Ajutor E Grozavesti-poluare fonica Carrefour....

camine, informatii utile

andree
Posts: 4
Joined: Fri Oct 10, 2003 12:22 pm

Ajutor E Grozavesti-poluare fonica Carrefour....

Postby andree » Thu Dec 04, 2003 3:35 am

Bai fratilor m-am saturat sa o aud pe handicapata aia din Carrefour de la megafon...in camera mea.

Am incercat sa invat un curs si dupa o ora de incercat am ajuns la concluzia ca am retinut numai un nr.... de masina; de ce? pentru ca aia a repetat de vreo sase ori sa se duca proprietarul la masina...

Eu zic ca trebuie sa luam atitudine. Dorim si sprijinul celor care stau in U-uri. E o chestie de principiu aici. Stiam eu ca francezii astia ne considera mari "pupincuristi"... da acum ne mai obliga sa ne simtim si ca in Gara de Nord ?!

Va multumesc si astept ca alti colegi de camin sa subscrie la "petitia" asta.
Last edited by andree on Tue Dec 09, 2003 3:17 pm, edited 2 times in total.

andree
Posts: 4
Joined: Fri Oct 10, 2003 12:22 pm

Am uitat....

Postby andree » Thu Dec 04, 2003 3:41 am

Am uitat sa spun de muncitorii aia care la ora asta 2.46 (noaptea) taie sau polizeaza nu stiu ce dracu' pe acolo prin zona

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Dec 04, 2003 9:10 am

A doua zi dupa deschidere am scris la relatii cu publicul pe e-mail la Carrefour in legatura cu aceeasi problema. Nu mi-au raspuns. Poti sa incerci direct cu OPC, primarie, sau cu presa (mai putine sanse sa rezolvi in ultimul caz).
Cred ca chestia de tabla pe care au facut-o ar fi cam greu de antifonat, anyway. Daca ar fi fost un cartier obisnuit nu si-ar fi permis sa o faca, dar noi sintem adaptabili si mai ales ne poate "adapta" oricine, nu?
Profit de ocazie ca sa ii reamintesc si pe prietenii musulmani si pe cei de la Azteca.
Mie o vecina doctoritza, deci cum s-ar zice intelectuala, mi-a zis ca cine are de invatat invata si cine are de dormit doarme oricum. Asta ca sa ai o evaluare a ajutorului celorlalti. O sa rezolvi cam cit s-a anulat rezidentiatul si cam din aceleasi motive.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Dec 04, 2003 4:15 pm

ok, man, fa un protest si pune pe cat mai multi sa il semneze din camin, si pe urma mergem impreuna la carreour , ok ?
cand reusesti sau daca ai nevoie de ajutor da un samn pe private, YM , etc.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Dec 04, 2003 4:49 pm

Chiar asa... fratilor noi eram e dinaintea lor aici. Chiar daca probabil o vor ingropa, pe mine unul ma deranjeaza ca astia nici macar nu au condica de reclamatii.. :evil:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Postby wgetdagoo » Thu Dec 04, 2003 6:37 pm

Din cate stiu eu in E sta un reprezentant din conducerea SSMB. S-a luat vreodata in discutie la SSMB treaba asta?

Cat despre condica aia de reclamatii, ca sa vezi ce nesimtiti sunt, au legat acolo 2 pixuri care nici macar nu merg.
Asa ca daca vreti sa completati o reclamatie in Carrefour, luati-va pixu dupa voi.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Thu Dec 04, 2003 6:44 pm

wgetdagoo wrote:Din cate stiu eu in E sta un reprezentant din conducerea SSMB. S-a luat vreodata in discutie la SSMB treaba asta?


Lol.. tu in ce an esti?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Dec 04, 2003 10:53 pm

UNDE e condica aia in Carrefour?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Mon Dec 08, 2003 1:27 am

darkside wrote:ok, man, fa un protest si pune pe cat mai multi sa il semneze din camin, si pe urma mergem impreuna la carreour , ok ?
cand reusesti sau daca ai nevoie de ajutor da un samn pe private, YM , etc.


Aia de la Carrefour o sa va zimbeasca politicos, o sa se arate cat se poate de dornici sa multumeasca pe toata lumea si o sa isi exprime profunda lor implicare fata de toate problemele tuturor precum si o reala ingrijorare fata de toata poluarea fonica si de orice fel din Romania, iar la sfarsit o sa se desparta de voi cu promisiunea ca vor lua masuri si vor face tot ce le sta lor in putinta... iar in timp ce voi veti pleca multumiti de intrevedere si plini de speranta ca lucrurile se vor indrepta, ei vor rasufla usurati ca "au plecat si imbecilii aia" si vor arunca la primul cos lista voastra de semnaturi strinsa de voi cu atita truda...

Bai, wake up !!!!!!!!!

O plingere la OPC face cat o lista de 1000 de semnaturi !!!!!!!

Iar daca va duceti la OPC cu lista de 1000 de semnaturi va fi si mai bine !!!!!!!

Macar astia nu o mai arunca la gunoi pt simplul motiv ca un raid al OPC-ului le-ar aduce lor bani ! (inspectorilor de la OPC)...

... in timp ce aia de la Carrefour, daca v-ar asculta si ar lua masurile propuse de voi, ar pierde bani....

P.S. Daca reusiti sa-i implicati si pe aia de la Prima TV si pe "Piedone" ca sa le mai oferiti o sansa de a le creste audienta si de a face show pt tot boboru, atunci POATE ca vor fi luate si niste masuri concrete ....

Nu conteaza nici daca o luati pe zambilica aia de Virgolici - aia de zicea la TV ca scleroza multipla e o boala pe care o fac oamenii daca maninca prea mult colesterol... NU CONTEAZA, pt ca boboru tot nu pricepe....
... dar conteaza ca la romani, un pic de circ si un prilej pt ei de a se da in spectacol sa le creasca popularitatea, duce la rezolvarea problemelor...

conteaza sa va atingeti scopul !

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Mon Dec 08, 2003 2:14 am

Yup, si eu cred ca cu OPC sunt cele mai mari sanse de rezolvare.

Dar mai intai ar fi totusi frumos sa treceti si pe la ei, la Carrefour, sa le spuneti care e situatia, sa depuneti reclamatia & lista de semnaturi si sa le spuneti 'voalat' ca daca e nevoie mergeti si la OPC. Incercati sa vorbiti cu cineva care are un titlu cat mai mare pe acolo.

Nu uitati sa fiti politicosi si sa nu va duceti peste ei cu o falca-n cer si una-n pamant ca asa sigur nu rezolvati.

Si daca nu se rezolva faceti un drum la OPC si depuneti si acolo reclamatia cu lista de semnaturi.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Mon Dec 08, 2003 3:00 am

pai crezi ca ma duceam cu lista numai la Carrefour ??? :?: normal ca daca in 3 zile nu se rezolva situatia mergeam mai departe la OPC - totusi cred ca inainte sa dai in cap ar trebui sa anunti ...


si s-a facut lista aia sau nu ? ca sa stim ce facem ...
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Mon Dec 08, 2003 8:34 am

Dar in E sta si un reprezentant de seama al LSM, din câte stiu eu :)

Daca va pot fi de folos ca translator (am mai facut asta) va stau la dispozitie. Cu injuraturi in frantuzeste :twisted:
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Dec 08, 2003 9:39 am

Parca am auzit ca tocmai a murit patronul francez al grupului intr-un accident de avion.



lista de semnaturi cat mai consistenta - vorbiti eventual cu marian sa medieze interactiunea cu portarul - sa tina portarul lista de semanturi - si sa "permita" afise pe toate geamurile caminului - si cu lista... se pot face multe: plangere la ei, opc, rectorat ca UMF sa ia pozitie fata de ei, la primarie, politia de campus, etc si alte aberatii. Daca nu merge cu portarul/marian - poate se gaseste unu' mai motivat sa tina lista la el in camera si sa invite cu afise doritorii sa ii lase autografe. Daca nici asa nu merge - inchipuiti-va cate semanturi se vor strange la sediu la SSM/LSM.


Oricum tre' inceput cu o discutie cu ei... nu se duce nimeni la o vizita mica? eventual sa lase o cerere scurta nominala "admisnitrativa" - la trecuta prin registratura lor - la care sunt fortati prin lege sa raspunda in 30 de zile ...

model de cerere:


Subsemnatii studenti locatari in caminul .. campusul grozavesti ne declaram profund deranjati de zgomotul cauzat de activitatea Carrefour in zona campusului grozavesti si solicitam de urgenta diminuarea acesteia si daune morale reprezentate de reduceri in valoare de 10% la orice cumparaturi pentru semnatarii petitiei :lol:

nume camin camera semnatura

E important ca pe fiecare pagina sa fie antet cu scopul semnaturilor - destul de general - dar sa nu fie folosite in alte scopuri semanturile. Pe urma se ataseaza o cerere specifica, care in functie de destinatie e bine sau nu sa aiba o persoana juridica (ssm/lsm) in spate.

daca aveti nevoie de niste "printuri" luati legatura late-in-the-night cu mine, darkside sau dan.

eu unul as recomanda un tur de forta prin camin la toate camerele - ba! semneaza aici ca daca nu vin eu si iti fac eu galagie! :evil:

daca vreti sa extindeti initiativa si la caminele universitatii - si sa fie lista si mai si - va punem in legatura cu reperzentantii organizatiei lor de acolo (Asub). am mai colaborat cu ei de-a lungul timpului.

odata facute listele - doar timp sa aiba cineva sa se plimbe peste tot cu ele.

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Mon Dec 08, 2003 9:30 pm

victor wrote:sa lase o cerere scurta nominala "admisnitrativa" - la trecuta prin registratura lor - la care sunt fortati prin lege sa raspunda in 30 de zile ...


Da, tocmai vroiam sa spun si eu acelasi lucru - ORICE plingere sau cerere trebuie inregistrata cu un numar si data, la registratura.
Altfel nu are nici o valoare juridica si nici nu sint obligati sa raspunda...

Oricum, aveti legea de partea voastra: Legea 61/1991 (din 27 sept 1991) articolul 2 - litera s modificata prin Legea 2 din 17 ian 2000 Art. 1 lit 6
(le puteti cauta si citi pe: http://domino2.kappa.ro/mj/superlex.nsf/All/Biblioteca )

oricum, keep in mind ca intr-o eventuala actiune in justitie in mod cert ati avea castig de cauza pt ca legea e de partea voastra (atita timp cat va inregistrati cu numar si data, prin registratura, si pastrati toate plangerile pe care le depuneti la Carrefour si OPC, precum si raspunsurile lor pentru a le avea ca proba in instanta). Adica daca celelalte etape "ierarhice" (plangere la Carrefour, OPC, etc) nu va rezolva problemele, puteti sa va gasiti un avocat tinar, ambitios si ieftin (banuiesc ca in camine mai gasiti si studenti la drept pe care sa ii intrebati si sa va gaseasca un coleg de-al lor mai mare) si sa dati in judecata (proces civil) si sa cereti sa ii oblige sa desfiinteze toate difuzoarele montate in exteriorul cladirii lor + cheltuieli de judecata (adica sa ii oblige pe aia de la Carrefour sa va despagubeasca de plata avocatului + taxa de timbru, ceea ce se obisnuieste) si sa probati cu acte (plangerile pe care le-ati depus peste tot oficial precum si respunsurile oficiale primite), martori (colegii care nu pot dormii / invata de galagia lor), interogatoriu (cu intrebari de genul: este adevarat ca magazinul se inchide la orele xx ?; este adevarat ca aveti montate in parcare x difuzoare ?; este adevarat ca parcarea este deschisa publicului intre orele x si y ?, etc), proba cu expertiza topografica/tehnica care sa arate amplasarea difuzoarelor, puterea difuzoarelor, etc). sigur ati castiga in instanta... dar pt asta ar trebui sa fiti organizati...

Oricum asta e ultima solutie, nu prima de incercat.

User avatar
Nick
junior
junior
Posts: 33
Joined: Fri Aug 08, 2003 8:00 pm
Contact:

Postby Nick » Mon Dec 08, 2003 11:09 pm

S-ar putea ca aceasta chestiune sa nu intre in atributiile OPC-ului (practic nu are nici o legatura cu protectia consumatorului)...asa ca va sfatuiesc sa va ganditi si la alte alternative....care oricum vor esua...spuneti si voi ce ar putea face ca sa reduca zgomotul. Concluzia este ca nu te poti pune cu un asemenea colos daca nu ai ceva puternic in spate (mai ales in Romania)


Numai bine,
Nick
Let's have a beer:)

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Dec 09, 2003 1:17 am

Mda...cred ca are legatura mai mult cu protectia mediului si aprobarile date de primaria de sector pentru asta...
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Postby wgetdagoo » Tue Dec 09, 2003 12:13 pm

Ca a venit vorba de avocati...
OPC-ul nu are competenta in chestiunea asta.
Autoritatea competenta este Garda de Mediu (Bucuresti), iar textul de lege care ar putea fi invocat este Art. 47. lit. (d) si (e) din Legea nr. 137/1995 Legea protectiei mediului, Republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 70 din 17 februarie 2000:
"Persoanele fizice si juridice au urmatoarele obligatii in domeniu:
.........
d) sa asigure, la cererea autoritatilor pentru protectia mediului, diminuarea, modificarea sau incetarea activitatii generatoare de poluare;
e) sa asigure masuri si dotari speciale pentru izolarea si protectia fonica a surselor generatoare de zgomot si vibratii, sa verifice eficienta acestora si sa puna in exploatare numai pe cele care nu depasesc pragul fonic admis."

Amenda pe care o poate primi este de maximum 60.000.000 lei. Adica vanzarea pe o juma' de ora la o casa.

Ar trebui sa se faca o reclamatie la aceasta autoritate, iar ei sa vina cu un dispozitiv care sa masoare nivelul de zgomot.

Cine se ofera voluntar pentru strangerea de semnaturi :!: :?: :(

andree
Posts: 4
Joined: Fri Oct 10, 2003 12:22 pm

Postby andree » Sat Jan 10, 2004 3:26 am

Se pare ca protestul nostru a avut efect, in sensul ca baietii au oprit megafonul din apropierea caminului.
Cel putin eu nu l-am mai auzit.

Sper sa fie de durata treaba asta.

Multumesc celor carora le-a pasat de acest lucru, chiar daca stau in U-uri !!!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sat Jan 10, 2004 4:08 am

Eu l-am auzit cit timp am citit pentru rezidentiat, era liniste in camera, era toamna si geamul permanent deschis...poate ca la primavara ai sa auzi altfel.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Feb 29, 2004 10:23 pm

Mishto artificii, am asurzit...
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Mar 02, 2004 4:32 pm

cu ce ocazie, ai idee ? Eu doar auzeam bum-bum, n-am vazut :(
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Tue Mar 02, 2004 9:37 pm

Cu ocazia concertului dat pt cei nascuti pe ziua de 29 februarie!Cei mai vaduviti de soarta in privinta serbarii zilei de nastere! :shock:
Magister dixit!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Mar 03, 2004 6:06 am

Ocazia mamelor lor! Si cei nascuti pe 29, in loc sa stea sa petreaca acasa, se duceau in parcare la alimentara? Eu stiu ca generatia post-pro nu mai stie ce-i cheful, dar nici chiar sa-ti faci ziua in frig, printre gospodine cu sacoshe.
Magarii astia profita de astfel de situatii. Cei care stau in E si s-au plins, aici sau aiurea, nu si-au transmis punctul de vedere catre jegosii de la hiproma. Aia au inteles ca fac prea putin zgomot si lumina si v-au mai dat.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Thu Mar 18, 2004 12:10 am

wa da va mai cacati mult exploziv ca pute la mine pe etaj de vreo 2 luni la greu. Lasati-o-n **** mea de treaba!

User avatar
Invizible
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Sep 14, 2003 12:35 am
Location: Somewhere...
Contact:

Postby Invizible » Thu Mar 18, 2004 4:21 am

Bah smeketrilor...eu am o mare problema..de la buda de la etaju` 2 cam pute....mi se pare ca cineva se cam caca exploziv si asa ceva nu se poate.Este un tovaras de la camera 20.. cred care de fiecare data cand ies la buda iese si el sa se kkace si parca nu ar fi de ajuns mai incuie ai camera de parca ar fi venit cinrva sa il ciordeasca.... Se poate face apel la ceva mai putina putoare?HAi mai fratilor, ce **** mea, parca nu am sta toti in aceeasi besina de camin...nu ar fi mai inteligent daca am trage apa dupa ce ne kkam?
Imagineaza`ti ca intr`o dimineata te trezesti cu o alta fatza intr`o alta viatza...

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Mar 18, 2004 1:09 pm

Cool si offtopic in acelasi timp - probabil de aia nu se face nimic, ca nici nu mai poti face deosebire intre kk de la buda si zgomot de la carrefour.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu Mar 18, 2004 2:17 pm

ei, slobizz, uite niste exemple in sensul discutiei noastre cu gen Pro :)

User avatar
Clau Balauru
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: p'aci, pe la tara
Contact:

Postby Clau Balauru » Thu Mar 18, 2004 8:02 pm

:accept:
touche
:accept:
Daca viata e scurta, macar s-o facem lata.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Sat Sep 25, 2004 12:20 am

Shoots and scores!
Care ai fost fraier si ai adormit in E mai devreme de 12? Cherfuru' da cu artificii din spate, ca sa nu isi superie clienti si ca sa isi bage ceva in proshtii de studenti...
Sint sigur ca serviciul social al Rectoratului, administrator al caminelor, va lua pozitie. Sau nu.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Sep 25, 2004 12:41 am

Mah pe langa mirosul de varza incalzita a 10-a oara care bantuie pe aici pe la etajul 5( n-am identificat sursa inca) ce mai conteaza cateva bubuieli si masinile care zbiara in parcare ? :evil:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Sep 25, 2004 12:48 am

da auzisem ca se renoveaz abaile la 2 si 3 ? e adevarat?
daca da sariti pe dusuri!!! ciordex baieti! pana pe 1 oct sa nu mai ramana nimic, hai stiu ca puteti!

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Sat Sep 25, 2004 1:18 am

ce foc de artificiiiiiiiiii....... :shock:
A intrat matza sub frigider de frica, cred ca o sa iasa extraplata.

tcc
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Sep 24, 2004 12:21 am

Postby tcc » Sat Sep 25, 2004 1:57 am

da,s-a auzit pana la mine...cand ma gandesc ca (si) din banii mei de icre au platit artificiile si pe nemuritorul pepe,imi vine sa le borasc....dar le-am cumparat pe parcursul unui an,asa ca e mai greu...


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests