XDR TB- va rog ajutati-ma cu un raspuns

stiri medicale; cazuri clinice
nicopuscasu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Jul 30, 2007 3:08 pm
Location: Bucuresti 6
Contact:

XDR TB- va rog ajutati-ma cu un raspuns

Postby nicopuscasu » Sat Jun 27, 2009 10:46 am

Am un frate de 19 ani si acum 2 luni a fost dg cu TBC. Nu a avut nimic din simptomatologia clasica, decat ca dormea f m, pana la 7 seara, nu prea manca, dar mofturos a fot de mic.
Dintr-o prostie l-am trimis sa-si faca un RX pt ca fuma pe ascuns si i-am zis in gluma: "vezi ca ai TBC", dar nu tusea, expectora etc.
Initial i-a citit Rx o drita care i-a spus ca are pneumonie si i-a dat tratam cu antibiotice 2 sapt.
Norocul lui ca la 2 sapt a fost alt medic care i-a spus ca are TBC cu caverna cat o portocala. L-au internat pe loc.
A stat 2 luni in Marius Nasta cu tratamentrul clasic de TBc si acum 2 zile i-au pus dg de XDR TB, sputa in continuare pozitiva.
I-au intrerupt deja schema 1 de tratament.

Peste 2 zile il interneaza in pavilionul de XDR unde va sta 6 luni izolat.
Am mai citit si eu pe ici pe colo despre XDR, dar am vazut ca este INCURABILA.
Voi ce stiti?????

Va rog f m sa-mi raspundeti ca sunt disperata de 2 zile, mi-e groaza ca de la 19 ani va fi numai in spitale toata viata.( tratam. dureaza 2 ani, apoi in fiecare an din viata va sta 2 luni internat in Sanatoriu).
Multumesc anticipat de raspunsuri.

Nicol.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: XDR TB- va rog ajutati-ma cu un raspuns

Postby originaltup » Sat Jul 04, 2009 7:29 am

Nu e neaparat incurabila, doar ca e foarte greu de vindecat. Sunt curios cum au ajuns la diagnosticul asta. Au avut culturi cu sensitivitati? Ca daca nu merge cu tratamentul initial mai degraba ar fi MDR TB cred. Oricum pentru ambele tratamentul e f lung si greu de tolerat. E bine ca e tanar si probabil ca nu are alte probleme asa ca are maximum de sanse din cate se pot avea in situatia lui.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 71 guests