SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

stiri medicale; cazuri clinice
situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sat May 09, 2009 2:20 am

Eu cred ca noi medicii ar trebui sa luam atitudine impotriva campaniilor tampite impotriva ingrasatului care abunda in ultima vreme . Unul dintre cliseele cretine folosite este ca sportul sau educatia fizica combat sau previn obezitatea. Ba mai mult, in aceasta ecuatie sunt varati si medicii, indeosebi cei de familie, care vezi Doamne, ar da "foarte usor" scutiri.
Nu numai ca sportul nu slabeste, el chiar ingrasa. Intr-adevar cei care practica sport din pasiune nu sunt grasi, dar asta se datoreaza faptului ca ei au o predispozitie pt a practica sport, inclusiv un metabolism corespunzator, si nu ar fi grasi nici daca nu ar practica sport.
Insa pt cei care nu au aceasta predispozitie, orice efort fizic stimuleaza foarte tare metabolismul, acest fapt fiind de obicei resimtit prin senzatie de foame.
Deci concluzia e ca una e sportul, alta e miscarea (plimbat, urcat..) care e recomandata pt lupta cu grasimile.
Insa cine explica asta si la guvernanti si restul semidoctilor cu campaniile lor absurde?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Chingachgook » Sat May 09, 2009 7:46 am

din postul tau eu am inteles ca aia care practica sport obligati se ingrasa.
foarte de acord.
sa se scoata sportul de tot din educatia scolara sa nu ne trezim cu o tara de obezi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Phat Skidz » Sat May 09, 2009 10:21 am

Situs, ai citit vreun studiu care susţine aşa ceva? Din ce zici dumneata, cel mai bine ar fi să stăm cât mai nemişcaţi toată ziua, şi vom avea o viaţă sănătoasă.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
emptyspaces
senior
senior
Posts: 138
Joined: Mon Jan 01, 2007 11:56 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby emptyspaces » Sat May 09, 2009 10:55 am

Nu vreau sa ma schimb, fiindca nu stiu cum sa ma schimb. Sunt deja foarte obisnuita cu mine insami.

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sat May 09, 2009 6:09 pm

Am spus ca sportul practicat ca obligatie (indiferent ca e impusa de altii sau e autoimpusa), si nu din pasiune, are sanse mari sa ingrase sau chiar sa creeze probleme de sanatate, mai ales daca nu se fac teste inainte. Am scris foarte clar ca miscarea simpla e mult mai indicata. Daca nici macar titlul postarii nu-l citesti, nu vad de ce mai comentezi...Dar si sportivii ce practica sport din pasiune, chiar la nivel de amatori, ar trebui verificati la sanatate inainte de a li se permite de a practica sportul, pentru ca de-a lungul anilor selectia naturala a scazut si exista mai multe boli ascunse. In timp ce in Ungaria se discuta tocmai despre introducerea acestui tip de verificari la sportivi, datorita cresterii numarului de decese, noi incurajam ca tot poporul sa practice sport si sa-i sunteze pe "ticalosii/incompetentii" de medici care nu stiu altceva decat sa dea scutiri pe banda rulanta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Chingachgook » Sat May 09, 2009 6:27 pm

situs wrote:Am spus ca sportul practicat ca obligatie (indiferent ca e impusa de altii sau e autoimpusa), si nu din pasiune, are sanse mari sa ingrase sau chiar sa creeze probleme de sanatate, mai ales daca nu se fac teste inainte. Am scris foarte clar ca miscarea simpla e mult mai indicata. Daca nici macar titlul postarii nu-l citesti, nu vad de ce mai comentezi...Dar si sportivii ce practica sport din pasiune, chiar la nivel de amatori, ar trebui verificati la sanatate inainte de a li se permite de a practica sportul, pentru ca de-a lungul anilor selectia naturala a scazut si exista mai multe boli ascunse. In timp ce in Ungaria se discuta tocmai despre introducerea acestui tip de verificari la sportivi, datorita cresterii numarului de decese, noi incurajam ca tot poporul sa practice sport si sa-i sunteze pe "ticalosii/incompetentii" de medici care nu stiu altceva decat sa dea scutiri pe banda rulanta.




ai 2 idei fixe.
sportul obligatoriu ingrasa si
medicii care dau (sau nu dau?!) scutiri pentru sport.

hai sa stabilim de ep ce pozitii discutam.
esti medic?student?sportiv?parinte de elev gras pus sa alerge la ora de sport?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sat May 09, 2009 7:37 pm

Sunt medic si probabil in viitor voi fi si parinte de elev. Nu sunt idei fixe ci ma deranjeaza faptul ca medicii sunt acuzati pentru sedentarismul elevilor. In ceea ce priveste pericolul pe care il reprezinta sportul pentru sanatate, mai ales cel impus, mi se pare o realitate evidenta si pot aduce o gramada de argumente, nu cred ca e nevoie neaparat sa prezint niste studii pt a sustine aceasta idee. Tocmai ca ma deranjeaza lipsa studiilor pe aceasta tema, inclusiv in strainatate, si de aceea m-am gandit sa trag aici un semnal de alarma.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Chingachgook » Sat May 09, 2009 7:42 pm

bun loc ai gasit.

de aici de la mine evidenta se vede invers. adica sportul e bun pentru sanatate fara nicio discutie, as fi foarte curios sa vad un studiu care demonstreaza contrariul. dar daca zici tu ca nu sunt...



ce fel de medic esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sat May 09, 2009 7:52 pm

As putea sa-ti cer si eu un studiu care sa dovedeasca ca sportul e nemaipomenit pt sanatate. Mi se pare relevant faptul ca procentul cel mai mare de oameni obezi se gaseste in Statele Unite, unde paradoxal, e cel mai raspandit joggingul si activitatile sportive printre elevi.
In ceea ce priveste exprimarea ta "elev gras pus sa alerge", ea denota ironie, din care rezulta ca elevii grasi trebuie sa fie pusi sa alerge. Ei bine, elevii aia pot fi obezi, iar obezitatea e o boala serioasa pe care tu o tratezi cu "sa fie pusi sa alerge". Si ma mai intrebi ce fel de medic sunt...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Chingachgook » Sat May 09, 2009 7:59 pm

doooooooooooooooooooooooooooamna doctor


la americanii aia grasi joggingul s-a raspandit dupa ce au vazut ca nu mai tin sub control kilogramele. kg in plus se asociaza cu o gashca intreaga de boli si reducerea lor cica are efect profilactic. vorbeste lumea, o fi ceva adevarat.

e fix invers decat crezi dumneavoastra




geez

pot sa insist cu intrebarea de care medic esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sat May 09, 2009 8:27 pm

Nu are rost sa mai insisti, pt ca limbajul tau e de bodega. Ce inseamna pt tine "kg in plus"? kg in plus pot reprezenta o stare fiziologica de suprapondere, sau una patologica de obezitate, care e o boala in sine cu sau fara alte asociatii. Crezi ca ministra sportului are habar macar de aceste notiuni? Dar ce-i aia "gasca de boli" asociate? Alea pot fi prezente sau pot sa apara in viitor. Cine verifica asta? Eu iti spun ca o vecina de-a mea a facut handbal de performanta si acum e ca un tanc care abia se tareste iar eu care n-am facut niciun sport dar am folosit scarile mai des ca liftul, sunt intr-o forma buna. Si stii de ce? Pt ca sufera de hipotiroidism ca maica-sa si ca sora-sa, insa le-a intrecut bine pe amandoua pt ca si-a dat glanda si tot metabolismul peste cap. Pt ca atunci cand a inceput sa practice handbal nu s-a gasit niciun om mai putin dotat intelectual de medic ca mine sa-i atraga atentia asupra consecintelor. Si asta asa ca exemplu din proximitate. Ma indoiesc ca obezii se mai apuca de jogging, dar aia grasi din State cu siguranta au facut ceva sport la scoala, ca asa e sistemul, dar totusi sunt grasi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Chingachgook » Sat May 09, 2009 9:42 pm

poate ma repet pe undeva
geez


daca si tu ai ajuns mefista ma duc si imi dau demisia

asa ca de la doctor (tu) la bodegist (eu)
ai auzit vreodata de BMI? cica cuantifica (grosier dar orisicat) obezitatea. pt mine kg in plus inseamna alea peste curba ponderala caracteristica varstei, sexului, etc. exista tot felul de tabele.
argumentul cu "am o vecina/verisoara/cumnata care..." a mai fost luat la misto pe aici de cateva ori. de vreo 20 de ani se practica formularea "am citit un studiu care zice ca...".
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sun May 10, 2009 12:53 am

Esti de acord ca in State e procentul cel mai mare de elevi care practica sport? Esti de acord ca in State e cel mai mare procent de elevi obezi? Sau ca in State se fac cele mai multe studii, in toate domeniile, si asta de multa vreme, dar totusi aceasta problema exista, cu toate studiile lor. Asa cum n-au putut/vrut sa faca studii ca politica lor bancara o sa duca la criza economica majora, tot asa n-au putut/vrut (subliniez vrut) sa faca studii prin care sa prevada ca politica lor antiobezitate o sa dea gres. Asa ca argumentul studii ma lasa rece. Dar nu vreau sa importam si aceasta problema pe langa alea care le avem.
La ce folos graficele BMI, cine le foloseste? Cumva proful de educatie fizica si in functie de asta sa stabileasca pt fiecare elev ce exercitii sa faca? Evident ca nu. Si aici apare problema si nu e nevoie de niciun studiu. Poate o sa-mi ceri studiu care sa dovedeasca ca obezitatea e boala. Pana atunci, ceea ce sustii tu nu e cu nimic mai prejos fata de ceea ce sustin eu din punctul de vedere al necesitatii studiului, si atunci de ce nu-mi prezinti tu un studiu din care sa rezulte ca sportul la obezi duce la slabire?

“Childhood obesity has doubled in the past two decades; meanwhile, youth sports participation is higher than ever. How can that be?” :shock: It's a FACT, man!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby alimori » Sun May 10, 2009 12:18 pm

:shock: situs asta exista cu adevarat sau face misto de noi?

kg in plus pot reprezenta o stare fiziologica de suprapondere


cate sute fiziologice de kile ai?

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby swiss » Sun May 10, 2009 12:31 pm

situs wrote:“Childhood obesity has doubled in the past two decades; meanwhile, youth sports participation is higher than ever. How can that be?” :shock: It's a FACT, man!

Esti in plop si plopul in aer :)

"Americanii sunt mari mancatori de fast food-uri, iar in ultimii ani tot ce este mic a devenit urias. De exemplu: cand a aparut prima data hamburgherul pe piata acesta continea in jur de 202 de calorii (79 g); acum contine 310 calorii(122 g), o punga cu cartofi prajiti continea cam 120 de calorii (68 g) acum ajungand la 610 calorii(198 g). Un ultim exemplu este sticla de cola care de la 192 ml si 79 de calorii a ajuns la 473 ml, deci 194 de calorii. Totul dublandu-se portiile nu s-a tinut cont de capacitatile si consecintele ce le pot avea asupra trupului uman"

Nu stiu de ce dai exemplul Americii cand ia citeste dumneata aici:

"Prima civilizatie care si-a dat seama de acest lucru(despre sport e vorba) si a actionat in consecinta a fost cea chineza. Se pare ca lor le datoram aparitia si codificarea primelor seturi de miscari fizice cu scop sportiv si de mentinere a sanatatii si tineretii. In urma cu peste 6.000 de ani, chinezii faceau sport, traditie mentinuta pana in prezent cand China se poate lauda cu una dintre cele mai sanatoase populatii de pe mapamond."

Deci eu zic sa te calmezi cu aberatiile si sa sustii ceva concret.
Eu cred ca ai o vaga idee ce inseamna obezitatea din america...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11013
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby pc7 » Sun May 10, 2009 2:29 pm

holidei, nu-sh ce hamburger halesti matale cu 300 cal, ca ala de-mi place mie are in jur la 800 :)
Life's not fair, get used to it

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sun May 10, 2009 3:05 pm

holliday wrote:
situs wrote:“Childhood obesity has doubled in the past two decades; meanwhile, youth sports participation is higher than ever. How can that be?” :shock: It's a FACT, man!

Esti in plop si plopul in aer :)

"Americanii sunt mari mancatori de fast food-uri, iar in ultimii ani tot ce este mic a devenit urias. De exemplu: cand a aparut prima data hamburgherul pe piata acesta continea in jur de 202 de calorii (79 g); acum contine 310 calorii(122 g), o punga cu cartofi prajiti continea cam 120 de calorii (68 g) acum ajungand la 610 calorii(198 g). Un ultim exemplu este sticla de cola care de la 192 ml si 79 de calorii a ajuns la 473 ml, deci 194 de calorii. Totul dublandu-se portiile nu s-a tinut cont de capacitatile si consecintele ce le pot avea asupra trupului uman"

Nu stiu de ce dai exemplul Americii cand ia citeste dumneata aici:

"Prima civilizatie care si-a dat seama de acest lucru(despre sport e vorba) si a actionat in consecinta a fost cea chineza. Se pare ca lor le datoram aparitia si codificarea primelor seturi de miscari fizice cu scop sportiv si de mentinere a sanatatii si tineretii. In urma cu peste 6.000 de ani, chinezii faceau sport, traditie mentinuta pana in prezent cand China se poate lauda cu una dintre cele mai sanatoase populatii de pe mapamond."

Deci eu zic sa te calmezi cu aberatiile si sa sustii ceva concret.
Eu cred ca ai o vaga idee ce inseamna obezitatea din america...


Dar ce inseamna ultimii ani? Statistica de care vorbeam se refera clar la ultimii douazeci de ani si la elevi, iar acestia sunt implicati in activitati sportive. Chiar daca a crescut numarul de calorii, de ce nu au efect activitatile sportive care s-au sporit si ele, iar rata obezitatii totusi creste? Nu mi se pare deloc o aberatie sa ma gandesc ca aceste activitati sportive pot sa sporeasca pofta de mancare mai degraba decat sa slabeasca, si asta mai ales la cei care oricum sunt mancaciosi si au tendinta de ingrasare, si de aici cererea mai mare inclusiv pt fastfood.
Singura explicatie care se da e ca daca nu ar exista aceste activitati, obezitatea ar fi si mai mare. Exact asa cum se explica ca de fapt relaxarea creditelor nu este destul de mare si de aici probleme economice, desi mai erau unii care "aberau" ca tocmai ele fac rau. Pana la urma s-a spart buboiul si acum responsabilii recunosc cu lejeritate ca de fapt s-a gresit cu relaxarea lor. Asa se va intampla si cu aceasta politica antiobezitate, sper doar sa isi dea seama cat mai devreme.

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby razvan.f » Sun May 10, 2009 4:00 pm

Eu cred ca situs are ca specialitate management sanitar pentru ca altfel nu inteleg cum poate face legatura intre situatia din economie si obezitatea la americani. Aici sunt de acord cu holidei: situs inversus e in plop si plopul in aer.

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sun May 10, 2009 4:24 pm

Mi se pare ceva normal sa am atata cultura generala incat sa stiu ca exista o criza economica mondiala cauzata in primul rand de politicile de creditare bancara. Iar ironiile voastre nu tin loc de argumente.
Holliday vrand sa ma combata n-a facut altceva decat sa-mi arunce mingea la fileu, dandu-le bataie de cap la cei care ma contesta sa explice cum de-a crescut asa de tare cererea pt fastfood in ultimii ani. Asa ca ati putea veni cu niste explicatii, ca inteleg ca daca zic eu ca se datoreaza sportului, aberez si sunt in plop.

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby razvan.f » Sun May 10, 2009 4:59 pm

Chestiunea este asa: aia de la mcdonalds au incercat sa creasca cantitatea de mancare vanduta 1 prin inmultirea restaurantelor si 2 prin cresterea portiilor. De ce au facut asta? Pentru ca daca vinzi mai mult castigi mai mult chiar daca vinzi la un pret mai mic. Iar cetateanul a cumparat din ce in ce mai mult pentru ca este atras de chestia aia ca daca mai dai 50 de centi iti dam portia imensa nu aia mare pe care ai platit-o deja. Si asa a ajuns omul obez. Nu ca e bolnav, nu ca are glanda, etc. Acum bolile legate de obezitate (diabet, HTA, etc.) vin si din alti factori (pe langa cantitatea mare de mancare ingurgitata) ca lipsa unei activitati fizice constante si sustinute (plus ca s-a redus cantitatea de efort fizic pe care il depunem in activitatile zilnice obisnuite ca suntem toata ziua cu fundul in masina). Tocmai ca efectuarea de exercitii fizice mai reduce procentul de obezi (sau supraponderali) care nu ajunge asa de repede sa faca diabet (ma refer la ala de tip 2) si HTA. Asta pentru diabet este super studiata cu scaderea rezistentei la insulina prin efectuarea de sport. Iar asta cu miscare si nu sport este pentru cardiaci si pentru aia care trebuie sa nu isi rupa femurul de obezi ce sunt daca fac o miscare mai intensa.
Eu te inteleg ca stii care e treaba cu politicile bancare and shit dar nu prea are legatura felul in care s-au dat credite cu inconstienta parintilor care isi trimit copiii la mac si apoi le fac rost de scutiri pentru sport.

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sun May 10, 2009 5:26 pm

OK, dar McDonalds e foarte vechi, de ce nu a recurs la asemenea trucuri pana acum? Daca ar fi asa de simplu toti producatorii din toate domeniile ar recurge la asemenea trucuri irezistibile; dar fara cerere nu se poate.
Ceea ce spui tu e foarte frumos, teoretic. Insa toate articolele pe care le-am citit si eu spun ceea ce zici si tu, dar mai zic de un amanunt: ca aceste exercitii fizice trebuie insotite si de regimuri alimentare. Dar PRACTIC majoritatea NU respecta aceste regimuri. Daca imi gasesti tu studii din care sa rezulte ca per ansamblu s-a constatat scaderea obezitatii in urma exercitiilor sportive, si nu studii care se refera NUMAI la persoane care au RESPECTAT regimul, atunci eu chiar ma urc in plop.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby swiss » Sun May 10, 2009 5:52 pm

situs wrote:Mi se pare ceva normal sa am atata cultura generala incat sa stiu ca exista o criza economica mondiala cauzata in primul rand de politicile de creditare bancara. Iar ironiile voastre nu tin loc de argumente.
Holliday vrand sa ma combata n-a facut altceva decat sa-mi arunce mingea la fileu, dandu-le bataie de cap la cei care ma contesta sa explice cum de-a crescut asa de tare cererea pt fastfood in ultimii ani. Asa ca ati putea veni cu niste explicatii, ca inteleg ca daca zic eu ca se datoreaza sportului, aberez si sunt in plop.

Ok...sa inteleg ca ai nevoie de argumente...
Cererea pentru fast-food a aparut datorita nevoii femeii de a se emancipa si de a avea viata sociala, si implicit de a nu mai sta in casa sa gateasca. (Nu mi-o luati in nume de rau acum, stiu ca si barbatii trebuie sa stie sa gateasca, dar e multa pierdere de timp, multa munca si deh, femeia intradevar nu poate sa le faca pe toate)...Asa-si comanda sau merg cu familia sa manance la fast-food (gen Mc, KFC, etc.) sau restaurant...deh, ne-am emancipat.
Sau comanda/cumpara semipreparate pe care le baga 20 de minute la cuptor si sunt gata...
Si din pacate asta zilnic, ca o data pe luna nu ti se intampla mai nimic daca mergi la Mc Donald's.
Si asa ratia alimentara zilnica a individului o ia razna...

Incet incet, lumea se trezeste la realitate si incepe sa-si puna problema alimentelor BIO si unui stil de viata mai sanatos.
Fara miscare, implicit fara sport, esti ca un balon d-ala care se umfla pana plezneste.

Mai ramane sa spui ca e bine sa stai dupa ce mananci, cu burta la soare si sa fumezi un pachet de tigari...dar iara intram pe alt taram...

O intrebare totusi situs, ca nu ne-ai spus totusi din ce punct de vedere vorbesti si nici ce sex sau cate kilograme ai, cum poti sa faci sport fara miscare? (Nu-mi zice sah, ca si pentru ala trebuie sa transpiri putin si sa clipesti de cateva ori...deci faci miscare :green: )

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sun May 10, 2009 6:05 pm

Mi se pare ridicol sa spui ca miscarea implica sport; e tocmai invers, sportul implica miscare. Am IMC in intervalul normal :rightblinky: . Deci eu spun ca e nevoie de miscare gen plimbat, urcat...,se pare ca nu prea ai citit ce-am scris de-mi rastalmacesti total cuvintele. Ceea ce spui legat de emancipare mi se pare de asemenea un fenomen mult mai indelungat si vechi comparat cu cresterea cererii pt fast-food si politicile antiobezitate care sunt mult mai recente. Parerea mea :|

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Chingachgook » Sun May 10, 2009 6:14 pm

ce mi se pare fascinanant e ca si situs o sa ajunga medic si o sa se considere toata viata neinteles.
nu conteaza ce scriu cartile, nu conteaza ca ceea ce afirma el nu e sustinut de studii, nu conteaza nimic.
toata lumea urla cu mancarea procesata si fastfoodurile, el o tine pe a lui ca te ingrasi din cauza ca faci sport.
acuma spre sfarsit intram in subitilitati vad. sportul inseamna miscarea sau miscarea inseamna sport?
dar educatia fizica? de la ce nivel incolo conform cu "clasificarea situs" se cheama sport si e nociv? daca ma plimb cu 5km/h e bine pentru sanatate?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby razvan.f » Sun May 10, 2009 6:39 pm

Mcdonalds este vechi insa, daca tot spui ca stii care este situatia economiei mondiale si in special a americii, iti poti da seama ca abia acum isi permit sa faca asta. Boomul economic de acum se pune pe consum, consum crescut pe baza politicilor de marketing (aia cu 50 de centi in plus iti mareste meniul la super size e o politica de marketing).
Si nu toti producatorii pot recurge la asemenea trucuri. Aceste trucuri sunt costisitoare la inceput. Trebuie sa fii o companie foarte mare ca sa poti face asta si in plus trebuie sa alegi ca si companie sa faci asta.
In alta ordine de idei eu am spus foarte clar ca daca bagi in continuare in mufa mancare mai multa de cat ai nevoie tot o sa te ingrasi dar poate mai putin daca faci sport si ce e mai important eviti bolile asociate obezitatii.
Ce ar fi sa demonstrezi tu ce vrei sa zici cu studii nu sa imi ceri mie sa iti dau studii ca sa te contrazic.

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Sun May 10, 2009 9:11 pm

kooksee wrote:de la ce nivel incolo conform cu "clasificarea situs" se cheama sport si e nociv? daca ma plimb cu 5km/h e bine pentru sanatate?


In primul rand generalizezi si nu mi se pare OK pt un medic. Am spus clar ca sportul poate fi daunator pt persoanele care nu au inclinatii sportive. Consider sport macar jogging. Eu nu te cunosc pe tine, poate esti sportiv din fire si/sau ai arderi metabolice accelerate.
In ceea ce priveste ceea ce scriu cartile ele scriu ca obezitatea se poate combate si prin sport insa asociat cu dieta. Faptul ca multe articole de pe net, din reviste sau chiar carti omit acest detaliu al dietei nu e vina mea si nu mi se pare greu de inteles pt niste medici. In rest, partea cu alimentatia nesanatoasa nu contrazice ci mai degraba completeaza ceea ce sustin eu; deci pe langa faptul ca elevilor li se stimuleaza suplimentar pofta de mancare, acestia in loc se mearga acasa sa manance niste sandwichuri si mere, se duc la fastfood si baga in ei un hamburger hipercaloric. Nu mai bine inainte rezolvam ca fastfoodurile sa comercializeze produse bio/hipocalorice? Nu e mare scofala sa afli in practica de la pacienti supraponderali ca atunci cand fac un efort fizic, acel efort fizic va stimula foamea si un aport suplimentar de calorii mai multe decat cele consumate de efortul fizic respectiv. Deci ecuatia e foarte simpla si nu ma simt neinteles ci mai degraba cred ca unii de pe-aici sunteti indoctrinati si medicina pt voi inseamna mai mult teorie decat pacienti.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby alimori » Sun May 10, 2009 10:22 pm

activitatea fizica intensa scade pofta de mancare, nu o creste. si nici nu poti sa te apuci de sport in primele ore dupa masa.
nu vad legatura dintre sport si mac. ii obliga cineva sa se duca la mec dupa scoala? demonstreaza asta ca sportul ingrasa?

User avatar
Azo
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Oct 11, 2006 9:57 am
Location: The edge of reason.

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Azo » Sun May 10, 2009 10:55 pm

Situs...

"Deductia" ta este o deductie eronata in cel mai bun caz, si un non-sequitur in cazul cel mai rau.

Hai sa spunem ca sportul fortat dauneza sanatatii. (Asta e oarecum adevarat.) Bun dar de aici pana la a afirma ca este o proportionalitate directa intre a practica sport si probabilitatea obezitatii este o prapastie enorma.

Bun, oamenii ti-au spus sa vii cu un studiu (sau si mai bine, un meta-studiu) concludent la teoria asta a ta. Tu ai venit cu un contra-argument ca noi trebuie sa dezmintim contariul. Stop, cum? Vezi, ca metoda stiinitifica cere ca cel care propune o teorie noua sa o suporte, nu ceilalti sa o dezminta.

Bine. Stii ce am aflat in dimineata asta? Am aflat ca media de varsta a celor care folosesc internetul este in jur de 25 de ani. Stii ce concluzie am tras? Ca folosind internetul, intineresti. Ati auzit oameni buni? Ce programe de geriatrie. Daca vreti sa intinetiti, stai pe internet!

(Atentiune. Textul de mai sus poate contine sarcasm. Azo isi decline orice responsabilitate, explicita sau implicita ca urmare a folosirii Internetului in doze nerecomandate. Efectele Internetului pot varia pe termen lung, si pot duce la irascibilitate, rau, ameteala, dorinta de a lovi iepurasi moi si pufosi.)
Eh.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby swiss » Mon May 11, 2009 12:32 am

Azo wrote:Situs...

"Deductia" ta este o deductie eronata in cel mai bun caz, si un non-sequitur in cazul cel mai rau.

Hai sa spunem ca sportul fortat dauneza sanatatii. (Asta e oarecum adevarat.) Bun dar de aici pana la a afirma ca este o proportionalitate directa intre a practica sport si probabilitatea obezitatii este o prapastie enorma.

Bun, oamenii ti-au spus sa vii cu un studiu (sau si mai bine, un meta-studiu) concludent la teoria asta a ta. Tu ai venit cu un contra-argument ca noi trebuie sa dezmintim contariul. Stop, cum? Vezi, ca metoda stiinitifica cere ca cel care propune o teorie noua sa o suporte, nu ceilalti sa o dezminta.

Bine. Stii ce am aflat in dimineata asta? Am aflat ca media de varsta a celor care folosesc internetul este in jur de 25 de ani. Stii ce concluzie am tras? Ca folosind internetul, intineresti. Ati auzit oameni buni? Ce programe de geriatrie. Daca vreti sa intinetiti, stai pe internet!

(Atentiune. Textul de mai sus poate contine sarcasm. Azo isi decline orice responsabilitate, explicita sau implicita ca urmare a folosirii Internetului in doze nerecomandate. Efectele Internetului pot varia pe termen lung, si pot duce la irascibilitate, rau, ameteala, dorinta de a lovi iepurasi moi si pufosi.)


Si surfatul pe internet e un sport sau e miscare?
Mai eu nu mai inteleg. Ce Dumnezeu, mie imi place Mc Donalds dar nu in fiecare zi.
In schimb, sportul imi place in fiecare zi.

Insa situs...
Orice lucru fortat daca nu dauneaza trupului dauneaza mintii. Fie el si sport, invatat, sex sau mai stiu eu ce altceva.

Oare mancatul fortat e benefic? ( ca atunci cand desi esti full, dar mai ai jumatate din HiperSuperMega meniul de la Mc, te chinui sa-l bagi pe tot...il inghiti cu cola numai ca sa nu-l lasi acolo...) aaa...si important si sanatos...sa nu uitati sa eructati cum se cuvine dupa aceea!

PS: Azo, hazlie rau miscarea aia care-i poti face cu lepulasii moi si pufosi. Sa stiti ca poate sa arda pana la 1.23 de calori pe ora.

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Mon May 11, 2009 11:31 am

Azo wrote:
metoda stiinitifica cere ca cel care propune o teorie noua sa o suporte, nu ceilalti sa o dezminta.



Pai tocmai asta e ideea, ca nici cei care propun teoria conform careia sportul combate obezitatea nu au niciun studiu :D . Si atunci cum de sunteti voi asa mari savanti cu mine care sustin o idee pe un forum fara nicio consecinta de imi cereti studii si metastudii de parca am fi la nu stiu ce mare congres de medicina, iar de la guvern nu cereti niciun studiu, desi are de gand sa modifice viata a milioane de copii si de fapt a viitoriilor vostri pacienti, bazat pe o idee care nu are niciun studiu. Pentru ca voi credeti automat in aceasta teorie, pentru ca asa se spune, asa se scrie si asa ati vazut voi ca sportivii arata bine.

Si daca tot am zis de guvern, sa va spun o povestioara foarte relevanta a carei personaj principal e tocmai premierul.

"Premierul nu s-a lasat insa convins si a vrut sa verifice personal cate calorii are o napolitana cu ciocolata. "Cate calorii au astea? 400 de calorii la o suta de grame. Pai, frate-meu, fug juma' de ora pe banda pentru una ca asta! Dar e buna, ca nu are zahar", a spus Boc."

Vedeti, omul e bine informat. Insa premierul e un om care are VOINTA, de-aia a ajuns unde a ajuns, dar nu puteti sa nu fiti de acord cu mine, ca un om lenes supraponderal si fara vointa (asa cum sunt majoritatea) daca il pui sa alerge pe banda o juma de ora, nu numai ca o sa manance napolitana, dar o sa manance mai multe. Si-atunci teoria mea ca sportul ingrasa nu cumva prinde tot mai tare contur :) ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Chingachgook » Mon May 11, 2009 11:44 am

Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Azo
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Oct 11, 2006 9:57 am
Location: The edge of reason.

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Azo » Mon May 11, 2009 12:09 pm

Pai tocmai asta e ideea, ca nici cei care propun teoria conform careia sportul combate obezitatea nu au niciun studiu :D .


Ha? Pai inseamna ca studiile alea care le-a dat kooksee sunt imaginate? Sau cele nspe gazillioane care nu se gasesc la un search direct pe Google, dar se gasesc daca iei la puricat un meta-studiu serios?


Si faptul ca iti cerem studii demonstrative nu mi se pare o prapastie, mai ales pe un forum. Mi se pare o chestie de bun simt.

Se pare ca nu ai inteles aluzia cu internetul asa ca o sa fiu mai direct.

Eu am teoria cum ca uitatul pe geam provoaca dependenta de inghetata cu cacao. N-am nici un studiu care sa ateste asta, dar nici ceilalti nu au un studiu sa dezminta asta.
Eh.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby alimori » Mon May 11, 2009 5:25 pm

situs wrote:dar nu puteti sa nu fiti de acord cu mine, ca un om lenes supraponderal si fara vointa (asa cum sunt majoritatea) daca il pui sa alerge pe banda o juma de ora, nu numai ca o sa manance napolitana, dar o sa manance mai multe. Si-atunci teoria mea ca sportul ingrasa nu cumva prinde tot mai tare contur :) ?


Asta-i din ciclul "vitaminele ingrasa".
Un lenes supraponderal si fara vointa NU POATE sa alerge pe banda juma de ora.
Si ce tot dai vina pe sport pt mancarea de *****?

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Mon May 11, 2009 6:19 pm

kooksee wrote:http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6WH0-4BT7DT3-1&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=a5e4bc1544e6ab688f46256d664d1584

uite un studiu.

http://www.womenssportsfoundation.org/C ... ition.aspx
al doilea


http://www.medicalnewstoday.com/articles/148677.php

altii


http://www.nature.com/ijo/journal/v31/n ... 3459a.html


MS kooksee dar alea de la linkurile 2 si 3 nu sunt studii :) , ala de la 4 nu stiu ce-i ca e pe bani, iar primul e studiu, dar detaliile sunt pe bani, deci nu pot comenta :| . Va rog aveti decenta sa-mi dati linkuri free la studii intregi de exemplu cum va dau eu la http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/full/120/6/e1450 Apropo de studiu asta : "both conditions focused on increasing healthy eating and physical activity"

For heaven's sake alimori, n-ai inteles nici acum ca eu ma refer la cei obligati sa faca sport, asa cum doreste guvernul sa-i oblige pe elevi sa faca sport.

User avatar
Azo
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Oct 11, 2006 9:57 am
Location: The edge of reason.

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Azo » Mon May 11, 2009 7:20 pm

Uite care-i treaba, nu spune nimeni ca a face sport fortat e bine. Duce la anxietate, depresivitate si alte chestii nasoale pentru bietul om. Ca de altfel orice lucru care este fortat. Nu contesta nimeni asta.

Dar nu duce la obezitate. Tu face o eroare logica EXTREM de mare. Ai dat exemplul cu napolitana si ca cineva care face sport va manca doua in loc de una. Ei zau? Na ca vin eu, si zic ca ala va manca doua indiferent daca face sport sau nu.

Tu spui ca faptul ca face sport este o cauza ca mananca doua napolitane. Eu spun ca este un pretext si ala va gasi un pretext sa le manance pe amandoua, sport sau nu.

Poti sa ma contrazici? Nu poti, sau cel putin nu poti fara un studiu.

Stii ce, hai s-o lasam balta. A face fortat sport e rau, sunt de acord. Dar nu pentru ca ingrasa.
Eh.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Phat Skidz » Mon May 11, 2009 8:24 pm

situs wrote:Am spus ca sportul practicat ca obligatie (indiferent ca e impusa de altii sau e autoimpusa), si nu din pasiune, are sanse mari sa ingrase sau chiar sa creeze probleme de sanatate, mai ales daca nu se fac teste inainte. Am scris foarte clar ca miscarea simpla e mult mai indicata. Daca nici macar titlul postarii nu-l citesti, nu vad de ce mai comentezi...Dar si sportivii ce practica sport din pasiune, chiar la nivel de amatori, ar trebui verificati la sanatate inainte de a li se permite de a practica sportul, pentru ca de-a lungul anilor selectia naturala a scazut si exista mai multe boli ascunse. In timp ce in Ungaria se discuta tocmai despre introducerea acestui tip de verificari la sportivi, datorita cresterii numarului de decese, noi incurajam ca tot poporul sa practice sport si sa-i sunteze pe "ticalosii/incompetentii" de medici care nu stiu altceva decat sa dea scutiri pe banda rulanta.


Situs, n-am făcut decât să generalizez ce spui tu, prin metoda inducţiei. Dacă sportul consumă calorii şi deci dă foame, cum zici dumneata, de ce nu ar face la fel orice fel de mişcare?
Dar raţionamentele dumitale sunt greşite la atâtea niveluri încât nici nu ştiu de unde să încep. Sigur că dacă un om are fractură proaspătă de femur, n-o să-i recomanzi fotbal (vulgarizez niţel), dar la nivel populaţional, statistic, sportul este extrem de benefic.

Cum să nu existe studii? Există sute de studii. (Poate mii.) Dacă m-aş apuca să caut pe pubmed la nimereală, mi-ar veni câteva sute de mii de rezultate. Dacă ai dubii, legate de utilitatea unui anumit sport într-o anumită afecţiune, atunci cauţi ţintit şi e mult mai uşor. Personal îţi recomand această metodă. De exemplu, dacă e vorba de psihiatrie, domeniul meu, metaanaliza Kirsch a arătat că, în depresiile uşoare şi moderate, exerciţiul fizic de orice fel ar putea fi mai eficace ca farmacoterapia. Cu cât mai intens exerciţiul, cu atât mai bine. După alte metaanalize, exerciţiul fizic scade riscul global de demenţă, creşte supravieţuirea în schizofrenie, toleranţa şi aderenţa la tratamentul antipsihotic. Dacă ai şti efectele adverse la antipsihotice, ţi-ai da seama că simplul mers pe jos nu e suficient: e nevoie de sport sistematic.

Personal, mai cred că e o ruşine că noi înşine, la 20-30 de ani, facem aşa de puţin sport. Realizăm de abia acum ceea ce americanii au descoperit acum aproape 40 de ani. Înfometarea ceauşiştă nu-i afectat pe cei până în 20 de ani, şi o să vedem în scurt timp cum am nenorocit o generaţie întreagă. Dacă dumneata, situs, consideri că se face prea mult sport în România, ei bine, pur şi simplu te înşeli foarte tare, fapt susţinut overwhelming medical evidence.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby ssss » Mon May 11, 2009 9:12 pm

Eu sunt de acord cu sitius. Sportul e overrated ca metoda de slabit si nu merge fara restrictie calorica pentru majoritatea amarastenilor. Daca fugiti pe un treadmill smecheros veti vedea ca ardeti cu chiu, cu vai 200 de calorii in juma de ora.

Sportul nu duce la scadere ponderala decat daca te cheama Michael Phelps si reduci de la 12000 calorii pe zi la 9000.

Activitatea fizica moderata in special dupa mese scade rezistenta la insulina si, implicit, foamea din hipoglicemia postprandiala.

Eu zic sa nu-i mai sariti in cap si sa vedeti cam ce vrea sa spuna.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby marmotul » Mon May 11, 2009 9:40 pm

make love, not sport :)
qpepsi.gif

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby Phat Skidz » Mon May 11, 2009 9:46 pm

Ssss, mai întâi, depinde de sport. Într-adevăr, e greu să slăbeşti cu exerciţiu aerob. Însă o să vezi că situs recomandă mişcare în loc de sport. Se slăbeşte mai uşor cu mişcare? Tocmai, că e nevoie de activitate sistematică ca să aibă vreun efect. Iar în sporturile în care efortul anaerob e mai important, energia consumată e uneor mult mai mare.

Însă exerciţiul fizic e destul de eficace, cică, la prevenirea obezităţii. Că o fi exerciţiul în sine, sau faptul că cei care fac exerciţiu au în general alt stil de viaţă, nu ştiu.

Dar ssss, tu ai văzut ce zice situs? Că sportul îngraşă. Eşti de acord cu asta?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: SPORTUL INGRASA, MISCAREA SLABESTE

Postby situs » Mon May 11, 2009 9:47 pm

MS ssss :oops:

Eu m-am referit tintit la o problema, si e foarte important sa stim detaliile fiecarui studiu. De exemplu primul studiu linkuit de kooksee desi din pacate nu pot sa-i accesez detaliile, are in rezumat o informatie cel putin interesanta: "We examined the association of adolescent obesity with participation in sports among 5489 LOW-INCOME, inner city public high school students". De ce low-income? Un detaliu din acesta poate sa schimbe totul, mai ales daca rezultatele nu au fost prea concludente. Daca sunt saraci normal ca manaca mai slab, inclusiv fast-food. As putea sa fiu rautacios si sa speculez ca le-a cam fost frica sa nu le iasa pe invers decat ce si-au propus sa dovedeasca daca faceau studiul pe general, sau poate chiar au facut unul si au dat-o in bara si au facut unul nou doar pe low-income :devil:
Si orice studiu porneste de la o premiza bazata pe niste indicii. Eu n-am scris ca trebuie rescrise cartile de medicina pe baza teoriei mele, doar am atras atentia asupra unei probleme care cred eu ca ar trebui luata in serios si tratata ca atare, evident cu studiile de rigoare. Plus ca fiecare popor are particularitatile sale; poate copiii romani sunt mai putin disciplinati decat cei americani de exemplu in felul in care practica sportul.
Last edited by situs on Mon May 11, 2009 9:50 pm, edited 1 time in total.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests