Informatii camine UMF Bucuresti

camine, informatii utile

Bogdanis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:32 pm

Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Bogdanis » Mon Aug 27, 2012 2:41 pm

Salut,

Cu toate ca am cautat peste tot pe internet nu am gasit inca informatii referitoare la caminele UMF Bucuresti. Nici macar nu stiu unde sunt situate sau ce denumiri au. Daca cineva are mai multe informatii pe care le poate furniza as fi recunoscator.
Care sunt cele mai bune camine, avand in vedere conditiile ?
Caminele sunt mixte sau sunt impartite pe fete/baieti ? Care sunt intr-un fel sau altul ?
Conteaza daca ai depus cerere pe conditie social sau pe alt criteriu ? Vei primi loc intr-un anumit camin ?
Care este taxa de cazare ?
Cum se fac repartizarile pentru un anumit criteriu ? de exemplu daca sunt mai multe cerere pe conditie sociala, cum se aleg in functie de venitul cel mai mic sau ?

User avatar
adrian.s
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Aug 15, 2012 1:58 am
Location: Câmpulung

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby adrian.s » Tue Aug 28, 2012 1:55 pm

Cu toate ca am cautat peste tot pe internet nu am gasit inca informatii referitoare la caminele UMF Bucuresti. Nici macar nu stiu unde sunt situate sau ce denumiri au. Daca cineva are mai multe informatii pe care le poate furniza as fi recunoscator.

UMF-ul are camine in Regie(U1-U6,P20) si Grozavesti(E).
Care sunt cele mai bune camine, avand in vedere conditiile ?

U-urile(Regie) au garsoniere de 3 persoane cu baie,bucatarie,balcon.Sunt cele mai ok.
E-ul din Grozavesti si P20 au camere de 2 persoane,baie pe palier.
Daca vrei un top camine:1.U1-U4 , 2.U5-U6, 3.E , 4.P20
Caminele sunt mixte sau sunt impartite pe fete/baieti ? Care sunt intr-un fel sau altul ?

Caminele sunt mixte.
Conteaza daca ai depus cerere pe conditie social sau pe alt criteriu ? Vei primi loc intr-un anumit camin ?

In general anul I primeste camere in P20 si E,indiferent daca e social,buget sau altceva.Exista si exceptii,cand primesti locuri in U-uri.
Care este taxa de cazare ?

La buget in U-uri 150 ron,E si P20 100 ron/luna.La taxa cu 50 ron mai mult.Preturile variaza de la an la an.
Cum se fac repartizarile pentru un anumit criteriu ? de exemplu daca sunt mai multe cerere pe conditie sociala, cum se aleg in functie de venitul cel mai mic sau ?

Aici nu am multe informatii.La social probabil in functie de venit.In rest in functie de medie.


Sper ca am fost de ajutor :D :allright:

allie_25
Posts: 2
Joined: Tue Aug 28, 2012 3:53 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby allie_25 » Tue Aug 28, 2012 3:57 pm

Salut! Stie cineva pe ce data se afla daca ai loc la camin sau nu? Eu anul trecut, nu am prins loc la camin( fiind anul 1) si acum am depus cerere. Dar as vrea sa stiu si eu mai din timp cum sta treaba..

Bogdanis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:32 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Bogdanis » Wed Aug 29, 2012 8:37 pm

Multumesc foarte mult pentru detaliile oferite !

Mai am cateva intrebari.

Ce as putea face sa primesc loc in U ? Cum sunt impartite caminele, pe acelasi palier stau si fete si baieti ?
Repartitia pe camine este facuta aleatoriu de catre facultate sau la cerere ?
Cum sunt conditiile in E si P20 ? Se poate invata ? sau este o galagie permanenta ?
Este adevarat ca sunt sobolani, soareci etc care umbla prin camere ?
Toalete sunt omenesti sau sunt deplorabile ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Chingachgook » Wed Aug 29, 2012 9:59 pm

esti anu1, te intinzi cam mult pentru U. practiic nu ai sanse.

se poate invata peste tot. dispozitie de studiu sa ai.
nu umbla soareci prin camera. mai sunt pe la ghena dar sunt de-ai casei.
baile sunt/erau deplorabile dar sunteti tineri si treceti usor peste neajunsurile astea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Mihaela.T » Wed Aug 29, 2012 11:05 pm

Afli daca ai loc la camin in jur de 10 sept.

User avatar
adrian.s
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Aug 15, 2012 1:58 am
Location: Câmpulung

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby adrian.s » Thu Aug 30, 2012 12:10 am

Cum a spus si kooksee,loc in U-uri in anu I greu,aproape imposibil fara bani(5-600 euro minim)
Da,pe acelasi palier stau si fete si baieti :D :allright:
Pentru loc in camin trebuie sa faci o cerere la Serviciul Social(rectorat) si ei fac repartitia in functie de anumite criterii.
Conditii in E:2 in camera,baie pe hol,liniste mai tot timpul,baile sunt ok le-au reparat anu' asta(desi nu stiu cat o sa tina :D)
Sobolani nu sunt in camere(dar gandaci garla :lol: ).In schimb afara mai vezi 2-3(noi ne distram incercand sa-i ochim cu pietre :lol: )

Per total e ok.Conditii decente,zic eu. :allright:

Cat despre afisarea listelor pe 10 sept sunt sceptic.Anul trecut am aflat pe 27-28 sept repartizarea.

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Mihaela.T » Fri Aug 31, 2012 7:47 pm

Anul acesta au promis ca afiseaza pe site pe 10. Eu sunt increzatoare in capacitatea umfului de a pune o lista pe site pana pe 15. Am ramas impresionata dupa ce a avut performanta de a posta rezultatele la admitere. :))

User avatar
adrian.s
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Aug 15, 2012 1:58 am
Location: Câmpulung

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby adrian.s » Fri Aug 31, 2012 9:34 pm

Eu sunt increzatoare in capacitatea umfului de a pune o lista pe site pana pe 15


Eu nu.Dar sa vedem poate se intampla o minune :D

anca.s
Posts: 1
Joined: Thu Sep 06, 2012 3:45 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby anca.s » Thu Sep 06, 2012 3:47 pm

Stie cineva ceva despre caminele A2 sau cele din Splai? Ce conditii sunt? Au conditii mai proaste decat E sau P20?

Kyle
Posts: 1
Joined: Fri Sep 07, 2012 12:49 pm
Contact:

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Kyle » Mon Sep 10, 2012 12:20 pm

Si uite ca s-au tinut de cuvant si au afisat lista http://umf.ro/index.php/ro/informatii/5 ... azare.html :D Se pare ca au primit loc si unii de la taxa

Intrebare de boboc neinformat: se poate aranja sa stau cu cineva anume in camera?

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Mihaela.T » Tue Sep 11, 2012 9:58 pm

In primul rand, daca e legat de cazare, orice se poate aranja (cunoscand pe cine trebuie). Daca tu si persoana respectiva ati prins loc, vorbseste la serviciul social. Colegul de camera se putea mentiona pe cererea de cazare, dar incearca si acum. Se poate aranja foarte usor si cu administratorul caminului (in cazul in care stati in acelasi camin).

allie_25
Posts: 2
Joined: Tue Aug 28, 2012 3:53 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby allie_25 » Wed Sep 12, 2012 12:00 am

Am vazut pe site ca era lista doar pentru cei de anul 1. Pentru ceilalti cand afiseaza??

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Mihaela.T » Wed Sep 12, 2012 7:00 pm

Am inteles ca pe 27.

the deepest sea
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Aug 26, 2012 11:19 am

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby the deepest sea » Thu Sep 13, 2012 11:23 am

daca pe 27 se afiseaza repartitia noastra pe camere, cand n4e putem caza? incepand cu 28 sau 29?

Bogdanis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:32 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Bogdanis » Mon Sep 17, 2012 9:55 am

Daca sunt pe lista afisata de universitate, trebuie sa mai merg pe la camine ca sa aranjez ceva inainte de 27 sau cum stau treburile ? Am inteles ca trebuie sa mergi inainte ca sa iti rezervi locul la camin ca altfel il gasesti ocupat ?
Atat este de greu daca nimeni nu te sfatuieste... Multumesc de ajutor anticipat !

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Kay Scarpetta » Tue Sep 18, 2012 9:00 pm

Bogdanis wrote:Daca sunt pe lista afisata de universitate, trebuie sa mai merg pe la camine ca sa aranjez ceva inainte de 27 sau cum stau treburile ? Am inteles ca trebuie sa mergi inainte ca sa iti rezervi locul la camin ca altfel il gasesti ocupat ?
Atat este de greu daca nimeni nu te sfatuieste... Multumesc de ajutor anticipat !


Nu, nu trebuie decât să te duci să te cazezi - desigur, după ce ai văzut unde ai primit loc. Asta se poate face începând cu 28. Informaţiile le-am primit telefonic de la rectorat.

bogdan.n
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Feb 12, 2011 10:38 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby bogdan.n » Wed Sep 26, 2012 9:51 am

Pentru cei care stau pentru prima data in camin (desi sunt anul 3) trebuie mers pe 27 sept sau e ok si pe 1 oct ?

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Dmndash » Wed Sep 26, 2012 10:55 am

anu trecut te puteai caza pana la sfarsitul primei saptamani de facultate. Bine ar fi sa suni la rectorat ca cine stie ce idee le mai vine.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

ramaya
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 01, 2011 9:54 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby ramaya » Thu Sep 27, 2012 4:38 pm

este cineva interesat de un loc de fata in U3?

Bogdanis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:32 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Bogdanis » Sat Sep 29, 2012 10:16 am

Ce dezastru este in splai 46, o mizerie totala. Ce alte modalitati as avea sa ma mut din acel camin ? DEPLORABIL !

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby Dmndash » Mon Jun 10, 2013 2:42 pm

in B1/B2 trebuie sa plateasca ambele persoane peste vara? Cat am stat in U-uri era de ajuns sa plateasca doar 2 din 3 persoane peste vara ca sa nu mai cazeze umf-ul pe altcineva
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

carsteamihaig
Posts: 2
Joined: Tue Jun 11, 2013 12:33 pm

Re: Informatii camine UMF Bucuresti

Postby carsteamihaig » Wed Jun 12, 2013 1:58 pm

Știți cât va costa cazarea pentru o lunile de vară în căminele U? Mulțumesc!


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests