Justitie

iarba verde de acasa
kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Justitie

Postby kULA » Wed Feb 25, 2004 1:26 am

Justitia va decide daca rezidentiatul 2003 se va anula.

24.02.2004 - prima infatisare: - ministerul solicita (prin posta) un termen pentru "lipsa de aparare" :)
16.03.2004 - termenul acordat de instanta

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Feb 25, 2004 1:59 am

wow! :shock:
you did it!

sunt publice sedintele?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Feb 25, 2004 3:22 am

Mai mult ca sigur ca sunt ... Unde e procesul?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Wed Feb 25, 2004 9:51 am

ROMANIA
CURTEA DE APEL BUCUCRESTI
SOS. OLTENITEI NR. 107-111
SECTORUL 4 - BUCURESTI
SECTIA DE CONTECIOS ADMINISTRATIV

DOSARUL NR. 162/2004

User avatar
Bakardo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Wed Nov 26, 2003 1:45 pm

Postby Bakardo » Wed Feb 25, 2004 11:20 am

:( Ar fi o chestie cu totul si cu totul de aur daca reusiti sa le dati peste bot si sa faceti sistemul de kk...ma tem, insa, ca sansele de reusita sint mici...si spun asta pentru ca cei de care tine solutionarea litigiului sint "independenti si inamovibili" de nu mai pot...credeti-ma, stiu ce zic...sa aveti bafta, ca va trebuie :allright:
Life is a beach ???!!! A sunny one ???

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Wed Feb 25, 2004 1:21 pm

Felicitari Kula pentru initiativa.Ministeriabilii acestia trebuie sa inteleaga ca nu ne pot trata ca pe o turma de oi.Ar fi buna si ceva ,,publicitate'' facuta acestui proces prin ziare.Cred ca Publicitatea acestui demers ar fi greu de digerat de catre diaconii psd-isti care au tangenta cu rezidentiatul.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Feb 25, 2004 3:44 pm

Ce se cere? Anularea nu cred ca mai e posibila, adica e posibila in teorie, dar se va face ca si cu casele retrocedate: cistigi procesul, nu si casa. Ca sa nu mai zic de cei care deja s-au "instalat", aia in loc sa dea in judecata si ei MS, ii vor "bate" oral pe cistigatori, prin emisiunile lui Turcescu.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Wed Feb 25, 2004 6:56 pm

Bravo, Kula! Felicitari! macar sa pastram speranta.(te-ai tinut de cuvant :!: )
Mult succes in tot ceea ce intreprinzi!
Spune daca te putem ajuta si noi cu ceva. Keep in touch!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Feb 25, 2004 8:25 pm

Sincer sa fiu, nu ma asteptam sa se mearga in justitie...
Eu am renuntat atunci sa ma agit, dar daca e cazul, voi participa la aceasta initiativa.
Nu prea ma mai intereseaza rezidentiatul (nu intru in detalii), insa mi-ar place sa particip si eu la o eventuala palma morala pe care am da-o nenorocitilor astora care ne conduc si mai ales "merituosilor" si a"alesilor" (daca va mai aduceti aminte de tupeul unora dintre cei care tremurau la gandul ca ar putea pierde acel rezidentiat castigat mult prea usor prin frauda...).
Tinem legatura!

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Feb 26, 2004 12:34 am

Clujul a fost (iar) la inaltime.

Merita felicitari.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Feb 26, 2004 12:45 am

Sa inteleg ca procesul e bazat pe existenta unor WC-uri? Sint mereu superiori, imi stirnesti invidia - cu o propozitie ai reusit sa darimi capitalul de simpatie pe care puteai sa-l acumuleze aceasta actiune. Poate nu ai remarcat, asta e forumul celor din Bucuresti, aia de insinuezi ca sint inferiori.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Thu Feb 26, 2004 12:58 am

slobiz,ce inseamna wc? :)
kULA,poate ajutorul primit de la clujeni (chiar te ajuta?surprinzator :roll: )sa mai estompeze circul pe care l-au facut atunci unii dintre ei pe forum. :(

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Feb 26, 2004 2:22 am

- nu am intentia sa culeg "aprecierile" :) de unul singur;

- suntem un grup iar cei din Cluj au o pondere semnificativa;

- avem sustinerea unor avocati din Cluj (intr-o lume in care totul se invatre in jurul banilor sa ai un avocat care pledeaza in procese internationale.....);

-nu stiam ca este numai forum-ul nostru;

-este trist ca unii inca ma intreaba daca nu are sa le dauneze in viitor faptul ca au avut curajul sa lupte cu sistemul (nici nu mai stiu ce sa le raspund.... );
- este la fel de trist cand unii stau ascunsi in spatele unor monitoare si isi permit sa faca tot felul de aprecieri ieftine, doar ...

TARA DE ... cacao!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Feb 26, 2004 2:30 am

Nu e forumul nostru, doar ca sintem majoritari - previzibil, nu? Sintem citeva sute care putem sa pierdem contactul cu restul lumii si tot putem intra aici.
"WC" era o discutie stupida, care a inabusit o parte din protestele post-rezidentiat de anul trecut.
In timp ce unii reclamau ca rezidentiatul a fost aberant pentru ca nu a facut o reala selectie, pentru ca s-au modificat conditiile de concurs si alte asemenea, unii clujeni ne-au spus pe aici pe forum ca unii candidati ieseau prea des la WC si stateau prea mult pe acolo, probabil copiind dupa Harrisonul ascuns in chilozti. Asa ca unii bucurestenii s-au gindit ca ei sint hotii si i-au lasat pe clujeni sa protesteze. Clujenii s-au strins la rectoratul lor, au fost dusi cu zaharelul de rector sau decan, nu mai tin minte, iar "protestul" lor a valorat 0.
Kula a fost aici in Buc., el nu e "dintr-aia".
http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?p ... ht=wc#9807
http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?p ... t=wc#10201
Desi am recitit "amintirile" vreo zece minute, faptul ca am putut da search dupa wc, dar nu si w.c., mi-a afectat rezultatele. Asta e ce am gasit acum, plus o gashca de mishtorui la adresa celor ce dadeau vina pe wc.
Este aplicatia practica a discutiei Bucuresti-provincie. Chiar acum fac si pace-pace intre o galerie bucuresteana si una din provincie, una cu nite fulare cu buCUResti...sint mult mai spurcat acolo.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Feb 26, 2004 8:46 am

Ok, cu riscul de a deveni tinta ironiilor unora, vreau sa va spun simplu si fara acuze constatarile mele legate de cazul "WC".
Eu am dat rezidentiatul si inainte de 2003 si s-a nimerit sa fiu in amfiteatre mari. Timp de 4 ore nu misca nimeni, nici gand sa iasa macar o secunda. Si erau peste 100 de oameni in acea sala. Am vorbit si cu alti colegi care au dat mai de mult si au confirmat asta.
Anul trecut am fost intr-o sala cu 35 de oameni.
Dintre acestia cel putin 10 oameni au iesit la wc pe la jumatatea timpului. Era o forfota absolut enervanta. Sala era in ASE pe la etajul 2 (daca imi aduc aminte bine).
Desi poate intra in categoria "scenarita", nu trebuia sa ai Harrisonul in chiloti, ci doar un mic carnetel pe care ai notat prescurtat grilele mai dificile. Ce naiba, pare chiar asa imposibil?
Evident, asta nu e proba in justitie, dar mi se pare penibil sa nu puteti accepta o astfel de frauda ieftina.
Daca sistemul a permis, s-au gasit destui oportunisti pe care se ii duca, capul la asa ceva.
Iar ca sa nu intru in "razboiul" intre zonele tarii: sunt bucurestean si am dat rezul in Bucuresti.
Nu acuz pe nimeni direct, acuz doar SISTEMUL care a permis asemenea mizerie!!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Feb 26, 2004 9:36 am

Eu am iesit la fumat si am stat mult si la taclale cu supraveghetorii. Am luat 750.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu Feb 26, 2004 10:43 am

sl0bizz wrote:Eu am iesit la fumat si am stat mult si la taclale cu supraveghetorii. Am luat 750.
probabil ca era ziua din saptamana in care porti tanga, nu? :lol:

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Thu Feb 26, 2004 1:25 pm

adi wrote: probabil ca era ziua din saptamana in care porti tanga, nu? :lol:


Poate avea grilele agatzate de snurul de la tanga. :lol:
Whatever

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Feb 26, 2004 3:55 pm

pentru rezidentiat, as fi schimbat ziua de tanga :)
oricum, ideea era ca nu se poate dovedi cu nimic ca au facut ceva rau aia care au iesit: era dreptul lor, nu exista nici o inregistrare sau altceva asemenator (daca o iei cu amintirle, o sa te intrebe de ce nu ai zis atunci...)
e ceva mai consistent, altfel procesul nici nu ar fi intrat pe rol.
Ar mai fi trebuit sa precizez; cei din Cluj sint bineveniti, dar, asa cum se stiu deranjati de"superioritatea afisata de bucuresteni", ar trebui sa inteleaga ca exista si un revers.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Feb 26, 2004 5:48 pm

Nici eu nu sunt absurd sa gandesc ca ar putea spune cineva la tribunal "anulati concursul fiindca a iesit lumea la wc", vreau doar sa spun ca porcaria a avut dimensiuni mari de tot.
Sa o lasam balta cu discutia asta, ca nu are nici un rost.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Feb 27, 2004 3:04 am

Mda ...nu se putea sa nu fie o mica bascalie si sa nu se revina la o balacareala mai veche care s-a dezbatut pe toate partile. Dar vorba cuiva de mai sus hai sa lasam balta chestia asta. kUla ceva detalii legate de acuzatii( formularea lor in special- pentru ca asta conteaza) si de mersul procesului se poate? Pentru ca altfel acest topic numit frumos "Justitie" nu-si va atinge deloc scopul de a face oamenii cat de cat sensibili la problema( desi dupa cum am vazut de regula nu prea are mari rezultate chestia asta). Si o intrebare: tu ai cea mai vaga urma de speranta ca se poate rezolva ceva? Sincer. :roll:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

dana2
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 25, 2003 11:22 pm
Contact:

Postby dana2 » Fri Feb 27, 2004 10:25 pm

uneori nu rezultatul este important, dragii mei

User avatar
Paradox
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Jan 01, 2004 8:05 pm

Postby Paradox » Fri Feb 27, 2004 11:18 pm

Pt kULA:
Ne potzi spune te rog cum au fost formulate motivele (temeiul legal) care stau la baza acestui dosar?
Vreau sa subscriu si eu celor care au spus ca te vor sprijini in aceasta actiune sisifica!
Oricum multa bafta si cum au mai spus altzii cat mai multa publicitate!!
medic de vanzare!!!

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

Postby Blonda » Sat Feb 28, 2004 4:04 pm

Si eu sunt o blonda de Cluj care a semnat toate protestele si care a stat in picioare in frig la DSP ca sa "strige" ca nu a fost corect ce s-a intamplat la rezi. Si nu imi pare rau deloc. Desi nu cred ca ni se va da castig de cauza pentru ca daca va mai amintiti suntem in an electoral (si apele e indicat sa fie cat mai linistite), eu si colegii mei avem constiinta impacata ca am incercat sa facem ceva. :idea:
Cat despre WC-uri, eu am dat la faculta de farma si s-a iesit din sala intr-o mare veselie, cu un singur insotitor. Iar la inceputul examenului am fost rugati sa ne punem telefoanele in genti dar nimeni nu a stat sa verifice daca am si facut-o. Si cum bine stiu unii dintre voi sunt unele atat de performante incat puteai sa ai scrise pagini intregi pe care sa le verifici " la toaleta".
Acuma imi pare rau ca nu am luat cu mine fitzuicile cu intrebarile la care aveam mici dileme si ca nu m-am dat mai slaba de vezica, ca poate luam si eu 950 nu numai 943 si ma simteam mai mult decat ratata :twisted:
Sa mai speram :!:

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sat Feb 28, 2004 11:40 pm

" Acuma imi pare rau ca nu am luat cu mine fitzuicile cu intrebarile la care aveam mici dileme si ca nu m-am dat mai slaba de vezica, ca poate luam si eu 950 nu numai 943 si ma simteam mai mult decat ratata " :evil: -deci gindul nu ti-a fost strain de la inceput........

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Feb 29, 2004 12:38 am

The point is: nu stim acuzatiile, dar am inceput sa ne certam pe seama lor. As consola si blonde, dar parca asta se facea pe mirc....
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Feb 29, 2004 1:56 am

:lol: :lol: :lol: - buna faza cu mircu'.. Chiar asa inca nimic de cele capete de acuzare.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

tutu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Tue Feb 10, 2004 4:00 pm

Postby tutu » Sun Feb 29, 2004 1:32 pm

Ma intreb pana unde se va merge cu discutiile astea.... care nu mai au nici un rost. Recunosc, fac parte din cei multumiti, cei care chiar daca au avut o licenta , au avut taria sa invete in continuare si sa mai si ia examenul asta hulit de atatia. :evil:
mai bine apucati-va de invatat dragilor, decat de ....procese! ca nu de alta dar peste 1 an sau mai putin tot voi o sa bazaiti ca nu a fost corect, ca nu ati stiut , etc. :lol:
mai ganditi-va si la altii si nu numai la pielea voastra!!! :wink:

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Sun Feb 29, 2004 8:49 pm

adyry wrote:" Acuma imi pare rau ca nu am luat cu mine fitzuicile cu intrebarile la care aveam mici dileme si ca nu m-am dat mai slaba de vezica, ca poate luam si eu 950 nu numai 943 si ma simteam mai mult decat ratata " :evil: -deci gindul nu ti-a fost strain de la inceput........

te rugam frumos sa ne lasi in pace; insinuarile si ironiile de prost-gust nu au ce cauta aici; daca tot zici ca ai fost "aleasa" sau "desteapta" sau "perfecta" , mai bine spune boda-proste si fa o cruce mare ca esti acolo unde esti; succes in rezidentiat!
Blanculescu said: "nu ma intereseaza calitatea, ci cantitatea"

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Feb 29, 2004 10:47 pm

"te rugam frumos sa ne lasi in pace; insinuarile si ironiile de prost-gust nu au ce cauta aici; daca tot zici ca ai fost "aleasa" sau "desteapta" sau "perfecta" , mai bine spune boda-proste si fa o cruce mare ca esti acolo unde esti; succes in rezidentiat! "-unde dai si unde crapa! :?

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Mon Mar 01, 2004 12:41 am

Mda,sfaturi si indicatii pretioase de la tutu,daca vi se facuse cumva dor,dupa 2 luni de pauza... :evil:

Oana M
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:52 pm

Nici unul!

Postby Oana M » Mon Mar 01, 2004 5:53 pm

Buna! Ma bucur foarte mult pentru faptul ca inca nu s-a renuntat la actiunea in justitie. Si eu am fost la toate protestele de la MS dupa rezidentiat. Marturisesc sincer insa ca la un moment dat mi-am cam pierdut speranta.
Dupa mine este laudabil faptul ca cineva mai are sperante ca se mai poate lupta cu acest sistem de-a dreptul diabolic. Vlad, Ana, daca mai sinteti pe aici incercati sa dati un semn de viata, pentru ca pe multi i-am auzit intrebind de voi. Momentan eu sint extrem de emotionata pentru faptul ca mai aud de aceste actiuni in justitie si nu prea pot sa spun decit ca imi este tare dor de voi toti cei care ati fost acolo. Este extraordinar faptul ca macar la virsta noastra mai exista cit de cit conceptul de solidaritate, chiar daca destul de vag as putea spune.
Si inca o data ii felicit si eu pe clujeni pentru curaj. Toate cele bune pina la o noua "reauzire".

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

Postby Blonda » Tue Mar 02, 2004 12:30 pm

ii anunt pentru necunoscatori ca nu am luat rezi ca am dt pe chirurgie
asa ca nu am pentru ce sa spun bogda-proste :peace:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Mar 02, 2004 9:43 pm

Kula, da si tu mai multe detalii despre proces, in special capetele de acuzare.
Macar pe PM, daca nu aici...

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Wed Mar 03, 2004 10:08 pm

Blonda wrote:ii anunt pentru necunoscatori ca nu am luat rezi ca am dt pe chirurgie
asa ca nu am pentru ce sa spun bogda-proste :peace:

era pentru adyry... si alti 'viteji care dupa razboi se arata'

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Wed Mar 03, 2004 11:16 pm

:lol: :lol: este faina de tot blonda :lol: :lol:
serios vorbind si ..intelegind :wink: ,nu inteleg de ce ne-am departajat odata cu ex. asta nenorocit in alesi invingatori si invinsi!eu nu am spus niciodata ca cei ce nu au luat ar fi prosti sau alte aprecieri de acest gen...am prieteni care nu au luat si ptr. care am emotii anul acesta si ma ingrijoreaza faptul ca sint f. deprimati si nu au putere sa se mobilizeze si sa se apuce de invatat....dar la nici unul din prietenii mei nu am auzit opinii de genul"trebuia sa-mi iau fitzuicile cu mine..."-eu am inteles din asta ca tipa le avea deja facute!-adica ce facea in loc sa invete-cartea sau grilele mult trimbitzate-fitzuici!!!

User avatar
Paradox
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Jan 01, 2004 8:05 pm

Postby Paradox » Thu Mar 04, 2004 4:50 pm

kULA de ce nu vrei sa faci un pic de lumina (sau oricare stie cate ceva despre acest dosar 162/2004) pana nu se metamorfozeaza in intregime acest topic in discutzii gen MIRC!?!!
medic de vanzare!!!

User avatar
mbolos
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:15 pm

Postby mbolos » Sat Mar 06, 2004 10:11 am

Felicitari pentru cei din Cluj!
Imi pare rau ca trebuie sa spun asta, dar restul tarii din pacate s-a facut de cacao pentru ca nu au incercat mai mult.
Iar cei ce stau in spatele monitorului si sunt superinvidiosi pe perseverenta altora ar trebui sa invete ceva din toata chestia asta.
Felicitari inca o data!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Mar 18, 2004 1:30 am

Mah a cam trecut termenul ala de 16 martie..ceva noutati sau...
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Sun Mar 21, 2004 10:00 pm

am si eu niste nedumeriri: pe cand se presupune ca s-ar da verdictul final la acest proces? si de ce s-a ajuns la curtea de apel direct cand demersul normal e judecatorie-tribunal si abia apoi curtea de apel?!
Ce se cere defapt in acest proces? Anularea concursului de rezidentiat sau ce?
Cu stima si cu simpatie pt oamenii perseverenti!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests