tratament in AVC acut

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: tratament in AVC acut

Postby Ciociolina » Thu Jan 07, 2010 9:21 pm

cog, nu e nevoie sa-mi zici cum e cu scara glasgow, ca o fac cel putin de 3-4 ori pe zi, la 3-4 pacienti.
ideea este ca pierderea de constienta, nu este coma, in toate cazurile.
de ex, un pacient poate sa aiba o pierdere de constienta, cu durata de cat o fi ea si sa fii facut o criza epileptica.
sau in fine, o sincopa de cauza cardiaca.
faptul ca un pacient este cu constienta pierduta, nu inseamna ca este comatos. comatos este taman la scorul GCS sub 6-7. peste 8 este somnolent.


nu e musai sa-l intubezi, nici dc e in coma.
ah, in fine, il poti intuba de protectie, just in case.
dar ma repet, poa sa fie si-n glasgow 6, sau 4, dc respira spontan, la ce sa-l intubezi?
ma repet, poate il intubezi de protectie in cazul in care are trigger respirator prost, saturatia in O2 proasta si te astepti la stop/insuficienta respiratorie acuta.
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: tratament in AVC acut

Postby Ciociolina » Thu Jan 07, 2010 9:24 pm

si apropo de calculat scorul, eu personal nu-l calculez scazand, ci dau scor pt fiec rasp ocular, motor si verbal si apoi le adun.
dar asta e irelevant. e chestie de obisnuinta. il strig/ating/ciupesc si remarcand cum react, ii dau note pt fiecare, pe care le adun.
nu stiu ce scaderi faci tu, dar in fine..mie mi se pare mai simplu asa.
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby keroseneSS » Thu Jan 07, 2010 10:07 pm

Ciociolina wrote: il strig/ating/ciupesc si remarcand cum react, ii dau note pt fiecare, pe care le adun.
nu stiu ce scaderi faci tu, dar in fine..mie mi se pare mai simplu asa.



cu grija la atingeri si ciupituri ca s-ar putea sa obtii raspuns motor care nu se incadreaza in scorul Glasgow :lol:

P.S. o atingere a celebrei Ciociolina ar scoate din coma orice muribund

on topic.. cred ca intubatia la care a facut referire originaltup " Pana la edem cerebral de la stroke care sa necesite manitol e cale lunga, si pacientul cu pricina ar trebui sa fie deja intubat. " era la un presupus pacient cu AVC > edem cerebral > HIC, la care riscul de detresa cardio-respiratorie este foarte mare si atunci se indica preventiv intubatia.
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: tratament in AVC acut

Postby Ciociolina » Fri Jan 08, 2010 10:37 am

pai da, dl dr, asta ziceam si eu, o intubatie de protectie:)))

inca n-am revolutionat scorul glasgow, dar e timp.:)))
:allright:
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Fri Jan 08, 2010 11:56 am

Ciociolina wrote:cog, nu e nevoie sa-mi zici cum e cu scara glasgow, ca o fac cel putin de 3-4 ori pe zi, la 3-4 pacienti.
ideea este ca pierderea de constienta, nu este coma, in toate cazurile.
de ex, un pacient poate sa aiba o pierdere de constienta, cu durata de cat o fi ea si sa fii facut o criza epileptica.
sau in fine, o sincopa de cauza cardiaca.
faptul ca un pacient este cu constienta pierduta, nu inseamna ca este comatos. comatos este taman la scorul GCS sub 6-7. peste 8 este somnolent.


nu e musai sa-l intubezi, nici dc e in coma.
ah, in fine, il poti intuba de protectie, just in case.
dar ma repet, poa sa fie si-n glasgow 6, sau 4, dc respira spontan, la ce sa-l intubezi?
ma repet, poate il intubezi de protectie in cazul in care are trigger respirator prost, saturatia in O2 proasta si te astepti la stop/insuficienta respiratorie acuta.

Daca e sa o luam asa, scorul Glasgow se foloseste doar pt trauma, nu si pentru come vasculare, etilice sau de alte etiologii. Intr-adevar, poate fi orientativ pentru statusul neurologic.
Normal ca nu e coma orice pierdere de cunostinta, doar aceea prelungita, in care pacientul nu raspunde la stimuli (adica ma gandesc ca il vezi daca isi revine, daca a fost doar o sincopa, nu ii bagi teava in gat dupa 30 de secunde de cand ai venit in contact cu pacientul). Sincopele dureaza de obicei putin, iar pentru convulsii prelungite tot ajungi sa-l intubezi.
Sunt curioasa pe ce sectie lucrezi unde la o coma de GCS=4 nu il intubati doar pentru ca respira spontan si nu are parametrii ASTRUP modificati. Cu fraza pe care am colorat-o ai spus totul. Si intubatia "de protectie" nu e de protectie a medicului de malpraxis in caz ca iti face apnee/stop respirator, ci de protectie a pacientului impotriva aspirarii secretiilor in caile aeriene in caz ca vomeaza de exemplu.

Si apropo de GCS, eu il fac de vreo 50 de ori pe zi (la vreo 50 de pacienti)... asa ca nu cred ca e cazul sa te lauzi cu cele 3-4 ori :mrgreen:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: tratament in AVC acut

Postby Ciociolina » Fri Jan 08, 2010 3:35 pm

mai cog, ce ai cu mine?

bravo tie ca faci scorul de 50 de ori pe zi.
eu lucrez intr-un salon de neuro ati. ca tot m-ai intrebat.
scorul il calc la pacientii mei care sunt gravi si in garzi.
nu ma laud cu acest miraculos scor.
personal nu-s de acord sa bagi teava pe gat la toti pacientii cu pierdere de constienta. mi s-a parut ca la cazul descris mai sus, intubatia a fost ceva gen protocol si nu cred ca era cazul pt pacientul care a avut pierdere de constienta de 5 min.
de principiu noi intubam cam toti pacientii cu scor sub 6. cu toate astea am avut si pacienti cu scor 4 care au stat ceva vreme neintubati. nu s-a facut din asta o urgenta. din varii motive.nu erau incarcati pulmonar, constante bune, etc.


din partea mea poti sa faci ce vrei. personal mi-ar placea sa putem avea, mkr pe aceasta sectiune a forumului, discutii fara implicari emotionale/jigniri si demonstratii de forta majora. dc ne-am putea limita doar la argumente de odin medical, eventual cu linkuri sau citatii din carti de protocoale, pentru a ne demonstra spusele, ar fi remarcabil. ar fi de vis pt aceasta tara!
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Fri Jan 08, 2010 11:35 pm

Ciociolina wrote:mai cog, ce ai cu mine?

din partea mea poti sa faci ce vrei. personal mi-ar placea sa putem avea, mkr pe aceasta sectiune a forumului, discutii fara implicari emotionale/jigniri si demonstratii de forta majora. dc ne-am putea limita doar la argumente de odin medical, eventual cu linkuri sau citatii din carti de protocoale, pentru a ne demonstra spusele, ar fi remarcabil. ar fi de vis pt aceasta tara!

Pai eu am argumentat strict medical:
cog1983 wrote:
Ciociolina wrote:4. faptul ca si pierde constienta nu esti motiv de a-l intuba. il intubezi dc nu are trigger respirator si dc in EAB-ul arata modif mari de pO2, PCO2, saturatie arteriala in O2, acidoza metabolica si alte alea.

Constienta pierduta (coma):
=nu deschide ochii, adica scazi automat 3 puncte din GCS
=mai scazi 3 puncte din raspunsul verbal (asta in cazul in care geme, ca daca nu scoate nici un sunet scazi 4)
=mai scazi cel putin 1 punct de la raspunsul motor (daca nu e constient nu poate executa comenzile)
Automat ajungi la o coma de cel mult 8 pct GCS, adica ai indicatie de intubatie :roll:


Tu ai inceput apoi cu chestiile personale:
Ciociolina wrote:cog, nu e nevoie sa-mi zici cum e cu scara glasgow, ca o fac cel putin de 3-4 ori pe zi, la 3-4 pacienti.

Ciociolina wrote:si apropo de calculat scorul, eu personal nu-l calculez scazand, ci dau scor pt fiec rasp ocular, motor si verbal si apoi le adun.
dar asta e irelevant. e chestie de obisnuinta. il strig/ating/ciupesc si remarcand cum react, ii dau note pt fiecare, pe care le adun.
nu stiu ce scaderi faci tu, dar in fine..mie mi se pare mai simplu asa.

Eu am facut o singura referire personala si si pe aceea cu litere mici. Paranoia asta... :roll:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

vladcome
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Oct 09, 2008 2:17 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby vladcome » Wed Jan 27, 2010 2:41 am

am sa va rog acum sa mai scrie cineva un caz ca mie unu mi a placut pana la un moment dat dezbaterea si diferitele actiuni terapeutice teoretice.

si va rog nu ii mai atacati pe ceilalti useri ce isi spun parerea , cum altfel sa mai aiba cineva curaju sa scrie si poate acel cineva avea exact un protocol terapeutic interesant. parerea mea. astept urmatorul caz.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby ssss » Wed Jan 27, 2010 4:36 am

Mi-a venit o doamna bipolara mai alaltaieri cu suspiciune de soc septic. Dupa resuscitare volemica and the works, nu prea avea sepsis si insuficienta renala acuta s-a rezolvat. Se pare ca era prea sedata sa mai fie atenta la detalii minore in viata, cum ar fi bautul unei cani de apa pe ici pe colo.

Printre alte gingasii, lua Seroquel 1600( una mie sase sute) mg seara PLUS Abilify 30 mg tot seara( QT ok, nu-sh cum), plus Xanax 1 5X zi, plus Topamax 100 2Xzi, plus Desvenlafaxina 100/zi, toate prescrise de acelasi psihiatru. Sindrom metabolic grupa mare, cu un burtoi de luna a 10-a. Si mai ciudat, halucinatii si delir tot grupa mare cu toate ca era groggy rau.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: tratament in AVC acut

Postby Phat Skidz » Wed Jan 27, 2010 8:15 pm

Halucinatiile si sedarea sunt independente unele de altele, asta e chestia.
In plus, cand asociezi antipsihotice, risti sa scazi efectu amandorura. Tare, oricum.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby ssss » Thu Jan 28, 2010 8:09 am

Am trimis-o azi acasa. A venit shrinku, i-a crescut Seroquel la 2100 mg( daca vine unu in ER si spune ca a inghitit 20 de buline de 100 mg se panicheza toti si suna poison control da asa, cu ratzeta, e kosher) dupa care a zis ca e stabila, si sa-si vada psihiatrul in cabinet dar ca ar trebui reduse intr-un final. Vorba aia, " acum nu e momentul".

E adevarat ca primise niste Hidrocortizon pe protocolul de sepsis si nu a ajutat la mood. Cand s-a trezit m-a concediat scurt si, cand i-am zis ca numai barbatsu poate sa o ia acasa pe semnatura, mi-a zis ca ala vrea sa o omoare. Nu stiu de ce, dar chiar am crezut-o. I-am zis totusi ca I cannot fix their trust issues si a plecat frumos acasa cu binecuvantarea psihiatrului. Vine inapoi, sunt convins.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
dr.anna
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Apr 22, 2009 3:51 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby dr.anna » Thu Jan 28, 2010 4:33 pm

da de unde le-a venit ideea de soc septic? daca era sindr neuroleptic?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: tratament in AVC acut

Postby Phat Skidz » Thu Jan 28, 2010 6:50 pm

Probabil că nu avea rigiditate musculară.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby ssss » Thu Jan 28, 2010 7:01 pm

Pai cand vine hipotensiva si cu spitalizare recenta tre sa cover all bases. Tratamentul e oarecum la fel adica suportiv(ABC), cu exceptia antibioticelor.
Reality is an illusion due to lack of wine

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: tratament in AVC acut

Postby burlacelul » Thu Jan 28, 2010 7:08 pm

cog1983 wrote:

Si apropo de GCS, eu il fac de vreo 50 de ori pe zi (la vreo 50 de pacienti)... asa ca nu cred ca e cazul sa te lauzi cu cele 3-4 ori :mrgreen:

Dar sa stii ca nu toti oamenii pe care ii intalnesti sunt pacienti si nu toti pacientii au nevoie de scorul Glasgow. Exceptand cazurile in care il faci in cop "protectiv". Ca si intubatia dealtfel. Intubatia totusi, ca unul care nu a ajuns inca la 50 pe zi, iti pot spune ca e o manevra foarte riscanta. Nu prea merita sa o faci doar asa, "protectiv".

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Thu Jan 28, 2010 8:10 pm

burlacelul wrote:
cog1983 wrote:

Si apropo de GCS, eu il fac de vreo 50 de ori pe zi (la vreo 50 de pacienti)... asa ca nu cred ca e cazul sa te lauzi cu cele 3-4 ori :mrgreen:

Dar sa stii ca nu toti oamenii pe care ii intalnesti sunt pacienti si nu toti pacientii au nevoie de scorul Glasgow. Exceptand cazurile in care il faci in cop "protectiv".

Intr-o tura de UPU de 12 ore vad 50 de pacienti... nu ma refeream la toti oamenii pe care ii intalnesc. La noi scorul Glasgow face parte din triaj, asa ca il fac tuturor pacientilor.
burlacelul wrote: Ca si intubatia dealtfel. Intubatia totusi, ca unul care nu a ajuns inca la 50 pe zi, iti pot spune ca e o manevra foarte riscanta. Nu prea merita sa o faci doar asa, "protectiv".

Explica-mi, te rog frumos, de ce ti se pare o manevra "foarte riscanta".
Si intr-adevar.... e mult mai putin riscanta o pneumonie de aspiratie.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: tratament in AVC acut

Postby burlacelul » Thu Jan 28, 2010 8:36 pm

De asta sunt chemat in UPU la intubatie dificile. Pentru ca nu e o manevra dificila.
Totusi, nu cred ca ciupesti toti pacientii. Scorul G se aplica in traume nu la muti si orbi si paralitici. Dar protocolul e protocol. Dai un pic de opioid si apoi poti sa il intubezi linistit ca ai criteriu. Eu am vazut ceva sindroame de aspiratie post manevra de intubatie. Mai frecvent decat la comatosi de G 5-8 neintubati preventiv. Nemaivorbind de betivi care oricum nu fac pneumonie de aspiratie.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Fri Jan 29, 2010 12:33 pm

burlacelul wrote:De asta sunt chemat in UPU la intubatie dificile. Pentru ca nu e o manevra dificila.
Totusi, nu cred ca ciupesti toti pacientii. Scorul G se aplica in traume nu la muti si orbi si paralitici. Dar protocolul e protocol. Dai un pic de opioid si apoi poti sa il intubezi linistit ca ai criteriu. Eu am vazut ceva sindroame de aspiratie post manevra de intubatie. Mai frecvent decat la comatosi de G 5-8 neintubati preventiv. Nemaivorbind de betivi care oricum nu fac pneumonie de aspiratie.

Asta-i buna! E din vreun tratat sau ceva?
Pe de alta parte eu nu stiu cum faci tu scorul Glasgow... ca daca e constient omul, vorbeste cu tine, e cu ochii deschisi si ii spui sa vina la tine si o face e clar ca e 15. Sa il ciupesti trebuie doar daca nu executa la cerere :roll: Pe fisele de UPU sau de ambulanta (care sunt nationale) este o sectiune de triaj care cuprinde GCS, TA, AV, Puls, Frecv. resp, temperatura. Stiu ca se aplica numai in traume, dar cum nu poti exclude trauma la primul contact cu pacientul (ci numai dupa o anamneza amanuntita), il aplici in triaj. Apropo de sindroamele de aspiratie post manevra de intubatie, acestea ar putea fi considerate malpraxis... Daca faci corect manevra (adica daca ai cel putin un aspirator cu sonda Yankauer la indemana), nu are cum sa aspire pacientul in timpul manevrei.
Si nu stiu la ce spital lucrezi tu, dar la noi intubeaza urgentistii (chiar si daca e intubatie dificila) si nu e nevoie sa cheme pe nu stiu cine de pe nu stiu ce sectie.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: tratament in AVC acut

Postby burlacelul » Fri Jan 29, 2010 12:59 pm

Cu ciupitul glumeam. Nu prea cred ca nu ati chemat niciodata ATI-ul pt intubatie dificila. Sindrom de aspiratie poate sa apara si in sala de operatie, nemaivorbind de urgenta unde pacientul nu e pregatit. Betivii nu fac pneumonie de aspiratie pt ca au protectie la suprainfectie data de alcool. Dar voi trimiteti pacientii mai departe si nu va intereseaza evolutia si efectele post intubatie. La noi, de obicei, pacientii daca trebuie intubati de urgenta, se intubeaza pe salvare. Dar daca in UPU vrei sa scapi de un pacient incomod, il intubezi si are criteriu de admisie in ATI.
Cat despre intubatie, si pentru un anestezist experimentat intotdeauna aceasta este o provocare. Prezinta f multe riscuri si ar fi bine sa le citesti.
Nu vreau sa ne contrazicem. Vreau doar sa subliniez ca intubatia e una dintre cele mai dificile manevre din medicina si se face numai cand e nevoie, nicidecum asa, de siguranta

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Fri Jan 29, 2010 1:16 pm

burlacelul wrote:Cu ciupitul glumeam. Nu prea cred ca nu ati chemat niciodata ATI-ul pt intubatie dificila. Sindrom de aspiratie poate sa apara si in sala de operatie, nemaivorbind de urgenta unde pacientul nu e pregatit. Betivii nu fac pneumonie de aspiratie pt ca au protectie la suprainfectie data de alcool. Dar voi trimiteti pacientii mai departe si nu va intereseaza evolutia si efectele post intubatie. La noi, de obicei, pacientii daca trebuie intubati de urgenta, se intubeaza pe salvare. Dar daca in UPU vrei sa scapi de un pacient incomod, il intubezi si are criteriu de admisie in ATI.
Cat despre intubatie, si pentru un anestezist experimentat intotdeauna aceasta este o provocare. Prezinta f multe riscuri si ar fi bine sa le citesti.
Nu vreau sa ne contrazicem. Vreau doar sa subliniez ca intubatia e una dintre cele mai dificile manevre din medicina si se face numai cand e nevoie, nicidecum asa, de siguranta

:lol: La noi e chiar invers cu pacientii intubati (adica nu-l mai ia nici dracu' pe nici o sectie daca e intubat si isi gaseste sfarsitul in UPU dupa saptamani de zacut pe o targa) deci nu poti zice ca de aia ii intubam. Si nu intubam orice pacient care ajunge in upu asa... de dragul de a intuba. Numai cei in coma care prezinta riscuri (aici intra inclusiv riscul de aspiratie).
Si NU... nu am vazut niciodata sa se cheme ATI-ul pentru intubatie oricat de dificila ar fi (de vreo 5 ani de cand am tangente cu urgenta). In schimb am vazut sa se cheme medici din UPU sau SMURD sa intubeze pe sectie de ATI :wink:
Si vad ca tot insisti cu betivii :lol: Imi spui si mie, te rog, unde ai citit treaba asta? Asta ar insemna ca betivii nu fac infectii de nici un fel?! S-ar putea revolutiona medicina pe tema asta. :mrgreen:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: tratament in AVC acut

Postby burlacelul » Fri Jan 29, 2010 1:46 pm

S-a intors lumea cu fundul in sus. Cred ca ma duc la ortoped sa ma operez de prostata.
Cat are voie un pacient sa stea in UPU?
Ce tare e SMURDU asta! Alo? SURDUL? Avem o ointubatie dificila. Stati, acu trimitem rezidentul sau paramedicul!
Ceva dreptate ai si tu. Exista medici pe ATI (printre care si eu) care lucreaza si pe SMURD. In protocoale scrie ca daca dai de o inubatie dificila tre sa chemi ajutor. Cum cel mai apropiat ajutor sunt tot eu dar in varianta SMURD, cred ca ai dreptate. Dar nu merge. Pana imi iau combinezonul moare pacientul. Asa ca mai bine chem un coleg. Eventual se aduce un bronhoscop. In nici un caz SMURD- ul.
Succes la intubat!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Fri Jan 29, 2010 4:30 pm

burlacelul wrote:S-a intors lumea cu fundul in sus. Cred ca ma duc la ortoped sa ma operez de prostata.
Cat are voie un pacient sa stea in UPU?
Ce tare e SMURDU asta! Alo? SURDUL? Avem o ointubatie dificila. Stati, acu trimitem rezidentul sau paramedicul!
Ceva dreptate ai si tu. Exista medici pe ATI (printre care si eu) care lucreaza si pe SMURD. In protocoale scrie ca daca dai de o inubatie dificila tre sa chemi ajutor. Cum cel mai apropiat ajutor sunt tot eu dar in varianta SMURD, cred ca ai dreptate. Dar nu merge. Pana imi iau combinezonul moare pacientul. Asa ca mai bine chem un coleg. Eventual se aduce un bronhoscop. In nici un caz SMURD- ul.
Succes la intubat!

Ce sa-i faci? Daca nu sunt locuri/ventilatoare libere pe ATI cine sa-ti preia pacientul? Te invit in Cluj sa vezi cat sta un pacient in UPU. Recordul a fost de 50 si ceva de zile. :mrgreen: Ce sa faci cu el? Sa-l arunci in strada daca nu il preia pe nici o sectie doar pt ca nu are voie sa stea mai mult de 48 h in UPU?
Si la noi pe SMURD lucreaza numai urgentisti, nu si ATI-sti. Si DA... a fost caz in care au fost chemati pe sectie de ATI sa resusciteze (implicit sa si intubeze) chiar acum cateva saptamani. Nu inteleg de ce, dar asa a fost.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: tratament in AVC acut

Postby burlacelul » Fri Jan 29, 2010 4:47 pm

Pot fi chemati sa resusciteze pt ca poti avea 2-3 stopuri concomitent si 1-2 cazuri nasoale iar medici 1-2 -3 pe tura. Una e sa chemi un urgentist pentru ca nu faci fata la vol de munca si alta e sa chemi unul ca sa iti intubeze pt ca tu nu poti.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Fri Jan 29, 2010 5:12 pm

burlacel, ca tot veni vorba...care sunt criteriile de admitere in ATI? stiu ca e o lista destul de consistenta...sunt criterii valabile la nivel national sau fiecare sectie cu criteriile ei?

la noi in UPU nu am auzit sa stea pacient mai mult de 24 de ore..cum 50 de zile, nene? e legal asa ceva? cate paturi are acel UPU?

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: tratament in AVC acut

Postby cog1983 » Fri Jan 29, 2010 5:26 pm

magdutz wrote:
la noi in UPU nu am auzit sa stea pacient mai mult de 24 de ore..cum 50 de zile, nene? e legal asa ceva? cate paturi are acel UPU?

Nu stiu cat e de legal, dar asa se intampla... ca doar traim in Romania... Nu are paturi, ci doar targi... vreo 15. Si nu cred ca e o situatie unica pe tara.
Burlacel, daca nu ma crezi, hai sa vezi cu ochii tai.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: tratament in AVC acut

Postby burlacelul » Fri Jan 29, 2010 5:58 pm

Nu neg ceea ce spui. Spun doar ca s-a intors lumea cu susul in jos daca un pacient intubat ramane in UPU si mai ales 50 de zile. Nici macar traheostoma. Sa nu mai vorbim de faptul ca un urgentist e chemat sa intubeze pe terapie sau in sala de operatie. Toti anestezistii raposati s-ar intoarce in mormant daca ar auzi asa ceva.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby maria_m » Sun Jan 31, 2010 3:31 pm

azi noapte in garda am facut liza la o pacienta cu infarct de Media. Pacienta e nascuta in..1914! eu initial nici nu am vrut sa fac liza, mai ales ca avea in anamnesa si un carcinom de san (drept, acu 20 de ani). Surpriza a fost ca dupa vreo 2 ore tanti a fost aproape fara simptome.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby ssss » Sun Jan 31, 2010 4:10 pm

Varsta e contraindicatie relativa. In afara de Bucuresti, cam unde se face tromboliza pentru AVC in Ro?
Reality is an illusion due to lack of wine

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby maria_m » Sun Jan 31, 2010 4:22 pm

stiu ca varsta nu e neaparat contraindicatie. dar mi-a fost frica ca ii scriu certificatul de deces. tanti va prinde sigur 110 ani! :D (tipic pt nemti)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby Iepurita » Sun Jan 31, 2010 4:33 pm

Cum sa fie IOT-ul una din cele mai dificile manevre?
Aici la Upu intubeaza urgentistii , adica de la rezident in sus , in functie de cum merge treaba.Pana acum n-am vazut sa vina ATI-ul ca sa intubeze ceva. Dar era celebru un dr care intuba cu mainile goale , fara laringoscop
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Sun Jan 31, 2010 9:46 pm

ssss wrote:Varsta e contraindicatie relativa. In afara de Bucuresti, cam unde se face tromboliza pentru AVC in Ro?


intrebarea nu e "in afara de bucuresti unde se mai face"..ci in afara de IBCV unde se mai face? eu stiu ca mai are municipalul unitate de stroke dar au facut in 2 ani de cand e deschisa o singura tromboliza..foarte, foarte trist.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: tratament in AVC acut

Postby burlacelul » Sun Jan 31, 2010 10:13 pm

magdutz wrote:burlacel, ca tot veni vorba...care sunt criteriile de admitere in ATI? stiu ca e o lista destul de consistenta...sunt criterii valabile la nivel national sau fiecare sectie cu criteriile ei?

Criteriile cica ar fi nationale dar fiecare sectie are "obiceiurile " ei. Daca neurologia are compartiment ATI, un AVC ischiemic merge acolo. Daca e intubat insa, vine pe ATI-ul mare.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Sun Jan 31, 2010 10:19 pm

stiu, eu lucrez pe U.T.I.N...dar vroiam sa stiu criteriile astea "nationale", sau de unde le pot afla.

noi "gazduim" si AVC-uri intubate, le ia ATI-ul daca nu au trigger respirator ..desi au fost si situatii in care nu aveau paturi si au trimis ventilator pe sectie.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: tratament in AVC acut

Postby burlacelul » Sun Jan 31, 2010 10:42 pm

Le gasesti in tratate de terapie sau pur si simplu pe net. Mai sunt si in protocalele de la Timisoara.In spitale se aplica insa in functie de dotarile de la fata locului, in functie de cate linii de garda sunt si de cat de aglomerata e sectia.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby ssss » Mon Feb 01, 2010 5:25 am

Multzam pentru raspuns. Toti cu stroke in Bucale sunt trimisi direct la IBCV? Cine ii triaza, ambulanta? Mi s-ar parea normal sa-i trombolizeze unde pot si sa-i mute eventual apoi la IBCV, daca nu au sectie cu neurochirurg.


Cu ATI, tocmai asta e treaba, criteriile sunt rigide, doctorul stie mai bine cu cine lucreaza. Poate ca dupa criterii sa nu se incadreze la ATI, dar daca nu te poti baza pe asistentele din afara ATI sa-i tina tensiunea relativ decenta, mai bine in ATI intr-o prima etapa. In medicina criteriile sunt orientative, daca tu crezi ca are nevoie de altceva nu ai nici o scuza sa nu ceri acel altceva.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby magdutz » Mon Feb 01, 2010 6:33 pm

nu ii triaza nimeni, ssss; daca au NOROC si ajung la IBCV....Doamne-ajuta!

noi am avut chiar sapt trecuta pacient tanar (57 ani) care avea toate indicatiiile de tromboliza, dar cum la Elias nu se face..pana chemam noi salvarea si am fi anuntat IBCV-ul depasea fereastra terapeutica; eu poate fiind inca la inceput m-as mai fi zbatut nitel sa il transferam, dar daca linia I de garda zice NU, eu nu am ce sa fac.

spre exemplu la elias (mai nou spital de urgenta :lol: ) nu merge de o luna CT-ul..putem face CT la un centru privat in cadrul spitalului...dar pana seara la 8 :lol: ..iar in WE trimitem suspiciunile de AVC cu salvarea la floreasca sa faca CT..rasu'-plansu' nu alta.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby ssss » Tue Feb 02, 2010 5:10 pm

Naspa. Bine ca s-a operat Basescu de urgenta fara indicatie in Austria.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: tratament in AVC acut

Postby b3 » Sat Feb 06, 2010 6:00 pm

ssss wrote:Naspa. Bine ca s-a operat Basescu de urgenta fara indicatie in Austria.


Cica pe banii lui..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: tratament in AVC acut

Postby ssss » Sat Feb 06, 2010 11:53 pm

b3 wrote:
Cica pe banii lui..


And I'm the king of Romania.
Reality is an illusion due to lack of wine


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 72 guests