Depresie recurenta

stiri medicale; cazuri clinice
simi09
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Mar 02, 2009 5:46 pm

Depresie recurenta

Postby simi09 » Mon Mar 02, 2009 6:47 pm

Am o depresie recurenta pe care mi-am tratat-o in ultimul timp cu anafranil. Anul acesta am facut o pauza, n-am mai luat nimic de la inceputul anului. Dar de vreo 4 nopti nu mai dorm. Adorm seara, dar pt o ora-doua, apoi ma trezesc si nu mai reusesc sa pun geana pe geana. Va cer parerea intr-o problema, si anume: e indicat sa reiau tratamentul cu anafranil, sau sa incerc doar un somnifer in cazul ca e doar ceva trecator? (am in casa stilnox). M-ar fi tentat si pastile din plante, dar intotdeauna gasesc in prospect ca sunt interzise celor cu afectiuni psihiatrice. Si cum ma regasesc aici...Stie cineva sa-mi explice in ce fel nu sunt bune si pt noi? Sunt ineficiente doar, sau pot face si rau? Va rog, o parere. Cu cat mai multe pareri, cu atat mai bine. In seara asta tot iau ceva, daca mai las... mai rau ma adancesc si mai greu ma refac.
Nu fac parte din lumea voastra, nu am nimic in comun cu medicina, dar am gasit aici raspunsuri pertinente. Poate, poate ma ajutati si pe mine.
Nu sunt intr-o perioada de stres, nu am probleme de nici un fel, nu am nici macar stari depresive. Dar le voi avea sigur daca continui cu nesomnul .

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Depresie recurenta

Postby Phat Skidz » Mon Mar 02, 2009 7:32 pm

Simi09, cel mai bun lucru e să iei legătura cu psihiatrul tău, care ţi-a prescris clomipramina (Anafranil). În principiu, nu e bine să întrerupi tratamentul fără să te sfătuieşti cu el/ea. Oricum, întreruperea nu trebuie să fie bruscă, în principiu. Orice tratament antidepresiv e de durată. Clomipramina e şi sedativă, ajută la somn. Dar dacă zici că ai oprit trat de 2 luni, e greu de crezut că ce simţi acum e legat de întrerupere. De asemenea, Stilnoxul ăla e doar un paliativ. Deşi te poate ajuta să adormi (cu condiţia să îl iei exact când te bagi în pat), nu rezolvă nimic pe termen lung, nu rezolvă cauza insomniei. Mai mult, problema ta pare să fie nu adormirea, ci trezirea prea devreme, lucru la care Stilnoxul ajută mai puţin. E probabil ca insomnia ta să nu fie ceva independent, ci un fenomen legat de depresia ta. Ia zi-mi, eşti obosită după nopţile astea de nesomn? Sau eşti în plină forţă?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

simi09
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Mar 02, 2009 5:46 pm

Re: Depresie recurenta

Postby simi09 » Mon Mar 02, 2009 8:03 pm

Pai, chiar la sfatul medicului am intrerupt. Si f.f.f.treptat, sub supravegherea lui, la sfarsitul lui decembrie (dupa un tratament de aproape 2 ani). Pentru mine aceste 2 luni de pauza au fost un succes, niciodata nu am reusit sa fac pauza atat de mare in ultimii 5 ani de cand am fost diagnosticata. Deci mi-e clar ca nu din cauza pauzei am acum insomnii. Mai degraba mi-e teama ca incepe un alt episod. Si da, ma simt sfarsita dupa o noapte de nesomn. La psihiatru nu mai ajung, e din alt judet si nu mai imi permit, anafranilul mi-l prescrie de un an medicul de familie. Pe el nu-l pot intreba cum e mai bine sa fac, ma trimite si el, ca si voi, la psihiatru, sau imi da ce-i cer eu, daca e in toane bune. Stari depresive nu am, dar incep sa le dobandesc dupa o perioada mare de nesomn. Asa incepe, cu insomnii, urmeaza lipsa apetitului. Abia la urma, daca nu mai am rabdare cu vindecarea, se instaleaza si usoare stari depresive.
Scuze ca am raspuns cu intarziere si multumesc din suflet.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Depresie recurenta

Postby Phat Skidz » Mon Mar 02, 2009 9:03 pm

Ok, ai procedat foarte bine, atunci. Până la urmă tot la psihiatru trebuie să ajungi. Până una alta, măsuri de igienă a somnului: ore fixe de băgat în pat şi dat jos din el, fără somn de după amiază, mişcare multă dar nu seara, fără mâncat seara mai târziu de 6 (cu excepţia unui pahar de lapte sau o banană înainte de culcare), fără alcool înainte de culcare, fără calculator înainte de culcare, fără petrecut prea mult timp în pat dacă nu dormi. Preparatele "din plante" nu prea au efecte de vreun fel :). Nu ar fi deontologic să te sfătuiesc mai mult de atât, pe internet. E posibil însă să fie nevoie iar de tratament, tot cu anafranil, sau cu altceva.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Depresie recurenta

Postby ssss » Tue Mar 03, 2009 12:36 am

Si fara televizor sau ceas vizibil in dormitor.
Reality is an illusion due to lack of wine

simi09
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Mar 02, 2009 5:46 pm

Re: Depresie recurenta

Postby simi09 » Tue Mar 03, 2009 8:13 am

Multumresc mult de raspunsuri. O igiena a somnului o cam am fara sa vreau. Adica nu pot dormi dupa-masa, pt ca lucrez pana la ora 17. Alcool nu beau defel. E mai greu cu miscarea, mai sar coarda dimineata inainte de a pleca la servici, dar nu prea mult ca obosesc rau. Am o munca statica. Televizorul?! :x E acolo unde nu trebuie!Dar nu pot sa-i impun "husband"-ului sa renunte la el. Aseara am luat un Stilnox, n-am mai riscat sa nu dorm. A fost bine. M-am bagat cam repede in pat, pe la 9 seara, si am dormit foarte bine pana la 4 dimineata. Apoi am deschis televizorul, n-avea rost sa ma tot zvarcolesc, caci asta ar fi urmat daca as mai fi incercat sa dorm. A fost suficient. In dimineta asta ma duc sa-mi fac analiza la magneziu, daca va fi buna inseamna ca va trebui sa reiau anfranilul. Daca vreti, va mai tin la curent, poate va e de vreun folos cazul meu. Va multumesc inca odata.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Depresie recurenta

Postby Calico » Tue Mar 03, 2009 5:58 pm

simi09 wrote:Televizorul?! E acolo unde nu trebuie!Dar nu pot sa-i impun "husband"-ului sa renunte la el.

Sigur ca nu poti sa-i impui, dar ai putea sa-i propui. Afectiunea ta e indeajuns de serioasa incat sa te sprijine si el renuntand la niste mici obiceiuri (si oricum televizorul nu e recomandat in dormitor). Multa sanatate!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Depresie recurenta

Postby danhia » Tue Mar 03, 2009 6:24 pm

dupa cativa ani de casnicie io zic ca televizorul in dormitor iti da ocazia sa mai discuti si despre altceva decat despre care n-a cumparat paine azi si care n-a dus gunoiul ieri.
Red Apple

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Depresie recurenta

Postby Calico » Tue Mar 03, 2009 7:22 pm

As raspunde ceva la asta, dar nu vreau sa deturnez topicul cu alte discutii.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Depresie recurenta

Postby originaltup » Wed Mar 04, 2009 7:12 am

dupa cativa ani de casnicie io zic ca televizorul in dormitor iti da ocazia sa mai discuti si despre altceva decat despre care n-a cumparat paine azi si care n-a dus gunoiul ieri.

Asta e din din experienta universala sau proprie?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

simi09
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Mar 02, 2009 5:46 pm

Re: Depresie recurenta

Postby simi09 » Wed Mar 04, 2009 11:12 am

Vlad, dar despre 5htp ce zici?
http://www.provitanutrition.com/Tratame ... 0-cps.html
crezi ca cineva care s-a indopat 5ani de zile cu chimice, mai poate fi salvat de un tratament ca asta?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Depresie recurenta

Postby Phat Skidz » Wed Mar 04, 2009 3:11 pm

Mi-e teamă că nu am un răspuns clar. Noi nu prea îl folosim, în practica psihiatrică. Nuam găsit studii serioase sau mai noi de 20 de ani. 5 htp se transformă în ficat în serotonină, şi din cauza asta cică ar putea să ajute în depresie sau insomnii, dar serotonina, ca toate monoaminele (adrenalina, noradrenalina, dopamina) e foarte rapid degradată în circulaţie, aşa că părerea mea e că nu serveşte la mare lucru. Mai mult, deşi 5htp-ul ăsta e vândut ca un remediu "natural", creşterea bruscă a serotoninei din sânge poate să aibă tot felul de reacţii nasoale, deci, deşi nu cred că face vreun bine, cred că e posibil să facă rău.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

simi09
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Mar 02, 2009 5:46 pm

Re: Depresie recurenta

Postby simi09 » Thu Mar 05, 2009 11:51 am

Multumesc mult de raspuns. As fi vrut sa stiu si despre anafranil ce efecte negative are in timp. Mie mi-a mers bine cu el, dar sigur strica si el ceva pe undeva, in timp.

DMT
Posts: 2
Joined: Fri Oct 24, 2008 8:20 pm

Re: Depresie recurenta

Postby DMT » Tue May 19, 2009 4:20 pm

Buna!
Imi puteti spune ce parere aveti despre terapia cu electrosocuri? Am citit ca ar avea mai putine efecte secundare decat antidepresivele cu toate ca e privita ca o metoda curativa barbara. Unde se face asa ceva in Bucuresti (daca se face si daca aveti idee)?

Cu toate ca in Ro nu cred ca se foloseste stimularea magnetica transcraniana (sau ma insel?), daca puteti impartasi pareri avizate, mi-ar fi utile.

P.S.: Nu sunt medic, doar depresiva.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 67 guests