tratament in AVC acut

stiri medicale; cazuri clinice
crinutza
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Sep 18, 2006 5:02 pm

tratament in AVC acut

Postby crinutza » Sun Dec 13, 2009 1:38 pm

Dc aveti un pacient, care brusc isi pierde starea de constienta, cu deficit motor,si avem suspiciunea de Avc ce faceti prima data?
- nu sunt intr-o sectie de neuro - n-am CT
- TA = 160/70, AV=60 b/min regulat, afebril, glicemie 89mg/dl.
Eu i-am pus perf cu Manitol si transfer in sectie de neuro. Voi ce-ati face?

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Tue Dec 15, 2009 8:23 pm

crinutza wrote:Dc aveti un pacient, care brusc isi pierde starea de constienta, cu deficit motor,si avem suspiciunea de Avc ce faceti prima data?
- nu sunt intr-o sectie de neuro - n-am CT
- TA = 160/70, AV=60 b/min regulat, afebril, glicemie 89mg/dl.
Eu i-am pus perf cu Manitol si transfer in sectie de neuro. Voi ce-ati face?


Pacientul era inconstient cand a ajuns la tine? Daca da, trebuia sa ii asiguri calea aeriana. Daca nu ai la dispozitie o masca laringiana sau nu poti sa-l intubezi, macar pune-i o pipa Guedel si pune-l in pozitie laterala de siguranta ca sa nu isi aspire propriile secretii/voma. Chiar daca era constient, dar nu avea reflex de deglutitie (poti verifica dandu-i vreo 1-2 ml de apa dintr-o seringa), totusi trebuie sa il pui in pozitie laterala de siguranta.

Cat Manitol i-ai dat? Trebuie sa ai grija sa nu ii scazi prea tare TA.

Eu i-as da si 1 fiola de Glucoza 33% ca e cam mica glicemia... si i-as pune o masca cu Oxigen (simpla, cam 6l/min daca nu are nici o patologie pulmonara). Pot de asemenea sa ii administrez 2 f Vitamina B1 si 1 f Vitamina B6 intr-o perfuzie cu 250 ml Ser Fiziologic sau Solutie Ringer .
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

crinutza
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Sep 18, 2006 5:02 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby crinutza » Wed Dec 16, 2009 1:49 pm

Multumesc.
Pacientul era internat in spital de o sapt, era hipertensiv contr0lat terapeutic, cu poliartroza- pierderea de cunostiinta a durat cam 5 min, oxigen- avem numai intr-o singura rezerva, care este la etaj( pacienta fiind internata intr-un sal din parter). I-am pus Manitol pt ca asta am avut in aparatul de urgenta, B-uri , n-am avut. O sa cumparam din sal noastre. Multumesc inca o data.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Wed Dec 16, 2009 2:02 pm

glucoza e contraindicata in AVC acut, indiferent ca e ischemic sau hemoragic! never-ever glucoza!!! nu ajuta la nimic vitaminele in pev

f corect manitol+ transfer neuro pentru CT si evaluare clinica de specialitate

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Wed Dec 16, 2009 2:58 pm

magdutz wrote:glucoza e contraindicata in AVC acut, indiferent ca e ischemic sau hemoragic! never-ever glucoza!!! nu ajuta la nimic vitaminele in pev

f corect manitol+ transfer neuro pentru CT si evaluare clinica de specialitate

Poate imi explici si de ce este contraindicata...
Hipoglicemia se poate manifesta uneori prin semne asemanatoare AVC-ului. Daca tratezi hipoglicemia, tratezi "AVC"-ul.
Din cate stiu eu, Glucoza 5% este contraindicata in AVC pentru ca determina cresterea edemului cerebral. Daca vezi bine, am scris Glucoza 33%... in caz ca nu exista din aceasta se pot administra si 20ml Glucoza 20%. Probabil ca ti s-a spus sa nu dai "never ever" glucoza in AVC ca nu cumva sa dai 5% in lipsa de altceva.
Tesutul ischemiat are lipsa de substrat nutritiv = oxigen si glucoza.
B-urile intr-adevar nu sunt absolut necesare in AVC acut, dar nu strica sa incepi cu ele din aceasta faza.
Asa nici manitolul nu ajuta prea mult. Din contra, Manitolul poate scadea brusc TA si, ca rezultat, perfuzia cerebrala. La TA pe care o avea pacientul trebuia administrat cu atentie (50-100 ml din Solutie de Manitol 20%), daca se administra, sub monitorizare (nu "o perfuzie").
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Wed Dec 16, 2009 3:59 pm

in conditiile unui tesut cerebral lezat glucoza se metabolizeaza ANAEROB la acid lactic ceea ce mai departe duce la cresterea zonei de tesut ischemic si la un prognostic mai prost.

http://books.google.ro/books?id=gTAXWU_ ... ke&f=false

"Therefore, intravenous fluids should not include glucose, and hyperglycemic patients should be treated with insulin
to achieve euglucemia."

edit: 89mg/dl nu e hipoglicemie; ghidurile recomanda corectarea hipoglicemiilor <50mg/dl

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Wed Dec 16, 2009 4:35 pm

magdutz wrote:in conditiile unui tesut cerebral lezat glucoza se metabolizeaza ANAEROB la acid lactic ceea ce mai departe duce la cresterea zonei de tesut ischemic si la un prognostic mai prost.

http://books.google.ro/books?id=gTAXWU_ ... ke&f=false

"Therefore, intravenous fluids should not include glucose, and hyperglycemic patients should be treated with insulin
to achieve euglucemia."

edit: 89mg/dl nu e hipoglicemie; ghidurile recomanda corectarea hipoglicemiilor <50mg/dl

Tu macar ai citit ce scrie in linkul acela sau numai paragraful pe care l-ai copiat? :mrgreen:
Ideea e sa nu-i provoci hiperglicemie in cazul in care nu ai glucometru si ii administrezi glucoza dupa ochi. Valorile glicemiei peste 200 mg/dl sunt periculoase.
Mai scrie ca: "If hypoglycemia is documented and symptoms of stroke are present, administration of dextrose 50% in water is appropriate" (ei folosesc dextroza in loc de glucoza)

"Prehospital stroke assessment tools, such as the Cincinnati Prehospital Stroke Scale or Los Angeles Prehospital Stroke Scale, identify patients with potential stroke.Providing supplemental oxygen when indicated, establishing intravenous lines, measuring serum glucose, and administering glucose in hypoglycemic patients are elements of prehospital stroke care." (http://emedicine.medscape.com/article/1159752-treatment)
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Wed Dec 16, 2009 4:45 pm

de ce insisti cu hipoglicemia? da, de acord, corectezi o hipoglicemie importanta..pacientul despre care intreba crinuta nu avea hipoglicemie, avea glicemie 89mg/dl!!

tratamentul AVC-ului acut nu include pev cu glucoza de rutina ci doar in HIPOGLICEMII SEVERE.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Wed Dec 16, 2009 5:00 pm

cog1983 wrote:
crinutza wrote:Dc aveti un pacient, care brusc isi pierde starea de constienta, cu deficit motor,si avem suspiciunea de Avc ce faceti prima data?
- nu sunt intr-o sectie de neuro - n-am CT
- TA = 160/70, AV=60 b/min regulat, afebril, glicemie 89mg/dl.
Eu i-am pus perf cu Manitol si transfer in sectie de neuro. Voi ce-ati face?



Eu i-as da si 1 fiola de Glucoza 33% ca e cam mica glicemia... si i-as pune o masca cu Oxigen (simpla, cam 6l/min daca nu are nici o patologie pulmonara). Pot de asemenea sa ii administrez 2 f Vitamina B1 si 1 f Vitamina B6 intr-o perfuzie cu 250 ml Ser Fiziologic sau Solutie Ringer .

:shock:

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Wed Dec 16, 2009 5:01 pm

magdutz wrote:de ce insisti cu hipoglicemia? da, de acord, corectezi o hipoglicemie importanta..pacientul despre care intreba crinuta nu avea hipoglicemie, avea glicemie 89mg/dl!!

tratamentul AVC-ului acut nu include pev cu glucoza de rutina ci doar in HIPOGLICEMII SEVERE.

Glucoza 33% nu se da in p.e.v. :roll:
O glicemie de 89% (masurata cu glucometrul ma gandesc, adica nu foarte exact... putea fi si 70mg/dl) poate deveni foarte usor hipoglicemie pana cand medicul examineaza pacientul, vorbeste cu sectia de neuro, cheama ambulanta, il trimite la CT (adica vreo 2-3h cel putin)... Ideea e sa nu astepti pana cand zona ischemiata (chiar daca e hemoragic exista si ischemie in jur) ajunge sa sufere din cauza lipsei de glucoza.
In plus, 1 fiola de Glucoza 33% i.v. nu ii creste atat de mult glicemia incat sa fie periculoasa.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby Calico » Wed Dec 16, 2009 5:39 pm

Ce-ai frate cu glicemia de 89mg/dl? Cum sa dai glucoza pentru asta, ca sa nu mai zic ca ai suspiciune de AVC?

cog1983 wrote:Hipoglicemia se poate manifesta uneori prin semne asemanatoare AVC-ului. Daca tratezi hipoglicemia, tratezi "AVC"-ul.

Nu-si pierde nimeni constienta din cauza hipoglicemiei la o glicemie atat de mare. Eu am vazut pacienti care se simteau relativ bine cu o glicemie de 35mg/dl, singurele simptome fiind ca transpirau sau ca se simteau putin ametiti. Nu zic ca nu sunt exceptii, dar in general nici macar nu apar simptome pana nu scade sub 60-55mg/dl.

Intre noi fie vorba, nici manitolul nu si-a demonstrat eficienta in studii, dar macar ala se da in cazurile astea.

crinutza
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Sep 18, 2006 5:02 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby crinutza » Wed Dec 16, 2009 8:56 pm

da, glicemia i-am masurat-o pe glucometru.
v-am zis, n-am avut oxigen sa-i administrez, dupa aprox 5 min a devenit constienta, usoara dizartrie, fara deficit motor,
i-am pus in pev manitol 250 mg, si am transferat-o la neuro. Dupa o ora - m-a sunat medicul de garda de la neuro, care m-a intrebat de ce am trimis-o . I-am explicat ce s-a intamplat, cu toate ca a plecat cu bilet de trimitere pe care am scris - episod de p.c. suspiciune de AVC. I-am zis ,ca eu ma gandeam sa-i facem CT cerebral ,sa vedem ce s-a intamplat. De acolo nu mai stiu nimic.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Thu Dec 17, 2009 10:48 am

crinutza wrote:i-am pus in pev manitol 250 mg

:shock: :shock: :shock: :shock:
Adica 1250 ml solutie 20%???
Administrare:
Intravenos sub forma de perfuzie. La adulti: 250 ml/zi manitol 20% cu un ritm de 40 picaturi/minut; 500 ml/zi manitol 10% cu ritm de 60-70 picaturi/minut.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Thu Dec 17, 2009 11:00 am

MumaPadurii wrote:Ce-ai frate cu glicemia de 89mg/dl? Cum sa dai glucoza pentru asta, ca sa nu mai zic ca ai suspiciune de AVC?

Nu-si pierde nimeni constienta din cauza hipoglicemiei la o glicemie atat de mare. Eu am vazut pacienti care se simteau relativ bine cu o glicemie de 35mg/dl, singurele simptome fiind ca transpirau sau ca se simteau putin ametiti. Nu zic ca nu sunt exceptii, dar in general nici macar nu apar simptome pana nu scade sub 60-55mg/dl.

Nu era vorba de a trata simptome (chiar daca trebuie sa recunosti ca glucometrele nu masoara foarte precis glicemia), ci de a le preveni pentru ca pacientul tau sa nu faca si hipoglicemie pe langa sindromul neurovascular acut (ca cica asa se numeste pana cand nu e demonstrat ca e AVC sau AIT :mrgreen: ). Daca tot nu ai voie sa dai glucoza in AVC cum zici tu, ce faci cu un pacient care are AVC (dovedit pe CT) si la care ii scade glicemia la 50? Sau atunci nu se mai metabolizeaza anaerob? :lol: Si de unde teama asta de a da glucoza hipertona (care pe de alta parte provoaca diureza ca si manitolul) in AVC?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Thu Dec 17, 2009 1:11 pm

"hipoglicemia<50mg/dl trebuie tratata fie prin injectarea de glucoza in bolus fie cu glucoza pev 10-20%". asta e recomandarea de ghid in vigoare.

cred ca e destul de clar si nu mai are rost sa ne incapatanam pe tema asta.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Thu Dec 17, 2009 1:15 pm

cog1983 wrote:
crinutza wrote:i-am pus in pev manitol 250 mg

:shock: :shock: :shock: :shock:
Adica 1250 ml solutie 20%???
Administrare:
Intravenos sub forma de perfuzie. La adulti: 250 ml/zi manitol 20% cu un ritm de 40 picaturi/minut; 500 ml/zi manitol 10% cu ritm de 60-70 picaturi/minut.



iti dai seama ca a vrut sa scrie 250ml, dar ai vrut doar sa fii rautacioasa un pic, nu?

edit, recomandare de ghid pentru manitol: 25-50g la fiecare 3-6 ore

pe ce esti rezidenta, de curiozitate?

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby ssss » Thu Dec 17, 2009 1:25 pm

Eu sunt curios sa stiu de ce ii dati manitol. Tensiunea aia e mai mult decat decenta pentru un presupus AVC in evolutie.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Thu Dec 17, 2009 1:29 pm

manitolul il punem nu pentru reducerea TA (sincer eu nu am observat in terapie unde sunt monitorizati pacientii sa le scada TA sub manitol) ci pentru reducerea edemului cerebral. nu il punem de rutina tuturor pacientilor ci in functie de strarea clinica si imagistica

crinutza
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Sep 18, 2006 5:02 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby crinutza » Thu Dec 17, 2009 2:28 pm

da, 250 ml manitol in Pev am vrut sa scriu.
Eu am vrut sa stiu si alte pareri, eu sunt rezi pe interne.
Oricum, multumesc pt parerile si sfaturile voastre

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Thu Dec 17, 2009 3:43 pm

magdutz wrote:"hipoglicemia<50mg/dl trebuie tratata fie prin injectarea de glucoza in bolus fie cu glucoza pev 10-20%". asta e recomandarea de ghid in vigoare.

cred ca e destul de clar si nu mai are rost sa ne incapatanam pe tema asta.


Si tu, ca un rezident cuminte ce esti, executi doar ce scrie in ghid fara sa te gandesti de ce e asa, nu?
Inca o data: se recomanda Glu in bolus (adica 33% sau 40%, ca doar alea sunt fiole in .ro) sau Glu 10-20% in p.e.v. ca solutii hipertone vs Glu 5% care e solutie hipotona si e contraindicata in AVC, TCC, PEIC pentru ca determina cresterea edemului cerebral.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby Calico » Thu Dec 17, 2009 6:05 pm

cog1983, ai vazut tu pe cineva care sa dea glucoza unui suspect de AVC cu glicemia de 89mg/dl? De curiozitate, ti-am spus ca nu sunt neurolog si chiar m-ar interesa daca mai are cineva astfel de idei.
In AVC te temi de hiperglicemie, nu de hipoglicemie.

cog1983 wrote:Nu era vorba de a trata simptome (chiar daca trebuie sa recunosti ca glucometrele nu masoara foarte precis glicemia), ci de a le preveni pentru ca pacientul tau sa nu faca si hipoglicemie pe langa sindromul neurovascular acut

Ba E vorba de a trata simptome, bineinteles ca e vorba de asta. Motivul principal pentru care ai masurat glicemia nu e ca te temi de o hipo in cadrul altei patologii (stii ca in AVC, IMA faci hiper), ci pentru a exclude ca acele SIMPTOME sa fie datorate hipoglicemiei si nu AVC-ului.

Odata ce ai exculs asta, si ai excus-o clar, nu te mai intereseaza glicemia decat la nivel de monitorizare, nu de preventie, pentru ca nu scaderea ei a determinat simptomele, ci altceva. Nu ai nici un motiv sa presupui ca va face hipo la valorile astea, mai ales ca pacienta nu era diabetica.

Daca tot nu ai voie sa dai glucoza in AVC cum zici tu, ce faci cu un pacient care are AVC (dovedit pe CT) si la care ii scade glicemia la 50?

Nu o zic eu, o zic ailalti mai mari si mai destepti decat mine.
Hai sa recapitulam: are glicemie <50 - tratam hipo; nu are, nu tratam si nici nu prevenim, doar monitorizam. In nici un caz la 89; la 60, 65 mai ziceam sa-ti pui intrebari.

cog1983 wrote:Si de unde teama asta de a da glucoza hipertona (care pe de alta parte provoaca diureza ca si manitolul) in AVC?

1.Ti-am zis ca si folosirea manitolului a inceput sa fie controversata in AVC, dar macar sunt argumente pentru ea.
2.Teama nu e de a da glucoza hipertona sau hipotona, teama e de a da glucoza. E toxica pentru creier in AVC, creste lactatul, provoaca acidoza, inrautateste starea tesutului de "penumbra".
Nu se da decat cand nu ai ce face, adica daca scade prea mult.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Thu Dec 17, 2009 6:29 pm

MumaPadurii wrote:2.Teama nu e de a da glucoza hipertona sau hipotona, teama e de a da glucoza. E toxica pentru creier in AVC, creste lactatul, provoaca acidoza, inrautateste starea tesutului de "penumbra".
Nu se da decat cand nu ai ce face, adica daca scade prea mult.

E toxica numai daca ii provoci hiperglicemie cu valori de peste 200 mg/dl. Eu n-am gasit nicaieri articole care sa explice ca glucoza este toxica in cadrul normoglicemiei. :?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby Calico » Thu Dec 17, 2009 6:42 pm

Sunt date ca si hiperglicemii moderate inrautatesc prognosticul in AVC.
Deci un motiv in plus pentru a nu trata preventiv o hipoglicemie, atunci cand ai glucoza normala si suspiciune de AVC. Tu te astepti sa creasca si te temi sa nu creasca, atunci de ce sa-i dai glucoza?

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Thu Dec 17, 2009 6:58 pm

MumaPadurii wrote:Sunt date ca si hiperglicemii moderate inrautatesc prognosticul in AVC.
Deci un motiv in plus pentru a nu trata preventiv o hipoglicemie, atunci cand ai glucoza normala si suspiciune de AVC. Tu te astepti sa creasca si te temi sa nu creasca, atunci de ce sa-i dai glucoza?

Pai daca pui asa problema... de unde stii ca nu dupa ce a crescut putin e 89mg/dl? Si inainte era 45 sa zicem. Se poate face AVC si pe hipoglicemie, din cate stiu. :mrgreen:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby Calico » Thu Dec 17, 2009 7:15 pm

Sa-i fi scazut la 45 si sa-si fi pierdut constienta din cauza asta (putin probabil la glicemii de 45, dar se poate...) si apoi brusc sa-i fi crescut la 89? Nu, nu cred.
Si apoi sa te temi sa nu-i scada iar si sa-i pui glucoza? Pai daca tu crezi ca a crescut atat de repede de la 45 la 89, de unde stii ca nu va creste si de acum inainte la fel de repede, de ce presupui c-o sa scada? Nu e mai logic s-o monitorizezi sa vezi ce se intampla (daca scade, daca creste) si apoi sa tratezi?

Sunt niste criterii dupa care se diagnosticheaza o pierdere de constienta din cauza hipoglicemica si unul dintre ele e sa ai hipoglicemie la momentul simptomelor. Nu se trateaza preventiv o glicemie normala si se cauta alta cauza care sa fi provocat simptomele.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Thu Dec 17, 2009 7:21 pm

MumaPadurii wrote:Sa-i fi scazut la 45 si sa-si fi pierdut constienta din cauza asta (putin probabil la glicemii de 45, dar se poate...) si apoi brusc sa-i fi crescut la 89? Nu, nu cred.
Si apoi sa te temi sa nu-i scada iar si sa-i pui glucoza? Pai daca tu crezi ca a crescut atat de repede de la 45 la 89, de unde stii ca nu va creste si de acum inainte la fel de repede, de ce presupui c-o sa scada? Nu e mai logic s-o monitorizezi sa vezi ce se intampla (daca scade, daca creste) si apoi sa tratezi?

Sunt niste criterii dupa care se diagnosticheaza o pierdere de constienta din cauza hipoglicemica si unul dintre ele e sa ai hipoglicemie la momentul simptomelor. Nu se trateaza preventiv o glicemie normala si se cauta alta cauza care sa fi provocat simptomele.

Pai cred ca glicemia i-a masurat-o dupa ce i-a revenit starea de constienta
Ideea e ca eu n-am zis ca a facut rau ce a facut crinutza... putea sa ii putin mai putin manitol, dar in rest a fost ok pt o sectie de interne. Am inceput prin a-i spune ce manevre/tratament general sa ii faca (pozitia, oxigenul). Celelalte le-am insirat doar ca ce "putea" sa ii mai faca. Ca urgenta sunt primele 2, restul sunt optionale... chiar si manitolul.


p.s. Iti dai seama ca putem lungi discutia la nesfarsit, nu? :mrgreen:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby Calico » Thu Dec 17, 2009 7:34 pm

Glucoza nu e optionala, glucoza avea de ce si nu trebuia s-o puna.
De ce nu i-a pus si niste bicarbonat optional?

Orice discutie se poate prelungi la nesfarsit, eu nu am aceasta intentie, eram doar curioasa de motivele tale pentru a pune glucoza si daca cineva (adica un doctor specialist) face lucrul asta sau daca ai citit pe undeva. Daca nu si doar e ceva la care te-ai gandit tu, banuiesc ca ti-ar fi mai folositor sa discuti chestia asta cu cineva mai priceput decat mine.

User avatar
smiley_29
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Apr 18, 2008 7:29 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby smiley_29 » Thu Dec 17, 2009 8:04 pm

Glicemie de 89 mg/ dl nu e hipoglicemie.Am avut pacienti si cu glicemii de 20-25 mg/ dl foarte ok, fara simptome neuroglicopenice ( si nu unul ci mai multi).Hipoglicemie ar insemna o glicemie < 70 mg/ dl.....si in plus nu poti mereu pleca de la premisa ca acel glucometru ar fi aratat cu 20 mg/ dl. E drept exista o marja de eroare la glucometre de aceea pt. o documetare mai exacta diagnostica se prefera glicemia venoasa. In cazul de fata, parerea mea este ca aveam un caz de AVC la un pacient euglicemic...nediabetic...in fine...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: tratament in AVC acut

Postby originaltup » Wed Dec 23, 2009 4:01 pm

Eu sunt curios sa stiu de ce ii dati manitol.

Acum am intrat si eu pe acest topic si am aceeasi intrebare. Nu de alta, dar in stroke, de ambele tipuri, vrei sa pastrezi perfuzia cerebrala. Pana la edem cerebral de la stroke care sa necesite manitol e cale lunga, si pacientul cu pricina ar trebui sa fie deja intubat. Deocamdata nu e nici un element care sa sugereze ca pacientul a facut stroke si in cateva minute a dezvoltat si edem cerebral.

Si deficitul motor cum era? Pacientul era treaz? Altfel ar fi cam greu sa vezi ce si cum cu defictul motor.

Acum nu mai stiu cum stau lucrurile in Romania, dar toti pacientii cu stroke ar trebui sa aiba un CT de head (fara contrast) ca sa elimine stroke hemoragic. Daca nu e hemoragic, pentru pacientul cu pricina poti sa incerci sa-i dai o aspirina (325mg) sa o mestece daca e treaz si poate sa inghita (sau intrarectal daca nu e treaz) si o perfuzie cu 0.9 NaCl la vreo 100 ml/hr. Manitolul nu e indicat (cel putin nu acum). Restul sunt cel mult optionale pana ajunge pe o sectie care trateaza asa ceva.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby keroseneSS » Fri Dec 25, 2009 5:38 pm

Cum as fi judecat eu cazul:

1. Faci o anamneza scurta - cu pacientul constient, fara afazie sau cu apartinatorii cand de la pacient nu se pot lua date.
2. Ex. obiectiv rapid pe aparate si sisteme - neurologic si cardiologic (aprofundat).
3. Teste de sange - baza. EKG.
4. Explorari imagistice - CT sau RMN.

Rezultatele coroborate ne vor pune in situatia formularii unui diagnostic de certitudine ( urmeaza tratamentul corespunzator ) sau a unei suspiciuni diagnostice, moment in care se trece la explorari complementare ( CT sau RMN cu contrast, angio-RMN, EEG, ex. de specialitate - NK, cardiologic, endocrinologic, etc ). NB - in tot acest timp, anamneza - formulare diagnostic certitudine se vor sustine functiile vitale.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In cazul de fata, plecand de la premiza ca e AVC avem 2 optiuni:

1. este hemoragic - transfer NK.
2. este ischemic - tromboliza i.v. sau i.a. ( in fereastra de 3 ore de la debut de preferat ).

Restul - Manitol, glucoza, vitaminoterapie - abtinere in administrare cat se poate.
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby keroseneSS » Fri Dec 25, 2009 5:39 pm

Cum as fi judecat eu cazul:

1. Faci o anamneza scurta - cu pacientul constient, fara afazie sau cu apartinatorii cand de la pacient nu se pot lua date.
2. Ex. obiectiv rapid pe aparate si sisteme - neurologic si cardiologic (aprofundat).
3. Teste de sange - baza. EKG.
4. Explorari imagistice - CT sau RMN.

Rezultatele coroborate ne vor pune in situatia formularii unui diagnostic de certitudine ( urmeaza tratamentul corespunzator ) sau a unei suspiciuni diagnostice, moment in care se trece la explorari complementare ( CT sau RMN cu contrast, angio-RMN, EEG, ex. de specialitate - NK, cardiologic, endocrinologic, etc ). NB - in tot acest timp, anamneza - formulare diagnostic certitudine se vor sustine functiile vitale.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In cazul de fata, plecand de la premiza ca e AVC avem 2 optiuni:

1. este hemoragic - transfer NK.
2. este ischemic - tromboliza i.v. sau i.a. ( in fereastra de 3 ore de la debut de preferat ).

Restul - Manitol, glucoza, vitaminoterapie - abtinere in administrare cat se poate.
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby ssss » Thu Dec 31, 2009 2:44 pm

Cam agree cu keroseneSS, simplu si la obiect. Restul, glucoza, manitol, sunt floricele. Voi faceti NIH stroke scale, sau dati la toate deficitele motorii?
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby keroseneSS » Thu Dec 31, 2009 6:05 pm

ssss wrote:Voi faceti NIH stroke scale, sau dati la toate deficitele motorii?


Normal la un scor NIHSS mai mare decat 4 se justifica tPA ca si eficienta in outcome`ul pacientului.

Insa cum aici unde sunt eu, Romania desigur, nu se face tPA, ramane NIHSS sa o folosim pentru cea de-a doua sa utilitate - in studiile clinice unde comparam eficacitatea diferitelor terapii si gradul de reabilitare.

La multi ani! si succese in 2010!
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: tratament in AVC acut

Postby originaltup » Fri Jan 01, 2010 8:16 pm

De cateva luni folosim 4.5 ore ca window pentru tPA in ischemic stroke.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby keroseneSS » Fri Jan 01, 2010 8:54 pm

originaltup wrote:De cateva luni folosim 4.5 ore ca window pentru tPA in ischemic stroke.


keroseneSS wrote:tromboliza i.v. sau i.a. ( in fereastra de 3 ore de la debut de preferat )


normal ca se merge mai nou pana la 4.5 ore ( de aceea am precizat - de preferat 3 ore ).. si ca o completare - dupa 3 ore de la debutul AVC ischemic sunt exclusi de la tPA - pacientii cu varsta peste 80 ani, cei aflati deja pe tratament anticoagulant si cei cu istoric de AVC sau DZ in APP.
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: tratament in AVC acut

Postby originaltup » Sun Jan 03, 2010 7:54 am

de preferat ar fi imediat sau mai bine sa nu aiba stroke deloc
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: tratament in AVC acut

Postby Ciociolina » Wed Jan 06, 2010 8:15 pm

ca si completari:

1. nu toti cei cu hemoragie intracerebrala au indicatie NCH, deci un transfer la NCH dupa un consult in prealabil.
2. nu se adm glucoza in AVC acut si magdutz a precizat si de ce, f bine!
3. manitolul se justifica in cazul AVC hemoragic intins si dc cel ischemic este cu edem f important, cu deplasare mare de LM si nu chiar 250, ci 125ml la 6 ore, maxim la 4 ore.
4. faptul ca si pierde constienta nu esti motiv de a-l intuba. il intubezi dc nu are trigger respirator si dc in EAB-ul arata modif mari de pO2, PCO2, saturatie arteriala in O2, acidoza metabolica si alte alea.
5. faptul ca e cu constienta pierduta nu certifica prezenta unui AVC, vezi in ce Glasgow e! dc mobilizeaza sau nu membrele la stimuli nociceptivi, dc are sau nu oculocefalogirie abolita, dc mai are sau nu reflex cornean, reflex fotopupilar, Babinski...etc
Liberate tutemet ex inferis!

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby maria_m » Wed Jan 06, 2010 10:19 pm

pomenea cineva de liza mai sus. voi ce experienta aveti cu liza? adica ati vazut ceva dupa? Eu intr-un an de zile am facut vreo 15 lize. La un singur pacient am vazut rezultate foarte bune. A venit plegic si afazic. La 4 ore dupa liza mai avea o hemipareza usoara. Noi facem liza si la pacientii cu DZ. Contraindicatii- anticoagulante, aspirina, interventii chirurgicale sau traumatisme in ultimele 3 luni malignitate de orice fel, Scor NIHSS mai mic de 4 si perioada de la debutul simptomelor mai mare de 3 ore.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: tratament in AVC acut

Postby originaltup » Thu Jan 07, 2010 3:25 am

O sa copiez protocolul pe care il avem in spitalul in care lucrez si o sa-l pun aici, just in case ca intereseaza pe cineva.

Referitor la tPA: am vazut imbunatatiri la multi, dar nu la toti era dramatice. E foarte greu sa stii daca cumva si-ar fi revenit partial si fara tPA. Am avut si oameni care si-au revenit aproape complet, insa de multe ori doar motor, mai ramaneau cu ceva sechele (memorie, schimbari in personalitate, etc). Si daca te uiti la studii, beneficiul absolut nu e chiar asa grozav din cate imi aduc aminte.

Partea mai proasta este ca in ciuda tuturor protocoalelor pe care le avem, tot suntem f inceti in a administra tPA, chiar si la cei care au stroke in spital tot ne ia macar o ora sa-l dam (pana se mobilizeaza lumea, pana ii vad, pana fac CT, pana vine tPA-ul de la farmacie, etc).
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Thu Jan 07, 2010 4:22 pm

Ciociolina wrote:4. faptul ca si pierde constienta nu esti motiv de a-l intuba. il intubezi dc nu are trigger respirator si dc in EAB-ul arata modif mari de pO2, PCO2, saturatie arteriala in O2, acidoza metabolica si alte alea.

Constienta pierduta (coma):
=nu deschide ochii, adica scazi automat 3 puncte din GCS
=mai scazi 3 puncte din raspunsul verbal (asta in cazul in care geme, ca daca nu scoate nici un sunet scazi 4)
=mai scazi cel putin 1 punct de la raspunsul motor (daca nu e constient nu poate executa comenzile)
Automat ajungi la o coma de cel mult 8 pct GCS, adica ai indicatie de intubatie :roll:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests