este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

stiri medicale; cazuri clinice
nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Tue Apr 07, 2009 7:27 pm

Am fost la Centrul de Boli Reumatismale ion Stoia.......
D-na dr mi-a spus ca ea nu vede nici o boala reumatica! Asta ar trebui sa fie bine, nu? Si nici lupus, conform analizelor......
Am mers azi la Cantacuzino si am facut analizele ptr Trichinela si Cisticerci dar doar Elisa IgG..ca cica e de ajuns in forma cronica.. asa cum mi-a recomandat cineva aici pe forum.
O sa repet si Toxocara si Toxoplasma dar le aveam negative!
Acum astept rez in 7 zile......

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Fri Apr 10, 2009 11:51 pm

Mi-a iesit IgE totale 111,1 adica peste 100 cat era normal. Nu e mult dar aveam 52 acum 3 luni. Se coreleaza cu eozinofilele crescute la ultimele 3 evaluari? si in final cum aflu daca e vb de astm sau parazitoza? Fac noaptea crize de tuse de pana la 4 ore.. urmate de sufocare. Au aparut in ultimele 3 luni. Dar la Marius Nasta spirometria era buna si bronhoscopia la fel. Doar eozinofile erau 0,6 si scria maxim admis 0,5.
I-mi spuneau ei daca era vb de astm, nu? Au zis doar : tuse spastica! Si ca nu am nimic la plamani.
Ce sa fie: dureri articulare, musculare, spasme.. si acum tusea asta si sufocarea? Aftele nu mai trec.. dar s-au micsorat ganglionii umflati.
Nu mai stie ce se intampla cu mine!

blablaaaa
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Mar 19, 2009 8:17 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby blablaaaa » Sat Apr 11, 2009 3:58 pm

tusea tot psiho e. atac de panica, tulburare anxioasa. ti-am spus sa vizitezi un psihiatru. pe bune!
daca oamenii ti-au spus ca nu ai astm, nu ai!
exam coproparazitologic ai facut? colonoscopie, in trecut? crampe abdominale, tulb de tranzit, eruptii pe abdomen, voma sau scaun rosu, prurit in `diverse` locuri nu ai?

iti spun eu ce se va intampla, am clarviziuni: te vei insanatosi, vei castiga la loto, vei primi un job renumit la un post si mai renumit si te va vizita soacra in urmatoarele 3 luni. :D

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Sat Apr 11, 2009 10:35 pm

Ok! Stiu ce e ala atac de panica...Nu stiam ca de la asa ceva ai si expectoratii.... si respiratie suieratoare??? Tusea se aude ca la o bronsita.. dar apoi devine uscata si din piept se aude un " zumzait". S-a reactivat si o rinita alergica mai veche! Concluzia ORL-istului care mi-a dat tratament cu cortizon si spray si inhalatie dar numai dupa ce scap de afte....care se inmultira insa...
Coproparazitolog dupa 7 saptamani de antibiotice si TINIDAZOL si METRONIDAZOL? A mai scapat ceva? Da am facut colonoscopie: colon iritabil tratat cativa ani si in final rezolvat dupa indepartarea unor aderente de pe el dupa cezariana :? :wink: Acum chiar nu e cazul! Si daca e parazitoza nu mai e abdominal parazitul de mult. Poate fi in muschi poate asa aflu de ce dor, am crampe si spasme si.. acea ruptura pe brat aparuta in iarna.....( confirmata de chirurg). Am facut analize si astept rezultatele ptr astea.
Am avut toate simptomele dar in timpul sarcinii si am zis ca e doar de la sarcina. Acum i-mi da de gandit ca e posibil sa fie ceva cronic....
Am discutata aici in privat cu 2 pers despre asta.
-----------------------------------------------------
Si cred ca vei fi un medic extraordinar....cu aptitudini de " Mama Omida". In fine e mai usor sa trimiti pacientul la un psihiatru decat sa rezolvi un caz mai incalcit!
Crede-ma ca m-au vazut zeci de medici, profesori renumiti etc... si daca eram doar de psihiatru nu crezi ca-mi spuneau? Sau le era " rusine"???
Nimeni din familie nu e optimist in cazul meu.... doar eu cred ca ma fac bine! Asta inseamna ca am depresie??
A! Sper sa ai dreptate ca vine soacra... ca am nevoie de bani si e plecata din tara de 6 ani......Poate s-a imbogatit pe acolo! :lol: :lol: :lol:
Job renumit nu vreau ca sunt de moda veche: copiii pe primul plan. Daca vreau o sa-l am oricand ca pot!
Da-mi si numerele de la LOTO..PLEASEEE!
Fiecare cu parerea lui.
A !!!! La Medicina se trce ca la Informatica? Ca eu am terminat facultatea de Informatica si nu stiu mai nimic ca nu mi-a placut, dar am 9,68 pe diploma :lol:
Conteaza ca am fost colega la examene cu sotul meu care a terminat cu 10 pe linie!?
Si poate ca ai dreptate cu psihiatrul.....dar dupa ce ma fac bine precum ai preconizat: sper sa fiu la fel de plina de viata si " nebunatica" ca inainte :D :D

Nu am ami tusit noaptea trecuta si azi am chef de mistouri...ca sunt "fresh" :D
Sper sa dureze si sa-i multumesc Doctoritei care vineri a pierdut peste 3 ore consultandu-ma.

blablaaaa
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Mar 19, 2009 8:17 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby blablaaaa » Sat Apr 11, 2009 11:17 pm

nu-mi bat joc de tine, chiar ma gandeam sa-ti spun o poanta sa te binedispun, dar dupa cum se vede, nu ma pricep si nu e nevoie de scuzele mele idioate.
da, sunt un medic incompetent, am chef de bancuri si tocmai pt ca sunt medic prost, ma voi lasa de meserie. esti fericita?

indrumarea mea la psihiatru este una fireasca, nu e ceva iesit din comun sa recomand asta. din propria experienta, o durere cronica, puternica mi-a fost tratata de psihiatru, m-a linistit si mi-a dat putere sa merg mai departe. daca mentalitatea din Romania e limitata la a afirma "daca ma trimiti la psihiatru, rad vecinii de dunga rosie din buletin", inseamna ca psihiatria e o ramura inutila. bine, nu ai probleme, nu esti irascibila. nici eu, doara am chef de glume.

te-am intrebat daca ai facut exam coproparazitologic si colonoscopie mai demult, inainte de terapie si dupa ce criterii ti-au fost administrate TINIDAZOL si METRONIDAZOL? nu mi-ai spus clar cat timp ai luat tratamentul, conta foarte mult pt dg meu. daca parazitul e localizat in creier, chistul viermelui are aceeasi densitate ca lichidul cefalorahidian, deci nu are cum sa se vada delimitat acolo. o radiografie simpla, fara substanta de contrast, facuta la picior pentru a vedea daca exista chist in muschi ti-ai facut pana acum? daca iese pozitiv, terapia se face o luna de zile, nu mai putin.

da, la medicina e ca la informatica. stam pe leptop si butonam pe internet. scoala ne e inutila daca nu scoatem pe foaia de licenta 10 curat sa o atarnam pe perete si sa ne admire toti! tin sa amintesc ca mie nu mi-ai fost credibila de la inceput, dar mi-am zis sa incerc sa gasesc un raspuns la cazul tau, nu pentru ca m-ar interesa prea mult viata cuiva, ci pt ca am asa, o stima aparte fata de mine si intelectul meu. poate pt ca am mers la psihiatru........

blablaaaa
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Mar 19, 2009 8:17 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby blablaaaa » Sat Apr 11, 2009 11:33 pm

in fine, iti doresc insanatosire grabnica.
apoi iti doresc sa intelegi ca sunt bolnavi cu boli foarte grave, care sufera in tacere cum nu sufera nimeni. au boli in ultimul stadiu, au dureri si simtome insuportabile, ti-ar veni sa plangi daca i-ai vedea cum se tin tari, desi ei stiu sigur ca zilele, orele le sunt numarate. dar mai stiu ca doctorii fac tot ce le sta in putinta. sunt oameni, nu Dumnezei! tot din proprie experienta stiu ca nu au desconsiderat nici sfaturile mele, alea stupide de medic rezident care abia acum da contur notiunile tocite in facultate prin punerea lor in practica.

tocmai de fite si figuri ne este noua oroare.

dar mergem inainte :peace:

lucos
Posts: 1
Joined: Sun Apr 12, 2009 11:13 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby lucos » Sun Apr 12, 2009 11:19 pm

Eu zic sa ti refaci analizele de Lyme.. Au fost cazuri in care au iesit negativ rezultate si dupa ceva timp a iesit pozitiv... Scrie chiar pe site la ei ca garanteaza 50% pentru rezultatat.. Faptul ca durerea a cedat de la antibiotice spune multe... Ai grija si fa altfel de analize de lyme..sunt mai multi care fac acum...

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Sun Apr 12, 2009 11:38 pm

ptr blablaaSalut! Te-ai suparat?Nu am zis nicaieri ca esti un medic prost! Eu cred ca medicina nu se invata in facultate ci prin experienta de zi cu zi cu pacientii. Ok, ai nevoie de o baza e clar...dar restul poate fi mai important.
Eu am scris pe undeva...dar cred ca nu ai citit. Am luat acel tratament dat de medicul din Ungaria: un cercetator iesit la pensie care era interesat de cazul meu. Nu-mi iesise nimic la anlize dar dansul are parerea lui si mi-a dat acea schema combinata de antibiotice 6-7 saptamani. Am fost la el in toamna..dar cum nu mi-a parut credibila initial parerea lui.. am cerut parerea medicilor de la Matei Bals si colentina care au ras de acea scrisoare medicala. Dupa tratament cu Dexametazona, medrol. salazopirina, plaquenil, aspenter, calmepam si Quarelin.....dupa 2-3 luni m-am simtit groaznic de rau. Eram dispaerata si nimeni su stia ce sa-mi mai faca. Am hotarat sa urmez acea schema de tratament.. si culmea a mers. Apoi am verificat din nou veriditatea faptului ca as putea avea Borrelia cronica: am facut elisa si western blotul din nou.. dar au iesit clar negative!!!! Probabil ca nu am borrelia si ca e altceva care culmea a fost sensibilizat la acel tratament. Fac analize ar nu stiu ce e! Asta e problema de fapt. Daca era boala autoimuna sau reumatica (articulara)..raspundeam ok la acel tratament si AINS luate apoi..dar se pare ca merge mai bine cu antibiotice.
Ti-am mai spus: am fost la psihiatru de 2 ori. O tipa draguta cu care am vb -prieteneste si m-a sfatuit sa nu iau calmante si nici antidepresive ptr ca nu e nevoie. Am luat la viata mea, cu ani in urma cand faceam niste atacuri de panica peste care insa am trecut destul de usor, tocmai de aceea stiu cum se manifesta si e clar ca nu au nici o legatura cu situatia de fata.
Dac era ceva ce tine de psihic nu aprea pe scintigrafie exact zon adureroasa atat de intens conturata, nu?? Si faptul ca durerea, arsura din cap coincide exact cu zona leziunilor ischemice e tot o coincidenta? Un neurolog mi-a zis ca alea nu dor.. dar tocmai datorita acelor dureri localizate acolo am facut primul RMN cerebral.
Si am vazut un film cu un caz care avea un vierme pe creier si facea convulsii si medicii nu-i dadeau de capat si in final o radiografie de picior a rezolvat misterul si cu 2 pastile pe zi tipa a scapat cu viata :D :D
Pai am facut analizele Elisa IgG ptr parazitoze..gandindu-ma ca am trecut de faza intestinala a parazitozei si mai bine caut anticorpii. Astept inca rez. Am fost sfatuita chiar de niste colegi de-ai vostri sa fac nalizele astea de cateva ori..prin metode diferite ca ies mai greu...
Acum trebuie sa ma intelegi ca am mers la zeci de medici si am auzit faza cu" nu ai nimic" acum 1 an si am [primit diagnosticul de "depresie postpartum".. si dupa 3-4 luni s-au razgandit si am supararea mea ca nu am fost crezuta din prima.
In fine important e ca nu am ceva organic grav.. si ca sunt ferm convinsa ca exista o explicatie si se va rezolva.
Nu-s insensibila..stiu ca altii au boli grave in ultima faza.. am cunoscut astfel de oameni. O vecina care nu a mai rezistat durerilor date de un cancer s-a sinucis anul trecut aruncandu-se de la etajul 10! Aveam 3 apeluri pe mobil de la ea in acea zi.. dar nu le vazusem...
Asta e viata! Dar...cred ca daca ai fi in cazul meu nu ai privi catre cei fara nici o sansa si ti-ai zice " ma bucur ca nu am cancer" si gata..ci ai cauta sa-ti imbunatatesti conditia actuala de viata. De ce nu..daca s-ar putea.
Eu nu-s cuprinsa de deznadejde ci-mi fac sperante..
-----------------------------
ptr lucos:

Da, stiu povestea cu boala Lyme! Nu am exclus-o total.
Ideea e ca nu am cautat toate bolile "mai comune" cum ar fi anumite parazitoze. Lyme e foarte greu de demonstrat atat la noi cat si in tarile civilizate, asta se stie. E plin internetul de cazuri disperate!
Cunosc multi bolnavi cu Lyme cronic si stiu ca se lupta din greu atat cu boala cat si cu lumea medicala care nu-i ajuta asa cum ar trebui. Sunt multi cu tratament pe cont propiu pana a jung pe targa la spital...
Sunt si voi fi alaturi de asociatia care-i sustine chiar de am sau nu boala Lyme!
Datoria mea e sa exclud celelalte boli care ar fi tratabile simplu.
Eu sunt un caz care m-as incadra in forma seronegativa, conform parerii unui anumit medic renumit in afara. Dar nimeni nu a putut dovedi clar asta.
Se va face primul Simpozion Lyme si in Romania in Mai. Vor fi invitati din afara care au experienta in domeniu si se va dezbate pe larg problema. Astept si eu ca si altii cu nerabdare si rezultatele. Se va duce o campanie de informare ptr ca sunt prea multi medici care nu au auzit despre aceasta boala si cred ca voi rezidentii sunteti cei mai potriviti sa " prindeti" ideea. E o bola care a fost mult prea mult timp ignorata la noi si confundata mult prea usor cu Scleroza Multipla, Spondilartropatia sau cu Depresia..... Nu doar cei de la infectioase ca din pacate nu acolo ajung bolnavii deoarece simptomele ii duc catre neurologie sau boli autoimune!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
In fine.. sunt genul care cauta confirmari... nu doar supozitii. E plauzibila cererea mea, nu?
Si vreau sa duc iar o viata normala ca e a mea si tin la ea.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Sun Apr 12, 2009 11:42 pm

lucos..te-ai inregistrat azi si ai un singur post... Ne cunoastem cumva?? :wink:
Am refacut acele anlize..... si cred ca doar facand Elispotul in Germania ar putea iesi ceva...dar am vb cu cei de acolo si au zis ca nu-mi garanteaza nici ei sigur ca un rezultat negativ inseamna ca nu am. Asta e situatia..... o cunosc!
Urmaresc in permanenta orice stire despre asta....

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby danhia » Sun Apr 12, 2009 11:44 pm

cred ca indrumarea la psihiatru este una pertinenta in cazul de fata.
orice conditie care are mai mult de 3-4 simptome cu localizare diferita si cronice , fara sa fie sustinute de rezultate pozitive de laborator merita uitat in dulapu cu scheleti.
este f probabil sa fi fost asa traumatizata de embolii de dupa sarcina, incat sa incepi sa somatizezi orice. Depresia mascata combinata cu tulburare anxioasa poate merge pana la imita practic orice simptomatologie.
nu face nimeni misto de tine vb din experienta, pentru ca am mai vazut cazuri.
Din discursul tau de pana acum, trebuie sa recunosc ca ma mira atat de multa implicare, atat de multe descrieri detaliate despre tot ceea ce faci incat nu cred ca mai incerci sa gasesti un raspuns, cred ca iti face bine doar sa povestesti despre asta.
Red Apple

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Mon Apr 13, 2009 12:16 am

Ok! Fie.. ai citit despre cazurile de Lyme?? Ai vazut ei ce simptome au.. si ca ani de zile nu le iese nimic la nalize??? Despre ei ce ai spune? Nu lua doar varianta oficiala stiuta pana in prezent la noi in spitale ca te asigur ca va fi "daramata" cat de curand...
Citeste povestile lor!!! Te asigur ca ramai masca afland ca oamenii au fost plimbati 6 ani pe usile spitalelor spunandu-le ca nu au nimic..... si in final in alte tari au primit un diagnostic.
Nu spun ca e cazul meu.....ptr ca inca nu stiu nici eu.
Si... vb cum vb ptr ca m-am implicat si am citit prea mult... Nu am zis ca sigur nu sunt anxioasa...SUNT.. e si logic! Dar daca medicul mi-a spus ca nu poate fi doar asta cauza..... Am luat tratament anxiolitic anul trecut si tot medicul psihiatru l-a scos din schema de tratament. Era incompetent?
Si CAUT IN CONTINUARE SOLUTII..... Nu vreau sa renunt.
Si.. :D :D :D ..i-mi place sa scriu, printre altele. Am lucrat la un ziar ca asistenta a redactorului sef si ma gandeam sa ma apuc de scris...orice... asa ca sa nu va mai sacai pe voi. Dar si tu citesti ce scriu eu noaptea pe net... Concluzia? Nu ai somn... si nu ai altceva mai bun de facut? :wink: pai daca esti rezident...esti tanar.. ai altceva mai bun de facut la ora asta... :D :D :D Fa copii!!!
Mi-am sarbatorit fiul cel mare ca e Florin... am hranit bebelusul, mi-am pupat sotul si i-am culcat Mi-am facut datoria. Acum am si eu o dambla cu scotocitul pe net. Poate ca sunt prea preocupata de mine......dar asta e!

Gentiana

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby Gentiana » Mon Apr 13, 2009 10:15 pm

Daca tot iti place sa studiezi, citeste despre ipohondrie. :devil:
Apoi scrie despre imed la redactie, o sa primesti premiul Nobil pentru medicina. :twisted:

P.S. In ce an esti?

Gentiana

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby Gentiana » Mon Apr 13, 2009 10:26 pm

Te-ai prins ca glumesc, sper. Habar nu am ce boala ai, nu fac medicina, dar banuiesc ca tu ai vrea sa faci medicina. Ce se mai da pe la admitere?

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Tue Apr 14, 2009 10:55 am

Pai am 30 de ani si am terminat acum 7 ani si ceva informatica! Ce medicina??? Eu sa mai dau la facultate cu 2 copii?? Nop!!! Si o astfel de facultate trebuie facuta corect.. nu asa cand am putin timp. parerea mea!
Poate ca daca ma gandeam acum cativa anu la asta.. dar eu mi-am dorit familie si copii.. Asa ca m-am casatorit la cateva luni de la terminarea facultatii cu colegul meu de camera din caminul studentesc!! :D :D :D Apoi nu am crezut medicii care mi-au spus ca nu pot face copii.. si dupa 2 esecuri.. a parut primul( dupa 7,5 luni de stat in perfuzii eu..la orizontala)...si e un baietel minunat cu ochi albastri... Si apoi m-am angajat la un ziar si tv.. si am renuntat si l-am facut si pe al 2-lea baiat!
Nu-s innebunita dupa facultati si cariera....chiar de stiu ca pot .....dar nu vreau!
Vreau sa ma simt mai bine si sa-mi traiesc viata asa cum e ea... ar fi perfect ptr mine!
Si......am citit despre ipohondrie.... e posibil sa am si ceva anxietate si ceva ipohondrie dar au avut un punct de plecare: suferinta fizica! Sunt perfect constienta de asta....

Gentiana

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby Gentiana » Tue Apr 14, 2009 1:04 pm

Bine. Dar sa nu mai urmaresti filme cu medici :twisted: ( te a prins! ), nu mai frunzari pe net si incearca sa ai mai multa incredere in medicii pe care i vizitezi. Chiar daca in facultate nu au avut toti 10 pe linie la examene, nu inseamna ca nu sunt buni in domeniul lor, specialitatea x. Eu am incredere 99% in medicii pe care i cunosc.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Tue Apr 14, 2009 1:43 pm

oK! dar nu ar trebui macar sa fie o medie in pareri privind diagnosticul? Un profesor universitar reumatolog sustine sigur ca am boala autoimuna si propune si tratament si 2 sustin ca sigur nu am....si sa caut o parazitoza sau ceva infectios.... la fel si cu neurologia: unii spun ca nu e nimic neurologic..ca sunt sechele doar a unui eveniment trombotic probabil.....altii ca e de fapt o colagenoza care afecteaza inca....
Azi vb cu pneumologul si se gandea sa ma trimita la un endocrinolog ptr tusea asta.. pai ce legatura mai are? Ok..poate cu tusea dar cu durerile articulare si musculare?
Pai in ultimul timp..consultul unui medic arata asa: vb 1 ora, se uita in dosarul meu.. se gandeste si cu parere de rau i-mi spune ca nu stie ce e! Si sfat...sa mai caut la specialitatea "X" Sau "Y".
Apreciez sinceritatea macar.. dar vreau si solutii!
Am sunat la Cantacuzino: analizele sunt negative de Trichinela si Cisticerci! Toxoplasma si Toxocara erau negative acum 4-5 luni... nu le mai fac!
S-au dus si parazitii! :lol:
In concluzie :
Eozinofile 11,7 % ( VN <=7)
1.07 (VN <=0,7)
Limfocite 18,1 % (VN 20-55)
1,66 (VN 1-4)
IgE total 111,1 (VN adult <100)...nu e mult! dar era 52 parca in iarna
Eozinofile la bronholavaj 0,6 (VN<0,5)

B- limfocite CD 19 12,7% (VN 17-41)
nr absolut CD 19 274 (VN 65-550)
T-limfocit CD3 68% (VN 70-80)
nr absolut CD3 1469 (VN 700-2200)

Celelalte normale cat si raportul CD4/CD8 1,33 (VN 1,1-2,3)
---------------------------------

Singurele noutati...sunt astea in analize.
Teoretic e o alergie usoara sau parazitoza.
Tuse spastica de aproape 4 aluni, dureri musculare si spasme si dureri de coloana si articulatii mari cat si tempo-mandibulare! Ce se leaga mai bine? Scintigrafie care concluzioneaza ca exista procese inflamatorii la toate nivelele coloanei cat si la articulatiile sacro-iliace si coxo-femurale bilateral, RMN care infirma orice modificare...
VSH... PCR..bune!
HLA B 27 Pozitiv!
Anti B2 GP1 care apar si dispar...de la o luna la alta...
Ma gandeam sa dau deoparte cele 5-6 leziuni cerebrale ischemice.. ca or fi postpartum.. si gata! Si or mai fi prb ca exista sechele care doar timpul le va rezolva....vb lui Bajenaru neurologul! Dar restul?
Anxietatea mea nu e asa cum pare.. daca m-ati cunoaste. Eu zic ac sunt ok.....in limite :)
Poate ca....o sa treaca fara sa stiu ce am.....
Culmea ca si mama are simptome asemanatoare dar la ea e varsta si are reumatism... si fara HLA B 27 pozitiv. Au debutat cam in aceasi perioada la ea.. cu 5 luni intarziere fata de mine.....
E doar o coincidenta cred.

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby razvan.f » Tue Apr 14, 2009 2:41 pm

Cred ca daca o sa ii zic eu sa se calmeze sau sa se duca la psihiatru nu o sa faca asta, dar incerc: Calmeaza-te sau du-te la psihiatru (de preferat la un singur psihiatru nu la 2 si apoi te duci cu retetele de la astia la un al treilea si apoi cu retetele de la toti trei pe net si ne zici ca nu mai intelegi nimic)!
Aceasta este o discutie foarte educativa pentru cei interesati de psihiatrie (contagiozitatea ipohondriei - i-a facut si mamei Ag HLA B...). Daca as avea un cabinet particular la care sa pot sa fac si analize (ca vad ca asta sunt in topul preferintelor) ce bani as mai face cu familia ta. Eu ti-as recomanda si PET ca asta e foarte scump si probabil ca o perioada ai renunta la alte analize.
Oricum tot respectul pentru doctorii care au rabdare o ora sa citesca dosarul si abia apoi ii spun ca nu e de specialitatea lor (pe mine daca m-ar vedea dr-ul cu care lucrez ca stau o ora la un consult m-ar linsa).

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Tue Apr 14, 2009 10:39 pm

Buun! Azi sun reumatoloaga si-i spun ca in plus la ce stia de 1 luna am afte bucale.....A aparut si a7-a azi.. si sunt fff dureroase. Si-mi zice ca in final incepe sa-si dea seama despre ce e vb si ca se gandeste la o boala numita Behcet. Eu ii zic ca am citit de boala bechet si ea rade si-mi zice ca e BEHCET.. si e altceva. Se enumera ce am si ce nu am si cica se leaga. Ma roaga apoi sa nu citesc pe net despre asta sa nu-mi stric sarbatorile de Paste! Si nu o ascult..... Dupa ce citesc.. ma gandesc ca doar niste afte amarate sa duca la diagnosticul asta? Ma apuc si o sun pe o dr tanara din bucuresti tot reumatolog si-i zic de chestia cu aftele.. Si-mi spune acelasi lucru. Dupa jumatate de ora de vb... sincer tot nu m-am lamurit: exista o analiza ceva care sa confirme sau infirme asta?
pai cica suspiciunea de vasculita cerebrala si cu cae de sacroileita si cu lipsa FR si altele.. au dus la asta..ptr ca am si afte multe dureroase.
Dar astea nu apar si din alta cauza?
Acum tot paranoica sunt??
Pai eu fac analize la recomandarea medicului.... si daca-l ascultam exact pe "seful" de unde am fost internata... acum trebuia sa le refac pe toate iar.. ca asa mi-a dat el scris....
Sunt intr-o criza groaznica financiara. Daca nu eram nevoita si pusa sa fac atatea analize nu le faceam.. ce naiba!
Vreau sa aflu ce am.. vreau sa fiu tratata.. vreau sa duc o viata normala...
Acum alt diagnostic probabil....
Pe bune ca de boala sta nu auzisem: BEHCET!!!
Dar nu am mai avut afte nicaieri.. si nici prb oculare.. vad bine...
M-a intrebat de acnee.. si am avut e drept dar dupa sarcina si s-a agravat rau de la cortizon.. apoi a disparut!!!
acum m-a pus sa-mi fac un test cu un ac infipt perpendicular in brat pe partea fina.....si sa astept 24 de ore sa vad daca se inroseste locul tare. Ok! Deocamdata nimic..
Am o groaza de astfel de diagnostice.. si supozitii... si dupa mintea mea creata sau dupa net... ci puse de colegi de-ai vostri... de medici... sau dupa teste si anlize si internari..
in final nu sunt confirmate..
Ce sa inteleg eu???
Daca sunt ipohondra nu mai fac analize... raman sa sufar si sa astept.... ce??
Am eu o intrebare: nu fac oamenii niciodat asa o duzina de afte fara sa fie boala autoimuna?
Cica sa astept si daca se repeta e diagnosticul pus......
:?
Nu mai inteleg nimic..
eu credeam ca e ceva nesemnificativ......ca si tusea asta de 3,5...4 luni de acuma...
Si cei care citesc 1 ora dosarul meu nu-s rezidenti sa-i certe careva... ci profesori sau medici la 45 de ani minim.. Au timp! Si-s prea neimportanta sa nu-mi spuna in fata parerea cred eu......

Gentiana

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby Gentiana » Tue Apr 14, 2009 11:30 pm

Haualeu, ce mult scris!
Nuam rabdare sa citesc, un VDRL ai facut?

Razvan, facem parteneriat? 60/40, avantaj eu! :D

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Tue Apr 14, 2009 11:35 pm

Da! Mi-au facut la spital..la Colentina. Nu acum...cu catebva luni in urma.
Cred ca nu e ideea voastra ca au facut deja astia parteneriat: medic-laboratoare.
M-am gandit si eu......in unele cazuri e prea evident. De ce crezi ca spune dl profesor "x"... ca nu e bun laboratorul Synevo si Cantacuzino.. si ca trebuie sa refac anlizele la laboratorul "G...l" din subsolul spitalului lui??? Era vb de anlize scumpe si facute corect!
Daca ganditi la fel.... nu mai zic nimic!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby alimori » Thu Apr 16, 2009 12:09 am

Dupa 3 pagini nu mai pot sa rabd: se scrie imi, iti, ii, nu "i-mi".

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Thu Apr 16, 2009 1:44 pm

Nu stiu pe unde am scris asa...dar probabil ca nu am fost atenta la gramatica.....Fara suparare dar a fost ultima mea grija.....
Oricum sunt mult prea suparata azi ca sa caut greselile de gramatica. Ma doare cumplit mijlocul si zona sacroiliacelor.. si un genunchi. Bratul stang nu-l pot ridica decat la jumatate ( muschii ). De ieri am baut doar apa datorita aftelor alea.. ca dor rau...
Ma simt rau in general.. dar nu mai am unde sa ma duc.....
Sunt doar " o nebuna" cu un dosar mare medical... nu?
A! Vorbiti oricum cu o "casnica" de 2 ani si ceva.....M-am si prostit pe semne...
Nu mai conteaza......
Paste Fericit... celor ce va simtiti bine!

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Mon Apr 20, 2009 10:41 pm

O intrebare: daca am folosit antiseptice bucale (apa de gura ptr afte..) si iau antifungic Fluconazol...mai pot face exudat faringian si nazal????
Ideea e ca nu trec aftele.. e a11-a care mi-a aparut.. acum am gatul foarte rosu.. si in plus s-au intensificat rau durerile articulare. Am fost nevoiti sa renuntam la programul facut ptr Paste si sa ne intoarcem acasa.
Vreau sa fac anlize ceva.....ca sigur inflamatia bucala agraveaza prb articulara......dar mai ies corect??? Cum procedez? Daca nu mai fac spalaturi orale....si nu mai iau antifungicul.....cat timp sa treaca sa iasa corect analizele?
Sau sa iau antifungicul ca oricum elimina doar fungii... si sa fac ptr restul?
Va rog! Astept raspuns..ca poate dau o fuga la un laborator pana nu se agraveaza mai rau....

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby danhia » Mon Apr 20, 2009 11:05 pm

geez!
si cica nu e de psihiatrie!!!
Red Apple

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Apr 22, 2009 12:09 am

Daca tot vorbesti de asta fa si tu o vizita..sa stii unde trimiti pacientii!
Azi am ajuns la urgenta si am avut norocul sa dau peste un dr chirurg foarte bun.... si m-a ajutat. Ce ma faceam daca dadeam de tine? Nu vreau sa intru in amanunte.. dar mi-a zis ca chestia cu infectia orala si aftele multe.. era grava...si a dus si la alte probleme interne.
Eu nu am mancat nimic de Paste ptr ca aveam rani in gura si ustura rau. Ptr tine ca medic e lipsit de importanta..daca pacientul nu se poate hrani....saptamani in sir.
Mi-au facut si anlize din infectia orala.... ptr ca au zis ca trebuia sa treaca dupa mai bine de o luna..
Ma voi interna si ptr reevaluare in privinta spondilartropatiei, sindromului natifosfolipidic si neuropatiei...
Ai consultat bolnavi cu afectiuni autoimune sa vezi cum le descriu??
Pana acum ceva timp nici nu stiam ca poate exista asa ceva. Dar eu nu am terminat medicina....
Banuiesc ca toate sunt la tine pe fond psihic!
Tu esti genul care ar trata astmaticii de atac de panica....banuiesc!?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby Chingachgook » Wed Apr 22, 2009 12:35 am

io zic sa te mai abtii cu banuielile.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Apr 22, 2009 1:15 am

Anul acesta la admiterea la medicina la Constanta se va da doar un test grila din biologia de clasa a 11-a !!!! Atat!
Daca intri de terminat e usor sa termini o facultate. Nu cred ca e de ajuns sa stii sa scrii o reteta... daca dincolo de halatul ala alb nu exista si un suflet.
Daca ptr unii dintre voi a fi medic e doar un job si atat si omul care-si striga durerea e doar labil psihic ...nu mai spun nimic... Sa nu va imbolnaviti si sa nu ajungeti la alti medici ca voi.
----------------------------------------
O sa-mi cer scuze de la cei care nu se incadreaza in grupul amintit mai sus.
Cunosc medici extraordinari care vin in miez de noapte sa te vada daca ajungi la urgenta sau isi petrec noaptea de anul nou cu tine la reanimare....si refuza in final si cea mai mica atentie. Am toata stima ptr ei.
Nu am intrat pe forumul asta sa ma cert cu nimeni.. dar vad ca am surprize!
Multumesc si celor care mi-au dat sfaturi in privat si-i inteleg tinand cont de intorsatura pe care au luat-o lucrurile....
de ce nu mai scriu pe forum.
Pa!

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby vazi » Wed Apr 22, 2009 2:42 am

acesta este un forum pentru diagnostic si tratament..sau gup pentru suportul pacientilor internauti cu afectiuni exotice?

mi-e cam sila de aia ce sunt ca hecuba si constati ca apoi sunt o cutie a pandorei (cei care iti ascund informatiile sa t e verifice; sa iti dea teste de aptitudini si intelegere).

draga doamna,
medicina pe internet nu se face. nici macara pentru tine. cu atat mai mult pentru spetza de care apartii -aia de se trateaza si "diagnosti-necheaaaaaza prin control incrucisat pe internet si la inca "n" medici.

cu amabilitate colegii si cu mine ne am dat cu presupusul. onest mai mult nu putem facem cred eu mai ales ca observam cu drag cat esti de familiara cu lumea medicala, seniorii si stabilimentele ei.

cat priveste partea de psi-hihi; nu te ingrijora, e firesc la asa o afectiune cronica, de altfel chiar tu spuneai ceva asemanator. noi te intelegem si te acceptem asa cum esti.
sanatate.
pq pas?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby Calico » Wed Apr 22, 2009 11:14 am

Daca ti-a zis cineva sa treci pe la psihiatrie nu inseamna neaparat ca nu te crede ca esti bolnava. Reactia ta la aceasta boala (adevarata sau nu) este insa ciudata. Cred ca ti-ar prinde bine sa vorbesti si cu altcineva, cineva care sa te ajute sa nu mai fi atat de obsedata de ea.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby Phat Skidz » Wed Apr 22, 2009 1:01 pm

E incredibil cum lumea imediat se simte jignită (uneori rău), când zici şi de psihiatrie. Am impresia că m-am înregimentat în legiunile iadului şi, când lumea te trimite la dracu, ajungi de fapt la mine.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Apr 22, 2009 2:34 pm

nu am zis ca nu ajuta terapia psihologica.Nu cred ca e de ajuns. Poate combinata cu terapia ptr controlul simptomelor bolii de fond.
Am fost plecata in alt judet si am vb cu o dr. reumatolog prietena cu mama (mama avea un centru terapeutic ptr cei cu dezabilitati motorii in institutia pe care o conduce si 2 psihologi care lucrau cu copii de acolo). Mi-a spus ca ea vede un debut atipic de boala Behcet....si m-am mirat ca s-a gandit si ea la asta...ptr ca saptamana trecuta o dr tanara din Bucuresti..mi-a spus acelasi lucru. uitandu-ma cu atentie in dosarul medical..pe ultima scrisoare medicala de la Colentina scrie: " pacienta va efectua scintigrafia osteoarticulara si va reveni ptr HLA B5, 51".Asta e specific bolii Behcet...
Asa se leaga cu diagnosticul de vasculita cerebrala pus de neurolog Prof. Bajenaru,cu neuropatia periferica ssi parestezia faciala, cu sacroileita si sindromul antifosfolipidic, cu acneea atipica in pusee, durerile musculare (miozita), problema pulmonara cu tusea si cu evenimentul recent de sangerare gastrointestinala minora....
Azi mi-a explicat cineva pe larg despre ce este vorba. Mai trebuie investigat.
Faza cu boala "adevarata sau nu"...nu-si are rostul cred.
Cred ca am destule dovezi imagistice si constatari facute la internari care sa arate ca e o boala reala....doar ca e clar ca e mai complicat de pus diagnosticul final.
Orice mi-ar spune si da psihiatrul nu cred ca trateaza astfel de simptome. Poate voi fi mai "moale" si mai somnoroasa... dar durerile nu dispar. Am fost la psihiatru cu ocazia internarii la spit. Universitar..vara trecuta. Am avut tratament...am fost la control. S-a sistat tratamentul si am fost trimisa catre reumatologie atunci pentru prima data.
Dr. Craciun de la neurologie a zis ca poate fi ceva autoimun...si poate ca are dreptate.
Sa ma duc iar la psihiatru si sa o iau de la capat...nu vad rostul.
M-am simtit jignita ca nu e luata boala in serios nu ca am fost trimisa la psihiatru.
Am mers pe idee ca rezidentii trec prin mai multe spitale si vad multe cazuri...si chiar de e o boala rara cineva va avea o idee. Nu am cerut tratament pe net!
In situatia mea poate ca nu mai stiu de gluma...dar ar trebui?
E dreptul meu la o viata mai buna ptr ca eu sunt sigura ca nu sunt ipohondra...de asta caut si ma lupt.
Nu schimb medicul de moft... ci de necesitate. Fiecare are parerea lui...in final cineva va rezolva si cazul meu, sunt sigura.

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby vazi » Wed Apr 22, 2009 2:37 pm

vlad stroescu wrote:E incredibil cum lumea imediat se simte jignită (uneori rău), când zici şi de psihiatrie. Am impresia că m-am înregimentat în legiunile iadului şi, când lumea te trimite la dracu, ajungi de fapt la mine.

:allright:
pq pas?

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby vazi » Wed Apr 22, 2009 2:43 pm

aftoza bipolara a turcilor.
... :daz:
nu cred.
pq pas?

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Apr 22, 2009 2:52 pm

Ar fi bine sa nu fie. Nu ma omor dupa produsele turcesti...daca nu sunt baclavale. :rightblinky:

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby swiss » Wed Apr 22, 2009 4:03 pm

vlad stroescu wrote:E incredibil cum lumea imediat se simte jignită (uneori rău), când zici şi de psihiatrie. Am impresia că m-am înregimentat în legiunile iadului şi, când lumea te trimite la dracu, ajungi de fapt la mine.

De obicei cand nu se poate trata o boala, pentru ca nu i se gaseste cauza, medicii sunt tentati sa trimita pacientul si la psihiatrie...trebuie gasita o cauza pentru boala, pana la urma, nu?

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby vazi » Wed Apr 22, 2009 5:33 pm

holliday wrote:
vlad stroescu wrote:E incredibil cum lumea imediat se simte jignită (uneori rău), când zici şi de psihiatrie. Am impresia că m-am înregimentat în legiunile iadului şi, când lumea te trimite la dracu, ajungi de fapt la mine.

De obicei cand nu se poate trata o boala, pentru ca nu i se gaseste cauza, medicii sunt tentati sa trimita pacientul si la psihiatrie...trebuie gasita o cauza pentru boala, pana la urma, nu?

iar ei n u trateaza pana nu exclud cauza somatica :peace:
pq pas?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby danhia » Wed Apr 22, 2009 6:42 pm

dna. Pacient,

in medicina, trebuie sa iei in calcul spusele pacientului, dar asta nu inseamna ca trebuie sa si-l crezi mereu.
in lipsa unui examen obiectiv in ceea ce priveste simptomele si semnele dumitale, diagnosticul meu se va baza ( tot pe spusele dumitale) pe probele de laborator pe care ai avut amabilitatea de a le posta Ele reprezinta un criteriu obiectiv in judecata mea. Ca nu sustin de nici un fel simptomatologiia si ca sunt toate in limite normale iarasi ma face sa imi pun intrebari.
Cred ca felul in care prezinti simptomele, si ceea ce razbate din felul in care te prezinti, iarasi ma face sa imipun intrebari in legatura cu obiectivitatea simptomatologiei.Si pentru ca sunt totusi medic si nu-mi permit sa acuz pacientul de minciuni si pentru ca tb sa iau in calcul si faptul ca durerea - desi subieciva exista ma indrept in mod logic spre ipoteza cum ca dumneata ai putea avea o perceptie diferita asupra situatiei in care te gasesti.
Ca este o idee supraevaluata, ca a ajuns la stadiul de obsesie, ca este deja un simptom psihotic in care dumneata chiar crezi ca ai toate cele expuse nu pot spune cu siguranta.
Totusi simptomele dumitale sunt mult prea raspandite, cronice si mai ales nesustinute de probe de laborator. exceptand evenimentul ischemic din sarcina ca sa sustina o boala. Si pe urma in medicina lucrurile comune sunt intradevar comune, deci doritna ta de a avea o boala exotica iarasi ma face sa imi pun intrebari.

Si aftele, tusea, durerea nespecifica, nelocalizata, scaderea ponderala sa stii ca nu sunt chiar evenimente rare in depresie sau alte afectiuni psihiatrice.
Red Apple

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Apr 22, 2009 7:00 pm

ok. Ai rezolvat cazul. Deja ma simt mai bine...
Am citit despre depresie si anxietate. Tu stii care ar fi simptomele eu stiu ce simt.
Si acum daca vrei ca betivul sa recunoasca ca e beat......e greu.
Asa ca "ne certam degeaba". :)

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby razvan.f » Wed Apr 22, 2009 9:39 pm

Ok, ai o boala pe care nu o poate diagnostica nimeni si nu o poate trata nimeni. Deja si noi ne simtim mai bine. Cand afli ce este si cum se trateaza sa ne spui si noua.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Apr 22, 2009 11:09 pm

Sper sa nu ai dreptate....O sa fiu diagnosticata si tratata.... Eu asa cred...
Probabil dupa ce vor apare elemente noi....


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests