Ortopedie fractura Help

stiri medicale; cazuri clinice
amariusandrei
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 20, 2009 6:47 pm

Ortopedie fractura Help

Postby amariusandrei » Tue Jan 20, 2009 10:23 pm

Salutare.Am suferit o fractura de radius stang fara deplasare pe data de 1 ianuarie. Am purtat ghips 15 zile. In aceste zile m-am lovit la cot in tocul usii dar foarte usor dar mi s-a invinetit o mare parte din cot instantaneu.Vanataia a trecut. Primul ghips mi s-a parut cam slab si l-am schimbat pe 15 ianuarie cand am facut si o noua radiografie.La aceasta radiografie medicul ortoped zicand ca s-a deplasat foarte putin dorsal cu aprox 10 grade iar un alt medic zicand sa faca altceva destul de nasol din cauza ca pe radiografie se vede ceva ciudat iesit in exterior. Am ales sa pun alt ghips pt inca 2 saptamani. O sa am o problema pentru viitor dupa refacerea fracturii ?O alta intrebare foarte importanta : Cred dar nu sunt sigur daca incepand cu lovitura cotului am un punct sensibil in cotul stang spre interior daca apas putin in acea zona simt ca si cum m-as corenta foarte tare pana in varful degetului in special cel mic( exact ca o lovitura puternica in cot - nervul ulnar cred ). E posibil sa fie din cauza ghipsului care il port ? Repet acea lovitura a fost foarte slaba la cot.Cotul nu este bagat in ghips.
Atasez 2 radiografii una pe 5 ianuarie prin ghips si una pe 16 ianuarie fara ghips cand l-am schimbat. M-ar interesa parerile despre aceasta fractura si despre acel lucru iesit in exterior se vede doar daca va uitati atenti.Multumesc mult.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ortopedie fractura Help

Postby danhia » Tue Jan 20, 2009 11:18 pm

se cheama contuzie, si va trece, nu e de la gips. advice. daca doare cand apesi, nu mai apasa. atata timp cat nu ai parestezii si alte deficite motorii/ sensoriale pe traiectul ulmarului momentan il tratezi cu rabdare si conservator. ptoi sa iei pastile de durere dar probabil ca nu o sa faca asa mare diferenta.
fractura e deplasata, dar nu f mult.
de obicei se tine cont de varsta , daca este mana dominanta sau nu si de severitatea fracturii.
se practica reducere ( adica te trage de mana cu a nestezie locala si se aliniaza oasele la loc) de obicei imediat danupa ce o rupi . daca e f instabila atunci se face operatie cu fixatie interna.
e o intreaga polologhie despre cum se poate vindeca o fractura - calus vicios si alea ,dar complicatiile sunt in general rare lapersoane tinere si banuiesc ca mana stanga nu e aia dominanta deci nu pierzi mare lucru.
fizioterapia poate sa ajute dupa ce se vindeca
gipsul e doar sa o tina stabila ca de vindecat se vindeca el osul singur.

cred ca momentan nu mai faci nimic pt ea decat o urmaresti in timp.
posibil ca un ortoped priceput sa aiba alta parere eu atata stiu despre subiect
Red Apple

amariusandrei
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 20, 2009 6:47 pm

Re: Ortopedie fractura Help

Postby amariusandrei » Wed Jan 21, 2009 12:12 am

Mersi mult . Asta nu inteleg. Pana la urma fractura este sa nu cu deplasare ?Diagnosticul tot a fost dat : fractura radius fara deplasare. Intr-un final am aflat ca are o deplasare dorsala de 10 grade...asta de la un singur medic ortoped. Altcineva a zis ca este fara deplasare. Ma intereseaza ce se vede pana la urma pe radiografie . Exista sau nu o deplasare ? Si ce se vede in dreapta fracturii acea proeminenta in afara osului(in imaginea doar cu radiusul) ?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ortopedie fractura Help

Postby 187.92a » Wed Jan 21, 2009 1:53 am

o sa ai probleme la batranete, eu asa vad

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ortopedie fractura Help

Postby danhia » Wed Jan 21, 2009 11:34 am

eu zic ca o sa apuci batranetea dar o sa faci riduri daca te mai ingrijorezi asa .

e posibil sa nu fi fost deplasata initial dar daca gipsul nu a fost pus in pozitia corecta si fractura instabila sa se fi deplasat mai apoi.
in a doua rx se mai vad niste linii aiurea pe radius dar e probabil sa fie suprapuse ca nu le vad si pe rx din 5 ian care e oricum naspa cu gipsul ala cu tot.nu vreau sa intru in amanunte ca te vad si asa anxioasa . chestia aia care se vede in exterior e coaja de la radius - care s-a rupt cand s-a produs fractura. se reface.
Red Apple

User avatar
Nicole
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Jun 17, 2007 12:05 pm
Location: prin Franta
Contact:

Re: Ortopedie fractura Help

Postby Nicole » Thu Jan 22, 2009 12:25 am

as vrea sa-mi exprim si eu parerea despre un subiect asa fierbinte...
fractura e minim deplasata spre interior,pt ca n-ai postat primele clisee facute inainte de a avea gips-ul,nu stiu daca deplasarea a fost initiala sau a survenit dupa gisp-ul anterior prost fixat
"chestia"aia de o vezi spre exterior e de fapt spre interior si reprezinta fragmentul epifizar deplasat
cat despre chestia cu reducerea sub anestezie a unei fracturi e prima oara cand aud desi mai am putin si termin rezidentiatul pe radio
sau poate fractura,luxatie,entorsa e aceeasi treaba pt unii

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ortopedie fractura Help

Postby danhia » Thu Jan 22, 2009 2:05 am

pai daca faceai rezidentiat pe ortopedie poate aparea subiectul . asa nu e chiar de condamnat ca la radio oricum le citesti poza nu le faci management

voila!
http://www.wheelessonline.com/ortho/clo ... _fractures
Red Apple

User avatar
Nicole
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Jun 17, 2007 12:05 pm
Location: prin Franta
Contact:

Re: Ortopedie fractura Help

Postby Nicole » Thu Jan 22, 2009 1:09 pm

bine danhia, o fi cum zici tu,desi eu n-am vazut fracturi reduse...
iar cu frustrarea fata de radiologi ca doar citesc poza...fara cititul pozei ai avea sigur o problema de management
asa ca....lasa-ne

amariusandrei
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 20, 2009 6:47 pm

Re: Ortopedie fractura Help

Postby amariusandrei » Thu Jan 22, 2009 1:51 pm

Multumesc . Ideea e daca voi avea o problema pe viitor dupa vindecare ? Acel fragment epifizar deplasat se reface ? E grav ?

User avatar
Nicole
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Jun 17, 2007 12:05 pm
Location: prin Franta
Contact:

Re: Ortopedie fractura Help

Postby Nicole » Thu Jan 22, 2009 2:29 pm

nu e grav, se reface, numai ca de data asta gipsul tb sa fixeze bine fragmentele osoase
cat tb tinut gipsul sa ne spuna danhia, eu stiu ca tb tinut 5-6 sapt,dar eu sunt cu pozele....
numai bine

amariusandrei
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 20, 2009 6:47 pm

Re: Ortopedie fractura Help

Postby amariusandrei » Thu Jan 22, 2009 4:19 pm

4 sapt mi s-a spus

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ortopedie fractura Help

Postby Melania » Wed Jan 28, 2009 9:17 pm

Aia fractura? :P
Uite aici fractura. :D
Image
Spiroida, cu deplasare, scurtare lejera 2.5 mm, lejera angulare (asa se zice?), extension lag de vreo zece grade, fara rotatie.
Am stat sapte saptamani in atela termoplastica si vreo 3 fara sa pot folosi mana bine; nici acum nu am recuperat full, articulatiile sunt inca ruginite.
Oricum e bine de stiut ca intre stanca temporalului si metacarpianul patru cel din urma pierde.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ortopedie fractura Help

Postby danhia » Wed Jan 28, 2009 9:40 pm

Nicole wrote:bine danhia, o fi cum zici tu,desi eu n-am vazut fracturi reduse...
iar cu frustrarea fata de radiologi ca doar citesc poza...fara cititul pozei ai avea sigur o problema de management
asa ca....lasa-ne


lool.
mi se pare super amuzant sa te superi pe mine cand am facut si eu la randu-mi doi ani de radiologie,lol.si culmea mi-a si placut.:)
am mai zis cu alte ocazii ca nu vad necesitatea frustrarii atunci cand nu stii o chestie, pe care in pp nu e si musai sa o stii ca nu tine de specialitatea ta. tu sa citesti pozele bine, aia e important., un rx o eco, un ct, un rmn alea.
lasa ce ai vazuttu in ortopedie si ce nu pt altii care au treaba cu subiectul. si nu nu vb de mine , ca nu-s nici io ortopeda.
mor de astia care n-au curajul sa recunoasca ca nu stiu doar ca n-au auzit ei de chestia aia pana acuma~ :hate:

ps. da' macar a vazut stele verzi? stanca temporalului , zic
Red Apple

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ortopedie fractura Help

Postby ssss » Thu Jan 29, 2009 1:29 pm

Eu nu inteleg de ce lovesc oamenii cu pumnul. Cotul e mult mai stabil.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ortopedie fractura Help

Postby Melania » Thu Jan 29, 2009 11:53 pm

Eu nu stiu la ce va referiti cand vorbiti despre 'chestia aia iesita in afara'.
Daca e vorba despre radiografia de rofil prin gips din dreapta, opacitatea de pe partea dorsala a capului radiusului poate fi doar un artefact de la gips. Mie mi se pare ca nu e f deplasata dar mi se pare totusi ca e fractura articulara (traiectul fracturii urca spre articulatie-se vede mai clar pe radiografia de profil, cea fara gips). Acum reducerea nu trebuie sa fie perfecta (se trateaza bolnavul, nu radiografia) dar din cate stiu eu, in cazul fracturilor articulare se prefera o reducere cat mai anatomica. Nu stiu daca fracturile articulare cu minima deplasare au indicatie chirurgicala.
PS: cu cotul nu aveam cum sa dau. Danhia, sper ca a vazut stele verzi. :p

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ortopedie fractura Help

Postby Phat Skidz » Fri Jan 30, 2009 12:23 am

Melania, trei vorbe: wing chun. Deja mult offtopic, dar sper că îi va folosi Melaniei pe viitor.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ortopedie fractura Help

Postby Melania » Fri Jan 30, 2009 12:30 am

Nu inteleg. Ce ai cu mine? Imi dau si eu cu parerea.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ortopedie fractura Help

Postby Phat Skidz » Fri Jan 30, 2009 12:35 am

Hî? Îţi arătam nişte lovituri de cot, atâta tot. E un link, acolo,
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

amariusandrei
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 20, 2009 6:47 pm

Re: Ortopedie fractura Help

Postby amariusandrei » Mon Mar 02, 2009 4:41 pm

Acum dupa 4 saptamani de la indepartarea ghipsului am urmatoarea problema. Cand fac exercitii de rotatie a incheieturi si itorc mana stanga dreapta imi trosnesc oasele cateodata destul de tare si aud dar si simt in interior. Mana nu ma mai doar dar pocneste si e jenant.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Ortopedie fractura Help

Postby edd » Wed Jul 08, 2009 2:31 am

Acum 4 sapt mi-am fracturat mana stanga......defapt mai exact diagnosticul a fost de :"Fractura os mare si epifeza dist radius stg fara deplasare" am tinut 2 sapt jumate ghipsul, dupa care mi-a crapat si cand m-am dus sa imi puna altul mi-au spus sa ma duc acasa sa imi dau cu creme , si sa incep sa misc mana dar fara sa o fortez.......problema acum este ca inca ma doare destul de rau daca misc pumnul in sus......ce ar trebui sa fac? sa incerc incet incet.....sau ce? Nu prea as vrea sa ma duc iar la doctor.....cozi interminabile etc. , asa ca as vrea va rog sa imi raspundeti.

edd
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Jul 08, 2009 2:22 am

Re: Ortopedie fractura Help

Postby edd » Wed Jul 08, 2009 2:33 am

Acum 4 sapt mi-am fracturat mana stanga......defapt mai exact diagnosticul a fost de :"Fractura os mare si epifeza dist radius stg fara deplasare" am tinut 2 sapt jumate ghipsul, dupa care mi-a crapat si cand m-am dus sa imi puna altul mi-au spus sa ma duc acasa sa imi dau cu creme , si sa incep sa misc mana dar fara sa o fortez.......problema acum este ca inca ma doare destul de rau daca misc pumnul in sus......ce ar trebui sa fac? sa incerc incet incet.....sau ce? Nu prea as vrea sa ma duc iar la doctor.....cozi interminabile etc. , asa ca as vrea va rog sa imi raspundeti.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ortopedie fractura Help

Postby Iepurita » Sat Dec 12, 2009 3:31 pm

Nicole wrote:as vrea sa-mi exprim si eu parerea despre un subiect asa fierbinte...
fractura e minim deplasata spre interior,pt ca n-ai postat primele clisee facute inainte de a avea gips-ul,nu stiu daca deplasarea a fost initiala sau a survenit dupa gisp-ul anterior prost fixat
"chestia"aia de o vezi spre exterior e de fapt spre interior si reprezinta fragmentul epifizar deplasat
cat despre chestia cu reducerea sub anestezie a unei fracturi e prima oara cand aud desi mai am putin si termin rezidentiatul pe radio
sau poate fractura,luxatie,entorsa e aceeasi treaba pt unii




Se poate face anestezie cu Xilina local , in focar in cazul fracturilor de radio-carp spre exeplu , se poate face anestezie IV daca pacientul este mai sensibil si se poate reduce fara nici cea mai micuta anestezie.
Referitor la "cititul" radiografiilor , stiu si ortopezii ca daca nu ar stii ar practica altceva. De nu stiu cate ori au venit pacienti de la raze cu "osos integru" si ei aveau fractura. Hair-line , da' era fractura.
Si da-i si explica pacientului ca e de fapt fractura astfel incat sa nu-l faci nestiutor pe radiolog si sa iesiti bine cu totii.
La fel e si la luxatii , daca nu merg fara anstezie sedezi pacientul , ca avem cu ce si nu are rost sa sufere aiurea , nu mai suntem acum 10000 de ani .
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests