GREVA!

camine, informatii utile

Sunteti de acord cu revendicarile SSM?

1. da, si le sustin in strada de e nevoie! greva!
23
88%
2. da, dar nu le sustin
3
12%
3. nu, dar stiu ce zic
0
No votes
4. nu ma intereseaza
0
No votes
 
Total votes: 26

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

GREVA!

Postby victor » Tue Oct 28, 2003 2:58 am

Revendicari SSMB, afliliat USR:


:arrow: I Generale

1. reducerea reala a tarifelor de camin la medicina bucuresti in limitele prevazute de Ministerul Educatiei - corelate cu subventia de 450.000 lei/luna student - de maxim 600.000 lei/student;
2. cresterea bugetului de burse pentru studenti cu 50%;
3. eliminarea "circuitului" banilor de abonamente RATB - gasirea unei solutii functionale pentru gratuitatea oferita studentilor pentru transportul in comun;
4. cresterea finantarii invatamantului prin cresterea procentului din PIB acordat la 5 %
5. recunoasterea rolului studentilor, implicarea si consultarea in actele decizionale referitoare la invatamantul superior


:arrow: II Specifice - pe profil medical

1. reprezentant al studentilor la medicina in comisia centrala de organizare a rezidentiatului;
2. rol consultativ real al studentilor la medicina in problemele legate de invatamantul medical (numarul de studenti la medicina, taxa de an, stagiatura medicala, examen de licenta si de rezidentiat etc);
4. analiza si gasirea de solutii problemei "invatamantul medical - producator de someri si de diaspora de elita" = supradimensionarea invatamantului medical concomitent cu scaderea calitatii invatamantului;
5. oferirea pentru studentii la medicina incepandul cu anul 4-5 a posibilitatii de a da examene/urma pregatiri suplimentare pentru a obtine o echivalare a statutul de asistent medical; reintroducerea externatului; construirea unor posibilitati pentru studentul la medicina de a avea venituri practicand medicina in timpul studiilor;
6. programe de initiere a ofertelor de credite pentru achizitionare de locuinte de catre studenti - cu cat durata studiilor este mai mare, cu atat conditiile de creditare mai avantajoase;
7. subventii de cazare dubla pe durata studiilor medicale pentru cei cu parinti cadre medicale;
8. normarea personalului didactic (nr. de studenti/asistent universitar) in raport cu specificul medicinei pentru o mai buna pregatire practica;

--

Chemare la greva generala miercuri din partea Societatii Studentilor in Medicina din Bucuresti (si din partea Uniunea Studentilor din Romania, Asociatia Nationala a Organizatilor Studentilor din Romania)
Last edited by victor on Wed Oct 29, 2003 12:47 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Oct 28, 2003 10:43 pm

Ne intalnim maine pe undeva la o greva mica? Ca asa era vorba, dar eu n-am prea inteles unde si cand... :?
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Oct 29, 2003 5:34 am

VICTORIE!!!


am reusit sa obtinem:

:arrow: din punct de vedere al studentilor la medicina:

1. reprezentant al studentilor la medicina in comisia centrala de rezidentiat;
2. consultarea studentilor la medicina in ceea ce priveste invatamantul medical (licenta, stagiatura, rezidentiat);
3. suport din partea mec pentru reintroducerea externatului;

Image

:arrow: din punct de vedere general:

pe scurt:
1. fond de investiti in reparatii camine de 30 mil euro :shock:
2. cresterae burselor de la 1 ian cu inca 12%, dupa indexarea de la 1 oct cu 9% (inflatia oficiala e de 7.5%);
3. recomandare catre universitati pret de camine 600.000/student.
4. MECT va consulta studentii in legatura cu masurile de politica educationala si modificarile curiculare;
5. intalnire cu ministerul finantelor, transporturilor, invatamantului pentru gasirea unei solutii de introducere a reducerii reale de 50% pentru tren(accelerat, rapid);
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Oct 30, 2003 9:02 am

in dimineata asta dupa o disputa nocturna de nu mai putin de inca aproape 10h - s-a finalizat o versiune inbunatatita a propocolului anterior, semnata si de si de USR, si de ANOSR. Practic acest protocol include datele concretele obtinute ieri in comisia de educatie din parlament referitoare la modificarea finantarii invatamantului, camine, cantine.

pe linie profesionala de medicina nu s-a mai obtinut nimic, vor incepe intalniri cu ministerul sanatatii, se va sustine campanie de profilaxie hepatita B la toti studentii, nu numai la cei la medicina.

medicina din timisoara si medicina din iasi a sustinut protestul si revendicarile pe linie profesionala.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Nov 02, 2003 12:24 pm

Felicitari!
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Nov 08, 2003 1:27 am

completari la protocolul anterior obtinute azi si rezultatul discutiilor incepute si (pentru medicina) al conferintei organizate ieri

- noutati legate de reducerile pe accelerat
- examenul de rezidentiat 2004;
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Nov 14, 2003 11:14 pm

Din 2004
Studentii au 24 de calatorii la jumatate de pret pentru accelerat

Guvernul a aprobat ca studentii care urmeaza cursuri de zi sa beneficieze, incepand cu 1 ianuarie 2004, de 24 de calatorii intr-un an, cu reducere de 50 la suta din tariful trenurilor accelerat, hotarare adoptata in urma protestelor de strada ale tinerilor. Facilitatile vor fi acordate in raport cu durata normala a studiilor, studentii urmand sa beneficieze de doua calatorii simple pe luna. Potrivit deciziei guvernamentale, cheltuielile aferente facilitatilor vor fi finantate de la bugetul Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=60742


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests