Fractura

stiri medicale; cazuri clinice
edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Fractura

Postby edd » Wed Jul 08, 2009 2:39 am

Acum 6 sapt mi-am fracturat mana stanga, am fost la un spital fara ortopedie si mi-am facut radiografie si medicul radiolog mi-a zis ca nu am nimic decat un traumatism din cauza loviturii si sa ma duc acasa, dupa asta am asteptat 2 sapt am vazut ca tot ma doare si am fost la spitatlul judetean unde mi-au dat diagnosticul de :"Fractura os mare si epifeza dist radius stg fara deplasare" (daca am inteles bine scrisul) am tinut 2 sapt jumate ghipsul, dupa care mi-a crapat si cand m-am dus sa imi puna altul mi-au spus sa ma duc acasa sa imi dau cu creme , si sa incep sa misc mana dar fara sa o fortez.......problema acum este ca inca ma doare destul de rau daca misc pumnul in sus......ce ar trebui sa fac? sa incerc incet incet.....sau ce? Nu prea as vrea sa ma duc iar la doctor.....cozi interminabile etc. , asa ca as vrea va rog sa imi raspundeti.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Fractura

Postby marmotul » Wed Jul 08, 2009 10:23 pm

edd wrote:.......problema acum este ca inca ma doare destul de rau daca misc pumnul in sus......ce ar trebui sa fac? sa incerc incet incet.....sau ce? Nu prea as vrea sa ma duc iar la doctor.....cozi interminabile etc. , asa ca as vrea va rog sa imi raspundeti.

cum ai vrea sa iti raspundem daca nu postezi aici nici macar o radiografie, ceva? pe aici nu gasesti ghicitori in oase..
pune mai multe informatii si atunci poti primi un raspuns mai detaliat
qpepsi.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Fractura

Postby Chingachgook » Thu Jul 09, 2009 12:09 am

cum s-a intamplat accidentul?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Thu Jul 09, 2009 1:53 am

pai am cazut cu rolele pe mana........pe palma sa zic asa.....o sa pun maine o poza de la radiografie

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Thu Jul 09, 2009 12:44 pm

Asta este radiografia de la judetean.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Thu Jul 09, 2009 8:38 pm

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 10, 2009 12:08 am

nu stiu ce are de nu vrea sa imi apara postul cu radiografia :|

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 10, 2009 12:11 pm

nu stiu ce are de nu imi apar posturile X(

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Sat Jul 11, 2009 12:43 pm

deci poate sa imi zica cineva ce sa fac:( mi-am dat cu creme si vad ca degeaba , adica pot sa misc putiiiiiiiin mai mult pumnul dar tot putin il misc aproape deloc.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Sat Jul 11, 2009 9:00 pm

nu imi poate zice nimeni nimic......pana acum nu era pusa radiografia acum :(

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Fractura

Postby marmotul » Sun Jul 12, 2009 6:18 am

mai, radiografia arata foarte bine.
nu vad nici o deplasare, nimic, decit o mica fisura, in osul ala mai gros de la mina, dar oricum, nu e de rau.
continua sa faci exercitiile alea in mod regulat, da-te eventual si cu niste diclofenac gel(pentru durere).
durerea o sa mai persiste o perioada, caci totusi e vorba de o fractura acolo, dar cu rabdare trec toate.
sotia mea a aut aceeasi problema, dar a fost o fractura mult mai urita, au trebuit repozitionate oasele etc etc si a durat 2-3 luni pina a scapat de durere complet
qpepsi.gif

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Fractura

Postby kcuf_di » Sun Jul 12, 2009 2:26 pm

Ce varsta ai?
cse kestie

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Sun Jul 12, 2009 4:59 pm

merci mult pentru raspuns. :D

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Sun Jul 12, 2009 5:23 pm

a si inca ceva......e normal sa imi trosneasca toate oasele de la degete :)) adica asa se simnte....de fiecare data cand misc degetele.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Sun Jul 12, 2009 9:51 pm

am 18 ani

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Fractura

Postby marmotul » Tue Jul 14, 2009 8:47 pm

edd wrote:a si inca ceva......e normal sa imi trosneasca toate oasele de la degete :)) adica asa se simnte....de fiecare data cand misc degetele.

da, e normal.
asta se intimpla si din cauza ca probabil nu misti prea mult mina respectiva.
hai, nu te mai ingrijora, pune mina si te du cu rolele iar prin parc si fa cit mai multe exercitii ca nu ai nimic
qpepsi.gif

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Fractura

Postby andy gavrilescu » Tue Jul 14, 2009 8:50 pm

cica atunci cand iti trosnesc incheieturile la degete te iubeste fetele :D
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Tue Jul 14, 2009 8:59 pm

:)) ok merci mult de sfaturi.....o sa incep iar cu rolele.....mi-a fost frica deocamdata sa ies cu rolele sa nu mai iau o cazatura din asta urata :D oricum o mai protejez

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Fractura

Postby Melania » Fri Jul 17, 2009 1:13 pm

E o fractura fara deplasare dar doua saptamani de imobilizare e foarte putin. Durerile nu cred ca sunt articulare din cauza imobilizarii ci pentru ca exista miscari in focar.
O fractura, mai ales la oasele mainii, nu se trateaza cu creme ci cu imobilizare si atunci cand e posibil, mobilizare precoce. Eu l-as pune intr-o atela termoplastica inca vreo 3 sapatmani. E comoda, usoara, poti sa o dai jos si sa te speli etc.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 1:15 pm

adica sa imi pun ghips inca 3 sapt :-s

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 1:16 pm

sau cum e termoplastica ?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Fractura

Postby Melania » Fri Jul 17, 2009 1:20 pm

E un fel de manusa rigida, a la Michael Jackson, pe care o poti scoate la nevoie.
Image

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 1:22 pm

ah ms :(( si unde o gasesc? la o farmacie speciala sau la oricare :-s

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 1:26 pm

a si inca ceva pe mn ma doare si la incheietura si mai sus.....pe la mijlocul mainii......cand o misc ....adica cand o fortez ceva mai mult...si am o intrebare.....daca nu o imobilizez e posibil sa nu imi treaca?:-s

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Fractura

Postby d'Arc » Fri Jul 17, 2009 1:33 pm

that's one of the reasons i love emergency for. the patient gets quickly off my tail :x

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Fractura

Postby AvLee » Fri Jul 17, 2009 1:37 pm

dr_bang wrote:that's one of the reasons i love emergency for. the patient gets quickly off my tail :x


I have no patients at all. Beat that :P
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Fractura

Postby d'Arc » Fri Jul 17, 2009 1:46 pm

medicine wihout patients??? no thanks. nothing equals the tragic comedy of being a human and fighting for a whole big nothing. without that, living or being dead would be allmost the same.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Fractura

Postby Melania » Fri Jul 17, 2009 1:48 pm

edd wrote:daca nu o imobilizez e posibil sa nu imi treaca?:-s

O sa iti treaca, asta e sigur. Important e cum si in cat timp. Imobilizarea reduce durerile si favorizeaza vindecarea.
dr_bang wrote:that's one of the reasons i love emergency for. the patient gets quickly off my tail :x
.
Cute. O fractura tratata superficial, mai ales in cazul tinerilor, e o greseala frecventa a medicilor. Atitudinea 'n-ai nimic, la's ca trece pana te-oi insura, da-i cu boicil si fa o frectie cu otet de dude' e contraproductiva si neprofesionala.
PS: dr_bang, ne traduci si noua din senegaleza ce ai vrut sa spui? Am impresia ca produci niste filosofeli interesante.
Last edited by Melania on Fri Jul 17, 2009 1:50 pm, edited 1 time in total.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 1:49 pm

ok.....si pana la urma ce sa fac :-? ca nu am inteles.....unu zice sa mai o tin imobilizata...altu' sa fac exercitii......asa au facut si doctorii din judetean :(( primu' sa tin ghipsu' si cand s-a crapat a zis ca a fost vina mea......celalalt cica sa fac exercitii :(( deci pana la urma ce am eu e grav sau nu......si ce sa fac :((

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Fractura

Postby Melania » Fri Jul 17, 2009 1:51 pm

edd wrote:ok.....si pana la urma ce sa fac :-? ca nu am inteles.....unu zice sa mai o tin imobilizata...altu' sa fac exercitii......asa au facut si doctorii din judetean :(( primu' sa tin ghipsu' si cand s-a crapat a zis ca a fost vina mea......celalalt cica sa fac exercitii :(( deci pana la urma ce am eu e grav sau nu......si ce sa fac :((

Nu e grav ce ai tu dar trebuie sa te tratezi corespunzator. Du-te la o clinica particulara mai bine, lasa-i pe aia din judetean.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 1:58 pm

aici in ploiesti sunt cei de la mediurg......care sunt cam "dum-dum" ca ma duceam acolo :( :(( din cauza asta mi-am postat problrma aici:( deci mai bn imi cumpar o atela din aia termoplastica..., si gata :-< sau... sa o las asa....dar sa nu o fortez........deci fara exercitii ...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Fractura

Postby d'Arc » Fri Jul 17, 2009 2:01 pm

melania, ai prins gresit ideea. :D

fiecare isi are felia lui.

fractura inchisa reprezinta si ea o urgenta. in masura in care e dureroasa, iar pacientul are nevoie sa fie indrumat catre cel cu felia pe fracturi. in cazul de fata, pentru mine urgenta este (sa pun diagnosticul, dupa un diferential riguros) sa ma asigur ca respectivul isi primeste analgezia de care are nevoie, ca nu se destabilizeaza hemodinamic si cardiopulmonar datorita unor afectiuni subiacente (ex un hipertensiv poate face un puseu hta pe o fractura, cu toate riscurile pe care acesta le implica), daca s-a destabilizat sa-l stabilizez, iar apoi sa ma asigur ca nu rateaza trecerea pe la ortoped decat daca chiar nu vrea sa priceapa care-i taina cu fracturile netratate, dar si atunci doar daca semneaza. iar asta nu dureaza prea mult.

ce face apoi ortopedul, e treaba lui, felia lui.

singurul pacient dupa care as avea rabdare mai mult de o zi, ar fi acela decedat. acesti pacienti nu pun intrebari suplimentare, dar au foarte multe de spus.

iar urgenta e singurul moment din viata omului in care el devine sublim, curat, dezinteresat, pentru ca atunci el sufera, e in cumpana si trebuie ajutat sa iasa de acolo. ce a facut inainte si ce va face dupa, e alegerea lui, si pentru mine nu are mai multa valoare decat un zbor de muste intr-un borcan cu capac.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Fractura

Postby d'Arc » Fri Jul 17, 2009 2:07 pm

Melania wrote:Am impresia ca produci niste filosofeli.


produc, da's ale mele. irelevante. poate concluzii, poate doar etape. incerc sa vad dincolo de capacul borcanului in care ma invart si eu, sau din afara borcanului, ia-o cum vrei. asta pur si simplu pentru ca mi-am implinit primul vis, pe care eu-l consideram departe de mine, iar acuma stau si ordonez lucrurile ca sa vad care e urmatorul tel pe care sa incerc sa-l ating, barem pe jumatate. asta pentru ca sunt inca un medic imatur si probabil ca si un locuitor al terrei asisderea.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Fractura

Postby d'Arc » Fri Jul 17, 2009 2:11 pm

oricum, indiferent la ce concluzie as ajunge, probabil ca au mai ajuns si altii. orice as spune, probabil au mai spus si altii. doar ca am nevoie sa diger bolul alimentar singura, cu propriile mele enzime, ca sa pot sa fiu convinsa la un moment dat de o anumita idee. :)

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 2:14 pm

ok ok.......dar acum ma-ti bagat calumea in ceata.....deci eu ce trebuie sa fac.....Domnilor doctori :) nu am nevoie de cine stie ce cuvinte......vreau totu' la obiect.....daca se poate...

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 2:20 pm

poate ca Dv. domnule dr_bang sunteti plictisit de medicina sau de pacenti mai dificili, batuti in cap etc.....daca nu va place puteti sa schimbati meseria.....sau sa va faceti doctor de laborator etc..... :D eu cred ca sunt mai greu de cap asta e..... :) daca vrea sa ma ajute cineva ii multumesc , daca nu asta e.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Fractura

Postby d'Arc » Fri Jul 17, 2009 2:24 pm

nu vorbeam cu tine mah :lol:


du-te la un ortoped bun, gen clinica privata, vorba Melaniei. ti se va spune exact cat si cum trebuie sa mai tii mana imobilizata. dupa care vei face niste exercitii, pentru a ajuta musculatura sa-si revina la functionalitatea de dinainte. probabil vei lua doua-trei zile niste antiinflamator ca sa-ti protejezi partea articulara a membrului de reactii neplacute si niste protectie gastrica.

daca chiar nu ai la cine merge, ok, ia-ti o termoplastica, pe care o poti tine mai multa vreme si in conditii mai igienice. in plus iti poti activa membrul progresiv, fara sa-l suprasoliciti.

e clar ca la varsta ta trebuie sa fii atent ce-ti faci cu oasele, altfel ele ar putea reactiona aiurea prin formare de calus vicios, tot felul de pinteni, unde nu mai pui alte chestii cu care doar te-as speria.

asa ca, gaseste musai un ortoped cumsecade.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 2:29 pm

deci in ploiesti chiar nu sunt.....o singura clinica particulara este si acolo sunt numai medici neinteresati sau incompetenti.......deci ramane sa imi cumpar o termoplastica :d multumesc de raspuns :)

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Fractura

Postby d'Arc » Fri Jul 17, 2009 2:32 pm

edd wrote:poate ca Dv. domnule dr_bang sunteti plictisit de medicina sau de pacenti mai dificili, batuti in cap etc.....daca nu va place puteti sa schimbati meseria.....



mai fecioras... XXsmoker.gif :snipersmile:

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Fractura

Postby edd » Fri Jul 17, 2009 2:33 pm

da....nu stiu daca am gresit prin ce am zis......eu asa am inteles din discursurile dv. ......


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests