Meditatia Transcendentala - cursuri

camine, informatii utile

cfsinca
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 20, 2003 12:33 pm

Meditatia Transcendentala - cursuri

Postby cfsinca » Mon Oct 20, 2003 12:46 pm

Asociatia de Meditatie Transcendentala organizeaza cursuri in fiecare joi si vineri incepind cu orele 18.00 la adresa din Bucuresti sector 2 Str. Armoniei nr. 5, pe linga Calea Mosilor. Intrarea este libera. Mai multe informatii la tel. 021 6104283, 0723 311 112.

MT este o tehnica mentala simpla, naturala, usor de învatat, care se practica 15-20 minute dimineata si seara, stînd confortabil cu ochii închisi. În timpul acestei tehnici, constiinta individului se linisteste si experimenteaza o stare unica de odihna alerta - pe masura ce corpul devine relaxat mintea transcende toate activitatile mentale pentru a experimenta cea mai simpla forma a constiintei umane. Aceasta este constiinta transcendentala, sursa întregului nostru potential creator. Aceasta stare nu este bizara sau neobisnuita, deoarece, dupa prima lor meditatie oamenii remarca adesea: "am simtit acest fel de relaxare linistitoare cînd am fost copil".
Cercetari stiintifice extinse privind corelarea starilor de constiinta cu modificarile fiziologice i-au facut pe oamenii de stiinta sa afirme ca starea de constiinta transcendentala este o a patra stare fundamentala de constiinta, alaturi de veghe, vis si somn
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by cfsinca on Mon Oct 20, 2003 1:06 pm, edited 1 time in total.
În meditatia transcendentala mintea constienta atinge forma cea mai simpla a constiintei umane, în care constiinta este deschisa spre ea însasi.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Oct 20, 2003 12:50 pm

alea 6 tomuri costa? :hate:
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

cfsinca
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 20, 2003 12:33 pm

Postby cfsinca » Mon Oct 20, 2003 12:55 pm

Ca orice carte costa, dar le poti citi la adresa de mai sus.
În meditatia transcendentala mintea constienta atinge forma cea mai simpla a constiintei umane, în care constiinta este deschisa spre ea însasi.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Oct 20, 2003 1:20 pm

eh, exista si carti gratis.
dar acum serios, ai putea sa ne spui mai multe mai ales din experienta proprie. cum ai inceput, de ce, cum te-a ajutat pe tine etc.
shi alta chestie, multe din afacerile astea cu iz ezoteric sfarshesc prin a stoarce bani de la naivi. de ce nu ar fi meditatia asta transcedentala una din ele?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

cfsinca
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 20, 2003 12:33 pm

Postby cfsinca » Mon Oct 20, 2003 2:09 pm

Intradevar multe din aceste afaceri cu iz ezoteric, cum le numesti, te lasa fara bani si nu cistigi prea mult, poate doar experienta.
Eu zic de aceasta tehnica ca nu face asta pentruca este garantata pe viata, poti veni oricind sa o verifici daca o faci corect sau sa stai de vorba cu un profesor, fara sa te coste nimic.
Iar in legatura cu experientele, oamenii care vin sa invete simt ca se intimpla ceva de cind au facut prima meditatie. Tehnica este atit de simpla ca o poate invata chiar si un copil de 5 ani. De obicei simti ca ai mai multa energie si esti mult mai odihnit, asta la inceput, in timp starile pe care le ai in timpul meditatiei sa zicem de liniste se extind pe tot parcursul zilei si noptii. Eu am invatat aceasta tehnica in urma cu 11 ani plus o tehnica avansata care se numeste MT Sidhi. Poti gasi destule informatii daca dai cautare pe google.com Transcendental Meditation.
În meditatia transcendentala mintea constienta atinge forma cea mai simpla a constiintei umane, în care constiinta este deschisa spre ea însasi.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Mon Oct 20, 2003 2:22 pm

cfsinca wrote:Eu zic de aceasta tehnica ca nu face asta pentruca este garantata pe viata, poti veni oricind sa o verifici daca o faci corect sau sa stai de vorba cu un profesor, fara sa te coste nimic.

nimic nu e gratis in lumea asta :)

cfsinca
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 20, 2003 12:33 pm

Postby cfsinca » Mon Oct 20, 2003 2:33 pm

In costul cursului este inclus si ce am spus mai devreme.
Da, si gratuitatea.
Last edited by cfsinca on Mon Oct 20, 2003 2:42 pm, edited 1 time in total.
În meditatia transcendentala mintea constienta atinge forma cea mai simpla a constiintei umane, în care constiinta este deschisa spre ea însasi.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Oct 20, 2003 2:40 pm

In costul cursului este inclus si ce am spus mai devreme.

shi gratuitatea? :lol:
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Oct 20, 2003 9:17 pm

Ma introduc si eu, rudimentar ca un bolovan incult si obtuz traditionalist. (un conservator, dom'le, ca din haita republicanilor).
Seamana cu ceaiurile cozac, cu urinoterapia, cu aromoterapia, cu muzicoterapia, cu tantra-shiva-etc, cu Miscarea de Eilberare din Neant (sau cum ii zice), poate cu adventitia de ziua a saptea ori cu homeopatia? Adica nu e testata de nimeni dublu-orb sau pe cohorte dintr-alea, dar are efecte pozitive incontestabile, nu?
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Oct 20, 2003 11:37 pm

mey, cfsinca. nu-i corect sa editezi postul shi sa-mi strici poanta. :evil:
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

cfsinca
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 20, 2003 12:33 pm

Postby cfsinca » Mon Oct 20, 2003 11:52 pm

mey pisico fiecare cu metodele lui :D
În meditatia transcendentala mintea constienta atinge forma cea mai simpla a constiintei umane, în care constiinta este deschisa spre ea însasi.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Tue Oct 21, 2003 1:11 am

In aceeasi idee, se mai organizau in facultate si conferinte despre medicina traditionala dacica (sau dacologica).
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
ilici
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:31 am

Postby ilici » Tue Oct 21, 2003 1:27 am

nenea - asociatia asta de meditatii si meditatori ziceai ca are un link unde te lasa sa citesti cartiile de meditatii gratuit. Te-ai razgandit sa il mai faci public?

asociatia asta cati membrii are? sunt oameni dusi pe la biserica? are actele in regula? :devil:

Asociatia de Meditatie Transcendentala Bucuresti sector 2 Str. Armoniei nr. 5, pe linga Calea Mosilor. tel. 021 6104283, 0723 311 112.


asociatia ... wrote:constiinta este deschisa spre ea însasi.

mama ce discutie ar merita facuta aici... da' nu cred ca are rost
Codru-i frate cu romanul.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Tue Oct 21, 2003 2:27 am

ilici wrote:
asociatia ... wrote:constiinta este deschisa spre ea însasi.

mama ce discutie ar merita facuta aici... da' nu cred ca are rost

Da, dar nu ne permite carcera carnala si concupiscenta mundana pe care spiritul liber si eliberat le-ar vitupera. Daca ati atinge aceasta a patra stare, ectoplasma psihomintala s-ar eleva dincolo de orizonurile axiologiei cotidiene catre zenitul ontologic.
P'astea le stiu de cind am citit vacanta mare :)
Chestiunea mea este: care e legatura acestei MT cu grupul anchetat de securitate la sfirsitul anilor '80, din care facea parte si Plesu, si care este legatura cu grig bivol-aru? (a nu se crea nici macar iluzia confundarii celor doua grupuri)
Si ca sa ma intorc la tonul ala, o sa citez o caricatura vazuta recent: "Ba, voi stiti citi securisti au innebunit numai ascultind telefonul lui Patapievici?"
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

cfsinca
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 20, 2003 12:33 pm

Cartile de meditatii...

Postby cfsinca » Tue Oct 21, 2003 12:29 pm

Cartile despre meditatie se pot gasi pe net, va dau link-ul cu una dintre ele, dar nu o sa puteti invata si nici nu cred ca veti gasi in vreo carte sa invatati tehnica de meditatie despre care vorbesc. Din pacate poate fi invatata doar de la un profesor.
http://www.tm.org/book/toc.html
La adresa http://www.tm.org veti gasi si cercetari stiintifice facute pe aceasta tehnica.

Intre asociatia actuala si Plesu sau Bivolaru nu este vreo legatura, poate singura care ar putea fi este ca acei oameni au invatat aceeasi tehnica de meditatie, atunci in perioada 79-82.

Asociatia este cu acte in regula. Si, din cite stiu eu, oamenii se duc la biserica.
În meditatia transcendentala mintea constienta atinge forma cea mai simpla a constiintei umane, în care constiinta este deschisa spre ea însasi.


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests