zilele medicale covasnene

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re:

Postby Tasha » Wed Jul 22, 2009 7:30 pm

Im wrote:Doar ca studiile clinice de faza mica unde se angajeaza medical trial manager si medical director se fac în alte parti (majoritar). Acolo da, e vorba de medici/medicina.
In Ro e nevoie doar de drone comis-voyajor (+ sales area manager lugu lugu), faptul ca sunt absolventi de medicina e partea funny.


Eu cred ca tu habar n-ai ce vorbesti.
"studiile clinice de faza mica" fiind ce? Tu ai habar macar ce-s alea studii clinice? Ce presupun? Cat timp? Cati oameni? Cate etape?
"se fac în alte parti" insemnand pe Luna? Pe Proxima Centauri?
"drone comis-voyajor" pentru ce? Pentru promovat maturi si avantajele lor versus placebo? (apropos, nu cred ca in Romania exista termenul).
"lugu lugu" insemnand ce? Femeia de serviciu? Soarecii din laborator?

Eu stiu ca ti-am propus pace, dar hai sa nu ne-ntindem.
Sexy chicken.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: zilele medicale covasnene

Postby Chingachgook » Wed Jul 22, 2009 7:47 pm

ares/tm wrote: si mai iau si puncte



daca esti rezidenta punctele alea sunt egale cu zero
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Jul 22, 2009 7:56 pm

Tasha wrote:"studiile clinice de faza mica" fiind ce? Tu ai habar macar ce-s alea studii clinice? Ce presupun? Cat timp? Cati oameni? Cate etape?

Nu, cine nu e rep nu poate avea habar de asa ceva, fireste.
E vorba de studii de faza 1, care se fac în marile spitale universitare si centre de cercetare vestice.
Daca ai întâlnit asa ceva în România, ai întâlnit firmituri improvizate. Structura stiintifica si institutionala care sa permita asemenea studii nu seamana cu ce ofera peisajul românesc. In România medicamentele se vând (si aici intervin creaturile din poveste), nu se descopera/testeaza/breveteaza.

Dronele comis-voyajor sunt ... ghici cine, hai ca aici te-am prins în flagrant cu atitudine rau-voitoare. :)

De altfel daca era misto sa fii drona din asta, nu abandonai tu o cariera asa frumoasa. Right ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: zilele medicale covasnene

Postby Tasha » Wed Jul 22, 2009 9:18 pm

Daca erai atent, la "drone"-ul tau este atasat un cuvant cheie in postul meu, si anume "promovare". Asta certifica intr-adevar si fara putinta de tagada ca nu stiu pe cine vrea limbajul tau simandicos sa defineasca.
Bai, esti fantastic de ingramadit, sa moara Pichi!
PS:N-am renuntat la a fi rep. Doar am urcat de cateva ori in ierarhie de cand am pasat noi replici ultima data.
Stiu, de-acum ma vei uri profund si irevocabil. Imi asum acest risc.

Seara frumoasa sa ai!
Sexy chicken.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Jul 22, 2009 9:32 pm

Off, iar ti-o picat scoringul. :(

Asa, deci esti mare meneger în domeniul distributiei medicamentelor, ai nustiucâti repi sub tine, le faci treining, targhet, semnezi bonusurile, recrutezi noi repi cu show-ul de rigoare, ai biroul tau, iar daca stai în provincie, mergi cu avionul la Bucuresti. Sau invers.

Grozav. Si legatura cu medişina ?

Ma scuzi ca te hartuiesc în halul asta, dar nu trebuia sa sari de fund în sus ca am pomenit iarasi de repi. Big deal, puteai sa te fardezi în secundele imediat urmatoare si-ti trecea rana de pe orgoliu.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: zilele medicale covasnene

Postby AvLee » Thu Jul 23, 2009 2:51 am

Dar de ce sa nu ajunga AvLee in Covasna? Eu ma inteleg bine cu ungurii. Tocmai am cazat unul zilele astea in casa. Ma rog ungurul respectiv nu stie decat 3 cuvinte in ungureste in afara de numele lui si cand le zicea eu il injuram el imi raspundea in romana realizand ca vocabularul roman iti ofera o gama mai larga.Dar la baut ne am inteles perfect.

Cat despre corcit, stai linistit Im, AvLee fuge de casatorie si mai ales de copii ca dracul de tamaie.

Cat despre partea cu lugu lugu, mah aia nu e tocmai usoara. A iti plimba limba pe santuri si coline poate fi chiar o arta.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: zilele medicale covasnene

Postby ares/tm » Thu Jul 23, 2009 10:15 am

my god, you are kinky
i can resist everything except temptation

User avatar
Maks
senior
senior
Posts: 219
Joined: Wed May 06, 2009 2:19 pm

Re: zilele medicale covasnene

Postby Maks » Thu Jul 23, 2009 10:39 am

ares/tm wrote:my god, you are kinky


se zice ca el intelege aceste aspecte

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: zilele medicale covasnene

Postby ares/tm » Thu Jul 23, 2009 11:41 am

ce e aia lugu-lugu???
i can resist everything except temptation

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: zilele medicale covasnene

Postby AvLee » Thu Jul 23, 2009 12:17 pm

ares/tm wrote:ce e aia lugu-lugu???


A avea vrajeala in tine sau mai intelectual a avea carisma.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Maks
senior
senior
Posts: 219
Joined: Wed May 06, 2009 2:19 pm

Re: zilele medicale covasnene

Postby Maks » Thu Jul 23, 2009 12:24 pm

altfel spus ares foloseste acest avatar ptr a avea lugu-lugu.

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: zilele medicale covasnene

Postby ares/tm » Thu Jul 23, 2009 1:27 pm

maks, asa crezi tu ca fac????
de nu-mi pun o baba fara dinti la avatar
i can resist everything except temptation

User avatar
Maks
senior
senior
Posts: 219
Joined: Wed May 06, 2009 2:19 pm

Re: zilele medicale covasnene

Postby Maks » Thu Jul 23, 2009 2:07 pm

nu se mai poarta babe. avem deja doua. vor fi prea multe si apoi s-a cam rasuflat.

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re:

Postby Tasha » Fri Jul 24, 2009 6:50 pm

Im wrote:
Tasha wrote:"studiile clinice de faza mica" fiind ce? Tu ai habar macar ce-s alea studii clinice? Ce presupun? Cat timp? Cati oameni? Cate etape?

Nu, cine nu e rep nu poate avea habar de asa ceva, fireste.
E vorba de studii de faza 1, care se fac în marile spitale universitare si centre de cercetare vestice.
Daca ai întâlnit asa ceva în România, ai întâlnit firmituri improvizate. Structura stiintifica si institutionala care sa permita asemenea studii nu seamana cu ce ofera peisajul românesc. In România medicamentele se vând (si aici intervin creaturile din poveste), nu se descopera/testeaza/breveteaza.


Daca incercai cu gugal poate nu dadeai asa urat cu mucii-n fasole.

Si ca sa-ti raspund si la celalalt topic, in sictirul pe care ti l-ai castigat cu multa truda, ca nu meriti doua raspunsuri:
Ca rep n-am fost niciodata scuipata ca nu-s medicamente pe sectie, jignita ca nu stiu sa ingrijesc o plaga pt ca nu erau pansamente pe sectie, asa cum mi s-a intamplat in scurta perioada cat am practicat medicina. Ca rep, oriunde m-am dus mi s-a vorbit frumos, cu respect. Da, stiu, nu salvez vieti, n-am o meserie la fel de nobila, si poate de aici ti se trage confuzia cu respectul, dar singurul lucru de care-mi pasa e ca mie mi-e bine asa cum sunt, fac ceva ce-mi place si castig suficient cat sa-mi vad de hobby-uri. Ii las pe altii sa fie nobili. Nu ma voi mai naste inca odata, si nimic nu imi va da inapoi cei 13 ani pierduti (diferenta dintre speranta de viata in populatia generala si cea a medicilor).
Daca tu crezi ca a jigni o breasla pe care tu o consideri paria iti creste cumva respectul celorlati, sau te face mai bun decat membrii aceleai breasle, ma plec in fata alegerii tale.
Nu sunt in masura sa judec pe nimeni. Macar eu am fost unde esti tu (oleaca). Tu judeci fara a te deranja sa incerci sa afli ce inseamna de fapt sa fii rep.

Nu vrei sa ii intelegi, sa-i cunosti, dar pui etichete.

Sunt complet neimportanti, ultima veriga din lantul trofic al vietii tale, dar te enerveaza.

A facut unul odata o greseala fata de tine, 99% dintre afirmatiile lor sunt prostii (irelevant fiind faptul ca de multe alte ori ti-au demonstrat ca chiar stiu ce zic).

Ii desconsideri doar pentru ca exista. Dar tu esti nobil.

Te folosesti de ei, dar tu esti integru si neintinat.

Eah! Imi obosesc degetele de pomana. Indivizii ca tine nici macar scarba nu-mi provoaca. Ca si cum mi-ar fi scarba de un purice pt ca e mandru si arogant ca face rau transmitand Yersinia pestis. Nu, mi-e mila de el pentru ca o sa moara mai cumplit si mai repede din cauza asta.
Sexy chicken.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Jul 24, 2009 7:28 pm

Uau, ce talent prozaic. :shock:
Mai mult, sunt de acord cu peste 90% din ce spui tu pe-acolo.
Dupa ce se asterne praful, tragem linia si analizam situatia, tu tot un rep (mai rasarit) ramâi.
Nu era nevoie sa faci cereri de bagare în seama ca fiinta umana, tu esti altfel, ti-am spus deja, conversatia se poarta la nivel de poante si ghionturi amicale, nu prevad actiuni de eradicare, tortura sau mai stiu eu ce grozavii.
Retine faza cu fardatul în oglinda când ai nervi din cauza abordarii tangentiale a statutului tau social. :D
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Re:

Postby d'Arc » Fri Jul 24, 2009 7:37 pm

aia cu salvatul nobil al vietilor mi se pare o barrrba

in 6 luni m-am saturat sa aud de salvat, de eroi si alte idiotenii nobile

pana la urma, pacientii devin niste provocari, in upu cel putin devine un sport pe care il practici punand diag pe semiologie. nu mai pot sa ma atasez de pacientii care vin si mor. dar pot sa ma atasez quasi compulsiv de manevrele care le-ar putea reda functionalitatea. pot sa merg la anatomopat sa scotocesc in pacient/cadavru ce trebuia sa-i fi facut, sa-mi imprim pe creier cum arata boala respectiva. fiecare pacient isi are propriul substrat patologic -sau nu- si cu atat mai mult e challenging.

fiecare durere a apartinatorilor, fiecare grad de temperatura necoborat la timp e un nou sut in c-r de genul pune mana si mai citeste. asta e tot, de fapt.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: zilele medicale covasnene

Postby d'Arc » Fri Jul 24, 2009 7:39 pm

:oops: la naiba asta trebuia sa fie pm pt tasha :oops: :oops: :oops:

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: zilele medicale covasnene

Postby Tasha » Fri Jul 24, 2009 7:58 pm

pai este oarecum...

Im wrote:Retine faza cu fardatul în oglinda când ai nervi din cauza abordarii tangentiale a statutului tau social. :D


Nu ma fardez. In rare ocazii, de obicei nelegate de serviciu, si de obicei de tristete ca "al dreaq, a expirat si-asta".
Sexy chicken.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests