Controlul... medicinii- medicilor

stiri medicale; cazuri clinice
vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Controlul... medicinii- medicilor

Postby vazi » Wed Dec 17, 2008 1:18 am

doua chesti interesante MF si Dentara
control sub forma de grila .... ciudat
http://www.emedic.ro/Legislatie/355.htm
ce parere aveti ?
:roll:
pq pas?

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby d'Arc » Wed Dec 17, 2008 1:29 am

:dizzy: se completeaza cu icsuri, patrate sau cu deja impamantenitele buline? nu de alta, da-s cu colturi spatiile :crazyeyes:

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby vazi » Wed Dec 17, 2008 1:49 am

dr_bang wrote::dizzy: se completeaza cu icsuri, patrate sau cu deja impamantenitele buline? nu de alta, da-s cu colturi spatiile :crazyeyes:

cred ca se pune degetu inspectorului.... bine glumim radem dar in incinta, sa inteleg ca zici instructiuni de completare? laughing4.gif
.... insfarsit prbl de formulare aprobate sala de asteptare, firma, micrclimat, tipizate ? unde dracu scrie de ele ca trebuie ? si ce imi face ala cu grila lui ?
...am senzatia ca asta(ordinul) ii facut de un neica cineva /pilos care are acces la ministru si care o tras cu urechea pe la CAS.. ca-i prea penibil ptr ca sa zic a lucrat acolo.
pq pas?

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby d'Arc » Wed Dec 17, 2008 2:27 am

nu, mai, eu doar glumeam in timp ce ma gandeam ca cu cat le creste unora salariul cu atat trebuie sa gandeasca/lucreze mai putin. adica dupa formular, nici nu mai trebuie sa elaboreze ei frazeologia penalizarii si a motivelor, ca e deja gata numai de bifat...
ca toate cele trebuie e clar, iti cere CAS-ul inainte sa te lase sa-ti deschizi cabinet, iar apoi vine si te purica exact cand crezi ca ai scapat de ei.
mai multe nu stiu ce sa zic, cred ca prima fraza a spus multe. :allright:

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby swiss » Wed Dec 17, 2008 2:29 am

vazi wrote:
dr_bang wrote::dizzy: se completeaza cu icsuri, patrate sau cu deja impamantenitele buline? nu de alta, da-s cu colturi spatiile :crazyeyes:

cred ca se pune degetu inspectorului.... bine glumim radem dar in incinta, sa inteleg ca zici instructiuni de completare? laughing4.gif
.... insfarsit prbl de formulare aprobate sala de asteptare, firma, micrclimat, tipizate ? unde dracu scrie de ele ca trebuie ? si ce imi face ala cu grila lui ?
...am senzatia ca asta(ordinul) ii facut de un neica cineva /pilos care are acces la ministru si care o tras cu urechea pe la CAS.. ca-i prea penibil ptr ca sa zic a lucrat acolo.


asta ca sa mai ia cineva spaga cand o sa controleze cabinetele alea medicale ca sa zica..e conform standardelor...
Nicolaescu ala e ca mosul ala care vorbea cu nepotul(habar nu are medicina)
-nepoate, cum ai zis ca-l cheama pe majordomul ala neamt care imi tot ascunde lucrurile prin casa?
-Alzheimer bunicule...Alzheimer

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby d'Arc » Wed Dec 17, 2008 2:30 am

in orice caz, am lucrat aproape un an la CAS si crede-ma, n-as vrea sa-mi vad cabinetul calcat de sacalii in cauza. am vazut amenzi infiorator de mari date pe nerespectarea programului, registru completat aiurea, etc.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby d'Arc » Wed Dec 17, 2008 2:32 am

dr_holliday wrote:
asta ca sa mai ia cineva spaga cand o sa controleze cabinetele alea medicale ca sa zica..e conform standardelor... la ce salarii au, chiar n-ar mai trebui sa ia nimic. anul trecut luau cateva salarii bune de rezident intr-o luna
Nicolaescu ala e ca mosul ala care vorbea cu nepotul(habar nu are medicina)
-nepoate, cum ai zis ca-l cheama pe majordomul ala neamt care imi tot ascunde lucrurile prin casa?
-Alzheimer bunicule...Alzheimer

:lol: :lol:

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby vazi » Wed Dec 17, 2008 1:01 pm

dr_bang wrote:
dr_holliday wrote:
asta ca sa mai ia cineva spaga cand o sa controleze cabinetele alea medicale ca sa zica..e conform standardelor... la ce salarii au, chiar n-ar mai trebui sa ia nimic. anul trecut luau cateva salarii bune de rezident intr-o luna
Nicolaescu ala e ca mosul ala care vorbea cu nepotul(habar nu are medicina)
-nepoate, cum ai zis ca-l cheama pe majordomul ala neamt care imi tot ascunde lucrurile prin casa?
-Alzheimer bunicule...Alzheimer

:lol: :lol:

deci daca ai lucrat la CAS sti ce grava ii situatiunea cu formular - grila si intelegi ce inseamna abuzul de functie. insa daca acolo era un cotract civil si "maidanezi" de functionari asteptau spaga acum vorbim, de ordin de ministru si de propriul nostru ass ce va fi verificat de prostata si amigdale in acelasi timp.
Cred ca ar fi bine sa il cititi cu atentie si sa va ganditi ce inseamna, ca in curand apare in MOf si o sa sugem degetu cu care nise face tuseul.
pq pas?

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby d'Arc » Sun Dec 21, 2008 11:54 pm

in orice caz, problema incepe de la cuvantul "corespunzator". nu exista nici un ISO care sa defineasca ceva ca fiind corespunzator, pentru ca nu exista un asemenea parametru. asa ca spaga de acolo incepe, iar degetul pentru tuseu o sa para o placere comparativ cu ceea ce imi pot eu imagina pe linie de corp control cas-uri.
Grija mare la banalele evidentze (registre si alte chestii care plac foarte mult medicilor) - completarea lor aiurea poate atrage niste amenzi pentru care nici daca-ti vinzi cabinetul cu tot ce are in el nu reusesti sa aduni banii. zic eu din cele ce am vazut.

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby vazi » Tue Dec 23, 2008 8:57 am

dar ce/cine anume reglemeteaza evidentele unui cabinet??
pq pas?

acajou
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Aug 07, 2008 11:32 pm
Location: lumea viselor

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby acajou » Tue Dec 30, 2008 3:38 am

daca nu ai prieteni la cas poti sa inchizi cabinetul linistit.

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Controlul... medicinii- medicilor

Postby vazi » Sat Jan 03, 2009 12:11 pm

acajou wrote:daca nu ai prieteni la cas poti sa inchizi cabinetul linistit.

adica partenerul de contract imi reglemeteaza evidentele din cabinet .... in baza contractului?
odd oricum nasol ca numai de pile vorbesti si la proiectul minune de ordin nu te referi.
pq pas?


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests