Conferinta: licentiat in med, somer garantat sau diaspora

camine, informatii utile

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Conferinta: licentiat in med, somer garantat sau diaspora

Postby victor » Tue Nov 04, 2003 12:07 am

Licenţiat în medicină: şomer garantat sau diasporă de elită

Amfiteatrul Mare Spitalul Universitar
joi 6 noiembrie 2003 - ora 17.30



:arrow: Invitaţi:
- prof. dr. Sorin Oprescu – director de spital
- conf. dr. Calistru – infectioase
- dna Andronescu - fost ministru al educatiei
- prof. Florian Popa – conducător rezidentiat 2003, prorector UMF “Carol Davila”
- prof. Radu Damian - ministru secrerat de stat Ministerul Educatiei Cercetarii si Tineretului
- dr. Daniela Ion – consilier Ministerul Sanatatii
- deputat prof. Ovidiu Branzan– vicepresedinte comisia de sanatate a Parlamentului Romaniei
- deputat prof. Andea – comisia de invatamant a Parlamentului Romaniei


:arrow: Organizatori

Spitalul Universitar Bucuresti, Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila, Societatea Studentilor in Medicina din Bucuresti ( http://www.ssm.ro ), Federatia Asociatiilor Studentilor in Medicina din Romania, Societatea Studentilor in Stomatologie din Bucuresti, Asociatia Studentilor Stomatologi din Romania, Uniunea Studentilor din Romania

:arrow: propuneri de teme de discutie? intrebari pentru invitati? asteptam reactii
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by victor on Fri Nov 07, 2003 12:18 am, edited 5 times in total.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Nov 06, 2003 2:26 am

Au confirmat participarea:

- dna Andronescu - fost ministru al educatiei
- dn Radu Damian - ministru secretar de stat MEC
- dr Daniela Ion - consilier MEC pe probleme de sanatate
- prof. dr. Sorin Oprescu - director sub (psd)
- prof. dr. Petru Calistru - director babes (pur)
- deputat Andea - presedinte comise de invatamant a parlamentului
romaniei

Mai asteptam confirmari de la:
- dn. rector LM Popescu
- deputat O. Branzan - vicepresedinte comisie de sanatate a
parlamentului Romaniei
- dr. Pavelescu - secretar de stat ms
- dr. Irinel Popescu - fost secretar de stat ms
- prof. Florian Popa - conducator rezidentiat 2003

Nu vor participa, din cauze de lipsa din Bucuresti:
prof Mircea Ifrim - presedinte comisie sanatate a parlamentului
---


dupa cum vedeti - lista participantilor este foarte ampla - contine
reprezentanti ai tuturor factorilor de decizie de care depinde
politica medicala a studentului la medicina, chiar si CMR - dr sorrin
oprescu e si membru conducere CM, iar participarea este asigurata de
demersurile realizate in urma protestului de saptamana trecuta.

asteptam in continuare propuneri de discutii - si speram sa reusim sa
trecem in prim plan problemele care exista, caile pe care fiecare
dintre participanti le-au gandit pentru rezolvarea acestora - si ...
sa ne vedem mai bine calea.

Va asteptam cu interes - conferinta este pentru noi toti - de orice
an, statut -rezident sau nu; joi ora 17.30. va fi prezenta si media pentru un impact post conferinta cat mai amplu.

va asteptam
Last edited by victor on Thu Nov 06, 2003 3:09 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Nov 06, 2003 10:10 am

Superinteresant!! Daca n-as simiti rasuflarea reziului in ceafa, sigur as fi venit.
Poate cei care va duceti, luati notite si apoi scrieti aici pe forum cam ce s-a vorbit, cele mai interesante pareri, concluzii sau din contra, aberatii...

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Nov 06, 2003 11:00 am

Problema lipsei locurilor de munca eu zic ca incepe inca din facultate. Faptul ca majoritatea care intra la o facultate, dupa 6 ani, ies licentiati, fara o triere mai drastica este, zic eu, primul motiv pentru care sunt atatia licentiati in medicina fara un loc de munca. De acord, ca examenul de admitere este o triere, dar si acela e un examen la care se mai intampla sa intre si cei cu mai putine aptitudini de medic. Dar faptul ca examenele se trec cum se trec, de catre unii, examenele de licenta se dau cum se dau... de aici incepe "buba". Nu cred ca sunt lucruri noi, le stiti si voi foarte bine. Cred ca solutia de inceput ar fi desfiintarea locurilor cu plata si o situatie actualizata a conducerilor universitatilor asupra puterii de absorbtie a sistemului sanitar al viitorilor medici. Mai multe locuri de munca in viitorul apropiat nu vor fi pentru ca sistemul si asa este pe punctul de a se prabusi, de aceea cred ca trebuie redus numarul celor care termina facultatea. Si pentru asta exista 2 moduri. Fie, intra cine poate, iese cine poate... fie se reduc numarul de locuri.
Si as mai avea o propunere, daca tot va fi acolo si dl. prof. Popa, incercati sa ii explicati faptul ca examenul de rezidentiat doar o data pe an nu este cea mai buna metoda. De ce... Pentru pregatirea unui astfel de examen, consider ca e nevoie de aprox. 5-6 luni. Orice angajator care stie ca tu vei da examen de rezidentiat peste un an nu te angajeaza pentru ca nu vrea ca dupa un an de zile, dupa ce ti-a platit training si mai stiu ce sa-si piarda toata investitia asta. Cred ca si din aceasta cauza sunt multi someri. Multi nu isi cauta de munca, in speranta ca la anul vor lua rezi. De aceea consider ca rezi ar trebui planificat de 2 ori pe an. In felul asta, in decurs de 1 an jumate poti da o data, de 2 ori si daca nici a treia oara nu l-ai luat te reprofilezi si iti vei de treaba si alte sisteme vor absorbi acesti licentiati.
Mai mult decat atat, cred ca ar trebui gasite metode alternative la Rezidentiat. Adica, problema e ca acest examen este singura solutie de a te afirma ca si medic. Pai daca lucrurile stau asa, poate ca acest examen ar trebui considerat de fapt, examenul care iti da licenta de medic, la fel cu USMLE din state. Si in plus, ce face ministerul, organizeaza un examen, alege vreo 2000 de "norocosi" si ii plaseaza prin clinici, unde, de fapt, nu sunt doriti si nu fac altceva decat sa faca anamneza si sa completeze foi de observatie. Cred ca ar trebui sa existe programe de rezidentiat conduse de medicii doritori, cu adevarat, sa invete pe altii si nu doar sa mai aiba un ban in plus pe statul de plata. Iar acest examen, asa cum am inteles ca se doreste pe viitor, intr-adevar sa evalueze candidatul nu doar din prisma unei grile si doar a 4 ore de completat buline ci si aptitudine si flerul viitorului rezident.
Hai ca am zis prea multe si sper sa nu se inteleaga prea putin. Ma opresc aici. :)

P.S. Daca eram in Bucuresti veneam negresit. Sper sa ne spuneti si noua ce s-a discutat.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Nov 06, 2003 3:03 pm

o schema "dezorganizata" de discutii: material brut; sa vedem [...]

Teme de discutie:


1. exam de licenta national –nu conteaza;
2. se schimba prea des metodologia de rezidentiat;
3. echivalare diplome internationale – pas necesar pentru mobilitatea fortei de munca: 2007 exista?
4. stagiatura de 3 ani ceruta de UE (practica medical supervizata -rezi sau stagiatura-3 ani pentru obtinerea dreptului de libera practica)– dreptul de libera practica amanat; care mai este rolul stagiaturii?
5. asistenti medicali supraspecilizati – scade rolul (si economic) al doctorului;
6. rezidentiat cu plata; descentralizarea: mutarea pragului de selectie a doctorilor dupa rezidentiat;
7. alternative de integrare a doctorilor in piata de munca din romania: sistem medical totalmente bugetar; spitale private? lipsei locurilor de munca;
8. exam de rezidentiat: modelul de anul acesta: rezultatele dinainte de examen(preview best-of rezidentiat.ro si grille.hardnet.ro)
9. probleme cronice: metoda de alegere a specialitati: submotivanta pe termen lung;
10. trierea studentilor, admitantilor, licentiatilor: numerus klausus – o solutie? (pseudo): subnormarea activ. pedag a assist universitari;
11. practica in medicina: reintroducerea externatului, practica de vara (durata studiilor ff mare), cursuri optionale etc
12. urmarirea “produselor” sistemului educational medical: un registru national al studentilor la medicina? 22 de facultati: ce se alege de ei?
13. exam de rezidentiat de mai multe ori pe an: blocaj maniacal pentru studiu, licentiati.
14. posibilitatea de echivalare a statului de asistent medical pentru studentii de ani mari: o mai mare sansa de integrare in sistem chiar si subcalificata;
15. creditele: legatura ombilicala de system/parinti prin salariile mici pentru rezidenti;
16. reintroducerea externatului;
17. posibilitatea de integrare in sistemul educational medical: preparatori, doctoranzi, asistenti de cercetare: usage and abusage al universitatiilor si academiei de stinte medicale pentru „complementarizarea” rezidentiatului;
18. quality control in invatamantul medical; rolul studentilor in pregatirea lor; autonomia universitara;

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Nov 06, 2003 4:25 pm

Ma gandeam, daca nu cer prea mult: ati putea sa inregistrati conferinta cum ati facut cu interviul cu prof.Popa si sa puneti ca mp3 aici. Evident daca este posibil dpdv tehnic si nu sunt probleme cu spatiul etc.
Eu de exemplu am net prin cablu si pot sa descarc fisiere oricat de mari, fara sa ma coste faptul ca stau pe net. Plus ca transferul e bun. Stiu ca pentru cei cu dialup ar fi o problema, dar asta e...
E suficient sa existe fisierul pe un comp cu conexiune buna la net (sau pe serverul vostru) si astfel oricine vrea il poate lua de acolo.

User avatar
dragon
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 07, 2003 7:53 pm

Postby dragon » Fri Nov 07, 2003 7:59 pm

veti scrie mai multe despre ceea ce s-a discutat?

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Tue Nov 11, 2003 1:51 am

ma poate lamuri si pe mine cineva ce este cu externatul asta?
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Nov 11, 2003 1:59 am

pe scurt: ca student la medicina s-ar putea lucra in spital, cu plata, un numar de ore pe saptamana; unele spitale scot locuri de externat la concurs: se candideaza pe ele, cine castiga concursul devine extern in spitalul cu pricina; este platit, are un set de atributii bine definite (face foi de pilda :) ) - poate face si mai multe, in functie de interes, mediu etc.

sistemul a functionat acum cativa ani

avantaje: practic externatul ar incuraja:
- o mai mare independenta financiara;(desi sumele vor fi probabil simbolice)
- posibilitatea de a face o mai buna practica in spital/ o mai buna pregatire;
- concurenta reala pe posturi limitate;

dezavantaje:
- e optional, ar fi platit "prost", nu e pentru toti (e limitat) - (pentru cei mai interesati de practica in spital)

User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Fri Nov 14, 2003 1:46 am

Victor temele de mai sus imi starnesc interesul si chiar as dori sa aflu care a fost rezultatul dezbaterii lor

Sau a ramas in coada de peste.. ?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Nov 14, 2003 1:57 am

O sa incercam sa reeditam evenimentul dupa rezidentiat (si expirarea mandatului de interimat al actualului ministru al sanatatii), de asemenea cu participare largita. Poate de data asta o sa fie mai multi participanti si din randul studentilor - caci ne-am facut LA PROPRIU de ras cu interesul real manifestat.

Rezultatul au fost o gramada de discutii - foarte interesante parerea mea. nu toate temele au fost (foarte bine) atinse. A durat totusi cam ~3h+. Concret - evident nu s-a concretizat nimic, decat viziunile diversilor participanti. Ceea ce e foarte bine, iar.

deocamdata vedeti aici: http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=725


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests