar fi fost un vot corect si legal. Dar de, spui doar ce iti place.

A_N_A a scris:
Personal cred ca madam firu are si alte lucruri de facut –ca sotie si mama- DECAT SA POSTEZE PE FORUMUL NOSTRU.

Hehe, te-ai cam scapat.

A_N_A a scris:
De prezentat o sa ma prezint.Ti-o promit.Dar ma gandesc cum si cand.Poate sub forma unei sesizari –e dreptul meu –referitor la ceea ce am auzit despre conturile SSM ,despre baza informatica din camin si mai ales despre tot felul de chitante pe care s-au luat bani de la studenti pentru contacte cu strainatatea (una este la mine).

Asta deja suna a santaj. Domnisoara "studenta", daca esti asa convinsa ca acesta este adevarul si esti pusa pe facut dreptate cum vrei sa pari a fi, de ce nu faci sesizarea??? Mie asa mi s-ar parea normal daca stii ca e vorba de o marsavie si inselatorie la mijloc. Si ce e cu chitanta respectiva? Eventual poti sa pui o copie chiar pe forum, ne explici si noua despre ce e vorba si poti chiar sa ceri o explicatie 'publica' persoanelor pe care le consideri vinovate.

Sau doar arunci cu vorbe in vant si incerci sa denigrezi niste oameni fara ca tu sa ai vreo dovada, dar probabil urmarind anumite scopuri mai mult sau mai putin obscure?
A man is only as big as the dreams he dares to live!

docktorelul
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Mar 23, 2004 12:38 am

pt wizzy

Postby docktorelul » Tue Jun 15, 2004 3:42 am

da draga wizzy eu sunt , de exemplu, unul care am avut curajul sa am o alta parere (asta acum mai mult timp) si am fost catalogat de catre voi drept:-fiul lui purcarea-securist-rezident blatist-pupincurist-omul rectorului samd...dar de ce nu se raspunde la intrebarile punctuale care au fost puse? in legatura cu banii si gestiunea ssm? asteptam nerabdatori raspunsurile...cate conturi si mai ales pe ce nume, cate chitante si mai ales cate cotoare de chitante, cate stagii de vara...



iata cum brusc au aparut bani de burse , ca si cum nu prorectorul pe social se ocupa de asta


sunt scarbit...interesul nostru mai presus de tot...nu conteaza mijloacele...sunt atatea lucruri de spus si de lamurit...dar...LA OAMENI NOI TOT NOI.

A_N_A
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Apr 23, 2004 5:44 pm

Postby A_N_A » Tue Jun 15, 2004 7:18 pm

“Distinsi anti studenti, anti democratie si anti bun simt
reprezentanti de Zavoianu,Ciofoaia,cibea,paun si ceilalti asemenea lor

seb wrote: N-am putut sa nu observ eschivarea a_n_ei in fata cererii de dezvaluire a identitatii si scuzele de genul: "Personal cred ca madam firu are si alte lucruri de facut –ca sotie si mama" .. personal cred ca scuzele astea nu fac decat sa acuze. Imi pare rau dar nici eu care am mai aflat una alta despre Ama (Ana Maria Trandafir) nu stiam ca ea are copil.. probabil informatii absolut necesare de stiut ca si student; detalii exact in genul celor furnizate de studentzel/doctorel despre activitatea mareata a lui BOP.

Numai fraza asta si TE DEMASCA !Ai “observat” eschivarea mea dar...N-ai OBSERVAT intrebarile mele ?Deci observi ceea ce-ti”convine”din ce-i postez lui victor dar nu obsevi NIMIC din ce-ti postez tie.?!?
halal! asta da reprezentant al studentilor la medicina...crema studentilor...cel mai bun dintre cei buni...etalon, model pentru anii mici, viitor medic de renume si creator de scoala...
“nici eu nu stiam ca are copii”...auzi, domle,ce chestie, sa existe ceva care sa nu stie MARELE seb...da asa ceva nu sa exista...deci daca nu o stie el e clar...esti ori studentzel,ori doctorel,ori ama,ori firu ori bop ori lmp...E clar,esti complexat-parca ti-a mai spus-o cineva pe forum. Si, cred ca mai esti si altfel,dar nu-ti spun ca sa nu o supar pe Adina.Ma rog,fiecare cu defectele lui.Si,ca sa te lamuresc si pe tine si pe Wizzi l-am vazut pe dr.firu,acum cateva saptamani,intr-o sambata in curte,vorbea cu cineva si langa el a oprit un matiz din care a coborat o doamna cu un pusti saten de 5-6 ani care s-a repezit la dr.firu care l-a luat in brate. am dedus ca este familia.Daca am dezinformat,cer scuze....daca stiam de “vigilenta” lui seb o legitimam...Chiar nu-ti dai seama cat esti de penibil..adica nu avem dreptul,nu avem voie sa avem si alte informatii decat cele stiute de tine?Ia uitati-va unde era partizanul difuzorului...(pentru cei de buna credinta, bunicii mei aveau in perete un difuzor prin care primeau-de la statia locala de radioficare- informatiile si muzica pe care o doreau “tovarasii”.Chiar te-ai rupt de realitate;chiar te crezi mentorul nostru...
Dar asta esti seb.Nu raspunzi,nu argumentezi.Exemplu?

seb wrote: Ovidiu, vii cu acuzatii penibile

Normal.Tot ceea ce nu-ti convine, e penibil.Asta-i culmea: sa avem alte opinii..penibil,zau asa...

seb wrote: Kamikazee, de obicei cel ce acuza trebuie sa vina cu un minim de dovezi.. cel putin asa am inteles eu ca functioneaza principiul juridic.

Extraordinar !auzi,dar daca ai inteles asa de ce n-ai produs cea mai mica dovada de fraudare a alegerilor...si de ce ai fost de acord sa NU NI SE SPUNA si noua de ce s-au anulat alegerile DOAR de la medicina? chestia cu regulamentul si carta “nu tine” pentru ca dupa acelasi regulament si carta s-au facut in tot umf-ul .Pentru ca nu intrase
in consiliu pe facultate prof.coculescu, mentorul tau spiritual si sponsorul -prin umf se intelege-al tuturor deplasarilor tale?Cei ca tine,popular se numesc “coada de topor”-citeste-l pe La Fontaine si o sa intelegi.Ai face orice sa-ti atingi scopul nu? Auzi,tu chiar vrei sa ajungi ambasador-cum te lauda adina? Speram,pentru tine sa vrei sa ajungi profesor,dar,ai dreptate, ar trebui sa citesti,sa scrii si mai ales sa dai piept si cu generatiile de studenti din care nu stii ce sebastieni pot sa apara....ce-ti trebuie tie munca cinstita...mai bine “te sacrifici” cu gura...

seb wrote: Pot sa-ti spun ca Ene nu a inteles mai nimic din SSM, asa cum au constatat aproape toti membri activi ai SSM de atunci a dus organizatia in pragul dezastrului, a fost exclus din SSM, a fost urmarit de politie pentru niste infractiuni legate de acte ale SSM si a scapat pentru ca s-a rugat sa-l ajutam sa scape - Costin a semnat niste hartii prin care Ene a fost absolvit de raspundere.

“SA-L AJUTAM “ ? Adica SI TU ? cinstitul,incoruptibilul?..pai in limbaj juridic asta se cheama complicitate! (sau acoperirea infractorului-scuze,nu stiu exact denumirea). Deci ai fost de acord ca cibea sa semneze niste hartii-IN FALS si FALSE-prin care sa fie absolvit de raspundere in fata LEGII!!!deci asta esti tu, nu conteaza dreptate,justitie,adevar,lege...conteaza CEEA CE ESTE SCOPUL TAU, si scopul tau a fost,in acel moment “sa-l ajuti”pe ene sa scape de politie...De ce nu l-ai lasat sa raspunda daca era vinovat... parca asa postai pe forum ca “vinovatii sa plateasca”,nu ?Sau le era teama ALTORA sa nu inainteze cercetarile?

wizzy wrote: Eventual poti sa pui o copie chiar pe forum, ne explici si noua despre ce e vorba si poti chiar sa ceri o explicatie 'publica' persoanelor pe care le consideri vinovate.

Ca sa-i raspund lui Wizzi, ia posteaza tu,mai intai pe forum seria chitantierelor folosite de tine ale SSM si pe urma ti-o postez si eu pe a mea...nu de alta dar sa vad daca ai curajul... sau nu le tii minte pe toate?
Pun pariu ca nu o sa posteze !!!

darkside wrote: Ovidiu, singurul care a vrut sa se implice in campania electorala sunt eu. Si am facut-o in nume personal, fara sa implic SSM-ul. Victor si Sebi au stiut de incercarea mea de "implicare", dar niciodata nu si-au manifestat interesul pentru implicarea in politica. Cat despre asa zisii "trimisi ai SSM-ului la sectorul 6" este vorba de prietena mea, fratele ei si inca un prieten (care intre altele nici nu e student), nici unii din ei nu sunt membrii SSM. Si toata chestia asta nu a fost implicare politica, ci incercarea de a scoate nishte bani din campania electorala, ca simpli tehnicieni. Ca urmare am renuntat in momentul in care dupa 1 sapt nu vazusem nici un ban.

un vechi proverb spune”spune-mi cu cine te aduni ca sa spun cine esti”
Pentru mine e clar...

wizzy wrote: Hai sa fim seriosi ca aici chiar stie toata facultatea cati au fost... Si daca tot vorbesti de lege, de ce nu spui si de felul cum s-a votat, de faptul ca votul NU a fost secret, asa cum prevede legea? Deci chiar daca ar fi ca tine peste 2/3, tot nu ar fi fost un vot corect si legal. Dar de, spui doar ce iti place.

Am mai spus-o ! nu am postat pana nu am citit legislatia.Citeste-o si tu si o sa vezi ca se prevede acest stil de vot la ALEGERI.ori,acum nu era vorba de alegeri ci de VALIDAREA de catre FOSTUL SENAT(HA,HA,HA,) a NOULUI SENAT !!!

wizzy wrote: A_N_A e "studenta" asa cum noi toti suntem profesori universitari. Draga A_N_A oricine iti citeste posturile si il duce cat de cat mintea, chiar daca e neavizat in problemele care se discuta, isi da seama ca nu esti decat o copie ipocrita a unei asa-zise studente.

E clar.:nu esti nici profesor, nu esti nici avizat”in problemele care se discuta” si nici nu te duce mintea!-nu te supara,te-am citat.

victor wrote: Am mai multe afilieri profesionale si sindicale, din organisme distincte sau interconectate, si nici o afiliere politica - in care ma implic in functie de timp, moment, utilitate sau de cum aleg sa o fac sau nu. Mentionez: LSM (membru pasiv din anul 2, din anul 1 membru), SOMS (co-organizator congres UMF), SSM (secretar general si membru activ din anul 4, intiator si coordonator program internet pentru medicina), FASMR (membru in conducere de 3 ani, pe diverse pozitii: editor, responsabil pe probleme de educatie medicala, presedinte anul acesta), IFMSA (coord probleme de educatie medicala europa de est, membru in diverse taskforce-uri si grupe de lucru), AMEE/AMSE (medical education expert - student section - 'asa suna la ei rangul cu pricina; de fapt e un fel de consilier), USR, Asociatia Mediclass, SSCRo, AIM, Fundatia fecioara (o fundatie a unui vecin de scara cu scopuri catarctice), ASCOR, SNN (Soc nationala de neurostiinte) - membru, etc. Dupa cum vezi - o insiruire de nume si initiale care suna de la un punct incolo daca nu stii despre ce e vorba aberant si inutil, si in cea mai mare parte si sunt asa ceva, daca nu ai grija sa le dai singur valoare. Mi-a placut cum merge treaba cu asociatiile si am folosit "aceasta unealta" ca sa cunosc mai multi oameni si sa lucrez mai bine cu unii, sa fac lucruri care singur nu le-as fi putut face etc. Oricum - partea studenteasca anul acesta se cam termina, o sa raman cu cea profesionala si vocationala, parca asa ii zice. In general am incercat sa imi definesc bine pozitia din care vorbesc referitor la fiecare problema (pozitie personala, sau a unui ONG din care fac parte)- este unul din motivele pentru care imi place sa transez foarte atent responsabilitatiile la altii.

numai asta si spune TOTUL despre tine victore,oricat te dai tu de “disponibil”Nu esti decat un carierist mort dupa functii,pozitii si mai ales AVANTAJE (scopul scuza...)
si ce-ti mai plac titlurile...Si noi il ironizam pe bop ca se da mare cu doua doctorate...
Halal.... noua,evident...

victor wrote: Atentie la cuvinte daca te uiti la ordinul ministrului cu atentie scrie clar ca alegerile de la facultatea de medicina au fost invalidate pentru nerespectarea prevederilor legale. Asta nu e echivalent cu validarea alegerilor de la farma si stoma, care lucru nu este scris nicaieri si pe care-l deduci in baza propriilor speculatii. Mai mult - daca te uiti la contestatii - OM raspunde la contestatii, iar contestatii au existat la medicina; din cate stiu doar ulterior au aparut si la farma si stoma.

Iar faci ..pe tine (adica pe victor ciofoaia) iar dai din degete fara sa spui nimic...auzi,n-ai suferit ca n-ai mai putut sa ajungi secretar utc ? ca ai fi ajuns mare de tot, chiar si in cc.ca,banuiesc de astia aveau nevoie,de astia ca tine-sa vorbeasca mult,sa nu spuna nimic slugarnici cu stapanii si lei paralei cu “dusmanii de clasa”
Din moment ce Toate alegerile de la UMF s-au facut dupa aceleasi reguli de ce s-au anulat DOAR CELE DE LA MEDICINA?-scuze de repetitie dar daca nu primesc nici un raspuns LOGIC...Pe tine te inteleg victore,doar nu intrase dl.prof.Popa ,mentorul tau,protectorul tau,cu care “ai tinut cel mai des legatura” la alegeri, care se ocupa deCAMINE. de BAZA MATERIALA DIN CAMINE (apropos...e adevarat ceea ce am auzit de la un dr.,un absolvent mai vechi de umf ca la vremea lui era celebru cuplul Florin Popa-Paun cu privire la “cazarea cu dar”;oare d-aia se mai amesteca si acum paun in conturile SSM...ca-i in aceeasi echipa-largita de acum cu Cibea,cu seb si cu tine? Si e adevarat ca “pregatiti” pentru postul de “om de paie “al vostru pentru noile alegeri pe V O I C U din anul III ?)

victor wrote: Inteleg insa ca tu contesti (ca si prof. Zagrean) ordinul si autoritatea MEC.

Nu contest ordinul si autoritatea Mec ci numai legalitatea ordinului-dupa ce am citit
legislatia Si cum sa fiu de acord daca art 73. din legea personalului didactic prevede clar ca ministrul poate suspenda rectorul si,citez:”suspendarea ,TEMEINIC JUSTIFICATA IN SCRIS se aduce la cunostinta senatului universitar care are obligatia de a valida sau INVALIDA aceasta decizie in termen de treizeci de zile.Se considera INVALIDARE avand drept consecinta mentinerea persoanei respective in functia de rector daca voteaza impotriva suspendarii 2/3 din numarul total al membrilor senatului” Ori :
1.Dl.Andronescu a fost REVALIDAT de noul senat cu peste 2/3 desii ministrul nu si-a justificat temeinic invalidarea (nu-s partizana lui) motivand validarea de catre FOSTUL senat.De ce, doar dl.Andronescu a fost ales de NOUL senat din randurile sale?Atunci ministrul a dat un nou ordin prin care-l numea pe Dl.Popa rector interimar
2.Constitutia Romaniei prevede AUTONOMIA UNIVERSITARA
3.Legea invatamantului prevede la art.89.:”autonomia universitara consta in dreptul comunitatii universitare de a SE CONDUCE ....fara nici un fel de ingerinte POLITICE ideologice....
4.Legea invatamantului art.92.alin 2.:”Autonomia universitara vizeaza domeniile CONDUCERII,STRUCTURARII SI FUNCTIONARII INSTITUTIEI...”
Unde este prevazut dreptul ministrului de a NUMI RECTOR.FIE EL SI INTERIMAR? De ce e popa si nu lm-ul? l-a suspendat ministrul,foarte bine, dar unde e justificarea suspendarii si unde e VOTUL SENATULUI UNIVERSITAR de validare sau invalidare a ordinului ministrului?fie el si senatul vechi,dar,sa respecte universitatea noastra.sa respecte legea si nu interesele “de grup”
5.legea prevede ca pana la alegerea NOULUI rector si validarea lui de catre ministru universitatea sa fie condusa de VECHIUL rector .
Si atunci cum pot fi de acord cu “dictatura “athansciana ? Putea face ce dorea, e ministru doar, dar SA NU IGNORE LEGEA! imi pasa ca peste ani poate face pui...
Si,nu pot sa nu remarc victore ca nu te poti abtine de la jigodisme.Ce rost avea sa mi-l atasezi pe prof.Zagrean?

victor wrote: kamikaze: vad ca nu pricepi de loc distinctia inte FASMR si SSM. Este aceeasi ca intre un clubul steaua si federatia romana de fotbal

Iar te crezi mare si atot stiutor ...dar ca sa-ti raspund pe domeniul tau, adica ..tu centrezi tu dai cu capul...avantajul sa iasa,nu?

victor wrote: Cam ce ar fi de vazut la LM "ca sa crezi", dupa intelegerea si parerea ta?

Ceva ce mie mi se pare trist .Sa fie clar nu sunt simpatizanta LMP.Nici a lui FL.P. Dar,incercand sa fiu obiectiva (cu subiectivismul de rigoare,se intelege) nu pot sa nu incerc un sentiment de tristete.Da, mi se pare trist ca o personalitate a lumii medicale, este si parerea mea-mai putin avizata e drept) ,rector al umf Bucuresti,vicepresedinte al academiei de stiinte medicale si membru al academiei-din cate stiu eu-cu o laborioasa activitate de cercetare si amintesc aici,cu cata mandrie am citit un articol dintr-o revista (Traffic 2003) in care un japonez si un american confirmau in 2003 descoperirile lmp din 1974,si-l citau pe pozitia 1 si la bibliografie, cu articole publicate in tara si strainatate, cu mai multe carti scrise, deci cu o munca serioasa,si de lunga durata,sa ajunga sa i se ignore TOATE meritele,TOATE realizarile si sa fie balacarit de colegi si studenti intr-un mod absolut degradant.Si nu pe chestii concrete ci pe supozitii gen seb :”am auzit din diverse surse ca”.Nu stiu,.poate sunt mai sentimentala,poate mai naiva,dar,sincer,mi-e mila.Nu cred ca avem dreptul, nu-i moral,nu-i etic, sa ne batem joc de anii de munca ai unui om,chiar daca nu ne convine noua,doar pentru ca nu LE MAI CONVINE ALTORA.
Si credeti-ma ,acum citez un PROFESOR ADEVARAT de la Fundeni “nici mie nu mie drag, dar sa vad unii, fara realizari,fara opera, care -l improasca doar,doar i-or lua locul, e tragic...si nu pentru mine ci pentru voi...”
Dar,sa revin la ...normal (mama,ce de injuraturi o sa mai iau de la “democrati”...adica cei care “respecta” dreptul la opinie..)
O propunere. Daca tot s-a ajuns la alegeri - sa numim noi observatorii !!!
Care sa fie de-ai NOSTRII nu de-ai lor. Putem numi dintre noi observatori Si bomba: Sa fie numai din anul I .Nu trebuie sa fie cunoscatori ai vietii si metodologiei universitare, ci numai niste studenti corecti si NEINFLUENTABILI. Sunt sigura ca fiecare grupa si-ar numi, fara rezeve , 2-3 reprezentanti.Sa mai renuntam la SEB,VICTOR, VOICU si alti asemenea lor studenti demagogi-pardon,am vrut sa spun democrati!Si cei din anul intai sunt TOT studenti si TOT la medicina. In plus ei mai au ceva ani de trait in aceasta atmosfera,acum atat de viciata-Hei,Voi cei din titlu,suntei mandrii...?


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests