Vrei sa fii Studentul Anului? aplica pana pe 2 martie

stiri medicale; cazuri clinice
studentulanului
Posts: 3
Joined: Mon Feb 23, 2009 12:35 pm

Vrei sa fii Studentul Anului? aplica pana pe 2 martie

Postby studentulanului » Mon Feb 23, 2009 12:41 pm

Vrei sa fii Studentul Anului? Aplica pana pe 2 martie!

Studentul Anului este un proiect national al organizatiei Voluntari pentru Idei si Proiecte (www.vipromania.ro ) care isi propune sa recunoasca meritele elitei studentesti.

Editia a 7-a premiaza excelenta in cele 3 domenii: IT, medicina si arhitectura. Premiul de 2000 de Euro este acordat studentului care a atins cel mai inalt grad de performanta in una dintre cele 3 categorii. Castigatorii locului 2 si 3 vor fi premiati cu cate 500 de Euro. Recunosterea oficiala a meritelor si premierea vor avea loc in cadrul Galei Studentul Anului, ce se va desfasura in data de 19 martie 2009.

Pentru a deveni Studentul Anului, trebuie sa redactezi un eseu pentru una dintre cele 3 categorii vizate si sa trimiti acest eseu, impreuna cu formularul de aplicare, la una din adresele: studentul.anului.it@gmail.com, studentul.anului.medicina@gmail.com, studentul.anului.arhitectura@gmail.com in functie de categoria la care vrei sa participi.
In plus, juriul va aprecia si activitatea ta extracurriculara. Temele sunt propuse de catre partenerii principali: Pfizer, BitDefender si Fundatia Dinu Patriciu si pot fi citite pe site-ul oficial al proiectului
www.studentulanului.ro sau pe blogul nostru: http://studentulanului.wordpress.com/ . Aici este disponibil, de asemenea, formularul de aplicare si informatii suplimentare.

Aplica pana pe 2 MARTIE 2009!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Vrei sa fii Studentul Anului? aplica pana pe 2 martie

Postby Chingachgook » Mon Feb 23, 2009 1:00 pm

deci un eseu ( o compunere) si activitatea extracurriculara.
dar activitatea curriculara nu ar trebui sa detina ponderea? aia cum se evalueaza? carnetul de note? referinte de la profi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Feb 23, 2009 1:37 pm

La Cluj era pe vremuri un premiu anual oferit de Lilly (1000$ - o suma dementziala la vremea aceea) si se luau în considerare participarile la congrese/sesiuni de comunicari, premiile luate, alte activitati extra, aveau toate o pondere. Apoi mai urma si un interviu cu conducerea facultei + reprezul companiei (aici totul era mai subiectiv). Notele nu contau decât ca si calificare în joc (de ex sa fie peste media 9 pe ultimii 3 ani). Nu se batea câmpii cu esee. :lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

studentulanului
Posts: 3
Joined: Mon Feb 23, 2009 12:35 pm

Re: Vrei sa fii Studentul Anului? aplica pana pe 2 martie

Postby studentulanului » Tue Feb 24, 2009 12:01 am

Buna!

In evaluarea candidatilor intra activitatea curriculara si extracurriculara (aici sunt incluse conferinte, concursuri, traininguri, publicatii si notele din timpul facultatii) si proba de concurs propusa de partenerii de la fiecare domeniu, care nu este doar un eseu, ci au si o parte practica.

Toate acestea sunt evaluate de un juriu de specialitate, in care sunt incluse si persoane din partea companiilor partenere.

Mai multe detalii se gasesc pe site-ul proiectului www.studentulanului.ro.

studentulanului
Posts: 3
Joined: Mon Feb 23, 2009 12:35 pm

Re: Vrei sa fii Studentul Anului? aplica pana pe 2 martie

Postby studentulanului » Tue Feb 24, 2009 12:40 am

Cei de la medicina intra in targetul principal (pentru sectiunea medicina). Insa concursul se adreseaza tuturor celor care au curajul sa aplice si care stiu sa rezolve proba de concurs.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 10 guests