AJUTOR!!!Colesterol,Trigliceride,TGP,TGO de 2-3 ori normalul

stiri medicale; cazuri clinice
lori
Posts: 2
Joined: Tue Jan 20, 2009 7:31 pm

AJUTOR!!!Colesterol,Trigliceride,TGP,TGO de 2-3 ori normalul

Postby lori » Tue Jan 20, 2009 7:49 pm

Buna ziua! Sotul meu are 28 ani si in prezent are urmatoarele valori:
Trigliceride=337 (normal<150),
Colesterol total= 245, colesterol LDL=141 (normal<100), colesterol HDL=37,
Eritrocite=6,04 (normal=4,3-5,7),
Hemoglobina=16,4 (normal=13,2-17,3),
Hematocrit=49,3 (normal=39-49),
TGP=137 (normal,41),
TGO=50 (normal,38).
Feritina si sideremie = normale.
Markerii virali VHB si VHC sunt negativi.
Meentionez ca in urma cu sase luni valorile TGP=80, TGO=37, iar valorile trigliceridelor si colesterolului erau asemanatoare, cam de doua ori peste limita superioara a normalului, motiv pentru care a luat Liv 52 si omega 3. Nu i-am dat tratament hipolipemiant tocmai datorita cresterii TGP, care m-am gandit ca ar fi o contraindicatie.
Fara tratament antibiotic inainte de recoltari, cu consum redus de alcool, ocazional (sarbatori, zile de nastere).
Mentionez de asemena ca are istoric familial de porfirie cutanata tardiva (tatal, care de la 33 ani a facut pimul atac acut, cu bule pe maini si fata, iar acum are ciroza din anul 2000.) Dar sotul meu nu are inca nici o manifestare cutatanata, iar uro si coporporfirinele urinare erau acum 6 luni in limite normale, la fel si sideremia si feritina.
Dupa cea de-a doua dozare a profilului lipidic si transaminazelor (adica cea din prezent) a inceput tratament cu vit complex B si vit E, lagosa (2 cp. pe zi) altaruri de Liv 52 si omega 3. Iarasi mi-e teama sa-i dau lypanthil datorita faptului ca transaminazele sunt de 2-3 ori crescute (stiu ca o crestere de peste 100 a GPT este o contraindicatie).
Ce parere aveti, care este cauza cresterii transaminazelor in timp (modificarile de profil lipidic sunt constante, iar tratament hipolipemiant nu i-a fost instituit tocmai datorita cresterii transaminazelor)? Este datorita steatozei hepatice, iar in acest caz trebuie instituit tratamnet hipolipemiant chiar la aceste valori ale transaminazelor? Sau este datorita depunerii cronice de fier in ficat datorita porfiriei? Ce ar trebui sa facem in continuare? Stiu ca porfiria e determinata genetic, autozomal dominant, dar as vrea sa mai si stiu daca poate fi intarziata aparitia primului atac acut si a cirozei si cum anume?
Va multumesc nespus!

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: AJUTOR!!!Colesterol,Trigliceride,TGP,TGO de 2-3 ori normalul

Postby ssss » Thu Jan 22, 2009 4:05 am

Eu i-as face un ultrasunet sa-i confirm steatoza. E supraponderal? O glicemie, ceva?

Eu personal tratez NASH cu statine si regim si urmaresc transaminazele la 6 saptamani. Daca sunt mai mici, esti pe calea cea buna.

E un studiu cu pioglitazona in NASH, dar nu era impresionant.

EU nu i-as da buruieni/vitamine.

Daca diagnosticul este in dubiu, tot la biopsie hepatica ajungi( dupa ce-i mai faci si CMV, EBV si il cauti si de autoimune)
Reality is an illusion due to lack of wine

lori
Posts: 2
Joined: Tue Jan 20, 2009 7:31 pm

Re: AJUTOR!!!Colesterol,Trigliceride,TGP,TGO de 2-3 ori normalul

Postby lori » Mon Jan 26, 2009 2:24 pm

Multumesc pt sfaturi ssss, a facut si ecografie, are hepatomegalie (LS diam AP = 10,5 cm, LD diam prerenal = 18 cm.), structura intens hiperecogena, cu multiple plaje hipoecogene sugestive pt parenchim normal intr-un ficat steatozic, cu importanta atenuare posterioara, deci concluzia ar fi de steatoza, nu?
A inceput tratament cu crestor dar de 5 mg, doza cea mai mica, urmand ca apoi sa masuram la 2 sapt transaminazele si dc sunt constante sau nu cresc mai mult de 5-6 ori (asa am fost sfatuiti de un internist ??) sa crestem doza la 10 mg crestor pe zi si apoi sa repetam col, TG si transaminazele. Ce parere ai despre acest tratament?
Vitamine si hepatoprotectoare de ce sa nu ia? Pt ca se metabolizeaza tot hepatic? Am vazut multi gastroenterologi ca le prescriu...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: AJUTOR!!!Colesterol,Trigliceride,TGP,TGO de 2-3 ori normalul

Postby Phat Skidz » Wed Jan 28, 2009 9:44 am

Gastroenterologii ştiu şi ei că niciun hepatoprotector din ăsta nu are studii serioase (deşi silibinina se pare că ar avea efect antifibroză, dar la doze mari, mai mari decât se găseşte prin toate silimarinele din plafarele româneşti).

(Când aud reclamele alea la esenţiale, cum că poluarea îţi strică ficatul şi esenţiale ţi-l repară, mă ia cu fiori, ca şi reclamele la nu ştiu care calciu, care te protejează împotriva căderilor de calciu, sau alea care cică, dacă iei nişte enzime pancreatice, poţi să bagi în tine oricât, ca nesimţitul, sau că aspirina ţine răceala la distanţă, etc. Reclamele pentru OTC de la noi, frizează, nu imbecilitatea, ci rea-voinţa.)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: AJUTOR!!!Colesterol,Trigliceride,TGP,TGO de 2-3 ori normalul

Postby ssss » Wed Jan 28, 2009 3:05 pm

Cam tot cu Crestor 5 incep si eu. La carte scrie 2-3, nu 5-6. Ele fiind deja crescute esti in afara cartii. Nu mi-ai zis de glicemie. Despre silimarina ti-a raspuns ( bine) Vlad.
Reality is an illusion due to lack of wine


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests