Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

Postby b3 » Wed Jan 06, 2010 11:42 pm

http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... iale_5560/

In sfarsit o idee buna :) Rezolva doua probleme: spitalele in care nu vrea sa se duca nimeni si functioneaza cu prea putin personal si centrele pentru batrani, oameni ai strazii, presupun ca si ingrijiri paliative, atat de necesare.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

Postby b3 » Sat Jan 16, 2010 3:07 am

Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

Postby 187.92a » Sat Jan 16, 2010 3:31 am

ce-s astea, de ce sunt medical news? eu vad un site de internet care face un poll si afiseaza raspunsurile avand si exclusivitate (what?? nu pot sa cred!) si un link catre o organizatie pt ingrijirea aurolacilor, nu vad nici legatura si nici utilitatea.
si bun, ce relevanta ar avea sondajul in sine? si sondajele de pe mamici.ro au mai multe voturi, ba chiar si cele de pe imed.
mi se pare aiurea. total. zau, sa faci un sondaj pe siteul tau si apoi sa-i dedici un articol de 5000 de semne trebuie sa fii totalmente dus cu pluta. ma refer la aia cu site0ul.
dar asta mai inteleg, tai o frunza la caini, ok, dar ce te-ar putea face sa imprasty o astfel de nulitate de articol, nu mai inteelg. caci este o nulitate de articol. pe cine poate interesa ce spun repond lui paginamedicala?? ce e pag med asta, vreo autoritate sau ce

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

Postby 187.92a » Sat Jan 16, 2010 3:40 am

In asentimentul doctoritei oftalmolog sunt si utilizatorii paginamedicala.ro care, in proportie de 40 la suta au votat pentru transformarea spitalelor in centre de asistenta medico-sociala.


bai nene, 40% dintre utilizatorii paginamedicala.ro , cata greutate statistica , sunt impresionat pana la muci. :lol:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

Postby b3 » Sat Jan 16, 2010 3:48 am

:shock:

constat ca tu nu prea intelegi cum functioneaza lucrurile, bine, poate nu in romania, dar poate in curand si in romania. sa-ti explic: unuia ii vine o idee, o zice la niste prieteni / o pune pe net, mai gaseste niste sustinatori, toti incep sa se agite sa o faca si mai cunoscuta, ca sa atraga si mai multi sustinatori, dupa care se duc la factorul de decizie / ala cu banii si incep sa preseze sa implementeze ideea. mie mi s-au parut astea doua chestii niste idei bune, de care ar putea fi interesati si cei de pe imed, asa ca le-am postat aici. ai dreptate ca poate mergea mai bine in alta sectiune, dar n-am reusit s-o identific, si la momentul postarii citisem in diagonala si am crezut ca sugestia din sondaj venise de la MS, deci ar fi fost stire.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

Postby 187.92a » Sat Jan 16, 2010 4:04 am

b3 wrote: la momentul postarii citisem in diagonala si am crezut ca sugestia din sondaj venise de la MS, deci ar fi fost stire.



da, poate, deocamdata este caraghjios si ineficient.
dar nu despre ce intleg eu este vorba, again pls nu personal.
altfel, mi se pare interesant ca MS sa dea idei de sondaj alora care fac pacinamedicala.ro. daca tot au multe idei si resurse putine, sa mai externalizeze din ele, corect. :lol:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

Postby b3 » Fri Jan 22, 2010 10:24 pm

ahem..

"Pacientii care se interneaza in acea unitate au de fapt probleme sociale mai mult decat probleme medicale si atunci va trebui sa analizam aceasta categorie de unitati sanitare si, parerea mea, ele ar trebui transformate in centre medico-sociale, pentru ca obiectul principal de activitate este cel social, nu cel medical", a declarat Attila Cseke.


http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... iale_5704/
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

Postby 187.92a » Sat Jan 23, 2010 2:00 am

lol, pai atunci logic ar fi sa le faca centre socio-medicale, nu medico-sociale.
b3, urmarim topicul cu sufletul la gura.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale neperformante, transformate in centre medico-sociale

Postby b3 » Sat Jan 23, 2010 11:50 pm

semantica.. :)

si domnul profesor universitar doctor primar general se gandeste la cazurile sociale http://www1.pmb.ro/pmb/primar/cpresa/20 ... -22_c.html
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests